Recenze odšťavňovače G21 Gracioso

Dopřát si čerstvý džus z ovoce a zeleniny je skvělé v každém ročním období. V létě zpracujete úrodu, na zimu doplníte vitamíny. Pro výrobu čerstvé šťávy skvěle poslouží i odšťavňovač G21 Gracioso, který se řadí mezi pomaloběžné šnekové odšťavňovače. Zvládne tvrdé plody i bylinky, poměrně snadno se čistí, patří mezi tiché kusy a potěší krásným designem. Jaké jsou jeho mouchy a co dalšího umí? Čtěte dál.

Parametry

Typšnekový
Výkon200 W
Otáčky70 /min
Objem nádoby na šťávu1 l
Objem nádoby na zbytky ovoce1 l
Počet rychlostí2

Představení

Pod pojmem šnekový odšťavňovač si skutečně představte přístroj, který uvnitř obsahuje drtící mechanismus v podobě šneka. Ten se stará o to, aby ze surovin získal co největší objem šťávy, zatímco plody nijak nezahřívá a uchovávají si tak maximum živin a vitamínů. Tento kousek zvládne odšťavnit i měkké bobule i tvrdé kusy zeleniny jako je celer, mrkev nebo řepa. Zároveň by si měl poradit i s listovou zeleninou nebo třeba kopřivami (ze zkušeností uživatelů však víme, že občas má s listy problémy – konkrétně z nich nedokáže vymáčknout šťávu dostatečně).

  

Přístroj má výkon 200 W, což se ve srovnání s jinými odšťavňovači může zdát jako slabá hodnota. Například Sencor SSJ 4041BK má výkon dvakrát takový (400 W), avšak oproti 70 otáčkám za minutu jich zvládá jen 60. Nesmíme ale zapomínat na to, že se jedná o šnekový odšťavňovač pomaloběžný a takovýto výkon je v této kategorii zcela běžný. I drahé přístroje značky Sana mají tuto hodnotu. Musíte holt počítat s tím, že odšťavňování bude prostě probíhat pomaleji a dužnina nebude vymačkaná perfektně. Díky tomu si ale si šťáva zachovává živiny a nepřehřívá se.

Dobré vědět: Na trhu můžete sehnat dva typy odšťavňovačů. Do skupiny šnekových (pomaloběžných) patří právě ten z naší recenze. Odšťavňování probíhá lisováním za studena při velmi pomalých otáčkách (60-80 ot.). Zároveň jsou tyto odšťavňovače tiché. Druhou možností jsou pak odstředivé odšťavňovače, které vyvíjejí až 10 000 otáček za minutu, jsou hlučnější a šťáva z nich je více vodová. Jsou však levnější.

Odšťavňovač je vybavený keramickým šnekem, což je materiál, který patří mezi ty kvalitnější. Stejný materiál využívají i mlýnky v kvalitních kávovarech. Díky keramickému mlýnku se kávová zrna nezahřívají, a tak se neztrácí jejich aroma a nemění chuť. Díky tomu se skutečně nemusíte bát dát dovnitř i tvrdé kusy zeleniny. Bohužel je bílé barvy, a tak počítejte s tím, že se rychle zabarví. Mrkev nebo červená řepa změní jeho odstín a těžko získá svou původní barvu zpět. Zbytek přístroje je z nerezu a plastových tvrzených komponentů, což může evokovat pocit, že je odšťavňovač nekvalitní. Pokud byste chtěli přístor z nerezu nebo skla, můžete se poohlédnout třeba po Sana Juicer EUJ-707, počítejte ale s dvojnásobnou cenou.

Odšťavňovač potěší krásným vzhledem, což je parametr, který bude pro mnoho z vás jistě hrát roli. Pokud ho budete chtít používat každý den, určitě se vám nebude chtít neustále ho schovávat a vytahovat z kredence. Díky ladnému designu a pohlednému horizontálnímu uložení šneku bude ozdobou vaší kuchyňské linky. Ostatně, pokud ho budete chtít často přemisťovat, počítejte s tím, že se vám pronese. Váží celých 5 kg, což není zrovna málo. Díky tomu je ale přístroj stabilní a působí robustně. Pokud víte, že byste chtěli odšťavňovač každý den schovávat, můžete zvolit třeba dvoukilový Sencor SJE 741SS.

Jak odšťavňuje

Ačkoliv se výrobce pyšní tvrzením, že zvládne šťávu vymačkat perfektně, zákazníci hovoří trochu jinak. Zvládne vyrobit hodně šťávy, přesto je drť po odšťavnění dost vlhká. Řešením může být prohnat drť odšťavňovačem ještě jednou, tím si ale značně zkomplikujete čištění, protože hodně pyré zůstane v přístroji a hůře se vymývá. (Tip: Je dobré si pro tento případ dát bokem pár kousků jablka nebo jiné tvrdší plodiny, která pyré odstraní).

Pochválit zde ale můžeme keramický šnek, který rozdrtí a odšťavní i opravdu tuhé suroviny. Dle výrobce do něho můžete bez obav přidávat celé kusy zeleniny a pojme i jablko v celku, bohužel to není tak úplně pravda. Otvor je široký 7,5 cm, takže pojme spíš polovinu nebo čtvrtku jablíčka. Musíte proto krájet a příprava džusu se protáhne.

Mezi názory zákazníků se také objevují připomínky, že odšťavňovač při častém používání po určité době přestane produkovat tekutou a čistou šťávu, ale postupně ji proměňuje spíše na pyré nebo smoothie. To asi spoustě z vás nebude vadit, protože tak získáte víc vlákniny a např. také může výsledný produkt posloužit jako svačinka pro kojence. Pokud ale chcete mít opravdu tekutou šťávu, možná se vyplatí zainvestovat do dražšího přístroje nebo se poohlédnout po takovém, který disponuje výměnou sítka za to s menšími otvory (např. Concept LO-7065).

Pro přípravu šťávy budete využívat dvě dotyková tlačítka. Jedno pro spuštění odšťavňování, druhé pak pro zpětný chod v případě, že se v přístroji zasekne kus potraviny. Ovládání je jednoduché a jasné. Někdo si dotyková tlačítka chválí, protože se snadno čistí a případná odkapávající šťáva nevtéká mezi ně a přístroj. Někteří uživatelé ale nejsou nadšeni, protože tlačítka někdy nereagují nebo se naopak funkce spustí omylem při letmém dotyku.

Počítejte s tím, že při odšťavňování se z odšťavňovače G21 mohou linout nejrůznější zvuky. Například při zpracovávání jablek se slupkou je běžné výrazné vrzání, které vás může zpočátku vystrašit a působit tak, že se v přístroji něco zaseklo. Je třeba si na to zvyknout. Protože se jedná o šnekový a pomalý odšťavňovač, můžete se ale jinak těšit na celkem snesitelnou hlučnost ve srovnání s odstředivými modely. Hluk se také bude měnit v závislosti na tom, jak tvrdé suroviny budete odšťavňovat. Bohužel výrobce neuvádí hlasitost, dle subjektivního hodnocení zákazníků se ale jedná o tichý přístroj (až na vrzání).

Šťáva odtéká do nádobky o objemu 1 litr, drť pak padá taktéž do litrového zásobníku. Můžete tak připravit celý jeden litr džusu v rámci jednoho odšťavňování, což bude stačit pro celou rodinu. Většina odšťavňovačů na trhu má nižší kapacitu nádoby. Pokud byste si přáli vyrábět džusu víc, můžete vyzkoušet třeba G21 Emotion.

Mnohé z vás jistě nepotěší fakt, že v rámci balení najdete jen jediné sítko. Nelze proto měnit sítko a rozhodovat o hustotě otvorů, šťáva bude vždy stejně hustá. Navíc je trochu nešťastné, že nelze k odšťavňovači objednat náhradní díly – těsnění nebo sítko. To je běžné pro spoustu jiných značek (Eta, Domo, Sana apod.) V balení nenajdete ani homogenizační nástavec pro výrobu zmrzliny nebo ořechového másla, ale můžete ho dokoupit za zhruba 500 Kč.

Čištění

Zákazníci si vesměs pochvalují snadné čištění přístroje. I když součástí není kartáček nebo výrobce neuvádí, zda je vhodné plnicí trubici a šneka dávat do myčky, stačí prostě díly snadno vyjmout a opláchnout. Zásadní je čistit přístroj ihned po odšťavňování a nenechat nic zaschnout.

Nevíte si rady, jak vybrat nejlepší odšťavňovač?

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.8 Total Score
G21 Gracioso

Odšťavňovač G21 Gracioso patří s cenou okolo 5 tisíc ke střední třídě odšťavňovačů. Těšit se můžete na robustní provedení, krásný design, tichý chod, kvalitního keramického šneka i snadné čištění. Bohužel má pouze jedno sítko, jeden režim odšťavňování a nemožnost regulovat vlákninu. Můžete ale přikoupit homogenizační nástavec a vyrábět sorbety i ořechová másla. Výrobce také nabízí prodloužení záruky celkem na 4 roky.

PLUSY
 • robustnější zpracování
 • zvládne i tvrdé kusy zeleniny
 • snadno se čistí
 • keramický šnek
 • prodloužená záruka
MÍNUSY
 • kvílí a vrže
 • kontroverzní dotyková tlačítka
 • menší plnicí otvor
 • jen jedno sítko
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo