Recenze Robotický vysavač PURON PR10

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Od (minimálně u nás) nepříliš známé značky Polor (polský výrobce) a jejího vysavače PURON  PR10 jsem upřímně mnoho nečekala. Můžu prozradit, že vás překvapí příjemnou pořizovací cenou a propracovanou aplikací, která je srovnatelná se aplikacemi špičkovým robotických vysavačů. To pro mě bylo asi největší překvapení. Jako každý robot má i tento své nedostatky, které podrobněji zmíním v textu níže. Pro nenáročné uživatele však bude luxusním a většinou spolehlivým pomocníkem. Zjistěte více z naší recenze.

Parametry

Doba nabíjení240 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost69-70 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie3200 mAh
Výdrž na jedno nabití120 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidano
Typ navigacelaserová
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkune
Objem zásobníku0,6 l na prach, 0,36 na vodu
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí balenív aplikaci
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů1
Počet bočních kartáčů2
HEPA filtrano
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů5
Maximální výška překážek2 cm
Výška10 cm
Průměr33,5 cm
Držadlo pro přenášeníne
Pohybsystematický
Funkce vytíráníano
Funkce vysáváníano
Počet mopovacích utěrek2

Obsah balení

Společně s vysavačem PURON PR10 v balení dostanete dva zásobníky. Jeden je na prach (600 ml), druhý na prach a na vodu (360 ml voda + 300 ml na prach). Dále jsou součástí dvě mopovací utěrky z mikrovlákna, dva HEPA filtry, čisticí nástroj, dva páry bočních kartáčků, dálkový ovladač a samozřejmě nabíjecí stanice. Nechybí ani manuál, který je i v českém jazyce. Dálkový ovladač funguje na 2x AAA baterie, které nejsou součástí balení a je potřeba si je přikoupit zvlášť.

Popis vysavače

Vysavač PURON PR10 je výrobkem polské firmy Polor, která je specialistou na úklid a čisticí průmysl. Zabývá se prodejem a pronájmem čisticích pomocníků do domácnosti, firem i průmyslových objektů.

Z hlediska desginu je vysavač elegantním modelem. Černá barva je u domácích pomocníků v současnosti oblíbenou barvou, ale musím upozornit, že na ní jde všechno vidět. Na vysavači tedy zřetelně uvidíte prach i otisky prstů. U bílých modelů nejsou tyto neduhy na první pohled tolik znatelné.

V horní části se nachází lidar – kulatá věc, která slouží k měření vzdálenosti od předmětů. Vysavač má totiž laserovou navigaci. Lidar je lehce pružný, takže PURON nemá problém zajet ani pod nižší nábytek, aniž by se zasekl.

Ovládací prvky jsou na těle vysavače dva. Jedná se o tlačítko s ikonou domečku – robota pošle do dokovací stanice. Tlačítko s ikonou start/vypnout slouží pro zahájení, přerušení a opětovné spuštění vysávání. Mezi těmito dvěma tlačítky najdete malou diodou, která signalizuje připojení k Wi-Fi síti. Zcela chybí tlačítko čisticího režimu SPOT, který najdete jen v aplikaci nebo na dálkovém ovladači. To je podle mě ta horší varianta. Jedná se o často využívané tlačítko, které by mělo být co nejdostupnější bez zdlouhavého hledání v aplikaci či na ovladači. Přední část lemuje odpružený nárazník.

Na spodní části vysavače se nacházejí nabíjecí piny, senzory proti pádu ze schodů, dva přimetací kartáčky, rotační kombinovaný kartáč, všesměrové kolečko, dvě velká kola a UV lampa.

Po bližším prozkoumání mi PURON PR10 silně připomínal dříve testovaný robotický vysavač Mamibot EXVAC680S SmartEye. Ostatně mobilní aplikace pro PURON je stejná jako u Mamibotu. Liší se však v některých užitečných inovacích. PURON PR10 má navíc také UV lampu, která se má postarat o likvidaci bakterií, což však ze svého domácího testování nemohu spolehlivě posoudit.

Boční strana vysavače je opatřena QR kódem, který potřebujete pro spárování s mobilní aplikací. Dále zde najdete kolébkové tlačítko pro absolutní vypnutí vysavače a zdířku pro připojení nabíjecího kabelu. Vysavač je totiž možné nabíjet jak ze základny, tak přímo pomocí nabíjecího kabelu.

Filtrace

Vysavač PURON PR10 má trojí filtraci. Síťovinový filtr se společně účinným (velice pravděpodobně HEPA filtrem, výrobce nespecifikuje, ale podle vzhledu bych to na HEPA tipla) filtrem nachází na horní straně nádoby na odpad. Oba dva filtry je možné vyjmout, ale pouze síťovinový je možné omývat pod vodou.

Třetí filtr, který je vyrobený z materiálu podobného houbičce na mytí nádobí se nachází na boční straně nádoby na odpad hned vedle žlutého tlačítka pro uvolnění nádoby z těla vysavače. Trojitá filtrace je jednou z výhod tohoto vysavače.

Ovládání a aplikace

Jak jsem již v textu uvedla, PURON PR10 je z konstrukčního hlediska velice podobný Mamibotovi EXVAC680s Smarteye. Další podobnosti jsem zaznamenala i v ovládání a celkovou prací s vysavačem. PURON PR10 je možné ovládat pomocí aplikace nebo dálkového ovladače. V aplikaci najdete i možnost ovládání přes hlasové asistenty od Google a Amazonu. Já jsem využívala nejčastěji aplikaci. Dálkový ovladač jsem použila také, abych zjistila, zda na něj robot reaguje správně. Vše fungovalo, jak mělo.

Dálkový ovladač

Dálkovým ovladačem můžete robota zapnout a vypnout, spustit automatický režim úklidu nebo zvolit SPOT úklid či vysávání kolem stěn místnosti. Rovněž můžete vysávat pomocí směrových šipek. Vybrat si můžete ze dvou intenzit sání. Nechybí ani tlačítko pro dokování.

Aplikace

Pro spárování robotického vysavače s vaším smartphonem je nutná instalace aplikace We Back, která je dostupná jak v App Store, tak v Google Play. U aplikace musím zmínit, že se jedná o stejnou, která se používá také pro ovládání Mamibota. Je ovšem pravda, že aplikace pro PURON PR10 je sofistikovanější a propracovanější. Díky aplikaci můžete plně využít i možnosti mopování. Aplikace je v češtině, ale robot s vámi komunikuje pouze v angličtině, což je jazyk typický pro většinu robotických vysavačů.

V čem je aplikace propracovanější? Na rozdíl od Mamiobotu si ukládá mapu prostoru. Do paměti můžete uložit až 3 mapy. Dále umožňuje nastavovat zakázané zóny, virtuální stěny nebo vytyčit prostor, který má vysavač vysát. Samozřejmě nechybí režim SPOT, který je však v aplikaci trošku schovaný. Je potřeba kliknout na ikonu VÍCE, kde se objeví nabídka: určování polohy, částečný úklid = SPOST a směr. Směr jsou směrové šipky pro ovládání robota.

V menu Nastavení si můžete upravit hlasitost, kterou s vámi vysavač komunikuje. Tuto možnost jsem ocenila, jelikož z výroby vysavač komunikoval dost hlasitě. Rovněž si zde můžete nastavit jazyk, ve kterém má robot komunikovat. Na výběr je celkem 10 jazyků:

 1. čínština,
 2. angličtina,
 3. ruština,
 4. španělština,
 5. němčina,
 6. polština,
 7. vietnamština,
 8. korejština,
 9. portugalština,
 10. turečtina.

Z dalšího podrobnějšího nastavení rozhodně využijete možnost plánování úklidu. Úklid je možné naplánovat na víkend, pracovní dny nebo celý týden. Rovněž je možné si vybrat jen konkrétní dny. Hodit se vám budou také záznamy o úklidu.

V nabídce aplikace není režim carpet boost, který bych rozhodně ocenila. Nicméně vysavači v této cenové kategorii to dokážu odpustit. Na druhou stranu má poměrně propracovanou aplikaci, takže carpet boost by mohli vývojáři v některém z upgradů přidat. Carpet boost je funkce, díky které dokáže robot rozeznat koberec od tvrdé plochy, čemuž přizpůsobí výkon. Pro vysávání tvrdých podlah totiž není nutný tak vysoký sací výkon jako u koberců.

Ani u vysávání koberců však nepřijdete zkrátka. Stačí si jen v aplikaci upravit nastavení ventilátoru, který může pracovat ve 3 režimech:

 1. tichý,
 2. normální,
 3. turbo.

Přestože výrobce uvádí, že má vysavač velmi tichý chod, po mém měření musím napsat, že až tak tichý není. Avizovaných 50 dB rozhodně nedosáhl. U tichého chodu jsem naměřila 64 dB, u normálního 69 – 70 dB a u silného kolem 73 dB. Samozřejmě nemám pro testování dokonalé zařízení, ale hluk vydávaný při vysávání rozhodně nedosahuje nízkých 50 dB.

Při vytírání je možné si v aplikaci nastavit množství propouštěné vody. Tuto možnost jsem velebila i u zmiňovaného Mamibotu a i PURON PR10 musím za tuto možnost pochválit. Vytírání je na největší intenzitu skutečně kvalitní, pokud vytírání hodnotím s ohledem na robotické pomocníky. Samozřejmě, že mopu se nevyrovná nic. Nicméně vývojáři se inspirovali vytíráním u klasického mopu, a tak PURON PR10 se při vytírání pohybuje v tzv. rybí kosti. V podstatě vychází z pohybu, který děláte při mopování mopem. Jezdí tam a zpět vždy s drobnými vybočeními. Tento způsob vytírání hodnotím kladně, jelikož robot mopovací utěrkou po čištěném místě přijede vícekrát, takže je tu větší pravděpodobnost, že lépe vytře.

Z aplikace bohužel neobdržíte notifikace o zahájení či skončení úklidu. Rovněž zde chybí záložka, která by vás informovala o péči o vysavač. Nicméně robot mě v případě nutnosti upozornil na vyčištění senzorů.

Jednou se mi stalo, že se vysavač zasekl, vypnul a odpojil od aplikace. Bohužel se mi nepodařilo spojení mezi robotem a aplikací navázat ani při resetování připojení, takže jsem musela zařízení z aplikace vymazat a znovu jej nainstalovat, což mě štvalo. Nicméně tento nešvar se mi stal pouze jednou. U Mamibotu byla tohle běžná situace. PURON PR10 se kromě tohoto jednoho pochybění s aplikací vždy propojil.

Režimy úklidu

V aplikaci si můžete vybrat několik režimů úklidu:

 • automatické vysávání s možností nastavení výkonu,
 • vytírání s možností nastavení propustnosti vody,
 • částečný úklid (režim SPOT),
 • ovládání pomocí směrových šipek,
 • úklid vybrané plochy.

Údržba vysavače

Péče o vysavač je stejná jako u jiných robotických vysavačů. Bohužel o stavu jednotlivých dílů nemáte informace v aplikaci, ale vysavač vám nahlásí například to, že potřebuje otřít senzory. Alespoň já si myslím, že tohle mi hlásil. Někdy totiž anglická sdělení dost „huhlá“.

Společně s vysavačem obdržíte čisticí kartáček s břitem, kterým odřežete nečistoty namotané na rotačním kartáči. Štětečkem odstraníte prach z vysavače a nečistoty z HEPA filtru. Je ohromná škoda, že všesměrové kolečko nejde odejmout (tedy alespoň mě se to nepodařilo), jelikož na osové tyčince se vlasy a nečistoty zachytávají poměrně dost.

Pod vodou je možné omývat pouze síťový filtr a samozřejmě mopovací utěrku, což mi přijde dost škoda. U konkurenčních výrobků je možné vodou mýt i nádobu na prach či na vodu. Především u nádob na prach je důležitá správná péče. Zpravidla z nich veškerý prach nevysypete. Část nečistot zůstává v nádobce a nejlépe se odstraní právě vymytím. PURON PR10 má však v nádobkách elektroniku, a proto jejich mytí pod vodou není možné.

Vzhledem k tomu, že nádoba má odnímatelnou přídavnou část s otvorem na nečistoty, můžete se do nádobky dostat suchým hadříkem a pokusit se zbylé nečistoty vytřít. To však zabere poměrně čas a výsledek stejně není stoprocentní. Boční kartáčky se udržují snadno, jelikož jsou k vysavači jen nacvaknuty.

Na povrchu vysavače jsou okamžitě vidět prach a otisky prstů. Abyste se těchto nečistot zbavili, je nejlepší použít mírně vlhkou, měkkou utěrku z mikrovlákna. Vzhledem k tomu, že vysavač nemá madlo pro přenášení, objeví se otisky ihned, jakmile se robota dotknete.

Způsob testování vysavače

Na testování vysavače mám obvykle několik týdnů. Testuji ho tedy při běžném chodu domácnosti, kterou semnou sdílí manžel a náš chlupatý pes Bruce. Mám tedy dostatek času, abych si všímala toho, jaké výsledky vysavač podává, jak se o něj pečuje a jak se chová obecně.

Kromě toho také připravuji transparentní zatěžkávací zkoušku, díky které si můžete udělat obrázek o tom, jak výkonný vysavač je. Zatěžkávací zkouška se skládá z přípravy nepořádku. Používám přitom mouku jako prach, černou a červenou čočku jako větší nečistoty a kečup, ze kterého vytvořím zaschlou skvrnu, abych mohla předvést mopovací účinky. Zatěžkávající test je skutečně náročný a já beru na vědomí, že vysavač je pomocníkem pro pravidelný úklid, nikoliv pro jednorázový s přehnaným znečištěním. Proto například nedostranění zaschlých skvrn nemá vliv na mé hodnocení. Jde jen o to, abych ukázala a zjistila účinnost robotického pomocníka.

Jak vysává

V této části se věnuji mým poznatkům a praktickým zkušenostem s vysavačem. Vzhledem k tomu, že mám doma převážně vinylovou podlahu, vysával robot především tuto. Najde se u mě však také dlažba a koberec s nízkým vlasem. Na všech typech podlah vysavač obstál obstojně, ale musím upozornit, že se mi několikrát stalo, že daná část nebyla dobře vysátá. Na zemi zůstaly viditelné drobky. Bohužel nedokážu odhalit, co bylo příčinou.

Přestože výrobce na svých stránkách uvádí, že vysavač nemá problém s kabely, u mě je rozhodně měl. Asi jako každý, kdo má doma počítač, router a audiopříslušenství, mám i já v domácnosti prostory, ve kterých se povaluje větší množství kabelů, které byly pro vysavač gilotinou. Jakmile do nich najel, už se nedokázal vymotat a přestal pracovat. To, že se zamotal do chuchvalce tvořeného dvěma kabely, bych mu ještě odpustila. Ale to, že si nedokázal poradit s jedním kabelem, který jsem se snažila co nejvíce schovat do škvíry mezi sedačkou a zdí, mě tedy skutečně nemile překvapilo. Vezměte si tedy z mých chyb ponaučení a před každým vysáváním zvedněte vše, co se vám povaluje na zemi. Vysavač si s tím neporadí.

Jinak jsem byla s vysáváním až na drobné nedostatky spokojená. To, že vysavač občas nevezme všechno, se stává i u jiných výrobků. Plusem je, že si můžete nastavit 3 intenzity vysávání, takže pokud budete vysávat koberec, stačí zvolit maximální výkon a vysavač vás určitě nezklame.

Co se týče mopování, je asi lepší nejdříve podlahu vysát a až poté vymopovat. Přestože nádoba na vodu disponuje také zásobníkem na odpad, výsledky vysávání jsou lepší u klasického vysávání. Při vytírání se robot specificky pohybuje. Pohyb vychází z mopování klasickým mopem. Jednu dráhu tedy vytírání tam i zpět, což vede k lepším výsledkům. Navíc si můžete nastavit i propustnost vody. Já jsem vždy vytírala na maximální možnou propustnost a s výsledky jsem byla spokojená. Podlaha byla mokrá a při vytírání zůstávala suchá místa za robotem jen minimálně. Nedostatečná propustnost i mopování je například nedostatkem dříve testovaného Xiaomi Roborock Sweep One S50. Na jeho obranu však musím říct, že se jedná již o starší model. Od té doby prošlo mopování značnou inovací.

Na PURONu PR10 oceňuji trojí filtraci. Přímo v nádobce na nečistoty najdete síťový a účinný filtr, třetí se nachází z boku nádobky u výfukových otvorů a tvoří je materiál podobný houbičce na mytí nádobí. Trojí filtrace je rozhodně znát. Například účinný filtr netrpí tolik, jako u jednostupňové filtrace. Na druhou stranu je škoda, že se houbička z vysavače nedá vyjmout a čas od času vyklepat. Zmiňovaný (podobný) robot Mamibot umožňuje čištění všech tří filtrů.

Když už jsem u údržby, musím říct, že je škoda, že pod vodou se dá mýt jen síťový filtr. Nádobka na prach ani kombinovaná nádobka není možné pod vodou mít, jelikož obsahují elektronické části. To je docela škoda, protože to prodlužuje údržbu. Vnitřky nádob je potřeba vyklepat a následně vytřít například vlhkým hadříkem. Do všech záhybů se však stejně nedostanete.

Vyprazdňování nádob na prach jde také poměrně ztuha. Skládají se totiž ze dvou částí, které jdou od sebe poměrně těžko oddělit, abyste vysypali prach. Je potřeba použít trošku sílu a obecně to není tak pohodlné jako u jmenovaného Roborocka. Co se týče nádobky na vodu, k té dostanete dvě mopovací utěrky, které je možné prát v pračce.

Z hlediska ovládání jsem neměla žádný výraznější problém. Občas aplikace nereagovala dostatečně rychle, ale to je jen detail. Zprovoznění šlo hladce. Stačí jen stáhnout aplikaci, zaregistrovat se a naskenovat čárový kód z vysavače. Kód najdete hned vedle kolébkového tlačítka pro zapnutí a vypnutí.

V aplikaci si můžete nastavit úklidový plán, jazyk, zakázané zóny, virtuální stěny nebo třeba upravit hlasitost zvuku vydávaného vysavačem. Aplikace We Back je propracovaná a v češtině, takže by s ní neměl mít problém nikdo. Myslím, že u vysavače, který se dá pořídit již od 9 000 Kč je to rozhodně skvěle provedená aplikace, kterou se mohou pyšnit i mnohem dražší výrobky.

U vysavače mi chyběla funkce carpet boost, tedy automatické zareagování na změnu typu podlahy (tvrdá X kobercovaná) a také by se hodil senzor pro větší množství nepořádku na jednom místě. Nicméně to už jsou vychytávky , které najdete u dražších modelů.

Co říct závěrem? PURON PR10 patří z hlediska úklidu i konstrukce spíše do střední kategorie výrobků, která udělá velkou radost všem nenáročným uživatelům. Z hlediska propracovanosti aplikace by se však klidně mohl zařadit mezi velice kvalitní a inteligentní robotické vysavače. Výrobce tedy nedostatky vysavače poměrně slušně vyvážil pokrokovou aplikací.

Zjistit cenu

Chcete vidět další špičkové robotické vysavače? Podívejte se do našeho velkého testu.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.8 Total Score
PURON PR10

PURON PR10 nepatří k TOP špičce robotických vysavačů, které můžete na trhu najít, ale rozhodně obsadil vysokou příčku ve střední kategorii. Má sice nějaké mouchy (neumí se vymotat z kabelů, nemá carpet boost, občas není úklid stoprocentní), ale nabízí velice propracovanou aplikaci, kterou můžeme přirovnat k aplikacím špičkových robotických pomocníků. Můžete v ní nastavit virtuální stěny, zakázané zóny, zónové čištění a uložit 3 různé mapy. Máte tedy tu čest s robotickým vysavačem, který nevyluxuje vaše konto, a přitom poskytne dobré čisticí výsledky.

Baterie
6.8
Provoz
8.5
PLUSY
 • vytírání i vysávání
 • propracovaná aplikace
 • virtuální stěny, zakázané zóny v aplikaci
 • aplikace v češtině
 • nastavení trojí intenzity vysávání
 • trojí intenzita mopování
MÍNUSY
 • málo omyvatelných částí
 • nádoby na prach se otevírají ztuha
 • neporadí si s kabely
 • neinformuje o nutnosti údržby
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo