Recenze sušičky Samsung DV90TA240AE

Pokud hledáte energeticky úspornou kondenzační sušičku, můžete se zaměřit například na tento model značky Samsung DV90TA240AE. Ten se může pochlubit nejlepší energetickou třídou A+++. Najdete zde 14 programů a k tomu další doplňkové funkce. Dostačující 9 kg kapacita bubnu je vhodná pro “klasickou“ 4 člennou rodinu. U této sušičky si můžete zvolit směr, kterým se budou otočná dvířka sušičky otevírat. Ta jsou průhledná a vy se tak možná budete ze začátku “kochat” tím, jak se prádlo v sušičce suší. 10letá záruka na invertorový motor, 3 senzory na sušení, snadné ovládání, to je jen malá ukázka toho, co ten tento model nabízí. Ale pojďme si jej ve zkratce představit trošku blíž: 35 minutový cyklus Quick Dry pro rychlé sušení, funkce Wrinkle Prevent na omezení tvorby záhybů, osvětlení bubnu, aplikace na diagnostiku, praktický filtr 2 v 1 a 3 senzory na sušení. Pokud budete číst dál, najdete zde další podrobnosti, srovnání s podobným modelem a různé také tipy, které se vám mohou hodit.

Parametry

Kapacita9 kg
Energetická třídaA+++
Roční spotřeba energie194 kWh
Hloubka60 cm
Šířka60 cm
Výška85 cm
Hmotnost50 kg
Hlučnost65 dB
Počet programů14
Odložený startano
LCD Displejano
Dětská pojistkaano
Refreshano
Zvukový signálano
Osvětlení bubnuano
Trvání standardního programu220 min
Třída účinnosti kondenzaceB
Typ chladivaR 134a

Recenze

Přestože tato sušička nepatří ve všech parametrech mezi vyloženě špičkové výrobky, má docela dost předností. Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem je již sama o sobě hospodárná a u tohoto modelu jistě oceníte energetickou třídu A+++.  Materiál bubnu je z pokované oceli a celé její provedení působí kvalitně. Tělo v bílé barvě s černými dvířky, působí zajímavě a moderně. S 65 dB ji můžeme zařadit mezi spotřebiče s průměrnou hlučností, na trhu najdete sušičky od 60 do 70 dB. Tišší sušičkou je například Bosch VTX87M90BY, která suší s hlučností pouze 62 dB.

Rozměry výrobku jsou klasicky 60 x 85 x 60 cm. V praxi ovšem počítejte s hloubkou 65 cm, pokud chcete, aby byla sušička plně zastrčená. Nejedná se tedy o model slim, který většinou volí majitelé menších koupelen. Slim provedení nabízí například sušička Beko HDF 7412 CSRX, jejíž spotřeba je ovšem o něco vyšší, ale nejedná se o až tak velký rozdíl, jelikož energetická třída je A++. Horší je to s kapacitou, která kvůli slim provedení pouze 7 kg.

Co se týká toho nejdůležitějšího, a to je sušení, s třídou B si na stupnici od A do G, nevede zle. Pokud vlastníte pračku s kvalitním odstřeďováním (alespoň 1 400 ot./min), nebudete mít žádný problém. Co určitě oceníte, je rychlý program, který vám vysuší lehké prádlo již za 35 minut. Filtr sušičky u tohoto modelu musíte v čistotě udržovat vy. Upozorní vás na to dva alarmy. Na trhu již existují sušičky, které si s problémem čištění filtru poradí samy, v tomto případě tomu tak není. Na druhou stranu inovativní filtr 2v1 vám usnadní údržbu v tom, že není třeba čistit filtr výměníku tepla. Manuální otáčecí kolečko vám umožní jednoduché zvolení programů a na LCD displeji vše přehledně uvidíte. Variabilní otevírání dveří, tzv. reverzibilní dvířka, to je funkce dnes již docela běžná, ne však samozřejmá. Nasazení dvířek je možné doprava, nebo doleva. Spotřebitel se pak může setkat s tím, že mu vznikne doma velký prostorový problém. Zde to ale naštěstí nehrozí.

Tip č. 1: Při výběru sušičky myslete na to, jaký objem bubnu má vaše pračka. Jde o to, abyste nemuseli prádlo z jedné várky pračky sušit nadvakrát. Pokud má pračka objem 9 kg, nevybírejte sušičku s objemem 6 kg.

Programy

Sušička Samsung DV90TA240AE nabízí celkem 14 programů. V tabulce je najdete přehledně vypsané, spolu s maximálním množstvím prádla, které u daného programu můžete do sušičky vložit. Bohužel zde chybí velmi užitečný program Pára, za což v naší recenzi dáváme minusové body. Výhodou je ovšem studený vzduch, který využijete pro provětrání málo nošeného oblečení.

Název programuMaximální náplň v kg
košile2
suché k žehlení4
jemné prádlo2
vlna1
ručníky4
lůžkoviny2
outdoor2
bavlna9
smíšené9
syntetika4
rychlé sušení1
časový program
teplý vzduch
studený vzduch

Tip č. 2: I když vás to možná láká naplnit sušičku víc, než je uvedeno v tabulce, opravdu doporučujeme maximální náplň dodržovat, práci si neusnadníte a čas neušetříte. Vzduch v sušičce nebude správně cirkulovat, doba sušení se prodlouží, a navíc prádlu bude chybět hebkost a jemnost, kterou u prádla sušeného v sušičce právem očekáváte. Dokonce se může se stát, že bude hodně pokrčené.

Nejlepší pračka 2023, Nejpodrobnější TEST praček RECENZE & Jak vybrat

Nezávislý test 23 praček ️ S přední i horním plněním. ️ Která je vítěz testu a nejlepší pračka 2023? ️ Detailní recenze praček ️ TEST ZDE! ️ Návod jak vybrat nejlepší pračku....

Aktualizováno v září 2023

Doplňkové funkce

Mimo hlavní programy spotřebič nabízí další doplňkové funkce, které vám doporučujeme používat.

 • Odložený start: stisknutím tlačítek + a – si můžete zvolit odložený start, a to v rozsahu 1 hodina až 24 hodin, v krocích po 1 hodině. Tuto funkci určitě využijí hlavně pracovně vytížení spotřebitelé.
 • Dětská pojistka: zabrání dětem v tom, aby si se sušičkou hrály, je dostupná snad již u všech modelů.
 • Smart Check : pokud máte se sušičkou problémy, tato funkce vám umožní diagnostiku s pomocí chytrého telefonu. Je možné ji používat s telefony řady Galaxy. Pokud chcete funkci používat, stáhněte si aplikaci Samsung Smart a Washer/Dryer, a poté pokračujte podle návodu.
 • Wrinkle Prevent: po ukončení cyklu se začne buben přerušovaně otáček bez zahřátí až po dobu 180 minut. Tím zabrání dlouhému setrvání prádla na místě. V důsledku toho se na něm nevytvoří skoro žádné záhyby, což vám usnadní žehlení.

Test – Jak suší?

Tato sušička používá technologii OptimalDry, která pomáhá tomu, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků sušení. Je to vlastně klasický systém senzorů, které pomáhají optimalizovat program dle obsahu bubnu. Disponuje 3 senzory, které monitorují vlhkost, a sušička pak upraví dobu sušení podle zjištěných výsledků. Tím vám nejen šetří čas, ale i elektrickou energii. Co se týká programů a doplňkových funkcí, za zmínku stojí jistě zmíněný rychlý program, ten u všech sušiček nenajdete. Účinnost sušení u tohoto modelu je třída B, což není ta nejvyšší, vysuší z prádla 87 % vody. Pokud chcete v tomto ohledu účinnější model, zvolte sušičku s A třídou sušení. Tou je například sušička Bosch WTX87M90BY, která je ovšem o 3 000 Kč dražší než námi recenzovaný model. Abyste prádlo z pračky nevytahovali pokrčené, o to se mimo jiné postará funkce Wrinkle Prevent, která eliminuje nežádoucí záhyby, které by vás pak donutily k žehlení. Jedná se o běžnou výbavu většiny sušiček. Ovšem ještě větší eliminaci zmačkání by vám umožnil parní program, který bohužel v nabídce není.

Na sušičce najdete osvětlený buben, takže dobře vidíte, jaké prádlo jste do sušičky vložili. Při vyndávání se nestane, že byste některý kousek v bubnu zapomněli. Do sušičky by se nemělo vkládat prádlo, které bylo ošetřeno větším množstvím aviváže. Aviváž na sebe váže vodu a doba sušení se prodlouží. Dalším problémem se pak může stát zanesení filtrů, proto mnoho výrobců vyloženě zakazuje používání aviváže. Pokud chcete, aby vaše prádlo bylo voňavé, používejte speciální ubrousky. Pravda je, že tak jako s aviváží, vám prádlo vonět nebude.

Tip č. 3: O tom, jak se vaše prádlo v sušičce vysuší, rozhodujete také vy. Doporučujeme nejdříve zamotané prádlo z pračky řádně rozmotat, v rukách natřást a provzdušnit.

Srovnání s dalším produktem

Pokud byste nemohli nebo nechtěli investovat do sušičky takovou částku, můžete si zvolit podobný model ze stejné řady, zhruba o 3 až 4 tisíce korun levnější. Jedná se o DV80TA020AE/LE Série DV5000T. Musíte ale počítat s tím, že energetická třída je u tohoto modelu o stupeň nižší, tj. A++. Odhadovaný rozdíl ve spotřebě je cca 50 kWh. To znamená úsporu cca 200 Kč ročně. Pochopitelně pokud perete a sušíte častěji, bude rozdíl větší. Dalším rozdílem je kapacita bubnu, která je jen 8 kg. Jinak je ale výbava velmi podobná. Najdete zde technologii OptimalDry i funkci Wrinkle Prevent, 3 senzory pro dokonalé sušení, filtr 2v1 i tepelné čerpadlo pro úsporné sušení. Hlučnost sušičky je stejná 65 dB. Pro zajímavost uvádíme ještě jeden tip. Pokud máte sušičku umístěnou například v kuchyni, kde máte skříňky v černé barvě a bílá by vypadala jako pěst na oko, můžete se z této řady sušiček vybrat dvě, které se vyrábějí v černé barvě.  

Samsung DV90TA240AESamsung DV80TA020AE
Kapacita v kg98
Energetická třídaA+++A++
Hlučnost v dB6565
Počet programů1414
Program osvěžení/studený vzduchanoano
Parní programnene
Třída sušeníBB
Typ chladivaR134aR134a
Orientační cena v Kč16 00013 000

Hledáte sušičku s parním programem?

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.5 Total Score
Samsung DV90TA240AE

Vzhledem k tomu, že se elektrická energie neustále zdražuje a bohužel se tomu nevyhneme ani nyní po covidové krizi, parametr energetické třídy bude při výběru dost zásadní. V tomto ohledu je sušička špičková. Sušení by mohlo být maličko účinnější, to je pravda. Účinné technologie, kterými sušička disponuje, vám neustálý boj s čistotou prádla určitě usnadní. Co se týká údržby, na trhu najdete modely s pohodlnější údržbou, při které sušička čistí filtr automaticky. Zde se s tím ještě nesetkáte, ale filtr 2 v 1 se i tak udržuje dobře. Přesto všechno bychom sušičku doporučili. Nepatří mezi špičku, ale rozhodně není ani špatná. 14 dalších programů, velký objem bubnu a zmíněná energetická třída A +++ je velkým plusem.

Sušení
8
Spotřeba
8.5
Rychlost
6
Hlučnost
5
Výbava
7
PLUSY
 • energetická třída A+++
 • technologie OptimalDry
 • technologie WrinklePrevent
 • jednoduché ovládání
 • reverzibilní dvířka
 • LED osvětlení bubnu sušičky
 • velká kapacita bubnu 9 kg
 • rychlé sušení
 • filtr 2 v1
MÍNUSY
 • chybí program pára
 • účinnost sušení B
 • chybí automatické čištění filtru
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo