Recenze MEDELA Mini elektrická odsávačka

Medela Mini je vhodná spíše pro občasné odsávání, třeba po dokojení miminka. Vzhledem k tomu, že odsávačka je pouze jednofázová, není průběh odsávání tak komfortní jako u jiných dvoufázových přístrojů. Ocení ji tedy především maminky, které mají dostatek mléka a s kojením nemají žádný problém. Cena toho výrobku nám přijde přemrštěná. Přečtěte si, jak dopadla naše recenze a který výrobek je podle nás lepší.

Parametry

Počet fází1
Přepínání mezi fázemi-
Pro kolik ňader1
Regulace intenzity odsáváníano
Objem lahvičky150 ml
Způsob přenášení-
Provozbateriový/síťový

Charakteristika a ovládání

Obsah balení a popis výrobku

Odsávačka se skládá z:
 • prsního nástavce velikosti M (průměr bradavky 24 mm),
 • konektoru k prsnímu nástavci,
 • ventilu,
 • membrány,
 • motoru.
Spolu s odsávačkou se standardně dodává prsní nástavec o velikosti M, ale pokud vám tato velikost nebude vyhovovat, můžete si objednat větší nebo menší velikosti. Dostupné jsou tyto:
Rozměr nástavce v mmOznačení velikosti prsního nástavce
21S
24M
27L
30XL
36XXL
Kromě prsních nástavců je také možné si přikoupit měkkou masážní vložku, která se vkládá do prsního nástavce a odsávání je tak jemné a šetrné. Snadno dostupné jsou také náhradní díly, jejich objednací čísla jsou uvedena v manuálu této odsávačky.

Balení obsahuje

 • konektor,
 • prsní nástavec,
 • plastovou lahev o objemu (150 ml),
 • žlutý ventil a 2 ks bílé membrány,
 • víčko, stojánek na lahev a šroubovací uzávěr,
 • motor,
 • adaptér pro připojení do elektřiny.

Motor

Motorek odsávačky funguje jak na elektrickou energii (součástí balení je síťový adaptér), tak na tužkové baterie, které potřebuje 2x AA LR6. Baterie se vkládají do horní dlouhé části motorku. Na motorku najdete tlačítko pro zapnutí a vypnutí (start/stop) odsávačky a dále otočný volič, kterým si můžete navolit intenzitu sání (otočným voličem regulujete v rozsahu max/min). Stav baterií je dobře bedlivě sledovat, to že jim dochází „šťáva“ většinou poznáte podle toho, že odsajete mnohem méně mléka, než obvykle. Odsávačka je jen jednofázová, takže nedochází nejdříve ke stimulační fázi a poté k fázi odsávací, ale rovnou k odsávání. Proto je vhodná jen pro občasné odsávání třeba jen jednou denně, případně pro odsátí přebytečného mléka, které vám v prsu zbude po kojení.

Jak na odsávání

Než začnete odsávat, ujistěte se, že jste všechny díly opravdu dobře sestavily. Jinak by se odsávání nemuselo zdařit. Motor se zasunuje do konektoru, který se nachází na opačné straně prsního nástavce. Na nástavec se šroubuje a měl by zůstat v poloze, ve které je nápis Medela rovně, nikoliv vzhůru nohama. Před odsáváním si ruce umyjte mýdlem. Omyjte si také bradavku, mýdlo však nepoužívejte. Abyste lépe stimulovaly tok mléka, můžete si na ňadra pustit teplou vodu nebo položit teplý obklad. Než začnete s odsáváním, snižte si intenzitu vakua na minimum. Odsávačku si na prs přiložte tak, aby byla bradavka uprostřed prsního nástavce. Odsávačku nikdy nedržte za lahev, protože přílišný tlak by mohl přerušit tok mléka. Odsávačku proto přidržujte za prsní nástavec. Po přepnutí tlačítka do pozice Start, zvyšte vakuum na tu intenzitu, kdy vám začne odsávání být poněkud nepříjemné a poté snižujte. Tímto způsobem se dostanete na příjemné vakuum. Po dokončení odsávání nejdříve přístroj vypněte a až poté sundejte z prsa.

Údržba

Před prvním použití a následně po každém použití nezapomeňte odsávačku dobře umýt. Umývají se všechny části, které přišly do kontaktu s pokožkou nebo mlékem. Umytí je dobré provést hned po dokončení odsávání, aby mléko ve špatně dostupných částech nezaschlo a nezačaly se tvořit bakterie. Pro mytí používejte vždy pitnou vodu. Jednotlivé části je možné také mýt v myčce nádobí. V tomto případě dejte jednotlivé části buď do boxu na příbory, nebo do horního patra myčky. Může se stát, že se jednotlivé části při mytí v myčce zabarví potravinářskými barvivy, která však na funkčnost nemají žádný vliv. Pokud se rozhodnete pro umývání pod tekoucí vodou, nejdříve jednotlivé části propláchněte vodou o teplotě zhruba 20 °C, poté umyjte v mýdlově vodě o teplotě zhruba 30 °C a následně opláchněte čistou vodou s teplotou zhruba 20 °C. Jedenkrát denně byste měly všechny části, které se myjí, vyvařit v horké vodě po dobu nejméně 5 minut. Abyste předešly usazování vodního kamene, můžete ve vodě rozpustit jednu čajovou lžičku kyseliny citronové. Všechny části nechte oschnout na čisté utěrce nebo je otřete čistou utěrkou, která bude určená pouze pro tuto odsávačku mléka. Pokud bude nutné očistit i motor, použijte pouze vlhkou utěrku. Rozhodně tuto část ani síťový adaptér nenamáčejte do vody.

Jak odsává

Na prvním místě se jistě hodí zmínit, že odsávačka je pouze jednofázová, takže se příliš nehodí na odsávání několikrát denně, ale spíše jen jednou za den, možná za více dní. Jedna fáze znamená, že Medela Mini věrně nenapodobuje sání dítěte, protože chybí stimulační fáze. Po zapnutí ihned začíná fáze odsávací, která nemusí být pro prsa zrovna nejšetrnější. Proto se tuto odsávačku hodí používat spíše po dokončení kojení na odsátí přebytečného mléka, které v prsu zbylo. Na to, že se jedná pouze o jednofázovou odsávačku, je cena docela přemrštěná a vzbuzuje to v nás dojem, že spíše platíte za značku, než za přístroj, který je vhodný na každodenní odsávání. To možná nebude dělat problém maminkám, které nemají s kojením ani tvorbou mléka problém. Nevýhodou Medela Mini je extrémní hlasitost a to ani příliš nezáleží na tom, jakou intenzitu sání si vyberete. Její hlučnost se dá přirovnat k chodu pračky, což není zrovna tichá ukolébavka. Spícího manžela jejím provozem tedy rozhodně nepotěšíte. Jejím pozitivem jsou velmi kompaktní rozměry, díky kterým se s ní snadno cestuje a můžete ji ovládat i jen jednou rukou. Druhou si pak můžete třeba listovat časopisem nebo brouzdat na internetu. Díky malé hmotnosti vás nebude obtěžovat ani její přenášení v kabelce. Oceníte také provoz na baterie, což vám usnadní odsávání nejen v prostorách, kde není přístup k elektrice, ale i v případě, že nechcete, aby miminko během toho, co odsáváte, tahalo za přívodní kabel. Samozřejmě provoz na elektrickou energii je možný také. Je škoda, že balení neobsahuje Calma systém, což je víčko se speciálním dudlíkem, který usnadňuje dítěti přechod z bradavky na krmení z lahve a naopak. Pokud byste o tuto část měly zájem, budete si ji muset přikoupit, ale její pořízení není zrovna levné. Stejně tak výrobce informuje o použití silikonové masážní vložky, která se vkládá do prsního nástavce a odsávání je pro maminku komfortnější. Ani tato část však není součástí balení a je nutné si ji za nemalý peníz pořídit zvlášť. Proto nám přijde lepší peníze investovat raději do elektrické odsávačky mléka Philips Avent Natural, která je sice větší, než tento recenzovaný model, ale má masážní vložku, dvě fáze odsávání a stojí jen o 500 Kč více. Medela Mini se snadno používá, sestavuje i rozebírá, takže její údržba je snadná. Maminky se shodují na tom, že výkon není úplně dostačující.

Zkušenosti

 • Během odsávací fáze dojde ke 34 cyklům za minutu.
 • Maximální hlučnost je 57 dB.
 • Hmotnost odsávačky s bateriemi je 160 g, bez baterií 120 g.
 • Odsávačka je pouze jednofázová.
Zjistit cenu Přejít na přehled odsávaček mléka.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6 Total Score
MEDELA Mini elektrická odsávačka

Odsávačka je vhodná spíše pro maminky, které nemají s kojením problém a potřebují odsávat maximálně jednou denně, a to přebytek mléka po kojení. Protože odsávačka není dvoufázová, není odsávání tak komfortní. Cena je vzhledem k výkonu spíše přemrštěná. Je vhodná pro cestování.

PLUSY
 • malé rozměry
 • provoz na baterie i síťový adaptér
 • snadná obsluha i údržba
MÍNUSY
 • přemrštěná cena
 • jedna fáze
 • není vhodná pro maminky, které mají problémy s kojením
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo