Recenze robotického čističe oken Symbo Weebot W130

Na přelomu září a října se mi do rukou dostal robotický čistič oken Symbo Weebot W130, tedy robotický vysavač oken. S vysavačem jsem myla klasická okna, která mají všechny domy a byty a využila jsem jej i na mytí zrcadla v koupelně. Svoje postřehy a dojmy jsem pro vás sepsala v této recenzi.

Parametry

Hmotnost2,04 kg
Záložní baterieano
Kapacita záložní baterie700 mAh
Hlučnost75 dB
Podtlak3,5 kPa
upozornění na výpadek elektřinyano
pro bezrámová oknaano
Kotvící sadaano
minimální velikost oken v cm50 x 50
zpět nahoru ↑

Představení

Největší předností robotických vysavačů na okna je to, že myjí samy. Nepotřebují tedy vaši asistenci. Zatímco bojují s nečistotami na sklech, vy si můžete umýt rámy a parapety. Weebot W130 můžete použít na okna o rozměrech od 50 x 50 cm. Díky senzorové navigaci jej využijete i při mytí bezrámových oken, jelikož z plochy nespadne. Rovněž je možné s ním mýt i svislé plochy. Jeho předností je přední vibrační podložka, která díky rychlým pohybům odstraňuje špínu, kterou zbytek čisticí plochy dobře vyčistí. V balení dostanete samotný robot, adaptér, prodlužovací kabel, čisticí prostředek, přísavku a kotvící lano, dva páry čisticích podložek, dálkový ovladač a manuál, který je i v českém jazyce. 

Popis robota

Robotický vysavač funguje na bázi podtlaku. Při jeho používání je nutné, aby byl připojený k elektrické síti. Po připojení do elektrické sítě je potřeba zapnou hlavní červený spínač pro zapnutí a vypnutí, který se nachází na spodní straně vysavače.  Po přepnutí do pozice on začne podtlakový ventilátor vytvářet podtlak (otvor podtlakového ventilátoru se nachází na spodní straně vysavače), robot se přisaje na okno a pak už jen stačí stisknout tlačítko na rukojeti, které slouží pro zahájení a pozastavení úklidu.

Na spodní straně vysavače najdete dva pásy, kterými se vysavač po okně pohybuje, dále mřížku podtlakového ventilátoru, tlačítko pro zapnutí a vypnutí, senzory a části opatřené suchými zipy, na které se připevňují čisticí podložky.  Vzhledem k tomu, že vysavač okno myje mokré, stírá okno jemnou gumovou stěrkou, kterou také najdete na spodní straně vysavače.

Čisticí roztok a utěrky

V balení dostanete čisticí roztok a dva páry utěrek. Čisticí roztok o objemu 100 ml můžete nastříkat přímo na čistící utěrky ještě před tím, než je připevníte na výrobek. Pokud je již máte na robotovi, prostředek na utěrky nestříkejte, mohlo by dojít k poškození robota. Druhý možností je postřik provést na čištěnou plochu.  Utěrky jsou vyrobeny z mikrovlákna a připevňují se šedou stranou nahoru. V balení dostanete dva kusy s tím, že v manuálu je uvedeno, že utěrky můžete i ručně vyprat a opakovaně používat.

Bezpečnostní sada

Robot by při práci z okna neměl za žádných okolností spadnout, a to ani v případě, že dojde k výpadku elektrické energie. Pro tyto případy má robot integrovanou baterii o kapacitě 700 mAh, která robota na okně udrží po dobu 15 minut. Při výpadku začne robot vydávat hlasitý zvuk, čímž vás upozorní na nebezpečí. V sadě společně s výrobkem dostanete kotvící lano a přísavku. Přísavku vždy připevněte na vnitřní stranu okna (ta, která se otevírá do pokoje). Bezpečnostní lano je opatřeno stahovací smyčkou, která se protáhne přes adaptér a následně utáhne. Pokud by se přeci jen stalo, že by robot z okna z nějakého důvodu spal, nespadne až na zem, ale zachytí jej ono zmiňované jistící lano.

 

zpět nahoru ↑

Ovládání

Ovládání robota není nijak složité. Jen nesmíte zapomenout jej zapnout tím červeným knoflíkem na spodní straně. Pro zahájení čištění stačí stisknout tlačítko na rukojeti, které je zároveň i ukazatelem stavu baterie. V případě výpadku energie bliká červeně, jinak uvidíte barvu modrou.  Vysavač začne vysávat na defaultně nastavený program vysávání. Díky dálkovému ovladači si však čisticí režim můžete vybrat na míru okna. Je zde režim pro čištění širokých nebo vysokých ploch, režim lokálního čištění, který využijete především při odstraňování větší špíny koncentrované na jednom místě a dále zde najdete čtyřsměrové kolečko, kterým můžete vysavač ovládat. Při manuálním ovládání však nefunguje vibrační podložka.

zpět nahoru ↑

Jak pracuje

Robotického pomocníka jsem použila při mytí klasických oken, který má každý dům či byt. Jako každá hospodyňka, která se v úklidu příliš nevyžívá, myji okna jen několikrát do roka, a proto jsem s robotickým vysavačem oken dost narazila.  Pro péči o okna mytá jen několikrát do roka se nehodí. Na skle byly několikaměsíční usazeniny od prachu, deště a také nečistoty od hmyzu. S tím si vysavač bohužel nedokázal poradit, ale to mu ani nemohu zazlívat. Je totiž primárně určen pro pravidelnou údržbu velkých prosklených ploch. Pokud tedy doma máte velké prosklené plochy, jistě vám bude dobrým pomocníkem. Mile mě překvapil při čištění koupelnového zrcadla. Zaschlé kapky od vody setřel bravurně a zrcadlo i dokonale vyčistil, a to bez šmouh.

V návodu jsem se dočetla, že pokud je okno hodně špinavé, je potřeba největší nečistoty umýt. Svoje okna jsem tedy nejdříve umyla a pak nechala robota dělat svoji práci. Na větší prosklené ploše pracoval dobře. Pohyboval se systematicky, jezdil až k okrajům a neměl problém se na okně otočit. Horší to bylo v užší části okna se šířkou 33 cm, kde měl robot občas problém se otočit. Na údržbu této části jsem využila směrové ovládání pomocí dálkového ovladače. Kraje skel jsem musela dočistit, ale to už není taková práce.  Co mě při práci docela obtěžovalo, byl hluk, který vysavač vydává. Hlasitost se vyšplhala až k 70 dB, což je srovnatelné s hlasitostí klasického tyčového vysavače pro vysávání koberců. Ani můj robotický vysavač Xiaomi Roborock Sweep one s50 takový hluk nenadělá. Výrobce uvádí, že se pro čištění oken může používat pouze čisticí přípravek, který obdržíte společně s vysavačem. Jeho objem je 100 ml a na okna se nanáší pomocí rozprašovače.  Roztok jsem tedy na okna použila a musím poznamenat, že poměrně rychle usychá, takže je podle mě nejlepší roztok nejdříve nanést na utěrky (před tím, než je přilepíte na výrobek) a poté jej ještě nanést na okno. Jinak je spotřeba čističe opravdu velká.

Pořizovací cena nového 100ml balení se pohybuje kolem 100 Kč, což není mnoho, ale na druhou stranu je dobré vědět, jak čističem zbytečně neplýtvat, aby se vám mytí tímto způsobem vyplatilo. Na vysavači mi bylo sympatické, že jsem nebyla omezena kapacitou baterie. Tím, že je při práci výrobek připojen do zásuvky nemusíte vůbec řešit velikost čištěné plochy a hlídat si čas, kdy se vysavač vybije. Tím pádem se nemusíte obávat ani toho, že by kvůli nedostatku energie z okna spadl. Ve výrobku je navíc integrovaná baterie, která vysavač na okně v případě výpadku dodávky energie udrží celých 15 minut, takže máte dostatek času jej z okna sundat. Při výpadku elektřiny začne robot vydávat hlasitý signál, a tak okamžitě víte, že se něco děje. Líbí se mi také, že společně v balení dostanete kotvící sadu zahrnující přísavku a lano se stahovací smyčkou, takže kdyby přeci jen došlo k uvolnění vysavače, robot nespadne na zem, ale zůstane viset na laně. Moje závěrečné hodnocení je takové, že robotický vysavač bude své poslání dobře plnit na pravidelně udržovaných a velkých prosklených plochách nebo zrcadlech. Pro mytí klasických oken několikrát do roka vhodný není.

zpět nahoru ↑

Video recenze

Zajímá vás, jakým dalším způsobem můžete okna omýt? Přečtěte si náš článek a recenze aku stěrek na okna.

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
Recenze robotického čističe oken Symbo Weebot W130

Robotický čistič oken Symbo Weebot W130 je ideálním pomocníkem pro pravidelný úklid velkých prosklených nebo zrcadlových ploch. Pracuje sám a po dokončení se vrátí na místo, ze kterého vyjel. Je opatřen záložní baterií a kotvící sadou. Díky senzorům jej můžete použít i pro mytí bezrámových oken. Robot není vhodný pro údržbu klasických oken, která se myjí jen několikrát do roka. Při úklidu je hlučný, což může být obtěžující (75 dB) a čisticí roztok na okně rychle usychá.

PLUSY
 • samostatná práce
 • napájení ze sítě
 • záložní baterie
 • vhodný i pro bezrámová okna
 • i pro čištění zrcadel a dalších ploch
 • výběr z uklízecích módů
 • vibrační hlavice
 • dva páry utěrek v příslušenství
MÍNUSY
 • neodstraní velkou špínu
 • nevhodný pro klasická okna
 • roztok rychle vysychá
 • hlučnost při práci
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo