Recenze PocketBook 631 Touch HD 2

Relativní novinka z konce roku 2017 navazuje na úspěšný model Touch HD. Jako obvykle se u PocketBooku nemění číslo identifikující modelovou řadu (to zůstává 631). Tělo přístroje je nyní tmavě hnědé a nejsou na něm tolik vidět otisky prstů. Symboly na tlačítkách jsou díky změně barvy snáze rozpoznatelná. Přeci jen, černá na hnědé je vidět lépe než černá na černé. Zádní strana je pogumovaná a pevně drží při čtení v ruce. Celkově je zpracování velmi podobné jeho předchůdci. Tlačítka jsou podle mého o něco málo tišší při stisku. Rozměry jsou 175 x 113,5 x 9 mm.

Parametry

Rozlišení displeje1448 x 1072
Jemnost displeje300 ppi
Typ displejeE Ink Carta
Výdrž baterie20 hodin
Kapacita paměti8 GB
Wi-Fiano
3Gne
Paměťová kartaano
Audio výstupano
Výška17,5 cm
Šířka11,4 cm
Hloubka0,9 cm
Váha180 g

Podporované formáty

 • TXT
 • PDF
 • HTML
 • DOC
 • DOCX
 • EPUB
 • MOBI
 • FB2
 • RTF
 • CHM
 • DRM
 • DJVU
 • TCR
 • FB2.ZIP
 • ACSM
 • TIF
 • JPG
 • PNG
 • BMP
 • MP3

Displej

Má šest palců, rozlišení 1 448 x 1072 a 300 ppi (bodů na palec). Výtečné hodnoty, díky kterým je i velmi malé písmo ostré a příjemné ke čtení. Hodnota maximálního jasu je oproti předchůdci ještě o kousek vyšší. To má za následek lepší čitelnost textu na ostrém slunci. Hlavní novinkou a tahákem pro nákup je technologie SmartLigh. Ta slouží k regulaci barvy displeje za pomoci šesti led diod s oranžovou barvou. Ty se kombinují se sedmi diodami vyřazujícími bílé světlo a můžete si tak barevný nádech displeje přizpůsobit stavu svých oči nebo okolnímu prostředí. Zjednodušeně řečeno se jedná o filtr modrého světla, který známe z mobilních telefonů nebo notebooků. Nastavení je buď automatické, nebo ruční. Více mi vyhovuje ruční úprava, ale ani automatika není úplně mimo. Přístroj totiž nedisponuje světelným senzorem, který by reagoval na skutečnou hodnotu okolního světla. Pracuje na základě času. Což z principu nemůže být nikdy tak přesné. K ručnímu způsobu regulace světla mám jednu výtku. Provádí se posuvníkem, přičemž text knihy se přitom jaksi zatmaví, takže nemám kontrolu, jak to bude ve výsledku vypadat. Co je trochu nepříjemné, je velké zapuštění displeje. Jednak se u okrajů docela dost zachytávají nečistoty a za druhé se u krajů displeje blbě kliká. Což může být problém v aplikacích, které mají ovládací prvky blízko u kraje. Podsvícení je rovnoměrné, jen ve spodní části obrazovky jde spatřit nepatrné rozostření. Když jste zabraní do napínavé knihy, tak si toho nemáte šanci všimnout. Samozřejmostí je využití moderní technologie E-Ink Carta. Pokud jste u své předešlé čtečky byli zvyklí na občasné prosvítání předešlých stránek, tak v tomto případě displej funguje skvěle. A to dokonce při nastavení intervalu obnovy stránky po každých deseti stranách.

Jak se na ní čte

Oficiální kapacita paměti je 8 GB. Ale jak už to bývá, něco spolkne operační systém a předinstalované aplikace. Takže pro naše knihy, obrázky nebo audio soubory zůstává zhruba 6,7 GB. Naštěstí je možné kapacitu rozšířit díky paměťové kartě. Podporované jsou do velikosti až 32 GB. Baterie má kapacitu 1 500 mAh a to jak dlouho vydrží, dost ovlivní jas displeje. Po pár nabíjecích cyklech by se měla pohybovat někde okolo dvaceti hodin. Když čtečku úplně vypnete tak jí docela trvá, než se zapne a systém naběhne. Zajímavé je, že je vážně lehká. O více než 10% lehčí než Kindle (ten má205 gramů), PocketBook HD2 má jen 180 gramů. Spojení s okolním světem je možné přes Wi-Fi nebo USB 2.0. Knihy, případně další obsah je možné do čtečky dostat i přes zmiňovanou paměťovou kartu. Podpora DOC a DOCX je tedy trochu slabší. Když soubor doc obsahuje obrázky, čtečka je vůbec nezobrazí. Také občas mění fonty v půli slova a podobně. Naštěstí to není zrovna běžný formát pro většinu knih. Práce s jednotlivými knihami a je jejich katalogizace je opět na výborné úrovni. Řadí se podle autora, roku vydání, názvu (knižní série) nebo toho kdy jste knihy naposled četli. Pokud chcete, můžete si sestavit svoje vlastní kolekce nebo označit knihu jako oblíbenou. Čtečka umožňuje stejná gesta při čtení jako ostatní přístroje tohoto výrobce. Osobně mi v tomto více vyhovuje jednoduchost Kindlu, zde je různých zón, které reagují na váš dotyk na mě až moc. Milovníci sociálních sítí mohou svoje oblíbené knihy sdílet, hodnotit nebo z nich citovat na většině hlavních sociálních sítí současnosti (Facebook, Twitter, Linekdin, Google+ …). Kdyby vám nevyhovoval žádný z předinstalovaných fontů (kterých je 15), tak si můžete stáhnout a nainstalovat svůj vlastní. To provedete jednoduše, prostě je nakopírujete do složky s fonty. Když si změníte font během četby knihy, stačí stránku „zazoomovat“. Automaticky se překreslí v novém typu písma. Líbí se mi, že stále velmi rychle dokáže otevřít pdf soubory. Dvaceti megový soubor je otevřený během jedné sekundy. Žádné zbytečné čekání. Čtečka podporuje PDF Reflow – možnost zvětšit písmo u PDF dokumentů. Mezery mezi řádky nebo odsazení lze nastavit ve třech variantách. Kdo by chtěl mít co nejvíce obrazovky k dispozici pro text, tak může odstranit hlavičku i patičku. Obsah knihy lze doplnit o další dvě úrovně. Jednat můžete přidávat záložky k oblíbeným částem knihy a druhak poznámky ke konkrétním kusům textu. Při čtení knihy v cizím jazyce jde využít předinstalované slovníky. Prohledávání textu za mě není dokonalé. Jiné čtečky dokáží vypsat seznam výsledků, aniž by opustily momentální pozici v knize. Pocketbook přeskočí rovnou na nalezený text, takže o současnou pozici v rozečtené knize přijdete. Finta jak se tomu vyhnout, je udělat si v dotyčném místě záložku.

Audio výstup

Jak už nejspíš víte, čtečka má audio výstup. Ten je přítomný v podobě 3,5 mm jacku. Bluetooth neumí, takže na bezdrátová sluchátka můžeme zapomenout. Musíme se spokojit s těmi s kabelem. Co je ale ještě zajímavější, je funkce TTS. Zkratka označuje Text To Speech a přeloženo do češtiny to znamená strojové předčítání textu. Hned v úvodu musím trochu zchladit nadšení, čeština bohužel mezi podporovanými jazyky není. Z informací co mám k dispozici, se o ní zatím ani neuvažuje. Kromě světových jazyků jsou podporovány i některé další. Například polština, holandština nebo rumunština. Pro většinu jazyků je k dispozici ženský i mužský hlas. Pro angličtinu je výběr ještě pestřejší, mužských i ženských hlasů je k dispozici několik. Pořád to má ještě hodně daleko k profesionálně namluveným audio knihám, ale pokrok je znát. V hlase je snaha o intonaci a například pro nácvik cizího jazyka kvůli výslovnosti tuto funkci určitě použít jde. Pro představu jak takový strojový text vypadá je tu ilustrační video (francouzský text): Pro přehled dostupných hlasů běžte na stránku výrobce. Kde si můžete stáhnout tzv. hlasové balíčky. To jsou soubory s koncovkou *.pbi. Ty bohužel nemůžete umístit na paměťovou kartu, ale musí být uloženy přímo do zařízení (velikost jednoho balíčku je cca 200 MB). Takto si můžete stáhnout nové hlasy, nebo nové jazyky pro strojové čtení textu. Ačkoliv umí přehrávat MP3 soubory, tak byste je v Knihovně hledali marně. Uvidíte je jen po spuštění aplikace na přehrávání hudby. Můžete si vytvářet svoje vlastní play listy (seznamy písní) a poslouchat během čtení. Když čtečku vypnete, tak si pamatuje, v jaké pozici jste u písničky skončili a při dalším spuštění pokračuje přímo z ní. To oceníte, když posloucháte nějakou audio knihu nebo podcast. Celkově je kvalita i hlasitost zvuku dostatečná pro poslech mluveného slova. Pro poslech hudby tento přístroj není určený a na zvukovém projevu je to znát.

Aplikace

V hlavní nabídce jsou odkazy na vaši Knihovnu, Knihkupectví (Bookland.com – prostor pro nákup nových knih) a internetové prohlížeče. I tady má roli poslední záchrany v případě nouze. Čtečka není určena k surfování po internetu a tablet nebo telefon je mnohem vhodnější. Smysl dalších aplikací je patrný již z jejich názvu, proto je jen uvedu:
 • Kalkulačka
 • Kalendář
 • Hodiny
 • Solitaire
 • Sudoku
 • Šachy
 • Malování
 • Galerie
 • Hudební přehrávač
Ještě bych chtěl zmínit službu Dropbox PocketBook. Jde vlastně o jednoduchého Dropbox klienta. Na jiném zařízení si do Dropboxu dáte věci, které chcete přenést do čtečky a v této aplikaci si je do čtečky snadno stáhnete. Dropbox používám často, takže jsem tuto funkci uvítal. Samozřejmě je možné využívat i Send-to-PocketBook, což je vlastně to samé, jen přenos probíhá skrze e-mail vaší čtečky.

Často kladené dotazy?

Je menu v češtině? Ano je. Obsahuje reklamy? Čtečka je bez reklam. Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.8 Total Score
PocketBook 631 Touch HD 2

Ještě lepší displej než jeho předchůdce - vyšší jas a filtr modrého světla. Dva silné argumenty pro její koupit. Funkci strojového čtení v našem jazyce bohužel nevyužijeme. Škoda, že není voděodolná, i kdyby stále o něco výše, byl by to jasný argument proč ji upřednostnit před Kindle Paper White 3. Takhle je to na každém z nás. Obě čtečky mají v něčem nad tou druhou navrch, ale jasného vítěze zde nevidím. Výbornou zprávou pro všechny čtenáře je, že mohou vybírat z dvou velmi kvalitních čteček a nákupem některé z nich chybu rozhodně neudělají.

8.8Hodnocení Covybrat.cz:
Ergonomie
10
Výbava
7
8.7Hodnocení od lidí:
Ergonomie
9.5
Výbava
8
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. 3.75
  Ergonomie
  90
  Výbava
  60

  Velká spokojenost.

  + PLUSY: Výborná ostrost i menšího textu, osvětlení
  - MÍNUSY: špatná podpora doc a docx u starších tipů byla daleko lepší.
  Přínosné(0) K ničemu(0)You have already voted this
 2. 5
  Ergonomie
  100
  Výbava
  100

  Mám několik starších čteček, například Kindle PW 3, ale díky této čtečce zřejmě už další kupovat nebudu. Co bych klidně oželel je wifina, protože mám velkou databázi knih, které do smrti nejsem schopný přečíst a k internetu se připojuji jinak. Čtečku užívám pouze ke čtení a díky ní opět přečtu 2 knihy denně, jako v mládí. Postrádám TTS, když už to má zvukový výstup

  + PLUSY: Hodně formátů Velká vnitřní paměť
  - MÍNUSY: Po otevření pouzdra ji musím zapnout, to Kindle nedělá
  Přínosné(0) K ničemu(0)You have already voted this

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo