Recenze televizoru Samsung QE55Q80A, QE65Q80A, QE75Q80A

Loňská Q80T byla “nejlepší” klasická 4K QLED z nabídky Samsungu. Jak možná víte, Samsung mezi své modely od letošního roku zahrnul i technologii miniLED, která má přinést další zlepšení v obrazu. Ta se objevuje v řadě QN85A a výše. Tedy těsně nad Q80A. Na to jaké budou miniLED tv a zda skutečně stojí za nákup si ještě chvíli počkáme, ale na Q80A jsem vážně zvědavý. Dokáže Q80A nahradit svého předchůdce a být opět mezi prodejními hity? Nebo s příchodem miniLED upadla v zapomnění?

Aktualizace: prosinec 2021 – zdá se, že už všechny velikosti mají panel typu VA. To má vliv na celkové hodnocení, které bude za takové situace velmi podobné loňské Q80T

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy11 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieQLED
Typ paneluIPS (pravděpodobně u většiny produkce)
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka8 bitů + FRC
Pokrytí spektra DCI-P392 %
Pokrytí spektra Rec.202070 %
Výška70,7 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka5,5 cm
Výška (včetně podstavce)78,3 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)25,6 cm
Váha21 kg
Odhadovaná spotřeba za rok300 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu10 ms

V rámci modelu Q80A jsou 3 různé úhlopříčky:

  • Samsung QE55Q80A – 55″
  • Samsung QE65Q80A – 65″
  • Samsung QE75Q80A – 75″

Vzhled

Od televizoru nečekáme že bude ozdobou domácnosti, ale spíše nenápadným funkčním doplňkem. V takovém duchu funguje i Q80A. Nemá tak tenké tělo jako Q70A (to je dáno tím, že Q70A nemá přímé podsvícení, které si nějaký prostor vždy vezme), ale má na tloušťku lehce nad 6 cm. Podstavec je skoro 8 cm vysoký, což dává prostor pro umístění soundbaru před (pod) televizor bez toho aniž by soundbar zasahoval do obrazu televizoru.

Na první pohled je to běžná moderní televize. Miniaturní černý rámeček, který splývá s displejem. Černý a jednoduchý stojan. Prostě nic zvláštního. Zpracování vypadá masivní a precizní Bohužel není všechno zlato co se třpytí a při bližším ohledání a promačkání je vidět, že se přeci jen trochu šetřilo – plast při zmáčknutí lehce vrže. Nicméně s ohledem na cenovku a určení přístroje není vzhledu a zpracování co vytknout.

Pokud jde o konektivitu, tak máme k dispozici 4 HDMI porty. Ale jen jeden z nich je typu HDMI 2.1. Na druhou stranu poskytuje všechny vymoženosti tohoto standardu. To znamená ALLM (automatické přepnutí do herního módu při zapnutí herní konzole nebo připojení počítače), VRR (variabilní obnovovací frekvence) i HFR (vysoká snímková frekvence), tedy možnost zobrazovat až 120 fps. K tomu jsou tu dva USB porty (ani jeden z nich není ve verzi 3.0), síťový vstup nebo digitální audio výstup. Jak je u Samsungu zvykem, tak není sluchátkový port.

Oficiální video pro lepší představu vzhledu a některých nových prvků ovládání:

Kvalita obrazu

Hned v úvodu tu mám jednu překvapivou zprávu a to je, že Samsung u této řady (minimálně u části produkce) využívá IPS panel. Respektive jednu z jeho odnoží, která se nazývá ADS. Nabízí se dvě otázky. Co to znamená a proč tomu tak je. Odpověď na tu první je výrazně snazší. IPS panel má z principu odlišné vlastnosti než VA. Má lepší pozorovací úhly a obvykle i vyšší jas. V čem naopak ztrácí je podání černé barvy, kdy nedokáže tak dobře blokovat prosvítající světlo a díky tomu je černá spíše šedá či tmavě modrá. Odpověď na druhou otázku je těžší. S ohledem na historii značky, kdy Samsung v naprosté většině modelů poslední roky vždy využívá VA panely si myslím, že jde o následek omezení výroby v souvislosti s koronavirem. Kdy VA panelů nemusí být tolik. V takovém případě však nechápu, proč IPS panely nevyužili u některé z nižších řad. Třeba Q60A.

Velikost úhlopříčkyPravděpodobný typ panelu
55″IPS
65″VA
75″IPS

Bohužel ze zkušenosti z minulých let vím, že pokud se v rámci jedné modelové řady objeví více typů panelů, je pravděpodobné, že se to může v průběhu času ještě změnit, respektive u jednotlivých velikostí může dojít k výskytu obou typů. To je docela nepříjemná situace. Ve fyzickém obchodě ji lze vyřešit tak, že se jdete na tv podívat. Při nákupu přes internet můžete televizi do 14 dní od nákupu vrátit, ale i tak to znamená dost práce a času.

Kde je hlavně vidět rozdíl je večerní sledování. Den je vůči neduhům IPS panelů poměrně milosrdný. Což primárně znamená nižší kontrast. Q80A má kontrast na úrovni 1 500 : 1. VA panely mají obvykle kontrast mezi 4 – 6 000 : 1. Zapnutí lokálního tlumení (local dimmingu) má na kontrast pozitivní vliv, ale dostáváme se na hodnotu cca 1 900 : 1. Při běžném sledování vypadá obraz poměrně dobře, ale jakmile se dostaneme do tmavých scén je vidět, že černá není černá ale spíše tmavě šedá.

Lokální tlumení vychází z přímého podsvícení, ale upřímně není skvělé. Má typickou nemoc “levnějších” Samsungů a tím je ztráta detailů ve tmavých scénách. Blooming není tak patrný jako u Sony LCD, ale ty mají zase právě výrazně lepší detaily při těchto typech scén. Pro jistotu ještě zopakuji co je to blooming. Představte si svítící pouliční lampu v tmavé ulici. Blooming znamená, že televizor který se snaží dobře zobrazit světlo lampy prosvítí celou oblast tak moc, že části obrazu okolo světla lampy jsou světlejší než by měly. Během herního režimu je to podobné, jen je černá ještě o něco málo světlejší. Ještě doplním že se jedná o 8 bitový panel (+ FRC). Tudíž barevné přechody nejsou na úrovni plně 10 bitového panelu. Při běžném sledování a nemožnosti srovnání s 10 bitovým panelem si nejspíš ničeho nevšimnete. Redukce šumu funguje dobře, přestože je cenou za to ztráta některých detailů. Pro opravdu náročného diváka bych doporučil podívat se přece jen o kus výše v nabídce.

Kde se naopak novému typu panelu vede dobře je maximální jas. Ten se pohybuje na úrovni 850 nitů, což je velmi slušná hodnota. Barevná jednotnost není nijak úžasná. V rozích obrazovky jsou patrné tmavší části. Highend Samsungy jsou poslední roky skvělé ve zvládání slunečních odlesků. Q80A není ten případ. Tedy, není v tom rozhodně nijak špatná. Jen není tak dobrá jako byla Q80T nebo jiné QLED televizory. Co z toho plyne? Díky vysokému jasu je tv vhodná pro slunné místnosti. Ale pořád dáva smysl řešit její umístění, protože pokud na ni bude slunce svítit přímo, na obraz to bude mít znatelný dopad.

Pokrytí barevného spektra je dlouhodobě silnou zbraní QLED. U DCI-P3 je to 92 %, Rec.2020 zhruba 70 %. Pěkné hodnoty, která společně s vysokým jasem dávají prostor pro kvalitní obraz v HDR. Zde je nutné připomenout dlouhodobou limitaci Samsungu a to je absence podpory Dolby Vision. To je v současné době velmi rozšířený formát, který přináší potenciál fantastického obrazu. Samsung podporuje základní HDR10 a pak svoji alternativu HDR10+. Ta však u filmů a seriálů nemá takovou podporu jako Dolby Vision. Zde je důležité mít na paměti že ne u všeho je rozdíl Dolby Vision vs HDR10 znatelný. U špičkové AAA produkce stojí za to mít obraz s podporou Dolby Vision. Výsledek stojí za to. Pro “běžné” HDR u neprémiového seriálu na Netflixu nebo “béčkové” hry není rozdíl nijak velký.

Panel má pochopitelně 100 Hz. Doba odezvy je 11 ms, input lag je 10 ms. Ztvárnění pohybu je dobré úrovni a příznivci sportu nebo akčních filmů budou spokojeni. Přesto musím říct, že vyšší modely od LG nebo Sony jsou v této oblasti ještě o kousek lepší. Pro zlepšení plynulosti televize využívá i BFI (Black Frame Insertion). Samsung tuto technologii nazývá LED Clear Motion. Občas je patrné lehké rozmazání, ale celkově je pohyb na solidní úrovni. Pro hráče je velmi příjemná podpora VRR a hlavně FreeSync v nejvyšší specifikaci Premium Pro.

Pozorovací úhly jsou výtečné. Na rozdíl od VA panelů, kdy docházá k vyblednutí barev už někde okolo 30 °, tak zde u něj dochází až u 45 °. Nemusí se to zdát jako mnoho, ale opak je pravdou. V případě velké místnosti a sledování ze strany je to citelné zlepšení. O něco lepší jsou jen pozorovací úhly u OLEDu.

Pro varianty s VA panelem, bude výsledné skóre a hodnoty parametrů velmi podobné loňské Q80T. Pokud přemýšlíte o těchto variantách, zkuste moji loňskou recenzi.

Systém

Jedná se o Tizen (což je vlastní systém Samsungu) tentokráte ve verzi 6.0. Jde o léty ověřený, kvalitní a intuitivní systém. To znamená několik věcí. Meziroční změny jsou už několik posledních let spíše kosmetické a týkají se rozvržení nastavení, přidání nových ovládacích možností nebo organizace video služeb a televizního vysílání. Co je důležité mít na paměti je fakt, že systém je rychlý, stabilní a s minimem chyb (pádů / zaseknutí). Na druhou stranu neposkytuje tak bohaté možnosti jako AndroidTV, která pro pokročilé uživatele nabízí několik opravdu mocných možností. Daní za to, je právě trochu horší stabilita a rychlost AndroidTV.

Nabídka aplikací je poměrně bohatá. Kromě globálních služeb typu Youtube, Netflix, Amazon Prime nebo Apple TV se můžete těšit i z nabídky služeb lokální produkce. Voyo, O2TV, Kuki, Seznam televize, Mall.tv, Lepší.tv, SledovaniTv a několik dalších. V tomto ohledu je na tom Samsung opravdu skvěle. Třeba majitelé LG televizorů na nativní aplikaci pro O2TV čekají už snad pět let. A stále bez úspěchu. Za zmínku stojí i Multiview, které přináší možnost sledovat současně tv a v další části obrazovky pak zrcadlit displej svého telefonu. Jako teoreticky je to zajímavé, ale zda pro to najdete praktické využití musíte zvážit sami. Já třeba ne.

Dálkové ovládání má malý solární panel. Vtipná věc, je že je na zadní straně. Chápu, že z pohledu designu je to pochopitelné, ale z pohledu praktičnosti to smysl nedává. Aby fungoval a ovladač se skrze něj dobíjel, musíte ho mít aspoň čas od času otočený vzhůru nohama. Naštěstí lze tuhle hru na ekologii vyřešit za pomoci USB-C kabelu, kterým lze ovladač nabít. Za to si Samsung zaslouží pochvalu a osobně mi to dává mnohem větší smysl než dobíjení skrze solární panel. Ještě doplním že USB-C kabel není součástí balení, ale většina domácností ho doma mít bude.

Pro ovládání televizoru je možné využít i hlasové asistenty. Ty od Googlu nebo Amazonu v našich krajích příliš rozšířeny nejsou, ale Samsung má v nabídce i vlastního integrovaného asistenta, kterému říká Bixby. Ten přijímá povely v hlavních světových jazycích (takže ten náš budete hledat marně). Ale i s průměrnou znalostí a výslovností angličtiny, ho lze používat. Nelze ho používat pro ovládání aplikací (např. hledání na Youtube), ale dobře dokáže posloužit při ovládání televizoru “set contrast to 80”, “change input to HDMI 3”, “set game mode” atd… Další možností ovládání je mobilní aplikace a pro případy nouze je pod logem Samsungu v prostřední části obrazovky ukryto fyzické tlačítko které dokáže tv vypnout/zapnout, měnit hlasitost a programy – podle typu a délky stisku. 

Dobrou zprávou je, že i tato TV má dvojitý tuner. Co to znamená? Můžete jeden pořad sledovat a jiný nahrávat. V případě, že TV nemá dvojitý tuner je možné nahrávat jen ten pořad, který právě sledujete.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota G. Neděste se. V letošním roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 150 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 300 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu, ale když budu brát v potaz cenu 5 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 500 Kč.

Zvuk

Je na poměry plochých televizorů slušný. Mohutnější tělo televizoru s přímým podsvícením přeci jen dává prostor pro nějaké audio. Ono se také jedná o první tv z letošní nabídky, která nabízí víc než jen základních 20 W (2 x 10). Zde je celkový zvukový výkon na úrovni 60 W a jedná se o sestavu 2.2.2. Jde také o první model který má podporu plné verze Object Tracking Sound – lepšího prostorového zvuku (nečekejte zázraky, ale lepší to je) a Q-Symphony. To znamená, že po připojení vhodného soundbaru nenahradí soundbar plně TV reproduktory, ale dojde k jejich současnému využití. Neměl jsem tu čest vyzkoušet, ale ze zahraničních testů to vypadá, že to funguje poměrně slušně.

Basy z repra televizoru nejsou na vysoké úrovni, ale pro nenáročného diváka může zvuk stačit. Zřetelnost dialogů dobrá, drobné zkreslení je slyšet až při opravdu vysoké hlasitosti. Z výbavy je tu pochopitelně ARC i eARC, a pár vlastností typu Q-Symphony, které umožňují plně využít nové Samsung soundbary. Obecně platí, že soundbar nebo externí retro vždy posunou zvuk televizoru o kus dále.

Samsung TV a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

Sony X90J

100 Hz VA panel přináší oproti Samsungu navíc podporu Dolby Vision a bude pravděpodobně zajímavější pro filmové diváky. V neprospěch hraje (v porovnání se Samsungem) o něco vyšší cena a také horší schopnosti z pohledu televize pro hráče. Na rozdíl od Samsungu ani LG nemá FreeSync Premium Pro. Dalším mínusem stejného typu je podpora základního VRR – ta má přijít v budoucím updatu a někteří z nás si moc dobře pamatují, že Sony toto říkalo i u loňského modelu. A trvalo jí skoro rok než svoje sliby naplnila. Ale zase má dva HDMI 2.1 porty. Takže pokud máte dvě nové herní konzole, můžete je obě mít současně připojeny skrze HDMI 2.1 porty. Závěrem chci říct, že pokud to s hraním myslíte vážněji Sony se vyhněte. V tomto ohledu je na chvostu peletonu. Naopak, pokud jste milovníci filmů, tak (při správné ceně) jde o slušnou volbu.

LG Nano90

LG oproti předchozí generaci (2020) nejen že nezměnilo název televizoru, ale skoro totožná zůstala i jeho specifikace. Z toho důvodu je jasné, že dokud bude dostupná dává nákup verze z roku 2020 větší smysl, protože má výrazně nižší cenu. Jinak se jedná o 100 Hz IPS panel. IPS panel dává z principu jiné výhody než nevýhody než klasický VA. Zjednodušeně lze říct, že IPS je vhodnější pro sledování ve dne a také má lepší pozorovací úhly, takže se hodí do velkých místností. Oproti tomu VA má lepší podání černé (u IPS může mít tmavě modrý nebo šedý nádech). Dalším faktorem který hraje pro pořízení NANO90 je antireflexní vrstva. Díky ní si dokáže lépe poradit s odlesky slunečního světla při sledování televizoru. Stejně jako předchozí Sony má dva HDMI 2.1 porty. LG NANO je zajímavou alternativou pokud většinu času sledujete tv ve dne a potřebujete se vypořádat se slunečními odlesky. V naprosté většině ostatních případů je Samsung nebo Sony lepší volbou.

Samsung Q80T

Ve všech úhlopříčkách VA panel, to je asi ten hlavní rozdíl který starší Q80T má. To znamená, že má (v těch úhlopříčkách kde má Q80A IPS panel) výrazně lepší černou a menší problémy s bloomingem a cloudingem. Naopak Q80A vede v maximálním jasu, kde dosahuje cca o 20 % větších hodnot než Q80T. V pokrytí barevného spektra jsou na velmi obdobné úrovni. V obou případech se rovněž jedná o panel typu 8 bit + FRC. Barevné přechody tedy nejsou zcela dokonalé, ale v běžném provozu se musíte hodně pozorně koukat, aby nedokonalosti byli vidět. Q80T má kupodivu výrazně lepší i zvládání slunečních odlesků. Když to shrnu, tak Q80T je v mnoha ohledech lepší televize a její následník je v kontextu svého předchůdce lehké zklamání. Ona mnohé naznačuje i cena, která je u obou modelů v tuto chvíli skoro totožná. V případech kdy jsou oba televizory rovnocené, je cena novějšího modelu většinou o několik desítek procent vyšší. Kdybych měl Q80A někomu doporučit, tak nejspíš hráčům, kteří u televize tráví většinu času přes den. Pro náročné filmové diváky vhodná není, pro ty nenáročné je naopak zbytečně drahá a stejně dobře poslouží nějaký základní model z AU série.

LG BX

Přemýšlíte proč srovnávám s OLEDem od LG? Ten důvod je prostý, cena. LG 55BX lze totiž pořídit za příjemných 22 000 Kč, což je cena za kterou je nyní i Samsung 80A. OLED nabídne dokonalou černou, srovnatelnou výbavu a vlastnosti pro hráče. Kde LG BX ztrácí je maximální jas a trochu slabší obrazový procesor (tam je rozdíl skutečně nepatrný). Celkově je BX výrazně lepší televizor a cena okolo 20 000 Kč je za něj fantastická. Jedinou znatelnou nevýhodou je právě nižší jas. Nedoporučoval bych využití LG BX ve dne za plného světla (bez možnosti stínění – žaluzie / závěsy). V rámci férovosti musím uvést že u OLEDu teoreticky hrozí riziko vypálení statického obrazu (logo televizní stanice, zapauzované menu hry). V praxi se jsem se za posledních několik let s žádným případem nesetkal. Výrobci se proti tomu účinně brání snižováním jasu a dalšími technickými finesami.

Samsung QLED TV 2021 srovnání

Q80AQ70AQ60AThe Frame 2021
Dostupné velikosti55, 65, 7555, 65, 75, 8543, 50, 55, 65, 75, 8543, 50, 55, 65, 75
Rozlišení4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)
Barevná hloubka8 bitů + FRC8 bitů + FRC8 bitů + FRC8 bitů + FRC
Typ paneluVA (55 palců nejspíše IPS) VA VA VA
Typ podsvíceníPřímé (Direct Full Array 8x)Boční (Mega Contrast)Boční (Mega Contrast)Boční (Mega Contrast)
Podsvícení (interní označení)Supreme UHD DimmingSupreme UHD DimmingSupreme UHD DimmingSupreme UHD Dimming
Obnovovací frekvence100 Hz100 Hz50 Hz100 Hz (55 palců a větší)
Ultraširoký pozorovací úhelanoneneano
Dual LEDneanoanoano
HDR (High-Dynamic Range)Quantum HDR 1500Quantum HDRQuantum HDRQuantum HDR
Obrazový procesorQuantum Processor 4KQuantum Processor 4KQuantum Processor LiteQuantum Processor 4K
Zvukový výkon60 W20 W20 W40 W
Subwooferanonenene
Konfigurace reproduktorů2.2.2 2.02.04.0
Object Tracking Soundanoano (OTS Lite)ano (OTS Lite)ano (OTS Lite)
Q-Symphonyanoano (Q-Symphony Lite)ano (Q-Symphony Lite)ano
Active Voice Amplifierano anonene
Operační systémTizenTizenTizenTizen
Wi-Fianoanoanoano
Bluetoothanoanoanoano
Bixbyanoanoanoano
Herní režimanoanoanoano
FreeSyncano (FreeSync Premium Pro)ano (FreeSync Premium Pro)ano (FreeSync Premium Pro)ano (FreeSync Premium Pro)
G-SYNCnenenene
Obraz v obraze (PiP)anoanonene
Ambient módano (Ambient Mode+)ano (Ambient Mode+)ano (Ambient Mode)ano (Ambient Mode+)
AI Upscaling
anoanoanoano
HDMI4434
USB2222
ARCanoanoanoano
eARCanoanoanoano
One Connectnenenene
Tuner2x DVB-T2CS22x DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2

Doporučené nastavení

Každá televize (i stejný model od totožného výrobce) je trochu jiná, stejně jako místnost, ve které budete TV sledovat. Proto berte toto nastavení jako inspiraci, od které se můžete odpíchnout, ne jako pevné dogma.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste:

  • Nastavení > Obecné > Nastavení Inteligentního režimu > Optimalizace jasu > vypnout
  • Nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 25
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 25
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEMPOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMP3TXT
MP4MPAPSB
MPEGOGG
MPGWMA
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Jak si vedli LG tv v testu?

Časté dotazy

Jaké je hodnocení televize Samsung Q80A QE55Q80A, QE65Q80A? 73%

Pro mě osobně je letošní model oproti předchozímu roku lehké zklamání. Tím hlavním důvodem je použití IPS panelu. Respektive ještě víc mě mrzí, že u jednotlivých velikostí jsou použity různé typy panelů. Nejspíše to znamená i fakt, že různé typy panelů mohou být u stejné velikosti… Více zjistíte v recenzi.

Recenze: Plusy a Mínusy

  • PLUSY: Vysoký jas, Pozorovací úhly, HDMI 2.1 (včetně 120 FPS při 4K), Stabilní a rychlý systém
  • MÍNUSY: Horší kontrast, Zmatky u typu panelů – jsou různé typy u různých velikostí a je pravděpodobné, že může být různý typ i u jedné velikosti

Více zjistíte v recenzi.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.3 Total Score
Hodnocení Samsung QE55Q80A

Pro mě osobně je letošní model oproti předchozímu roku lehké zklamání. Tím hlavním důvodem je použití IPS panelu. Respektive ještě víc mě mrzí, že u jednotlivých velikostí jsou použity různé typy panelů. Nejspíše to znamená i fakt, že různé typy panelů mohou být u stejné velikosti. Na druhou stranu to neznamená, že je Q80A špatné televize. Naopak. Pro použití vyloženě ve dne, případně pro nenáročného diváka není vůbec špatné. Nicméně pro nenáročného diváka je Q80A poměrně drahá a naopak pro náročného filmového diváka je limitace IPS panelem vysoká a budou se dívat nejspíše jinde. Tím pádem je cílovka menší než loni. Až spadne cena k 20 000 Kč, může to být zajímavá koupě.

Kontrast
4.5
Pozorovací úhly
8
Barvy
7.5
Konstrukce
8
Funkce a výbava smart tv
8.5
Dynamické scény
8.5
PLUSY
  • Vysoký jas
  • Pozorovací úhly
  • HDMI 2.1 (včetně 120 FPS při 4K)
  • Stabilní a rychlý systém
MÍNUSY
  • Horší kontrast
  • Zmatky u typu panelů - jsou různé typy u různých velikostí a je pravděpodobné, že může být různý typ i u jedné velikosti
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

68 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
  1. Dobrý den,

    Nevím, zda se obracím na správnou adresu, ale po přečtení recenze pana Pokorného potřeboval bych poradit s následujícím problémem . Zakoupil jsem TV Samsung QE55Q80A a nemohu nikde přijít na to, jak nahrávat z tohoto přijímače na flash disk nebo pevný disk. V návodu je popsán postup, ale nefunguje. Po stlačení tlačítka v přehledu programů na program, který bych chtěl nahrát, objevuje se pouze hláška „sledování programu“, ale chybí možnost „nahrávání programu“. Znamená to, že nové přijímače nenahrávají?

    Děkuji za odpověď.

    Přeji hezký den.

    • Dobrý den,

      jen pro jistotu se zeptám, zda postupujete podle tohoto návodu: https://www.samsung.com/cz/smarttv/navody/nahravani-programu/ ? Mám teď přístup akorát k letošním Samsungům a ty bohužel nahrávání neumí. Nicméně co si pamatuji, tak se staršími modely jsem žádnou komplikaci neměl. Pokud by výše uvedený návod nepomohl, tak doporučuji kontaktovat přímo podporu Samsungu – 800 726 786.

  2. Dobrý den,
    poradíte prosím s výběrem TV? Rozhoduji se mezi touto (QE75Q80A), LG75NANO923P, TCL 75C735 a teoreticky i Sony Bravia XR-75X90J. Pozorovací vzdálenost je cca 3,5m takže 75palců asi nutnost. Tv je primárně na Netflix a Disney, časem možná PS5. Přikláním se k Samsungu, ale vadí mi absence Dolby Vision, ale netuším zda to při sledování filmu je znát.. Při porovnání údajů na Alze mi vychází jako nejlepší TCL ke kterému jsem nenašla žádné recenze. Cenový strop je těch 40tis., klidně si nechám poradit i jinou TV.

    • Dobrý den,

      předvýběr máte dobrý. Při této velikosti a cenovém limitu nedosáhnete na OLEDy ani na top LCD/LED. Pokud jde o Dolby Vision, tak u u „áčkové“ produkce typu Stranger Things, Marvelovky atd… rozdíl rozhodně poznáte. U „normální“ produkce už je rozdíl výrazně méně patrný. Nicméně s ohledem na využití co popisujete mi přijde Dolby Vision jako jeden ze základních rozhodovacích faktorů. Proto bych Samsung dal na poslední místo. Stejně jako LG, který se svým IPS panelem ztrácí. Osobně bych (i po zkontrolování aktuálních cen) na první místo dal Sony (cca 36 000 Kč) a na druhé TCL (cca 40 000 Kč), Sony má stále o něco lepší obrazový procesor a díky tomu lepší detaily. Na druhou stranu, TCL má lehce „živější“ barvy. Ani jednou chybu neuděláte, rozdíly jsou v řádu jednotek procent a navíc vychází ze subjektivních preferencí diváka. Ideálně pokud máte možnost podívat se na obě v rámci nějakého showroomu.

      • Děkuji za odpověď, ale stále mi to vrtá hlavou:)
        Kdybych teoreticky mohla investovat o cca 10tis více, nenajde se něco lepšího? Netušíte? Vyplatí se třeba si připlatit za Samsung QE75QN85A?
        Nebo naopak přemýšlím zda za těch 40 nekoupit raději nějakou menší, ale lepší. Nebo myslíte, že např to TCL se opravdu vyplatí? Nikde jsem nenašla žádné recenze a trochu se toho bojím.

        • Covybrat.cz 13/08/2022 at 06:15

          Dobrý den,

          bohužel je to tak, že každá značka má něco silného, obvykle neexistuje něco jako jasná i ideální volba pro všechny kupující.

        • Po tom co jsem všechno načetla a vlastně už i naživo nakoukala , se mi právě nejvíce líbí Samsung. Sony jsem kvůli LED vlastně úplně vyřadila. TCL mě láka „papírově“, je to QLED, má Dolby Vision.
          Kdyby Samsung měl DV tak už ho máme na zdi, takhle si asi budu muset hodit korunou.

        • Covybrat.cz 10/08/2022 at 17:09

          Dobrý den,

          to na co máte rozpočet je nadprůměrná (kvalitou) a opravdu velká (75 palců) televize. Nebo můžete mít skoro úplnou špičku v 65 palcích. Kdyby to bylo o nějakém základním modelu v obří úhlopříčce vs „lepší“ a menší tv, radil bych spíše to druhé. Ale tu už je kvalita obrazu velmi slušná a myslím, že oceníte spíše tu velikost (s ohledem na pozorovací vzdálenost). Pokud chcete špičku a 75 palců, tak vám bohužel deset tisíc nahoru nepomůže. Ale bavíme se spíše o částce okolo 70 000 Kč. Viz  LG 77C1, Samsung QN90 atd.. Z odpovědí vidím, že vás to neustále láká k TCL – máte ji za nějakou výhodnější cenu? Pokud ano, a budete ji mít o 3-4 000 Kč levnější než Sony, tak proč ne. Není o mnoho horší. V opačném případě, bych pořád doporučoval Sony.

  3. Dobrý den, ad IPS vs VA. Jak jde zjistit u konkrétní TV typ použitého panelu. Ze servis menu, nebo jen ze štítku? Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den,

      vyloženě položka „typ panelu“ v servis menu není, ale je tam podrobné číselné označení modelu (podobně jako na štítku) ze které jde typ panelu dekódovat. Bohužel neexistuje přehled ze strany Samsungu který by jasně říkal kdy (a v jakém regionu) je VA a IPS. Na internetu se dají dohledat posty majitelů tv, kteří uvádějí typ panelu a přesně označení ze štítku. Nicméně u Q80A mám za posledních mnoho (6+) měsíců info jen o VA panelech.

  4. Dobrý den, chci se zeptat, jak to tedy je teď s panelem u QE5580A? Stále se jedná o IPS panel či VA? Díky za odpověď.

    • Dobrý den,

      stoprocentní jistotu nejspíš nemá nikdo, ale za poslední měsíce mám zprávy jen o VA panelu.

  5. Dobrý den mám televizi QE55Q80A seká se mi video v aplikaci SEZNAM-VIDEO ostatní aplikace jako YOUTUBE NETFLIX bez problémů jedou tak nevím zda li je chyba aplikace nebo televize na jiných modelech tv samsung aplikace seznam-video funguje. Neuměl by někdo vyzkoušet tuto aplikaci na stejném modelu televize? QE55Q80A

    • Dobrý den,

      napadá mě ještě obrátit se přímo na podporu seznamu – Telefon: +420 234 694 430 (všední dny od 8.00 do 16.30).

  6. Dobrý den,
    váhám mezi koupí Samsung QE55Q80A a LG 55NANO92P, přijdou mi srovnatelné výbavou i cenou. Doma sledujeme hlavně Netflix a další streamovací služby. Dočetl jsem se, že Samsung nepodporuje Xvid, což by mohl být problém u starších filmů, které mám uložené na HDD.
    Můžete mi pomoct vybrat? Děkuji.

    • Dobrý den,

      pokud máte skutečně zásobu starších filmů v tomto formátu a chcete je přehrávat přímo v tv (ne přes připojený notebook třeba)), tak není co řešit a berte LG. Pokud toto neřešíte, tak LG má IPS panel který má lepší pozorovací úhly ale za toho horší černou (patrné zejména večer). Z pohledu systému, jednoduchosti nebo spolehlivosti  operačního obě patří mezi to nejlepší.

      • Těch filmů v Xvid asi moc nebude a vzhledem k tomu, že tv máme puštěnou prakticky pouze večer a sedíme přímo naproti ní, je jasná Samsung. Děkuji.

  7. Dobrý den,
    zvažuji koupi televize a rozhoduji se mezi Samsung QE55Q80A a LG 55NANO75P.Jsem běžný uživatel.Jaké by bylo vaše doporučení?
    Děkuji za odpověď.
    S pozdravem Milan Sláma

    • Dobrý den,

      Samsung QE55Q80A je výrazně lepší (a také dražší). LG 55NANO75P je horší a levnější. Pokud se Q80A vejde do rozpočtu berte ji, je to všestranná tv za super cenu. Pokud nejste náročný divák, můžete zvážit NANO75P či Samsung UE55AU7172. LG má o něco lepší barvy než AU7172, ale pokud sledujete jen běžné tv vysílání tak rozdíl nebude příliš patrný. Obě značky jsou pro svoji jednoduchost a stabilitu pro „běžné uživatele“ ideální.

  8. Dobrý den, prosím o radu. Na začátek vlastním Samsung UE65F8090 velice dobrá TV. Neměnil bych ale chci 85”
    A tak se rozhodují mezi Samsung QLED QE85Q80AAT a Sony KE-85XH9096 obě za cenu kolem 57 000,- samsung koupím v Polsku je tam levnější asi o 15 000,- a Sony u nás v ČR – (do elektra v Polsku to mám 30km)

    Moje otázka je jaká je lepší, bude mít Samsung VA panel, poznám nějaký rozdíl oproti TV co mám ted?

    (ptám se proto protože můj f8000 má fantastickou černou a snad ze žádného úhlu neztrácí jas a ani barvy jak se píše u dnešních TV. Neměnil bych ale láká mě 85” zkoušel jsem i projektor ale na mé požadavky co se tyče kontrastu a barev, slunných dnů, velké okno atd. bych si musel koupit projektor tak za 200 000,-)

    Televize jede teď momentálně 10-12h denně , PS5 2h, převážně denní sledování (mateřská dovolená)
    Rádi koukáme na filmy, jen skylink a klasicky blu ray.

    Budu rad za každou radu děkuji

    • Dobrý den,

      v 85 palcích je od začátku výroby všude reportován VA panel, tam bych se nebál. Při stejné ceně (nečekám, že by s tv z Polska byl nějaký problém, ale zkušenost s tím nemám) je to za mě spíše o preferenci operačního systému. Obě tv jsou velmi vyrovnané. Když to vezmu na výhody tak Sony má Dolby Vision, otevřený Android a v základu „víc přirozený obraz“. Samsung má jednoduchost ovládání, je o něco vhodnější pro hry (nové konzole) a celkově srovnatelný obraz. Ani jednu nevidim jako jasně lepší volbu, tuším že po předchozí pozitivní zkušenosti se Samsungem budete nejspíš mířit zase k němu.

  9. Dobrý den,
    projel sem zde hromadu recenzí a článků a musím uznat že mě to velmi pomohlo a i trochu ztížilo výběr nové Tv(sem s výběrem pomalu zase na začátku).Mám 6 let 50″ Samsung UE50J5100 na který nemůžu remcat a slouží zatím dobře ale je na čase se mrknout o něco výš. Hledám vhodnou náhradu – 50′ větší se nevejde do okna ve stěně (možná jen vesa držák a vytrčit ale to se mě moc nechce navíc by to bylo stejně max na 55″) Tv jede 24/7, denni koukání(obývák -okna- více světla) večer filmy nebo xbox,PC hry a hlavně je napojená na pc které taky jede 24/7. Jednoduše jede pořád a všechny platformy střídá dle potřeby. Tím si myslím že asi nemá cenu hledat nic s OLED panelem páč kolikrát tam straší plocha PC i několik hodin a to opakovaně nebo cokoli statického a to dost často. Byl bych rád samozřejmně za 100hz ale vlastně ani netuším zda mimo xboxu ji využiji. Plánoval sem rozpočet tak 15-20 tam bylo zajmavé TCL 725 a 50″ Samsung QE50Q80A.Musím ale řict že pro pročtení hromady článků zde sem nalomen přitlačit a koukám po 50″ Samsung QE50QN90A která je dle mého to co hledám. Jen se pak už ztrácím a netuším zda v té cenové nenajdu něco ideálnějšího. Máte prosím nějaký tip/doporučení? Vzít Q80A počkat na nové modely nebo až klesne cena QN90A mrknout klidně i po Oledech páč vypálení obrazu nehrozí, jednoduše hledám dostupnou holku pro všechno 🙂 A jelikož to bude zas nákup na pár let tak bych si nerad vyčítal že sem něco podcenil. Budu vděčen za jiný uhel pohledu a tip na buď konkrétní model či na jaký druh panelu led/Qled/oled a podobně se pro mé využití vyplatí.
    Za případnou radu moc děkuji a i za váš čas věnovaný tomuto příspěvku.

    • Dobrý den,

      je nějaká specifická věc, která vám vadí na současném televizoru? Nebo jde „jen“ o to si polepšit? Pokud o to druhé, tak bych doporučoval QN90A. Tam uvidíte výrazný posun oproti současnému televizoru. Nechci říct, že u těch levnějších nebude, ale zdaleka nebude tak výrazný. S ohledem na využití bych opravdu nedoporučil OLED. Popsané zvyklosti jsou soubor doporučení jak se k OLEDu nechovat 😀 Ale LCD si s ním bez problémů poradí. Nicméně QN90A je cenově vysoko, protože konkurence mezi luxusními 50 palcovými televizory je výrazně menší než u 55 a více palců. Osobně bych čekal že pod 25 spadne, ale pod 20 bych určitě nepočítal. V případě, že se rozhodnete pro levnější variantu tak bych bral Q80A. Ale pokud vám na současném televizoru nic nevadí sledoval bych pravidelně cenu a počet obchodů co daný produkt nabízí. V březnu vyjdou nové modely (na začátku šíleně drahé), ale staré se začnou vyprodávat. Některé mohou skončit v dubnu, jiné tu s námi mohou být ještě půl roku. Je to vždy trochu sázka do loterie.

      • Dobrý den,
        děkuji za odpověď. Snad jediná vada jsou tři malé tečky(dírky) v obrazovce(způsobeno dítětem kdysi a když o nich vím tak mě to … rozptyluje) a občasné divné probliknutí obrazu, jinak je Tv naprosto úžasná a zatím slouží. S čekáním na spadnutí cen či nové modely nemám problém a počítal jsem s tím a obchody mám uloženy a hlídám. Vybírám spíše proto že při zápřahu televize počítám že životnost se bude i dost krátit při takovém zápřahu co má. A popravdě raději mám dopředu představu nebo vybráno než když něco lupne(většinou prac.telefon nebo noťas) a jsem nucen rychle něco vybrat. s 20-25 za QN90A bych neměl určitě problém, zas proč si neudělat radost. Ještě na mě sem tam někde vykoukne 50″ Sony Bravia XR-50X93J kolem 23. Jen nevím proč ale někde ve mě něco Sony úplně nevěří. Děkuji moc za odpověď a trochu usnadnění rozhodování. Nu a kdyby se Tv odebrala do křemíkového nebe alespoň přibližně vím kterým směrem se vydat. Hodně štěstí ve vaší práci je úžasná a dozvěděl sem se tu mnoho užitečných věcí.

        • Covybrat.cz 21/01/2022 at 19:54

          Dobrý den,

          moc děkuji za pochvalu. Sony Bravia XR-50X93J je rovněž výborná televize, ale na využití co máte vy mi přijde Samsung vhodnější. Sony bych doporučoval při primárním využití na sledování filmů na Netflixu, HBO Go či podobně (prostě 4K, Dolby Vision atd..).

  10. Dobrý den, prosím co se aktualizovalo v lednu 2022? Děkuji.

    • Dobrý den,

      pokud to v systému vidím správně tak se jednalo pouze o překlep. Poslední důležitá aktualizace byla v prosinci o dostupnosti s VA panelem.

  11. Dobrý den, co vybrat pro TV vysílání přes kabel? Velikost 55″, cena hranice 25 000,- Varianty: Samsung QE55Q80A – akt. cena 20t nebo QE55QN85A – cena 24t nebo SONY XR55X93J – cena 21t. Případně jiný tip? Prioritou je nejkvalitnější obraz TV kabelového vysílání a snadnost obsluhy, např. volba kanálů TV. Děkuji.

    • Dobrý den,

      omlouvám se za pozdější odpověď. Shrnul jste to (i v předchozím dotazu) pěkně. Z pohledu obrazu a cenového limitu jde o to nejlepší. V kontextu snadnosti obsluhy pak vede Samsung. Jako alternativu můžu doporučit LG OLED55B13LA. Lehce nad limit, OLED, skvělá černá a také velmi dobré ovládání. 

  12. Dobrý den, vybírám TV pro rodiče, kteří chtějí kvalitní TV obraz (zdroj signálu Vodafone TV) a nepotřebují moc jiné doplňkové funkce. Hlavním parametrem tedy je kvalita obrazu (ostrost a věrné barvy) při běžném televizním vysílání přes kabel. Televize bude provozována za běžných světelných podmínek panelákového bytu jak přes den, tak večer. Hodí se tento Samsung – QE55Q85A nebo mi doporučíte jiný typ. Cena pořízení kolem 20 – 25 t. korun a velikost 55″. A je možno v obchodě poznat, zda má konkrétní výrobek typ panelu IPS nebo VA? Moc děkuji za rychlou radu. Jinak máte výborné recenze. Díky.

  13. Dobrý den,
    prosím o Váš osobní názor.
    Koupil by jste nyní Samsung QE55Q80A a nebo doprodejový model QE55Q80T.
    Cena je vlastně stejná.
    děkuji

    • Dobrý den,

      i když se zdá, že aktuálně prodávané 55Q80A mají všechny VA panely, tak bych Vám přesto doporučil koupi Q80T. Myslím si, že obrazově je tam pořád o něco lépe.

  14. Platí to všetko aj pre 50″ Samsung QE50Q80A, alebo je to iný model a ak aké sú s ním pre bežného spotrebiteľa problémy?

    • Dobrý den,

      problémy s ním nebudou o nic větší než u ostatních velikostí (myšleno, že komplikace může nastat všude, ale z pohledu spolehlivosti rozhodně není horší), ale oproti vyšším úhlopříčkám má o něco horší výbavu. Zejména 50 Hz panel místo 100 Hz a trochu horší zvuk. Pokud nejste extra náročný divák, tak to vadit nemusí. Pokud ano, tak v 50 palcích má zajímavé modely Sony, např. Sony XR-50X93J. Bohužel i cena je vyšší, protože v této velikosti nemá příliš konkurence.

  15. Je možné na tomto televizoru zároven jeden program nahrávat a jiný sledovat.Děkuji Mirek

    • Dobrý den,

      ano má dvojitý tuner, je to možné.

      • Dobrý den. Mohl by jste mi prosím Vás poradit s výběrem nové Tv. Příjem TV satelitní přijímač plus Netflix . Občas sportovní zápasy. Rozpočet cca 20 tis korun. Jde mi i kvalitu obrazu a zvuku. Přemýšlel jsem o Panasonicu tx 58jx800e. Děkuji za odpověď

        • Covybrat.cz 25/02/2022 at 11:06

          Dobrý den,

          65Q80A lehce nad 20 tisíc je velmi slušná nabídka. Pokud to rozpočet dovolí, myslím že je to rozumný kompromis mezi kvalitou a velikostí při této ceně.

        • Děkuji za odpověď. Nyní mají v akci Samsung QE65Q80A takže by to mohla být dobrá volba?Cena 21500kc

        • Covybrat.cz 24/02/2022 at 07:09

          Dobrý den,

          rozumím, to je poměrně velký pokoj. S ohledem na rozpočet 20 000 Kč, musíte zvážit zda preferujete větší nebo „lepší“ tv. Bohužel nejde mít oboje současně. Příkladem lepší tv je v této cenové relaci právě Samsung QE55Q80A.

          Pokud vám jde primárně o velikost, pak koukněte na Samsung UE75AU7172 (22 tisíc za 75 palců) nebo její 65 palcová verze za cca 17 000 Kč. V zásadě srovnatelný obraz s Panasonic tx 58jx800e a větší úhlopříčka.

          Z vašeho využití bych to viděl na právě na Samsung UE65AU7172 a k ní časem dokoupit levnější soundbar. Celkově vás to přijde lehce nad 20 000 Kč a budete mít super zvuk a slušný obraz za rozumné peníze.

        • Děkuji za odpověď. A co by jste mi doporučil. Máme obývací pokoj cca 40m2 , pozorovací vzdálenost cca 3,7m.Jde mi o typ TV i velikost úhlopříčky. Děkuji

        • Covybrat.cz 20/02/2022 at 08:16

          Dobrý den,

          Panasonicu tx 58jx800e má jen 50 Hz, získáte sice o chlup větší úhlopříčku, ale osobně bych v této cenové úrovni bral Samsung QE55Q80A.

  16. Zdravim.Ja som bol dnes v predajni elektro a tam mi ukazovali ze aj QE55Q80A aj QE65Q80A. Majú obidva VA panel. Aj vedeli o vašej recenzii ze pisete ze ma Ips. Je mozne ze pre SK trh dodali s VA

    • Dobrý den,

      moc děkuji za zprávu. Samsung to letos v této řadě zkomplikoval s různými typy panelů, ale pokud by už dál dodával do řady Q80A ve všech velikostech jen typ VA, byla by to skvělá zpráva. Nejste první kdo to za posledních pár týdnů píše, proto článek doplním.

  17. QE50Q80A
    Dobrý den,
    zakoupil jsem tento televizor s předpokladem,že budu používat zvuk přes Bluetooth do reproduktorů Marshall Woburn II,které se mohou spárovat (2ks) do režimu stereo.
    Toto zapojení (spárování) bez problému funguje s telefonem,notebookem a fungovalo i s předchozím televizorem LG.
    Bohužel s tímto TV (QE50Q80A) nefunguje správně.TV se k Marshallům připojí,ale zvuk je problémový – jeden kanál chvilkama vynechává.Řádově jde asi o ms,ale je to slyšitelné.
    Zkoušel jsem repro jinak umístit z důvodu možného rušení,vyresetovat do továrního nastavení a znovu spárovat s TV,ale nic nepomohlo.Bohužel tyto repro nemají optický vstup ani DO,takže přes převodník DAC bych nemohl ovládat hlasitost ovladačem TV.
    Ze všech ostatních zdrojů zvuk funguje bez problémů.Marshally mají BT 5 aptX.
    Můžete nějak poradit?
    Děkuji,s pozdravem J.Černý

    • Dobrý den,

      s touto konkrétní kombinací nemám bohužel žádné zkušenosti. Zkoušel jsem hledat informace v různých fórech a jediné co se mi podařilo dohledat byl tip na tvrdý reset. Měl by se provést současným Play / Pause tlačítkem a Source tlačítko po dobu 7 sekund. Případně bych zkusil kontaktovat přímo podporu Marshallů, třeba s tím budou mít nějakou zkušenost – https://www.marshallheadphones.com/cz/en/contact.html

      • Dobrý den,
        děkuji za odpověď,bohužel tento reset jsem zkusil jak píšu v dotazu (tovární nastavení).
        V jistém fóru jsem četl,že nějaký typ TV Samsung umožňuje ovládat hlasitost z optického výstupu,čemuž jsem nechtěl uvěřit,ale např. můj sat. přijímač ABcryptobox 650HD (optika přes DAC to RCA Marshall – ovladač ABcryptobox) to umožňuje.Je možné,že to jde u některých Samsungů?
        J.Černý

        • Covybrat.cz 06/12/2021 at 19:14

          Dobrý den,

          bohužel nemám osobní zkušenost. Povedlo se mi dohledat tento dotaz na zahraníčním fóru Samsungu, je poměrně dlouhý ale možná pomůže – https://eu.community.samsung.com/t5/tv/optical-audio-no-volume-control/td-p/1616348

  18. Dobry den,
    vybíráme tv s uhlopříčkou o velikosti 65, můžete nám doporučit nějaké typy ve střední až vyšší kvalitě, nelpíme přímo na značce Samsung. Děkuji

  19. Dobry den, vcera som si kupil Samsung QE65Q80AATXXH a mozem potvrdit, ze konkretne moj TV je vybaveny VA panelom. Neviem ci je to pravidlo na SK pre dany rozmer alebo som mal iba stastie. Dufam ze tato info niekomu pomoze.

    • Dobrý den,

      moc děkuji za informaci. Věřím že pomůže i dalším čtenářům za ostatní čtenáře.

      • Ak uz mam kupeny televizor, ako rozoznam ci mam IPS alebo VA panel?

        • Covybrat.cz 23/11/2021 at 03:19

          Dobrý den,

          pocitově podle podání černé či pozorovacích úhlů. Přesněji podle struktury pixelů – potřebuje vyfotit obrazovku zblízka. Většina mobilů na to nestačí a potřebujete spíše kvalitní fotoaparát. Pak stačí zadat do googlu (obrázky) „ips vs va pixel structure“ a porovnat s tím co se vám podařilo vyfotit.

  20. Dobrý den,
    Vybírám novou TV a rozhoduji se mezi samsung QE65Q80A,QE55Q80T a QE55QN85A, kterou TV by jste mě doporučil ? Tv má sloužit ke sledování klasického vysílání,netflixu a občasnému hraní na ps5. Předem děkuji za odpověď.

    • Dobrý den,

      z uvedené trojice rozhodně QN85A. O něco horší je Q80T. Q80A je už znatelně horší.

      • Bojím se právě u QN85A špatného podání černé kvůli IPS panelu. Jé u QN85A díky miniled srovnatelné podání černé s Q80T ?
        Jakou Qled TV by jste mě doporučil do 25000Kč, když nebudete brát v potaz jen mnou uvedené modely ?

        • Covybrat.cz 18/11/2021 at 16:04

          Dobrý den,

          QN85A a Q80T nejde úplně srovnat. Jsou scény kdy „nepoznáte“ rozdíl a v jiných  je docela patrný. Pokud jste z nějakého většího města, zkuste se podívat na prodejnu kde je QN85A a QN90A vedle sebe. Jestli potřebujete dodržet 25 000 Kč a nespěcháte, počkal bych max pár měsíců a bude QN90A pod 25 000 Kč. A nebo se podívejte na LG 55C1. Je pár set nad limit, ale obraz jako víno.

  21. Dobrý den, momentálně vybírám novou TV a mám 3 favority. Rád bych znal názor odborníka, protože je to velmi těsné a nedokážu se rozhodnout. Recenze jsem četl. Cenově se musí vejít do 20.000 Kč. Rád bych TV přidělal na zeď, zároveň zatím neplánuji dokoupení soundbaru (případně jen nějakého do pár tisíc).

    Samsung QE55Q80A – zajímavý zvuk, zarazil mě IPS panel
    Samsung QE55Q80T – není rozšíření One Connect Box (problém s mnoha kabely při pověšení na zeď?)
    Samsung QE55Q70A – horší zvuk, VA panel, o polovinu tenčí

    Cenově TV vychází podobně. Jak funguje One Connect Box, je potřeba dokoupit krabičku? Nebráním se případně dalším variantám. Moc děkuji za odpověď.

    • Dobrý den,

      z uvedeného seznamu rozhodně Q80T, je z nich bez debat nejlepší. Ještě si dovolím připomenout Samsung QE55QN85, vím že je aktuálně cca 3 500 Kč nad limit, ale do vánoc cena určitě o pár tisíc spadne. A za cenu lehce nad 20 000 Kč by šlo o skvělou volbu. One Connect box je součástí jen několik top modelů (QN95A nebo Q95T) u běžné produkce není. A pokud se nepletu, myslím že ani nejde koupit samostatně – v principu by to nedávalo smysl. Všechna kabeláž z tv by musela vést do něj. U tv kde je v základu je mezi ním a televizorem jen jeden speciální kabel.

      • Děkuji za odpověď! Díval jsem se na QN85 a vypadá zajímavě. Budu se tedy nejspíše rozhodovat mezi ní a Q80T (pokud cena spadne o pár tisíc). Nevadí jen, že disponuje IPS panelem, který obecně beru jako horší variantu? Pozorovací úhly nehrajou takovou roli, neplánuji se dívat ze stran. Na druhou stranu tam je miniLED…

        Máte jinak tip, jak nejlépe schovat kabely na visící TV? Nějakým bílým panelem?

        • Covybrat.cz 07/11/2021 at 17:26

          Dobrý den,

          IPS panel je obecně pro většinu uživatelů o něco horší varianta. Ale jak píšete miniLED se Samsungu povedl a spoustu nevýhod IPS kompenzuje – myšleno ve srovnání s klasickými QLED. VA panel u miniLED QN90A je bez debat lepší, ale to už jste hodně nad limit a na 20 000 Kč se možná dostane někdy v dubnu dalšího roku (jestli vůbec).

  22. Dobrý den,
    bude lepší koupit tedy spíš SAMSUNG QE50Q80AAT než Samsung QE55Q80A? Na Samsungu mi vadí, že nepodporuje Dolby Vision a DTS. Je nějaká lepší volba za podobnou cenu? Nebo jak vyřešit, aby šlo přehrát filmy právě s dts?

    • Dobrý den,

      jedná se o ty stejné tv. Jen jedna má uvedena větší část názvu, mimochodem kompletní název je QE55Q80AATXXH. Osobně bych raději koupil Samsung QE55Q80T. Je jen o málo dražší a je to lepší televizor (VA panel). DTS a xvid můžete řešit tak, že ho pustíte třeba na připojeném notebooku a obraz a zvuk odešlete do tv pomocí HDMI kabelu. Případnou alternativou je Sony KE-55XH9096, které stojí podobné peníze, ale chce to mít štěstí na poslední kousek v některé menší prodejně. De facto už je pryč z trhu. A letošní Sony model Sony XR-55X93J je ještě moc drahý.

  23. Dobrý den, můžete udělat i recenze televizorů značek TCL QLED C725 a C728?

    • Dobrý den,

      k TCL nemám přímý přístup, ale věřím že se k C725 v následujících měsících dostanu.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo