Recenze PocketBook Touch Lux 5

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Značka PocketBook je v oblasti čteček elektronických knih ztělesněním kvality a spolehlivosti. Její aktuální model PocketBook Touch Lux 5 nabídne šestipalcový dotykový displej s možností přizpůsobení barevné teploty, širokou podporu napříč formáty e-knih i příjemný design. Dostojí očekáváním, která jsou se značkou PocketBook spojená? A jak si stojí v porovnání s modelem Pocketbook 633 Color?

Parametry

Rozlišení displeje1074x758
Výška16,13 cm
Váha155 g
Jemnost displeje212 ppi
Typ displejeE-Ink Carta
Výdrž baterie1 měsíc
Kapacita paměti8 GB
Wi-Fiano
3Gne
Paměťová kartaano
Audio výstupne
Šířka10,8 cm
Hloubka0,8 cm

Displej a hardware

Tou nejviditelnější součástí každé čtečky elektronických knih je bezesporu displej. PocketBook Touch Lux 5 je vybavena šestipalcovým dotykovým kapacitním e-ink Carta displejem. Má rozlišení 1 074 × 758 a jemnost 212 DPI. Tedy vše je jasně cíleno na četbu elektronických knih. Displej je podsvícen osmi LED diodami bílé barvy. Ty doplňuje dalších osm jantarově zbarvených, u čtečky si tak můžete jednoduše nastavit barevnou teplotu displeje a šetřit si tak oči při dlouhých hodinách čtení. Barvu displeje můžete buď upravit sami, nebo se můžete spolehnout na automatiku, která barevnou teplotu displeje mění na základě denní doby.

Co se designu týče, čtečka PocketBook Touch Lux 5 nabídne příjemně strohý, až industriálně pojatý vzhled. Vzhledem k použité technologii e-ink Carta displej nevyžaduje překrytí skleněnou vrstvou, čtení i používání je tak velice příjemné. Na spodní straně přední strany najdeme fyzická tlačítka pro posun stránek. Už tradičně PocketBook využívá tlačítek umístěných pod displejem – a stále to lze považovat za neduh. Tlačítka na bočních stranách displeje mají prostě něco do sebe. Naštěstí se můžete spolehnout na dotykový displej. K dispozici je ještě hlavní tlačítko a tlačítko pro rychlý skok do menu. Čtečka je plastová, díky tomu je i velmi lehká (pouze 155 g). Na zádech čtečky bychom nicméně uvítali alespoň náznak zdrsnění, takto má čtečka tendenci trochu klouzat. K dispozici je ve dvou barevných provedeních, buď kompletně černé, nebo vínové s černým pásem s tlačítky na přední straně.

Jádrem čtečky PocketBook Touch Lux 5 je dvoujádrový 1 GHz procesor v kombinaci s 512 MB RAM a interní pamětí 8 GB. Pozitivní zprávou je, že zde najdeme čtečku SD karet, která umožní zvýšení kapacity paměti až o dalších 32 GB. Pro nabíjení a případné nahrávání dalších knížek do paměti poslouží již tradičně micro-USB. Těžko říci, proč se PocketBook stále brání použití univerzálního USB-C, které postupně přebírá vládu nad „konektorovým světem“. Snad na to dojde v nějakém dalším modelu. Baterie s kapacitou 1 500 mAh vydrží měsíc na jedno nabití. Tedy při průměrné době čtení maximálně pár hodin denně. Síťové připojení obstará Wi-Fi, bohužel není k dispozici připojení k datovým sítím.

Čtečka podporuje celkem sedmnáct nejběžnějších formátů, PocketBook Touch Lux 5 si bez problémů poradí i se zobrazením komiksů, časopisů, novin a dalších graficky strukturovanějších formátů, nicméně je pochopitelné, že se budete muset obejít bez barev. Obraz je v každém případě dostatečně ostrý a při zobrazení textu rozdíl od klasické papírové stránky v knize prakticky nepoznáte. Schází nicméně podpora zvukových souborů, na čtečce tak nenajdeme ani žádný reproduktor nebo výstup na sluchátka.

Softwarová výbava

Jak už je u čteček elektronických knih značky PocketBook tradicí, i operační systém modelu Touch Lux 5 je postaven na Linuxu. Výhodou je snadný vývoj updatů firmwaru, oproti čtečkám s Androidem je, ale uživatel velmi omezen co se týče možnosti použití vlastních aplikací. Ovládání zůstává intuitivní a proniknete do něj během chvíle.

Už z výroby přichází čtečka se základní, byť naprosto dostatečnou softwarovou výbavou. Samozřejmou součástí je internetový prohlížeč, který lze použít pro běžné procházení webových stránek. Dostanete se tak vlastně kamkoliv, včetně severu YouTube, nicméně s přehráváním videí si displej kvůli nízké obnovovací frekvenci neporadí. Dále je k dispozici čtečka RSS kanálů i možnost ukládání e-knih na cloudové úložiště Dropbox. Cloudové úložiště dobře poslouží i v případě, pokud si chcete přenést vaši kolekci knížek třeba z počítače nebo telefonu. Zápisník kromě psaní poznámek, umožňuje i kreslení. Vybírat můžete z několika typů per a štětců, ale nejedná se o grafický tablet, čtečka tudíž nereaguje na změny tlaku. Pro psaní rukou a jednoduché náčrtky však bude její použití bezproblémové.

Jak se na ní čte

Na hlavní obrazovce se zobrazují obálky posledních tří rozečtených knížek. Pokud se vám některá z knih nelíbí, nebo jste ji dočetli, stačí delším stiskem vyvolat tlačítko pro její rychlé vymazání z paměti přístroje. Chválíme, jde o velice pohodlné a rychlé řešení, u některých jiných čteček bývá trochu oříšek se k této volbě prokousat. Menu, v němž najdeme základní nastavení, jako je připojení k síti apod., se vysunuje z horní části obrazovky – na tomto místě budou uživatelé telefonů s operačním systémem jako doma. Svoji knihovnu, virtuální knihkupectví a zápisník na poznámky najdeme naopak ukryté v dolní liště. 

Samotné čtení je velice intuitivní pro začátečníky, ale potěší i zkušené uživatele. Vzhled stránky si můžete přizpůsobit pomocí 30 fontů, upravit si můžete velikost textu, jeho řádkování i velikost mezer. Pokud rádi čtete knihy v cizích jazycích, stačí dlouze stisknout neznámé slovo a objeví se slovníkové okno s vysvětlením. Vybraný úsek textu si můžete označit nebo k němu připojit poznámku. Vybrané slovo můžete také přímo vyhledat na Wikipedii nebo ve vyhledávači Google.

„Otáčení“ stránek je velmi rychlé, celkové obnovení displeje (kdy stránka jakoby na chvilku zčerná) je od výrobce nastaveno na každou šestou stranu, jde to ale posunout tak, aby k obnovení došlo až s každou desátou stránkou. E-ink Carta HD je nejpokročilejší verzí elektronického inkoustu. Obraz je díky tomu ostrý a ani při snížené frekvenci obnovy se na displeji neobjevují nepříjemní „duchové“ předcházející strany. Zajímavou funkcí je možnost kreslení a přímého psaní poznámek. To bývá běžné u PDF – a PocketBook Touch Lux 5 to rovněž podporuje , v tomto případě to funguje i u jednoho z nejběžnějších čtečkových formátů, epub. Poznámky, či přímo opoznámkované knihy je možné exportovat do počítače.

Podporované formáty

Nabídka podporovaných formátů je velmi široká, kromě běžných e-čtečkových formátů nebo PDF je to i CBR a CBZ tedy formáty určené pro elektronické komiksy. Jejich zařazení je rozhodně fajn, ale ocení je zejména příznivci mangy, která je černobílá. Čtečka podporuje tyto formáty:

 • ACSM,
 • CBR,
 • CBZ,
 • CHM,
 • DJVU,
 • DOC,
 • DOCX,
 • EPUB,
 • EPUB (DRM),
 • FB2,
 • ZIP,
 • HTM,
 • HTML,
 • MOBI,
 • PDF,
 • PDF (DRM),
 • PRC,
 • RTF,
 • TXT,
 • JPEG,
 • BMP,
 • PNG,
 • TIFF.

Srovnání s PocketBook 633 Color

V úvodu jsme slíbili, že model PocketBook Touch Lux 5 v krátkosti porovnáme s druhou čtečkou, kterou společnost představila v roce 2020, tedy PocketBook 633 Color. Ta disponuje barevným displejem. Jeho absence je tak u recenzované Touch Lux 5 asi největším rozdílem. Na druhou stranu, barevný e-inkový displej je v oblasti čteček stále spíše nadstandardem a příjemným bonusem, který se kvalitativně nemůže vyrovnat LCD obrazovkám tabletů. 

Rozměry displeje jsou u obou čteček srovnatelné. Ve srovnání s modelem PocketBook 633 Color působí Touch Lux 5 střídmějším dojmem, nicméně design jako takový je otázkou osobního vkusu. Rozměrově jsou si oba modely velice blízké, shodně nabídnou displej s úhlopříčkou šest palců. Barevný PocketBook je o 5 g lehčí, není to ale nic propastného, oba modely jsou lehoučké, dobře se drží a pohodlně na nich můžete číst dlouhé hodiny.

Obě čtečky podporují širokou škálu formátů včetně elektronických komiksů. Nicméně, černobílá varianta je z pochopitelných důvodů v tomto ohledu poněkud omezena. Na druhou stranu, ani barvy PocketBook 633 Color neoslní živostí. Jsou vybledlé a poněkud mdlé. Tím největším trumfem, kterým 633 Color Touch Lux 5 překonává, je podpora audio formátů a zvukový výstup. Je tak ideální pro ty, kteří rádi, kromě čtení, poslouchají i audioknihy. Výdrž baterie je podobná, pochopitelně dost záleží i na tom, co s čtečkou provádíte. Ani jednu z nich nejspíš  nebudete nejspíš muset nabíjet častěji než jednou za měsíc. PocketBook Touch Lux 5 také schází možnost připojení k datovým sítím.

Oba modely se tak od sebe liší jen v detailech. Pokud je pro vás určující, aby měla čtečka barevný displej, volte model PocketBook 633 Color. Vedle s ním rozhodně nesáhnete. Pokud ale preferujete pouze čtení knih a bonusová výbava v podobě barev či přehrávání audia pro vás není nezbytná, je PocketBook Touch Lux 5 o zhruba 1 000 Kč levnější.

Zjistit cenu

Zjistěte, jak vybrat čtečku knih.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.4 Total Score
PocketBook Touch Lux 5

Čtečka Pocketbook Touch Lux 5 je zařízením čistě zaměřeným na čtení elektronických knih, nenabízí příliš funkcí navíc (přehrávání zvuku, barevný displej). To, co nabízí, ale prezentuje na velmi vysoké úrovni. Displej je kvalitní, s vysokým rozlišením. Software umožňuje snadnou orientaci, hardwarová výbava je pro určený účel naprosto dostačující.

Ergonomie
9
Výbava
7.5
PLUSY
 • kvalitní displej s ideálním rozlišením
 • volba barvy podsvícení
 • paměť rozšiřitelná pomocí SD karty
 • široká podpora formátů
MÍNUSY
 • tlačítka pro posun stránek umístěná dole
 • chybí podpora pro audio formáty
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo