Recenze televizoru LG OLED C1 (OLED48C1, OLED55C1, OLED65C1 a OLED77C1)

OLED řady C (tedy C8, C9, CX a nyní nastupují C1) dlouhodobě patří mezi nejprodávanější modely ve vyšší střední třídě. Velmi dobrá kvalita obrazu a přitom akceptovatelná cena. To jsou hlavní důvody úspěchu. Nutno uznat, že rozdíly mezi jednotlivými generacemi nejsou nijak velká a jsem zvědav, zda C1 přinese v tomto ohledu změnu. Velkou novinkou je uvedení 83 palcové varianty. Ale její cena je bohužel mimo možnosti naprosté většiny kupujících v ČR – v době uvedení na trh lehce pod 200 000 Kč.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
Podsvíceníne
HDMI4
Průměrná doba odezvy2 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieOLED
Typ paneluOLED
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ne
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P398 %
Pokrytí spektra Rec.202080 %
Výška70,6 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka4,7 cm
Výška (včetně podstavce)73,8 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)25,1 cm
Váha23 kg
Odhadovaná spotřeba za rok130 kWh
Duální tv tunerne
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Input lag v herním módu11 ms

Design

Oproti loňskému (respektive proti posledním několika) modelu žádné velké změny. Ale vzhled není u televizoru tím zásadním. Obrazovka je skoro bez rámečku, kdy rámeček je opravdu velmi tenký proužek (cca 1 mm), který stěží zaznamenáte. S ohledem na velikost na něm pochopitelně nenajdete žádné logo ani nic podobného. Stojan je masivní kombinací kovu a plastu. Poskytuje dostatečnou oporu a navíc vypomáhá i směrování audia. Připevníte ho snadno pomocí osmi šroubků.

Jednou z dalších novinek pro letošní rok je i odlišné číslování jednotlivých variant (C11, C12 atd..). Proto se můžete setkat s lehce odlišnými názvy, ale jedná se o technicky totožný televizor.

Díky tvaru stojanu (umístěný spíše na středu přístroje) není problém s jeho umístěním i na menší kusy nábytku. To je často problém u televizorů, které mají dvě nožky umístěny u krajů obrazovky. Díky masivnosti stojanu (který obsahuje i kovovou část), je přístroj skutečně stabilní. Stojan je však poměrně nízký a díky tomu může být problematické umístění soundbaru před televizor. Zejména pokud se jedná o mohutnější kus. Na výšku totiž máte k dispozici pouhé 4 cm, pak už začíná soundbar zasahovat do obrazovky tv.

Vlastní OLED panel je extrémně tenký. Ve spodní části je umístěna veškerá elektronika a proto v těch místech dosahuje vyšší tloušťky. Několik portů, konkrétně jeden HDMI port, dva USB porty, síťový konektor, nebo zvukové výstupy jsou s výstupem proti zdi. Což může být komplikace, pokud máte tv umístěnu na zdi. V takovém případě, jsou porty de facto nedostupné. Asi nejvíce to vadí u dvou USB portů, zbytek je ve stylu „jednou zapojíte a neměníte“. Uprostřed obrazovky (ve spodní části rámečku) je fyzické tlačítko, s kterým můžete v případě nouze televizor ovládat (vypnout/zapnout, změna kanálu nebo hlasitosti).

Všechny čtyři HDMI porty jsou typu HDMI 2.1. eARC/ARC je součástí portu čislo 2. Mimochodem USB nejsou ve verzi 3.0, ale pomalejší 2.0. U Sony 3.0 porty najdete, ale také zaplatíte víc. Jen tím chci říct, že nižší cena u LG (o které budu psát dále) má svoje důvody, přestože to většině potenciálních kupců nejspíše vadit nebude. Celkově si zpracování zaslouží jen slova chvály a LG dlouhodobě odvádí dobrou práci.

Kvalita obrazu

U OLEDu pořád platí, že kontrastní poměr je vlastně nekonečný, protože každý jednotlivý pixel může přestat vyřazovat světlo a tím pádem zobrazit dokonalou černou barvu. V tomto směru nemůže z principu žádné LCD konkurovat ani kdyby mělo tisíce stmívacích zón (local dimming). OLED jich má totiž zhruba osm a půl milionu. Každý jednotlivý pixel je vlastné zóna lokálního tlumení.

Jednou ze silných zbraní OLEDů je pokrytí barevného spektra. U DCI-P3 je to 98 % a Rec.2020 je to 80 %. Panel má 10 bitů. To jsou na dnešní podmínky impozantní hodnoty. Barevná jednotnost je na dobré úrovni. Žádné tmavší nebo světlejší části obrazovky. Obraz je opravdu výborný. Tělová barva přirozená, scény mají díky jemným detailům patřičnou hloubku. To platí jak pro SDR, tak i pro HDR (zejména Dolby Vision). Oproti předchozí generaci je zlepšení patrné při práci s detaily v tmavých scénách. Pro náročnější filmové diváky je to výtečná volba. V rámci objektivity musím říct, že pokud máte C9 nebo CX není rozdíl nijak zásadní a rozhodně nedává smysl upgradovat za nový model.

Už roky platí, že OLED panely dodává (nejen pro LG) jedna z divizí LG. Několik let mezi nimi nebyla žádná změna, až letos se objevila nová generace “evo” panelu. Ten je však výsadou dražšího modelu G1. A u C1 máme de facto stejný panel jako loni u CX. Z toho by se dalo očekávat, že bude mít i stejné vlastnosti například jas. C1 má však o necelých 10 % nižší jas, než loňská verze (toto reportuje většina hodnocení od Asie pod EU). Nabízí se vysvětlení, že je tomu z toho důvodu, aby ještě více vynikla výhoda evo panelu u G1 s vyšším jasem. Také to může mít za následek přirozený rozptyl při výrobě panelů, kdy některý se povede více a jiný méně. Která je z těchto dvou hypotéz je více pravdivá netuším. Každopádně to drobné zhoršení je, ale není zásadní. Pořád platí že C1 a CX jsou hodně podobné a liší se v drobnostech. K tomu se ještě dostaneme. Možná víte, že špičkové LCD mají jas vysoko nad 1 000 nitů, některé se skoro blíží 2 000. Hraje to roli? To záleží. Při večerním sledování není rozdíl extra velký. Naopak při sledování za jasného denního světla si ho rozhodně všimnete.

Upscalling (převod z nižšího rozlišení na vyšší – děje se vlastně vždy když nesledujete 4K zdroj obrazu) funguje velice pěkně, nevidíte žádné umělé artefakty či jiné nedostatky obrazu. Zde je nutno uznat, že v tomto ohledu jsou všichni větší výrobci na de facto stejné úrovni. I tyto úžasné technologie a algoritmy mají svoje limity a když budete sledovat “neHD” televizní kanál ze vzdálenosti dvou metrů, tak prostě nedostatky uvidíte.

LG podporuje všechny zásadní HDR formáty. Tedy nepodporuje HDR10+, ale jeho pokrytí je minimální. Mnohem důležitější je že podporuje Dolby Vision (kromě ní HLG a HDR10). V tom je zásadní rozdíl oproti Samsung televizorům, které naopak mají podporu HDR10+ a nemají podporu Dolby Vision. Do letošního roku, nebyl z pohledu kvality obrazu rozdíl mezi řadou C a vyššími OLED řadami. Od sebe se lišili pouze výbavou, případně vzhledem. To nově letos neplatí. Řada G disponuje novou a lepší verzí OLED panelu, která bude mít vyšší jas. Ale řada G je také výrazně dražší. Kromě klasického Dolby Vision LG využívá i „Dolby Vision IQ“. Jediný rozdíl je v tom, že tv při druhém jmenovaném využívá světelný senzor a obraz (zejména jas) upravuje dle aktuální situace v místnosti. Můžete si to představit jako u svého mobilního telefonu. Ten také použije jiné množství jasu během poledne na ulici a nebo když se večer chcete podívat na sms zprávy. To stejné dělá i Dolby Vision IQ.

Zajímavé je, že C1 i G1 používají stejný obrazový procesor. V tomto případě je to Alpha 9 Gen. 4. Loni to byla generace 3. Zlepšení není nijak zásadní. Ale to platí pro meziroční rozdíly snad u všech obrazových procesorů jednotlivých značek. Kde je obraz oproti loňsku lepší jsou tmavé scény při Dolby Vision. Loni při Dolby Vision CX ztrácela detaily. Letos přidává pár dalších „AI“ nastavení obrazu. Je na preferencích každého z nás, zda je necháme zapnuté nebo vypnuté. Mě osobně moc nevyhovují a nepřijdou mi přirozené.

Jako všechny moderní televizory i LG C1 nabízí hromadu režimů obrazu. Tohle je citlivé téma a nechci říkat, který je ten správný. Doporučuji vyzkoušet a zjistit vaše preference. Obecně platí, že většině diváků vyhovuje režim kino (cinema), případně jeho striktnější alternativy jako FilmMaker Mode, nebo ISF režimy. Pro fanoušky „přepálených“ barev jsou tu zase vivid / živé režimy. Prostě každý si dokáže najít to svoje.

Už z loňska známe FMM – Film Maker Mode. Jeho smyslem je zobrazovat filmy co nejvíce tak, jak je jejich autoři zamýšleli a bez dalších úprav obrazu. A to je právě největší rozdíl oproti módu obrazu Kino (či Cinema), který má většina televizorů (i C1). Zatímco barvy jsou v obou případech nastaveny stejně, tak FMM nepoužívá žádné další úpravy obrazu, zatímco režim Kino může. FMM využívá většina velkých výrobců televizorů, nejedná se o žádnou specialitu v podání LG. Nelze jednoznačně říct, zda je lepší používat režim Kino nebo FFM. Je to o individuálních preferencích. Rozhodně však doporučuji zkusit a uvidíte, jestli je pro vás vhodný.

Ve zvládání odrazů slunečních paprsků odvádí OLED panel dobrou práci. Ale ve srovnání se špičkovými modely od Samsungu v tomto ohledu pořád zaostává a do extrémně světlé místnosti může mít QLED vhodnější volbou. Pozorovací úhly jsou další ze silných zbraní OLEDu. Jsou skutečně výborné a i při sledování ze strany jsou barvy věrné.

Panel je samozřejmě 100 Hz. Pro zlepšení dojmu ze ztvárnění pohybu umí BFI (Black Frame Insertion). Zjednodušeně řečeno to znamená, že mezi jednotlivé snímky zdrojového videa vkládá vlastní „černé“ snímky, aby byl výsledný obraz plynulejší. V menu můžete u této funkce najít čtyři možnosti nastavení – nízký, střední, vysoký a auto. V zásadě se jedná o to, jak často jsou tyto snímky do obrazu vkládány. Stejně jako loni má BFI při 100 Hz. Díky tomu je ostrost pohybu o kousek přirozenější než tomu bývalo v předchozích letech. Vnímání pohybu je dost subjektivní disciplína, ale obecně platí že většině lidí vyhovuje nízká, maximálně střední hodnota – případně mít tuto funkci vypnout. Jak můžete z názvu vytušit, tím že do obrazu vkládáte černé snímky dochází ke ztrátě jasu. Proto, pokud vám (zejména při HDR) nepřijde tv dost jasná, zkuste BFI vypnout. Pro ty, kteří by v menu nemohli BFI nalézt, tak LG ho nazývá Oled motion pro.

Z pohledu možností pro hráče je LG jedinou značkou, která má letos podporu G-SYNC od Nvidie a FreeSync od AMD. Ostatní výrobci mají jen FreeSync. A u toho seznam herního vybavení nekončí. HDMI 2.1 (na všech čtyřech portech), s podporou VRR (Variable Refresh Rate – variabilní snímková frekvence), ALLM (Auto Low Latency mode – automaticky přepne do herního režimu po zapnutí herní konzole), HFR (High Frame Rate – možnost hrát ve 4K při 120 FPS) nebo HGiG (HDR Gaming Interest Group – standard pro zobrazení HDR ve hrách). K tomu nová ovládací nabídka s důležitými nastaveními a informacemi pro hry – něco podobného letos představil i Samsung. navíc input lag má velice slušných 11 ms. Doba odezvy je u OLEDu nesktuečná – 2 ms. S tímto je tv přímo jako dělaná jako skvělý doplněk k vašemu novému Playstationu nebo Xboxu.

VRR je skvělý krok kupředu pro všechny hráče. Nejsme limitováni na fixní FPS (60 nebo 120) a důsledkem je plynulejší obraz. Většina her při náročnějších scénách občas spadla pod tyto FPS limity a bylo zřetelné trhání obrazu. Oproti předchozímu roku by mělo být drobné zlepšení, kdy VRR není v limitu 40 – 120 fps jako loni, ale 20 – 120 fps. Nutno přiznat, že při zapnutém VRR u tv klesne kvalita detailů, zejména v tmavých scénách. Kdy některé pixely mají trochu jiný odstín černé než by měli být. Má to co do činění právě s VRR, protože jinak se s tímto jevem nesetkáte. Při ponoření do hry to asi většině lidí vadit nebude.

Systém

Novinkou je také nová verze operačního systému webOS, tentokráte ve verzi 6.0. Samo LG ji označuje jako největší změnu od uvedení systému v roce 2014. Hlavní změna je ve vzhledu základní obrazovky. Za poslední rok mám pocit, že všechny operační systémy u televizorů konvergují ke stejnému vzhledu. Asi je to nevyhnutelné a výsledek uživatelského testování a vzájemné inspirace všech značek. Osobně se mi více líbí různorodost a možnost výběru. Další novinkou je “sponzorovaný obsah”. Z pohledu LG tento krok chápu, díky množství svých televizorů mu to poskytuje hodně zobrazení reklamy uživatelům a tedy i hodně peněz. Možná i to je důvod, proč je tento update dostupný i pro některé starší modely – což není až tak obvyklé. V rámci nové verze operačního systému došlo i ke změně (umístění) některých nastavení obrazu. Pokud jste měli předchozí verze webOS budete některé položky menu chvíli hledat.

Od uvedení systému webOS se jedná asi o největší změnu z pohledu uživatele. Dříve systém fungoval na principu spodního řádku, z kterého se rozbalovali jednotlivé možnosti programů a nastavení. Nyní je to přechod k využití celé obrazovky. Velmi se podobá AndroidTV, respektive jeho nové verzi nazvané GoogleTV. Co mě u LG dlouhodobě trochu mrzí, je že neposkytuje nové verze operačního systému pro starší modely. Ale abych LG nekřivdil, tak důležitá vylepšení, které se týkají obrazu či funkčnosti hardwaru dodává i pro starší modely.

WebOS jsem měl dlouho za špičku mezi operačními systémy u televizorů. Po letošním updatu o tom začínám pochybovat. Nový systém je pomalejší, uživatelsky méně přívětivý a celkově mi přijde jako krok (5 let) zpět do minulosti. Nechápejte mě špatně, rozhodně je pořád dobrý. Jen minulá verze byla ještě lepší. Pokud jde o rychlost systému, tak webOS nenačítá důležitá data aplikací při startu televizoru. Výhodou je rychlý start systému, nevýhodou že po prvním startu systému vnímáte že spuštění aplikací chvilku trvá. Není to žádná strašná doba, ale znát to je. Po druhém spuštění aplikace (bez vypnutí televizoru) je spuštění rychlé. V minulosti mělo webOS v rychlosti startu systému primát. S novou objemnější verzí menu už tak rychlé není.

Menu nově zabírá celou obrazovku a obsahuje opravdu spoustu informací. Po prvním spuštění jeden velký blok tvoří dlaždice s počasím, pak „reklama“ na interní nastavení televizoru (např. sport alert o kterém si ještě řekneme). V dalším řádku naleznete „trendy“ filmy a seriály z vámi využívaných služeb. Pod nimi seznam aplikací a ještě pod nimi (to už musíte scrollovat) je seznam vstupů. Dále následují seznamy oblíbených pořadů na jednotlivých zdrojích (Apple TV, tv stanice, Netflix, HBO Go….). Když dojdete do konce seznamu, je poslední položkou menu ikona po jejímž stisknutí se dostanete zpět na začátek. To je praktické. Nemůžete vpodstatě měnit pořadí jednotlivých bloků nebo množství informací na stránce, ale můžete měnit položky v „seznamu aplikací“. Stačí dlouze podržet tlačítko „ok“ na dálkovém ovladači a dostanete se do režimu, kde lze snadno změnit pořadí nebo třeba odinstalovat aplikaci.

Stejně jako loni je součástí systému funkce pro sledování sportovních výsledků (to je právě zmiňovaný sport alert). Jednoduše nastavíte který tým chcete sledovat a dostáváte o něm info. Trochu omezující je, že nabídka týmů, respektive lig je relativně omezená. Celkově jsem se stabilitou a rychlostí webOS 6 spokojený, a to i přesto, že v rychlosti je to trochu krok zpět (oproti předchozím verzím). Přehrávač video souborů přehraje všechny potřebné soubory, ale zaznamenal jsem jednu nepříjemnou drobnost. Při přehrávání filmu uloženého ve formátu mkv, který u sebe obsahuje i titulky. Přestože jsem se je snažil vypnout, pořád se zobrazovaly. Další nepříjemnou zprávou je fakt, že LG C1 nemá dvojitý tuner. To znamená, že můžete případně nahrávat jen ten pořad, který sledujete.

U dálkového ovladače došlo k drobné změně. Nově má o něco delší tělo, což je důsledkem nových tlačítek pro přímé spuštění hlavních streamovacích služeb typu Netflix nebo Disney+. Dálkové ovládání typu magic remote chce chvíli cviku, ale jak se s ním sžijete jde o nejrychlejší ovládání televizoru, které jsem zažil. Pro ty co ho znají se nic nemění, princip je pořád stejný. Pro ty kteří se s ním dosud nesetkali, vysvětlím v rychlosti princip. Na obrazovce televizoru vidíte kurz (podobně jako u počítačové myši), jen ho ovládáte pohybem ovladače v ruce (stejně jako třeba u laserového ukazovátka).

Pár tipů na závěr:

Opakování mačkáním “mute” (vypnutí zvuku, ikonka přeškrtnutého reproduktoru) se dostanete do “tajného menu”. V něm můžete například vypnout zobrazení LG loga při každém vypnutí televizoru nebo co máte vidět za obraz když tv nemá signál.

Ke klávese můžete nastavit zkratku pro rychlé spuštění aplikace – např. Youtube. Abyste to mohli udělat, spusťte požadovanou aplikaci, poté držte chvíli tlačítko “0”. Poté můžete nastavit rychlé spuštění pro klávesy 1-8 (minulé roky to šlo pro tlačítka v rozsahu 1-9). Vlastní spuštění namapované aplikace pak probíhá tak, že danou klávesu podržíte po dobu pár sekund.

LG má poměrně dobře vyřešenou nápovědu. Když jste například v menu pro nastavení zvuku, vidíte nad ním ikonu otazníku. Když ji stisknete, dostanete informace o jednotlivých položkách v menu. Dejte si však pozor na jednu věc (týká se zejména levnějších modelů). Tato nápověda je obecná, to znamená že platí pro všechny LG tv. A to znamená, že může uvádět i možnosti v menu, které vaše tv prostě nemá.

Zvuk

LG využívá svého systému nazvaného jako „AI Sound Pro“, který dokáže vytvořit iluzi virtuálního 5.1.2 zvuku. Navíc se má přizpůsobit podle přehrávaného obsahu. Mě to nijak skvěle nezní, mnohem radši využiju dva klasické reproduktory se zesilovačem. A “AI Sound Pro” nechám vypnuté. Zájemcům o opravdový prostorový zvuk doporučím pokročilejší soundbar, nebo vyloženě sestavu pro domácí kino. Kdybych to měl říct prostě, tak hraje lépe než základní 2x 10W audio u levných televizí, ale žádná velká pecka to za mě není. Dialogy jsou zřetelné, ale typický nedostatek tenkých televizorů – slabé basy, zůstává. Pro doplnění, zvukový výkon interních reproduktorů je 40 W a fyzicky se jedná o 2.2 rozložení.

Televize podporuje Dolby Atmos. To neznamená, že dokáže přehrát tento luxusní zvukový standard ze svých reproduktorů, ale že ho dokáže (při připojení skrze eARC HDMI port) poslat do externího audio zařízení, které dokáže využít možnosti, které tento zvukový standard přináší. Bohužel nepodporuje alternativu v podání DTS. Proč nepodporuje DTS? Myslím si, že LG chce prostě ušetřit za licenční prostředky a udržet cenu televizoru nízko. Stejně je na tom i Samsung. Pokud chcete tv s podporou DTS musíte se podívat na Sony.

Alternativy

Jako každý rok, tak i letos bude řada C od LG velmi úspěšná. O tom nemám nejmenší pochyby. Proto jsem se zaměřil i na podrobnější a hlubší srovnání s případnou konkurencí. Ať máte jistotu, že vyberete správně.

LG CX

Stejně jako u všech novinek i u C1 je jejím největším konkurentem vlastní předchůdce LG CX. Pojďme se podívat jaké jsou mezi nimi rozdíly. Nová verze operačního systému, nová verze operačního procesoru, upravený dálkový ovladač a k tomu nové herní menu. To nezní jako důvody, které by byly zásadní pro koupi nového modelu. V praxi došlo ke zlepšení u podání detailů v černých scénách. Což byl drobný nedostatek u CX. Pozorovací úhly, kontrast i pokrytí barevného spektra je v obou případech stejné. Jas byl dokonce u CX trochu vyšší. Co mi z toho plyne, že rozdíl v pořizovací ceně musí být jen v řádu malých tisíc, aby dával nákup C1 před CX smysl.

LG G1

Pro většinu nakupující bude C1. G1 nabídne “jen” vyšší jas a výkonnější audio (2.2 40 W vs 4.2 60W). Jen je schválně v uvozovkách, protože z principu limitace OLED technologie je to obří skok. Ale reálný dopad není až tak velký. Velký je však rozdíl v ceně. Konkrétně v červenci 2021 je rozdíl více než 12 000 Kč u 55C1 vs 55G1. A to je opravdu hodně. Kdyby se rozdíl dostal na maximálně 5 000 Kč a méně, tak už bych nad G1 silně přemýšlel. Ale jinak pokud už nechcete řešit cenu, tak se nabízí třeba Sony A90J. Které toho za mě nabízí ještě o kousek více.

LG B1

Řada B je každoročně velmi zajímavá. Oproti řadě C ji schází něco jasu a horší obrazový procesor. Pro milovníky večerního sledování filmů to je stěží postřehnutelný rozdíl, za denního světla už může být jasový handicap znát. Každopádně pokud je CX (nebo C1) těsně nad vaším rozpočtem, zkuste se podívat na BX (B1). V případě, že těch pár tisíc navíc nevadí, volil bych „C“. Dobrou zprávou je, že i u „B“ máte 100 Hz panel a podporu HDMI 2.1

LG A1

Ačkoliv se v obou případech jedná o OLED od LG, nelze je úplně srovnávat. A1 má výrazně omezenější výbavu, včetně faktu že má jen 50 Hz. Rovněž má nižší verzi obrazového procesoru, nemá vůbec BFI a horší pokrytí barevného spektra. I zvuk je jen klasický 2.0 20 W. Pro hráče může být fatální absence HDMI 2.1 a chybějící FreeSync A G-Sync. Tady je to za mě zcela jasné. A1 může být zajímavá pro nenáročné diváky, kterým vadí blooming efekt. Ale až bude s cenou někde okolo 20 000 Kč za 55 palců. Jinak zajímavá není. Většině bude stačit levnější LCD typu Samsung AU7172 nebo a zbylá část diváků bude vyžadovat dražší a kvalitnější modely typu C1.

Sony OLED A90J

Stejně jako předchozí roky si můžete říct, že mezi nimi nebude velký rozdíl. Všechny OLED panely totiž vyrábí jedna divizi LG, z toho je jasné že podobnost mezi nimi bude vysoká. Nicméně Sony letos využívá pro A90J novou generaci OLED panelu, tzv. “EVO”. Stejnou používá LG u vyšší řady G1. Takže rozdíl v obraze přeci jen bude. Když pominu rozdíly na poli softwaru (zpracování obrazu i operační systém), tak rozdílem je že Sony umí zvuk ve formátu DTS a rovněž má vyšší zvukový výkon 60 vs 40 W. Z pohledu kvality obrazu má A90J vyšší maximální jas – výhoda EVO panelu. Sony má nepatrně lepší pokrytí barevného spektra, ale je to je jen drobný rozdíl. Vlastní podání obrazu a obrazový procesor je do jisté míry otázka subjektivních preferencí, ale Sony mi pořád přijde o kousek napřed.

Rozumnějším soupeřem pro C1 bude ze strany A80J. A90J je konkurentem pro LG G1. V obou případech však za mě platí, následující fakty. Pro hráče je lepší volbou LG. Více HDMI 2.1 portů, propracovanější herní nastavení. Když budete vybírat v poměru ceny a výkonu, tak nejspíš vždy vyhraje LG. Ačkoliv v pár detailech ztrácí, má dlouhodobě příznivější cenu. Důvody pro pořízení Sony jsou za mě dva. Když chcete tu nejlepší filmovou tv, tak máte na výběr mezi Sony a Panasonicem. Tím druhým důvodem je operační systém GoogleTV (dříve AndroidTV). Je pro něj dostupné opravdu veliké množství programů a některé z nich dokáží úžasné věci. Zmíním třeba Kodi, které se dokáže připojit k vašemu serveru nebo síťovému disku a streamovat filmy přímo z něj. Pro určitou skupinu zákazníků je to skvělá vlastnost.

Samsung Neo QLED QN95A

Letošní nová miniLED řad od Samsung (konkrétně QN90A a QN95A) jsou tím nejlepší co Samsung ve 4K segmentu nabízí. Jak LG, tak i Samsung má 100 Hz, plně 10 bitový panel a špičkové obrazové procesory. Rozdíl je však v použité technologii. Je miniLED je pořád klasické LED/LCD jen s vyšším počtem stmívacích zón. Dokonalosti OLEDu v tmavých scénách se blížit nemůže. Rozdíl je i v audio výbavě. Samsung má 70 W 4.2.2, zatímco LG C1 má 40 W 2.2. Ačkoliv u takto drahého televizoru lze předpokládat, že si majitel dokoupí i samostatné audio řešení.

Další rozdíly jsou klasické. Samsung neumí Dolby Vision, ani přehrát starý video kodek xvid. Ani jedna neumí zvuk ve formátu DTS. A jaký je rozdíl v reálném obraze? Samsung má se zapnutým local dimmingem vysoký kontrastní poměr. Navzdory více než pěti stům zónám pro local dimming je u něj pořád patrný “halo efekt”. V tomto ohledu má OLED pořád navrch. Kde naopak vede LCD je jas. Tam oproti hodnotám okolo 750 nitů, kterých dosahují OLEDy nabízí více než dvojnásobek. To je výhoda při sledování ve dne, v noci to nehraje roli. Z pohledu pokrytí barevného spektra patří obě ke špičce. Cenově jsou v tuto chvíli obě srovnatelné.

Výhody obou televizorů jsou různé. Pořád platí, že OLED je král pro milovníky filmů ve vysoké kvalitě během večerního sledování. Naopak pokud tv využíváte většinu času ve dne a máte světlou místnost, lépe poslouží QN95A. Z dlouhodobé zkušenosti mohu odhadovat, že cena LG C1 půjde dolů rychleji než cena QN95A. To může být další důležitý faktor pro rozhodování.

Panasonic TX-55HZ1500E

Vezmu to jen stručně – nejbližší je právě výše uvedené Sony. Čistý, přirozený obraz, také však oproti LG vyšší cena. Panasonicy nejsou masovkou, ale své kupce si najdou.

Philips 55OLED855

Rovněž ve stručnosti. Philips vydává nové televizory na podzim, tudíž toto je model z roku 2020. Hlavní odlišností (a pro mnohé výhodou) je systém podsvícení Ambilight, což jsou pásy led diod ze zadní strany televizoru, které dovedou udělat efektní podsvícení na zeď. Pokud se vám to líbí, budete s Philipsem spokojeni. Obrazově je na podobné úrovni jako LG. Operační systém Android (GoogleTV), podobně jako Sony. Cena poměrně příznivá, i když ne tak nízká jako u LG.

Doporučené nastavení obrazu

Každý televizor (i ze stejné modelové řady) je jiný a proto to berte jako inspiraci při vlastním lazení (toto nastavení je určeno pro sledování filmů), nikoliv jako pevně danné hodnoty, které platí pro každou LG CX.

  • Obraz -> Select Mode -> Kino / FILMMAKER MODE (dle preferencí)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas OLED pixelů > 75  (zde nastavujeme fyzické světlo vydávané OLED panelem)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas obrazovky > 50  (zde nastavujeme digitální nastavení černé barvy)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Kontrast > 55
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Ostrost > 0
  • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Pokročilá nastavení -> Barva >45
  • Obecné -> Služba AI -> Obraz AI > zapnuto
  • Podpora -> Úspora energie > vypnuto
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Automatický dynamický kontrast > vypnuto
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Mapování barevných tónů HDR > vypnuto (můžete zkusit i zapnout. Ve vypnutém stavu bude mít obraz bohatší detaily, v zapnutém budou světlé scény jasnější)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Super rozlišení > vypnuto (uměle zostřuje video, za cenu ztráty detailů. Má cenu zapínat jen v případě nekvalitního zdroje videa)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Maximální jas > vypnuto
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Barva -> Hloubka barev – 50 (znamená jak moc chcete saturované barvy. Vyšší hodnoty více saturované, menší méně saturované)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu > nízká (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu MPEG > nízká  (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> TruMotion > vypnuto (Filmový pohyb – nejvíc zásahů algoritmu, ale nejméně soap opera effectu. Hladký pohyb – pravý opak.)
    • De-judder – zlepšuje dojem z pohybu vkládáním uměle generovaných snímků u videí do 30 snímků za sekundu
    • De-Blur – dělá to stejné u videí s vyšším počtem snímků za sekundu
    • OLED Motion Pro – jde o LG označení pro BFI (black frame insertion) vkládání černým snímků do obrazu za účelem zlepšení dojmu z pohybu

Podporované typy souborů

VideoAudio
.asf.mp3
.wmv.wav
.avi.ogg
.m4v.wma
.mp4.flac
.mov
.3gp
.3g2
.mkv
.ts
.trp
.tp
.mts
.mpg
.mpeg
.dat
.vob

Srovnání parametrů LG OLED 2021

A1B1C1G1Z1
Dostupné velikosti48, 55, 65, 7755, 65, 7748, 55, 65, 77, 8355, 65, 7777, 88
Rozlišení4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)8K (7 680 × 4 320)
Barevná hloubka10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů
Typ paneluOLEDOLEDOLEDOLEDOLED
Typ podsvícení
Local DimmingNeNeNeNeNe
Obnovovací frekvence50 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz
Obrazový procesorAlpha 7 Generation 4Alpha 7 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4
HFR (High Frame Rate)NeAnoAnoAnoAno
VRR (Variable Refresh Rate)NeAnoAnoAnoAno
FreeSyncNeAnoAnoAnoAno
G-SyncNeAnoAnoAnoAno
ALLM (Auto Low Latency Mode)AnoAnoAnoAnoAno
Sluchátkový výstupAnoAnoAnoAnoAno
HDMI3 (2.0)4 (2x HDMI 2.1 a 2x  HDMI 2.0)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)
USB23333
Nahrávání TV vysíláníAnoAnoAnoAnoAno
BluetoothAno (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)
Apple AirPlay 2AnoAnoAnoAnoAno
Dolby AtmosAnoAnoAnoAnoAno
eARCAnoAnoAnoAnoAno
ARCAnoAnoAnoAnoAno
Podpora bezdrátových reproduktorů WiSANeNeAnoAnoAno
Výkon20 W40 W40 W60 W80 W
Systém reproduktorů2.02.22.2 4.24.2
HbbTVAnoAnoAnoAnoAno
TunerDVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2
Zjistit cenu

Podívejte se na kompletní recenze OLED televizorů.

Časté dotazy

Jakě je hodnocení televize LG OLED C1? 89%

Stejně jako minulé roky, i letos se nejspíše bude jednat o krále v prodejích mezi OLED televizory. Nemá žádnou zásadní chybu a i když je někdy konkurence v některých detailech lepší, LG ji přebije komplexností a příznivější cenou. Jde o výbornou volbu pro milovníky filmů i her. Na druhou stranu musím říct, že zlepšení proti loňské CX, či předloňské C9 je minimální. V některých ohledech byly dokonce minulé modely lepší. Pokud vlastníte některou z těchto tv, rozhodně není novinka důvodem ke změně. Uvidíme co přinese G1 a její lepší panel, ale u OLEDů to zatím na žádný dramatický pokrok nevypadá. Více zjistíte v recenzi.

Recenze: Plusy a Mínusy

  • PLUSY: Skvělý obraz, Dobré HDR, Výtečná pro hráče, Kvalitní zpracování, Nová velikost (83 palců)
  • MÍNUSY: nemá podporu DTS, oproti předchozímu roku jen velmi drobné zlepšení, nižší jas než loni, vysoko nastavená úvodní cena, některé porty s výstupem dozadu

Více zjistíte v recenzi.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.9 Total Score
LG OLED C1 - zkušenosti

Stejně jako minulé roky, i letos se nejspíše bude jednat o krále v prodejích mezi OLED televizory. Nemá žádnou zásadní chybu a i když je někdy konkurence v některých detailech lepší, LG ji přebije komplexností a příznivější cenou. Jde o výbornou volbu pro milovníky filmů i her. Na druhou stranu musím říct, že zlepšení proti loňské CX, či předloňské C9 je minimální. V některých ohledech byly dokonce minulé modely lepší. Pokud vlastníte některou z těchto tv, rozhodně není novinka důvodem ke změně. Uvidíme co přinese G1 a její lepší panel, ale u OLEDů to zatím na žádný dramatický pokrok nevypadá.

Kontrast
10
Pozorovací úhly
8
Barvy
9
Konstrukce
9
Dynamické scény
9
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
  • Skvělý obraz,
  • Dobré HDR,
  • Výtečná pro hráče,
  • Kvalitní zpracování
  • Nová velikost (83 palců)
MÍNUSY
  • nemá podporu DTS,
  • oproti předchozímu roku jen velmi drobné zlepšení
  • nižší jas než loni
  • vysoko nastavená úvodní cena
  • některé porty s výstupem dozadu
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

99 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
  1. Dobrý den, mám tv OLED65C15, koupil jsem jí i díky vaším recenzím a jsem s ní vcelku spokojen. Šlo mě pouze o obraz, zvuk mám přes receiver Pioneer a jako jediný zdroj signálu používám pc (Intel NUC NUC12WSHi5). TV je připojena přes výstup HDMI1 a receiver přes HDMI2 /pouze zvuk/). Všechno funguje, pouze obraz v DOLBY VISION je i přes kabel TESLA CABLE HDMI 8K – HDMI kabel, Ultra certifikace 2.1, délka 1,5M (vstup HDMI2) růžový. Zkoušel jsem na tv různá nastavení a nic. Jako přehrávač používám mpc-hc ( https://github.com/clsid2/mpc-hc/releases/ )..

    • Dobrý den,

      myslím, že jsem se v minulosti s podobnou potíží u LG setkal a vyřešilo to zapnutí následující možnosti v nastavení:

      Obraz -> Další nastavení -> HDMI Ultra Deep Colour (nemusí to být úplně přesné, tahám to z paměti a Deep Colour/Color tam bude určitě).

      Snad to pomůže. Můžu se ještě zeptat co znamená „vcelku spokojen“? Respektive co na tv nevyhovuje?

  2. Dobrý den, rád bych se zeptal na Váš názor, uvažuji o zakoupení některého z těchto modelů : LG OLED55C11LB, LG OLED55B2 nebo LG OLED42C21LA
    Když pominu velikost obrazovky, která mě tak moc netrápí, a cenu která je +- stejná, který model by jste doporučil.
    K TV bude připojen pouze Satelit Ferguson který dovede maximálně FullHD, přehrávač nVidia Shield a občas Xbox ONE.
    Jde mě o kvalitu obrazu a zvuku.
    Co případně v této cenové kategorii (max 24000Kč) doporučujete, dá se za tyto peníze koupit něco ještě lepšího ?
    Velice děkuji za radu.
    Jarda

    • Dobrý den,

      C2 má 42 palců, tato velikost má navíc klasický OLED panel a ne evo. Oproti C1 nezískáte nic navíc, ale ztrátíte 13 palců. Rozhodně nebrat. C1 má lepší obrazový procesor i vyšší jas než B2, tady je to jednoduchá volba. Za mě při daném rozpočtu a velikosti optimální volba.

      • Dobrý den,
        Velice děkuji za radu, ale nějak jsem se v té odpovědi zamotal 🙂
        Doporučujete tedy LG OLED55C11LB ?
        V této velikosti ji ale nabízejí pouze dva prodejci (pokud dobře hledám)
        Doporučíte mě případně jinou náhradu za tento model ?

        Děkuji Jarda

        • Covybrat.cz 27/01/2023 at 06:50

          Dobrý den,

          ano máte pravdu že to nebylo zcela jasné. Takže pokud seženete C1xxx (ty písmenka dál označují zjednodušeně řečeno je designové varianty), je to nejrozumnější volba. Pokud ne, tak bych počkal měsíc nebo dva, až cena C2 spadne o pár tisíc dolů (v březnu/dubnu LG uvede novou řadu a stará lehce klesne na ceně).

  3. Dobrý den, chci nahradit stávající kombinaci staré FHD LED LCD a satelitním receiverem ideálně jedním zařízením. Obrazově se mi líbí LG OLED55C11 ale řeším jednu funkci, u které si nejsem jistý. Dle popisu by měla mít funkci záznamu na USB HDD. Už jsem se ale nedočetl, zda funguje i v režimu pozastavení přehrávání a následném pokračování. LG tomu asi říká Live Playback. Nejde mi ani tak o to pořad nahrát, to už dnes v době IPTV není potřeba, ale spíše ho pouze pozastavit, když potřebuju na chvíli odejít. Nevíte, zda současné, resp. loňské LG modely tuto funci podporují? Popravdě je to funkce, kterou používáme denně a nerad bych kvůli tomu musel nechávat dále běžet původní satelitní přijímač.

    • Dobrý den,

      k vámi popisovanému je možné využít funkci HBBTV, neboli funkci červeného tlačítka, kde tedy některé kanály umožňují přehrávat videa z archivu. Bohužel to musí podporovat televizní stanice. Nelze tedy garantovat, že to bude u všech.

      Pokud jde o funkci Live Playback, tak ano měla by dělat přesně to co píšete. Potřebujete k ní dostatečně rychlý a velký (doporučeno 60 GB+) USB disk. Nicméně v české specifikaci jsem tuto funkci nedohledal a podpora LG předstírala že o ní také nic neví. Já bohužel teď u sebe žádnou LG tv nemám, tak nemohu zkusit.

  4. Dobrý den,
    mám problem s C1,teda myslím si to,že je to problem. Jde o to, že ne u všech, ale mam pocit, že je to HD videí, tak při rychlejší pohybech, jsou třeba ruce rozmazaný, nebo chůze je rozmazaná. Chci se zeptat, je to normální nebo mam TV reklamovat? Mám jí teprve měsíc, a nechci jí dávat na reklamaci, aby mi pak řekli, že s TV nic není.

    • Dobrý den,

      doporučuji si prvně zkusit pohrát s nastavením, řekl bych že zakopaný pes bude spíš tam. Nelze jaké přesně hodnoty nastavit, každý z nás to má jinak. Začal bych tím, že zkusíte experimentovat s „TruMotion“.

  5. Dobrý den,

    Vím že už zde zazněl podobný dotaz ale přesto mi to nedá zeptat se taky. Sedačku mám cca 4-4,5m od tv a přemýšlím jestli koupit 65c1 nebo 75nano92p. Chtěl jsem tam dát co největší tv ale zároveň za ní nezaplatit více než 33tis a aby měla všechny funkce. Z toho mi vyšly tyhly dvě, kde oled technologie je samozřejmě výrazně lepší ale nano je zase 75″.

    Děkuji za radu a chválím recenzi.

    • Dobrý den,

      opět to bude jen kosmetika (barvy) a pokud mě paměť neklame, tak C15 je označení verze určené pro UK trh. Obecně bych bral tu levnější, navzdory tomu že se liší jen minimálně rozdíl v ceně může být i pár tisíc.

    • Dobrý den,

      položil bych si otázku co sledujete. Pokud je to zejména fullHD tv vysílání a minimum 4K obsahu, tak mě to vede na „horší“ tv a větší úhlopříčku. Naopak, pokud večery trávíte u Netflixu či 4K HDR BL-Ripů, by vám nedostatky (citelné podsvícení a šedá ve tmavých scénách) u NANO92 mrzet a OLED by byl lepší volbou. To je cesta podle které bych se rozhodoval já.

  6. Dobry den,
    prvni bych Vam chtela podekovat za Vase recenze. Stravila jsem jejich procitam uz par dnu. Co se TV tyce tak ja jsem uplny laik. Ale uplny 😀 Vybiram nasi prvni chytrou TV, potrebujeme nahradit 16 let starou plazmu. LG C1 se mi libi a taky pomohla Vase recenze, ale stejne mam par dotazu. Rozpocet mam cca 35tisic. Mam investovat do 65C12 bez sound baru nebo poridit 55C11 a k tomu sound bar? Pokud ano, doporucil byste nejaky? Nebo se na naky sound bar mam vyprdnout a usetrit penize, protoze i zvuk z teto TV bude ve srovnani se zvukem z nasi plazmy super 🙂 Z gauce na TV to mame cca 4m. Doted jsme ale zadny sound bar nemeli, nemame ani satelit, ani kabelovku, ani internetovou tv. Jedine, co mame, tak je internet 😀 Signal chytame na starou vnitrni antenu a je teda mizerny. 🙂 Musime antenu vzdycky presunout, kdyz chceme chytit jiny multiplex a to zijem v Brne. 🙂 Predpokladam, ze to se novou smart TV nespravi. Co byste doporucil poridit, aby kanaly konecne bezely bez problemu? Internet tv? Jo a tv bude slouzit pres den detem a vecer pro sledovani filmu a serialu (Stranger Things, Netflix a HBO). Dekuji za pomoc.

    • Dobrý den,

      píšete, že 4 metry od tv, tak 65 a časem (možná, pokud vám zvuk z tv přijde nedostatečný) soundbar je za mě rozhodně lepší volba. Analogovou anténu bych rozhodně doporučil nahradit. Vyberte si nějakého poskytovala tv po internetu, výběr je docela velký a nechci promovat žádnou značku. Myslím, že budete překvapeni jaký rozdíl v kvalitě obrazu to bude. V kombinaci nového televizoru a nového zdroje vysílání.

      • Dobry den jeste jednou, mohl byste mi prozradit, jaky je rozdil mezi TV LG OLED65C15 a LG OLED65C11LB? Kterou byste preferoval? Ja jsem si uvedomila, ze LG OLED65C12 nema cerny ramecek, takze ta vypadla z vyberu. Dekuji!

      • Moc dekuji za pomoc! Mejte se krasne!

  7. Dobrý den,
    je LG OLED65C11 dobrou volbou TV, když je mojí první „chytrou“ telkou? Chceme trochu zlepšit náš „vozový park“ a přiznám se, že Vaše recenze mi hodně pomohla se orientovat.
    Díky moc za odpověď.

    • Dobrý den,

      pokud se jedná o první „chytrou“ televizi, tak myslím že LG nebo Samsung (čistě z pohledu operačního systému) je tou nejlepší volbou. A C1 je skvělá z pohledu kvality obrazu, takže dohromady myslím že jde o ideální řešení.

  8. Dobry den, jakou kvalitni zvukovou aparaturu koupit k teto televizi, aby podporoval atmos, i kdyz nebude kvalitou jak v kine na filmy, serialy a hudbu? Cenove bych to videl do 10K. Polepsim si, kdybych treba zaplatil 15 tisic nebo 5 tisic uz neudela velky rozdil?

    Aktualne na reproduktorech televize se mi stalo, ze u noveho Top Gun Maverick byly hlasy vice potichu a jak zacala hudba nebo nebo zvuky stihacek vsechno bylo najednou o dost vic nahlas a musel jsem pokazde ztlumit zvuk. Cim to je? Vyresi se to reproduktory?
    Dekuji

    • Dobrý den,

      hned v úvodu vás asi lehce zklamu, Dolby Atmos u audio zařízení které stojí 10 000 kč, je něco jako HDR u televize za 10 000 Kč. Může podporovat tento standard, ale reálně ho nedokáže zobrazit/přehrát. Atmos pro domácí použití začíná někde okolo 25 000 Kč, špičkové instalace jsou o řád dál. To neznamená, že si zvukově nepolepšíte. Jen bych se s tímto rozpočtem neupíral k Atmosu. Lehce nad vámi uvedenou hranici je např. Samsung HW-Q800A. Za ty peníze velmi slušná volba.

      To co popisujete u Top Gunu je záměr tvůrců, aby vás více „vtáhli“ do děje. Říká se tomu dynamický audio rozsah. U více profi systémů (nebo třeba v kině) je to žádoucí. Takové audio má schopnosti si s tím poradit, aby bylo slyšitelné mluvené slovo a zároveň zvukové efekty dostatečně hlasité, nicméně bez extrémního rozdílu ve hlasitosti. Což repro u tv pochopitelně nedokáže. Z principu tedy pomůže lepší audio, případně zapnutí nočního režimu nebo si pohrát s nastavením soundbaru – zvýšit hlasitost centrálního kanálu, ostatní nechat tak jak jsou.

  9. Dobrý den, prosím o radu. Mám soundbar od Samsungu, který byl připojený u qled televize Samsung z roku 2021 přes digitální optický kabel. Tento typ PremiumCord kabel Toslink, M/M, průměr 6mm

    Chtěl jsem soundbar připojit i k této televizi LG C1 oled ale televize má jenom hodně podobný konektor ale přesto je jiný. O jaký konektor se jedná a lze takový soundbar připojit k LG televizi? Čekal bych, že 4K televize budou splňovat stejný standart a budou mít stejné konektory, když jsou ze stejného roku.

  10. Dobrý den,
    řeším TV jakou koupit. Uvažuji nyní nad LG OLED65C12, nebo Philips 65OLED806, který je cenově cca stejně a má možnost si nainstalovat Kodi. Nyní Kodi sice nemám, ale trochu mě to i láká. Ambilight moc nevyužiji, protože TV bude na jedné straně cca 7 cm od stěny a z vrchní strany cca 3-5 cm pod policí.

    Co jsem si obešel obchody, tak mě hodně od Philipsu odrazují, že to je nic moc už, tak mám smíšený pocit.

    Nicméně zásadní je pro mě kvalita obrazu, případně jas, ať za dne vidím lépe a zvuk. Ovládání TV hlasem už je asi u obou.

    Co by jste doporučil? Nebo máte jiný návrh v podobné cenové relaci?

    díky moc
    JP

    • Dobrý den,

      LG C1 je odpovědí v zásadě pro každého kdo chce OLED s rozumným poměrem ceny a výkonu. Situaci mění pokud máte speciální požadavky právě typu Kodi. U LG ji lze řešit skrze nějaký AndroidBox, ale není to tak příjemné. Já bych o Philipsu určitě neřekl že je nic moc, řekl bych že je oproti LG obrazově o trošku hůře (subjektivní tvrzení), ale zase nestojí tolik co Sony a ten Ambilight je zajímavý bonus. I s tím co popisujete tam dokáže trochu nasvícení pustit. Doporučoval bych se na Philips zajít podívat a pokud vám nepřijde zásadně horší než C1 (mě nepřijde) a chcete Kodi tak ho berte. Další alternativou je Sony, ale ty jsou pořád moc drahé.

  11. Dobrý den,
    Vaše perfektní recenze mi pomohli zúžit vyber. A rozhoduji se mezi – LG OLED55C11LB za 23.500 a LG 55NANO88P za 16.000.
    Budu ji používat na hraní PS5 a sledování filmu tzv. 50/50. Tak bych poprosil o radu, jestli se vyplatí připlatit.
    Našel jsem i televize od samsungu za 20.000, ale kvalitou mi přišly, jak Nano88P a řekl jsem si, ze uz bych si připlatil 3.000 na C11LB, ale to uz by byl vážně strop.
    Nano88P mě zaujala hlavně cenou se 100Hz.
    Moc děkuji.

    • Dobrý den,

      pokud to rozpočet dovolí tak rozhodně C1. Oproti NANO88 je to propastný rozdíl. Zejména u „kvalitnějšího zdroje obrazu“, což PS5 rozhodně je a předpokládám že filmy budou také ve vyšší kvalitě.

  12. Dobrý den,

    zakoupil jsem tuto TV a např. Při sledování Netflix pořád dokola “vyskakuje” upozornění, zda “chcete přepnout na obrazovku připojeného zařízení?” Se zobrazením vstupu HDMI.
    Lze prosím toto upozornění vypnout? Ruší to při sledování pořadů včetně titulků.

    Předem velice děkuji za pomoc

    • Dobrý den,

      zeptám se hloupě, jaké zařízení máte skrze HDMI připojené? Není možné ho jednoduše odpojit? Jinak s touto hláškou jsem se nesetkal, dělá to pouze u Netflixu nebo i u jiných aplikací? Nejlepší bude kontaktovat přímo podporu LG: Pracovní dny: 8:00 – 18:00, telefon
      228 887 050

      • Dobrý den,

        děkuji za Vaši odpověď.
        Přes HDMI mám připojen Playstation, Apple TV, Mac mini a kabelovou TV.
        Toto upozornění vyskakuje například i v nabídce Home TV.

        Zkusím tedy kontaktovat přímo podporu LG.

        Ještě jednou velice děkuji.

        • Covybrat.cz 02/07/2022 at 05:38

          Dobrý den,

          rádo se stalo, pokud budete mít chvilku na sepsání řešení situace budu rád za rozšíření obzorů pro mě i další čtenáře.

  13. Dobrý den. Zvažuji LGOLED65C11 nebo levnější LG 65QNED91. Četl jsem, že ta technologie QNED je snad již s OLED srovnatelná a QNED má i 120Hz. O té OLED je zde napsáno hodně, ale k té QNED nemůžu žádnou recenzi najít… :-(.
    Děkuji.

    • Dobrý den,

      záleží co srovnáváte. Zejména v podání černé je OLED a QNED jako nebe a dudy a o nějakém srovnání nemůže být řeč. Obecně LCD televize od LG (na rozdíl od jejich OLEDů) extra povedené nejsou a raději bych doporučil třeba Samsung.

  14. Rád bych připojil pár informací od běžného uživatele, které by mohly pomoci s výběrem nové TV, tak jako mě pomohla vaše recenze.
    Já potřeboval nahradit starou plasmu PANASONIC.
    Vybíral jsem mezi Sony A80J, PANASONIC JZ1500 a LGC1. Nakonec jsem se rozhodl právě pro LG55C11. Po testování na prodejnách jsem nenašel mezi televizemi takový rozdíl, za který bych musel vytáhnout z peněženky o cca 10 000kč víc.
    Obával jsem se, že plasmu nebude snadné nahradit, ale LG OLED C11 je úplně jiný level.

    OBRAZ:
    Jedním slovem excelentní ze všech zdrojů. Kontrast a ta černá vás posadí na zadek.
    Co ale určitě doporučuji, je vyladit obrazové režimy a vypnout různé AI a motion pomocníky. Po vybalení z krabice a prvním spuštění, vypadá vše, jako když sledujete lelenovelu. Módy CINEMA, FILMmaker a experts už vypadají lépe,
    ale i tady jsem upravoval k obrazu svému.

    SATELIT:
    Televizi nastavíte za pár minut včetně naladění satelitu SKYLINK (fastscan).
    Satelitní HD vysílání je na této TV vynikající.
    Je až neuvěřitelné co dokáže upscalling. Jsem fanoušek ledního hokeje a sledovat NHL je opravdu zážitek. I SD programy vypadají dobře,
    ale upřímně, kvůli tomu nekupujeme OLED TV.

    IPTV:
    Skylink Live TV, O2TV fungují bez problémů, obraz mi přijde o trochu horší, než ze satelitního vysílání, ale to není vada televize. Jiné aplikace (KUKI, Sledování TV atd..) jsem nezkoušel.

    NETFLIX, HBO MAX. PRIMA VIDEO…
    Tady teprve C1 vystrčí drápky a ukáže co umí.
    Ať už je to dolby vision, HDR, nebo jen HD, je sledování těchto streamovacích služeb pastva pro oči. Zvuk není na TV vůbec špatný, doporučuji režim KINO.

    JAS: Četl jsem názory, že OLED TV není do světlých prostor. Vůbec se toho nebojte.
    Mám C1 na zdi v obývacím pokoji proti francouzskému oknu.
    Přes den běží satelit, pohádky ze streamů, HDD nebo paříme playstation, a nemáme s jasem problém. Naopak ho postupně od původního nastavení snižuji. Samozřejmě, pro dokonalý zážitek z filmu v režimu DOLBY VISION, je lepší počkat na večer. Odrazy světla zvládá céjednička výborně. Obrazovka lesklá, ale ne jako u plasmy (to bylo zrcadlo).

    Další drobné vychytávky:
    Funkci GUIDE lze vyvolat jedním tlačítkem, stačí déle podržet tlačítko menu.
    Pořadí aplikací lze změnit v nastavení menu.
    Český návod je přímo v menu TV
    Pořadí satelitních kanálů lze měnit nebo vybrat funkci oblíbené.
    Pokud chcete TV zapnout a hned sledovat to, kde jste skončili, je potřeba v nastavení vypnout zobrazení domácí obrazovky.

    MÍNUSY:
    Domovská obrazovka WebOS – vše podstané je až pod reklamama, které nelze odstranit.
    Menu satelitního vysílání by mohlo být modernější, ta šedivá je divná.
    Některé důležité konektory s výstupem ke zdi.
    Při umístění na zeď nízkoprofilovým držákem, mám satelitní a síťový kabel pěkně zlomený.

    • Dobrý den,

      moc díky za vaše podrobné zkušenosti. Za mě je to jak píšete, kontextu ceny je u OLEDu LG prostě nejvíc racionální volbou. Přeji ať vám nadšení z nové tv drží co nejdéle.

  15. Dobrý den, dneska jsem dostal LG OLED55C11, mám ale problém, že nemůžu naladit žádný program. Televizi máme přes kabelovku, připojená přes koaxiální kabel. Nevíte kde by mohla chyba?

    • Dobrý den,

      těžko soudit, když spustíte automatické vyhledávání programů co se stane? Nějaká chyba? Nebo prostě jen nic nenajde? Napadá mě zkusit jiný kabel, případně zkusit váš kabel s jinou televizí.

      • Tak jsem to uz vyresil, nejak jsem pri nastaveni preskocil dve predchozí polozky, kde se vyhledavaly programy strasne dlouho bez vysledku a na te poslední se kanály naladili! Tohle ma treba samsung zvladnute mnohem lepe. A Web OS je strasne zasekany system, divim se, ze to neni v minusu. Kdyby to bylo v recenzi klidne bych si priplatil za Sony a google tv.

        Nevite jestli jde nastavit aby se misto live tv hned po zapnutí televize spustila aplikace iptv? Ted mam na zkousku sledovanitv, tak nevim jestli jsou na tom jine sluzby lepe.

        p.s Jak poznam, ze se provadi cisteni oledu po vypnuti tv? Nic se neukazuje jenom, po vypnuti je slyset sepnuti rele nebo co to je. Mel bych pokazde nechat televizi ve standby rezimu treba hodinu?

        • Covybrat.cz 18/05/2022 at 19:39

          Dobrý den,

          rád slyším že se to podařilo vyřešit. WebOS je oproti Androidu (GoogleTV) docela svižný systém a to říkám jako někdo kdo má Sony vážně rád 🙂 Pokud si to pamatuji správně tak „Pixel refresher“ se v malé verzi pouští automaticky každé čtyři hodiny (sčítá se to, takže i když máte 4 dny po hodině, pustí se taky) a jednou za asi 2500 hodin se pustí plná verze, která trvá znatelně delší čas – tuším okolo hodiny. Tv ve standby režimu nechávat nemusíte. Co se týče automatického spuštění iptv, tak si bohužel nevybavuji zda je to možné.

  16. Dobrý den, už několik dnů se snažím vybrat tv ale nemůžu se rozhodnout. Chtěl bych nejspíše oled, kvůli lepšímu obrazu a žádnému bloomingu. Máme doma Samsung QE55QN85A na základě vaší recenze, kterou používá nenáročná část rodiny. Teď hledám něco pro sebe, kde se kvalitou obrazu hodně posunu proti qn85a.
    Rozhodoval jsem se mezi Sony A90J, Sony A80J a LG G1 a C1 v 65″.
    Už jsem byl skoro rozhodnutý pro A90J ale pořád nevím jestli nebude problém s pohybem, trháním obrazu. Podle srovnání například s C1 měl obraz o dost více detailů ale představa, že mi obraz pokazí nějaké trhané pohyby. Televizi chci hlavně na co nejkvalitnější 4K hdr obsah (seriály/filmy)4k bluray kvalita nebo seriály z Netlixu, Disney+. Star Wars, Stranger Things.. Ale chci se taky dívat občas na televizní vysílání, starší filmy jako třeba Policejní akademie, starší animovaný seriály (Spiderman z rok 94 atd), Krok za krokem, nějaká česká klasika typu Slunce seno, Pelíšky, Mar. podejte mi pero, Vrchni prchni atd. a vyjímečně sport (MS v hokeji) a taky připojit televizi sem tam k počítači na hraní her. VRR by snad mohlo stačit místo fs a gs.

    Prostě trochu univerzální televizi, kde při kvalitním zdroji zvládne udělat parádu a přehraje bezproblému i starší věci, bez nějakého rušení v obraze. Je na tom LG lépe nebo má taky nějaký problém s pohybem? Neviděl jsem je naživo,takže nevím jak je to zřetelné nebo jak často k tomu dochází, nedochází.

    LG G1 nemá stojan a ani nemá heatsink, takže mě láká asi nejméně ale zase má evo panel.
    Jaký má jas A80j a C1, který model ho bude mít vyšší a bude vhodnější? Tady se bojím, jestli nebude moc nízký pro hdr nebo celkový dojem? Televizi sleduji většinou, když je zataženo, jak během dne tak večer.

    K televizi plánuji rozšířenou záruku + 3 roky, abych neměl obavu s používáním a případným vypálením.

    Děkuji za radu.

    • Dobrý den,

      s ohledem na to co píšete bych zůstal u C1. Super tv za rozumnou cenu, jasově je s A80J porovnatelná a není tam skoro žádný rozdíl. O něco lépe jsou na tom vyšší řady (G1/A90j), ale je to zlepšení v řádu dejme tomu 5 %. Nárůst ceny je výrazně vyšší.

  17. Je možné k této tv zapojit nějaký usb hub, aby byl lepší přístup k usb, když jsou vyvedena dozadu?

    • Dobrý den,

      ano, sám jsem takto u předešlé generace LG tv USB hub zkoušel. Ideálně bych si ho předem vyzkoušel, přece jen je velké množství různého příslušenství a ne všechny mohou být kompatibilní.

  18. Dobrý den,

    chtěl bych se zeptat, v článku píšete, že při opakovaném mačkáním tlačítka mute je možné se dostat do “tajného menu”, kde by bylo možné nastavit obraz, který je vidět, když TV nemá signál. Ať se snažím jak se snažím, nedaří se mi to.

    Také bych se chtěl zeptat, zda LG OLED C1 podporuje hlasové ovládání tipu „Ztlum televizi“ nebo „Otevři HDMI 1“ – pokaždé, když se o něco takového pokouším, televize mi příkazy vyhledává na YouTube.

    Děkuji.

    • Dobrý den,

      někdy to může zlobit, setkal jsem se s názory že pomohlo tv vypnout a zapnout, případně změnit zdroj na nějaké HDMI bez signálu. Osobně jsem problém neměl. Zkuste se podívat na toto video, třeba pomůže – https://www.youtube.com/watch?v=dnUUAZY9HnQ&t=60s

      K hlasovému ovládání, napadá mě zda máte správně nastavený jazyk? V menu tuším Obecné -> Jazyk -> Jazyk rozpoznání řeči

  19. Dobrý den,

    nakonec, vzhledem k cenám a několika prohlídkám v obchodě, jsem Sony a Google tv oželel a koupili jsme LG OLED55C12, skoro za stejnou částku jako Sony X93j A vůbec toho nelituji. Trochu jsem se bál omalovánek, ale filmové režimy v tv mě úplně uspokojili. A možnosti nastavení tv ještě zdaleka nemáme za týden zvládnuté.

    Protože nikdo ze známých OLED nemá, tak jsem takový obraz neviděl. Sledování O2 TV, Amazonu nebo HBO MAX je nádhera. A třeba takový seriál Loki, kterého jsem kdysi upirátil, dostal doslova nový rozměr 😁

    Díky Petr

  20. Dobrý den,

    potřebuji se poradit, mám možnost pořídit LG OLED55C12 za 23.000,- Kč, je nějaký obdobný OLED konkurent v této cenové relaci? Případně nějaký model s rozumným příplatkem, ale lepším obrazem atp. A ještě bych se rád zeptal co si myslíte o MiniLED technologii – vyplatí se připlatit? TV bude v tmavším prostředí, takže si myslím, že člověk vyšší jas tolik nevyužije.

    Děkuji.

    • Dobrý den,

      23 000 Kč je fantastická cena. Obecně mají OLED od LG fantastický poměr ceny a „výkonu“. Lepší je (dejme tomu o 10 – 15%) např. Sony XR-55A90J, ale její cena je více než dvojnásobná. Jediný důvod kdy bych preferoval miniLED (či LED obecně) před OLED, je když máte na tv často statický obraz. Například když ji občas využíváte jako monitor pro notebook.

  21. Dobrý den,
    předem chci poděkovat za vynikající recenze, které mi už při koupi TV pomohly.
    Nyní chci koupit TV na PS5, rozhoduji se mezi 48C1 (22.000,-), 50NANO86P (16.000,-), a QE55Q80A (16.000,-).
    Vím, že určitě nejlepší je C1 i u rtings má vynikající recenze, ale stojí to o ten cenový rozdíl?
    Děkuji

    • Dobry ded,poradíte mi prosím pri výběru rozhoduji se mezi LG OLED77C12 a LG OLED77B1 je tam rozdíl v cenne 9000kc 61 000kc vs 70 000kc tak jestli je znát rozdíl.Nasel sem jen rozdílné procesor.Jeslti má C12 například o něco vyšší max jas,lepší barvy nebo tak něco.Predem díky mám primárně na hraní her Ps5 a filmy.Popripade jiný lepší LG OLED v cenne do 70tis max a min 77″.Predem děkuji moc za odpověď.

      • Dobrý den,

        je to jak píšete – lehce vyšší jas a lepší obrazový procesor. Záleží na typu obsahu, ale pocitově rozdíl v „kvalitě“ v řádu malých jednotek procent. „Levnější“ OLED než LG v této velikosti neseženete. Zda C1 stojí za těch 9 000 Kč navíc? Těžko říct, je to subjektivní. Já osobně bych při této ceně bral raději B1 a 10 000 si nechal, nebo investoval do audia. Ale to je jen můj osobní názor/postoj.

    • Dobrý den,

      z tohoto výběru bych doporučil 48C1 nebo Samsung QE55Q80A. Z toho co píšete nad cenou přemýšlíte a v tom kontextu si myslím, že 55 palců a 6 000 Kč úspora pro vás bude zajímavá. Jasně, s oledem máte dokonalou černou, ale zvažte sám zda vám to stojí za 6 000 Kč a trochu menší úhlopříčku.

  22. Mockrát děkuji za vaše recenze. Při výběru nové TV jsem jich pár přečetl a moc mi pomohly.

    • Dobrý den,

      díky za pochvalu, mám radost že vám pomohly.

      • Dobrý den, děkuji za vaše recenze. Pro mě jako laika konečně srozumitelné vysvětlení co se týče TV. Mám na Vás jednu otázku. Jaký mám dle vašeho názoru zakoupit televizor, Sony bravia OLED XR65A80J nebo LG OLED 65C11. Budu využívat na TV PS5. Jinak na TV koukám tak na půl, ve dne i v noci. Děkuji předem za vaši odpověď.

        • Covybrat.cz 24/02/2022 at 07:03

          Dobrý den,

          pokud vycházím z tržních cen a tedy o cca 5 000 Kč levnější C11, tak mi dává větší smysl ona. Důvody proč bych případně uvažoval o A80J:

          potřebuji používat KODI (u LG lze řešit pomocí AndroidBoxu, ale je to další zařízení)
          vyhovuje mi defaultní pojetí obrazu od Sony
          mám možnost Sony mít levněji, nebo stejně jako LG

          Pokud nic z toho neřešíte, berte LG. Je to skvělá univerzální tv za velmi příjemnou cenu – s ohledem na konkurenci.

  23. Dobrý den,

    Chtěl bych Vás poprosit o stručnou pomoc. Mám Xbox Series X a stávající TV LG 65UG870 už je nějakou dobou nedostačující. Vybírám mezi Samsung qe85qn90a, LG oled83c1, SONY XR-83a90j. U LG mám obavy z toho nižšího jasu, ale bude opravdu nižší než moje 7let stará TV? O Sony uvažuji jen kvůli toho, že mám Sony domácí kino a s LG televizi není komunikace mezi nimi úplně na takové úrovni jak bych si představoval. A Samsung je asi logický konkurent.

    Dekuji za názor.

    • Dobrý den,

      jedna krásná tv vedle druhé. Jen si dovolím připomenout, že 85 palců je skutečně obří a pokud nejste dostatečně daleko od tv (cca 2,5 metru) můžete už vidět jednotlivé pixely. Pokud sledujete z větší dálky, budete nadšen. Osobně bych volil jednu z OLED. Co jsem se díval na info k Vaší současné tv, tak jas neměla nijak skvělý a pohoršit by jste si neměl. Při pohledu na běžné ceny, bych volil C1, je výrazně levnější a není o mnoho horší. Pokud cenu neřešíte, A90J je lepší.

      • Je to okolo 4,5m a ta 65” se zdá malá v tom prostoru. Tak snad se domácí kino a c1 nějak domluví a budou fungovat. Rozhodnuto, děkuji.

        • Covybrat.cz 23/12/2021 at 08:02

          Dobrý den,

          věřím, že budete nadšený. V této velikosti je to úchvatná televize co se jen tak nevidí.

  24. Dobrý den,
    Zeptám se jako uplný laik.

    Pokud televize nepodporuje DTS, tak ho nepřehraji ani přes soundbar, který tento formát podporuje?

    Děkuji předem za odpověď.

    • Dobrý den,

      to záleží kde zvuk „pouštíte“. Pokud bude film s DTS puštěn přímo v tv, tak ta ho nerozpozná a tím pádem ani nedokáže poslat dál do soundbaru. Pokud pustíte v Blu-ray přehrávači který ho umí (a ten máte propojen se soundbarem a tv), tak soundbar dokáže DTS přehrát (když ho podporuje) protože přehrávač ho dokáže rozpoznat a předat dál.

  25. Dobrý deň,
    televízor je super, mám však menší problém…
    Pri prehrávaní filmov z kľúča USB (napr. vo formáte mkv) sa titulky
    nahraté v rovnakom file samozrejme s rovnakým názvom, zobrazujú bez diakritiky….
    Je možné nejaké riešenie?

    • Dobrý den,

      děje se to u všech titulků, nebo jen v některých případech? Přijde mi to jako záležitost encodování titulků. Zkusil bych titulky „přeuložit“ na počítači v kódování typu UTF-8.

  26. Dobrý den, mám televizi propojenou optickým kabelem do recieveru Onkyo. A nejsem schopen dostat z televize do beden zvuk Dolby Dig.5.1 Zvuk jde z TV pořád jen stereo. Stará plazma s tím neměla problem. Umíte mi poradit? Děkuji. Petr Šlauf

  27. Dobrý den,
    zakoupil jsem LG OLED55C1 i soundbar LG SN7Y, ale soundbar mi nejde absloutně propojit pomocí HDMI kabelu s televizí. TV zařízení ho absolutně nerozpozná. Vše mám zapojeno správně – na TV je kabel zapojený do HDMI 2 eARC/ARC, v soundbaru do HDMI OUT (TV ARC). V soundbaru je pomocí zkratky F na ovladači navoleno OPT/HDMI ARC jako zdroj signálu. Obdobně v TV.
    HDIM kabel je 2.0b high speed with ethernet. Zkoušel jsem i několik dalších kabelů, co mám doma.
    Prošel jsem všechny oficiální návody i, ale prostě nic…
    Prosím tímto o radu a předem děkuji.

    • Dobrý den,

      první co mě napadlo je zkusit jiný kabel, ale v závěru píšete že jste to zkusil. Zapojení konektorů z vašeho popisu vypadá správně. Napadá mě ještě zkusit připojení pomocí optického kabelu (pokud si můžete někde půjčit) či zkusit si pohrát s nastavením zvuku v televizoru. Můžete také zkusit kontaktovat přímo podporu LG – 810 555 810

  28. Pěkná recenze, koupím si ji. Díky

  29. Lze zobrazit na LG OLED65C12 čas? Prozatím jsem jej nenašel.

    • Dobrý den,

      zkusil bych se podívat do LG storu, zda tam nebude aplikace typu „tv clock“. Nikde v nastavení si to nevybavuji.

  30. Dobrý deň,
    viem do LG65OLEDC12 nainštalovať Kodi?

    • Dobrý den, chtěl bych vědět Váš názor. Za skoro stejně peníze můžu pořídit LG Oled 55C1 a nebo Samsung QE55QN91A a chtěl bych poradit co je lepší volba. Sledování hlavně obyčejné TV přes sledovanitv.cz, Ps4, výjimečně Netflix. Děkuji

      • Dobrý den,

        i když plně nevyužijete jejích možností (při sledování běžného tv vysílání) tak z pohledu kvality obrazu je lepší volba C1. Z pohledu výdrže (pokud čekáte, že tv vydrží 10 a více let), bych zase volil QN91A. Zvažte co je pro vás důležitější.

    • Dobrý den,

      webOS to bohužel neumožňuje. Jediné řešení je za pomoci externího zařízení typu AndroidBox. Nebo třeba Nvidia Shield.

  31. Dobrý den, skvělá recenze. Potřeboval bych poradit. Chci si koupi TV (velikost 55) a tak nějak se rozhoduji mezi LG OLED55C12 (za 26 000) a LG 55NANO92P (za 21 000). Nemůžu se pořád rozhodnout. Do CX jít nechci, protože už jí moc eshopů nenabízí (mám obavy z „no name eshopů“). TV budu používat primárně na sledování hokeje a fotbalu (na ČT a O2), HBO GO a Netlixu (okrajově bude TV sloužit ke sledování dětských kanálů a k hraní Xboxu). Televize bude v relativně světlé místnosti u dveří na terasu, kde zejména v létě svítí slunce (nicméně máme žaluzie). Cca v 70 % TV sledujeme večer a ve 30 % ve dne. Nevím jak si mám vyhodnotit informace v recenzi ohledně jasu (nemám to jak srovnat). Jinak se na TV budeme dívat jak přímo tak i z úhlu (od jídelního stolu). V současnosti mám TV LG 55SK8500PLA, u které se hned po skončení záruky objevil velký šedý flek (oprava by stála jak nová TV). Jedná se o LED TV a prakticky ihned od počátku mi vadila nerovnoměrná bílá při sledování hlavně hokeje či při nějakých světlých scénách. Na obrazovce bylo několik svislých šedých pruhů (údajně se tomu říká banding nebo tak nějak). Tak mám trochu strach jít znova na LCD (kvůli sledování hokeje), ale třeba po 2 letech došlo k pokroku. Je nějaký zásadní rozdíl ve zvuku mezi výše uvedenými 2 TV (myslím tím zvuku přímo z TV)? Jinak kdyby TV vydržela alespoň 5 let, tak by to bylo fajn:-).
    Moc děkuji za Váš čas

    Michal

    • Dobrý den,

      LG OLED55C12 skvělá volba, ale LG 55NANO92P bych se vyhnul. LG posledních pár let nemá nijak skvělé LCD. Jako alternativu bych raději doporučil Samsung QE55QN85. Ten je výrazně lepší než NANO92P a přitom jen o dva tisíce dražší. Životnost pěti let by měla být naprosto v pořádku u obou (nečekaná komplikace může nastat u každé značky nebo technologie). LG C1 bude mít lepší obraz než Samsung QN85A, ten nabídne výrazně vyšší jas a nemá teoretické vypálení OLED pixelů. Osobně bych šel do C1 (zvlášť když máte možnost žaluzií). I s ohledem na pozorovací úhly je OLED lepší volba. Zvukově je to plus mínus to stejné. Pokud chcete lepší zvuk, je třeba časem dokoupit soundbar.

      • Ještě jednou dobrý den, pročítal jsem si Vaše další recenze.U LG C1 mám přece jenom trochu obavy z nízkého jasu. Jako alternativa mě ještě zaujaly TV od Sony (55XH 9505 a kvůli velikosti 65XH 9096). Jaký je na to Váš názor v porovnání s C1 a Samsungem QN85? Prioritou je sledování hokeje, fotbalu a dále filmů přes Netflix a HBO GO. Děti sledují TV i přes den takže i jas je důležitý (ať nemáme pořád žaluzie dole). Rozpočet je trochu omezený, takže roli hraje i cena. Moc děkuji za Váš čas.

        • Covybrat.cz 12/11/2021 at 19:08

          Dobrý den,

          každá z nich má svoje silné stránky:

          LG C1 – nejlepší černá a dokonalé „podsvícení“, v jasu ztrácí
          Samsung QN85A – vysoký jas, velmi slušné podsvícení díky miniLED, nemá Dolby Vision – u top filmů co jsou v tomto formátu trochu ztrácí na Sony, má IPS panel (za některých situací je to znát)
          Sony XH9505 – vysoký jas, velmi slušné podsvícení díky propracované algoritmu (navzdory faktu že vůči miniLED má výrazně méně stmívacích zón), má Dolby Vision, má AndroidTV (plus či mínus, záleží na preferencích), obrazově velmi blízká QN85A od Samsungu je výrazně levnější
          Sony XH9096 – „nejhorší“ z uvedeného výběru (ale pořád velmi slušná televize), zase díky nižší ceně dosáhnete na větší úhlopříčku

          V kontextu co píšete (děti, hodně sledování přes den, nízká cena) mi jako favorit přijde QN85A. 

  32. Dobrý den, přečetl jsem si recenzi a porovnání od pana Pokorného na LG OLED C1 vs CX. Mám možnost pořídit CX za cca 26tis nebo C1 za 24,5tis, můžu poprosit o radu co koupit? Trochu mě zkazil radost slabší jas u C1, mám pokoj na jihovýchodní straně a zastinuji proti slunci. V současnosti používán Samsung UE46D6100, adaptivní jas. Děkuji Dvořák

    • Dobrý den,

      pokud proti slunci stíníte nebo hodně času trávíte u tv večer, tak bych C1 vs CX volil podle lepší ceny. Rozdíl v jasu není velký, navíc může přirozeně kolísat kus od kusu. Celkově jsou to obě velmi podobné tv.

  33. Dobrý den,

    přečetl jsem si recenzi a porovnání od pana Pokorného na LG OLED C1 vs CX. Mám možnost pořídit CX za cca 26tis nebo C1 za 24,5tis, můžu poprosit o radu co koupit? Trochu mě zkazil radost slabší jas u C1, mám pokoj na jihovýchodní straně a zastinuji proti slunci. V současnosti používán Samsung UE46D6100, adaptivní jas. Děkuji Dvořák

    • Dobrý den,

      pokud proti slunci stíníte nebo hodně času trávíte u tv večer, tak bych C1 vs CX volil podle lepší ceny. Rozdíl v jasu není velký, navíc může přirozeně kolísat kus od kusu. Celkově jsou to obě velmi podobné tv.

      • Zdravím všechny,pořídil sem si novou OLED 77″ tak sem si řekl že to bude chtít i domácí kino.Má smysl pouziti síťového filtru opravdu poznám rozdíl v lepším zvuku a prostorovost zvuku,obraz atd?Nebo je to nesmysl a zbytecne vyhozenych 7-10k.Ma stim někdo zkušenost?Jinak mám sestavu 5.1.2 Denon AVR-X2700H dab,wherfadale diamond 10.6,wharfedale diamond 10.cs,wharfedale diamond 10 mx-sub,wharfedale diamond 10.2,klipsch r-41sa.Predem všem děkuji za info a osobní zkušenosti 🙂

        • Covybrat.cz 01/04/2022 at 19:30

          Dobrý den,

          sestavu máte velice pěknou, bohužel se síťovým filtrem (pračkou) mám jen jednu zkušenost a upřímně tam rozdíl slyšet (za mě nebyl). Neříkám, že někdo jiný tam rozdíl neuslyší nebo to třeba nebyl ideální model. Třeba bude mít někdo ze čtenářů více zkušeností.

  34. Mám 65c12 postavenou na stolku.Chci k ní připojit soundbar ale narazil jsem na problém s výškou soundbaru .
    Čouhal by mi do obrazu.Dá se vůbec položit i jinde-třeba za tv nebo na zeď nad tv.Nebo existuje nějaký extra nízký.
    Díky za Váš čas.

    • Dobrý den,

      nevím co máte za soundbar, ale velice pravděpodobně budou existovat nižší. Na druhou stranu si tím snižujete výběr a nový může být „horší“, proto bych se tímto směrem nevydával. Mít soundbar nad tv (a ještě 65 palcovou) mi také nepřijde jako ideální řešení. Zvuk by mířil nad Vás. Napadají mě dvě řešení. Jedno je montáž televizoru na zeď, druhá je jeho „podložení“. Pokud ani jedna z možností není možná, dejte vědět jaký máte soundbar. Pokusím se najít alternativu s rozumnější výškou.

  35. Dobry den, mal by som otázku ak má niekto osobnú skúsenosť a má to vyskúšané :

    „Dokáže televízor cez USB prehrávať .m2ts súbory (bluray) aj zo sieťového umiestnenia (lokálna sieť) prostredníctvom DLNA ?“.
    A ešte jedna otázka : „Dokáže televízor posielať zvuk cez eARC kanál (prostredníctvom HDMI) do externého zvukového zariadenia aj pri prehrávaní obsahu cez DLNA?

    • Dobrý den,

      mohu sloužit pouze svojí zkušeností se Sony, která m2ts skrze DLNA nepodporuje. Sony má obecně asi největší podporu formátů / typů souborů, proto bych očekával že i u LG to bude problém. Doporučuji kontaktovat přímo podporu LG – 810 555 810. Poslat zvuk skrze (e)ARC by tv měla zvládnout, ale opět bych raději ověřil u podpory.

      • Ďakujem za odpoveď, podpora formátov je podľa webu Display Specifications celkom slušná (aspoň cez USB vstup, tam .m2ts prehrá aj zvuk PCM alebo DolbyDigital – ale už nie DTS HD (HD-MA)) ale kto vie ako je to pri DLNA ?
        A akú podporuje kapacitu disku pri pripojení cez USB je to do 2 TB alebo aj viac ako 4 TB ? (MBR vs. GPT ?)
        Odkaz na Display Specifications : https://www.displayspecifications.com/en/model/99c52310

        • Covybrat.cz 03/10/2021 at 18:55

          Dobrý den,

          jen pozor, že u své Sony také vidím dle displayspecification podporu m2ts a přes DLNA ho nepřehraji. U LG C9 jsem měl připojený 4 GB externí disk a fungoval. S LG C1 jsem to nezkoušel, ale věřím že když to fungovalo dva roky dozadu bude i nadále.

  36. Dobrý den,
    Jaký je rozdíl mezi OLED55C11 a OLED55C11LB?
    Děkuji Franta.

    • Dobrý den,

      je to stejné jako v případě dotazu níže. Jsou to jen drobné estetické rozdíly, nemají žádný vliv na kvalitu obrazu či zpracování televizoru. I ten první model bude buď „LA“ nebo „LB“, jen první prodejce tento dodatek neuvádí.

  37. Zdravim
    C1 se prodává mnoho variant( c11,c12,c19 a td.)nikde ale nemůžu zjistit rozdíly.Cenově je to třeba i +- 4000 kč.Nechápu co tak zásadního je tam jiné?

    • Dobrý den,

      liší se mezi sebou jen vzhledem, z pohledu obrazu jsou totožné. Například C11 je černá, C19 bílá atd.. Pokud vám na barvě nezáleží, berte tu s nejzajímavější cenou.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo