Recenze PocketBook 641 Aqua 2

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Na trhu je mnoho kvalitních čteček knih, ale jen málo z nich je vodotěsných. Pro mnoho čtenářů je přitom možnost číst si v bazénu či ve vaně, bez rizika poškození čtečky vážně lákavá. A Pocketbook Aqua 2 tuto vlastnost má. K dostání je ve stylové azurové barvě. Navíc je k dostání za sympatickou cenu. Pojďme se na něj podívat a zjistit, zda nemá nějaké skryté nevýhody.

Parametry

Rozlišení displeje1024 x 758
Jemnost displeje212 ppi
Typ displejeE Ink Carta
Výdrž baterie20
Kapacita paměti8 GB
Wi-Fiano
3Gne
Paměťová kartaano
Kapacita baterieano
Výška17,5 cm
Šířka11,5 cm
Hloubka0,9 cm
Váha180 g

Update po roce používání

Sám jsem si tuto čtečku pořídil pro osobní účely a v létě roku 2018 zažila i velice náročný dvojtýdenní pobyt v tropické destinaci s teplotami okolo 35 °C. Víc než polovinu dní jsem trávil odpočinkem a četbou na lehátku v takovýchto podmínkách. Na funkčnost a rychlost čtečky nemělo vedro žádný vliv, nicméně došlo ke sloupání části barvy. Do té doby nebylo žádné poškození patrné. Pro ilustraci přikládám fotografie a myslím si, že za „rozpuštění“ barvy mohou alkoholy obsažené v opalovacím krému (nepoužívám žádný obal). Moji dobrou zkušenost z používání přístroje to nekazí, jen ostatním doporučím používat obal, případně si důkladně očistit ruce.

Srovnání s Pocketbook Touch Lux 3

Co se týče výbavy a provedení, tak hodně vychází z Pocketbook Touch Lux 3, která je na trhu již delší dobu. Základním a tím největším rozdílem je stupeň certifikace odolnosti proti vodě a prachu ve stupni IP57. To znamená, že je chráněna proti vniknutí prachových částic a měla by bez újmy přežít ponoření do hloubky až jednoho metru. Navíc můžete skrze dodávanou redukci na microUSB slot připojit sluchátka a využít strojového předčítání textu nebo poslech MP3. Také nemá slot pro přídavnou paměťovou kartu. Je to velký problém? Pro většinu čtenářů nejspíše ne. Pokud se bavíme o knihách ve formátu MOBI nebo EPUB, tak si jech vejde okolo 4000. Při použití knih ve formátu pdf by toto číslo bylo menší, protože tyto knihy zabírají více místa. Je nepatrně širší oproti Lux 3 – 9 vs 8,3 mm. Váha je stejná. Displej a parametry s ním spojené jsou papírově úplně stejné. Prakticky má Lux 3 o něco málo světlejší pozadí, ale rozdíl není nijak velký. Na obou čtečkách je čtení příjemné. Displej je trochu víc hlouběji zapuštěný než je u Luxu 3 a díky utěsnění kvůli vodotěsnosti je i na dotyk takový „gumovější“.

Podporované formáty

 • PDF
 • EPUB
 • DJVU
 • FB2
 • FB2.ZIP
 • DOC
 • DOCX
 • RTF
 • PRC
 • TCR
 • TXT
 • CHM
 • HTM
 • HTML
 • MOBI
 • ACSM
 • JPEG
 • BMP
 • PNG
 • TIFF

Displej

Má velikost šest palců, rozlišení 1024 x 758 px (což znamená hustotu 212 bodů na palec) a využívá moderní technologii E-inkového zobrazení Carta. Oproti předchozí generaci Aqua 1 je to výrazný krok kupředu. Ta měla totiž jen starší technologii displeje Pearl, která má horší kontrastní poměr. Dalším zásadním zlomem oproti předchozí verzi je přítomnost osvětlení. Díky němu je možné číst za jakýchkoliv světelných podmínek. Ve srovnání s Luxem 3 má podle mého nepatrně horší maximální jas při plně zapnutém podsvícení. Pořád ale jde o velmi slušné hodnoty, které znamenají bezproblémové čtení i za denního světla. Ještě se vrátím k podsvícení. Stará se o něj pět LED diod, které jsou umístěny pod displejem ve spodní části. Jsou trochu víc vidět, takže ve spodní části displeje vytváří pět jasnějších míst. Není to nic hrozného, při čtení na ně snadno zapomenete. Ale když nejste zabraní do zajímavého příběhu knihy, tak si jich lze všimnout snadno.

Jak se na ní čte

Jako hardwarová výbava je tu 1 Ghz procesor, 256 MB RAM a 8 GB interní paměti. Jak jsem uváděl v jedné z předchozích sekcí, naneštěstí nemá slot pro paměťovku. Na spodní straně je vstup pro USB kabel. Je chráněný gumovou záslepkou. Můžete ho využít pro nabíjení, přenos knih z počítače a také přes přibalenou redukci k připojení sluchátek na standardním jacku 3,5 mm. Tělo přístroje je plastové i když z dálky vypadá jako hliníkové. Kvalita zpracování je podle mého názoru slušná, ale není tak excelentní jako třeba u Kindlu. Ovládací klávesy jsou pro PocketBook typické. Na první pohled rozpoznatelné díky symbolům. Pod displejem úplně vlevo najdete tlačítko pro přechod do hlavního menu. Vedle něj jsou tlačítka pro stránku vzad a stránku v před. Úplně napravo je tlačítko pro vyvolání menu spuštěné aplikace a také vypnutí nebo zapnutí přístroje. Pro tuto akci ho musíte podržet po dobu dvou vteřin. Hlavní menu ukáže seznam posledně otevřeným a posledně přidaných knih. Ve spodní části jsou tlačítka pro přechod do vaší knihovny nebo k nákupu knih. Při vlastním čtení můžete opět využívat notoricky známá gesta na obrazovce pro přechod na další stránku, zavření knihy nebo vytvoření záložky. Je možné měnit nastavení odsazení, mezer mezi řádky a vybírat z hromady fontů. Samozřejmostí je nastavení velikosti písma, aby vyhovovalo vašim potřebám. Čtečka skvěle pracuje s vykreslováním knih ve formátu pdf. Zvětšování a zmenšování v takovémto textu je skoro okamžité. Při zazoomování se zobrazí malá mapka dokumentu, která vám ukáže aktuální pozici v celém dokumentu. Čtenáře, kteří nevládnou angličtinou potěší menu v českém jazyce. Jak je u PocketBooku zvykem, má výbornou kategorizaci knihovny. Lze ji třídit podle autorů, názvu nebo data přidání do knihovny. Stejně tak je velmi povedená aplikace pro psaní poznámek do knihy. Celkově hodnotím displej dobře, ale dnešní špička je někde jinde. Týká se to hlavně rozlišení a počtu bodů na palec. Na druhou stranu argument pro její koupi má být něco jiného než nejlepší displej na trhu.

Aplikace

Kromě již zmiňovaného webové prohlížeče obsahuje čtečka i další aplikace. Jejich funkce je většinou jasná již z jejich názvu, proto je jen stručně zmíním.
 • Kalkulačka
 • Kalendář
 • Hodiny
 • Malování
 • Galerie
 • Solitaire
 • Sudoku
 • Šachy

Audio

Čeština v předčítání textu bohužel není podporována. Je možné ji použít jako doplněk vyúky cizího jazyka. Robotický hlas čte knihu a zároveň se ve čtečce každé čtené slovo podtrhne. K dispozici máte několik hlasů pro každý jazyk. Více jich lze stáhnout z webu výrobce . Každý zabírá okolo 200 MB, takže doporučuji ty co nepoužíváte smazat. Rychlost mluveného slova lze měnit v rozmezí 80 – 125%. A to po pěti procentech. Teoreticky je možné poslouchat i hudbu, ale zvukový přednes není zrovna kvalitní. Na mluvené slovo stačí, ale pro poslech hudby moc vhodný není. Zjistit cenu Zpět na přehled všech čteček.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.6 Total Score
PocketBook 641 Aqua 2

Revoluce je rozhodně příliš silné slovo, ale o evoluci jde určitě. Je velmi podobná Lux 3, podsvícení je kapku víc vidět, ale nic dramatického. Navíc má voděodolnost, ale chybí jí slot pro microSD kartu. Jestli hledáte voděodolnou čtečku a nemáte zrovna peníze na Kindle Oasis, tak je to podle mého nejlepší volba co u nás je k dispozici.

Ergonomie
8
Výbava
7
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo