Recenze Mamibot EXVAC680S Smarteye™

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Celý měsíc jsem měla možnost testovat robotický vysavač Mamibot EXVAC 680S Smarteye, který se pyšní inteligentní navigační technologií 4. generace a kromě vysávání také vytírá. Je možné jej ovládat pomocí dálkového ovladače, v aplikaci nebo přes hlasové asistenty od Googlu nebo Amazonu. Vysavač s konektivitou Wi-Fi pořídíte již za necelých 9 000 Kč. Bude vám však vyhovovat? Já jsem na něm některé „mouchy“, které mi otravovaly život, našla. Přečtěte si, jak se mi s robotickým vysavačem žilo.

Parametry

Doba nabíjení240 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost55 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie2600 mAh
Výdrž na jedno nabití180 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidano
Typ navigacekamerová
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkune
Objem zásobníku0,6 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníne
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů1
Počet bočních kartáčů2
HEPA filtrano
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů5
Maximální výška překážek2 cm
Výška8,1 cm
Průměr33 cm
Držadlo pro přenášeníne
Pohybsystematický
Funkce vytíráníano
Funkce vysáváníano
Počet mopovacích utěrek1

Obsah balení

Vysavač dostanete v balení společně se dvěma mopovacími utěrkami, dvěma páry bočních kartáčků, 600ml nádobkou na prach, 370ml nádobkou na vodu, dvěma HEPA filtry, dvěma houbičkovými filtry, nabíjecí základnou, adaptérem, dálkovým ovladačem, nástrojem na čištění a návodem, který je mimochodem ke stažení také na internetu.

Vysavač má na horní straně pouze jeden ovládací prvek, který slouží pro spuštění a pozastavení vysavače. Zároveň je i světelným ukazatelem baterie nebo chybových hlášení. Při nabíjení a práci svítí bíle, při problémech červeně. V případě problémů vysavač anglicky nahlásí, co se děje, což nemusí být přínosné pro osoby, které neumějí anglicky. Nicméně angličtina jako hlavní komunikační jazyk je typická pro většinu robotických vysavačů a snad jen vysavače značky iRoomba komunikují v češtině.

Vedle ovládacího prvku se nachází ikona se signálem Wi-Fi, která svítí bíle jen tehdy, je-li navázán se sítí kontakt. Při připojování ikona bliká. Uprostřed kulatého těla se nachází kamera pro skenování prostoru.

Přestože se výrobce snažil minimalizovat počet ovládací prvků na těle, rozhodně mi z praktického hlediska chyběly tlačítka pro režim SPOT a DOCK – poslání do základny. Z mého pohledu se jedná o dvě zcela základní a zásadní tlačítka, která se na vysavači používají nejvíce, a proto mi na ovládacím panelu chyběla. Je zbytečně zdlouhavé kvůli nim aktivovat aplikaci nebo hledat dálkový ovladač.

Na spodní straně vysavače se nachází všesměrové kolečko, nabíjecí piny, senzory proti pádu ze schodů, dvě kola a rotační kartáč. Rotační kartáč se skládá ze štětinových i gumových částí, takže si dobře poradí jak s tvrdým povrchem, tak koberci. Užitečné jsou dva boční kartáčky, které zametají nečistoty kolem rohů nebo noh nábytku. Boční kartáčky se snadno nasazují i demontují. Nepotřebujete k tomu žádné nástroje. Všesměrové kolečko se však vytáhnout nedá, nebo alespoň mě se to nepodařilo a považuji to za velký nedostatek, který znesnadňuje údržbu. Vlasy a chlupy se totiž do kolečka, respektive kovové tyčinky namotávají a vy nemáte jinou možnost, než je „vyšťourat“ nůžkami nebo jiným nástrojem. Možnost vytáhnutí všesměrového kolečka je přitom u jiných vysavačů běžná.

Na spodní straně dále najdete QR kód, který si pomocí čtečky v aplikaci načtete, a vysavač se s aplikací automaticky spáruje. Kód musíte skenovat za dobrých světelných podmínek, jinak se nenačte. Kód je možné zadat i ručně, ale z vysavače jsem nevyčetla, kde se  nachází.

Filtrace

Velkou výhodou Mamibotu EXVAC680S Smarteye je třístupňová filtrace, která se skládá z houbičkového filtru, HEPA filtru a síťového filtru. V porovnání s filtrací Roborocka Sweep One S50, který má pouze HEPA filtr, je efekt třístupňového řešení rozhodně znatelný již jen na stavu HEPA filtru. K němu se totiž dostanou jen skutečně drobné nečistoty. Ostatní zůstávají na síťovaném a houbičkovém filtru.

Ovládání a aplikace

Jak jsem již psala, vysavač můžete ovládat přes hlasové asistenty, dálkovým ovladačem nebo aplikací. Hlasové asistenty nepoužívám, takže jsem je nevyužila ani pro tento způsob ovládání. Nevyužila jsem ani dálkový ovladač, jelikož jsem ovládání řešila přes aplikaci.

Dálkový ovladač

Bude rozhodně dobrým pomocníkem všem, kteří se rozhodnou nevyužívat Wi-Fi. Ovladač nabízí téměř všechny funkce jako aplikace. Můžete si tedy zvolit intenzitu sání, nastavit časový harmonogram úklidu, režim SPOT nebo mopování. Samozřejmostí je tlačítko pro dobíjení a směrová tlačítka. V základu tedy dobré.

Jestliže však chcete potenciál vysavače za necelých 9 000 Kč využít naplno, doporučuji rozhodně využívat aplikaci. Ta totiž navíc umožňuje si zvolit 3 režimy vytírání, a navíc v ní vidíte i mapu pokoje, ve kterém robot vysává. Celkově jsou veškerá nastavení snadnější než na dálkovém ovladači. Navíc si nemusíte pamatovat, kam jste ovladač položili.

Aplikace

Aplikace, která je pro ovládání robotického vysavače předurčena se jmenuje We Back a je ke stažení na Google Play i v App store, a to v češtině. Celkově však toho moc nenabízí. Zjistíte z ní stav nabíjení, je možné v ní nastavit mopování, vybrat intenzitu mopování i vysávání a nastavit časový harmonogram úklidu. Samotný vysavač komunikuje v angličtině.

Vzhledem k tomu, že má vysavač tolik pokrokovou navigaci, mě vcelku dost udivilo, že si neukládá mapu vysávaných prostor. Například Roborock Sweep One S5 nebo iRobot Roomba i7+ toto rozhodně umí. Roomba je na tom samozřejmě mnohem lépe než Roborock (ostatně je na tom i jinak z hlediska pořizovací ceny), ale stále se v mapě vyznáte a můžete robotovi určit, kde má vysávat. U Mamibotu je mapa velice chabá a po dokončení úklidu nezůstane načtená v aplikaci. Vypadá to tedy tak, jako by si vysavač při každém vysávání terén znovu skenoval.

V aplikaci rovněž nemůžete vysavači vytyčit kam nejezdit či zda má uklízet jen konkrétní místnost. V tomto ohledu aplikace dost pokulhává. K vysavači nedostanete ani virtuální stěnu či magnetický pásek, který by prý výrobce na trh měl dodat během tohoto roku.

Rozhodně mi také přišlo škoda, že vysavač neposílá notifikace oznamující začátek či konec úklidu, notifikace o zaseknutí ani informace o stavu vysavače. Ostatně v aplikaci úplně chybí záložka, která by se věnovala péči o vysavač.

Co se týče připojení Wi-Fi, z toho jsem čas od času pěnila, jelikož když se vysavač například zaseknul o kabely a nedokázal se vymotat, po 10 minutách se vypnul a přerušilo se i spojení s Wi-Fi. To se mi nepodařilo obnovit ani delším stisknutím tlačítka pro pozastavení a začátek úklidu. Čas od času se Wi-Fi připojila automaticky, ale to byla spíše náhoda než automatická činnost. Jedinou možností tedy bylo vysavač z aplikace vymazat a poté jej znovu nahrát a zadat heslo pro Wi-Fi.

Režimy úklidu

V aplikaci si můžete vybrat z několika úklidových režimů. Nachází se zde:

  • bodový režim nepořádku,
  • singleroom,
  • auto,
  • vytírání a vysávání,
  • režimy ventilátoru.

Přestože se můžete na internetu dočíst, že vysavač dokáže rozeznat koberec od tvrdé podlahy, není tomu tak vždycky. Například rozdíl mezi tvrdou podlahou a průmyslovým kobercem u mě nerozeznal vůbec. K detekci došlo jen v případě, že najel na skutečně měkký koberec. Nicméně vzhledem k tomu, že můžete ručně nastavit vyšší intenzitu sání, vysaje vysavač koberec skutečně dobře.

Režim vysávání a vytírání mě trochu překvapil v tom, že nádobka na vodu nemá žádnou filtraci, takže nečistoty jdou přímo do části na sběr prachu. Zásobník se nedá otevřít tak jako větší zásobník na prach, takže se z něj nečistoty špatně vyndávají. Nicméně zásobník je omyvatelný vodou, takže to co zbude, vymyjete vodou.

Režimy mopování si můžete nastavit v aplikaci. Zvolit můžete z 3 intenzit propouštění vody, přičemž třetí a nejintenzivnější již dokáže odvést skutečně dobrou práci, která se nejvíce přibližuje mopování s klasickým mopem. Nejedná se jen o obyčejné vlhké stírání prachu s tím, že na podlaze zůstávají suchá místa. Ostatně více se mopování věnuji v kapitole s testováním.

Údržba vysavače

Samotná údržba vysavače je poměrně nenáročná, ale má jedno velké ALE. O stavu vysavače vás neinformuje aplikace nebo ani sám vysavač. Některé konkurenční modely zahlásí, že je například potřeba vyčistit filtr, případně se v aplikaci podíváte, kterou část je potřeba vyčistit. Nevýhodou je také to, že se nedá vytáhnout, nebo alespoň mě se to nepodařilo, všesměrové kolečko. Vlasy a nečistoty se drží na kovové tyčince. Jedinou možností, jak se nečistot zbavit, je použít nůžtičky na manikúru.

Dva boční rotační kartáčky se do vysavače jen zacvaknou, takže jejich demontování a odstranění nečistot je snadné.

Senzory vysavače i kola stačí otřít suchým nebo lehce navlhčeným hadříkem. Pro čištění HEPA filtru a kartáče dostanete společně s vysavačem čisticí nástroj, který kromě štětin obsahuje i řezací nožík pro přeřezání vlasů a chlupů, které se namotaly na kartáč. Nádoba na prach, stejně jako houbičkový a síťovaný filtr je možné mýt pod vodou. HEPA filtr se však pod vodou mýt nemá.

Povrchová úprava vysavače je lesklá, takže na ní vidíte veškeré otisky prstů a prach. Naštěstí se nečistot jednoduše zbavíte měkkým hadříkem.

Způsob testování vysavače

Mamibot EXVAC 680S Smarteye je robotický vysavač pro pravidelný úklid běžných znečištění, mezi které patří vlasy, drobky, prach, čerstvé skvrny a podobně.

Abych tyto nečistoty dokázala věrně napodobit, používám mouku místo prachu, červenou a černou čočku místo drobků a větších nečistot a kečup jako mokrou skvrnu. Kečup nechám necelých 24 hodin zaschnout a poté zkouším, jak si se skvrnou vysavač poradí. Vysávání zkouším na koberci, dlažbě a vinylové podlaze.

Prostor, který pro testování vytvářím je skutečně hodně špinavý, a slouží pro ilustrativní představu toho, co všechno je vysavač schopen zvládnout. Extrémní znečištění v podobě zaschlých skvrn nemají na závěrečné hodnocení mopování zásadní vliv, jelikož jsem si vědomá toho, že je vysavač pomocníkem pro pravidelný úklid v kratších časových intervalech, nikoliv například průmyslovým vysavačem a jinými výkonnějšími výrobky.

Při pravidelném úklidu robot obstál dobře, i když s pískem na koberci si neporadil zcela uspokojivě. Nicméně s každodenním prachem zametl velmi dobře. Navíc mám doma psa s poměrně dlouhými chlupy, se kterými si poradil skutečně skvěle! Nicméně daní za to, bylo čištění rotačního kartáče po každém vysávání či ob vysávání.

S mopováním jsem byla velice spokojena, jelikož podlaha po mopování s největší intenzitou propouštění vody vypadala skutečně čistě. Navíc se i zaschlé skvrny od kečupu dost „rozpustily“. Sice je mop nesetřel, ale rozhodně dosáhl nejlepšího účinku ze všech vysavačů s mopovací funkcí, které jsem měla možnost testovat (Roborock Sweep One S50 a Symbo xBot 5 PRO).

Jak vysává

V této kapitole se konečně dostanu k tomu, jak robot vysává a jak se mi s ním celkově pracovalo. S Mamibote EXVAC 680S Smarteye jsem uklízela běžnou domácnost, ve které sice nejsou děti, ale obývá ji pes Bruce s delšími chlupy.

Vzhledem k tomu, že mám doma převážně vinyl, jezdil vysavač především po této podlaze. V jednom z pokojů mám však i koberec, takže jsem jej nechala vysávat i tam. Vytírání jsem testovala na dlažbě i vinylu.

Po zhruba měsíčním testování musím uznat, že jsem s výsledky úklidu byla velice spokojená, a to na všech typech podlah. Překvapily mě i skvělé výsledky na koberci s kratším vlasem. Na koberci s delším chlupem zas tak úspěšný vysavač nebyl.

Pokud jsem nechala vysavač vytírat a vysávat, aniž bych před tím nechala robotický vysavač místnosti jen na sucho vysát, zdálo se mi, že na podlaze zůstal drobný prach. Ten nebyl okem viditelný, ale cítila jsem ho, když jsem dlaní podlahu přejela. Je dost možné, že byl tento stav způsobený tím, že v ten den nám po místnostech pobíhal pes, který byl před tím venku a donesl dovnitř hodně prachu.

Při standardních podmínkách a vytírání zhruba 2x týdně jsem byla s výsledkem vysávání velice spokojená. Rozhodně neocenitelná je možnost nastavení tří intenzit vytírání, přičemž já jsem vždy používala třetí – tedy nejvyšší a výsledky byly zkrátka super! Samozřejmě mop je mop, ale vytření s vysavačem bylo velice uspokojivé. Plusem je rozhodně i velká nádobka na vodu, která má objem 370 ml, takže s ní pohodlně vysajete 50 m2 a možná by se zbytkem vody zvládl vysát stejnou rozlohu ještě jednou.

Nesmím také zapomenout pochválit troj úrovňovou filtraci. Vysavač disponuje HEPA filtrem, ale také houbičkovým a síťovým filtrem. Na síťovém se zachytí největší nečistoty, houbička pojme drobný prach a HEPA filtr ty nejdrobnější částice. Na stavu HEPA filtru byla 3úrovňová filtrace rozhodně znát. Mohu to totiž porovnat s robotickým vysavačem, který mám doma a který disponuje pouze HEPA filtrem. Ten se poměrně brzy zanáší a vyžaduje častější čištění, než HEPA filtr z testovaného vysavače.

Plusové body bych rozhodně udělila za tichý provoz. Při práci robot vydává hluk okolo 60 dB, což je na rozdíl od Roborocka, kterého mám doma skutečně rozdíl. Roborock Sweep One S5 sice vydává hlučnost v rozmezí 54-67 dB, ale nejtišší je při zeslabeném ventilátoru. Naproti tomu Mamibot vydává 55-66 dB hluk při standardním vysávání. Výrobce uvádí, že nižší hluk je výsledkem upraveného bezkartáčového motoru.

Co se týče ovládání a dalších funkcí, tam už jsem tak spokojená nebyla. Jak jsem psala již na předchozích řádcích, na těle vysavače mi hodně chybělo tlačítko „poslat do nabíjecí základny“. Několikrát se mi stalo, že jsem vysávání potřebovala na delší dobu přerušit a otevírat kvůli tomu aplikaci je skutečně zdlouhavé a zbytečné. Rychlejší možností bylo robota ručně přenést do nabíjecí stanice. Pokud jej správně umístíte, začne se i nabíjet. Vysavač je sice lehoučký, ale nemá madlo pro přenášení a ne vždy se vám chce na výrobek sahat, když je zaprášený. Mimochodem prach je kvůli lesklému povrchu na vysavači skutečně hned vidět! Já jsem jej proto po každém vysávání otřela utěrkou z mikrovlákna.

Rozhodně mi chyběly také informace týkající se stavu vysavače. Tedy především stavu filtrů a senzorů. Na nutnost vyčistit filtry nebo otřít senzory vás neupozorní ani aplikace, ani robot sám. Musíte si zkrátka sami pamatovat, že je potřeba tyto části očistit.

I přesto, že výrobce píše, že se vysavač snadněji uvolní, pokud uvízne, tohle jsem v praxi nezaznamenala. Zejména u počítače máme dost kabelů od monitoru, Hi-Fi věže, routerů a dalšího příslušenství, které jsem musela vždy před úklidem buď nadzvednout, nebo jinak zajistit, protože ve většině případů se v nich robot zasekl a už se nevymotal. Dokonce se mi jednou stalo, že jeden z užších drátů se dostal pod velké odpružené kolo a měla jsem co dělat, abych jej v neporušeném stavu dostala ven. Proto rozhodně doporučuji před vysáváním tímto robotem ze země zvednout vše, do čeho by se mohl zamotat.

Vysavač funguje tak, že pokud se někde zasekne, snaží se uvolnit, a pokud se mu to nepovede do 10 minut, automaticky se přepne do režimu spánku. To je sice úctyhodné, protože šetří kapacitu baterie, nicméně se odpojí také od Wi-Fi, ke které se ne vždy po probuzení automaticky připojí. Jestliže se nepřipojí automaticky, osvědčilo se mi pouze to, že jsem výrobek odstranila z aplikace a poté jej do ní musela znovu nastavit. Opět zbytečně zdlouhavé.

Přestože má Mamibot laserovou pokrokovou navigaci, zdá se mi, že v porovnání s mým vysavačem vysával prostory jednou tak dlouho. Díky nízké hlučnosti to nebylo nijak obtěžující. Spíše mi přišlo zvláštní, že když robot vysával v místnosti, kde neměl základnu, po skončení úklidu ji hledal zhruba 10 minut, než se přepnul do režimu spánku. To mi vzhledem k pokrokové navigaci přijde dost zvláštní, jelikož můj Roborock s laserovou navigací dokáže zhruba po necelé minutě vyhodnotit, že základnu nemá v dosahu a okamžitě přepne na úsporný režim.

Co se týče aplikace, velice oceňuji, že je v češtině. Samotný vysavač však s vámi komunikuje v angličtině. Aplikace není příliš propracovaná. Dost mě udivilo, že si vysavač nepamatuje místnosti a prostor si vždy skenuje znovu. Nemáte tak možnost sledovat, kde se právě nachází, či kolik toho již uklidil (informace o uklizené ploše máte jen v podobě čísla). Kromě toho nemůžete v aplikaci nastavit vysávání konkrétní místnosti nebo oblast, které se má vyhnout. Rovněž nedostáváte notifikace o zahájení či ukončení úklidu nebo upozornění na erorry. Výhodou však je, že můžete Mamibot propojit s Alexou nebo Google Asistentem, což jsem bohužel neměla možnost testovat.

Samotná údržba vysavače je snadná. Filtry (kromě HEPA) i nádoby na prach a vodu jsou plně omyvatelné pod tekoucí vodou, takže se perfektně zbavíte i toho nejdrobnějšího prachu a bakterií. Zásobník na prach můžete otevřít až na 180°, takže z něj perfektně vyklepete i větší nečistoty. Nepořádek ze zásobníku na vodu se vyklepává o něco hůř, ale naštěstí je vypláchnete vodou. Co je rozhodně škoda, je absence vyjmutí všesměrového kolečka. Na tyčinku se totiž namotávají nečistoty, které nejdou odstranit jinak, než „vyšťouráním“ a odstřihnutím nůžtičkami na nehty. U konkurenčních modelů je přitom vyjmutí kolečka běžné. U některých je dokonce možné vyjmout i kovovou tyčinku.

Společně s vysavačem obdržíte i nástroj pro čištění HEPA filtru a odstraňování namotaných nečistot na rotačním kartáči. Nástroj je fajn věcičkou, jen nesmíte zapomenout, kam jej položíte. Z kartáče se mi chlupy a vlasy odstraňovaly snadno.

Vzhledem k tomu, že vysavač pořídíte za necelých 9 000 Kč, nabízí toho poměrně dost a věřím, že nenároční uživatelé si budou vrnět blahem. Pokud však patříte mezi náročnější, připlaťte si raději 2 – 3 000 Kč s tím, že budete mít propracovanější aplikaci nebo možnost virtuálních bariér ať fyzických nebo alespoň v aplikaci.

Videorecenze

Zjistit cenu

Přečtěte si další recenze na robotické vysavače zde.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.6 Total Score
Hodnocení Mamibot EXVAC680S Smarteye™

Takto vyspělý vysavač za necelých 9 000 Kč je rozhodně dobrou investicí, která potěší všechny, kteří se rozhodli pořídit si svůj první robotický vysavač. Na své si přijdou i ti, kdo přechází z méně sofistikovaných modelů k těm lépe vybaveným. Potěšující je aplikace v češtině, vytírání se třemi stupni intenzity, nízká hlučnost a spolehlivý provoz. Náročné uživatele by mohlo odradit, že nemají přehled o údržbě vysavače, nedostávají notifikace, nemají možnost virtuálních stěn ani magnetických pásků a že se vysavač nedokáže vypořádat s kabely ležícími na zemi.

Baterie
6.3
Provoz
8.4
PLUSY
  • aplikace v češtině
  • nízká hlučnost
  • 3 intenzity vytírání
  • pokročilá kamerová navigace
MÍNUSY
  • zamotává se do kabelů
  • nedostáváte notifikace do telefonu
  • nepropracovaná mapa v aplikaci
  • chybí virtuální stěny nebo pásky
  • nespolehlivé připojení k Wi-Fi v případě výpadku
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Vaše hodnocení

      Covybrat.cz
      Logo