Recenze Robomow RC 308 Pro

Nyní je čas, kdy začíná pravidelné sekání trávníku. Pro některé je to příležitost k zamyšlení, zda si tuto činnost neulehčit a nevyužít robotického pomocníka. Pokud takto přemýšlíte taky, pojďme se společně podívat na zajímavou robotickou sekačku Robomow RC380 Pro.

Parametry

Pracovní plocha800
Šířka střihu28 cm
Výška sečení1,5 - 6 cm
Hlučnost69 dB
Doba sečení60 minuty
Doba nabíjení60 minuty
Kapacita baterie3 Ah
Max. úhel pro sečení36 °
Hmotnost11,4 kg
Výška21 cm
Šířka46 cm
Délka63 cm

Instalace

Při objednání sekačky vám domů dorazí velká žlutá krabice, s kterou se v jednom člověku docela obtížně manipuluje. V ní najdete sekačku, napájecí zdroj, nabíjecí stanici (verze Pro neobsahuje obvodový drát ani plastové kolíky a je nutné je dokoupit samostatně) a pár drobného příslušenství. Vlastní nastavení není složité, pokud už máte s tímto typem přístroje zkušenost budete hned vědět co dělat. Pro ostatní je tu manuál, s jehož pomocí instalaci zvládne snadno každý. Obvykle bývá nejnáročnějším úkonem zvolit to správné místo pro umístění dobíjecí stanice. Důležitá informace do začátku je, že se sekačka musí před prvním použití důkladně nabít, a to může dle manuálu trvat až 24 hodin.


Provoz

Doporučená plocha je 800 m2, zvládne i o něco více (záleží na terénu a tvaru sekané plochy). Zpracování hodně slušné, firma Robomow je původem z Izraele a na zpracování si dává záležet. Ovládací tlačítka jsou poměrně malá, dominuje jim obří a červené stop tlačítko. Displej si nepředstavujte jako moderní a barevný, ale nejvíce ze všeho mi připomíná displej kalkulačky. Je vidět, že je to nouzové řešení a většina uživatelů bude přístroj raději ovládat skrze aplikaci v mobilním telefonu. Co se týče pohybových schopností, tak masivní kola a dobrý vzorek s kterými vyjede i prudší svahy.

Celkem má tři kola. Zadní dvě jsou poháněná a přední se stará o zatáčení. Když se budeme bavit o schopnosti navigace, tak objede obvod a pak jezdí křížem krážem. Na jejím pohybu jdou najít klady i zápory. Na první pohled se zdá náhodný, ale je v něm jistá systematičnost. Přesto robot nemapuje terén (nemá GPS) a neví o každém kousku, který by měl projet. Na první pohled to zní jako by robot jezdil opravdu vyloženě náhodně, ale výsledek vypadá překvapivě dobře. Není pravidlem, že by vynechával vždy ten stejný kus, ale občas se mu stane, že nějaký kousek trávy zůstane neposekán.

Nedokonalost v navigaci je možné případně řešit zvýšenou frekvencí sečení. Pokud bude robot jezdit po zahradě dvakrát nebo třikrát denně, tak šance že nějaký kus zůstane neposekán je minimální. Samozřejmě čím je tvar a rozložení zahrady jednodušší, tím lepší výsledek je. Když se dostane do bahna, tak se přední zatáčecí kolečko občas trápí. Pokud má dobrý kontakt se zemí, tak má při jízdě jistotu. Nemá nic takového jako senzor překážek, takže když potká třeba strom či zeď (když nejsou ohraničeny vodícím drátem), tak do nich prostě narazí a poté se otočí jiným směrem. Důležité je dát si pozor na překážky typu záhon, keře nebo vodní plocha, které musíte ohradit určitě. Protože tady by se žádný náraz a následné otočení nestalo. V praxi to znamená, že všechny překážky potřebujete důkladně zajistit vodícím drátem a sekačka se pak bude chovat naprosto vzorně.

Potom dokáže překážky objíždět velmi dobře, za předpokladu že je okolní půda rovná. Když není, tak už je vždycky dokonale objet nemusí. Nejzajímavější je na ní její sekací schopnost. Dosekává totiž dál (díky svojí konstrukci – zadní náprava je užší než dosah nože, v tom je to poměrně unikátní řešení) než jsou kolečka. Díky tomu luxusně seče zákoutí a jediné co pořádně nedoseče je, když je tráva přímo u zdi. Tam pořád cca tři centimetry zbydou. Ale ve srovnání třeba s Gardenou je na tom v tomto ohledu výrazně lépe. Dále je vybavena dešťovým senzorem, takže se nesnaží posekat mokrou trávu. Trávu seče opravdu na velmi jemné kousky. K dispozici je i turbo mód pro rychlejší sečení, který je však rovněž hlučnější. Žací nůž je z jednoho kusu a má trojúhelníkový tvar. Vypadá robustně a měl by nějakou dobu vydržet. Tomu nasvědčuje i jeho vyšší cena.

Na druhou stranu je pro přístroj náročnější s ním pohybovat, než u např. malých nožů co dává do svých sekaček Gardena a díky tomu má Robomow větší spotřebu baterie. Na druhou stranu nemá problémy ani s hustší travou (první sečení) a v tomto ohledu konkurenci o dost překonává. Ale zase je třeba vzít v úvahu fakt, že vyšší nebo hustší trávu potká robot jen na začátku sezony. Pak už díky pravidelnému provozu potkává jen málo vzrostlou trávu. Výška sečení se nastavuje za pomoci otočného voliče na boku přístroje a jde nastavit v rozpětí 1,5 až 6 centimetrů. Mám k němu drobnou výhradu, a to je fakt, že je graficky označena pouze nejnižší a nejvyšší hodnota. Pokud chcete nastavit třeba 4 cm, nastavujete pocitově a nevíte, zda je to v reálu 3,8 nebo třeba 4,2 cm. Ne že by se jednalo o zásadní problém, ale přijde mi fér to zmínit.

Díky konstrukci žacího ústrojí a silnějšího motoru je o něco hlučnější než konkurenční sekačky ve stejné cenové třídě. Nemusíte se však bát. Do nějakých pěti metrů o ní víte a tiše ji slyšíte. Na větší vzdálenost ale splyne s běžným hlukem okolního světa. Pokud nemáte miniaturní pozemek a sousedy pár metrů od něj, tak se není třeba bát ani večerního či dokonce nočního provozu. Bezpečnost je zaručena tím, že když sekačku zvednete, okamžitě se nože zastaví. Pokud ji otočíte „na záda“ rozezní se hlasitý výstražný tón alarmu (a rovněž se zastaví nože).

Rozdíl mezi RC 308 Pro a RC 308u Connect

V nabídce se můžete setkat s dvěma verzemi této sekačky. Robomow RC 308 Pro a RC 308u Connect. Naprostá většina informací z recenze platí pro obě dvě. Verze „U“ má o něco lepší výbavu (například funkce Nalezení sekačky nebo obvodový drát a kolíky přímo v balení), z pohledu hmotnosti, kapacity baterie nebo sečení jsou na tom stejně.

Zjistit cenu

Chcete vidět recenze robotických sekaček Gardena?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.7 Total Score
Hodnocení Robomow RC 308 Pro

Seká naprosto luxusně a moc v tomto ohledu nemá konkurenci. Dopomáhá jí k tomu výkonný motor a zajímavě řešené žací ústrojí. Výtečné je i zpracování a podpora ze strany výrobce. Co se týče schopností navigace, tak tam už ke špičce nepatří, ale zároveň se nejedná ani o zásadní nedostatek. Je třeba všechny překážky důkladně ohradit vodícím drátem. Drobnou nevýhodu vidím v lesklém povrchu přístroje. Na začátku vypadá úžasně, ale poměrně rychle se poškrábe, hlavně pokud máte na zahradě více keříků. Ovládání na těle přístroje rovněž není ideální.

PLUSY
 • luxusně seče
 • kvalitní zpracování
 • výrobce má dobrou a rychlou podporu
MÍNUSY
 • ovládání přímo na přístroji je zastaralé
 • lesklý povrch je náchylný k poškrabání
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo