Recenze Makita GA6021

Středně velká, spolehlivá, výkonná a kvalitní – to jsou nejčastější přívlastky, které se nejvíce vyskytují v recenzích zákazníků, kteří mají tuto brusku doma. Protože jde o kvalitní japonskou výrobu, můžete se spolehnout, že vám bude dobře sloužit i víc než deset let, pokud se k ní ovšem budete chovat slušně. Ale ať vás jen nenapínáme a nezasypáváme superlativy, seznámíme se s touto flexou podrobněji.

Parametry

Typ bruskyúhlová
Hmotnost2,8 kg
Max. průměr kotouče150 mm
Přídavná rukojeťano
Max. otáčky10000 /min
Příkon1050 W
Výkon1050 W
Napájení230 V
Typ napájenísíťové
Typ použitíprofi
Montážní závitM14
Hladina hluku100 dB

Ovládání a používání

Předem vás upozorňujeme, že jde o stroj, který už má docela slušnou sílu, takže je dobré k téhle brusce přistupovat s pokorou. Určitě nepodceňujte přípravu pracovního místa ani použití ochranných pomůcek. Obojí zajistí maximální bezpečnost při práci. Navíc se vám bude určitě pracovat pohodlněji. Bruska má indikátor vstupního proudu. Po zapojení do zásuvky si můžete všimnout zelené diody na spodní straně zadního konce brusky. Pokud jste ještě nezačali pracovat, měla by po zapojení do proudu dioda svítit zeleně. To znamená, že je stroj připravený k použití. Pokud dioda červeně bliká, pravděpodobně jste už něco odpracovali a zapomněli jste před vytažením brusky ze zásuvky správně vypnout spínací tlačítko. Proto vás bruska zdvořile upozorní, abyste nejdřív vypnuli tlačítko a nechali vyskočit pojistku. Poté obojí zmáčknete znovu a můžete začít pracovat. Jestli vše uděláte, jak se má, měla by se dioda zbarvit do zelena a přestat blikat. Bruska má poměrně vysoké otáčky, takže buďte opatrní a za žádných okolností nebruste ani neřežte silou. Pro obojí by měla bohatě stačit váha samotné brusky. Myslete na to, že při broušení by kotouč s broušenou plochou měl svírat úhel cca 15°. Před prací se vždy přesvědčte, že je mezi vámi a točícím se kotoučem brusky kryt. Ten můžete díky rychloupínací páčce snadno pootočit správným směrem. A věřte, že budete chtít, aby byl ve směru k vám, protože při broušení či řezání kovů obvykle lítají jiskry. Pokud se chystáte na delší práci s bruskou, upevněte si přídavnou rukojeť na příslušnou stranu tak, abyste při práci drželi brusku vždy brusnou částí kotouče dolů a neměli při tom zkřížené ruce. Pokud bude třeba, můžete rukojeť přešroubovat na druhou stranu. Shora bohužel namontovat nelze. Při dlouhé práci se bruska při větší zátěži může začít zahřívat. A i když má motor chlazení, pro jistotu občas sledujte indikátor na spodní straně brusky. Pokud vás upozorní na přehřívání, dejte si pauzu a počkejte, až bruska trochu vychladne.

Čištění a údržba

Po každé práci vypojte brusku z elektřiny a nechte jí několik minut ležet na stole tak, aby nemohla nedopatřením spadnout na zem. Jakmile vychladne, můžete ji celou otřít nebo omést od prachu a nečistot. Výborně se k tomu hodí čistý bavlněný hadřík nebo smetáček. Pokud máte vzduchotechniku, můžete nečistoty odfouknout tlakovým vzduchem. Ale v takovém případě raději trysku nepřibližujte těsně k tělu brusky, aby vzduch v plné rychlosti nevnikl dovnitř do brusky k motoru a dalším vnitřním součástkám. Jakmile budete mít brusku očištěnou nasucho, zkontrolujte, jestli někde nezůstala usazená nečistota. Odolnější špínu můžete očistit jemně navlhčeným hadrem s trochou mýdla. Ale vyhněte se čisticím pískům a jiným agresivním přípravkům. Ty by totiž mohli snížit životnost plastových částí brusky. Po práci kromě čištění kontrolujte stav kotouče. Najdete-li jakékoliv praskliny nebo jiné poškození, kotouč ihned vyhoďte a za žádných okolností ho už nepoužívejte k práci. Výjimkou může být smirkový kotouč na suchý zip, který se může mechanicky protrhnout. Ale i ten raději vyměňte. Vnitřní součástky brusky nevyžadují žádnou pravidelnou údržbu. Výjimkou jsou uhlíkové kartáčky motoru, které vyměňujte podle pokynů uvedených v návodu. Vždy se držte pravidla, že byste měli vyměňovat oba najednou a nezapomeňte zvolit správnou velikost a zakončení. Pokud byste si nebyli s výměnou uhlíků nebo s jinou údržbou v čemkoliv jistí, raději zajděte s bruskou do servisu. Nebo můžete do servisu jen zavolat a oni vám rádi vysvětlí, jak na to.

Jak pracuje

Makita GA6021 je první bruska této značky, kterou jsme měli šanci testovat. Proto jsme se těšili a byli zvědaví na případné odlišnosti. Těch ale nakonec příliš nebylo. Snad jen zjištění, že veškeré části brusky jsou precizně sestrojené tak, aby bylo celé tělo nástroje dokonale kompaktní a odolné. Na první pocit je bruska v ruce poměrně těžká. Při práci jsme ale zjistili, že je váha přístroje spíš výhodou, protože tím pádem lépe a plynuleji brousí či řeže cílový materiál. Testovali jsme beton, který šel nařezat jako máslo. GA6021 je dělaná na kotouče s maximálním průměrem 150 mm. To je střední velikost, se kterou už lze přeřezat středně tlusté ocelové profily. My jsme řezali jen ocelové pruty. Ty jsme samozřejmě před řezáním uchytili ve svěráku, aby třením neposkakovaly všude po stole. I v tomto testu bruska obstála na výbornou. Jen při větší zátěži – ke konci hlubšího řezu – bylo slyšet, že motor dostává zabrat. To je podle nás jednak rozměrem kotouče a jednak výkonem motoru. Kotouč o průměru 150 mm už totiž dokáže vracet dost slušný odpor. O tom jsme se ostatně sami přesvědčili, když nám při jednom neopatrném broušení bruska cukla při náběhu na hranu profilu. Docela slušné trhnutí, jen co je pravda. Ale nice se nestalo a kotouč vše ustál bez poškození. Mírnou nevýhodou jsou vysoké otáčky. Ty se totiž nehodí na kartáčování ani na broušení nátěrů. Ale kromě toho šlape tahle japonská nádhera jako švýcarské hodinky. Takže jsme po testování došli k závěru, že je velmi spolehlivá, ergonomicky tvarovaná, nemá přílišné vibrace a nepřehřívá se, pokud ji neženete do extrému. Drobnou nevýhodou může být o něco vyšší pořizovací cena, která se běžně pohybuje okolo 2,5-3 tisíc korun. A někomu může vadit také nemožnost namontování rukojeti shora. Jinak ale tahle úhlová bruska z kategorie profi nemá žádné zásadní nedostatky a určitě bude svému majiteli spolehlivě sloužit dlouhá léta. Zjistit cenu Přemýšlíte jaké může být příslušenství k úhlové brusce?
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

9 Total Score
Makita GA6021

Velmi kvalitní přístroj s kompaktním a odolným tělem. Vysoké otáčky nejsou vhodné na kartáčování nebo broušení nátěrů. Disponuje LED diodovými ukazateli práce. Brusce chybí pomalý náběh a ovládání lehce znepříjemňuje fakt, že přídavnou rukojeť nemůžete namontovat shora.

PLUSY
 • velmi dobrý výkon
 • diodový indikátor
 • odolné a kompaktní tělo
MÍNUSY
 • přídavná rukojeť nelze namontovat shora
 • chybí pomalý rozběh
 • vysoké otáčky nejsou vhodné na kartáčování a broušení nátěrů
 • vyšší pořizovací cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo