Recenze Samsung HW-Q80R

Samsung HW-Q80R patří do střední řady a drží se těsně pod vlajkovou lodí HW-Q90R. Obě zvukové lišty jsou v podstatě stejné, až na to, že levnější model postrádá zadní bezdrátové reproduktory. HW-Q80R je tedy tvořen třemi předními, dvěma horními a dvěma postranními reproduktory, jde tedy o systém 5.1.2. Kromě skvělého zvuku nabízí také bezdrátové připojení, podporu Dolby Atmos, 4K. DTS: X, ladění Harman Kardon, dva vstupy HDMI a režim adaptivního zvuku. Jak si tento model vedl a zda opravdu stojí za to, zjistíte v následující recenzi. Tento produkt už se doprodává / doprodal, podívejte se na aktuálně prodávané soundbary.

Parametry

Výstupní výkon (RMS)372 W
Subwooferano
Výkon subwooferu (RMS)162 W
Systém reproduktorů5.1.2
Bluetoothano
Wi-Fiano
Přehrávání MP3ano
Podpora NFCne
FM tunerne
DVD přehrávačne
Dolby Atmosano
Multiroomne
Noční režimano
HDMIano
USBne
Optický vstupano
Jack 3,5 mmne
Koaxiální vstupne
Rozměry soundbaru (Š x V x H) v cm122,6 x 8,3 x 13,6
Rozměry subwooferu (Š x V x H) v cm20,5 x 40,3 x 40,3
Celková hmotnost18,6 kg

Design a zpracování

I u modelu HW-Q80R Samsung vsadil na minimalistický design a ani tento model nijak nevybočuje z řady (hlavní jednotka i subwoofer vypadají podobně jako u HW-Q70R i HW-Q90R). Nepřekvapí proto klasický obdélníkový tvar, kovová mřížka (nahoře, vepředu i po stranách) a tmavě metalicky šedý povrch. Popravdě je to skvělá volba, jelikož jde o univerzální vzhled, který vkusně doplní každý interiér. Vzhledem k větším rozměrům, a to jak na délku (hlavní panel měří 122,6 cm) i na výšku (8,3 cm) je ale při instalaci potřeba dávat pozor, aby při umístění pod televizorem nedocházelo k blokaci obrazovky ze spodní strany (v takovém případě je ale možné soundbar připevnit na zeď pomocí přiložených držáků). Kvůli své délce je ideální kombinace s televizí s větší úhlopříčkou, zejména pokud máte rádi symetrii. Přitom mějte na paměti, že i pod šedesátipalcovou obrazovkou nevypadá zrovna malý. Samozřejmostí je také vysoká kvalita zpracování, což by ale u výrobku z této cenové kategorie mělo být standardem.


  

Funkce a vybavení

Uvedený model je vybaven širokou podporou mnoha zvukových formátů. Samozřejmostí je podpora Dolby Atmos a DTS: X, ale také Dolby Digital, Dolby Digital Plus a Dolby TrueHD, spolu s DTS Digital Sound a DTS-HD Master Audio. Jde o zařízení, jež bylo vyvinuto ve spolupráci Samsungu a společnosti Harman Kardon, která zajišťuje dynamický a prostorný zvuk. Nechybí ani podpora 4K a HDR10, HDR10+ a Dolby Vision. Díky tomu je možné u kompatibilních televizorů využít přenosu zvuku ve vysoké kvalitě. Soundbar disponuje také funkcí adaptivního režimu (Adaptive Sound), který dokáže analyzovat zvuk a podle jeho charakteru potlačit, nebo naopak zdůraznit některé jeho složky (např. při sledování televizních zpráv zdůrazní dialogy).

HW-Q80R navíc dokáže rozpoznat, že jste přes HDMI k televizoru Samsung připojili herní konzoli (PS4 nebo Xbox One), a dokáže poté automaticky navolit herní zvukový režim Game Pro. Nechybí ani klasický režim Standard nebo oblíbený Surround pro zvýraznění zážitku při sledování filmů. Zvukový panel podporuje také aplikaci Samsung SmartThings, která usnadňuje nastavení a ovládání všech zařízení v rámci chytré domácnosti (nejedná se však o Multiroom a možnosti jsou poměrně omezené). Zařízení je však kompatibilní také s aplikací Amazon Alexa, která umožňuje ovládání pomocí hlasových příkazů nebo poslech hudby přes Spotify Connect. Přesto tento model nepodporuje Samsung Bixby, Google Assistant, Chromecast nebo Apple AirPlay.

Montáž a připojení

Tuto zvukovou lištu je možné umístit jak standardně (tedy pod nebo nad televizor), tak i méně tradičně na stěnu. V balení se nachází vše, co je k montáži na stěnu zapotřebí (držáky, šrouby i šablona). Vždy doporučujeme dobře rozvrhnout, kam zvukové zařízení umístíte. Je také potřeba vzít v potaz jeho větší rozměry i hmotnost (hlavní panel váží zhruba 9 kg). Subwoofer je klasický bezdrátový a s hlavní jednotkou je spárován pomocí Bluetooth.

Díky tomu je možné jej umístit v podstatě téměř kamkoli. V každém případě ale doporučujeme nevolit rohy místnosti, jelikož by mohlo docházet k nežádoucímu zkreslení zvuku. K párování by mělo dojít automaticky, lze je provést ale také ručně. Soundbar HW-Q80R je vybaven dvěma HDMI vstupy a jedním HDMI výstupem (všechny podporují 4K / 60 FPS, HDR, HDCP 2.2 a Anynet+). Výstup HDMI podporuje ARC. Nízký počet HDMI je však u takto drahého zařízení zklamáním (stejnou výbavou disponuje také nižší model HW-Q70R). Bohužel Samsung nepřidal ani slibovanou podporu eARC, což by situaci mohlo výrazně zlepšit.

Jedinou další možnost fyzického připojení soundbaru k televizoru skýtá optický digitální kabel. Na druhou stranu mohou uživatelé počítat také s vestavěným bezdrátovým připojením Wi-Fi a Bluetooth. USB port umístěný na spodní straně přístroje je určen pouze pro aktualizaci služeb. Je důležité připomenout, že pouze HDMI (na rozdíl od optického kabelu) umožňuje poslech Dolby Atmos, DTS: X a podporu 4K. Bezdrátové připojení navíc snižuje kvalitu přenášeného zvuku.

Ovládání

Na pravé přední straně hlavního panelu se nachází jednoduchý LED displej (zobrazující základní informace – aktuální zdroj a úroveň hlasitosti) a čtyři základní tlačítka: zapnutí/vypnutí, výběr zdroje a ovládání hlasitosti („+“ a „-“). Soundbar je možné ovládat samozřejmě také pomocí dálkového ovladače, který je součástí balení. Kromě krásného útlého designu potěší také velmi dobrá ergonomie. Na výběr je množství tlačítek pro navigaci, přehrávání/pauzu, tlačítka pro ovládání zvuku („+“ a „-“), nastavení výšek, basů a synchronizace zvuku, výběr zdroje, párování přes Bluetooth a pro výběr zvukového režimu. Některá tlačítka přitom mají více funkcí (krátký/dlouhý stisk). Pro ovládání přitom můžete využít i svůj dálkový ovladač televizoru (ovšem pouze pokud jde o televizor Samsung).

Kvalita zvuku

Model HW-Q80R je vybaven celkem sedmi kanály: třemi předními reproduktory (levým, středním a pravým) levým a pravým reproduktorem a dvěma reproduktory směřujícími vzhůru. Středový reproduktor má na starost jasné dialogy, levý a pravý je důležitý pro podání hudby. Co se hudebního podání týče, jde skutečně o velmi zdařilý soundbar. Zvuková stopa je vyvážená, plná detailů, čistých a přesných tónů. Rozhodně nelze popřít pozitivní vliv spolupráce se společností Harman Kardon. Velmi dobře si zvuková lišta vedla také při vykreslení basů (v tomto ohledu je výkon stejný jako u dražšího modelu HW-Q90R, jelikož oba používají stejný subwoofer).

Co se týče zvuku u televizních pořadů, zaslouží tento model další pochvalu. Díky specializovanému středovému reproduktoru zní skvěle nejen hudba a doplňkové zvuky, ale i dialogy, které jsou jasné a skvěle vyvážené, ať už sledujete zprávy, dokument o přírodě nebo sportovní utkání. Co se týče sportu, velkým plusem je větší šířka zvuku díky postranním kanálům. Užitečný se ukázal být také zvukový režim Adaptive Sound a velmi věrně dokázal herní atmosféru zdůraznit režim Game Pro. Bohužel ani jeden z těchto zvukových režimů nelze použít, pokud soundbar dekóduje zvukovou stopu Dolby Atmos nebo DTS: X. Co zamrzelo nejvíce je slabší vykreslení prostorového zvuku

Vepředu se toho děje spousta (možná až příliš), ale zadní scéna je výrazně slabší. Hudba, dialog, zvuky efektů i basy jsou dostatečně reálné a silné, ale velmi zřetelně jim chybí odezva v prostoru a tolik žádaný pohlcující efekt. Výsledný zvuk proto působí poměrně ploše. Tento efekt se navíc zhoršuje u zvukových stop v Dolby Atmos nebo DTS: X. Zmiňovaný nedostatek je samozřejmě mimo jiné dán také chybějícími zadními reproduktory (tato absence je výrazně patrná v porovnání s dražším modelem HW-Q90R, který jimi disponuje). Samozřejmě ale nejde o chybu zařízení a zadní bezdrátové reproduktory je možné dokoupit dodatečně. Zařízení podporuje mnoho ztrátových i bezztrátových formátů včetně MP3, AAC, WAV, OGG, ALAC, AIFF a FLAC. K dispozici je také podpora vysokého rozlišení (až 32 bitů).

Zjistit cenu

Zajímají vás hodnocení levných soundbarů?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.2 Total Score
Hodnocení Samsung HW-Q80R

Samsung HW-Q80R nás velmi mile překvapil. Potěší velmi solidní podání zvuku se spoustou detailů a příjemně vyváženými basy. Velkou pochvalu zaslouží zejména středový kanál, který nabízí jasné a srozumitelné dialogy. Potěší také široká podpora (Dolby Atmos, DTS: X). Mezi nevýhody řadíme zejména menší množství HDMI, absenci eARC a především těžkou přední scénu, které chybí pohlcující prostorový efekt. I přes tato negativa však jde o velmi zdařilý soundbar, který minimálně zaslouží vaši pozornost.

Zvuk - hudba
8.2
Zvuk - filmy
8.8
Funkce
7.7
Výbava
7.5
PLUSY
 • velmi vysoká kvalita zvuku
 • vynikající podání basů
 • podpora Dolby Atmos a DTS: X
 • přehledný návod
 • zdařilý design
MÍNUSY
 • vysoká pořizovací cena
 • omezený prostorový efekt
 • pouze dva HDMI porty
 • bez eARC
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

4 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobry den, chci se zeptat když koukam na film který je ve zvukovém formátu Dolby Digital
  Tak mi TV přepne v pohodě na Dolby Digital, ale pokud film má DTS tak mi to jede bohužel jen v PCM.
  Soundbar mám Samsung HW-Q80R a TV mám Samsung QE55Q80R.
  Je to tím že televize nepodporuje DTS?
  Předem děkuji

  • Dobrý den,

   ano, pokud film pouštíte přímo „v tv“, nedokáže si s tím poradit. Řešením může být pustit v externím zařízení, které propojíte se soundbarem i tv. Ale je to trochu komplikované řešení. Jestli se jedná o stahované filmy, je obecně snažší stáhnou DD verzi. Ale to vám bude jasné.

   • Dobrý den, děkuji za odpověď.
    Filmy pouštím pravě originální (Blu-ray) přes Playstation 5. Zkusil jsem Playstation propojit přes Soundbar, ale bohužel Dolby mi to přepne v pohodě ale DTS jede opět jen jako PCM, což mě trochu mrzí když už mám takový Soundbar.
    Jinak v Playstationu mám vše nastavený jak by mělo.

    • Covybrat.cz 14/03/2021 at 07:00

     Dobrý den,

     jako audioformát máte nastaven “Bitstream” ?

     Pokud nemáte zkuste Settings > Sound > Audio Output > HDMI Device Type nastavit na „AV Amplifier“ a Audio Format (Priority) na „DTS“

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo