Recenze MIELE TDB 230 WP

Horní části sušičky dominuje velký dotykový displej uprostřed. Po jeho pravé straně je otočný volič programů, který má české popisky. Na levé straně je nádržka na kondenzát, která má kapacitu 4,8 litru. Ta by měla stačit alespoň na dva celé sušící cykly. Ale hodně záleží na stavu vlhkosti a množství prádla. Na první pohled je vidět úžasné zpracování a pečlivost při výrobě. Vše k sobě doléhá, nic nevrže, prostě radost pohledět (a používat). Některé technické parametry vypadají skutečně impozantně. Třeba maximálních 1 600 otáček nebo třída účinnosti sušení A (94%). Škoda, že podobné hodnoty nenajdeme u třídy energetické účinnosti a upřímně jsem očekával i nižší hladinu hlasitosti.

Parametry

Energetická třídaA++
Třída účinnosti sušeníA
Spotřeba elektrické energie (roční)211 kWh
Kapacita bubnu7 kg
Hlučnost66 dB
Výška85 cm
Šířka59,6 cm
Hloubka63,6 cm
Váha62 kg
Maximální počet otáček1 600
Délka trvání programu bavlna (plná náplň)137 min
Počet programů11
Zpětný chodAno
zpět nahoru ↑

Programy

ProgramMaximální kapacita
Bavlna7 kg
Snado udržovatelné (syntetika)4 kg
Jemné prádlo2,5 kg
Vlna2 kg
Košile2 kg
Expres4 kg
Džíny3 kg
Outdoor2,5 kg
Impregnace2,5 kg
Předžehlení1 kg
Teplý vzduch7 kg

Program impregnace je vlastně program outdoor, který je rozšířený o fázi fixace impregnace. Do tohoto programu nepatří textilie, které byly impregnovány prostředky obsahujícími parafín. Vhodné impregnační prostředky mají na etiketě text „vhodné pro membránové textilie“.

U programu teplý vzduch, nastavujete jeho délku v krocích po deseti minutách. Minimální hodnota je dvacet minut a maximální dvě hodiny.

zpět nahoru ↑

Funkce

Stupeň sušení – nastaví požadovaný stupeň sušení. Ne všechny hodnoty jsou povolené pro všechny programy. Můžete vybírat z:

 • extra suché
 • suché k uložení
 • na žehlení
 • na mandl

Šetrný+ – tuto funkci použijte pro choulostivější textilie. Program bude s nižší teplotou a delší dobou trvání. Můžete ji použít s těmito programy:

 • bavlna
 • syntetika
 • košile
 • džíny
 • teplý vzduch

Odložený start – za pomoci ikony hodin navolíte čas, za který se má program spustit. Možné rozmezí je třicet minut až jeden den. Do deseti hodin se nastavuje po půl hodině, poté po celých hodinách.

zpět nahoru ↑

Jak suší

Co se týče kvality sušení, tak je to bez debat zatím to nejlepší co jsme v testech měli. Suší naprosto skvěle a když k tomu přidáte široké možnosti nastavení, které si rozebereme o kousek dále tak je to z tohoto pohledu jasná volba. Velkou pochvalu také získává za rychlost. Při plné kapacitě se vše zvládne usušit za dvě hodiny a malý kousek. Když bude buben prázdnější, tak to pochopitelně bude ještě rychleji. Co se kapacity týče, tak sedm kilogramů je vhodné spíše pro menší rodiny. Jestli je vás doma víc, tak bych doporučoval model s minimálně osmi kilogramy. Ve faktorech jako je spotřeba nebo hlasitost už tak excelentní není, ale to by nevadilo. To co bude bránit jejímu většímu rozšíření mezi české domácnosti je její cena. Za kvalitu zpracování, technologie a schopnost sušit si nechá Miele pořádně zaplatit.

Přístroj je vybaven dvěma filtry. Jeden je, jak je u sušiček zvykem, umístěn ve dveřích sušičky a doporučujeme ho čistit ideálně po každém sušení, zachytí opravdu hodně vláken a nečistot. Druhý filtr je umístěn ve spodní části před tepelným čerpadlem a na potřebu jeho vyčištění vás upozorní blikající kontrolka na displeji (jedná se o ikonu mřížkovaného kruhu). Nejsnáze jde vyčistit navlhčeným hadříkem, případně starým kartáčkem na zuby. Sušička má refresh program (nazvaný teplý vzduch), který slouží k osvěžení nošeného oblečení. Je možné k němu dokoupit tzv. flákonky s vůní, které se dají vložit do otvoru ve dvířkách sušičky.  Pootočením jde regulovat i síla vůně, můžete si vybrat zda chcete intenzivní vůni nebo delší výdrž. Prádlo je sice voňavější, ale cena flakónků není zrovna nejnižší.

zpět nahoru ↑

Nastavení

Možnosti nastavení jsou opravdu obrovské. Prvně si prozradíme jak se dostanete k nastavení dostanete. Zapněte sušičku, zvolte program a nechte její dvířka otevřená. Stiskněte tlačítko start/stop, držte jej a zavřete dvířka. Nyní můžete tlačítko start/stop uvolnit. Na displeji se zobrazí číslo programu s číslem (např. P07).

Kód funkceNázev
P01stupně sušení bavlny
P02stupně sušení syntetiky
P04prodloužení doby ochlazování
P06tón tlačítek
P07PIN kód
P08vodivost
P11vypínání ovládacího panelu
P12vypínání sušičky
P13memory
P14ochrana proti pomačkání
P23tlumený jas

stupně sušení bavlny – nastavuje se v sedmi krocích. 01 nejméně suché, 07 nejvíce suché.

stupně sušení syntetiky – nastavuje se v sedmi krocích. 01 nejméně suché, 07 nejvíce suché.

prodloužení doby ochlazování – můžete prodloužit fázi automatického ochlazování před skončením programu v krocích po 2 minutách až do 18 minut. 00 nastavení z výroby, 09 prodloužení doby ochlazování o 18 minut.

tón tlačítek – vypne nebo zapne zvuky tlačítek

PIN kód – nastaví heslo, které musíte zadat při každém další spuštění přístroje.

vodivost – zapněte pouze v případě, že máte mimořádně měkkou vodu a sušička nedokáže prádlo dokonale vysušit

vypínání ovládacího panelu – vypnete či zapne automatické vypnutí displeje pro úsporu energie

vypínání sušičky – nastaví dobu po které se sušička po nečinnosti automaticky vypne. Možné nastavení je 15,20 nebo 30 minut.

memory – uloží do paměti aktuální nastavení programu pro příští použití

ochrana proti pomačkání – nastaví délku ochrany proti pomačkání po skončení sušícího cyklu. Povolené hodnoty jsou vypnuto, 1 hodina nebo dvě hodiny.

tlumený jas – Nastaví jas tlačítek na displeji sušičky. Povolené hodnoty jsou 01 (nejtmavší) až 07 (nejsvětlejší).

zpět nahoru ↑

Zkušenosti

 • Program expres je určený pro nechoulostivé bavlněné oblečení.
 • Lze ji přímo napojit na odpad. Hadice má 1,6 metru. Elektrický připojovací kabel má dva metry.
 • Po patnácti minutách nečinnosti se sama vypne.
 • Buben má vlastní osvětlení, které se samo vypíná.

Zjistit cenu

8.5 Celkové Hodnocení
MIELE TDB 230 WP

Fantastický přístroj za vysokou cenu. Ale získáte tím prvotřídní zpracování, desetiletou záruku a výrobek prémiové značky, který za účinnost sušení získává plný počet bodů. Pokud by vás přesto nezaujala, podívejte se na další hodnocené sušičky.

Sušení
10
Spotřeba
8
Rychlost
9
Hlučnost
4
Výbava
10
PLUSY
 • Skvěle suší
 • Úžasné možnosti nastavení
 • Perfektní zpracování
 • Rychlost
 • 10 let záruka
MÍNUSY
 • Spotřeba
 • Hlučnost by mohla být nižší
Přidejte svou zkušenost s produktem

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Vaše celkové hodnocení