Recenze Makita DLM460Z

Sekaček na trávu je na výběr mnoho druhů. Nejčastěji se setkáme s těmi benzínovými, či elektrickými. Svoji oblibu pak mají i sekačky akumulátorové. Důvody jsou zřejmé. Nemusíte doplňovat benzín ani mít v blízkosti elektrickou zásuvku – samozřejmě jen do doby, než vyčerpáte kapacitu baterie. A dnes se podíváme na aku sekačku vyšší cenové kategorie, od známého výrobce (především pracovního nářadí) – Makita.

Parametry

Šířka záběru46 cm
Výška sečení2,5-7,5
Napětí akumulátoru36 V
Kapacita akumulátoru-
Typ akumulátoruLi-Ion
Pro plochu800 m2
Objem koše60 l
Hmotnost24,6 kg
Pojezdne

Provoz

Hned v úvodu musím upozornit na jednu věc. A tou je fakt, že přístroj se dodává bez nabíječky a akumulátorů. Ty musíte zakoupit samostatně navíc a zvyšují již tak relativně vysokou cenu přístroje. Za mě to není automaticky důvod proč ji nekoupit, ale musíte počítat (pokud již vhodné akumulátory od Makity nemáte doma), že nákup bude o něco dražší. K nákupu lze doporučit např. aku MAKITA BL1850B 18V 5Ah (cca 1 700 Kč), případně můžete zvolit MAKITA BL1860B 18V 6Ah (cca 2 400 Kč). K provozu přístroje potřebuje dvě baterie. U druhé jmenované máte o 20% větší kapacitu, nicméně skoro o 50% vyšší cenu. Doba nabíjení se s nabíječkou MAKITA DC18RD pohybuje okolo 50 minut – u prvního typu baterie. Sekačku lze od Makity pořídit i rovnou s bateriemi, v takovém případě ji najdete pod označením MAKITA DLM460PT2. Takže pro zopakování:

 • MAKITA DLM460PT2 – koupíte s bateriemi
 • MAKITA DLM460Z – koupíte bez baterií

Jinak se jedná o naprosto stejné přístroje. Pokud tedy už baterie máte, nebo je dokážete mít levněji, dává smysl koupit DLM460Z. Za situace, kdy nákup baterií nechcete řešit samostatně, rovnou kupujte DLM460PT2. Nyní se dostaneme k montáži. Ta je dle očekávání velmi jednoduchá. V přiloženém návodu je za pomoci cca deseti obrázků naznačeno, jak při sestavování sekačky postupovat. Věřím, že většina majitelů zvládne sekačku sestavit i bez přiloženého návodu, ale kdyby se někdo zasekl, může ho využít. Za pár minut máte hotovo a můžete se pustit do sečení. Kvalita zpracování je dle očekávání na vysoké úrovni. Líbí se mi i koš na trávu, který je jednak docela objemný (60 l) a hlavně se z něj tráva velmi snadno vysypává. Při sečení ho naplníte úplně celý a pak jednoduše na jeden pokus vysypete ven.

Není nutné žádné vyškrabávání zbytků trávy. Baterie se vkládají do otvoru v horní části sekačky, který je chráněn černým plastovým krytem. Baterie nacvaknete (podle tohoto zvuku poznáte, že jsou nasazeny správně). U baterií ještě najdete tzv. blokovací klíč, který můžete využít pokud máte strach aby si sekačkou třeba nehráli děti. Když se na sekačku podíváme zespoda, je vidět velký žací nůž, který má šířku záběru 46 cm. Pogumovaná kolečka jsou dostatečně velká i pro lehce nerovný terén. U pravého zadního kolečka je pak páčka, kterou lehce nastavíte výšku sečení. Páčku lze mít v deseti různých pozicích, které jsou číselně označeny, takže víte přesně v jaké poloze se sekačka nachází.

Pro spuštění přístroje do provozu stačí přitáhnout červené madlo k hlavní madlu. Pokud je to pro někoho první setkání s aku sekačkou, tak vás může překvapit relativně tichý (ve srovnání se sekačkami benzínovými) chod. Ve chvíli kdy sekačka narazí na vyšší trávu a motor potřebuje vyšší otáčky, je už hlasitost výrazně větší. Výkon motoru se automaticky přizpůsobuje okolním podmínkám. Když tedy najedete na již posečený kus trávníku, otáčky se samy sníží a tím pádem vás akusticky neruší a zároveň šetří kapacitu akumulátoru.

Zbývající kapacitu akumulátoru si snadno zkontrolujete pomocí tlačítka na akumulátoru. Ten aktivuje čtyři diody, které se na několik sekund rozsvítí. Každá dioda představuje 25% kapacity. Ve chvíli kdy vám svítí dvě, máte někde mezi 25 – 50%. Za situace, že se ukazuje jen jedna blikající dioda, je třeba akumulátor dobít. Ke konci této sekce se dostáváme k tomu nejzásadnějšímu a to je jak se s ní pracujete. Díky kvalitní konstrukci a absenci elektrického kabelu je zajímavou volbou i pro lehce kopcovitý terén. Dobře se ovládá a není těžká. Bez obav ji lze použít pro plochy někde v rozmezí 800 – 1 000 m2, což rozhodně nelze říct o všech aku sekačkách.

Kromě sekání a sbírání trávy do koše je možné využít i mulčování. Se sečením trávy nemá žádný problém, motor dokáže přizpůsobit otáčky dle potřeby a baterie vydrží opravdu dlouho. Drobné negativum mám vlastně jen jedno. A tím je pořizovací cena přístroje. Hlavně pro majitele menších pozemků (dejme tomu do 400 m2) je na místě otázka, zda investovat do skvělé Makity DLM460Z, nebo koupit nějakou levnou aku sekačku za čtvrtinovou cenu. Jistě, nevydrží vám tak dlouho. Sečení s ní nebude tak příjemné. Ale pokud netrávíte se sekačkou na zahrádce každé nedělní odpoledne, možná se vám nebude chtít tolik investovat. Tím nechci říct, že je to špatná koupě. Právě naopak. Ale to, zda je to ten správný nástroj pro vás, si musíte zvážit sami.

Údržba

Nejedná se o nic složitého, přesto si dovolím pár věcí týkajících se údržby či bezpečnosti při práci s přístrojem připomenou.

 • Když sekačku nepoužíváte, přenášíte nebo kontrolujete je dobré vytáhnout blokovací klíč. Tím pádem minimalizujete riziko úrazu.
 • Dle četnosti sečení je dobré čistit spodní část sekačky (kde je uchycen nůž), jelikož se tam mohou hromadit zbytky zaschlé trávy.
 • Ideální pro uschování na zimu je suché a nepromrzavé místo. Rovněž v létě by kvůli bateriím neměla být teplota vyšší než 40 stupňů Celsia.
 • V případě, že po čase začnete cítit abnormálně vysoké vibrace při práci se sekačkou, je pravděpodobně opotřebený nebo poškozený žací nůž. Náhradní nůž má typové označení Makita 199367-2 a lze jej pořídit okolo 300 Kč.

Video:

Zjistit cenu

Nevíte jaké parametry jsou důležité? Zkuste nákupního rádce jak vybrat aku sekačku.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

9 Total Score
Hodnocení Makita DLM460Z

Kromě vysoké ceny není co vytknout. Pokud hledáte aku sekačku pro poměrně velký pozemek a potrpíte si na kvalitu je to výborná volba. Hodně uživatelů se však spokojí s levnější konkurencí, jelikož jejich poměr ceny a toho co za ni dostanete je příznivější.

Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. A dal byste k porovnání konkurenci? Je případně aku sekačka Makita v této kvalitě se záběrem 43 cm? A nevadí u ní při tomto záběru a váze absence pojezdu?

  • Dobrý den,

   např. Makita DLM431Z, případně vyšší řada (ale také výrazně dražší) Makita DLM431PT2. Ad pojezd – záleží na konstituci/fyzické kondici a typu terénu. Pro subtilnější osoby do při manipulaci ve svažitém terénu znát. Naopak „běžný“ dospělý muž si nejspíš stěžovat nebude.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo