Recenze Nikon D5300

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Vyvedená zrcadlovka z dílny Nikonu je k mání ve dvou barevných provedeních. My jsme měli možnost osahat si červenou, která na první pohled může působit cize až komicky, ale za hodinu nám přišlo, že všechny fotoaparáty na světě by mohly být barevnější.

Parametry

Max. rozlišení24,2 Mpix
Formát snímačeAPS-C
Rozlišení videa1920 x 1080
Min. čas expozice1/4000
Max. čas expozice30 sekund
Wi-Fiano
Paměťová kartaano
USBano
HDMIano
Bluetoothne
Výklopný displejano
Vestavěný bleskano
Samospoušťano
Počet snímků za vteřinu5
Minimální ISO100
Maximální ISO12800
Tenhle Nikon je už o něco vyšší třída než zmiňovaný D3400. Ale stejně jako jeho levnější bratr nabízí maximální rozlišení snímků 24,2 Mpix a uvnitř je vybavený stejně velkým snímačem APS-C. Takže v základu nabízí stejně kvalitní snímky. Co má ale navíc? Nebojte se. D5300 je přibližně o 2 000 korun dražší, takže něco navíc mít musí. Umí totiž tisknout fotky přímo, bez přetahování do počítače. K tomu při focení nabízí graf vyváženosti jasu. Ten oceníte časem, když se zorientujete v jeho hodnotách. Pak je velmi praktickým pomocníkem. Navíc oproti D3400 má tenhle model taky GPS, takže vaše snímky dokáže označit, abyste věděli, kde jste je pořídili. Tohle jsme zkoušeli a musíme uznat, že souřadnice přístroj zvládá na jedničku. Potěšil nás navíc také výklopný displej. Díky tomu se nám lépe fotila těžko přístupná místa. Protože bez výklopného displeje bychom buď neviděli, co fotíme, nebo bychom nebyli schopni zaměřit foťák správným směrem. Takže je fajn, že displej jde naklápět. Trochu nás zarazilo, že je kryt fotoaparátu kompletně z plastu. Ale vzhledem k tomu, že jde pořád o základní zrcadlovku, která má jen pár funkcí navíc, tenhle nedostatek D5300 odpustíme. Nicméně doporučujeme dávat pozor na pád a jiné mechanické poškození. A pokud se vám potí ruce, dávejte pozor, aby vám foťák omylem nevyklouzl. Nikon D5300 má klasické přisvícení, kterým si pomáhá při zaostřování. Oranžové světýlko je možná na první pocit trošku otravné, ale po chvilce jsme ho přestali vnímat. Snímky v horším světle nebo ve stínu byly díky přisvětlení ostřejší a bez problémů. Vyvážení bílé barvy je pro tuhle zrcadlovku hračka. Jen jednou se nám stalo, že jsme vyfotili pár snímku moc domodra. Ale jinak je automatické i manuální nastavení spolehlivé a určitě se nemusíte bát posunutých barev. Vzhledem k několika nadstandardním funkcím je podle nás Nikon D5300 dobrá digitální zrcadlovka jak pro začínající fotografy, tak pro ty, kteří už mají nějaký ten rok focení za sebou. I těm zkušenějším má určitě s příslušnou sadou objektivů co nabídnout. Zjistit cenu Přehled všech hodnocených zrcadlovek.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.4 Total Score
Nikon D5300

Při focení přístroj nabízí graf vyváženosti jasu a dělá fotky ve slušném rozlišení. Díky GPS mohou být vaše fotky označeny lokalitou, ve které jste je pořídili. Pro pohodlnější focení nabízí zrcadlovka vyklápěcí displej. Plastové tělo nás, vzhledem k pořizovací ceně, poměrně překvapilo.

Výbava
7
Kvalita fotek a videa
6
PLUSY
 • rozlišení snímků 24,2 Mpix
 • GPS označení
 • možnost tisknout obrázky přímo, bez stažení do počítače
MÍNUSY
 • kryt fotoaparátu z plastu
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo