Nyní je čas, kdy začíná pravidelné sekání trávníku. Pro některé je to příležitost k zamyšlení, zda si tuto činnost neulehčit a nevyužít robotického pomocníka. Pokud takto přemýšlíte taky, pojďme se společně podívat na zajímavou robotickou sekačku Robomow RC380 Pro.
Parametry

Pracovní plocha | 800 |
Šířka střihu | 28 cm |
Výška sečení | 1,5 - 6 cm |
Hlučnost | 69 dB |
Doba sečení | 60 minuty |
Doba nabíjení | 60 minuty |
Kapacita baterie | 3 Ah |
Max. úhel pro sečení | 36 ° |
Hmotnost | 11,4 kg |
Výška | 21 cm |
Šířka | 46 cm |
Délka | 63 cm |
Instalace
Při objednání sekačky vám domů dorazí velká žlutá krabice, s kterou se v jednom člověku docela obtížně manipuluje. V ní najdete sekačku, napájecí zdroj, nabíjecí stanici (verze Pro neobsahuje obvodový drát ani plastové kolíky a je nutné je dokoupit samostatně) a pár drobného příslušenství. Vlastní nastavení není složité, pokud už máte s tímto typem přístroje zkušenost budete hned vědět co dělat. Pro ostatní je tu manuál, s jehož pomocí instalaci zvládne snadno každý. Obvykle bývá nejnáročnějším úkonem zvolit to správné místo pro umístění dobíjecí stanice. Důležitá informace do začátku je, že se sekačka musí před prvním použití důkladně nabít, a to může dle manuálu trvat až 24 hodin.
Provoz
Doporučená plocha je 800 m2, zvládne i o něco více (záleží na terénu a tvaru sekané plochy). Zpracování hodně slušné, firma Robomow je původem z Izraele a na zpracování si dává záležet. Ovládací tlačítka jsou poměrně malá, dominuje jim obří a červené stop tlačítko. Displej si nepředstavujte jako moderní a barevný, ale nejvíce ze všeho mi připomíná displej kalkulačky. Je vidět, že je to nouzové řešení a většina uživatelů bude přístroj raději ovládat skrze aplikaci v mobilním telefonu. Co se týče pohybových schopností, tak masivní kola a dobrý vzorek s kterými vyjede i prudší svahy.
Celkem má tři kola. Zadní dvě jsou poháněná a přední se stará o zatáčení. Když se budeme bavit o schopnosti navigace, tak objede obvod a pak jezdí křížem krážem. Na jejím pohybu jdou najít klady i zápory. Na první pohled se zdá náhodný, ale je v něm jistá systematičnost. Přesto robot nemapuje terén (nemá GPS) a neví o každém kousku, který by měl projet. Na první pohled to zní jako by robot jezdil opravdu vyloženě náhodně, ale výsledek vypadá překvapivě dobře. Není pravidlem, že by vynechával vždy ten stejný kus, ale občas se mu stane, že nějaký kousek trávy zůstane neposekán.
Nedokonalost v navigaci je možné případně řešit zvýšenou frekvencí sečení. Pokud bude robot jezdit po zahradě dvakrát nebo třikrát denně, tak šance že nějaký kus zůstane neposekán je minimální. Samozřejmě čím je tvar a rozložení zahrady jednodušší, tím lepší výsledek je. Když se dostane do bahna, tak se přední zatáčecí kolečko občas trápí. Pokud má dobrý kontakt se zemí, tak má při jízdě jistotu. Nemá nic takového jako senzor překážek, takže když potká třeba strom či zeď (když nejsou ohraničeny vodícím drátem), tak do nich prostě narazí a poté se otočí jiným směrem. Důležité je dát si pozor na překážky typu záhon, keře nebo vodní plocha, které musíte ohradit určitě. Protože tady by se žádný náraz a následné otočení nestalo. V praxi to znamená, že všechny překážky potřebujete důkladně zajistit vodícím drátem a sekačka se pak bude chovat naprosto vzorně.
Potom dokáže překážky objíždět velmi dobře, za předpokladu že je okolní půda rovná. Když není, tak už je vždycky dokonale objet nemusí. Nejzajímavější je na ní její sekací schopnost. Dosekává totiž dál (díky svojí konstrukci – zadní náprava je užší než dosah nože, v tom je to poměrně unikátní řešení) než jsou kolečka. Díky tomu luxusně seče zákoutí a jediné co pořádně nedoseče je, když je tráva přímo u zdi. Tam pořád cca tři centimetry zbydou. Ale ve srovnání třeba s Gardenou je na tom v tomto ohledu výrazně lépe. Dále je vybavena dešťovým senzorem, takže se nesnaží posekat mokrou trávu. Trávu seče opravdu na velmi jemné kousky. K dispozici je i turbo mód pro rychlejší sečení, který je však rovněž hlučnější. Žací nůž je z jednoho kusu a má trojúhelníkový tvar. Vypadá robustně a měl by nějakou dobu vydržet. Tomu nasvědčuje i jeho vyšší cena.
Na druhou stranu je pro přístroj náročnější s ním pohybovat, než u např. malých nožů co dává do svých sekaček Gardena a díky tomu má Robomow větší spotřebu baterie. Na druhou stranu nemá problémy ani s hustší travou (první sečení) a v tomto ohledu konkurenci o dost překonává. Ale zase je třeba vzít v úvahu fakt, že vyšší nebo hustší trávu potká robot jen na začátku sezony. Pak už díky pravidelnému provozu potkává jen málo vzrostlou trávu. Výška sečení se nastavuje za pomoci otočného voliče na boku přístroje a jde nastavit v rozpětí 1,5 až 6 centimetrů. Mám k němu drobnou výhradu, a to je fakt, že je graficky označena pouze nejnižší a nejvyšší hodnota. Pokud chcete nastavit třeba 4 cm, nastavujete pocitově a nevíte, zda je to v reálu 3,8 nebo třeba 4,2 cm. Ne že by se jednalo o zásadní problém, ale přijde mi fér to zmínit.
Díky konstrukci žacího ústrojí a silnějšího motoru je o něco hlučnější než konkurenční sekačky ve stejné cenové třídě. Nemusíte se však bát. Do nějakých pěti metrů o ní víte a tiše ji slyšíte. Na větší vzdálenost ale splyne s běžným hlukem okolního světa. Pokud nemáte miniaturní pozemek a sousedy pár metrů od něj, tak se není třeba bát ani večerního či dokonce nočního provozu. Bezpečnost je zaručena tím, že když sekačku zvednete, okamžitě se nože zastaví. Pokud ji otočíte „na záda“ rozezní se hlasitý výstražný tón alarmu (a rovněž se zastaví nože).
Rozdíl mezi RC 308 Pro a RC 308u Connect
V nabídce se můžete setkat s dvěma verzemi této sekačky. Robomow RC 308 Pro a RC 308u Connect. Naprostá většina informací z recenze platí pro obě dvě. Verze „U“ má o něco lepší výbavu (například funkce Nalezení sekačky nebo obvodový drát a kolíky přímo v balení), z pohledu hmotnosti, kapacity baterie nebo sečení jsou na tom stejně.
Zjistit cenuChcete vidět recenze robotických sekaček Gardena?

Vystudoval jsem ekonomku na Masarykově univerzitě v Brně. Přes 7 let jsem pracoval jako nákupčí pro eshopy s elektronikou a mám tak dlouholetý přehled o tom, co jde koupit a skvěle se vyznám v elektronice na českém a slovenském trhu. Stál jsem u zrodu covybrat.cz a mám na starosti mimo jiné oponenturu recenzí a návodů a dělám recenze – převážně elektroniky.
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.