Recenze nosiče jízdního kola Thule UpRide 599

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pokud jste až do teď marně hledali nosič kol, který by během přepravy na střeše auta nesvíral čelistmi rám kola, nevadí. Tenhle model je totiž vymyšlený tak důmyslně, že udrží vaše jízdní kolo pouze pevným uchycením předního a zadního kola. Díky tomu můžete pohodlně převážet i bicykly s karbonovým rámem náchylným na silný stisk a tah.

Parametry

Typnosič na střechu
Maximální počet kol1
Funkce sklopeníne
Uzamčení kola k nosičiano
Adaptér pro rozšíření kapacityne
Materiál konstrukcehliník
Maximální nosnost20 kg
Hmotnost7,7 kg
Přibližná cena4500 Kč

Rozbalení a instalace na střešní nosič

Po zakoupení najdete v krabici téměř zcela složený nosič, který už jen doplníte o několik částí, abyste ho mohli upevnit na střešní příčníky na vašem autě. Konkrétně jde o gumový chránič popruhu zadního kola, tři šrouby s plochou hlavou, dvojici zámků a trojici jistících páček. Pokud jste se teď vyděsili, protože nepatříte mezi technické typy lidí, můžete zůstat v klidu.

Uvnitř krabice s nosičem najdete totiž kromě zmíněných doplňků k namontování taky přehledný návod plný obrázků. Je v podobném duchu, jak ho určitě znáte od známého švédského výrobce nábytku. Takže v pohodě zvládnete smontovat vše potřebné, i kdyby to byla první montáž nosiče na jízdní kolo.

 

Speciální pozornost při skládání UpRide 599 věnujte jisticím pákám a zámkům. První zmíněné zabezpečí, že se vaše kolo při transportu ani nehne a zámky pak pohlídají kolo před lupiči. Nezapomeňte taky na zmiňovaný gumový chránič popruhu na zajištění zadního kola.

Jediné, na co je potřeba si dát pozor, je rozměr drážek v příčnících na střeše vašeho auta. UpRide 599 perfektně sedne do drážek o rozměrech 20 x 20 mm. Pokud máte na střešním nosiči drážky 24 x 30 mm, budete potřebovat adaptér Thule T-track Adapter 889-1. Tak si ho v případě potřeby nezapomeňte přikoupit.

Složený UpRide 599 můžete následně namontovat na střešní příčníky vašeho auta a zamknout. Zvedne ho i jeden člověk, i když váží 7,7 kg. Jednoduše zasunete hlavy šroubů do drážek a ve zvolené vzdálenosti, která by měla být stejná na předním i zadním příčníku, dotáhnete šrouby naplno. Tím máte hotovo a můžete nosič kola začít používat.

Samozřejmě vedle UpRide 599 můžete mít na střešních příčnících i další držáky na kola, klidně jiné značky a typu. Jen si dávejte pozor na to, abyste mezi jednotlivými nosiči nechali dost prostoru.

Montáž kola na UpRide 599

Je jedno, jestli vlastníte závodní kolo s karbonovým rámem nebo potřebujete převážet na střeše auta dětské kolo. Na nosič uchytíte libovolný bicykl s velikostí kol od 20 do 29 palců a šířkou pneumatiky do 3 palců, případně dokonce do 5 palců, pokud si dokoupíte adaptér Thule UpRide Fatbike.

Před tím, než dáte kolo do držáku, musíte odklopit přední hák kola na doraz (cca 45°od základny nosiče). Konec s hákem vysunete do požadované velikosti kola. Průhledem můžete sledovat měrku s popisem velikostí v palcích. Jakmile máte hotovo, můžete na nosič zvednout kolo a na doraz ho předním kolem natlačit do vyklopeného háku, který zepředu obemkne pneumatiku předního kola.

Pak levou rukou přidržíte kolo ve svislé poloze a pravou zvednete protilehlý hák, který zajistí přední kolo v protisměru. Tady šoupátkem stáhnete hák tak, aby pevně obemknul pneumatiku předního kola ze zadní strany. Když to uděláte správně, tyče obou háků do sebe zapadnou a vytvoří kompaktní držák předního kola. Jakmile se to stane, zvládne kolo na střeše stát samo bez pomoci.

Pak budete pokračovat uchycením zadního kola. Nejdřív musíte zkontrolovat, že pneumatika a ráfek zadního kola stojí uprostřed žlabu držáku. Následně protáhnete zadním výpletem kola řemínek s gumovým chráničem a dotáhnete ho přes vroubený pásek nadoraz. Tím upevníte zadní kolo, aby se neotáčelo.

Nakonec ze zadního konce UpRide 599 vytáhnete lanko se zámkem, obtočíte lanko kolem zadní vidlice a zacvaknete a zamknete zámek. Toto je především pojistka proti krádeži kola v případě, že budete mít auto s kolem na nosiči například na parkovišti během oběda.

V čem by mohl být háček

 1. Ochrana proti krádeži kola je funkční jen proti zloději amatérovi. Pokud se o své kolo bojíte, určitě při zaparkování auta použijte ještě doplňkový zámek s vyšší výdrží. Ideální je model, který se používá na motorky, buď z pevného ocelového rámu, nebo z ocelových částí spojených do kompaktního řetězu.
 2. Proražená pneumatika kola při převážení může způsobit velký problém. Je to proto, že systém uchycení spoléhá na protisměrnou sílu tlaku v pneumatikách předního kola. Při propíchnutí předního kola by ale odpor klesl na minimum a kolo by se stalo velmi nestabilním.
 3. Můžete omylem ztratit klíček od zámků nosiče. To ale není velký problém. Klíče jsou totiž číslované, takže můžete od výrobce snadno získat náhradní.
 4. Utažení pák zajišťujících háky. Podle návodu je máte utáhnout velmi silně. Především silní pánové budou muset být opatrní. Ne že bychom nedoporučovali pořádné utáhnout páky, ale jděte na to opatrně, ať páku neulomíte. Přece jen je plastová.
 5. Pozor na dostatečné utažení pásku na zajištění zadního kola. Ve srovnání s předchozími modely UpRide nosičů je tentokrát navržený tak, aby zadní kolo držel pomocí protažení šikmo. Proto raději dvakrát zkontrolujte, že je napevno dotažený.
 6. Viklání kola při rychlé jízdě. Tak pokud si myslíte, že tento typ nosiče umožňuje kolu volnější pohyb při vyšších rychlostech, jste na omylu. Je to obráceně. I při rychlé jízdě kolo drží jako přibité.
 7. TIP: Pásek na zajištění zadního kola mějte na nosiči vždy zatažený. I když zrovna nevezete kolo, sepněte ho, aby se netřepotal a mechanicky neničil.

Hodnocení nosiče UpRide 599

Jasnou předností a hlavním důvodem, proč byste měli uvažovat o koupi nosiče jízdního kola Thule UpRide 599 je možnost uchycení různých velikostí bicyklů bez ohledu na typ rámu. Díky důmyslnému systému uchycení kola na nosič nemusíte řešit překážející držák na pití nebo choulostivost karbonového rámu. Problémem není ani zadní odpružená vidlice nebo atypický druh rámu.

Další plusové body si UpRide 599 zaslouží za bytelnou konstrukci a nosnost. Sám váží 7,7 kg, což je mezi nosiči bicyklů spíš více. Díky tomu ale může v pohodě cestou držet kolo o hmotnosti až 20 kg. To využijete hlavně při přepravě elektrokol nebo horských kol s těžšími a masivnějšími rámy.

Pozitivní hodnocení zaslouží taky jednoduchá montáž nosiče. Základ už po nákupu najdete v krabici složený a zbývající části snadno namontujete podle přehledného návodu s názornými obrázky. Právě formu návodu hodnotíme velmi pozitivně. Dá se z něj totiž velmi rychle pochopit vše potřebné.

Bezproblémová je i montáž nosiče na střechu auta. Pokud máte střešní nosiče s T-drážkami 20 x 20 mm, nepotřebujete žádné speciální příslušenství. Jednoduše nasadíte, dotáhnete, zamknete a je to. U nosičů s T-drážkami 24 x 30 mm budete potřebovat adaptér, který ale není problém dokoupit.

Unikátní typ uchycení kola s sebou nese nároky na přesnost a pečlivost upevnění a fixace kola k nosiči. Protože bicykl drží především díky sevření předního kola, musíte být při uchycení důslední a vše pevně dotáhnout pákami. Ty jsou ale plastové, takže zároveň nemůžete zabrat vší silou. V tom má nosič ještě rezervu.

Nesprávně nebo nedostatečně utažené háky kolem předního kola způsobí při jízdě po nekvalitních silnicích nadměrné třepání kola. Takže tady zase musíme pomyslné body nosiči ubrat. Řešení je ale opravdu jen v pečlivosti a důslednosti pevného uchycení bicyklu. Pokud to zvládnete, kolo drží jako přibité.

Menší zádrhel může být pro někoho také cena. Pokud chcete přepravovat jeden bicykl, není to problém. Ale protože cena jednoho nosiče UpRide 599 osciluje kolem 4 500 Kč, nákup čtyř kusů pro přepravování kol celé rodiny už není levná záležitost.

Pokud nepotřebujete nutně uchytit své jízdní kolo mimo rám, existuje na trhu spousta alternativ, které pořídíte levněji. V opačném případě budete muset počítat s nadstandardní investicí, která ale odpovídá specializovanému systému uchycení a nosnosti UpRide 599.

Zjistit cenu

Přemýšlíte o nosiči na kola na tažné zařízení?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.6 Total Score
Zkušenosti s Thule UpRide 599

Nosič jízdního kola Thule UpRide 599 je vhodný zejména pro náročnější uživatele. Pokud máte kolo, které nechcete při převozu uchycovat za rám nebo má váš bicykl rám širší než 80 mm, je pro vás tento nosič skvělou variantou. Počítejte ale s tím, že vás bude unikátní způsob uchycení stát víc než běžný nosič. Nicméně za to získáte kvalitního pomocníka na přepravu kol s nosností 20 kg. Takže poměr ceny a výkonu je vyvážený. Jestliže nemáte elektrokolo nebo bicykl s choulostivým rámem nebo atypickým rámem, určitě můžete sáhnout po levnější alternativě.

PLUSY
 • uchycení kola bez sevření rámu
 • rozmezí velikosti kol 20–29 palců
 • nosnost až 20 kg
 • přehledný návod
 • snadná montáž
 • sedí na běžné příčníky
MÍNUSY
 • vyšší pořizovací cena
 • nutnost pečlivě uchytit kolo
 • slabší materiál jisticích páček
 • vyšší hmotnost
 • širší než alternativní nosiče
 • jen obyčejné zámky
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo