Recenze Onyx Boox Nova 3

Hledáte-li lehoučké zařízení, které poslouží nejen jako čtečka elektronických knih, ale i jako praktický přístroj pro zaznamenávání a úpravu poznámek, jste s Onyx Boox Nova 3 na tom správném místě. Zaujmout by vás mohla svým jednoduchým ovládáním, kapesními rozměry i operačním systémem Android 10 s podporou obchodu Google Play.

Parametry

Rozlišení displeje1 872×1 404
Výška19,6 cm
Váha256 g
Jemnost displeje300 ppi
Typ displejeE-Ink Carta
Výdrž baterie26 hodin
Kapacita paměti32 GB
Wi-Fiano
3Gne
Paměťová kartane
Audio výstupano
Šířka13,7 cm
Hloubka0,77 cm
zpět nahoru ↑

Podporované formáty

Čtečka knih podporuje tyto formáty:

 • TXT,
 • HTML,
 • RTF,
 • FB2,
 • FB2.zip,
 • DOC,
 • DOCX,
 • PRC,
 • MOBI,
 • CHM,
 • PDB,
 • EPUB,
 • JPG,
 • PNG,
 • GIF,
 • BMP,
 • PDF,
 • DjVu,
 • MP3,
 • WAV,
 • CBR,
 • CBZ.
zpět nahoru ↑

Provedení

Čtečka Onyx Boox Nova 3 má kapacitní dotykovou obrazovku s úhlopříčkou 7,8 palce. Displej využívá technologie E-Ink Carta a nabídne rozlišení 1 872 × 1 404 palců s jemností 300 PPI. Obraz je tedy velmi ostrý, detailní a příjemný ke čtení. Povrch obrazovky je kryt sklem, v případě zhoršených světelných podmínek je možné využít podsvícení v podobě 17 LED diod (8 z nich má jantarový odstín), k dispozici je i možnost korekce barevné teploty displeje.

Samotná čtečka je černá a pracuje se dvěma odstíny této barvy. Celek působí elegantně a nadčasově, takže pokud je pro vás elektronika také módním doplňkem, Onyx Boox Nova 3 se bude hodit prakticky k jakémukoliv outfitu. Hardwarová tlačítka zde najdeme pouze dvě – na přední straně tlačítko Home, na horní pak tlačítko pro zapnutí či vypnutí. O zbytek ovládání se stará dotyková obrazovka.

zpět nahoru ↑

Funkce

Onyx Boox Nova 3 kombinuje multimediální tablet s podporou Google Play se zařízením pro snadný záznam poznámek. Společnost Onyx se dlouhodobě specializuje na druhé jmenované zařízení, v tomto ohledu tak rozhodně Boox Nova 3 vede. Pro tyto případy je vybaven stylusem, obrazovka dovede rozpoznat 4 096 stupňů tlaku, které se na displeji projeví různou silou čáry. Čím více přitlačíte, tím bude čára silnější. Zařízení si tak poradí nejen s písmem, ale i poměrně detailním kreslením. Samozřejmostí je podpora PDF souborů, a to vč. připisování poznámek nebo podepisování dokumentů či formulářů. Podepsané pak jednoduše vezmete a odešlete e-mailem.

zpět nahoru ↑

Hardware a vychytávky

Srdcem zařízení je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 636 v kombinaci s 3GB RAM. Tato kombinaci nabízí dostatečný výkon pro činnosti, pro něž je přístroj určen. Pro uživatelská data je připraveno velice slušných 32 GB. S nimi ale budete muset vystačit, čtečku SD karet byste hledali marně.

Pro přenos dat a nabíjení slouží univerzální port USB-C s funkcí OTG (USB On-the-go, funkce, díky které můžete přímo připojit další periferie) a rychlým nabíjením Quick Charge 4.0. To umožní plné dobití „z 0 na 100“ za pouhou hodinu. Na jedno nabití budete moci Onyx Boox Nova 3 používat dlouhé týdny. Výrobcem udávaná kapacita baterie je 3 150 mAh.

Poněkud neobvyklým jevem v oblasti čteček elektronických knih je miniaturní reproduktor a mikrofon. Využití je nasnadě – Onyx Boox Nova 3 můžete s patřičnou výbavou využít i pro telefonické hovory prostřednictvím služeb, jako je WhatsApp, mikrofon využijete i pro přímý převod mluvené řeči na text, což je na záznam rychlých poznámek perfektní. Nicméně, spolehněte se spíše na angličtinu, ta je bezproblémová.

zpět nahoru ↑

Software

Operačním systémem zařízení je Android 10 modifikovaný pro použití s E-Inkovými displeji. Využívat je možné obchod Google Play, nicméně u jeho nastavení nějaký čas strávíte. Ulehčit práci vám pomohou návody, které jednoduše najdete na internetu. Oryx rovněž nabízí vlastní obchod s aplikacemi, nabídka ale není příliš široká. Do začátku a těm, kteří nepotřebují nějaké specializované programy, ale nejspíše bez problémů vystačí. Pokud jde o bezpečnos a další aktualizace, v tom je zařízení naprosto soběstačné. Stačí mu připojení k internetu.

Jak jsme již zmínili výše, Android si Oryx upravuje k obrazu svému. Uživatelům nabídne přívětivé menu s výběrem aplikací, jakousi lištu pro rychlý přístup k oblíbeným položkám, přehledné nastavení. Od výrobce je předinstalovaná aplikace pro zaznamenávání poznámek a obchod s elektronickými knihami. Uživatel Androidu bude doma i v případě, pokud bude chtít upravit připojení k síti nebo si přečíst notifikace: Stačí pohybem seshora dolů vysunutou lištu z horní části obrazovky. 

Nastavení je poměrně široké. V pasáži o displeji už jsme nakousli možnost přizpůsobení zobrazení: Upravovat můžete barevnou teplotu či kontrast, přičemž lze nezávisle na sobě měnit text i pozadí. K dispozici je celá řada módů a nastavení, které ovlivňují výkon či rychlost změny obrazu (technolgie e-ink bude vždycky o něco pomalejší ve vykreslování změn), což oceníte zejména ve chvíli, kdy spouštíte aplikaci, která je prioritně určena pro chytré telefony. Např. tzv. X-mode natolik zvýší snímkovací frekvenci, že si na Onyx Boox pustíte i video na YouTube. Samozřejmě pouze v černobílé.

zpět nahoru ↑

Možnosti psaní a kreslení

Příjemným překvapením je šíře možností, kterou Onyx Boox Nova 3 nabízí v oblasti psaní a kreslení. Podobně, jako např. software Photoshop, umožňuje práci až v pěti vrstvách, což výrazným způsobem posouvá práci s popředím a pozadím. Pokud jde o kreslení, limituje vás jenom vaše fantazie. Zařízení tak můžete používat pro technické náčrtky, skicování, kresbu, vše téměř jako s klasickým papírem. K dispozici je celá řada virtuálních tužek, per, štětců a zvýrazňovačů, vybere si každý. Jedinou nevýhodou zůstává černobílá barevná škála o celkem pěti odstínech. Má to ale výjimku – použít můžete červenou (vhodná třeba pro učitele při opravování písemek), modrou a zelenou. Kvůli displeji jejich použití ale příliš nedoceníte. Pokud ale dokument přenesete do počítače (zařízení podporuje i MACy), všechny tři barvy se zobrazí.

Veškeré poznámky je možné jednoduše exportovat do formátů PDF a PNG, výbornou funkcí je i přímé vysílání obrazu na monitor počítače a odtud obraz vysílat pomocí projektoru, což je velmi vhodné při nejrůznějších meetinzích a poradách. Není nutné se tak mačkat kolem jedné obrazovky. V kombinaci s Oryx Boox Nova 3 dobře spolupracuje s aplikací pro Android, která usnadní synchronizaci všech dat ve čtečce.

Na těle najdeme pouze jediný konektor pro nabíjení i přenos knih z počítače. Tím je kupodivu micro-USB, což je u jinak moderního zařízení, které se drží aktuálních trendů, poněkud zarážející. Kde je univerzální USB-C, které je už dnes naprostým standardem? Těžko říct, proč zůstal výrobce věrný právě tomuto rozhraní. Nicméně, společně s chybějícím slotem na paměťové karty je to asi nejvýznamnější vada na kráse tohoto modelu.

Zjistit cenu

Chcete levnější model? Podívejte se sem.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.8 Total Score
Onyx Boox Nova 3

Oryx Boox Nova 3 je ideální pro všechny, kterým pod rukama prochází velká řada dokumentů. Jejich čtení i podepisování je hračka a navíc šetříte vytištěný papír. Obrazovka je na tuto činnost, stejně jako psaní poznámek, ideální. Je však poněkud titěrná na čtení technické dokumentace, nicméně, s trochou zoomování a přesunů se i to dá zvládnout. Čtečka nabídne výbornou čitelnost na světle i podsvícenou obrazovku po tmě, poslouží i jako vybavený grafický tablet.

Ergonomie
9
Výbava
8.5
PLUSY
 • kombinace čtečky, grafického tabletu a zařízení pro záznam poznámek
 • jednoduchý export napsaných poznámek
 • psaní, kreslení, čtení dokumentů
 • reproduktor a mikrofon
MÍNUSY
 • bez SD karty
 • reproduktor je jen jeden
 • vysoká cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo