Recenze PocketBook 1040 Inkpad X

Čtečky elektronických knih jsou většinou docela kompaktní zařízení, které bez problémů můžete používat jednou rukou. Pocketbook se z tohoto paradigmatu snaží vymanit se svým novým modelem. Ten je co do velikosti skutečně obří.

Parametry

Rozlišení displeje1 872 x 1 404
Výška24,9 cm
Váha300 g
Jemnost displeje227 ppi
Typ displejeE-ink Carta
Výdrž baterie23 hodin
Kapacita paměti32 GB
Wi-Fiano
3Gne
Paměťová kartane
Audio výstupano
Šířka17,3 cm
Hloubka0,8 cm

Základní charakteristika

Co se týče hardwaru, tak se jedná o dvou jádrový procesor o frekvenci 1 Ghz, 1 GB RAM a 32 GB kapacity interní paměti. Baterie má rovných 2 000 mAh. Mezi výbavou najdeme Wi-Fi, Bluetooth a operační systém PocketBook OS, který je založen na Linuxu. To jak dlouho vám vydrží baterie závisí zejména na tom jak často využíváte podsvícení, Wi-Fi či Bluetooth. Samotné čtení nebere kapacitu skoro žádnou, to platí pro všechny e-čtečky. V takovém případě, vám přístroj vydrží klidně dva týdny každodenní četby. Po zapnutí na domácí obrazovce vidíte seznam přidaných, či právě rozčtených knih.

Prostředí virtuální knihovny je celkem prosté. Můžete řadit podle autorů, názvu knihy nebo data přidání knihy do knihovny. U všech vložených knih vidíte náhled jejich přední strany. Přístroj obsahuje několik her, konkrétně šachy a sudoku, dále pár aplikací přímo od výrobce: Send to Pocketbook, Dropbox for Pocketbook, The Pocketbook Bookstore, Pocketbook Cloud, RSS čtečku nebo přehrávač hudby. Asi největším lákadlem může být možnost pořizovat si poznámky přímo v prostředí čtečky. Za použití virtuálního pera – stylusu. Mě to přišlo příliš pomalé, než abych to používal v praxi, ale tu možnost tu máte. Což je rozhodně plus. Podobně je na tom i integrovaný webový prohlížeč. Dovedu si představit, že ho použiju pokud u sebe z nějakého důvodu nemám telefon, ale rovnocenná náhrada mobilu to není ani náhodou.

Jak funguje pořizování poznámek: 

Displej

Při rozlišení displeje 1 872 x 1 404 pixelů a rozměrech 25 х 17,3 cm (což jsou skoro hodnoty stránky formátu A4) se dostáváme u jemnosti displeje (PPI) na hodnotu 227. To se na první pohled nezdá jako mnoho (hranice u které lidské oko není schopno rozpoznat lepší / jemnější obraz bývá udávaná jako 300 PPI). Nutno uznat, že obrazovce InkPadu X není co vytknout. Písmo je čisté a ostré, jednotlivé pixely rozpoznat bez lupy nelze. Když čtete večer, nebolí vás oči a ani není problém poté usnout. Displej je skutečně solidní a pokud jste příznivcem větších úhlopříček, budete s ním naprosto spokojeni.

Jak se s ní čte

Díky své velikosti je zajímavá hlavně pro jiné formáty, než klasické knihy. Noviny, časopisy nebo komiksy, to vše na InkPadu X vynikne mnohem lépe než na čtečce běžné velikosti. Váha je rovných 300 g, což je skoro dvojnásobek menších čteček. Nejde jednoduše říct, že je to moc. Jen budete u čtení nejspíš používat obě ruce. Aspoň já to s ní tak měl. Každopádně mi váha s ohledem na rozměry přístroje naprosto adekvátní. Má senzor pro snímání okolního světla a na jeho základě upravuje hodnoty jasu displeje. Tuto technologii nazývá SmartLight. Stejně jako to mají moderní televizory nebo mobilní telefony. A funguje to poměrně dobře.

Celkově musím uznat, že má velký displej svoje výhody. Můžete si totiž nastavit velikost písma, řádkování, velikost odsazení dle svých preferencí. To je skvělé zejména pokud máte problémy s titěrným fontem a chcete mít větší velikost fontu. Na klasických čtečkách můžete (vím o čem mluvím, moji prarodiče se čtečky velmi oblíbili) skončit tak, že máte na displeji jen pár řádků textu. Což tady nehrozí. Pro starší čtenáře se může jednat o velkou výhodu. K přístroji lze pomocí Bluetooth (či redukce USB na JACK 3,5) připojit sluchátka a využít strojového čtení, který InkPad X ovládá. Dokonce i v českém jazyce. Mě tenhle strojový přednes moc příjemný není, chybí mi v něm intonace a přednes profesionální audioknihy. To však neznamená, že to tak mají všichni a mnoho čtenářů tuto funkci kvituje.

Můžete si označovat slova v textu, hledat jejich význam ve slovníku, přidávat poznámky … Prostě všechny běžné funkce, které nás roky s čtečkami naučily. Na závěr důležitá otázka, dává smysl ji kupovat? Upřímně, mě od případné koupě hodně odrazuje jen jedna věc a to je cena. Ta v prosinci roku 2019 začíná na nějakých 10 000 Kč a to mi přijde opravdu hodně. Výrobní náklady v tom rozhodně nebudou, protože velikostně srovnatelné tablety jsou za mnohem rozumnější cenu. Svoji roli v tomu bude hrát spíš unikátní postavení (velikost) s ohledem na ostatní čtečky. Věřím, že pokud bude mít InkPad X na trhu úspěch, tak ostatní značky přijdou se svojí verzí a nižší cenou. Každopádně pokud pro vás vyšší cena na překážku a běžné čtečky vám přijdou malé, prakticky neexistuje důvod, proč ji nekoupit.

Podporované formáty

 • formáty elektronických knih: ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT
 • formáty obrázků: JPEG, BMP, PNG, TIFF
 • zvukové formáty: MP3, OGG
 • formáty audioknih: MP3, M4B

Za zmínku stojí zejména podpora formátů CBR a CBZ, ty jsou určeny pro komiksy a nejsou úplně běžně podporovány.

Zjistit cenu

Zajímají vás i menší čtečky knih?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.9 Total Score
Zkušenosti s PocketBook 1040 Inkpad X

Škoda vysoké ceny, kromě ní je to moc vydařené zařízení, které lze stěží co vytknout. Samozřejmě za předpokladu, že chcete velký displej. V případě že ne, existují levnější a podobně kvalitní varianty. Věřím, že má několik zajímavých cílových skupin a pokud cena spadne časem dolů, bude se prodávat dobře.

Ergonomie
9.5
Výbava
8
PLUSY
 • Velký displej
 • Bohatá podpora formátů
 • Kvalitní zpracování
MÍNUSY
 • Vysoká cena
 • Jako poznámkový blok nepoužitelné (moc pomalé)
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo