Recenze NICEBOY VEGA 4K

Outdoorová kamera VEGA 4K oblíbené značky Niceboy je ideálním řešením pro všechny, kteří nechtějí do přístroje příliš investovat a očekávají spíše průměrný výkon. S tímto modelem se dočkáte kvalitního Full HD videa, ale na fotografování raději zapomeňte. To, jak celkově model VEGA 4K dopadl v našem testování, se dozvíte v následujícím článku.

Parametry

Displejano
Typ displejeklasický LCD
Velikost displeje2 palce
Full HDano
4K Ultra HDano
Snímková frekvence Full HD60 FPS
Snímková frekvence 4K Ultra HD25 FPS
Maximální úhel záběru170 °
Digitální fotoaparátano
Rozlišení fotografií12 Mpix
Audiozáznamano
Vstup pro externí mikrofonne
Stabilizace obrazune
Zoomne
Wi-Fiano
GPSne
Ovládání hlasemne
Slot na paměťovou kartuano
Podporovaný typ karetMicro SD/SDHC
Kapacita akumulátoru1050 mAh
Dálkový ovladačano
Vodotěsné pouzdroano
USBano
HDMI výstupano
Výška47 mm
Šířka59 mm
Hloubka27 mm
Hmotnost61 g

Ovládání

Niceboy VEGA 4K patří se svými miniaturními rozměry (59 x 41 x 27 mm) a hmotností 61 g mezi jednu z nejmenších a především nejlehčích sportovních kamer na trhu. Velmi kladně hodnotíme také její jednoduchý, ale vkusný design. Na těle kamery se nachází jen několik málo dostatečně velkých tlačítek (konkrétně tři), s nimiž se ovládají všechny funkce kamery (krátký a dlouhý stisk). Například pokud stisknete krátce tlačítko pro zapnutí/vypnutí kamery, můžete listovat nabídkou jednotlivých módů: natáčení videa, pořizování fotografií, sekvenční focení, samospoušť (nebo časosběrné foto) a přehrávání nebo nastavení. To je celkově velmi intuitivní a po několika zopakováních vše přejde velmi rychle do krve. Na zadní straně je velký LCD displej s úhlopříčkou 2″, na kterém můžete pohodlně sledovat natočená videa. Navíc VEGA 4K disponuje bezdrátovým připojením pomocí WiFi, můžete ji proto spárovat s chytrým zařízením (např. smartphonem) a na něm sledovat pořízené snímky nebo kameru prostřednictvím mobilního telefonu ovládat. K tomu však potřebujete chytré zařízení s OS Android a aplikaci Ez iCam, kterou bezplatně stáhnete na Google Play. Samotné připojení je velmi jednoduché. Po stažení aplikace stačí na kameře stisknout tlačítko pro WiFi (spodní zboku), v mobilním telefonu vybrat síť (ICam VEGA 4K) a po připojení již můžete otevřít příslušnou aplikaci a začít. Oproti předchozím řadám VEGA a VEGA+ je VEGA 4K dodávána s dálkovým ovladačem (pozor – funguje pouze po vložení microSD karty!). Po vyzkoušení prvotní skepsi velmi rychle vystřídalo nadšení – ovládání s ním je opravdu hračka. S kamerou je již spárován, nemusíte tedy nic nastavovat a ihned po vybalení můžete pomocí jediného stisku tlačítka začít nahrávat nebo fotografovat. Jeho dosah je 30 metrů, což běžnému uživateli plně dostačuje. Vodotěsnost ovladače je pak přibližně 3 metry pod hladinou. Velmi kladně hodnotíme také přehledný návod a menu plně v českém jazyce.

Co umí

Protože akční kamera je primárně určena na natáčení, nejvíce nás zajímalo porovnání slibovaných parametrů videa i fotografií a výsledky v praxi.

Video

Hned na začátku musíme upozornit, že VEGA 4K se sice i ve svém názvu pyšní označením 4K, což slibuje 4K (přesněji 4K Ultra HD) rozlišení. Tady však pozor – jedná se o interpolované rozlišení, což znamená, že počet bodů typický pro obraz ve 4K je uměle dopočítán (což však u této cenové relace nepřekvapilo). Umělé dopočítání obrazových bodů prudce zhoršuje výslednou kvalitu obrazu a nikdy se nemůže rovnat nativnímu (skutečnému) rozlišení 4K (Ultra HD). Podobně je na tom u tohoto modelu také slibované rozlišení 2K. Bohužel se v tomto případě jedná o marketingový tah výrobce, který spoléhá na neznalost uživatele. Snímková frekvence je při rozlišení 4K 24 FPS a při 2K 30 FPS, což jsou nejnižší hodnoty dostačující pro poměrně plynulé video (pro natáčení velmi rychlého pohybu však doporučujeme volit hodnoty vyšší). U takto levého modelu se však jedná o příjemný nadstandard. Velmi kladně hodnotíme nižší rozlišení, konkrétně Full HD (1 920 x 1 080). V tomto případě se totiž jedná o nativní rozlišení, kterého se nedotkly žádné umělé korekce obrazu. Pozitivně hodnotíme také 60 snímků za sekundu (což není v této cenové kategorii běžné), které již zaručují příjemnou podívanou s plynulým obrazem. Na zpomalené záběry to však rozhodně ještě nestačí. Přestože úhel záběru je až 170°, efekt rybího oka je na okrajích záběru pouze lehce naznačen. Hůře si kamera poradí s náhlými přechody ze stínu do světla, každopádně s tímto mají problém všechny (zejména levnější) outdoorové kamery. Poměrně dobře však zvládá vysoce kontrastní scénu – například černé předměty na bílém pozadí. Ostrost obrazu je také dostačující. Rozhodně však zamrzel chybějící stabilizátor obrazu. Ačkoli třes videa může být u některých scén žádoucí (zvýrazňuje akčnost), rozhodně se nejedná o něco, co by se dalo považovat za klad. Při natáčení s VEGA 4K proto musíte počítat s tím, že video bude vždy roztřesené. Model VEGA 4K disponuje také funkcí cyklického záznamu, který je u outdoorových kamer poměrně běžný a umožňuje využití přístroje také jakou černou skříňku do auta. Při dobrých světelných podmínkách dosahuje záznam ve Full HD dobré kvality a detaily jsou dobře čitelné. Široký úhel 170° navíc umožňuje zachytit i dění na krajnici, v sousedním jízdním pruhu a nejbližším okolí silnice. Velmi pozitivně hodnotíme také skutečnost, že kameru lze připojit přímo k autobaterii, a získat tak potřebné množství energie k jejímu provozu. Přesto se podle nás jedná spíše o provizorní řešení, a pokud nepatříte mezi sváteční řidiče, doporučujeme vám investovat do přístroje, který je primárně určený do automobilu.

Audiozáznam

Protože VEGA 4K má zabudovaný mikrofon, je možné s ní nahrávat i audio. Je však potřeba počítat s tím, že zaznamenaný zvuk není příliš kvalitní. Mikrofon zachytí poměrně dobře blízké zvuky, se vzdálenými si však poradí hůře. Nepříjemný je také rušivý šum, který po zapnutí nahrávání vzniká. Také je potřeba dávat pozor na to, aby nebyl vstup mikrofonu zakrytý. Opět se však v poměru k ceně přístroje jedná o standardní výkon, který je pro běžné dokumentační účely plně dostačující.

Fotografie

Ačkoli pořizování fotografií nebývá se sportovními kamerami tak časté, pro úplnost jsme se zaměřili i na tuto funkci. Bohužel i v případě fotografování dokáže VEGA 4K pořídit obrázky v nativním rozlišení pouze ve velikosti 4Mpx, vše nad tuto hodnotu (až po nejvyšší 12Mpx), je dopočítané. Doporučujeme proto raději fotit s nižším rozlišením, ačkoli ani v takovém případě se nedočkáte příliš kvalitních snímků. Fotografiím totiž zoufale schází ostrost. A ani poměrně dobrá barevnost a kontrasty výsledným fotografiím příliš nepomohou. Fotografovat VEGA 4K jednoduše neumí a lepší snímky pořídíte i s velmi levnými mobilními telefony.

Výdrž a paměťové karty

Baterie s kapacitou 1 050 mAh vydrží slušných 90 minut, to ale pouze s vypnutým displejem a neaktivní WiFi. Nabíjení baterie trvá dlouhých 5 hodin. Rozhodně se proto vyplatí investovat alespoň do jednoho náhradního akumulátoru. Protože VEGA 4K nemá vnitřní paměť, je potřeba dokoupit paměťovou kartu. Tento model podporuje typy Micro SD nebo Micro SDHC, ideálně 32 GB class 10. Pouze však do velikosti 32 GB.

Odolnost

V základním příslušenství je obsaženo také ochranné vodotěsné pouzdro, s nímž je možné se potápět až do hloubky 30 metrů. Po nasazení pouzdra na tělo kamery je nutné vždy dobře zkontrolovat, zda k sobě okraje pouzdra dobře dosedly. Při opakovaném uzavírání pouzdra se nám totiž několikrát stalo, že nedošlo ke správnému uzavření ze všech stran, kamera pak samozřejmě přestává být vodotěsná.

Příslušenství

Nešvarem většiny outdoorových kamer je zbytečně mnoho příslušenství, které se s přístrojem dodává. Běžný uživatel využije jen část z toho, ale přitom zaplatí vše. Více v tomto případě rozhodně neznamená lépe. Bohužel i u tohoto modelu je v balení dodáváno velké množství příslušenství. Kromě ochranného pouzdra, baterie, dálkového ovladače, nabíjecího kabelu a nabíječky, se v krabici nachází také držák na řidítka, držák na pásek, otevřený držák (který lze připojit k dalšímu příslušenství), sada dalších držáků vhodná pro nejrůznější účely, dva nalepovací držáky, čtyři popruhy, zadrhováky a kovové lanko. Pozitivně však hodnotíme náhradní dvířka s průduchy, které umožňují lepší nahrávání zvuku. Ty lze vyměnit na ochranném pouzdře, které však poté ztrácí svoji vodotěsnost.

Zkušenosti

 • Kamera vhodná pro Full HD natáčení (60 FPS).
 • Velmi špatná kvalita fotografií.
 • Při natáčení ve Full HD vydrží baterie s vypnutým displejem a WiFi přibližně 90 minut.
 • Po připojení přes WiFi lze ovládat chytrým zařízením.
 • Podporuje paměťové karty pouze do 32 GB.
 • S vodotěsným pouzdrem vydrží ponor až do 30 metrů.
Zjistit cenu Zde můžete přejít na průvodce výběrem outdoorové kamery.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.4 Total Score
NICEBOY VEGA 4K

Kromě nízké pořizovací ceny hodnotíme velmi kladně také snímkovou frekvenci, která ve Full HD rozlišení dosahuje velmi dobrých 60 FPS. VEGA 4K u nás zabodovala také svým designem i stylovou krabicí, ve které je dodávána. Líbil se nám také praktický dálkový ovladač. Velmi negativně však vnímáme interpolaci obrazu videa ve 4K a 2K rozlišení, velmi nekvalitní fotografie a chybějící stabilizaci obrazu.

PLUSY
 • nízká pořizovací cena
 • design
 • rozměry a hmotnost
 • jednoduché ovládání
 • Full HD se 60 FPS
 • dálkový ovladač
 • WiFi
 • vodotěsnost do 30 m
 • ovládání v českém jazyce
MÍNUSY
 • interpolace (4K, 2K)
 • nekvalitní fotografie
 • chybějící stabilizace obrazu
 • paměťové karty pouze do 32GB
 • dlouhá doba nabíjení baterie
 • zbytečně mnoho příslušenství
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo