Recenze Makita GA7010C

Tuhle brusku si zamilujete zejména kvůli její všestrannosti. Díky velkému rozmezí kotoučů, které zvládne, můžete přístroj použít jak na malé a delikátní práce, tak na hrubé broušení odolných materiálů. Bruska je sice normovaná na kotouče o průměru 180 mm, ale to neznamená, že by si neporadila s menšími. Takže pokud potřebujete všestrannost, je tento model jako dělaný právě pro vás. A co všechno tato flexa s japonskými kořeny dokáže? To si prozradíme v recenzi.

Parametry

Typ bruskyúhlová
Hmotnost3,4 kg
Max. průměr kotouče180 mm
Přídavná rukojeťano
Max. otáčky8400 /min
Příkon2000 W
Výkon2000 W
Napájení230 V
Typ napájenísíťové
Typ použitíprofi
Montážní závitM14
Hladina hluku103 dB

Ovládání a používání

Před zahájením práce se vždy přesvědčte, že kotouč pevně sedí na vřetenu a pevně přiléhající matka ho dokonale přimyká. V žádném případě by kotouč neměl mít vůli pohybovat se jakkoliv jinak, než rotací. Kotouč můžete dotahovat speciálním klíčem, který dostanete v balení s bruskou. Poslední a úplné dotáhnutí provádějte tak, že shora zmáčknete tlačítko blokující rotaci vřetene. Druhou rukou mezitím dotáhnete upínací matku na doraz. Pak raději rukou vyzkoušejte, že se kotouč ani trochu nekýve a pevně drží. Pokud je vše, jak má být, můžete se směle pustit do práce. Myslete na to, že kryt kotouče by měl vždy vyplňovat plochu mezi vámi a kotoučem. Nejen že bude odchytávat vzniklý prach a nečistoty, ale dokonce zachytí i jiskry, které často vznikají při broušení či řezání oceli, železa nebo kamene. Kryt má naštěstí rychloupínací systém, takže jej můžete páčkou snadno uvolnit a natočit tak, aby zcela pokrýval úhel odlítávajících jisker a nečistot. I tak samozřejmě nezapomínejte na doporučené ochranné nástroje. Bruska během chodu vytváří poměrně silné vibrace. Těch si možná zprvu nebudete příliš všímat, ale po několika desítkách minut práce vás budou docela slušně brnět ruce. Proto tomu raději předejděte tím, že budete pracovat v rukavicích. Ideálně v takových, které jsou přímo na tlumení vibrací vyrobené. Makita GA7010 je během práce dost hlučná. Když se dostane na maximální otáčky, může přesáhnout 100dB hranici. Proto při práci používejte ochranná sluchátka. V opačném případě můžete několik následujících dní špatně slyšet. A pokud brusku používáte často, mohli byste si bez ochrany nevratně poškodit sluch. Poslední ochrannou pomůckou jsou brýle nebo celoobličejový kryt. Ty, jak víte, chrání především vaše oči. A věřte tomu, že pilina nebo kovová spona se z oka dostávají docela těžko. Takže raději pracujte v ochranných doplňcích. Při broušení ani řezání na brusku netlačte. Na oba druhy práce bohatě stačí její vlastní váha. Příliš vysoký tlak by mohl poškodit kotouč, který by se v krajním případě mohl roztříštit. A tomu se rozhodně chceme vyhnout. A ještě jedna rada na závěr kapitoly; pracujte raději pomaleji a přesněji. Předejdete tím nechtěným zraněním i případnému poškození brusky vlivem chybných pohybů.

Čištění a údržba

Po každé práci pečlivě očistěte celou brusku. Nezapomeňte ji ale nejprve nechat chvíli ležet, aby zchladl motor i kotouč, které se při práci zahřívají. Tím předejdete spáleninám. Jakmile bruska vychladne, přesvědčte se, že je vypojená z proudu a začněte s čištěním. Nejprve pečlivě otřete tělo brusky suchým hadříkem a pokuste se odstranit všechen prach, kovové spony nebo další mechanické nečistoty. Můžete samozřejmě využít také jemný kartáč nebo smetáček. Pokud na těle brusky zůstane i tak nějaká špína, můžete využít vlhký hadřík s trochou mýdla. Ale nepřehánějte to s mírou mýdla, protože z dlouhodobého hlediska znehodnocuje plastové části brusky. V žádném případě nepoužívejte agresivní čističe. Ty by mohly zevnějšek brusky poškodit. Po tom, co očistíte tělo brusky, postupujte ke kotouči. Odšroubujte matku a odejměte kotouč. Pak důkladně vyčistěte prostor pod kotoučem. Opět nejprve na sucho a případně poté namokro. Nezapomeňte na kryt kotouče, který často pochytá velkou nálož nečistot. Jakmile budete mít brusku vyčištěnou, zkontrolujte všechny části. Zaměřte se na používané kotouče. Pokud na nich uvidíte jakýkoliv nedostatek nebo prasklinku, raději je vyhoďte a pořiďte si nové. Nezapomeňte zkontrolovat vřeteno brusky. Mělo by se protáčet volně, bez jakýchkoliv zádrhelů. Pokud máte podezření, že to tak není, vyhledejte autorizovaný servis. Tam brusku prohlédnou i zevnitř a nastaví ji do provozuschopného stavu.

Jak pracuje

Makita rovná se kvalita. To je shrnutí našeho hodnocení jedinou větou. Ale protože rozhodně nechceme zobecňovat, pojďme se podívat na důvody, proč si podle nás tato bruska zaslouží úctu. Hlavní výhodou této poloprofesionální brusky je univerzálnost. Kromě práce v mokru a v hodně prašném prostředí zvládá vše, co byste od brusky mohli čekat. A že jsme ji testovali nějakých pár hodin v nejrůznějších podmínkách a úkolech. Velkou devízou GA7010 C je stabilní vysoký výkon. Díky němu nebudete mít problém při opracovávání odolných materiálů. Kotouč běží plynule dokonce i při vyšším zatížení a tření, například při broušení betonu. Bruska se při práci vůbec nezadýchává a zahřeje se pořádně až po více než hodině práce. Menší kotouče motor brusky roztočí na maximum doslova levou zadní. Určitě doporučujeme sáhnout po menších kotoučích, pokud budete potřebovat opracovat hůře dostupný kousek materiálu nebo když bude brusná plocha kotouče lépe odpovídat ploše, kterou potřebujete zbrousit. Velkou výhodou je možnost přemontování přídavné rukojeti. Tu si můžete přišroubovat nalevo, napravo i shora. Tím pádem budete mít brusku vždy zcela pod kontrolou, aniž byste při práci museli krkolomně křížit ruce. Samozřejmě je to i plus pro leváky, kteří brusku nejčastěji drží v opačném gardu – levou rukou za tělo brusky a pravou za rukojeť. I když 180mm kotouče patří spíše k méně zastoupeným, jsou rozumnou alternativou 150mm. Rozdíl poznáte zejména při řezání. Pokud má bruska dostatečný výkon, což GA7010 C má, zvládne řezat do větší hloubky, než by vás pustil 150mm kotouč. Makita GA7010 C je podle nás plnohodnotnou bruskou, která bude velmi dobře sloužit všem. Ale nejvíce se vyplatí lidem, kteří potřebují nástroj s velkým rozsahem možností použití a zároveň nechtějí v obchodě utrácet přespříliš. Ať už se rozhodnete pro tuto brusku, nebo vám nakonec do oka padne jiný model, přejeme vám, ať vám jde práce od ruky a povede se vám vše, co budete s bruskou potřebovat udělat. Zjistit cenu Hodnotili jsme i úhlové brusky 150 mm.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.5 Total Score
Makita GA7010C

Bruska je vhodná pro opravdu náročné uživatele. Hodí se jak na práci na detailech, tak na hrubé práce. Po celou dobu práce má stabilní výkon. Pro lepší manipulaci umožňuje přemontování rukojeti. Nevýhodou tohoto výkonného stroje jsou silné vibrace a hluk.

PLUSY
 • vhodná pro jemné i hrubé práce
 • rychloupínák na krytu
 • stabilní výkon
 • přemontování přídavné rukojeti
MÍNUSY
 • silné vibrace
 • hlučná při práci
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo