Recenze Samsung Galaxy S10e

Tentokráte je to trochu jiný druh recenze, než na jaký jste nejspíš u mobilních telefonů zvyklí. Jedná se o dlouhodobou, skoro roční hodnocení z používání tohoto telefonu. Jako pro většinu lidí, mobil je pro mě důležitý pomocník a používám ho každý den. Dal jsem proto dohromady svoje zkušenosti s S10e, třeba někoho přesvědčí, nebo naopak odradí od jeho nákupu. Starší modely Skové řady jsou pořád v prodeji, tak je šance, že i S10e tu s námi pár let pobyde. V recenzi nečekejte vyjmenování hodnot parametrů a dalších čísel, ale poznatky z praxe. Pokud hledáte spíše ta čísla, tak je hromada dalších recenzí S10e, které jsou v tomto směru zpracovány lépe.

Parametry

Výška142,2 mm
Šířka69,9 mm
Hloubka7,9 mm
Váha150 g
Dual Simano
Čtečka otisků prstůano
Konektor pro sluchátkaano
Max. frekvence procesoru2,73 Ghz
Počet jader procesoru8
RAM6 GB
Kapacita paměti128 GB
Kapacita baterie3100 mAh
Antutu - výkon420000
Typ displejeAMOLED
Úhlopříčka5,8 palce
Rozlišení2280 x 1080
Jemnost displeje438 ppi
Rozlišení hlavní kamery16 Mpix
Rozlišení přední kamery10 Mpix
Světelnostf/1.5
Rozlišení videa4K
Paměťová kartaano
USB-Cano

Já a mobily

Musím přiznat, že mobily nekupuji příliš často. Většinou investuji do dražšího modelu a v průměru mi vydrží aspoň tři roky. Kdybych nepočítal pár pádu a rozbitých displejů po kterém se už nevyplatilo opravovat, ale rovnou koupit nový, tak i více. Hned v úvodu března 2019 jsem si pořídil Samsung Galaxy S10e. Důvodem byla už zoufale malá kapacita baterie předchozího telefonu a notné šrámy na jeho těle po třech letech užívání. Když se naskytla nabídka mít tuhle (tenkrát) žhavou novinku za velmi zajímavou cenu, neváhal jsem a rozbil prasátko. Od té doby je mým každodenním společníkem až do dneška.

Jak S10e používám

Když se dívám do historie využití aplikací, tak dlouhodobý průměr mi vychází nějak takto:

 • 30 % komunikace – hovory, zprávy, Messenger, Whatsapp, mail, Slack atd…
 • 20 % hry – sudoku a 2048 když jsem v místech bez signálu a chci ukrátit dlouho chvíli (metro/vlak), Hearthstone když signál je
 • 15 % – navigace v autě, nejčastěji Waze, případně Google maps
 • 15 % – web – čtení zpráv, zajímavých článků atd..
 • 20 % – zbytek. Sem spadá větší počet samostatných aplikací jako je bankovnictví, nakupování, Liftago, Rekola, atd… Mají maximálně jednotky procent, ale v celkovém součtu to není zase tak málo. Mimochodem zahrnuji sem i sledování videa. Nekoukám na mobilu na filmy ani seriály, takže je to v součtu minimum času.

Docela často používám mobil se Spotify jako zdroj hudby pro skrze Bluetooth spárovaný audio systém. U toho je však telefon „neaktivní“ a proto to do statistik nepočítám. Průměrný čas na mobilu je zhruba 2,5 hodiny denně. Kdybych nepočítal víkendy, tak by se to blížilo třem hodinám. Nepovažuji se za extra pokročilého či na mobilu závislého uživatele, ale při zjišťování těchto statistik jsem byl až překvapen, kolik je to denně času. Jednotlivé minuty se během dne snadno nasčítají.

 

Čtečka oční sítnice

Používám ji pro odemknutí telefonu. Kromě toho mám klasický číselný PIN. Když se na telefon podívám a on se do cca dvou sekund neodemkne, automaticky zadávám PIN. Ten mám roky stejný, takže ho zadám velmi rychle po paměti. Úspěšnost čtečky záleží na okolních podmínkách. Když je dobré světlo, řekl bych že to vychází tak na 9 z 10 pokusů. Úspěšných samozřejmě. Za tmy, či v zimě s kapucí nebo šálou zakrývající část obličeje je to výrazně horší. Úspěšnost klesá na zhruba 50 %. Je možné, že kdybych byl trpělivější, tak mě telefon pozná i tak a odemkne. Já ale nečekám, a použiju PIN. Naštěstí je většina použití za světla, takže mi většinou rozpoznání zafunguje. Čtení otisku prstu nepoužívám. Používal jsem u minulých telefonů, fungovalo dobře, ale tady jsem ho od začátku vynechal. Takže i když bych očekával u rozpoznání vyšší úspěšnost, evidentně mi to stačí. Protože jsem na jiný způsob odemykání telefonu nepřešel.

Výkon a systém

Nehraji žádné super graficky náročné hry, ani nepoužívám jiné výrazně náročné aplikace. Můžu se podělit jen o zkušenosti z „běžného provozu“. V něm přístroj reaguje okamžitě na každý povel, s žádným zpomalením sem se nesetkal. Můžete bez obav přehrávat video ve vysokém rozlišení (přes integrovaný Chromecast v televizi), mít spouštěnou hromadu aplikací současně. Já je vlastně nikdy nezavírám, kromě map / navigace. Jediná situace kdy je vypnu je restart telefonu v případě aktualizace. Co se Androidu týče, tak jsem v zásadě spokojený. Párkrát se mi stalo, že se navigace vypnula uprostřed cesty, nebo crashnula jiná aplikace. Ale měl sem asi dva roky iPhone a i tam se stávaly (i když objektivně řečeno méně často), podobné problémy. Pravidelné updaty telefon nabízí tak 2x do měsíce. Ve slotu pro druhou SIM kartu používám SD kartu, na kterou se mi ukládají fotky a videa. S místem v telefonu tak nemám nejmenší problém. Aktuálně mám obsazeno 35 GB a zbývá 94 GB místa. Kartu mám starou 64 GB a místo na ní zvolna dochází. Ještě zbývá 10 GB.

Displej

Tady nemám nejmenší výtku. Displej za mě funguje naprosto skvěle. Používám senzor okolního světla, který automaticky přizpůsobí jas displeje okolním podmínkám. Díky tomu je obrazovka naprosto čitelná i za pravého poledne a zároveň vám nevypálí oči, když se na displej podíváte uprostřed noci. Krom toho pro úlevu očí využívám filtr modrého světla. Asi víte, že displej je skoro přes celou obrazovku a u selfie kamery je malý výřez. Osobně mi tento koncept maximalizace plochy displeje vyhovuje. Navíc můžete najít hromady vtipných tapet, které čočku selfie kamery vtipně skryjí. Ať už jde o baskebalistu, který smečuje míč (čočku), nebo pozadí ze Star Wars s hvězdou smrti, ve které je čočka nenápadně schovaná. A půjdou najít určitě ještě zajímavější kousky.

Zvuk

Mám doma poměrně slušné reproduktory a je mi jasné, že telefon se už díky svým fyzickým rozměrům nemá šanci s nimi měřit. Při telefonování je však zvuk zřetelný, volajícího slyšíte jasně a čistě. Občas jsem ho během léta využil na zahradě při sbírání rybízu, kdy jsem dal hlasitost na maximum a poslouchal podcast nebo písničky. Jelikož máme velkou zahradu a není na ní slyšet hluk z okolí, tak to použitelné bylo. Ale jen proto, že jsem seděl na místě u jednoho keříku a obíral ho. Na vzdálenost třeba tří metrů už by to rozhodně komfortní poslech nebyl. Takže takový standard u lepších telefonů.

Fotoaparát

Velmi slušný, když si fotky prohlížíte v telefonu, tak těm pořízeným za dne nejde nic vytknout. Při zobrazení na 4K monitoru nebo televizi, už drobné nedostatky vidíte. Ale je to telefon a ne digitální zrcadlovka, takže nelze čekat dokonalost. Při focení v horších světelných podmínkách je znát lehce horší kvalita. Ale pořád jsou fotky z noci použitelné. Přední selfie kamera má výrazně nižší rozlišení a je to znát. Pro videohovor, kde se soustředíte na obsah slov a ne na obraz je to bez problémů. V případě, když přes video ukazujete třeba druhé straně něco zajímavého, doporučuju přepnout na hlavní kameru. S fotkami může dále pracovat. Třeba přidávat filtry, které dokáží s barvami úžasné věci. Dále přidávat různé emoji, AR emoji a spoustu dalších věcí. Telefon má několik režimů focení, v naprosté většině případů používám ten výchozí. Párkrát jsem fotil panoramu, časosběr či využil noční režim. Ale základní režim v naprosté většině případů uspokojil moje potřeby.

Výdrž baterie

Snad kromě osmihodinové cesty autem do Francie, kdy telefon sloužil jako navigace, se mi ji za jeden den nepovedlo vyčerpat celou. Jestli je moje užívání telefonu výrazně menší vaše si můžete udělat představu z předcházejících odstavců. Když začínám den se 100 % baterie, většinou mám další den ráno někde mezi 25 – 35 %. Z toho plynou dvě věci. Baterie vám bez nějakého omezování času na telefonu či jeho výkonu dva dny nevydrží a za druhé ve většině případů nenabíjím přes noc. Ráno po probuzení dám telefon do nabíječky a jelikož z domu mizím cca hodinu po probuzení, mám v naprosté většině případů 100 %. Po mých 10 měsících užívání nepozoruji žádný znatelný pokles.

K baterii mám ještě pár postřehů. Skoro nepoužívám Wi-Fi. Mám poměrně velký balík dat a vlastně jsem ho žádný měsíc nevyčerpal. Wi-Fi pouštím jen na aktualizace, které jsou v řádek stovek mega. Typicky Hearthstone (hra co hraji) má zhruba každý měsíc update, při kterém stahuje cca GB dat. Na to zapnu Wi-Fi a většinou se mi u toho updatne i hromada dalších aplikací. Updaty, které jsou v řádek menších desítek MB, pouštím přes datovou síť. Proč o tom mluvím. Když jsem párkrát nechal telefon se zapnutou Wi-Fi přes noc, končil na výrazně menším procentu baterie. V rozmezí 5 – 10 %. Z tohoto stavu se mi během mých ranních rituálů na 100 % dobít nestihne, odcházel jsem se stavem baterie okolo 80 %. Další poznatek je bezdrátové nabíjení. U svého předchozího telefonu jsem ho využíval hodně. Výhoda byla, že byl telefon permanentně nabitý. Nevýhoda, že mi pocitově baterie odešla dřív. Zkoušel jsem na to téma načíst několik článků, teorie jsou různé. Nicméně bezdrátové nabíjení skoro nevyužívám.

Jak vypadá po skoro roce

Pro jistotu to zase zopakuji, nepoužívám na telefon žádný obal. Většinu času ho nosím v kapse kalhot (u toho jsem moc rád za jeho rozměry a větší telefony už pro ně nejsou příjemné na tento způsob nošení), kde má své výhradní místo. Občas se dostane do náprsní kapsy bundy, kde se musí o prostor dělit s peněženkou. Dalším častým místem je magnetický držák v autě, když používám Waze. Z něj občas spadne – dejme tomu 1x do měsíce. Neřekl bych, že je to chyba držáku, ale spíš moje. Stane se, že ho umístím moc ke kraji, takže magnet není na prostředku a telefon po čase sklouzne. Druhý případ, že je když je na silnici volno a hodně zostra vezmu zatáčku. Nespadne pokaždé, ale pár případů se za náš společný skoro rok stalo.

Poslední rizikovou oblastí je pro telefon kabelka přítelkyně. Občas se do ní dostane a musí ji sdílet asi s tisícem dalších věcí, které v ní jsou. Pro telefon bez obalu to není zrovna ideální místo. Naštěstí tam není často. Vyloženě velký pád ještě nezažil, takže to co uvidíte na povrchu telefonu jsou jen známky běžného opotřebení. Ještě mě napadlo, že jsem moc rád za odolnost vůči vodě. Ve vaně si na telefonu čtu, nebo něco zahraji. Během letní dovolené jsem s ním zkoušel natáčet pod vodou (slanou). Hloubka cca jeden metr. Telefon to bez problému přežil, žádný obal jsem nepoužíval. Video hezké, jen se mi (asi díky tlaku vody) „stisklo“ tlačítko pro ukončení nahrávání. Telefon vás dokonce upozorní, když je mokrý / vlhký a doporučuje nenabíjet dokud nevyschne.

Mám si Galaxy S10e kupovat?

Myslím si, že je S10e dobrý telefon? Rozhodně ano. Existují na trhu i zajímavější volby? Je to možné. Nevyzkouším ročně desítky telefonů a tak nemám tak dobré srovnání jako lidé, kteří se testování smartphonů věnují na plno. Proto si nemůžu dovolit napsat, že se jedná o telefon s nejlepším fotoaparátem, nebo nejlepším poměrem cena výkon. Ani jedno by nejspíš nebyla pravda. Co napsat můžu je fakt, že se jedná o komplexní telefon pro běžného uživatele (za kterého se považuju), který má pár nepříjemností, ale žádnou velký chybu, která by mi vadila. Nejsem velký fanda jedné značky, u telefonů jsem si během let vyzkoušel od Applu, HTC, Nokie, Sony, Huawei až po tento Samsung. Ale když přemýšlím, co bych dělal kdyby se mi současný telefon rozbil a musil si koupit nový, tak bych dost silně zvažoval opětovný nákup, místo zkoušení nové značky, či modelu.

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

9.5 Total Score
Hodnoceni Samsung Galaxy S10e

Je to jeden z nejpříjemnějších telefonů co jsem kdy měl. Vyhovují mi jeho rozměry, odemykání bez nutnosti zadat PIN či přiložit palec (i když nefunguje vždy spolehlivě) a dostatečná kapacita a výkon pro moje využití.

PLUSY
 • Výborný displej
 • Velká rychlost
 • Krásné fotky
 • Pro moje využití dostatečná baterie
MÍNUSY
 • Občasná nestabilita aplikací
 • Čtečka sítnice nefunguje stoprocentně
 • Pořád poměrně vysoká cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo