Recenze Samsung QE55Q60C (QE43Q60C, QE50Q60C, QE55Q60C, QE65Q60C, QE75Q60C a QE85Q60C)

Aktualizováno v září 2023

Úvodní model letošní QLED nabídky potěší příjemnou cenou a hezkými barvami. Na druhou stranu mu dost výbavy chybí a pro někoho by to mohlo být zklamání. Pojďme se společně podívat na jeho silné a slabé stránky, ať víte zda je to správná tv pro vás.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence50 Hz
PodsvíceníEdge
HDMI3
Průměrná doba odezvy9 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2023
Barevná hloubka8 bitů + FRC
Pokrytí spektra DCI-P394 %
Pokrytí spektra Rec.202072 %
Výška70,8 cm
Šířka123,2 cm
Hloubka2,6 cm
Výška (včetně podstavce)74,6 cm
Šířka (včetně podstavce)123,2 cm
Hloubka (včetně podstavce)22,4 cm
Váha 15,8 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin71 kWh
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin (HDR)130 kWh
Duální tv tunerne
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu10 ms
Audio výkon20 W
Typ reproduktoru2.0

V rámci modelu Q60C je nabídka velikostí poměrně široká:

  • Samsung QE43Q60C – 43″
  • Samsung QE50Q60C – 50″
  • Samsung QE55Q60C – 55″
  • Samsung QE65Q60C – 65″
  • Samsung QE75Q60C – 75″
  • Samsung QE85Q60C – 85″

Vzhled

O vzhledu televizoru je velmi obtížné něco říct, zejména u těch nižších řad, které de facto vypadají všechny stejně. A to je i případ Q60C. Prostě standardní vzhled. Tenký černý rámeček okolo televizoru. Panel je docela tenký, má necelé 3 cm. Takže umístění na zdi mu vážně sluší. Na druhou stranu většina z nás sleduje tv zepředu a to jestli má 3 nebo 6 nebo 8 cm je skoro jedno. Stojan je poměrně nízký u 55 palců je necelé 4 cm vysoký. Což není dostatek prostoru pro umístění soundbaru. Naštěstí je stojan výškově nastavitelný a vy tak máte až 6 cm výšky. Což pořád nestačí na všechny soundbary, ale pro část z nich je to dostatečné. Na zadní straně televizoru nejsou žádné možnosti cable managementu. Většinu čtenářů to netrápí, ale pokud vás ano, máte smůlu.

 

Z pohledu konektivity tu máme tři HDMI porty (žádný nepodporuje standard HDMI 2.1) a dva porty USB (v obou případech jde o USB 2.0). Zbylá výbava je standardní, jen pro jistotu připomenu že Samsung již několik let nenabízí port pro připojení sluchátek (klasický jack). Síťový port je (u tv) klasických 100 Mbitů. Pokud chcete vyšší rychlost musíte využít Wi-Fi nebo triku s redukcí LAN konektoru na USB, kde se dostanete většinou přes 200 Mbitů. Naprostá většina konektorů ústí do strany, přímo dozadu je jen třetí HDMI port a také optický audio výstup. Při montáži na stěnu jsou bohužel de facto všechny porty nedostupné. Takže buď nesmíte nic nového připojovat ani odpojovat, nebo je třeba televizi ze zdi sundat.

Celkové zpracování odpovídá tomu, že se jedná o jeden z nejlevnějších modelů Samsungu. Není na něm nic špatného, ale snad vše je plastové a při přímém srovnání třeba s QN90C je rozdíl jasně patrný.

Kvalita obrazu

V úvodu si dejme lehké shrnutí parametrů. Jedná se o 50 Hz VA panel s osmi bitovou barevnou hloubkou doplněnou o FRC. Panel není vybaven funkcí lokálního tlumení. O co se jedná?

Barvy

Pokud nejste náročný divák, tak budete nejspíš spokojeni s podáním barev. Ty QLED umí dobře. Zejména pokud často (nebo vaše děti) sleduje animované filmy/pohádky, televize dokáže vykreslit solidní obraz. Pokrytí barevného spektra je (pro QLED) na standardní úrovni. Tzn. nějakých 94 % pro DCI-P3 a cca 72 % u Rec.2020. Ve své cenové kategorii v tomto ohledu jen těžko hledá konkurenci.

Q60C (stejně jako Q70C) jsou dva modely z letošní nabídky Samsungu, které mají technologii dual LED. Je vyhrazena televizorům, které nemají lokální tlumení. Jejich smyslem je přinést o něco lepší barvy a také kontrast. Ale kvalit lokálního tlumení a jeho možností zlepšování kontrastu nedosahuje.

Jelikož se nejedná o plně 10 bitový panel, tak přechod mezi jednotlivými odstíny není úplně plynulý. Zejména u tmavších odstínů zelené a červené.

Kontrast

VA panel je obvykle zárukou dobrého kontrastu. A nejinak je tomu i v případě Q60C. Zejména pokud sledujete večer, nebo v zatemněné místnosti tak černá barva vypadá velmi dobře. Za světla je to už trochu slabší, právě kvůli absenci lokálního tlumení. Na druhou stranu díky tomu televize netrpí bloomingem. Samotný kontrast atakuje hranici 7 000 : 1, což je číslo které měly před pár lety modely vyšší třídy. Na druhou stranu je kontrast jen jednou ze složek, které určují celkovou kvalitu obrazu. A kdybych měl Q60C srovnat třeba s pět let starou Q80R, tak starší televizor je pořád výrazně lepší. 

Ve svojí cenové kategorii má velmi dobrý jas. Ten je okolo 450 nitů. Na druhou stranu jas (a ani další parametry televizoru) nejsou dostatečné pro plnohodnotné využití HDR. Mimochodem maximální hodnoty jasu jsou při SDR i HDR skoro totožné.

Upscalling (převod z nižšího rozlišení do vyššího) je také na dobré úrovni. Nemůže se úplně rovnat vyšším modelům s lepším obrazovým procesorem nebo televizím od Sony nebo Panasonicu. Ale rozhodně je na tom znatelně lépe, než někteří menší výrobci.

I s ohledem na relativně nízkou cenu nelze očekávat špičkovou výbavu. I proto se televizor nedokáže zcela zbavit odlesků a odrazů světla. Povrch je polo-lesklý, takže dokáže dopady přímého světla zmírnit, ale nikoliv zcela eliminovat. Takže pokud sledujete zejména ve dne a máte v místnosti hodně oken, jsou na místě závěsy / žaluzie nebo jednoduše jiný model.

Pozorovací úhly

Stejně tak jako je kontrast silnou stránkou VA panelu, jsou pozorovací úhly jeho slabinou. Q60C je základní model, proto u něj nenajdete žádné technologie, který by zlepšovali pozorovací úhly. Každopádně pokud sledujete z gauče přímo před televizí, nijak vás to trápit nemusí. Pokud jste zvyklí sledovat televizor často z většího úhlu, tak bude vhodné podívat se po jiném modelu.

HDR

Jak nejspíš dobře víte, Samsung vehementně odmítá HDR standard Dolby Vision. Což je škoda, protože Dolby Vision je nejpodporovanější a současně i nejlepší HDR formát. Pro velmi náročné diváky to nejspíše může být problém, protože u těch největších filmových hitů přijdete o maximální kvalitu obrazu. U běžné produkce rozdíl mezi Dolby Vision a HDR10 není tolik zásadní. Samsung sice nabízí podporu HDR10+, která může teoreticky Dolby Vision konkurovat, ale v praxi mu chybí větší rozšíření mezi filmovými tvůrci.

Každopádně u tohoto přístroje je HDR přítomno jen v podobě loga na krabici. Rozdíl mezi HDR a SDR obrazem je minimální. Pokud je pro vás HDR důležité a chcete zůstat u Samsungu, tak za mě začínejte u Q80C nebo výše.

Pohybové scény

Panel má jen 50 Hz a doba odezvy (cca 15 ms) je vyšší než je u televizorů z poslední doby zvykem. Výsledkem je občasné rozmazání obrazu, zejména u sportu nebo akčních scén ve filmech. Můžete využít funkce BFI, které dokáže situaci ohledně rozmazání zlepšit ale na druhou stranu vede ke snížení jasu (a potažmo kontrastu). Nutno dodat, že ani po její aktivaci není výsledek ideální. Pokud chcete mít lepší pohybové scény, je nutno připlatit za Q70C a ideálně Q80C.

Herní výbava

Jelikož přístroj nemá HDMI 2.1, nenajdete ve výbavě funkce pro variabilní snímkovou frekvenci u her (VRR a FreeSync). Co to znamená? Hry mohou někdy působit trhaně. Na druhou stranu má v herním módu opravdu nízký input lag (10 ms), daní za to (stejně jako u všech ostatních tv) je vypnutí většiny post-processingů co zlepšují obraz. Z pohledu hráče je tento přístroj úplně stejný jako z pohledu diváka filmů. Je to základní model bez větší výbavy, který bude fungovat dobře pokud nemáte velká očekávání.

V nastavení je i herní menu, které vyvoláte když zmáčknete a podržíte tlačítko „play/pause“, tak se zobrazí. V něm si můžete nastavit jaký typ hry hrajete (RPG, střílečka, atd..). Velká část nastavení je věnovaná plynulosti obrazu, ale jak už to bývá cenou za jeho zlepšení je ztráta kontrastu. Obraz bude výrazně tmavší. Dále si můžete zapnout virtuální zaměřovač uprostřed obrazovky (a zvolit si jeho barvu). Ve spodní části menu pak vždy vidíte aktuální rozlišení, snímkovou frekvenci, a info zda je zapnuté HDR a VRR.

Systém

Stejně jako loni, i letos došlo k menšímu číselnému posunu v označení verze operačního systému. Z 6.5 na 7.0. To naznačuje, že nedošlo k žádným zásadním změnám. A z mého pohledu je těch změn ještě méně, než kolik jich bylo loni. Vizuálně vypadá úplně stejně jako loňská verze.

Na domovské obrazovce se vám po levé straně zobrazí menu s hledání, na většině obrazovky jsou dlaždice v několika řádcích. První vás dovede na seznam aplikací s tím, že několik nejpoužívanějších máte dostupných ihned pod zrychlenou volbou. Nižší řádky obsahují konkrétní aplikaci (Netflix, HBO atd..) a v ní seznam rozkoukaných nebo doporučených filmů.

Co se mi líbí, že se to celé relativně rychle načte a pohyb v menu je plynulý. Pokud máte někdo zkušenost s AndroidTV s větším množstvím nainstalovaných aplikací tak víte na co narážím. U Androidu takové rychlost rozhodně není. Ale na druhou stranu, s loňskou verzí operačního Tizenu 6.5 přeci jen ke zpomalení oproti těm předchozím generacím došlo. Zejména po startu tv. Je to rychlejší než Android, ale pokud jste zvyklý na Tizen z let 2018-2021 tak je zpomalení citelné. 

Když sledujete film, tak můžete ve spodní části obrazovky vyvolat rychlé menu ve kterém je možné změnit zvukový výstup (bezdrátová sluchátka, repro televizoru, domácí kino atd..), nastavit sleep timer (čas po kterém se televize vypne) nebo zvolit režim obrazu atd… Pochopitelně můžete měnit pořadí ikon, i je odebírat a přidávat nové. Každý si pak může rychlé menu upravit podle sebe. Vtipné je, jak vás televizor varuje že změnou režimu obrazu může dojít ke zvýšení spotřeby. Opět platí to co jsem napsal o pár řádků výše. Je to snadné a uživatelsky příjemné. Vím, že se už několik let opakuji, ale Samsung (Tizen) a LG (webOS) jsou za mě uživatelsky nejpříjemnější operační systémy.

Vestavěný přehrávač souborů funguje solidně. Po načtení USB disku se zobrazí jeho obsah klasickým způsobem. To jest prvně složky, poté soubory. Vše abecedně řazeno – způsob řazení pochopitelně můžete změnit. Při sledování filmu můžete snadno přecházet mezi jeho kapitolami, vybrat titulky (a jejich zpoždění, velikost, kódování / diakritiku, font, barvu atd…).

Do televize si můžete stáhnout i různé hry. Jedná se většinou o základní závody nebo různé skákačky. Osobně neznám nikoho kdo by je hrál, ale ta možnost tu je. Pochopitelně je vše zdarma.

Máme tu i vestavěný internetový prohlížeč. Jak obvykle je to taková nouzovka, prohlížet v tom webové stránky jdou, ale je to docela pomalé. Nicméně všechna videa i obrázky se v pořádku načítají.

Zachována zůstává podpora Apple AirPlay 2, bohužel podpora všemožných chytrých pomocníků do domácnosti – Google Assistant, Amazon Alexa atd… aktuálně není pro evropský trh. Snad se to v budoucnu pomocí některého z updatů změní. Na druhou stranu je u nás využití těchto technologických hraček výrazně menší než v zahraničí.

Důležité je také zmínit, že v našich lokálních podmínkách má Tizen opravdu širokou podporu mezi lokálními produkty. Disney+, Netflix, Youtube atd.. nikoho nepřekapí, to je samozřejmé u všechn značek. Ale Voyo, O2 tv, T-mobile TV Go, Kuki, Seznam.Tv, Mall.tv, Lepsi.tv, sledovani.tv, telly, isport.cz a mnoho dalších co Samsung u Tizenu má, zas tak běžné nejsou.

Všechny televizory z řady QLED (tedy i Q60C) nabízí virtuálního asistenta Bixbyho. Kdo vlastní mobilní telefon od Samsungu, tak ho nejspíše zná. Pro ty ostatní, vysvětlím že se jedná o službu podobnou Siri od Applu, Alexe od Amazonu či Google Assistant. Bohužel komunikuje pouze anglicky. Umí toho docela hodně – „open Netflix“, „close Disney+“, „change source to HDMI 3“ atd… V praxi však většinu věcí uděláte podobně rychle s dálkovým ovladačem, navíc hlasové ovládání není tak snadné. Pokud máte v místnosti malé (a hlasité) děti. Ale možná jsem jen staromilec a skeptik 🙂

Dálkové ovládání má (stejně jako loni) malý solární panel. Vtipná věc, je že je na zadní straně. Chápu, že z pohledu designu je to pochopitelné, ale z pohledu praktičnosti to smysl nedává. Aby fungoval a ovladač se skrze něj dobíjel, musíte ho mít aspoň čas od času otočený vzhůru nohama. Naštěstí lze tuhle hru na ekologii vyřešit za pomoci USB-C kabelu, kterým lze ovladač nabít. Za to si Samsung zaslouží pochvalu a osobně mi to dává mnohem větší smysl než dobíjení skrze solární panel. Ještě doplním že USB-C kabel není součástí balení, ale většina domácností ho doma mít bude. Oproti loňské Q60B je dálkové ovládání o trochu menší, konkrétně dva centimetry na výšku. Funkcionalita a ovládací tlačítka zůstali stejné jako u loňského modelu. Za sebe vítám samostatná tlačítka pro aplikace Netflixu a Disney+

Budu to zmiňovat ještě dále v textu, ale opakování je matka moudrosti. Samsung už mnoho let nepodporuje kodek xvid. Co to znamená? Typicky se jedná o starší filmy ve velikosti “1 CD”, které jste možná někdy stahovali ze služeb typu uložto. Znám hodně lidí, co tak mají uloženou sbírku pohádek či jiné poklady. Na druhou stranu se jedná o skutečně prehistorický kodek (v dnešní době) a filmy v něm uložené nevypadají na velkých televizorech vůbec dobře. Posledních deset let se však tento kodek skoro nevyužívá. Další věcí s kterou si Samsungu neumí poradit je zvuk ve formátu DTS. Opět se týká převážně některých “stažených filmů” a také některé Blu-ray disky mají zvuk v tomto formátu. Pokud netušíte co tyto zkratky znamenají, nejspíš to na vás nebude mít žádný dopad.

Má dvojitý tuner, ale pozor! Stejně jako ostatní letošní Samsungy neumí (v ČR, třeba německé modely do umí) nahrávat televizní vysílání. Dvojitý tuner tak využijete jen pro funkci PiP – PictureinPicture, kdy se vám na obrazovce mohou zobrazit současně dva různé televizní kanály.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit relativně vysoká hodnota F. Nebojte se. Před dvěma roky došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 100 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 200 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu (a ta se nyní může hodně, lišit podle toho zda máte fixovanou cenu, nebo platíte aktuální vysoké ceny). Ale když budu brát v potaz cenu dejme tomu 7 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 400 Kč.

Zvuk

Klasické 2.0 stereo o 20 W. Samsung se sice chlubí ve specifikaci OTS lite, což je funkce která má zvuk co nejvíce přiblížet jeho zdroji na obrazovce. Ale s dvěma fyzickými reproduktory prostě nejde udělat nic zázračného. I levný soundbar za 4-5 000 Kč je obrovské zlepšení audio schopností. Je podporována klasika v podobě Dolby Digital a Dolby Atmos. To chápejte tak, že televize dokáže zvuk v tomto formátu předat do zařízení které ho dokáže přehrát. Typicky domácí kino nebo kvalitní soundbar. Neznamená to, že televize sama je schopna prostorového zvuku jako v kině. A jako už několik let, pokud koupíte soundbar přímo od Samsungu můžete využít synergií s reproduktory od televizoru. Tato funkce se nazývá Q-Symphony. To znamená, že repro u televize doplňuje do jisté míry soundbar a teoreticky přidává další dva kanály navíc.

Hlasitost je dostatečná, stejně jako srozumitelnost mluveného slova. Pochopitelně při vyšších hlasitostech dochází k lehké deformaci zvuku.

Samsung TV a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

Samsung Q60B

Vzhledově vypadají skoro stejně. Q60C má lehce vyšší kontrast, Q60B zase jas. Pokrytí barevného spektra je stejné, v tomto ohledu se QLED už pár nemění. Jak jsme zmiňoval v úvodu, došlo k lehké změně u velikosti dálkového ovladače. Ale z 99 % jsou oba televizory totožné. A to jak vzhledem, tak i kvalitou obrazu.  Přijde mi že Q60C má ještě o trošku bohatší barvy, třeba pohyb mi přišel o kousek lepší na Q60B. Osobně bych při stejné ceně preferoval Q60C, ale dokud bude Q60C dražší o více než 1 000 Kč, tak bych zůstal u loňského modelu.

Samsung Q70C

Tady je to za mě překvapení, Q60C má překvapivě o trochu lepší podání barev a Q70C má vyšší jas. Čekal jsem, že v obou oblastech povede Q70C. Kde však Q70C vede jednoznačně jsou pohybové scény. Na rozdíl od Q60C se totiž jedná o 100 Hz panel. Rozdíl je i v obrazovém procesoru, kdy Q60C má slabší verzi 4K Quantum Processor Lite a od Q70C výše máte k dispozici plnohodnotný 4K Quantum Processor. V praxi to není jednoznačné vítězství pro Q70C, v některých scénách vypadá obraz lépe na ní, v jiných na Q60C.

S obrazovým procesorem je spjata ještě jedna důležitá věc a to podpora HDMI 2.1. Q60C ji nemá, Q70C ano. Je tu sice otázka nakolik je to důležité, protože většina her na konzolích je stejně optimalizována na 60 fps. Za mě osobně, když jsem viděl poprvé letošní specifikace u Samsungu, tak jsem si říkal že první „pořádná tv“ v nabídce bude Q80C. A vypadá to tak, že tomu skutečně tak bude. Q70C je sice z pohledu výbavy oproti Q60C jednoznačně velký krok kupředu. Ale pokud se bavíme o kvalitě obrazu tak kromě 100 Hz panelu není rozdíl nijak velký.

Aktuálně je Q70C výrazně dražší (okolo 23 000 Kč) než Q60C (okolo 16 000 Kč). Za tento cenový rozdíl Q70C rozhodně nestojí. Pokud bych volil mezi Q70C a Q60C, tak by Q70C musela být maximálně o tisíc nebo dva dražší.

Samsung CU7172

Nejnižší řada od Samsungu bude častým konkurentem. A co vlastně oproti Q60C ztrácíte? Když to shrnu tak horší barvy, horší obrazový procesor, nemá dual led, nemá ambient mod. A co to znamená v praxi? Pokud sledujete jen klasické televizní vysílání, tak rozdíl není nijak velký. Pokud sledujete video ve větší kvalitě ze streamovacích služeb, tak už rozdíl znát je. Absence dual led znamená horší kontrast (opět poznáte spíše u Netflixu, Disney+ atd…). V obrazovém procesoru je rozdíl minimální. 

Jestli koupit Q60C nebo CU7172 za mě strašně záleží na tom co plánujete sledovat. Protože Q60C je asi o 5 000 Kč dražší. Rozdíl se v budoucnu asi sníží, ale stejně bude Q60C o pár tisíc dražší. Pokud budete sledovat jen tv vysílání a chcete za tv utratit co nejméně, tak CU7172 je výbornou volbou. Jestli budete primárně sledovat obraz ve vyšší kvalitě, tak může nákup Q60C dávat smysl. Ale v takovém případě bych zvážil spíše Q80C. Protože ta je kvalitou obrazu výrazně lepší. Pokud je mimo váš rozpočet Q60C poslouží dobře.

Srovnání parametrů Samsung 4K QLED 2023

Q60C

Q70C

Q80C

Dostupné velikosti

43, 50, 55, 65, 75, 85

55, 65, 75, 85

50, 55, 65, 75, 85

Rozlišení

4K

4K

4K

Barevná hloubka

8 bitů + FRC

8 bitů + FRC

8 bitů + FRC

Typ panelu

VA

VA

VA

Antireflexní povrch

ne

ne

ne

Typ podsvícení

boční

boční

přímé

Podsvícení (interní označení)

Direct Full Array

Obnovovací frekvence

50 Hz

100 Hz

100 Hz

Ultraširoký pozorovací úhel

ne

ne

ne (širokoúhlý)

Dual LED

ano

ano

ne

HDR (High-Dynamic Range)

Quantum HDR

Quantum HDR

Quantum HDR+

Obrazový procesor

Quantum Processor Lite 4K

Quantum Processor 4K

Quantum Processor 4K

Zvukový výkon

20 W

20 W

40 W

Subwoofer

ne

ne

ano

Konfigurace reproduktorů

2.0

2.0

2.2

Object Tracking Sound

ano (OTS lite)

ano (OTS lite)

ano (OTS lite)

Q-Symphony

ano

ano

ano

Aktivní zesílení hlasu

ne

ano

ano

Adaptivní zvuk

Adaptive Sound

Adaptive Sound+

Adaptive Sound+

Operační systém

Tizen

Tizen

Tizen

Wi-Fi

ano

ano

ano

Bluetooth

ano

ano

ano

Bixby

ano

ano

ano

Herní režim

ano

ano

ano

FreeSync

ne

FreeSync Premium Pro

FreeSync Premium Pro

G-SYNC

ne

ne

ne

Obraz v obraze (PiP)

ne

ano

ano

Ambient mód

ano (Ambient Mode)

ano (Ambient Mode+)

ano (Ambient Mode+)

AI Upscaling

ne

ano

ano

HDMI

3

4

4

USB

2

2

2

USB-C (Camera Only)

ne

ne

ne

CI slot

1

1

1

ARC

ano

ano

ano

eARC

ano

ano

ano

One Connect

ne

ne

ne

Tuner

DVB-T2CS2

DVB-T2CS2 x 2

DVB-T2CS2 x 2

Spotřeba – maximální (55 palců)

145 W

205 W

245 W

Spotřeba – typická (55 palců)

71 W

82 W

84 W

Doporučené nastavení

(platí pro všechny letošní QLED)

Jako vždy to berte toto doporučení jako takový výchozí bod pro další experimenty. Jednotlivé tv (i stejné řady) se od sebe lehce liší, žádný výrobce neprodukuje naprosto identické panely. Rovněž je obraz notně subjektivní disciplína – jak se říká „sto lidí, sto chutí“.

Osobně doporučuji podívat se hned při prvním spuštění televize do nastavení, konkrétně power and energy settings a vypnout „brightness optimalization“ a „energy saving solution“. Hned co toto nastavení změníte, uvidíte že má televizor vyšší jas. A ačkoliv tohle není mašina co by dokázala ukázat dechberoucí HDR, tak i tak si rozdílu všimnete. Mimochodem, úplně ve spodní části tohoto menu uvidíte i aktuální procenta baterie u dálkového ovladače.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste:

  • Nastavení > Všechna nastavení > Všeobecné informace a ochrana osobních údajů > Úspora energie a řízení spotřeby > Optimalizace jasu > vypnout
  • Nastavení > Všechna nastavení > Všeobecné informace a ochrana osobních údajů > Úspora energie a řízení spotřeby > Osvětlení dle pohybu > vypnout
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 25
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 30
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Zvýraznění kontrastu > vypnuto
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Místní ztmavení > standardní (lokální tlumení nejde zcela vypnout)

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFFLACJPEGSMI
AVI (ne Xvid)MPAJPGSRT
FLVMP3MPOSSA
M2TSM4APNGSUB
MKVOGGTTXT
MOVWMATXT
MP4PSB
MPEG
MPG
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Jaké jsou nejlepší televizory?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

5.7 Total Score
Samsung QE50Q60C - hodnocení

Navzdory relativní chvále v recenzi si nemyslím, že Q60C bude lámat rekordy v prodejnosti. Důvod je ten, že pro nenáročné diváky je tu levnější řada CU. A na ní můžete ušetřit pár tisíc. Naopak, pokud chcete televizi s "lepším" obrazem pro filmy, tak je nutné si připlatit a jít minimálně do Q80C, spíše však výše. Osobně bych Q60C kupoval jen za předpokladu že bych sledoval hodně věcí na Netflixu (nebo něčem podobném) a neměl bych peníze na nic lepšího než Q60C. Jinak doporučuji se jí vyhnout.

Kontrast
5
Pozorovací úhly
6
Barvy
4.5
Konstrukce
7.5
Dynamické scény
6
Fuknce a výbava smart tv
7.5
PLUSY
  • příjemný operační systém
  • bohaté barvy
  • na svoji cenu slušný jas
  • dobré podání černé
MÍNUSY
  • nemá lokální tlumení
  • jen 50 Hz
  • nemá HDMI 2.1
  • slabé pozorovací úhly
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo