Recenze Samsung QE55Q70C (QE55Q70C, QE65Q70C, QE75Q70C, QE85Q70C)

Aktualizováno v listopadu 2023

Druhý nejlevnější model letošní QLED nabídky nabídne oproti Q60C 100 Hz panel, má velmi dobré barvy, vydařený ekosystém Tizenu s bohatou podporou našich lokálních služeb. Pojďme se podívat pro koho je tato tv vhodná.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníEdge
HDMI4
Průměrná doba odezvy10 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2023
Barevná hloubka8 bitů + FRC
Pokrytí spektra DCI-P394 %
Pokrytí spektra Rec.202072 %
Výška70,9 cm
Šířka123,3 cm
Hloubka2,6 cm
Výška (včetně podstavce)77,4 cm
Šířka (včetně podstavce)123,3 cm
Hloubka (včetně podstavce)25,6 cm
Váha16,9 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin82 kWh
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin (HDR)169 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu10 ms
Audio výkon20 W
Typ reproduktoru2.0

V rámci modelu Q70C začíná nabídka velikostí od 55 palců, 43 nebo 50 palců zde nenajdete:

 • Samsung QE55Q70C – 55″
 • Samsung QE65Q70C – 65″
 • Samsung QE75Q70C – 75″
 • Samsung QE85Q70C – 85″

Vzhled

Opět těžko něco popisovat, když většina televizí vypadá skoro stejně 🙂 Oproti Q60C kterou jsem viděl nedávno je hlavní rozdíl v typu stojanu. U Q70C je stojan centrální, zatímco u Q60C jsou to dvě malé nožičky na kraji obrazovky. Centrální stojan může být teoreticky výhoda, protože televizi pak můžete dát i na menší stolek nebo skříň. 

    

Líbí se mi, že stojan je docela vysoký. To znamená, že u 55 palců máte 6,5 centimetru výšky pro soundbar před televizí. A to je rozměr do kterého se vejde většina přístrojů. Na zadní straně jsou i připravené lišty pro zafixování kabeláže (tzv. cable management), což Q60C neměla.

Rámeček okolo obrazovky má 1,2 cm centrimetru, maximální tloušťka přístroje je necelých 3 cm. Pokud se na ni podíváte z boku při montáži na stěnu, vypadá skvěle. Na druhou stranu většina lidí tv sleduje z pohovky přímo před ní a v takovém případě je vám jedno jestli má tv tloušťku 3 nebo 7 centimetrů.

Z pohledu konektivity tu máme čtyři HDMI porty (všechny podporují standard HDMI 2.1) a dva porty USB (v obou případech jde o USB 2.0). Zbylá výbava je standardní, jen pro jistotu připomenu že Samsung již několik let nenabízí port pro připojení sluchátek (klasický jack). Síťový port je (u tv) klasických 100 Mbitů. Pokud chcete vyšší rychlost musíte využít Wi-Fi nebo triku s redukcí LAN konektoru na USB, kde se dostanete většinou přes 200 Mbitů. Naprostá většina konektorů ústí do strany, přímo dozadu je jen třetí HDMI port a také optický audio výstup. Při montáži na stěnu jsou bohužel de facto všechny porty nedostupné. Takže buď nesmíte nic nového připojovat ani odpojovat, nebo je třeba televizi ze zdi sundat.

Zpracování mi přijde na stejné úrovni jako u Q60C, jediné co má navíc je možnost cable managementu a odlišný stojan.

Kvalita obrazu

Stejně jako v případě Q60C se jedná o klasický VA panel s bočním podsvícením. Nemá lokální tlumení, ani lepší pozorovací úhly nebo antireflexní vrstvu. Ale velkým posunem je přítomnost 100 Hz panelu.

Barvy

Pokrytí barevného spektra a bohaté barvy jsou jednou ze základních poznávacích vlastností QLEDů. Reálně to oceníte spíše u 4K obsahu ze streamovacích služeb, pokud sledujete zprávy na ČT1 tak jeho schopnosti na plno nevyužijete. Na Samsungu se mi libí hlavně animované pohádky, japonské anime a podobný druh obsahu. Pokrytí barevného spektra je pro QLED relativně typické,  to znamená 93 % pro DCI-P3 a cca 70 % u Rec.2020Důležité je pro vás zejména to první číslo, protože naprostá většina filmů je natočena v tomto rozsahu. Rec.2020 má zastoupení výrazně menší, je to spíše pro budoucnost.

Stejně jako Q60C, tak i Q70C jsou jediné dva modely z letošní nabídky Samsungu, které mají technologii dual LED. Tu najdete v televizorech, které nemají lokální tlumení. Jejich smyslem je přinést o něco lepší barvy a také kontrast. Ale kvalit lokálního tlumení a jeho možností zlepšování kontrastu nedosahuje.

Jelikož se nejedná o plně 10 bitový panel, tak přechod mezi jednotlivými barevnými odstíny (stejně jako u Q60C) není úplně plynulý. Zejména u tmavších odstínů zelené a červené.

Kontrast

Vysoký kontrast je obvyklou výhodou panelu typu VA. Ani u Q70C tomu není jinak. Zajímavé je, že z více zdrojů potvrzuje, že má Q70C má o něco menší kontrast než Q60C. Osobně bych čekal že kontrast budou mít +- na stejné úrovni. Nejedná se však o žádný zásadní rozdíl. Zatímco u Q60C hlášené naměřené hodnoty atakují 7 000 : 1, u Q70C je to okolo 6 500 : 1. V praxi to není výrazný rozdíl, ale objektivně řečeno v oblasti kontrastu je Q60C překvapivě o trošku lepší.

Zejména v večer či v zatemněné místnosti vypadá podání černé vážně dobře. Za světla je to lehce slabší, ale pořád vysoko nad tím co dokáží nabídnout IPS panely. Každopádně myslete na to, že kontrast je jen jednou ze složek co určuje kvalitu obrazu. To že má jeden přístroj lepší kontrast, nemusí nutně znamenat, že má celkově lepší obraz.

Jas je v zásadě stejný jako u Q60C, pohybuje se okolo 450 nitů. Relativně standardní hodnota pro televizory z nižšího spektra nabídky, nicméně Q70C je tak napůl mezi levnými přístroji a střední třídou. Lehce vyšší jas by si zasloužila.

Dostáváme se k prvnímu většímu rozdílu mezi Q60C a Q70C a tou je lepší obrazový procesor, který začíná právě od řady Q70C. Jedná se o Quantum Processor 4K, zatímco Q60C má jen Quantum Processor 4K Lite. Díky tomu má Q70C o něco lepší výsledky upscalingu (převod z menšího rozlišení na vyšší) a v některých scénách je i trochu lepší zachování detailů. Pořád to není na úrovni Sony nebo Panasonicu, ale oproti Q60C je to slušný krok vpřed.

Jak jsem psal v úvodu tv nemá ve výbavě vrstvu pro lepší pozorovací úhly ani antireflexní vrstvu. Pro běžné sledování kdy sedíte přímo nebo skoro přímo před tv jsou však pozorovací úhly dostatečné. Rovněž pokud vám přímo na obrazovku nebude svítit slunce (stejně nic moc neuvidíte kvůli relativně nízkému jasu), tak sice nějaký odlesk na tv bude, ale nic strašného.

HDR

Jsem zvědavý zda někdy skončí křižácké tažení Samsungu proti Dolby Vision. Třeba OLED po letech odporu a „pomlouvání“ této technologie do své nabídky zařadil. Nicméně stále platí, že u žádné televize z nabídky Samsungu nenajdete standard Dolby Vision. To (zejména u dražších modelů) zamrzí, protože Dolby Vision je nejpodporovanější a současně i nejlepší HDR formát. U Q70C to nijak zásadně nevadí, bez lokálního tlumení s menším jasem stejně nedokáže HDR zobrazit v celé své kráse.

Ale pro náročnější diváky to může být důvod proč nezvolit nějaký z miniLED nabízených Samsungem. Protože u těch největších filmových hitů přijdete o maximální kvalitu obrazu. U běžné produkce rozdíl mezi Dolby Vision a HDR10 není tolik zásadní. Samsung sice nabízí podporu HDR10+, která může teoreticky Dolby Vision konkurovat, ale v praxi mu chybí větší rozšíření mezi filmovými tvůrci.

Znova připomenu, že pokud si chcete Q70C koupit kvůli HDR tak je to chyba. Rozdíl mezi HDR a SDR obrazem je minimální. Pokud je pro vás HDR důležité a chcete zůstat u Samsungu, tak za mě začínejte u Q80C nebo výše.

Plynulost obrazu

Jedná se o plnohodnotný 100 Hz panel, doba odezvy je pak běžných 12 ms. Plynulost obrazu (zejména u sportu či akčních filmů) je citelně lepší úrovni než u 50 Hz Q60C. Ale musím dodat, že pokud si zapnete softwarové funkce pro zlepšení plynulosti, tak se na obrazovce objevuje o trochu více artefaktů (zkreslení) než by bylo příjemné. Není to tak, že je tam vidíte pořád, četnost je pocitově o třetinu vyšší.

Televize je vybavena i funkcí BFI (Black Frame Insertion), což je právě jedno ze softwarových vylepšení plynulosti obrazu. Vede však k lehké ztrátě jasu (logicky, když se část snímků zobrazuje čistě černých) a jak jsem zmínil výše, dokáže občas způsobit deformaci obrazu. Osobně doporučuji nechat práci na čistě na 100 Hz panelu a pokud i tak máte s plynulostí pohybu potíž, musíte se podívat do dražších přístrojů. Q70C v tomto ohledu k úplné špičce nepatří.

Vhodnost na hry

Televize je z pohledu výbavy velmi dobře vybavena. To znamená, že zde máme čtyři HDMI 2.1 porty. Podporu variabilní snímkové frekvence a to dokonce ve vrcholné verzi FreeSync Premium Pro. Která umožňuje kombinaci variabilní snímkové frekvence a HDR. Input lag je u Samsungu vždy nízký a pohybuje se okolo 9 – 10 ms. Není to však zadarmo  a cena kterou platíte je vypnutí většiny post procesingových úprav obrazu. Ale stejně to mají i ostatní výrobci. Navíc když jste plně ponořeni do hry, tak spíše oceníte rychlou odezvu než o něco lépe vykreslenou trávu.

Jak vidíte, tak zatímco z pohledu filmového diváka Q70C moc exkluzivních věcí nenabízí, čistě z pohledu hráče zde máte snad vše co potřebujete. Díky (relativně) nízké ceně a vhodnosti pro herní konzole si dokáži představit, že doplní domácí Xbox nebo Playstation.

Stejně jako minulé roky i letos máme herní menu, které vyvoláte když zmáčknete a podržíte tlačítko „play/pause“. V něm si můžete nastavit jaký typ hry hrajete (RPG, střílečka, atd..). Velká část nastavení je věnovaná plynulosti obrazu, ale jak už to bývá cenou za jeho zlepšení je ztráta kontrastu. Obraz bude výrazně tmavší. Dále si můžete zapnout virtuální zaměřovač uprostřed obrazovky (a zvolit si jeho barvu). Ve spodní části menu pak vždy vidíte aktuální rozlišení, snímkovou frekvenci, a info zda je zapnuté HDR a VRR.

Systém

Stejně jako loni, i letos došlo k menšímu číselnému posunu v označení verze operačního systému. Z 6.5 na 7.0. To naznačuje, že nedošlo k žádným zásadním změnám. A z mého pohledu je těch změn ještě méně, než kolik jich bylo loni. Vizuálně vypadá úplně stejně jako loňská verze.

Na domovské obrazovce se vám po levé straně zobrazí menu s hledání, na většině obrazovky jsou dlaždice v několika řádcích. První vás dovede na seznam aplikací s tím, že několik nejpoužívanějších máte dostupných ihned pod zrychlenou volbou. Nižší řádky obsahují konkrétní aplikaci (Netflix, HBO atd..) a v ní seznam rozkoukaných nebo doporučených filmů.

Co se mi líbí, že se to celé relativně rychle načte a pohyb v menu je plynulý. Pokud máte někdo zkušenost s AndroidTV s větším množstvím nainstalovaných aplikací tak víte na co narážím. U Androidu takové rychlost rozhodně není. Ale na druhou stranu, s loňskou verzí operačního Tizenu 6.5 přeci jen ke zpomalení oproti těm předchozím generacím došlo. Zejména po startu tv. Je to rychlejší než Android, ale pokud jste zvyklý na Tizen z let 2018-2021 tak je zpomalení citelné. 

Když sledujete film, tak můžete ve spodní části obrazovky vyvolat rychlé menu ve kterém je možné změnit zvukový výstup (bezdrátová sluchátka, repro televizoru, domácí kino atd..), nastavit sleep timer (čas po kterém se televize vypne) nebo zvolit režim obrazu atd… Pochopitelně můžete měnit pořadí ikon, i je odebírat a přidávat nové. Každý si pak může rychlé menu upravit podle sebe. Vtipné je, jak vás televizor varuje že změnou režimu obrazu může dojít ke zvýšení spotřeby. Opět platí to co jsem napsal o pár řádků výše. Je to snadné a uživatelsky příjemné. Vím, že se už několik let opakuji, ale Samsung (Tizen) a LG (webOS) jsou za mě uživatelsky nejpříjemnější operační systémy.

Vestavěný přehrávač souborů funguje solidně. Po načtení USB disku se zobrazí jeho obsah klasickým způsobem. To jest prvně složky, poté soubory. Vše abecedně řazeno – způsob řazení pochopitelně můžete změnit. Při sledování filmu můžete snadno přecházet mezi jeho kapitolami, vybrat titulky (a jejich zpoždění, velikost, kódování / diakritiku, font, barvu atd…).

Do televize si můžete stáhnout i různé hry. Jedná se většinou o základní závody nebo různé skákačky. Osobně neznám nikoho kdo by je hrál, ale ta možnost tu je. Pochopitelně je vše zdarma.

Máme tu i vestavěný internetový prohlížeč. Jak obvykle je to taková nouzovka, prohlížet v tom webové stránky jdou, ale je to docela pomalé. Nicméně všechna videa i obrázky se v pořádku načítají.

Zachována zůstává podpora Apple AirPlay 2, bohužel podpora všemožných chytrých pomocníků do domácnosti – Google Assistant, Amazon Alexa atd… aktuálně není pro evropský trh. Snad se to v budoucnu pomocí některého z updatů změní. Na druhou stranu je u nás využití těchto technologických hraček výrazně menší než v zahraničí.

Důležité je také zmínit, že v našich lokálních podmínkách má Tizen opravdu širokou podporu mezi lokálními produkty. Disney+, Netflix, Youtube atd.. nikoho nepřekapí, to je samozřejmé u všechn značek. Ale Voyo, O2 tv, T-mobile TV Go, Kuki, Seznam.Tv, Mall.tv, Lepsi.tv, sledovani.tv, telly, isport.cz a mnoho dalších co Samsung u Tizenu má, zas tak běžné nejsou.

Všechny televizory z řady QLED (tedy i Q60C) nabízí virtuálního asistenta Bixbyho. Kdo vlastní mobilní telefon od Samsungu, tak ho nejspíše zná. Pro ty ostatní, vysvětlím že se jedná o službu podobnou Siri od Applu, Alexe od Amazonu či Google Assistant. Bohužel komunikuje pouze anglicky. Umí toho docela hodně – „open Netflix“, „close Disney+“, „change source to HDMI 3“ atd… V praxi však většinu věcí uděláte podobně rychle s dálkovým ovladačem, navíc hlasové ovládání není tak snadné. Pokud máte v místnosti malé (a hlasité) děti. Ale možná jsem jen staromilec a skeptik 🙂

Dálkové ovládání má (stejně jako loni) malý solární panel. Vtipná věc, je že je na zadní straně. Chápu, že z pohledu designu je to pochopitelné, ale z pohledu praktičnosti to smysl nedává. Aby fungoval a ovladač se skrze něj dobíjel, musíte ho mít aspoň čas od času otočený vzhůru nohama. Naštěstí lze tuhle hru na ekologii vyřešit za pomoci USB-C kabelu, kterým lze ovladač nabít. Za to si Samsung zaslouží pochvalu a osobně mi to dává mnohem větší smysl než dobíjení skrze solární panel. Ještě doplním že USB-C kabel není součástí balení, ale většina domácností ho doma mít bude. Oproti loňské Q70B je dálkové ovládání o trochu menší, konkrétně dva centimetry na výšku. Funkcionalita a ovládací tlačítka zůstali stejné jako u loňského modelu. Za sebe vítám samostatná tlačítka pro aplikace Netflixu a Disney+

Budu to zmiňovat ještě dále v textu, ale opakování je matka moudrosti. Samsung už mnoho let nepodporuje kodek xvid. Co to znamená? Typicky se jedná o starší filmy ve velikosti “1 CD”, které jste možná někdy stahovali ze služeb typu uložto. Znám hodně lidí, co tak mají uloženou sbírku pohádek či jiné poklady. Na druhou stranu se jedná o skutečně prehistorický kodek (v dnešní době) a filmy v něm uložené nevypadají na velkých televizorech vůbec dobře. Posledních deset let se však tento kodek skoro nevyužívá. Další věcí s kterou si Samsungu neumí poradit je zvuk ve formátu DTS. Opět se týká převážně některých “stažených filmů” a také některé Blu-ray disky mají zvuk v tomto formátu. Pokud netušíte co tyto zkratky znamenají, nejspíš to na vás nebude mít žádný dopad.

Má dvojitý tuner, ale pozor! Stejně jako ostatní letošní Samsungy neumí (v ČR, třeba německé modely do umí) nahrávat televizní vysílání. Dvojitý tuner tak využijete jen pro funkci PiP – PictureinPicture, kdy se vám na obrazovce mohou zobrazit současně dva různé televizní kanály.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit relativně vysoká hodnota G. Nebojte se. Před dvěma roky došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 130 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 260 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu (a ta se nyní může hodně, lišit podle toho zda máte fixovanou cenu, nebo platíte aktuální vysoké ceny). Ale když budu brát v potaz cenu dejme tomu 7 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 800 Kč.

Zvuk

Klasické 2.0 stereo o 20 W. Samsung se sice chlubí ve specifikaci OTS lite, což je funkce která má zvuk co nejvíce přiblížit jeho zdroji na obrazovce. Ale s dvěma fyzickými reproduktory prostě nejde udělat nic zázračného. I levný soundbar za 4-5 000 Kč je obrovské zlepšení audio schopností. Je podporována klasika v podobě Dolby Digital a Dolby Atmos. To chápejte tak, že televize dokáže zvuk v tomto formátu předat do zařízení které ho dokáže přehrát. Typicky domácí kino nebo kvalitní soundbar. Neznamená to, že televize sama je schopna prostorového zvuku jako v kině. A jako už několik let, pokud koupíte soundbar přímo od Samsungu můžete využít synergií s reproduktory od televizoru. Tato funkce se nazývá Q-Symphony. To znamená, že repro u televize doplňuje do jisté míry soundbar a teoreticky přidává další dva kanály navíc. 

Hlasitost je dostatečná, stejně jako srozumitelnost mluveného slova. Pochopitelně při vyšších hlasitostech dochází k lehké deformaci zvuku. Oproti Samsungu Q60C má navíc aktivní zesílení hlasu. To je funkce, která by měla pomoci větší srozumitelnosti dialogů. Osobně tam žádný výrazný rozdíl nepozoruji. Je možné, že díky tomu v některých případech bude Q70C o trochu lepší. 

Samsung TV a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

Samsung Q70B

Když pominu lehce odlišný stojan, dálkový ovladač a novou verzi operačního systému, tak se jedná o skoro stejné televizory. Ze své zkušenosti se nebojím říct, že v některých situacích bude obraz vypadá lépe na Q70C, v jiných na Q70B. Na co bych se díval je cena. Vypadá to, že Q70B mizí z trhu a v nabídce ji mám pouze posledních pár shopů. A i cena letošního a loňského modelu je totožná. Nicméně pokud při svém pátrání narazíte na zapomenutý kousek Q70B za dobrou cenu, nákupu bych se vůbec nebál.

Samsung Q60C

Tohle bylo pro mě překvapení: Q60C má mírně lepší reprodukci barev, zatímco Q70C má vyšší jasn. Očekával jsem, že Q70C bude v obou oblastech lepší. Nicméně, v oblasti pohybových scén, Q70C jednoznačně vede, protože má na rozdíl od Q60C 100 Hz panel. Také je rozdíl v obrazovém procesoru – Q60C má slabší verzi 4K Quantum Processor Lite, zatímco Q70C a vyšší modely mají plnohodnotný 4K Quantum Processor. Ve skutečnosti to ale není jasné vítězství pro Q70C, protože v některých scénách vypadá obraz lépe na Q70C a v jiných na Q60C.

Další klíčovou funkcí, spojenou s obrazovým procesorem, je podpora HDMI 2.1. Q60C ji nemá, zatímco Q70C ano. Je sice otázkou, jak je důležitá, protože většina konzolových her je optimalizována na 60 fps. Za mě osobně, když jsem viděl poprvé letošní specifikace u Samsungu, tak jsem si říkal že první „pořádná tv“ v nabídce bude Q80C. A zdá se, že to opravdu tak je. Q70C je sice ve srovnání s Q60C velkým krokem vpřed z hlediska vybavení, ale pokud mluvíme o kvalitě obrazu, rozdíl je, kromě 100 Hz panelu, minimální.

V současné době je Q70C výrazně dražší (asi 23 000 Kč) než Q60C (asi 16 000 Kč). Tento cenový rozdíl rozhodně neodpovídá hodnotě Q70C. Pokud bych měl vybírat mezi Q70C a Q60C, Q70C by musela být jen o tisíc nebo dva dražší. Nebo být opravdu citlivý na podání obrazu s 50 Hz panelem.

Samsung Q80C

Zásadní rozdíl je, že Q80C má přímé podsvícení a lokální tlumení. Možná se to nezdá, ale to je opravdu velký skok kupředu. Rozdíl mezi Q70C a Q80C je několikanásobně větší než rozdíl mezi Q70C a Q60C. Q80C má také citelně vyšší jas. Kombinace těchto dvou věcí znamená konečně použitelné HDR. Potěší i silnější audio s integrovaným subwooferem. Zbytek výbavy je prakticky totožný. Překvapení může nastat u ceny. Q70C jde teď koupit za 19 000 Kč a Q80C za 20 000 Kč. Už jsem to párkrát zmínil, ale od Q80C začíná opravdu zajímavá nabídka. A zvlášť když je rozdíl pár tisíc, nedává nákup Q70C žádný smysl.

TCL C735

Vlastně totožná specifikace, navíc má podporu Dolby Vision. To na tv v této cenové kategorii příliš nevynikne. Obrazový procesor, upscaling atd.. je za mě o trochu lepší u Samsungu. Ale pocitově je rozdíl tak okolo 5 %. Další velký rozdíl je operační systém, tedy Android vs Tizen. V rámci férovosti je nutno přiznat, že rozptyl kvality je u TCL o něco vyšší než u Samsungu. Tím, chci říct že šanci na to že potkáte špatný kousek je o trochu větší. Neznamená to však, že každá pátá nebo desátá tv je vadná. Já bych TCL raději kupoval skrze e-shop, ať můžu případně během čtrnácti dní vrátit. Ale pokud vám nic z toho nevadí, tak doporučuji podívat se na cenu C735. Většinu času nejspíš půjde koupit o hezkých pár tisíc výhodněji. A u větších úhlopříček bude cena ve prospěch TCL ještě výrazně zajímavější.

Srovnání parametrů Samsung 4K QLED 2023

Q60C

Q70C

Q80C

Dostupné velikosti

43, 50, 55, 65, 75, 85

55, 65, 75, 85

50, 55, 65, 75, 85

Rozlišení

4K

4K

4K

Barevná hloubka

8 bitů + FRC

8 bitů + FRC

8 bitů + FRC

Typ panelu

VA

VA

VA

Antireflexní povrch

ne

ne

ne

Typ podsvícení

boční

boční

přímé

Podsvícení (interní označení)

Direct Full Array

Obnovovací frekvence

50 Hz

100 Hz

100 Hz

Ultraširoký pozorovací úhel

ne

ne

ne (širokoúhlý)

Dual LED

ano

ano

ne

HDR (High-Dynamic Range)

Quantum HDR

Quantum HDR

Quantum HDR+

Obrazový procesor

Quantum Processor Lite 4K

Quantum Processor 4K

Quantum Processor 4K

Zvukový výkon

20 W

20 W

40 W

Subwoofer

ne

ne

ano

Konfigurace reproduktorů

2.0

2.0

2.2

Object Tracking Sound

ano (OTS lite)

ano (OTS lite)

ano (OTS lite)

Q-Symphony

ano

ano

ano

Aktivní zesílení hlasu

ne

ano

ano

Adaptivní zvuk

Adaptive Sound

Adaptive Sound+

Adaptive Sound+

Operační systém

Tizen

Tizen

Tizen

Wi-Fi

ano

ano

ano

Bluetooth

ano

ano

ano

Bixby

ano

ano

ano

Herní režim

ano

ano

ano

FreeSync

ne

FreeSync Premium Pro

FreeSync Premium Pro

G-SYNC

ne

ne

ne

Obraz v obraze (PiP)

ne

ano

ano

Ambient mód

ano (Ambient Mode)

ano (Ambient Mode+)

ano (Ambient Mode+)

AI Upscaling

ne

ano

ano

HDMI

3

4

4

USB

2

2

2

USB-C (Camera Only)

ne

ne

ne

CI slot

1

1

1

ARC

ano

ano

ano

eARC

ano

ano

ano

One Connect

ne

ne

ne

Tuner

DVB-T2CS2

DVB-T2CS2 x 2

DVB-T2CS2 x 2

Spotřeba – maximální (55 palců)

145 W

205 W

245 W

Spotřeba – typická (55 palců)

71 W

82 W

84 W

Doporučené nastavení

Jako vždy to berte toto doporučení jako takový výchozí bod pro další experimenty. Jednotlivé tv (i stejné řady) se od sebe lehce liší, žádný výrobce neprodukuje naprosto identické panely. Rovněž je obraz notně subjektivní disciplína – jak se říká „sto lidí, sto chutí“.

Osobně doporučuji podívat se hned při prvním spuštění televize do nastavení, konkrétně „Všeobecné informace a ochrana osobních údajů“. A i když to z názvu není patrné, tak tady najdete „Úspora energie a řízení spotřeby“ a tam doporučuji vypnout „optimalizace jasu“ a „řešení úspory energie“. Hned co toto nastavení změníte, uvidíte že má televizor vyšší jas. A ačkoliv tohle není mašina co by dokázala ukázat dechberoucí HDR, tak i tak si rozdílu všimnete. Mimochodem, úplně ve spodní části tohoto menu uvidíte i aktuální procenta baterie u dálkového ovladače.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste:

 • Nastavení > Všechna nastavení > Všeobecné informace a ochrana osobních údajů > Úspora energie a řízení spotřeby > Optimalizace jasu > vypnout
 • Nastavení > Všechna nastavení > Všeobecné informace a ochrana osobních údajů > Úspora energie a řízení spotřeby > Osvětlení dle pohybu > vypnout
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 25
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 30
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Zvýraznění kontrastu > vypnuto
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Místní ztmavení > standardní (lokální tlumení nejde zcela vypnout)

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFFLACJPEGSMI
AVI (ne Xvid)MPAJPGSRT
FLVMP3MPOSSA
M2TSM4APNGSUB
MKVOGGTTXT
MOVWMATXT
MP4PSB
MPEG
MPG
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Jaké jsou nejlepší QLED televizory?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.2 Total Score
Samsung QE50Q70C - hodnocení

Solidní 100 Hz televizor, který nemá lokální tlumení. Hlavním problémem je model Samsung Q80C, který stojí jen nepatrně víc a přitom je výrazně lepší. Jak z pohledu obrazu, tak i zvuku. A to je i důvod, proč bych nákup Q70C nedoporučil. Stačí tisíc nebo dva připlatit a dostanete výrazně lepší televizor.

Kontrast
5
Pozorovací úhly
6
Barvy
5
Konstrukce
7.5
Dynamické scény
7.5
Funkce a výbava smart tv
8
PLUSY
 • Slušná černá
 • 100 Hz panel
 • Bohaté barvy
 • Solidní operační systém
 • Má HDMI 2.1
MÍNUSY
 • Nemá lokální tlumení
 • Na svoji cenu slabší jas
 • Slabé pozorovací úhly
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo