Recenze Samsung 55Q60A (a Q67A)

Řada Q6xA je základní vstupnou do světa QLED. Co by nás v něm mělo čekat? Bohatší barvy, lepší výbava a použitelné HDR. Už od loňského roku a modelu Q60T, však Samsung tento model výrazně ořezal a i když ho díky tomu dokáže nabízet za nižší cenu, tak mu několik důležitých vlastností chybělo. Bude to letos lepší? Na to se společně podíváme.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence50 Hz
PodsvíceníEdge
HDMI3
Průměrná doba odezvy16 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieQLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka8 bitů + FRC
Pokrytí spektra DCI-P394 %
Pokrytí spektra Rec.202074 %
Výška70,9 cm
Šířka123,2 cm
Hloubka2,6 cm
Výška (včetně podstavce)74,8 cm
Šířka (včetně podstavce)123,2 cm
Hloubka (včetně podstavce)22,9 cm
Váha16,2 kg
Odhadovaná spotřeba za rok77 kWh
Duální tv tunerne
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu10 ms

Samsung Q60A vs Q67A

Samsung v rámci řady Q6xA nabízí dva modely Q60A a Q67A. Ptáte se v čem se liší? První řadě dostupnými velikostmi:

 • Samsung Q60A je k dostání v: 50, 55, 65, 75, 85 
 • Samsung Q67A je k dostání v: 43, 50, 55, 65, 75 

Dalším rozdílem je barva. Q60A je černá a Q67A je šedá. Dalším rozdílem podle specifikace Samsungu je rozdíl v podsvícení. V obou případech se jedná o panel s bočním podsvícením bez lokálního tlumení. Na stránkách Samsungu pak najdete Supreme UHD dimming u Q60A a Ultimate UHD Dimming u Q67A. Zajímavé je, že současně Samsung uvádí stejné hodnoty u metriky PQI (index kvality obrazu). Tato metrika nevyjadřuje nic objektivního, ale jen postavení (hierarchii) v nabídce Samsungu. Měl jsem možnost vidět chvíli obě televize vedle sebe a žádný znatelný rozdíl jsem na testovacím videu neviděl. Věřím, že Q67A může mít teoreticky v určitých scénách lehce navrch. Ale bude se jednat o okrajovou záležitost. Nutno dodat, že i cena Q67A a Q60A je stejná. Co v této situaci dělat? Osobně (pokud nemáte preferenci v barvě nebo vám nejde o velikost 43 nebo 85 palců které jsou unikátní) bych volil v dané chvíli výhodnější nabídku.

Vzhled

Pokud jde o vzhled, tak rozdílů proti předchozí generaci není mnoho. Zajímavostí je, že je televizor tenčí (na první pohled nemusí být zřejmé), ale když je dáte vedle sebe je rozdíl v tloušťce 2 cm. Většina materiálů (kromě rámu) jsou plastové, ale působí poměrně robustně a solidně. Zpracování není na úrovni top modelů, ale jako špatný bych ho rozhodně neoznačil. Logo Samsungu je tentokrát trochu netradičně umístěno v pravém spodním rohu rámečku.

Stojan tvoří dvě jednoduché nožky, které snadno nacvaknete k tělu televizoru. Šroubovák pro tentokrát můžete nechat v klidu, potřeba nebude. A nebojte, podle výrazného “lupnutí” plastu poznáte, že jste nožky nasadili správně. Máte možnost je umístit do dvou pozic. A tím i upravit výšku televizoru. Je to jen pár centimetrů ale někomu to může přijít vhod. Lze tak pod televizor umístit soundbar nebo menší herní konzoli. Maximální výška od „země“ je 6,5 cm a prostor mezi jednotlivými nohami je 88 cm. Pozor toto není možné u velikosti 43 palců. Týká se to jen větších velikostí. Nožky stojanu mají podobu otočeného písmeno T.

Na zadní straně jsou připraveny drážky pro vedení kabelů, takže kdo má rád úhledné uložení kabeláže si přijde na své. Rovněž jsou součástí balení i dvě svorky pro jejich sepnutí. Pokud jde o vstupy a výstupy, tak máme 3x HDMI (vše ve verzi 2.0) Dva porty ústí směrem do strany, jeden dozadu. Poté 2x USB (verze 2.0), digitální audio výstp, síťový port a konektor pro anténu. Prostě takové minimum co většině uživatelů bude stačit. Napájecí kabel není zafixován k televizoru, najdete ho samostatně v krabici.

Kvalita obrazu

Dobrou zprávou je, že panel je typu VA. A vypadá to, že je tomu tak ve všech velikostech obrazovky. To je dobrá zpráva. Není nic horšího, než když jsou v rámci jedné řady a jejich různých velikostí různé typy panelu. Jelikož se jedná o základní vstupenku do světa QLED (a navíc díky letošní novince miniLED dělá Samsung svou základní QLED řadu ještě dostupnější), nemůžete čekat naprosto dokonalý obraz. Obrazovka má 50 Hz, boční podsvícení a je 8 bitová (+ FRC) co je to FRC?. Možná přemýšlíte co znamená zkratka FRC. Jedná se o takový trik, kteří výrobci používají. Jednotlivé pixely střídají zobrazení dvou různých barev a tím simulují barevný tón, který standardně nejsou schopny zobrazit a tím je docíleno plynulejšího barevného přechodu. Pochopitelně plně 10 bitový panel je vždy lepší, protože dokáže barevného přechody zobrazit přirozeněji, ale ten je výsadou spíš dražších televizorů. I obrazový procesor není zcela špičkový – Quantum Processor 4K Lite. Z pohledu upscallingu na 4K rozlišení mu není co vytknout a není patrný rozdíl oproti vyššímu modelu. Má však mnohem menší nabídku funkcí pro umělé vylepšení obrazu. Pokud máte raději přirozený obraz, nemusíte vás to nijak trápit. Pokud máte rádi vylepšení typu “super rozlišení” od LG, tak zde jich mnoho nenajdete.

Stejně jako loni televizor využívá DUAL LED. To znamená, že pracuje nejen se studenou bílou barvou LED diod, ale využívá také teplou bílou barvu. Smyslem je dosáhnout lepšího kontrastu a podání černé barvy než u konvenčního řešení. Samsung tento systém využívá u levnějších modelů s bočním podsvícením, aby částečně kompenzoval jejich schopnosti vůči modelům s přímým podsvícením. Povedlo se mu to? To se dozvíte v následujícím odstavci.

Kontrast a jas, to je oč tu běží …

Jak už jsem zmínil, jedná se o VA panel. A to znamená že kontrast by měl být na dobré úrovni. 4 500 : 1 je opravdu velmi slušná hodnota, ale loňský model na tom byl ještě lépe. Obrazovka má boční (Edge LED) podsvícení a nemá lokální tlumení (local dimming). Z pohledu jasu je na tom stejně jako předchůdce. Tedy maximum se pohybuje na úrovni 450 nitů. Co to znamená? Je vhodná jak do světlejší místnosti pro denní sledování, tak i pro večerní sledování filmů. Ani v jednom z těchto ohledů rozhodně nepatří mezi špičku, ale také ani nijak zásadně nepropadá.

Barevná jednotnost panelu není ideální, rohy jsou při zobrazení šedé barvy o něco tmavší. Naopak při zobrazení černé barvy si žádného rozdílu nevšimnete a obrazovka vypadá jednolitě. Nicméně to se může lišit mezi jednotlivými kusy. Se slunečními paprsky si televizor dokáže poradit, jen nesmíte mít silný zdroj světla mířící přímo na obrazovku. V ostatních případech je použitelná i ve světlém prostředí. I když je pochopitelně vhodnější televizor s větším maximálním jasem.

Pokrytí barevného spektra je výstavní skříní QLED. A i u tohoto levného modelu dosahuje 94 % u DCI-P3 a 74 % u Rec.2020. To je o pár procentních bodů více než minulý rok. Jen pro upřesnění, DCI-P3 je barevný rozsah který vás zajímá pokud chcete sledovat HDR. Každopádně platí, že v naprosté většině situací jsou barvy věrné, bohaté a dostatečně živé. Panel je s ohledem na cenu 8 bitů + FRC. Takže jsou občas patrné lehké nedostatky v barevných přechodech, ale není to nic neobvyklého (na danou cenovou třídu).

Pozorovací úhly a pohybové scény

Pozorovací úhly jsou typický VA panel bez rozšířené vrstvy pro lepší pozorovací úhly. Takže okolo 35 ° čekejte posun barev a ztrátu jasu. Pro průměrnou místnost je naprosto dostatečná, pokud chcete sledovat hodně ze strany, musíte si připlatit za OLED nebo vybavenější LCD.

Ztvárnění pohybu je za mě nachlup stejné jako u loňské Q60T. Pro nenáročné diváky naprosto dostateční, ti náročnější by stejně o něčem jiném než 100 Hz panelu stejně neuvažovali. Jen zopakuji – Q60A má 50 Hz. Najdete zde i BFI (Black Frame Insertion), která se u Samsungu ukrývá pod názvem LED Clear Motion. Pochopitelně však vede k drobnému ztmavnutí obrazu. Celkově však patří ztvárnění pohybu mezi to nejlepší co je u 50 Hz televizorů k dostání.

HDR je podporováno! Ale …

Co tím chci říct? Podporované jsou z pohledu Samsungu klasické formáty. HDR10, HLG HDR10+ a HDR10+ Adaptive. Jaký je rozdíl mezi posledními dvěma? Ten druhý využívá senzoru okolního světla a na základě toho upravuje obraz. To stejné dělá u svých televizorů LG a říká tomu Dolby Vision IQ. Rozdíl je ten, že Samsung nepodporuje Dolby Vision. Což je v současné době standard s výrazně větší podporou na straně tvůrců než HDR10+. Na druhou stranu vás to u tohoto televizoru nemusí mrzet. Mezi HDR a SDR obrazem je minimální rozdíl. Ano využijete velmi slušné pokrytí barevného spektra. Ale to je celé. Maximální jas ani kontrast žádné obrazové orgie nedovolují.

Pro hráče je ale vhodná? Nebo ne?

Hned v úvodu musím zmínit dva nedostatky kvůli kterým mohou hráči váhat s jejím pořízením. Tím prvním jsou HDMI porty jen ve verzi 2.0 a nikoliv 2.1. Na jednu stranu to nevadí protože tv má frekvenci stejně jen 50 Hz, ale chybějící VRR (variabilní obnovovací frekvence) už zamrzí. Druhý je přeci jen kvalita obrazu. Q60A ji nemá špatnou, ale špička je přeci jen o kus dále. Hráče samozřejmě budou zajímat i metriky jako doba odezvy (16 ms) a input lag (10 ms). V segmentu LCD trochu lepší nadprůměr, rozhodně dobrý výsledek. Co v nabídce najdete je ALLM (automatické přepnutí do herního módu po zapnutí herní konzole) a dále Game bar – rychlé nastavení týkající se her. Více o něm je v sekci s popisem operačního systému Tizen.

Systém

Jedná se o Tizen (což je vlastní systém Samsungu) tentokráte ve verzi 6.0. Jde o léty ověřený, kvalitní a intuitivní systém. To znamená několik věcí. Meziroční změny jsou už několik posledních let spíše kosmetické a týkají se rozvržení nastavení, přidání nových ovládacích možností nebo organizace video služeb a televizního vysílání. Co je důležité mít na paměti je fakt, že systém je rychlý, stabilní a s minimem chyb (pádů / zaseknutí). Na druhou stranu neposkytuje tak bohaté možnosti jako AndroidTV, která pro pokročilé uživatele nabízí několik opravdu mocných možností. Daní za to, je právě trochu horší stabilita a rychlost AndroidTV.

Nabídka aplikací je poměrně bohatá. Kromě globálních služeb typu Youtube, Netflix, Amazon Prime nebo Apple TV se můžete těšit i z nabídky služeb lokální produkce. Voyo, O2TV, Kuki, Seznam televize, Mall.tv, Lepší.tv, SledovaniTv a několik dalších. V tomto ohledu je na tom Samsung opravdu skvěle. Třeba majitelé LG televizorů na nativní aplikaci pro O2TV čekají už snad pět let. A stále bez úspěchu. Za zmínku stojí i Multiview, které přináší možnost sledovat současně tv a v další části obrazovky pak zrcadlit displej svého telefonu. Jako teoreticky je to zajímavé, ale zda pro to najdete praktické využití musíte zvážit sami. Já třeba ne.

Úvodní spuštění a instalace televizoru je u Samsungu zpracováno vážně dobře. Přivítá vás logo Samsungu a QLED a hned po nich už je modrá obrazovka s průvodcem instalace. Můžete si vybrat zda ji chcete projít pomocí telefonu nebo dálkového ovladače. Musím uznat, že pomocí telefonu je to pro mě rychlejší a snažší, zejména kvůli propojení s domácí wi-fi sítí. Klasicky vyberete zdroj signálu, potvrdíte připojená HDMI zařízení (pokud nějaká jsou) a poté se stáhne aktualizace systému. Dále musí zadat (či vytvořit) svůj Samsung účet a poté už následuje jen rychlé demo, ve kterém vám tv představí možnosti televizoru.

Ovládání

Dálkové ovládání má malý solární panel. Vtipná věc, je že je na zadní straně. Chápu, že z pohledu designu je to pochopitelné, ale z pohledu praktičnosti to smysl nedává. Aby fungoval a ovladač se skrze něj dobíjel, musíte ho mít aspoň čas od času otočený vzhůru nohama. Naštěstí lze tuhle hru na ekologii vyřešit za pomoci USB-C kabelu, kterým lze ovladač nabít. Za to si Samsung zaslouží pochvalu a osobně mi to dává mnohem větší smysl než dobíjení skrze solární panel. Ještě doplním že USB-C kabel není součástí balení, ale většina domácností ho doma mít bude.

Pro ovládání televizoru je možné využít i hlasové asistenty. Ty od Googlu nebo Amazonu v našich krajích příliš rozšířeny nejsou, ale Samsung má v nabídce i vlastního integrovaného asistenta, kterému říká Bixby. Ten přijímá povely v hlavních světových jazycích (takže ten náš budete hledat marně). Ale i s průměrnou znalostí a výslovností angličtiny, ho lze používat. Nelze ho používat pro ovládání aplikací (např. hledání na Youtube), ale dobře dokáže posloužit při ovládání televizoru “set contrast to 80”, “change input to HDMI 3”, “set game mode” atd… Další možností ovládání je mobilní aplikace a pro případy nouze je pod logem Samsungu v prostřední části obrazovky ukryto fyzické tlačítko které dokáže tv vypnout/zapnout, měnit hlasitost a programy – podle typu a délky stisku. 

Bohužel tato tv nemá dvojitý tuner. Co to znamená? Nemůžete jeden pořad sledovat a jiný nahrávat. V případě, že tv má dvojitý tuner je možné nahrávat jen ten pořad, který právě sledujete. V opačném případě je možné nahrávat jen ten pořad, který sledujete.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota F. Neděste se. V letošním roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 100 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 200 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu, ale když budu brát v potaz cenu 5 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 000 Kč.

Zvuk

Naprostá klasika u levnějších televizorů. Je to stereo (2.0) a s celkovým výkonem 20 W. Podporuje formáty Dolby Digital Plus a Dolby Atmos (skrze druhý HDMI port s podporou eARC). Pochopitelně to neznamená, že dokáže Dolby Atmos reprodukovat. Ale dokáže ho skrze HDMI poslat do domácího kina nebo soundbaru. Pokud by se jednalo o soundbar od Samsungu, můžete využít i synergie Q-Symphony což je funkce, která dokáže současně využít repro soundbaru a televizoru. Ale žádný dramatický rozdíl bych nečekal, tato tv má skutečně jen základní audio schopnosti. O tom svědčí i to, že funkce prostorového zvuku je ve své základní verzi Object Tracking Sound Lite (OTS Lite). Je to spíše marketingové lákadlo. Pokud chcete prostorový zvuk, musíte rozhodně koupit externí audio řešení. Jen pro zajímavost doplním, že Samsung už několik let nepodporuje zvuk ve formátu DTS. Ten je často u Blu-ray filmů, případně u některých verzí filmů, které můžete stáhnout z internetu.

Samsung tv a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

Samsung Q60T

Platí to v naprosté většině případů. Nejtěžší překážkou pro prodeje nového televizoru je jeho loňský předchůdce. Pojďme se rovnou podívat na rozdíly mezi nimi. Q60A má navíc OTS (Object Tracking Sound) a Q-Symphony. Jsou to ale spíš lákadla, protože v praxi tyto funkce žádný výrazný rozdíl nepřináší. Novinkou je také HDR10+ Adaptive, tedy “lepší verze” HDR standardu. Opět platí, že rozdíl není velký. Tato tv nemá schopnosti na to aby plně zobrazila HDR. Drobností je i nová verze dálkového ovladače, který má solární panel pro automatické nabíjení. Q60A má lehce lepší pokrytí barevného spektra, Q60T má výrazně vyšší kontrast. Jas je u obou stejný. Ani jedna z nich nemá funkci lokálního tlumení. Když vezmu tyto faktory dohromady, tak o trochu lepší obraz nabízí loňský model. Jasné argumenty jsou tu dva. Cena a dostupnost Q60T. Zatím se Q60T ještě prodává (i když už ji nenabízí tolik obchodů jako v úvodu roku) a stojí okolo 17 000 Kč. Oproti tomu Q60A stojí 23 000 Kč. A to je moc velký rozdíl za stejnou (v některých ohledech dokonce horší) televizi. Q60T se však do konce roku 2021 z trhu stáhne a cena Q60A spadne níže. Dokud se tak nestane, kupujte Q60T.

Samsung Q70A

V úvodu musím začít tím, že oba televizory mají v tuto chvíli velmi podobnou cenu. Což je dost překvapivé. Q70A je totiž lepší televizor. Prvně začnu tím co mají společné. Boční podsvícení, pokrytí barevného spektra, bitová hloubka i podporované HDR standardy. A nyní se dostaneme k tomu co má Q70A navíc. Začnu drobností typu jednoho HDMI portu navíc. Mnohem zásadnější je 100 Hz panel, který Q60A nabídnout nemůže. Q70A má výrazně vyšší kontrast (cca o 20 %) a o něco vyšší jas (o 10 %). Další zajímavou výhodou je přítomnost dvojitého televizního tuneru u Q70A, který umožní jeden pořad sledovat a jiný nahrávat. Pro hráče je u Q60A nepříjemná chybějící podpora HDMI 2.1. Podívejme se na to v kontextu skoro stejné ceny a Q60A opět odchází ze souboje se svěšenou hlavou. Pokud by byla o nějaké 4 000 Kč levnější než Q70A, dá se v některých případech její koupě doporučit. Při stejné ceně to ale smysl rozhodně nedává.

Samsung AU8072

Celá letošní série “AU” je z pohledu obrazu de facto totožná, liší se zejména výbavou. Proto můžete následující řádky brát i v kontextu AU7072 nebo AU7172. A zde je hodně důležité uvědomit si, jak chcete televizor využívat. Pokud to bude klasika v podobě sledování televizního vysílání a výjimečně nějaký film z USB disku či notebooku, doporučoval bych ušetřit a vzít AU8072 nebo některou z dalších variant řady AU. Pro toto využití vám totiž levný QLED nenabídne mnoho navíc. V obou případech 50 Hz panel a v případě kontrastu dokonce AU8072 vede. Ano Q60A má lehce vyšší jas a lepší pokrytí barev (to však u televizního vysílání nevyužijete). Hlavní rozdíl je však v ceně. AU8072 lze koupit za 15 000 a Q60A za 23 000 Kč. Jasně, tento rozdíl se bude do budoucna snižovat, ale věřím že AU8072 bude vždy alespoň o čtyři tisíce levnější. A to je pro Q60A zásadní problém.

Samsung QLED TV 2021 srovnání

Q80AQ70AQ60AThe Frame 2021
Dostupné velikosti55, 65, 7555, 65, 75, 8543, 50, 55, 65, 75, 8543, 50, 55, 65, 75
Rozlišení4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)
Barevná hloubka8 bitů + FRC8 bitů + FRC8 bitů + FRC8 bitů + FRC
Typ paneluVA (55 palců nejspíše IPS) VA VA VA
Typ podsvíceníPřímé (Direct Full Array 8x)Boční (Mega Contrast)Boční (Mega Contrast)Boční (Mega Contrast)
Podsvícení (interní označení)Supreme UHD DimmingSupreme UHD DimmingSupreme UHD DimmingSupreme UHD Dimming
Obnovovací frekvence100 Hz100 Hz50 Hz100 Hz (55 palců a větší)
Ultraširoký pozorovací úhelanoneneano
Dual LEDneanoanoano
HDR (High-Dynamic Range)Quantum HDR 1500Quantum HDRQuantum HDRQuantum HDR
Obrazový procesorQuantum Processor 4KQuantum Processor 4KQuantum Processor LiteQuantum Processor 4K
Zvukový výkon60 W20 W20 W40 W
Subwooferanonenene
Konfigurace reproduktorů2.2.2 2.02.04.0
Object Tracking Soundanoano (OTS Lite)ano (OTS Lite)ano (OTS Lite)
Q-Symphonyanoano (Q-Symphony Lite)ano (Q-Symphony Lite)ano
Active Voice Amplifierano anonene
Operační systémTizenTizenTizenTizen
Wi-Fianoanoanoano
Bluetoothanoanoanoano
Bixbyanoanoanoano
Herní režimanoanoanoano
FreeSyncano (FreeSync Premium Pro)ano (FreeSync Premium Pro)ano (FreeSync Premium Pro)ano (FreeSync Premium Pro)
G-SYNCnenenene
Obraz v obraze (PiP)anoanonene
Ambient módano (Ambient Mode+)ano (Ambient Mode+)ano (Ambient Mode)ano (Ambient Mode+)
AI Upscaling
anoanoanoano
HDMI4434
USB2222
ARCanoanoanoano
eARCanoanoanoano
One Connectnenenene
Tuner2x DVB-T2CS22x DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2

Doporučené nastavení

Každá televize (i stejný model od totožného výrobce) je trochu jiná, stejně jako místnost, ve které budete tv sledovat. Proto berte toto nastavení jako inspiraci, od které se můžete odpíchnout, ne jako pevné dogma.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste:

 • Nastavení > Obecné > Nastavení Inteligentního režimu > Optimalizace jasu > vypnout
 • Nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 30
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 25
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Odstín (Z/Č) > 0

Pár poznámek k jednotlivým položkám v menu a jejich nastavení:

 • Výchozí režim obrazu máš znatelný nádech modré barvy a doporučuji ho změnit na film, či Filmmaker mode.
 • Jas (první položka v menu) – jak moc světla tv produkuje, vlastně jak je jasná.
 • Barvy – v zásadě sytost barev.
 • Digitální vylepšení ostrosti obrazu, obecně doporučuji nezapínat. Jen v případě, že sledujete hodně videa v nízké kvalitě..
 • Blur pro 50 fps video, naopak judder je pro 25 fps a nižší.
 • LED Clear motion je označení Samsungu pro BFI (Black Frame Insertion). Při jeho zapnutí bude obraz trochu tmavší, ale může být pro vaše oko plynulejší. Doporučuje vyzkoušet zda víc vyhovuje zapnutý nebo vypnutý.

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEMPOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMP3TXT
MP4MPAPSB
MPEGOGG
MPGWMA
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Chcete raději televizi se 100 Hz panelem?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.9 Total Score
Hodnocení Samsung 55Q60A

Q60A je za mě trochu nešťastný model. Šetřilo se na několika místech a proto mu na vyšší model Samsung Q70A chybí hodně. Na druhou stranu pro nenáročné uživatele oproti základním LCD typu Samsung AU7172 nepřináší nic extra zajímavého a přitom má výrazně vyšší cenu. Doporučuji Q60A nekupovat a jít případně do dražší nebo levnější alternativy co má Samsung v nabídce. Neznamená to, že je to špatný televizor. Naopak je povedený. Ale Q70A je ve všem lepší a jen o trochu dražší (teď dokonce za stejnou cenu) a pokud chcete spíše základní model, je tu řada AU.

Kontrast
6
Pozorovací úhly
5.5
Barvy
8
Konstrukce
7
Dynamické scény
7
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
 • Velmi slušný kontrast
 • Na poměry LCD opravdu černá černá barva
 • Jednoduché ovládání
 • Nízký input lag
 • Bohatá výbava
MÍNUSY
 • Slabý zvuk
 • Nemá lokální tlumení
 • Pozorovací úhly jsou slabé
 • Nemá HDMI 2.1
 • Jen 50 Hz panel
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

6 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den, koupila jsem Samsung QE55Q60A nevím jak připojit k televizi starší DVD které nemá HDMI děkuji za radu.

  • Dobrý den,

   můžete koupit redukci Scart na HDMI nebo kabel typu Kabel SCART – 3xCINCH – předpokládám, že DVD scart konektor má.

 2. Zdravím, chcem kúpiť novy Qled TV.
  Rozpočet mám do 700eur.
  Pozerám na heureka.sk že v rozmedzí 670 -700 eur je Qled 7 x Samsung.
  55QE70T,80A,75A,70A 77A,65A,60T.
  Prípadne 74T za 730€.
  Môžem poprosiť radu ktorý sa najviac oplatí v tej cene.
  Ďakujem.

 3. Dobry den,
  skusam svoju otazku – podla odporucania FB stranky – napisat na tomto mieste. Zcasti suvisi aj s touto recenziou. V auguste sa mi pokazil televizor. Samsung UE40F6200. Mal som ho 8 rokov, bol som s nim velmi spokojny. Nasledne som si kupil novy. Opat Samsung, QE43LS01T, dizajnovu paradu zo serie Serif. Ocakaval som krasny, hladky, ostry obraz. A zazil som asi svoje najvacsie sklamanie z elektroniky: obraz sice ostry, ale len na malej casti obrazovky. Zvysok ani nie rozmazany, skor az taky dvojity. Velmi tazke pre oci. Skusal som vselijake nastavenia, stravil pri tom v sucte hodiny. Staticky obraz krasny, pri niektorych filmovych pohyboch vsak trhany, pri sportovych prenosoch nesuvisla, postupne vykreslovana draha lopty, puku apod. Obraz vo filmoch neprirodzeny, akoby studiovou (televiznou) a nie filmovou kamerou natacany. Asi najviac ma zaskocili dva blikajuce stvorce zhruba uprostred obrazovky z monoskopu z predchadzajuceho kanala, ktore ostali na obraze po prepnuti. Tie blikali aj po vypnuti TV zo siete a opatovnom zapnuti (mozno je to normalne pri QLED, neviem). Vselico som skusal s obrazom, nepacil sa mi. Vymenil som set-top-box, HDMI kable. Skoncilo to tak, ze som TV vratil. A tak teraz hladam iny. Velkost izby a rozlozenie nabytku mi dovoluju maximalne 43″. Nadabil som v obchode na Panasonic HX940E, ten mal dokonca aj 100 Hz panel, ale vo velkosti 43 uz nie je k dostaniu. Preto sa chcem opytat, co by ste mi odporucali. Hladam 43 palc.TV, najlepsie 100 Hz panel (ale ak by bola nejaka perfektna alternativa s nizsou frekvenciou, nemusel by byt problem). Signal mam vo Full HD kvalite cez set-top-box, pozeram casto sport, YouTube a Netflix. Zaujal ma aj Sony KD-43X85J, ale nie je vystaveny v ziadnej predajni v okoli, aby som si ho realne pozrel. Studoval som si aj Samsung QE43Q64T, avsak uz mam urcite obavy zo Samsungu. Co by ste mi poradili?

  • Dobrý den,

   v první řadě děkuji za důvěru. Prvně k současné televizi QE43LS01T je bezesporu krásná, ale z pohledu obrazu je to poměrně základní model. Značnou část ceny si tedy připlácíte za vzhled. Nicméně to co popisujete mi spíše přijde jako vadný přístroj a ne běžné chování. Přesto chápu, že se díváte po jiné značce. Tím nejlepším co lze ve velikosti 43 palců mít je loňský Panasonic TX-43HX940E (letos bohužel až od 49 palců) – 100 Hz IPS panel. Nicméně chce to mít hodně štěstí na poslední kousky co má někdo skladem. Alternativa o které píšete je letošní (a také o něco dražší) Sony KD-43X85J – rovněž 100 Hz, tentokráte VA panel. Případně její loňský předchůdce Sony KD-43XH8596, de facto to stejné ale s lepší cenou – když objevíte nějaký nevyprodaný kus. V této kategorii není příliš velký výběr, a tudíž i ceny jsou na úrovni 55 palcových modelů v podobné kvalitě. Samsung Q64T je kvalitativně výrazně horší.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo