Recenze televizoru LG OLED C1 (OLED48C1, OLED55C1, OLED65C1 a OLED77C1)

OLED řady C (tedy C8, C9, CX a nyní nastupují C1) dlouhodobě patří mezi nejprodávanější modely ve vyšší střední třídě. Velmi dobrá kvalita obrazu a přitom akceptovatelná cena. To jsou hlavní důvody úspěchu. Nutno uznat, že rozdíly mezi jednotlivými generacemi nejsou nijak velká a jsem zvědav, zda C1 přinese v tomto ohledu změnu. Velkou novinkou je uvedení 83 palcové varianty. Ale její cena je bohužel mimo možnosti naprosté většiny kupujících v ČR – v době uvedení na trh lehce pod 200 000 Kč.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
Podsvíceníne
HDMI4
Průměrná doba odezvy2 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieOLED
Typ paneluOLED
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ne
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P398 %
Pokrytí spektra Rec.202080 %
Výška70,6 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka4,7 cm
Výška (včetně podstavce)73,8 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)25,1 cm
Váha23 kg
Odhadovaná spotřeba za rok130 kWh
Duální tv tunerne
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Input lag v herním módu11 ms
zpět nahoru ↑

Design

Oproti loňskému (respektive proti posledním několika) modelu žádné velké změny. Ale vzhled není u televizoru tím zásadním. Obrazovka je skoro bez rámečku, kdy rámeček je opravdu velmi tenký proužek (cca 1 mm), který stěží zaznamenáte. S ohledem na velikost na něm pochopitelně nenajdete žádné logo ani nic podobného. Stojan je masivní kombinací kovu a plastu. Poskytuje dostatečnou oporu a navíc vypomáhá i směrování audia. Připevníte ho snadno pomocí osmi šroubků.

Jednou z dalších novinek pro letošní rok je i odlišné číslování jednotlivých variant (C11, C12 atd..). Proto se můžete setkat s lehce odlišnými názvy, ale jedná se o technicky totožný televizor.

Díky tvaru stojanu (umístěný spíše na středu přístroje) není problém s jeho umístěním i na menší kusy nábytku. To je často problém u televizorů, které mají dvě nožky umístěny u krajů obrazovky. Díky masivnosti stojanu (který obsahuje i kovovou část), je přístroj skutečně stabilní. Stojan je však poměrně nízký a díky tomu může být problematické umístění soundbaru před televizor. Zejména pokud se jedná o mohutnější kus. Na výšku totiž máte k dispozici pouhé 4 cm, pak už začíná soundbar zasahovat do obrazovky tv.

Vlastní OLED panel je extrémně tenký. Ve spodní části je umístěna veškerá elektronika a proto v těch místech dosahuje vyšší tloušťky. Několik portů, konkrétně jeden HDMI port, dva USB porty, síťový konektor, nebo zvukové výstupy jsou s výstupem proti zdi. Což může být komplikace, pokud máte tv umístěnu na zdi. V takovém případě, jsou porty de facto nedostupné. Asi nejvíce to vadí u dvou USB portů, zbytek je ve stylu „jednou zapojíte a neměníte“. Uprostřed obrazovky (ve spodní části rámečku) je fyzické tlačítko, s kterým můžete v případě nouze televizor ovládat (vypnout/zapnout, změna kanálu nebo hlasitosti).

Všechny čtyři HDMI porty jsou typu HDMI 2.1. eARC/ARC je součástí portu čislo 2. Mimochodem USB nejsou ve verzi 3.0, ale pomalejší 2.0. U Sony 3.0 porty najdete, ale také zaplatíte víc. Jen tím chci říct, že nižší cena u LG (o které budu psát dále) má svoje důvody, přestože to většině potenciálních kupců nejspíše vadit nebude. Celkově si zpracování zaslouží jen slova chvály a LG dlouhodobě odvádí dobrou práci.

zpět nahoru ↑

Kvalita obrazu

U OLEDu pořád platí, že kontrastní poměr je vlastně nekonečný, protože každý jednotlivý pixel může přestat vyřazovat světlo a tím pádem zobrazit dokonalou černou barvu. V tomto směru nemůže z principu žádné LCD konkurovat ani kdyby mělo tisíce stmívacích zón (local dimming). OLED jich má totiž zhruba osm a půl milionu. Každý jednotlivý pixel je vlastné zóna lokálního tlumení.

Jednou ze silných zbraní OLEDů je pokrytí barevného spektra. U DCI-P3 je to 98 % a Rec.2020 je to 80 %. Panel má 10 bitů. To jsou na dnešní podmínky impozantní hodnoty. Barevná jednotnost je na dobré úrovni. Žádné tmavší nebo světlejší části obrazovky. Obraz je opravdu výborný. Tělová barva přirozená, scény mají díky jemným detailům patřičnou hloubku. To platí jak pro SDR, tak i pro HDR (zejména Dolby Vision). Oproti předchozí generaci je zlepšení patrné při práci s detaily v tmavých scénách. Pro náročnější filmové diváky je to výtečná volba. V rámci objektivity musím říct, že pokud máte C9 nebo CX není rozdíl nijak zásadní a rozhodně nedává smysl upgradovat za nový model.

Už roky platí, že OLED panely dodává (nejen pro LG) jedna z divizí LG. Několik let mezi nimi nebyla žádná změna, až letos se objevila nová generace “evo” panelu. Ten je však výsadou dražšího modelu G1. A u C1 máme de facto stejný panel jako loni u CX. Z toho by se dalo očekávat, že bude mít i stejné vlastnosti například jas. C1 má však o necelých 10 % nižší jas, než loňská verze (toto reportuje většina hodnocení od Asie pod EU). Nabízí se vysvětlení, že je tomu z toho důvodu, aby ještě více vynikla výhoda evo panelu u G1 s vyšším jasem. Také to může mít za následek přirozený rozptyl při výrobě panelů, kdy některý se povede více a jiný méně. Která je z těchto dvou hypotéz je více pravdivá netuším. Každopádně to drobné zhoršení je, ale není zásadní. Pořád platí že C1 a CX jsou hodně podobné a liší se v drobnostech. K tomu se ještě dostaneme. Možná víte, že špičkové LCD mají jas vysoko nad 1 000 nitů, některé se skoro blíží 2 000. Hraje to roli? To záleží. Při večerním sledování není rozdíl extra velký. Naopak při sledování za jasného denního světla si ho rozhodně všimnete.

Upscalling (převod z nižšího rozlišení na vyšší – děje se vlastně vždy když nesledujete 4K zdroj obrazu) funguje velice pěkně, nevidíte žádné umělé artefakty či jiné nedostatky obrazu. Zde je nutno uznat, že v tomto ohledu jsou všichni větší výrobci na de facto stejné úrovni. I tyto úžasné technologie a algoritmy mají svoje limity a když budete sledovat “neHD” televizní kanál ze vzdálenosti dvou metrů, tak prostě nedostatky uvidíte.

LG podporuje všechny zásadní HDR formáty. Tedy nepodporuje HDR10+, ale jeho pokrytí je minimální. Mnohem důležitější je že podporuje Dolby Vision (kromě ní HLG a HDR10). V tom je zásadní rozdíl oproti Samsung televizorům, které naopak mají podporu HDR10+ a nemají podporu Dolby Vision. Do letošního roku, nebyl z pohledu kvality obrazu rozdíl mezi řadou C a vyššími OLED řadami. Od sebe se lišili pouze výbavou, případně vzhledem. To nově letos neplatí. Řada G disponuje novou a lepší verzí OLED panelu, která bude mít vyšší jas. Ale řada G je také výrazně dražší. Kromě klasického Dolby Vision LG využívá i „Dolby Vision IQ“. Jediný rozdíl je v tom, že tv při druhém jmenovaném využívá světelný senzor a obraz (zejména jas) upravuje dle aktuální situace v místnosti. Můžete si to představit jako u svého mobilního telefonu. Ten také použije jiné množství jasu během poledne na ulici a nebo když se večer chcete podívat na sms zprávy. To stejné dělá i Dolby Vision IQ.

Zajímavé je, že C1 i G1 používají stejný obrazový procesor. V tomto případě je to Alpha 9 Gen. 4. Loni to byla generace 3. Zlepšení není nijak zásadní. Ale to platí pro meziroční rozdíly snad u všech obrazových procesorů jednotlivých značek. Kde je obraz oproti loňsku lepší jsou tmavé scény při Dolby Vision. Loni při Dolby Vision CX ztrácela detaily. Letos přidává pár dalších „AI“ nastavení obrazu. Je na preferencích každého z nás, zda je necháme zapnuté nebo vypnuté. Mě osobně moc nevyhovují a nepřijdou mi přirozené.

Jako všechny moderní televizory i LG C1 nabízí hromadu režimů obrazu. Tohle je citlivé téma a nechci říkat, který je ten správný. Doporučuji vyzkoušet a zjistit vaše preference. Obecně platí, že většině diváků vyhovuje režim kino (cinema), případně jeho striktnější alternativy jako FilmMaker Mode, nebo ISF režimy. Pro fanoušky „přepálených“ barev jsou tu zase vivid /režimy. Prostě každý si dokáže najít to svoje.

Už z loňska známe FMM – Film Maker Mode. Jeho smyslem je zobrazovat filmy co nejvíce tak, jak je jejich autoři zamýšleli a bez dalších úprav obrazu. A to je právě největší rozdíl oproti módu obrazu Kino (či Cinema), který má většina televizorů (i C1). Zatímco barvy jsou v obou případech nastaveny stejně, tak FMM nepoužívá žádné další úpravy obrazu, zatímco režim Kino může. FMM využívá většina velkých výrobců televizorů, nejedná se o žádnou specialitu v podání LG. Nelze jednoznačně říct, zda je lepší používat režim Kino nebo FFM. Je to o individuálních preferencích. Rozhodně však doporučuji zkusit a uvidíte, jestli je pro vás vhodný.

Ve zvládání odrazů slunečních paprsků odvádí OLED panel dobrou práci. Ale ve srovnání se špičkovými modely od Samsungu v tomto ohledu pořád zaostává a do extrémně světlé místnosti může mít QLED vhodnější volbou. Pozorovací úhly jsou další ze silných zbraní OLEDu. Jsou skutečně výborné a i při sledování ze strany jsou barvy věrné.

Panel je samozřejmě 100 Hz. Pro zlepšení dojmu ze ztvárnění pohybu umí BFI (Black Frame Insertion). Zjednodušeně řečeno to znamená, že mezi jednotlivé snímky zdrojového videa vkládá vlastní „černé“ snímky, aby byl výsledný obraz plynulejší. V menu můžete u této funkce najít čtyři možnosti nastavení – nízký, střední, vysoký a auto. V zásadě se jedná o to, jak často jsou tyto snímky do obrazu vkládány. Stejně jako loni má BFI při 100 Hz. Díky tomu je ostrost pohybu o kousek přirozenější než tomu bývalo v předchozích letech. Vnímání pohybu je dost subjektivní disciplína, ale obecně platí že většině lidí vyhovuje nízká, maximálně střední hodnota – případně mít tuto funkci vypnout. Jak můžete z názvu vytušit, tím že do obrazu vkládáte černé snímky dochází ke ztrátě jasu. Proto, pokud vám (zejména při HDR) nepřijde tv dost jasná, zkuste BFI vypnout. Pro ty, kteří by v menu nemohli BFI nalézt, tak LG ho nazývá Oled motion pro.

Z pohledu možností pro hráče je LG jedinou značkou, která má letos podporu G-SYNC od Nvidie a FreeSync od AMD. Ostatní výrobci mají jen FreeSync. A u toho seznam herního vybavení nekončí. HDMI 2.1 (na všech čtyřech portech), s podporou VRR (Variable Refresh Rate – variabilní snímková frekvence), ALLM (Auto Low Latency mode – automaticky přepne do herního režimu po zapnutí herní konzole), HFR (High Frame Rate – možnost hrát ve 4K při 120 FPS) nebo HGiG (HDR Gaming Interest Group – standard pro zobrazení HDR ve hrách). K tomu nová ovládací nabídka s důležitými nastaveními a informacemi pro hry – něco podobného letos představil i Samsung. navíc input lag má velice slušných 11 ms. Doba odezvy je u OLEDu nesktuečná – 2 ms. S tímto je tv přímo jako dělaná jako skvělý doplněk k vašemu novému Playstationu nebo Xboxu.

VRR je skvělý krok kupředu pro všechny hráče. Nejsme limitováni na fixní FPS (60 nebo 120) a důsledkem je plynulejší obraz. Většina her při náročnějších scénách občas spadla pod tyto FPS limity a bylo zřetelné trhání obrazu. Oproti předchozímu roku by mělo být drobné zlepšení, kdy VRR není v limitu 40 – 120 fps jako loni, ale 20 – 120 fps. Nutno přiznat, že při zapnutém VRR u tv klesne kvalita detailů, zejména v tmavých scénách. Kdy některé pixely mají trochu jiný odstín černé než by měli být. Má to co do činění právě s VRR, protože jinak se s tímto jevem nesetkáte. Při ponoření do hry to asi většině lidí vadit nebude.

zpět nahoru ↑

Systém

Novinkou je také nová verze operačního systému webOS, tentokráte ve verzi 6.0. Samo LG ji označuje jako největší změnu od uvedení systému v roce 2014. Hlavní změna je ve vzhledu základní obrazovky. Za poslední rok mám pocit, že všechny operační systémy u televizorů konvergují ke stejnému vzhledu. Asi je to nevyhnutelné a výsledek uživatelského testování a vzájemné inspirace všech značek. Osobně se mi více líbí různorodost a možnost výběru. Další novinkou je “sponzorovaný obsah”. Z pohledu LG tento krok chápu, díky množství svých televizorů mu to poskytuje hodně zobrazení reklamy uživatelům a tedy i hodně peněz. Možná i to je důvod, proč je tento update dostupný i pro některé starší modely – což není až tak obvyklé. V rámci nové verze operačního systému došlo i ke změně (umístění) některých nastavení obrazu. Pokud jste měli předchozí verze webOS budete některé položky menu chvíli hledat.

Od uvedení systému webOS se jedná asi o největší změnu z pohledu uživatele. Dříve systém fungoval na principu spodního řádku, z kterého se rozbalovali jednotlivé možnosti programů a nastavení. Nyní je to přechod k využití celé obrazovky. Velmi se podobá AndroidTV, respektive jeho nové verzi nazvané GoogleTV. Co mě u LG dlouhodobě trochu mrzí, je že neposkytuje nové verze operačního systému pro starší modely. Ale abych LG nekřivdil, tak důležitá vylepšení, které se týkají obrazu či funkčnosti hardwaru dodává i pro starší modely.

WebOS jsem měl dlouho za špičku mezi operačními systémy u televizorů. Po letošním updatu o tom začínám pochybovat. Nový systém je pomalejší, uživatelsky méně přívětivý a celkově mi přijde jako krok (5 let) zpět do minulosti. Nechápejte mě špatně, rozhodně je pořád dobrý. Jen minulá verze byla ještě lepší. Pokud jde o rychlost systému, tak webOS nenačítá důležitá data aplikací při startu televizoru. Výhodou je rychlý start systému, nevýhodou že po prvním startu systému vnímáte že spuštění aplikací chvilku trvá. Není to žádná strašná doba, ale znát to je. Po druhém spuštění aplikace (bez vypnutí televizoru) je spuštění rychlé. V minulosti mělo webOS v rychlosti startu systému primát. S novou objemnější verzí menu už tak rychlé není.

Menu nově zabírá celou obrazovku a obsahuje opravdu spoustu informací. Po prvním spuštění jeden velký blok tvoří dlaždice s počasím, pak „reklama“ na interní nastavení televizoru (např. sport alert o kterém si ještě řekneme). V dalším řádku naleznete „trendy“ filmy a seriály z vámi využívaných služeb. Pod nimi seznam aplikací a ještě pod nimi (to už musíte scrollovat) je seznam vstupů. Dále následují seznamy oblíbených pořadů na jednotlivých zdrojích (Apple TV, tv stanice, Netflix, HBO Go….). Když dojdete do konce seznamu, je poslední položkou menu ikona po jejímž stisknutí se dostanete zpět na začátek. To je praktické. Nemůžete vpodstatě měnit pořadí jednotlivých bloků nebo množství informací na stránce, ale můžete měnit položky v „seznamu aplikací“. Stačí dlouze podržet tlačítko „ok“ na dálkovém ovladači a dostanete se do režimu, kde lze snadno změnit pořadí nebo třeba odinstalovat aplikaci.

Stejně jako loni je součástí systému funkce pro sledování sportovních výsledků (to je právě zmiňovaný sport alert). Jednoduše nastavíte který tým chcete sledovat a dostáváte o něm info. Trochu omezující je, že nabídka týmů, respektive lig je relativně omezená. Celkově jsem se stabilitou a rychlostí webOS 6 spokojený, a to i přesto, že v rychlosti je to trochu krok zpět (oproti předchozím verzím). Přehrávač video souborů přehraje všechny potřebné soubory, ale zaznamenal jsem jednu nepříjemnou drobnost. Při přehrávání filmu uloženého ve formátu mkv, který u sebe obsahuje i titulky. Přestože jsem se je snažil vypnout, pořád se zobrazovaly. Další nepříjemnou zprávou je fakt, že LG C1 nemá dvojitý tuner. To znamená, že můžete případně nahrávat jen ten pořad, který sledujete.

U dálkového ovladače došlo k drobné změně. Nově má o něco delší tělo, což je důsledkem nových tlačítek pro přímé spuštění hlavních streamovacích služeb typu Netflix nebo Disney+. Dálkové ovládání typu magic remote chce chvíli cviku, ale jak se s ním sžijete jde o nejrychlejší ovládání televizoru, které jsem zažil. Pro ty co ho znají se nic nemění, princip je pořád stejný. Pro ty kteří se s ním dosud nesetkali, vysvětlím v rychlosti princip. Na obrazovce televizoru vidíte kurz (podobně jako u počítačové myši), jen ho ovládáte pohybem ovladače v ruce (stejně jako třeba u laserového ukazovátka).

Pár tipů na závěr:

Opakování mačkáním “mute” (vypnutí zvuku, ikonka přeškrtnutého reproduktoru) se dostanete do “tajného menu”. V něm můžete například vypnout zobrazení LG loga při každém vypnutí televizoru nebo co máte vidět za obraz když tv nemá signál.

Ke klávese můžete nastavit zkratku pro rychlé spuštění aplikace – např. Youtube. Abyste to mohli udělat, spusťte požadovanou aplikaci, poté držte chvíli tlačítko “0”. Poté můžete nastavit rychlé spuštění pro klávesy 1-8 (minulé roky to šlo pro tlačítka v rozsahu 1-9). Vlastní spuštění namapované aplikace pak probíhá tak, že danou klávesu podržíte po dobu pár sekund.

LG má poměrně dobře vyřešenou nápovědu. Když jste například v menu pro nastavení zvuku, vidíte nad ním ikonu otazníku. Když ji stisknete, dostanete informace o jednotlivých položkách v menu. Dejte si však pozor na jednu věc (týká se zejména levnějších modelů). Tato nápověda je obecná, to znamená že platí pro všechny LG tv. A to znamená, že může uvádět i možnosti v menu, které vaše tv prostě nemá.

zpět nahoru ↑

Zvuk

LG využívá svého systému nazvaného jako „AI Sound Pro“, který dokáže vytvořit iluzi virtuálního 5.1.2 zvuku. Navíc se má přizpůsobit podle přehrávaného obsahu. Mě to nijak skvěle nezní, mnohem radši využiju dva klasické reproduktory se zesilovačem. A “AI Sound Pro” nechám vypnuté. Zájemcům o opravdový prostorový zvuk doporučím pokročilejší soundbar, nebo vyloženě sestavu pro domácí kino. Kdybych to měl říct prostě, tak hraje lépe než základní 2x 10W audio u levných televizí, ale žádná velká pecka to za mě není. Dialogy jsou zřetelné, ale typický nedostatek tenkých televizorů – slabé basy, zůstává. Pro doplnění, zvukový výkon interních reproduktorů je 40 W a fyzicky se jedná o 2.2 rozložení.

Televize podporuje Dolby Atmos. To neznamená, že dokáže přehrát tento luxusní zvukový standard ze svých reproduktorů, ale že ho dokáže (při připojení skrze eARC HDMI port) poslat do externího audio zařízení, které dokáže využít možnosti, které tento zvukový standard přináší. Bohužel nepodporuje alternativu v podání DTS. Proč nepodporuje DTS? Myslím si, že LG chce prostě ušetřit za licenční prostředky a udržet cenu televizoru nízko. Stejně je na tom i Samsung. Pokud chcete tv s podporou DTS musíte se podívat na Sony.

zpět nahoru ↑

Alternativy

Jako každý rok, tak i letos bude řada C od LG velmi úspěšná. O tom nemám nejmenší pochyby. Proto jsem se zaměřil i na podrobnější a hlubší srovnání s případnou konkurencí. Ať máte jistotu, že vyberete správně.

LG CX

Stejně jako u všech novinek i u C1 je jejím největším konkurentem vlastní předchůdce LG CX. Pojďme se podívat jaké jsou mezi nimi rozdíly. Nová verze operačního systému, nová verze operačního procesoru, upravený dálkový ovladač a k tomu nové herní menu. To nezní jako důvody, které by byly zásadní pro koupi nového modelu. V praxi došlo ke zlepšení u podání detailů v černých scénách. Což byl drobný nedostatek u CX. Pozorovací úhly, kontrast i pokrytí barevného spektra je v obou případech stejné. Jas byl dokonce u CX trochu vyšší. Co mi z toho plyne, že rozdíl v pořizovací ceně musí být jen v řádu malých tisíc, aby dával nákup C1 před CX smysl.

LG G1

Pro většinu nakupující bude C1. G1 nabídne “jen” vyšší jas a výkonnější audio (2.2 40 W vs 4.2 60W). Jen je schválně v uvozovkách, protože z principu limitace OLED technologie je to obří skok. Ale reálný dopad není až tak velký. Velký je však rozdíl v ceně. Konkrétně v červenci 2021 je rozdíl více než 12 000 Kč u 55C1 vs 55G1. A to je opravdu hodně. Kdyby se rozdíl dostal na maximálně 5 000 Kč a méně, tak už bych nad G1 silně přemýšlel. Ale jinak pokud už nechcete řešit cenu, tak se nabízí třeba Sony A90J. Které toho za mě nabízí ještě o kousek více.

LG B1

Řada B je každoročně velmi zajímavá. Oproti řadě C ji schází něco jasu a horší obrazový procesor. Pro milovníky večerního sledování filmů to je stěží postřehnutelný rozdíl, za denního světla už může být jasový handicap znát. Každopádně pokud je CX (nebo C1) těsně nad vaším rozpočtem, zkuste se podívat na BX (B1). V případě, že těch pár tisíc navíc nevadí, volil bych „C“. Dobrou zprávou je, že i u „B“ máte 100 Hz panel a podporu HDMI 2.1

LG A1

Ačkoliv se v obou případech jedná o OLED od LG, nelze je úplně srovnávat. A1 má výrazně omezenější výbavu, včetně faktu že má jen 50 Hz. Rovněž má nižší verzi obrazového procesoru, nemá vůbec BFI a horší pokrytí barevného spektra. I zvuk je jen klasický 2.0 20 W. Pro hráče může být fatální absence HDMI 2.1 a chybějící FreeSync A G-Sync. Tady je to za mě zcela jasné. A1 může být zajímavá pro nenáročné diváky, kterým vadí blooming efekt. Ale až bude s cenou někde okolo 20 000 Kč za 55 palců. Jinak zajímavá není. Většině bude stačit levnější LCD typu Samsung AU7172 nebo a zbylá část diváků bude vyžadovat dražší a kvalitnější modely typu C1.

Sony OLED A90J

Stejně jako předchozí roky si můžete říct, že mezi nimi nebude velký rozdíl. Všechny OLED panely totiž vyrábí jedna divizi LG, z toho je jasné že podobnost mezi nimi bude vysoká. Nicméně Sony letos využívá pro A90J novou generaci OLED panelu, tzv. “EVO”. Stejnou používá LG u vyšší řady G1. Takže rozdíl v obraze přeci jen bude. Když pominu rozdíly na poli softwaru (zpracování obrazu i operační systém), tak rozdílem je že Sony umí zvuk ve formátu DTS a rovněž má vyšší zvukový výkon 60 vs 40 W. Z pohledu kvality obrazu má A90J vyšší maximální jas – výhoda EVO panelu. Sony má nepatrně lepší pokrytí barevného spektra, ale je to je jen drobný rozdíl. Vlastní podání obrazu a obrazový procesor je do jisté míry otázka subjektivních preferencí, ale Sony mi pořád přijde o kousek napřed.

Rozumnějším soupeřem pro C1 bude ze strany A80J. A90J je konkurentem pro LG G1. V obou případech však za mě platí, následující fakty. Pro hráče je lepší volbou LG. Více HDMI 2.1 portů, propracovanější herní nastavení. Když budete vybírat v poměru ceny a výkonu, tak nejspíš vždy vyhraje LG. Ačkoliv v pár detailech ztrácí, má dlouhodobě příznivější cenu. Důvody pro pořízení Sony jsou za mě dva. Když chcete tu nejlepší filmovou tv, tak máte na výběr mezi Sony a Panasonicem. Tím druhým důvodem je operační systém GoogleTV (dříve AndroidTV). Je pro něj dostupné opravdu veliké množství programů a některé z nich dokáží úžasné věci. Zmíním třeba Kodi, které se dokáže připojit k vašemu serveru nebo síťovému disku a streamovat filmy přímo z něj. Pro určitou skupinu zákazníků je to skvělá vlastnost.

Samsung Neo QLED QN95A

Letošní nová miniLED řad od Samsung (konkrétně QN90A a QN95A) jsou tím nejlepší co Samsung ve 4K segmentu nabízí. Jak LG, tak i Samsung má 100 Hz, plně 10 bitový panel a špičkové obrazové procesory. Rozdíl je však v použité technologii. Je miniLED je pořád klasické LED/LCD jen s vyšším počtem stmívacích zón. Dokonalosti OLEDu v tmavých scénách se blížit nemůže. Rozdíl je i v audio výbavě. Samsung má 70 W 4.2.2, zatímco LG C1 má 40 W 2.2. Ačkoliv u takto drahého televizoru lze předpokládat, že si majitel dokoupí i samostatné audio řešení.

Další rozdíly jsou klasické. Samsung neumí Dolby Vision, ani přehrát starý video kodek xvid. Ani jedna neumí zvuk ve formátu DTS. A jaký je rozdíl v reálném obraze? Samsung má se zapnutým local dimmingem vysoký kontrastní poměr. Navzdory více než pěti stům zónám pro local dimming je u něj pořád patrný “halo efekt”. V tomto ohledu má OLED pořád navrch. Kde naopak vede LCD je jas. Tam oproti hodnotám okolo 750 nitů, kterých dosahují OLEDy nabízí více než dvojnásobek. To je výhoda při sledování ve dne, v noci to nehraje roli. Z pohledu pokrytí barevného spektra patří obě ke špičce. Cenově jsou v tuto chvíli obě srovnatelné.

Výhody obou televizorů jsou různé. Pořád platí, že OLED je král pro milovníky filmů ve vysoké kvalitě během večerního sledování. Naopak pokud tv využíváte většinu času ve dne a máte světlou místnost, lépe poslouží QN95A. Z dlouhodobé zkušenosti mohu odhadovat, že cena LG C1 půjde dolů rychleji než cena QN95A. To může být další důležitý faktor pro rozhodování.

Panasonic TX-55HZ1500E

Vezmu to jen stručně – nejbližší je právě výše uvedené Sony. Čistý, přirozený obraz, také však oproti LG vyšší cena. Panasonicy nejsou masovkou, ale své kupce si najdou.

Philips 55OLED855

Rovněž ve stručnosti. Philips vydává nové televizory na podzim, tudíž toto je model z roku 2020. Hlavní odlišností (a pro mnohé výhodou) je systém podsvícení Ambilight, což jsou pásy led diod ze zadní strany televizoru, které dovedou udělat efektní podsvícení na zeď. Pokud se vám to líbí, budete s Philipsem spokojeni. Obrazově je na podobné úrovni jako LG. Operační systém Android (GoogleTV), podobně jako Sony. Cena poměrně příznivá, i když ne tak nízká jako u LG.

zpět nahoru ↑

Doporučené nastavení obrazu

Každý televizor (i ze stejné modelové řady) je jiný a proto to berte jako inspiraci při vlastním lazení (toto nastavení je určeno pro sledování filmů), nikoliv jako pevně danné hodnoty, které platí pro každou LG CX.

 • Obraz -> Select Mode -> Kino / FILMMAKER MODE (dle preferencí)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas OLED pixelů > 75  (zde nastavujeme fyzické světlo vydávané OLED panelem)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas obrazovky > 50  (zde nastavujeme digitální nastavení černé barvy)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Kontrast > 55
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Ostrost > 0
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Pokročilá nastavení -> Barva >45
 • Obecné -> Služba AI -> Obraz AI > zapnuto
 • Podpora -> Úspora energie > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Automatický dynamický kontrast > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Mapování barevných tónů HDR > vypnuto (můžete zkusit i zapnout. Ve vypnutém stavu bude mít obraz bohatší detaily, v zapnutém budou světlé scény jasnější)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Super rozlišení > vypnuto (uměle zostřuje video, za cenu ztráty detailů. Má cenu zapínat jen v případě nekvalitního zdroje videa)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Maximální jas > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Barva -> Hloubka barev – 50 (znamená jak moc chcete saturované barvy. Vyšší hodnoty více saturované, menší méně saturované)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu > nízká (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu MPEG > nízká  (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> TruMotion > vypnuto (Filmový pohyb – nejvíc zásahů algoritmu, ale nejméně soap opera effectu. Hladký pohyb – pravý opak.)
  • De-judder – zlepšuje dojem z pohybu vkládáním uměle generovaných snímků u videí do 30 snímků za sekundu
  • De-Blur – dělá to stejné u videí s vyšším počtem snímků za sekundu
  • OLED Motion Pro – jde o LG označení pro BFI (black frame insertion) vkládání černým snímků do obrazu za účelem zlepšení dojmu z pohybu
zpět nahoru ↑

Podporované typy souborů

VideoAudio
.asf.mp3
.wmv.wav
.avi.ogg
.m4v.wma
.mp4.flac
.mov
.3gp
.3g2
.mkv
.ts
.trp
.tp
.mts
.mpg
.mpeg
.dat
.vob
zpět nahoru ↑

Srovnání parametrů LG OLED 2021

A1B1C1G1Z1
Dostupné velikosti48, 55, 65, 7755, 65, 7748, 55, 65, 77, 8355, 65, 7777, 88
Rozlišení4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)8K (7 680 × 4 320)
Barevná hloubka10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů
Typ paneluOLEDOLEDOLEDOLEDOLED
Typ podsvícení
Local DimmingNeNeNeNeNe
Obnovovací frekvence50 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz
Obrazový procesorAlpha 7 Generation 4Alpha 7 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4
HFR (High Frame Rate)NeAnoAnoAnoAno
VRR (Variable Refresh Rate)NeAnoAnoAnoAno
FreeSyncNeAnoAnoAnoAno
G-SyncNeAnoAnoAnoAno
ALLM (Auto Low Latency Mode)AnoAnoAnoAnoAno
Sluchátkový výstupAnoAnoAnoAnoAno
HDMI3 (2.0)4 (2x HDMI 2.1 a 2x  HDMI 2.0)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)
USB23333
Nahrávání TV vysíláníAnoAnoAnoAnoAno
BluetoothAno (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)
Apple AirPlay 2AnoAnoAnoAnoAno
Dolby AtmosAnoAnoAnoAnoAno
eARCAnoAnoAnoAnoAno
ARCAnoAnoAnoAnoAno
Podpora bezdrátových reproduktorů WiSANeNeAnoAnoAno
Výkon20 W40 W40 W60 W80 W
Systém reproduktorů2.02.22.2 4.24.2
HbbTVAnoAnoAnoAnoAno
TunerDVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2
Zjistit cenu

Podívejte se na kompletní recenze OLED televizorů.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.9 Total Score
LG OLED C1 - zkušenosti

Stejně jako minulé roky, i letos se nejspíše bude jednat o krále v prodejích mezi OLED televizory. Nemá žádnou zásadní chybu a i když je někdy konkurence v některých detailech lepší, LG ji přebije komplexností a příznivější cenou. Jde o výbornou volbu pro milovníky filmů i her. Na druhou stranu musím říct, že zlepšení proti loňské CX, či předloňské C9 je minimální. V některých ohledech byly dokonce minulé modely lepší. Pokud vlastníte některou z těchto tv, rozhodně není novinka důvodem ke změně. Uvidíme co přinese G1 a její lepší panel, ale u OLEDů to zatím na žádný dramatický pokrok nevypadá.

Kontrast
10
Pozorovací úhly
8
Barvy
9
Konstrukce
9
Dynamické scény
9
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
 • Skvělý obraz,
 • Dobré HDR,
 • Výtečná pro hráče,
 • Kvalitní zpracování
 • Nová velikost (83 palců)
MÍNUSY
 • nemá podporu DTS,
 • oproti předchozímu roku jen velmi drobné zlepšení
 • nižší jas než loni
 • vysoko nastavená úvodní cena
 • některé porty s výstupem dozadu
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

12 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den,

  přečetl jsem si recenzi a porovnání od pana Pokorného na LG OLED C1 vs CX. Mám možnost pořídit CX za cca 26tis nebo C1 za 24,5tis, můžu poprosit o radu co koupit? Trochu mě zkazil radost slabší jas u C1, mám pokoj na jihovýchodní straně a zastinuji proti slunci. V současnosti používán Samsung UE46D6100, adaptivní jas. Děkuji Dvořák

  • Dobrý den,

   pokud proti slunci stíníte nebo hodně času trávíte u tv večer, tak bych C1 vs CX volil podle lepší ceny. Rozdíl v jasu není velký, navíc může přirozeně kolísat kus od kusu. Celkově jsou to obě velmi podobné tv.

 2. Mám 65c12 postavenou na stolku.Chci k ní připojit soundbar ale narazil jsem na problém s výškou soundbaru .
  Čouhal by mi do obrazu.Dá se vůbec položit i jinde-třeba za tv nebo na zeď nad tv.Nebo existuje nějaký extra nízký.
  Díky za Váš čas.

  • Dobrý den,

   nevím co máte za soundbar, ale velice pravděpodobně budou existovat nižší. Na druhou stranu si tím snižujete výběr a nový může být „horší“, proto bych se tímto směrem nevydával. Mít soundbar nad tv (a ještě 65 palcovou) mi také nepřijde jako ideální řešení. Zvuk by mířil nad Vás. Napadají mě dvě řešení. Jedno je montáž televizoru na zeď, druhá je jeho „podložení“. Pokud ani jedna z možností není možná, dejte vědět jaký máte soundbar. Pokusím se najít alternativu s rozumnější výškou.

 3. Dobry den, mal by som otázku ak má niekto osobnú skúsenosť a má to vyskúšané :

  „Dokáže televízor cez USB prehrávať .m2ts súbory (bluray) aj zo sieťového umiestnenia (lokálna sieť) prostredníctvom DLNA ?“.
  A ešte jedna otázka : „Dokáže televízor posielať zvuk cez eARC kanál (prostredníctvom HDMI) do externého zvukového zariadenia aj pri prehrávaní obsahu cez DLNA?

  • Dobrý den,

   mohu sloužit pouze svojí zkušeností se Sony, která m2ts skrze DLNA nepodporuje. Sony má obecně asi největší podporu formátů / typů souborů, proto bych očekával že i u LG to bude problém. Doporučuji kontaktovat přímo podporu LG – 810 555 810. Poslat zvuk skrze (e)ARC by tv měla zvládnout, ale opět bych raději ověřil u podpory.

   • Ďakujem za odpoveď, podpora formátov je podľa webu Display Specifications celkom slušná (aspoň cez USB vstup, tam .m2ts prehrá aj zvuk PCM alebo DolbyDigital – ale už nie DTS HD (HD-MA)) ale kto vie ako je to pri DLNA ?
    A akú podporuje kapacitu disku pri pripojení cez USB je to do 2 TB alebo aj viac ako 4 TB ? (MBR vs. GPT ?)
    Odkaz na Display Specifications : https://www.displayspecifications.com/en/model/99c52310

    • Covybrat.cz 03/10/2021 at 18:55

     Dobrý den,

     jen pozor, že u své Sony také vidím dle displayspecification podporu m2ts a přes DLNA ho nepřehraji. U LG C9 jsem měl připojený 4 GB externí disk a fungoval. S LG C1 jsem to nezkoušel, ale věřím že když to fungovalo dva roky dozadu bude i nadále.

 4. Dobrý den,
  Jaký je rozdíl mezi OLED55C11 a OLED55C11LB?
  Děkuji Franta.

  • Dobrý den,

   je to stejné jako v případě dotazu níže. Jsou to jen drobné estetické rozdíly, nemají žádný vliv na kvalitu obrazu či zpracování televizoru. I ten první model bude buď „LA“ nebo „LB“, jen první prodejce tento dodatek neuvádí.

 5. Zdravim
  C1 se prodává mnoho variant( c11,c12,c19 a td.)nikde ale nemůžu zjistit rozdíly.Cenově je to třeba i +- 4000 kč.Nechápu co tak zásadního je tam jiné?

  • Dobrý den,

   liší se mezi sebou jen vzhledem, z pohledu obrazu jsou totožné. Například C11 je černá, C19 bílá atd.. Pokud vám na barvě nezáleží, berte tu s nejzajímavější cenou.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo