Recenze na soundbar Samsung HW-Q60B

Produktová řada Q z roku 2022 od společnosti Samsung zahrnuje velmi zajímavé kousky, z nichž všechny mají podporu technologie Dolby Atmos. V této recenzi se podrobněji podíváme na model HW-Q60B, jenž má 3.1 kanálový systém se sedmi reproduktory. Soundbar se může pyšnit velmi dobrým poměrem mezi cenou a výkonem, z celé řady Q je mimochodem tím nejlevnějším.

Parametry

BluetoothAno
Noční režimAno
Dolby AtmosAno
MultiroomNe
Výstupní výkon (RMS)340 W
SubwooferAno
Výkon subwooferu (RMS)Neuvádí
Systém reproduktorů3.1
Wi-FiNe
Přehrávání MP3Ano
Podpora NFCNe
FM tunerNe
DVD přehrávačNe
HDMIAno
USBAno
Optický vstupAno
Jack 3,5 mmNe
Koaxiální vstupNe
Rozměry soundbaru (Š x V x H) v cm103 x 5,7 x 10,5
Rozměry subwooferu (Š x V x H) v cm18,4 x 34,3 x 29,5
Celková hmotnost9 kg

Design a zpracování

Samsung HW-Q60B se skládá z hlavní jednotky soundbaru a subwooferu. Hlavní jednotka je vyrobená z kvalitního plastu s pevnými kovovými mřížkami. Je docela široká, takže se nevejde třeba pod nožičky 55palcového televizoru, naštěstí ale není moc vysoká, takže by neměla zasahovat do obrazovky. Boční hrany soundbaru jsou zkosené. Subwoofer je úplně stejný jako u modelu HW-Q600B. Je vyrobený ze dřeva a jeho přední část je pokrytá tkaninou, na jeho zadní straně je pak párovací tlačítko a port. Je velký asi jako průměrný stolní počítač. Součástí balení jsou dále dva napájecí kabely, napájecí adaptér pro soundbar, dálkový ovladač včetně baterií, HDMI kabel, montážní šablona s destičkami i šrouby a návody.

Montáž a připojení

Tento soundbar můžete v případě potřeby připevnit i na zeď – na jeho spodní straně jsou univerzální otvory a součástí je montážní sada. Na zadní straně lišty je pak několik otvorů pro vstupy a napájecí kabel. Připojit soundbar k televizi můžete např. pomocí optického připojení nebo přes HDMI kabel. Kromě toho je k dispozici také port Full HDMI In, díky kterému můžete zařízení použít i jako rozbočovač mezi různými zařízeními, jako je PC nebo televize. Soundbar je sice možné připojit na více zařízení, zvuk ale bude přehrávat pouze z jednoho zdroje. Disponuje však funkcí Pass-Through, kdy soundbar je schopen přes signál ze zdroje HDMI (konzole/PC) vzít zvuk a poslat jej dál do televizoru připojeného k soundbaru. S televizorem lze soundbar propojit i zcela bez kabelu díky technologii Bluetooth – pokud máte vybraný model televize od Samsungu, máte navíc možnost používat funkci Q-Symphony, pomocí dálkového ovladače od televize se dají ovládat také základní funkce. Připojení subwooferu je bezdrátové, takže ho stačí pouze zapojit do elektrické zásuvky. K soundbaru si lze přikoupit i bezdrátové zadní reproduktory Wireless Rear Speaker Kit (stojí 3 390 Kč), díky čemuž získáte systém prostorového zvuku a kvalitní zážitek.

Co nabídne

K hlavním přednostem tohoto soundbaru patří podpora technologií Dolby Atmos a DTS Virtual:X, které zajišťují prostorový zvuk (samotná podpora standardu ale ještě neznamená úplně ideální prostorový zvuk, k tomu je potřeba i dostatečná kvalita reproduktorů a a hlavně zadní fyzické reproduktory). Dalším plusem je, že Samsung HW-Q60B automaticky analyzuje zdroje zvuku a optimalizuje zvuk podle konkrétního obsahu (soundbar automaticky zjistí, co právě přehrává a podle toho nastaví vestavěný ekvalizér pro zajištění co nejlepší kvality poslechu). Hráče videoher pak určitě potěší herní režim, díky kterému si hraní ještě více užijí – soundbar optimalizuje zvuk podle dané hry (automaticky zjistí co se aktuálně děje ve hře podle zvuku a přizpůsobí své nastavení tak, aby dodal co nejlepší zvukovou kvalitu) a navíc je vybaven speciální technologií, která odstraňuje rušivé zvuky.

Za zmínku stojí také funkce Tap Sound, díky níž stačí jen mobilem lehce ťuknout do soundbaru a obě zařízení se ihned automaticky spárují – funkce funguje přes Bluetooth, ale pouze u mobilů Samsung s Androidem 8.1 a vyšším.

Velmi užitečný je displej na přední straně soundbaru, jenž umožňuje přístup k mnoha nastavením a ovládacím funkcím (například přizpůsobení zvuku akustice místnosti, nastavení úrovně basů atd.) a Samsung určitě zaslouží pochvalu, že mu dal přednost před obyčejnými signalizačními diodami. Na druhou stranu displej není úplně dobře čitelný, což způsobuje jednak kovová mřížka, která ho překrývá a kromě toho má příliš nízké rozlišení.

Stejně u ostatních modelů z produktové řady Q je k dispozici dálkový ovladač, kterým můžete ovládat veškeré funkce, jako je např. přehrávání a pozastavení zvuku, změna vstupu, režim zvuku atd. Na horní části soundbaru jsou pak čtyři tlačítka, která slouží pro zapnutí a vypnutí, snížení hlasitosti, zvýšení hlasitosti a změnu vstupu.

Za zmínku ještě stojí, že soundbar umožňuje šetřit energií – po 18 minutách nečinnosti se totiž automaticky vypne.

Nevýhodou je určitě absence wifi připojení, takže HW-Q60B neumožňuje propojení např. s hlasovými asistenty, jako je Amazon Alexa, Google Assistant nebo Apple Siri, ani k němu není žádná mobilní aplikace. Naštěstí ale soundbar podporuje alespoň Bluetooth, přes nějž můžete streamovat zvuk ze svého mobilu.

Kvalita zvuku

Samsung HW-Q60B má skvělou podporu audio formátů – ať už jde o Dolby Digital nebo Dolby Atmos. Má poměrně nízkou latenci, takže zpoždění mezi videem, které vidíte a zvukem, který slyšíte, vůbec nepostřehnete.

Soundbar má několik zvukových režimů – standardní, všesměrový, herní, adaptivní nebo virtuální, trochu překvapivě ale chybí samostatný hudební režim. Jinak má dobrou stereofrekvenční odezvu (ukazuje, jak přesně dokáže reprodukovat zvuk na každé frekvenci) stereofonní zvukovou kulisu (dodává zvuku více výšky, šířky i hloubky) i stereo dynamiku (ukazuje jak hlasitý je soundbar a zda se jeho kvalita zvuku zhoršuje při vysokých hlasitostech). Je dostatečně hlasitý, aby zaplnil i velké místnosti a otevřené prostory. Naopak pochválit nelze prostorový výkon, který je slabší a pro přehrávání musí obsah 5.1 smíchat do sterea, výsledný zvuk tak není tak pohlcující a prostorový zvuk není moc dobrý. Příliš dobrý není ani výkon Atmos, ale to souvisí i s tím, že se jedná pouze o systém 3.1, navíc tento soundbar je na Atmos příliš levný. Mínusem je určitě také to, že chybějí nízké basy.

Plusem je určitě spousta funkcí pro vylepšení zvuku – můžete použít např. nastavení basů nebo výšek, sedmipásmový grafický ekvalizér, vylepšení dialogu, noční režim, nastavení úrovně subwooferu, nastavení zadní úrovně, synchronizaci zvuku a videa a řadu dalších. U vybraných modelů televizí Samsung lze navíc využít i funkci Q-Symphony (spojuje a posiluje zvuk ze soundbaru a televize), nicméně při jejím použití je znatelný rozdíl v hlasitosti mezi reproduktory na liště soundbaru a reproduktory na televizi, což je docela rušivé a snižuje to kvalitu zvuku.

Srovnání letošní řady

Samsung HW-Q60B

Samsung HW-Q600B

Samsung HW-Q700B

Samsung HW-Q800B

Samsung HW-Q930B

Samsung HW-Q990B

Přibližná cena

7 000 Kč

8 000 Kč

9 000 Kč

13 000 Kč

25 000 Kč

30 000 Kč

Počet kanálů

3.1

3.1.2

3.1.2

5.1.2

9.1.4

11.1.4

Počet reproduktorů

7

9

9

11

17

22

Typ basového reproduktoru ( Aktivní / pasivní / bezdrátový, zabudovaný )

bezdrátový

bezdrátový

bezdrátový

bezdrátový

bezdrátový

bezdrátový

Centrální reproduktor

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Up-firing reproduktor

ne

ano

ano

ano

ano

ano

Side-firing reproduktor

ne

ne

ano

ano

ano

ano

Širokopásmový tweeter

ne

ne

ne

ano

ano

ano

Zadní bezdrátový reproduktor

ne

ne

ne

ne

ano

ano

Active Voice Amplifier

ne

ne

ne

ano

ano

ano

SpaceFit Sound

ne

ne

ano

ano

ano

SpaceFit Sound+

Podpora Dolby technologií

ATMOS Music, ATMOS, Dolby MAT, Dolby Digital Plus, Dolby True HD

ATMOS Music, ATMOS, Dolby MAT, Dolby Digital Plus, Dolby True HD

ATMOS, Dolby MAT, Dolby Digital Plus, Dolby True HD

ATMOS, Dolby MAT, Dolby Digital Plus, Dolby True HD

ATMOS, Dolby MAT, Dolby Digital Plus, Dolby True HD

ATMOS, Dolby MAT, Dolby Digital Plus, Dolby True HD

Zvukové režimy

Rozšíření prostorového zvuku,Hry,Adaptivní Lite,DTS Virtual:X,Standard

Surround Sound Expansion, Game Pro, Standard, Adaptive, DTS Voice enhance, Night

Surround Sound Expansion, Game Pro, Standard, Adaptive, DTS Voice enhance, Night

Surround Sound Expansion, Game Pro, Standard, Adaptive, DTS Voice enhance, Night

Surround Sound Expansion, Game Pro, Standard, Adaptive, DTS Voice enhance, Night

Surround Sound Expansion, Game Pro, Standard, Adaptive, DTS Voice enhance, Night

Hi-Res Audio Decoding

ne

ne

ano

ano

ano

ano

HDMI vstup

1

1

1

1

1

2

HDMI výstup

1

1

1

1

1

1

Optický vstup

1

1

1

1

1

1

Bluetooth

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Wi-Fi

ne

ne

ano

ano

ano

ano

Přehrávání přes USB

ano

ne

ne

ne

ne

ne

Q-Symphony

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Chromecast

ne

ne

ne

ne

ne

ne

AirPlay2

ne

ne

ano

ano

ano

ano

Rozměry hlavního reproduktoru (Š x V x H)

1 030 × 57 × 105 mm

1 030 × 57 × 105 mm

1 110,7 × 60,4 × 120 mm

1 110,7 × 60,4 × 120 mm

1 110,7 × 60,4 × 120 mm

1 232 × 69,5 × 138 mm

Rozměry basového reproduktoru (Š x V x H)

184 × 343 × 295 mm

184 × 343 × 295 mm

205 × 353 × 302 mm

210 × 403 × 403 mm

210 × 403 × 403 mm

220 × 413 × 410 mm

Chromecast

Jak vidíte z tabulky, tak žádný z uvedených soundbarů nepodporuje Chromecast. Možná nevíte co je to Chromecast nebo co tento fakt znamená. Zjednodušeně řešeno, Chromecast je standard ve světě Android telefonů jak připojit svůj mobil k televizi, soundbaru nebo jinému zařízení. Ok, takže Samsung neumí Chromecast, takže nemůžu připojit telefon k soundbaru?

Naštěstí to tak není. Telefon snadno spojíte se soundbarem pomocí Bluetooth. Vadí tedy, že Chromecast není? Záleží … Oproti Bluetooth má Chromecast jednu výhodu. Nižší spotřebu baterie u vašeho telefonu.

Wi-Fi

Podobná situace. Některé ze soundbarů nepodporují Wi-Fi. Má mi to vadit? Pojďme si říct, k čemu potřebujete u soundbaru Wi-Fi. Teoreticky na jeho spojení s televizorem. Ale to dokážete i pomocí optického kabelu nebo HDMI a je to v naprosté většině případů i lepší volba.

Pokud máte doma chytrého asistenta od Googlu, Amazonu nebo dalších, tak (pokud to soundbar podporuje) stačí říct něco jako “Ok Google, play Lady Gaga playlist on Spotify” a spustí se požadovaná hudba.

Wi-Fi není u soundbaru nutnost, spíše (pro někoho) zajímavá funkcionalita.

Hi-Res Audio Decoding

Možnost přehrávat hudbu ve vyšší kvalitě než mají běžné formáty typu MP3 nebo AAC. Ale musíte mít kvalitní zdroj (hudby v této kvalitě). Jinak vám to nijak nepomůže. Když budete jako vstup mít MP3, tak vám tato funkce nijak nepomůže.

SpaceFit Sound

Zjednodušeně řečeno přizpůsobení zvuku s ohledem na velikost místnosti a “překážky v ní. Jak to funguje se můžete podívat na propagačním videu níže. Zázraky nečekejte, ale nějaký přínos to má.

Active Voice Amplifier

Soundbar pozná, že je dialogy nejsou zřetelné (např. hluk od sousedů) a zvýší jejich hlasitost.

Poradíme vám také, jak si vybrat nejlepší soundbar.

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.2 Total Score
Samsung HW-Q60B

Pokud shrneme plusy a mínusy tohoto produktu, za svou cenu (u předních prodejců jako je Mall, Electro World nebo CZC činí necelých 7 500 Kč) se jedná o velmi slušný výrobek. Soundbar je perfektní jak pro poslech hudby, tak i pro sledování filmů, seriálů nebo sportovních přenosů a svým výkonem nezklame ani vášnivé hráče. Má spoustu užitečných nástrojů pro přizpůsobení zvuku, chybějí mu ale některé prémiovější funkce, jako je např. korekce místnosti nebo podpora hlasových asistentů. Mínusem je určitě také slabší prostorový výkon a výkon Atmos.

Zvuk - hudba
6.8
Zvuk - filmy
7.9
Funkce
6.3
Výbava
6.8
PLUSY
 • skvělý poměr cena – výkon
 • velmi dobře vyladěný zvuk
 • výborný jak na sledování TV, tak i hraní her
MÍNUSY
 • chybí wifi připojení
 • horší čitelnost displeje
 • chybějí nízké basy
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den,

  těžko odhadovat přesnou příčinu. Co mě napadá vyzkoušet:

  1) vyzkoušet připojení (kabel máte zapojen do HDMI arc portu v televizi)? případně zkusit jiný kabel
  2) jaké máte nastavení zvuku v televizoru a soundbaru?
  3) zkusil bych resetovat soundbar do továrního nastavení
  4) aktualizovat firmware (pokud není aktuální verze)
  5) pokud nic z toho nepomůže, zkusil bych přímo podporu Samsungu (je větší šance že s tímto problémem budou mít nějaké zkušenosti)

 2. Dobrý den, soundbar q6b prostě hraje stále stejně. Ať přepínám zvuky jak chci, ze soundbaru vychází zvuk zprostředku. Na PC pustím Netflix a zvuk jde krásně stereo, pustím Netflix v televizi Samsung a zvuk mi připadá jak mono. A subwooferu
  není ani znát, jestli je na – 6,nebo +6.Co s tím?

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo