Recenze benzínové sekačky Riwall RPM 4234 P

Pokud hledáte solidní benzínovou sekačku pro středně velkou zahradu, která vám neudělá velkou díru do rozpočtu, můžete začít uvažovat o tomto modelu 2 v 1 Riwall RPM 4234 P. Jde o robustní, jednoduchou sekačku, se kterou nejen posečete trávu, také ji můžete využít i na podzim pro sběr listí. V testu se podíváme na její silné a slabé stránky. Věříme, že po přečtení naší recenze bude rozhodnutí, zda si ji pořídit či ne, pro vás mnohem snadnější.

Parametry

Výkon3,4 kW
Pro plochu750 m2
Šířka záběru40 cm
Výška sekání25-75 mm
Objem nádrže0,8 l
Objem koše45 l
Hmotnost21,5 kg
Nastavení rychlosti pojezdu-
Ovládání na rukojetiano
Mulčováníne
Zadní výhozano
Boční výhozne
Elektronické zapalováníne

Recenze

Na první pohled jde o jednoduchý, robustní stroj. I když to není vůbec prvořadé, je třeba říct, že nevypadá špatně. Co je ale nejdůležitější, a co zajímá každého, je to, jak seče a jak se ovládá.

Sekačku lehce nastartujete, disponuje nastřikovačem paliva “primerem”, který vám to usnadní. Chlubit se může nízkou spotřebu a objem nádrže benzínu je 0,8 l, olejové nádrže 0,45 l. Má moderní, spolehlivý, standardní čtyřtaktní, relativně silný motor o objemu 132 cm³, který má vysoký točivý moment. Výkon je u takového stroje velice důležitý a zde je třeba říct, že 2 500 W/3,4 HP nepatří mezi nejvyšší hodnoty, ale není to žádná tragédie. Je velmi důležité, jaký terén budete sekat. Pokud je hodně kopcovitý, poohlédli bychom se po silnějším stroji. Ale na rovinatou zahradu rozumné velikosti by měla v pohodě stačit. Spotřebitelé v tomto směru žádný problém nevidí.

Přední kola o průměru 152 mm a zadní o průměru 178 mm vám zajistí pohodlnou jízdu i po nerovném povrchu. Sekačka se dobře ovládá, pomocí rukojeti. Šířka záběru 40 cm je na uvedenou velikost zahrady rozumná varianta. S větší šířkou záběru jde samozřejmě sekání rychleji, ale zase se nedostanete do užších pruhů.

Výrobcem je společnost Riwall a její výrobky mají dlouhou životnost. Přispěje k tomu nejen podvozek z oceli, ale také kuličková ložiska, či zadní kola, která jsou hnaná přes kovovou převodovku.

Tento model disponuje optimálním objemem travního textilního koše 45 litrů, který je vybaven textilním madlem, pro snadné vysypávání. Pokud byste zvolili sekačku s menším objemem, například kolem 25 l, budete muset často koš vytahovat a trávu vysypávat. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to docela zdržuje. U větších sekaček najdete i objem až 70 litrů, na druhou stranu, takový plný koš se už dost pronese. To, zda je koš plný si musíte hlídat sami, indikátor naplnění tu nenajdete.

Tvar ocelové šasi, což je spodní část sekačky, pod kterou je umístěno žací ústrojí, je pěkně uzpůsobený tomu, aby sekačka trávu dobře posbírala. Ta má zvednutý předek, takže sem může dobře proudit vzduch, má i dostatečnou hloubku a také široký výhozový tunel. Se sekačkou se dobře manévruje, zvlášť pokud musíte kličkovat mezi stromy. Na druhou stranu to není stroj s pojezdem, který lehce vedete před sebou. Proto, pokud máte větší a kopcovitější terén nebo pokud bude sekat trávu žena či děti je třeba zvážit, zda si nepřiplatit za sekačku s pojezdem a silnějším výkonem.

Sečení

Protože se jedná o benzínovou sekačku, oceníte to, že se vám nikde nemotá elektrický kabel a vy si můžete posekat trávu i vzadu v zahradě bez toho, abyste řešili dostupnost elektrické sítě. To ale samozřejmě platí u všech benzínových sekaček.  Jak si povíme i v sekci o údržbě, benzín má i svá negativa. Také myslete na to, že obecně benzínová sekačka je hodně hlučná. Je dobré si sekačku vyzkoušet osobně, některé prodejny vám umožní zkusit její nastartování, zjistíte tím i zmíněnou hlučnost. Samozřejmě můžete sekačku koupit přes internet, a poté případně ve 14 denní lhůtě vrátit.

Obecně platí, že mokrá tráva se neseče. Někdy ale nemůžete nebo nechcete čekat, až sluníčko trávník vysuší. Tato sekačka má nově vyvinutý sběrací nůž, takže i když je trávník vlhký, jde to. Má totiž až o 30 % lepší sběrací vlastnosti než běžné nože, a to si zaslouží pochvalu. Byl vyvinut pro náročné podmínky centrální Evropy (husté, vlhké trávníky). Samozřejmě si můžete nastavit výšku sečení, a to od 25 do 75 mm. K dispozici máte 8 pozic. Až skončíte s prací a budete chtít sekačku schovat nebo někam převézt, oceníte rychle sklopná řídítka.

Tato sekačka 2 v1 plní dvě funkce, sečení trávy a dá se použít pro sběr listí. Některé modely zvládnou i mulčování, u tohoto to ale nehledejte.

Cenově se tato sekačka řadí mezi levnější produkty, ale díky své výbavě je možné ji srovnat i s dražšími modely. Ovšem velkou vadou na kráse je absence pojezdu.

Údržba

Co se týče údržby, s benzínovou sekačkou je to vždy maličko pracnější než se sekačkou elektrickou. Na konci sezony musíte myslet na to, abyste nezapomněli vypustit zbývající nevyjetý benzín. Na jaře je nutné mrknout na to, jestli jsou funkční svíčky a také případně doplnit olej. Komu se nechce o sekačku starat, samozřejmě může využít servisy. Běžná údržba je u tohoto modelu podobná, jako u dalších sekaček.  Žací nástroj se postupně opotřebovává a tak je ho třeba čas od času nabrousit.

Myslete i na občasné utažení šroubů, při práci se často postupně uvolňují. No a samozřejmě po každém sečení je dobré očistit koš na trávu, což v našem případě bude trochu složitější, protože je textilní. Plastový jednoduše opláchnete vodou, a je to. Ale pokud koš pořádně vyklepete, případně lehce očistíte kartáčem, nejspíš to bude stačit. Nezapomeňte také čistit okolí žacího ústrojí, aby tu nezůstávaly nečistoty a zbytky trávy. Jestliže vidíte, že ochranný nátěr začíná být porušený, přetřete místo antikorozní barvou. Pokud se budete o sekačku dobře starat, odmění se vám delší životností.

Zjistit cenu

Chcete sekačku s pojezdem? Mrkněte do testu sekaček – tam je máme.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.4 Total Score
Riwall RPM 4234 P

Před koupí sekačky je důležité si rozmyslet zejména to, jaký trávníkový terén bude obhospodařovat. Tato sekačka se hodí zejména na rovinatý nebo lehce zvlněný povrch, problém nebude projíždění mezi stromy, velikost plochy sečení by neměla být určitě vyšší než 1000 m2. Cenově se tato sekačka řadí mezi levnější produkty, přesto je srovnatelná s dražšími modely. Samozřejmě chyby se na ní najdou, pozitiva podle nás určitě převažují. Pokud nechcete utratit za sekačku větší částku, je tento stroj dobrou volbou.

Sečení
7
Výbava
5.5
PLUSY
 • nízká cena
 • nově vyvinutý sběrací nůž
 • snadné startování - primer
 • optimální objem koše
 • 8 pozic nastavení výšky sečení
MÍNUSY
 • textilní koš - horší údržba
 • nemá funkci mulčování
 • průměrný výkon
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo