Recenze Samsung QE55Q80B (QE55Q80B, QE65Q80B, QE75Q80B a QE85Q80B)

Aktualizováno v červenci 2023

Nejlevnější 100 Hz televizor v letošní nabídce Samsungu. K tomu bohaté barvy, vydařené audio, plná verze obrazového procesoru – to snad nemůže mít chybu? Nebo přeci jen? Přesvědčte se sami.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy10 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieQLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2022
Barevná hloubka8 bitů + FRC
Pokrytí spektra DCI-P393 %
Pokrytí spektra Rec.202074 %
Výška70,7 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka5,5 cm
Výška (včetně podstavce)78,4 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)25,6 cm
Váha21 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin114 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu10 ms

V rámci modelu Q80B je nabídka velikostí poměrně široká:

 • Samsung QE55Q80B – 50″ (pozor, má jen 50 Hz a slabší audio)
 • Samsung QE55Q80B – 55″
 • Samsung QE65Q80B – 65″
 • Samsung QE75Q80B – 75″
 • Samsung QE85Q80B – 85″

Vzhled

V tomto ohledu se jedná o klasický televizor současné doby. A ani mu to nemůžeme mít za zlé. Vlastně jediné v čem se různé modely (a značky) televizorů liší je tloušťka (tu určuje hlavně použitá technologie), typ podstavce a barva. V tomto případě máme klasický centrální stojan, barva je stříbrná a tloušťka televizoru je 5,5 cm. Zbývající rozměry jsou 123 a 71 cm (šířka + výška). Jedná se pochopitelně o rozměry bez podstavce, s ním jsou rozměry 123 a 78,5 a 26 cm. Za lehce “větší” tloušťku může přímé podsvícení, kterým je přístroj vybaven. Za sebe však (pokud se nejedná o montáž na zeď), tak nevidím rozdíl zda má televizor 3 nebo 6 cm. Stejně ho 95+ % času sledujete zpříma a o jeho tloušťce nemáte představu.

Mimochodem, stojan je poměrně vysoký, takže máte k dispozici zhruba 7 cm pro umístění soundbaru. To už je výška do které se vejde značná část přístrojů a při umístění před televizorem nebude zasahovat do obrazovky.

Pocitově mi zpracování přišlo nepatrně horší než na co jsem u Samsungu zvyklý. O nic hrozného nejde, ale tv se i při lehkém tlaku na stojanu trošku “kývala”. Fakticky to ničemu nevadí, ale stejně – není to věc co by kupujícího potěšila.

Z pohledu konektivity tu máme čtyři porty HDMI (všechny podporují standard HDMI 2.1) a dva porty USB (v obou případech jde o USB 2.0). Zbylá výbava je standardní, jen pro jistotu připomenu že Samsung již několik let nenabízí port pro připojení sluchátek (klasický jack). Síťový port je (u tv) klasických 100 Mbitů. Pokud chcete vyšší rychlost musíte využít Wi-Fi nebo triku s redukcí LAN konektoru na USB, kde se dostanete většinou přes 200 Mbitů.

Kvalita obrazu

První (za mě) skvělou zprávou je, že Q80B má panel typu VA. Měl jsem možnost vidět velikost 55 a 65 palců a v obou případech se jednalo o panel typu VA. Při hledání na internetu jsou narazil na zmínky (či dokonce recenze), které zmiňovaly panel typu IPS. V takových případech se však nejspíš jednalo (jelikož ne ze všech textů to bylo patrné) o modely určené pro zámořský (USA) trh.

Co to znamená? Že se můžeme těšit na vysoký kontrastní poměr, který se pohybuje lehce za hranici 5 000 : 1. To je taková slušná hodnota na televizor s přímým podsvícením a lokálním tlumením. Mějte na paměti, že samotné čísla (kontrast, pokrytí barevného spektra, bitová hloubka atd…) jsou jedna věc, ale jak to celé pasuje a funguje dohromady je věc druhá. Tím chci říct, že i když má jedna tv kontrastní poměr 5 000 a druhá 6 000, tak celkový dojem z obrazu může být klidně lepší na té první.

Mimochodem, dávno pryč jsou časy kdy Samsung uměl i u takovéto třídy tv okolo stovky zón pro lokální tlumení. Poslední roky (úspora nákladů + podpora prodejů miniLED) se drží cca na polovině. A to je i letošní případ, kdy najdeme 4 x 12 (tedy 48) zón. Dříve platilo, že Samsung se hnal za maximálním kontrastem a snažil se minimalizovat “halo efekt”.

To je do jisté míry stále pravda, ale poslední roky se snaží více pracovat i na detailech ve tmavých scénách, kde jsou na tom LED/LCD od Panasonicu nebo Sony výrazně lépe. Ať máte představu, Samsung to řešil tak, že prostě raději zobrazil více černé (a díky tomu jste na obrazovce neviděli některé detaily, které tam v originále jsou), ale zase díky tomu minimalizoval halo efekt. Sony či Panasonic obraz zobrazí přesněji, ale (někdy) rušivé podsvícení celé zóny je u nich patrnější.

Pokrytí barevného spektra je na úrovni 93 % pro standard DCI-P3 a 74 % pro Rec.2020. S ohledem na cenovku myslím velmi slušné hodnoty. Barvy jsou opravdu bohaté a živé. Pokud vedle sebe uvidíte Q60B a Q80B, tak je to nebe a dudy. U kvalitního ripu filmu nebo 4K HDR videa z Youtube budete nadšeni. Samsung se snaží hledat cesty jak udělat cenovku svých televizorů atraktivní a to je i důvod, proč u QLED už několik let nenajdeme plně 10 bitové panely, ale mají 8 bitů + FRC. V poměru ceny a výkonu to dává smysl, ale přeci jen někdy nejsou barevné přechody tak hladké jako u plných 10 bitů. V praxi to však poznáte spíše, když máte možnost srovnání dvou televizorů vedle sebe.

Obrazový procesor není žádná ořezaná verze jako u Q60B, ale plnohodnotný Quantum Processor 4K. Už několik let platí, že v upscallingu (převod z nižšího rozlišení do vyššího, typicky když na 4K televizi sledujete HD televizní vysílání) je u větších značek na velmi blízké úrovni. Citelnější rozdíl je u low-costových televizorů typu Gogen, Sencor, Finlux atd… Ale mezi Samsung a Philipsem (či jinou značkou) je to velmi podobné. Obdobná situace je i u zvládání pohybových scén. 100 Hz panel a chvíle hraní si s nastavením většinu diváků dokáže uspokojit. Pokud jste na tuto oblast citliví, doporučuji jít se podívat na tv naživo. Zatímco barvy, nastavení obrazu a přesvícená prodejna vypadá jinak než vás obývací pokoj, tak u ztvárnění pohybu to doma o moc jinak vypadat nebude. A jedná se o subjektivní věc, nelze jednoznačně říct že některý výrobce ji má nejlepší. Samsung však za mě rozhodně patří k “těm lepším”.

Samsung Q80B je za mě v letošní nabídce tou hranicí, kdy je možné využít výhod HDR. Jasně, HDR podporují i nižší řady, ale nemají dostatečné schopnosti aby plně vynikl. Tady máme ve špičce k dispozici okolo 720 nitů (vtipné je, že nové OLEDy na tom nejsou o moc hůře). Podporované standardy jsou HDR10, HDR10+ a HLG. Samsung pořád vede svoji svatou válku proti Dolby Vision. Což je (bohužel pro ně) nejrozšířenější HDR formát. A ačkoliv HDR10+ nabízí velmi podobné věci, tak jeho podpora mezi tvůrci není zdaleka tak velká.

Co to znamená? Že pokud chcete večery trávit u Blu-ray, 70 gigových stažených filmů nebo si užívat exkluzivní produkci Netflixu či Disney+ v plné kvalitě, tak to u Samsungu nepůjde. Teď je důležité, abych se vyjádřil jasně. U 95 % filmů nebo seriálů na Netflixu nepoznáte rozdíl jestli si je pustíte na Samsungu v HDR10 nebo na Sony v Dolby Vision. Ale u té části produkce kdy se do výroby investoval dostatek peněz – Stranger Things, nový Sandman atd.. Tak je rozdíl patrný a Samsung bude trochu horší.

Na druhou stranu, pokud tv plánujete využívat zejména pro hry tak se karta obrací. Není moc lepších herních televizorů než Samsung. Bleskurychlá odezva okolo 10 ms, input lag je na tom stejně. Čtyři HDMI porty typu 2.1 – takže pokud máte jak nový Playstation, tak i Xbox, můžete je mít zapojeny současně a není nutné přepínat podle toho na čem chcete zrovna hrát. 100 Hz panel, FreeSync i VRR. Myslím, že hráči se nemají na co stěžovat ba naopak. To jak je tento segment kupců pro Samsung důležitý dokazuje i to jak se snaží rozšiřovat herní nastavení, kdy si můžete obraz snadno nastavit na nějaký typ hry – akční, strategie atd..

Tenhle Samsung je takový univerzál. Zdaleka to není nejlepší televizor co si můžete koupit, ale mnoho chyb nemá. Dokáže dobře posloužit pro večerní sledování filmů, stejně jako pro denní hraní v prosluněném pokoji. Maximální jas není tak úchvatný jako u vyšších řad, ale v kombinaci s extra dobrým (v tom je Samsung silný dlouhodobě) zvládáním odrazu slunečních paprsků se ani v náročných podmínkách neztratí. Pozorovací úhly jsou klasický VA panel. Tzn. pro sezení přímo před televizorem nebo do menších pokojů není problém, ale pokud máte pozorovací vzdálenost okolo 4 metrů a více + se díváte hodně ze strany, tak bych doporučil podívat se po něčem co má rozšířené pozorovací úhly, IPS panel (pokud vám nevadí jeho nevýhody) nebo pořídit OLED.

Systém

Letos tu máme (jako každý rok) novou verzi operačního systému Tizen. Z verze 6 se posouváme na Tizen 6.5. A i když by mohla změna druhé číslovky naznačovat že jde o nějakou větší změnu, tak tomu tak není. Rozdíl je patrný na první pohled. Samsung přešel od hlavního spodního menu do několika pruhů s jednotlivými možnosti / kanály / službami. Víc se tím přibližuje ostatním tv operačním systémům. Bohužel jako každý rok, i letos je nová verze operačního systému určena pouze pro tento modelový rok. Loňské (ani jiné) modely se updatu nedočkají.

Nové rychlé menu pro zapnutí herních funkcí, ještě snadnější propojení počítače či notebooku s tv (reakce na obří množství home office všude po světě), snadná podpora video callů (ze stejného důvodu) a pár nových aplikací typu Samsung Health. Zachována zůstává podpora Apple AirPlay 2, bohužel podpora všemožných chytrých pomocníků do domácnosti – Google Assistant, Amazon Alexa atd… aktuálně není pro evropský trh. Snad se to v budoucnu pomocí některého z updatů změní. Na druhou stranu je u nás využití těchto technologických hraček výrazně menší než v zahraničí.

Co se mi na Tizenu dlouhodobě líbilo, je jeho rychlost. Opravdu se jednalo asi o nejvíc optimalizovaný a rychlý systém. Musím však přiznat, že letos došlo v tomto ohledu ke zhoršení. Ne že by byl vyloženě pomalý, ale je pomalejší a občas dokonce k několika sekundovému zaseknutí. Tyto vlastnosti dosud charekterizovaly spíše AndroidTv (GoogleTV), než Tizen. Věřím, že se v některém z dalších updatů podaří situaci napravit, ale aktuálně je to prostě horší než loni. Co je pořád rychlé je zapnutí/restart televizoru. Tam se opravdu jedná o jednotky sekund a nikoliv o malé desítky jako u AndroidTv.

Struktura menu a jejich nastavení je spíše osobní preferencí, každý výrobce to má trochu jinak a chce to chvíli cviku než si zvyknete. Jistě, nabídka aplikací možná není tak extrémní jako u AndroidTV (stejně jako svoboda v nastavení – aka tisíckrát jmenované Kodi), ale zase AndroidTV v rychlosti na Tizen prostě nemá.

Důležité je také zmínit, že v našich lokálních podmínkách má Tizen opravdu širokou podporu mezi lokálními produkty. Disney+, Netflix, Youtube atd.. nikoho nepřekapí, to je samozřejmé u všechn značek. Ale Voyo, O2 tv, T-mobile TV Go, Kuki, Seznam.Tv, Mall.tv, Lepsi.tv, sledovani.tv, telly, isport.cz a mnoho dalších co Samsung u Tizenu má, zas tak běžné nejsou.

Všechny televizory z řady QLED (tedy i Q80B) nabízí virtuálního asistenta Bixbyho. Kdo vlastní mobilní telefon od Samsungu, tak ho nejspíše zná. Pro ty ostatní, vysvětlím že se jedná o službu podobnou Siri od Applu, Alexe od Amazonu či Google Assistant. Bohužel komunikuje pouze anglicky. Umí toho docela hodně – „open Netflix“, „close Disney+“, „change source to HDMI 3“ atd… V praxi však většinu věcí uděláte podobně rychle s dálkovým ovladačem, navíc hlasové ovládání není tak snadné. Pokud máte v místnosti malé (a hlasité) děti. Ale možná jsem jen staromilec a skeptik 🙂

Dálkové ovládání má (stejně jako loni) malý solární panel. Vtipná věc, je že je na zadní straně. Chápu, že z pohledu designu je to pochopitelné, ale z pohledu praktičnosti to smysl nedává. Aby fungoval a ovladač se skrze něj dobíjel, musíte ho mít aspoň čas od času otočený vzhůru nohama. Naštěstí lze tuhle hru na ekologii vyřešit za pomoci USB-C kabelu, kterým lze ovladač nabít. Za to si Samsung zaslouží pochvalu a osobně mi to dává mnohem větší smysl než dobíjení skrze solární panel. Ještě doplním že USB-C kabel není součástí balení, ale většina domácností ho doma mít bude.

Budu to zmiňovat ještě dále v textu, ale opakování je matka moudrosti. Samsung už mnoho let nepodporuje kodek xvid. Co to znamená? Typicky se jedná o starší filmy ve velikosti “1 CD”, které jste možná někdy stahovali ze služeb typu uložto. Znám hodně lidí, co tak mají uloženou sbírku pohádek či jiné poklady. Na druhou stranu se jedná o skutečně prehistorický kodek (v dnešní době) a filmy v něm uložené nevypadají na velkých televizorech vůbec dobře. Posledních deset let se však tento kodek skoro nevyužívá. Další věcí s kterou si Samsungu neumí poradit je zvuk ve formátu DTS. Opět se týká převážně některých “stažených filmů” a také některé Blu-ray disky mají zvuk v tomto formátu. Pokud netušíte co tyto zkratky znamenají, nejspíš to na vás nebude mít žádný dopad.

Má dvojitý tuner, ale pozor! Stejně jako ostatní letošní Samsungy neumí (v ČR, třeba německé modely do umí) nahrávat televizní vysílání. Dvojitý tuner tak využijete jen pro funkci PiP – PictureinPicture, kdy se vám na obrazovce mohou zobrazit současně dva různé televizní kanály.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota G. Neděste se. V loňském roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 140 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 290 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu (a ta se nyní může hodně, lišit podle toho zda máte fixovanou cenu, nebo platíte aktuální vysoké ceny). Ale když budu brát v potaz cenu dejme tomu 7 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 2 000 Kč.

Zvuk

Máte k dispozici 60 W, subwoofer a řešení ve stylu 2.2.2. K tomu možnost připojit k televizi některý ze soundbarů od Samsungu a nechat je fungovat společně. To je funkce Q-Symphony. Je to nejlevnější televizor z letošní nabídky, který má „plnou verzi“ OTS – Object Tracking Sound. Ta zajišťuje větší „prostorovost“ zvuku.

Každopádně zvuková výbava je s ohledem na cenovku televizoru velmi slušná. Pochopitelně se kvalita reprodukce nemůže rovnat kvalitnějšímu soundbaru nebo jinému externímu audio řešení, ale rozdíl oproti klasickému stereu 2.0 20 W co mají levnější modely je citelný.

Dialogy jsou zřetelné, tv dokáže být poměrně hlasitá. Ale je fakt že u vyšších hlasitostí už slyšíte nedokonalosti výrazněji.

Z výbavy je tu pochopitelně ARC i eARC, stejně jako podpora Dolby Atmos. Ta neznamená, že tv dokáže reprodukovat zvuk v této kvalitě. Znamená to, že ho dokáže poslat do nějakého zařízení (domácí kino, soundbar), které pak Dolby Atmos přehraje.

Samsung TV a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

Samsung Q80A

Loňský předchůdce a dovolím si hned v úvodu tvrdit, že se jedná o skoro totožný televizor. Když se podívám na rozdíly, tak kromě nové verze operačního systému je tu jen jedna zásadnější novinka a tou je fakt, že všechny čtyři HDMI porty jsou ve standardu HDMI 2.1. Loni byl tento port pouze jeden. Opět zvažte zda je to pro vás zásadní důvod pro koupi. Pro někoho být může, pro toho kdo k HDMI nic připojeného nemá (typicky herná konzoli), tak může tuto výhodu ignorovat. Takže co doporučuji zkontrolovat je aktuální cena. Ta byla během srpna 2022 zhruba 18 000 Kč u 55Q80A a cca 25 000 Kč u 55Q80B. Až se Q80A doprodá, či cena Q80B ještě víc spadne tak to bude jiné, ale za současných podmínek bych rozhodně bral Q80A. Zvlášť když za cenu Q80B můžete mít výtečný OLED LG C1.

Samsung Q70B

O stupínek nižší model z letošní nabídky. Jak si proti sobě tyhle dvě stojí? V první řadě je to zvuk. U Q70B už máme k dispozici jen klasické 2.0 stereo s výkonem 20 W. Žádný subwoofer. Obrazovka bude mít nižší jas, jedná se o řešení založené na dual LED. Nemá přímé podsvícení, ale boční. Dále má však 100 Hz, slušný obrazový procesor Quantum Processor 4K nebo HDMI 2.1 (na všech portech). Za mě je to trochu nešťastný model. V rámci co nejširší nabídky Samsung produkuje něco, proti čemu staví úspěšné další modely ze své nabídky. 55Q70B se prodává za zhruba 22 000 Kč. Když pominu zmiňovanou (lepší a levnější) loňskou Q80A, tak i letošní Q80B je rozhodně výrazně lepší a příplatek tří tisíc dává smysl. Naopak pro nenáročného diváka stačí na klasické televizní vysílání i něco ze základní série BU. Snad jedinou situací kdy si dovedu přestavit, že bych doporučil koupit Q70B je když chcete co nejlevnější 100 Hz televizi od Samsungu, každá tisícikoruna hraje roli a modely z loňského roku jsou již vyprodané.

Samsung Q60B

Uvádím spíše pro úplnost, jedná se už o velký rozdíl. Q60B je opravdový low-cost. 50 Hz, nemá HDMI 2.1 Slabší obrazový procesor, základní stereo, jen jeden tuner (dvojitý je letos u Samsungu jen na PiP, ale stejně …). Jestli se rozhoduje mezi těmito dvěma, musíte si prvně rozmyslet jakou třídu televizoru chcete. Protože Q60B je cca o dvě úrovní níže než Q80B.

LG B1 / C1

Loňské modely, odlišná technologie, ale překvapivě podobná cena. Pokud nad koupí Q80B přemýšlíte, podívejte se i na ceny těchto dvou. Zejména při večerním sledování nabídnou výrazně lepší obraz. Pochopitelně má OLED i svoje nevýhody, ale minimálně do předvýběru je doporučuji dát. V průběhu konce roku 2022 spadne Q80B s cenou níže a už se nebudou pohybovat ve stejné cenové hladině.

Sony XR-55X85K

Sony má bohužel obecně vyšší cenovou politiku a proto je konkurentem Q80B tento televizor, i když by to podle ceny tak vypadat nemuselo. Hlavní výhodou u Sony je Dolby Vision, ale v ostatních faktorech se jedná o parametrově podobné tv. Jen je Q80B o více než 5 000 Kč levnější. Osobně bych Sony zvažoval až od řady X90K a výše. S tím, že čistě z pohledu ceny a hodnoty většinou existuje o něco lepší volba. V některých detailech je Sony (s Panasonicem) stále na špici. Ale rozdíl to není propastný a každý si musí zvážit zda mu ten příplatek za to stojí. V případě X85K tomu tak (za mě) není.

Samsung QLED TV 2022 srovnání

Samsung Q80BSamsung Q70BSamsung Q60B
Dostupné velikosti50, 55, 65, 75, 8555, 65, 75, 8543, 50, 55, 65, 75, 85
Rozlišení4K4K4K
Barevná hloubka8 bitů + FRC8 bitů + FRC8 bitů + FRC
Typ paneluVA VAVA
Antireflexní povrchNeNeNe
Typ podsvíceníPříméBočníBoční
Podsvícení (interní označení)Supreme UHD Dimming Supreme UHD DimmingSupreme UHD Dimming
Obnovovací frekvence100 Hz100 Hz50 Hz
Ultraširoký pozorovací úhelNeNeNe
Dual LEDNeAnoAno
HDR (High-Dynamic Range)Quantum HDR 1500Quantum HDRQuantum HDR
Obrazový procesorQuantum Processor 4KQuantum Processor 4KQuantum Processor Lite 4K
Zvukový výkon60 W20 W20 W
SubwooferAnoNeNe
Konfigurace reproduktorů2.2.22.02.0
Object Tracking SoundOTSOTS LiteOTS Lite
Q-SymphonyAnoAnoAno
Aktivní zesílení hlasuAnoAnoNe
Adaptivní zvukAdaptive Sound+Adaptive Sound+Adaptive Sound
Operační systémTizenTizenTizen
Wi-FiAnoAnoAno
BluetoothAnoAnoAno
BixbyAnoAnoAno
Herní režimAnoAnoAno
FreeSyncFreeSync Premium ProFreeSync Premium ProNe
G-SYNCNeNeNe
Obraz v obraze (PiP)AnoAnoNe
Ambient módAmbient Mode+Ambient Mode+Ano
AI UpscalingAnoAnoNe
HDMI443 (nemá HDMI 2.1)
USB222
CI slotAno (1)Ano (1)Ano (1)
ARCAnoAnoAno
eARCAnoAnoAno
One ConnectNeNeNe
TunerDVB-T2CS2 x 2DVB-T2CS2 x 2DVB-T2CS2

Doporučené nastavení

(platí pro všechny letošní QLED)

Jako vždy to berte toto doporučení jako takový výchozí bod pro další experimenty. Jednotlivé tv (i stejné řady) se od sebe lehce liší, žádný výrobce neprodukuje naprosto identické panely. Rovněž je obraz notně subjektivní disciplína – jak se říká „sto lidí, sto chutí“.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste:

 • Nastavení > Obecné > Nastavení Inteligentního režimu > Optimalizace jasu > vypnout
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 25
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 25
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Zvýraznění kontrastu > vypnuto
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Místní ztmavení >standardní (lokální tlumení nejde zcela vypnout)

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEMPOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMP3TXT
MP4MPAPSB
MPEGOGG
MPGWMA
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Jaké jsou nejlepší televizory?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.4 Total Score
Samsung QE50Q80B - hodnocení

Za mě jde o sympatický televizor co nabízí poměrně vyrovnaný výkon. Jasně má svoje nedostatky - neumí Dolby Vision, DTS nebo letos ani nahrávat televizní vysílání. Ale na druhou stranu bude (v průběhu podzimu a zimy) k dostání za velmi rozumnou cenu, má 100 Hz panel a odladěný operační systém. Pro někoho mohou být uvedené nedostatky zásadní důvod proč koupit něco jiného, ale pro spoustu potenciálních kupců nejde o zásadní potíže. Tyto funkce k životu nepotřebují. Jako vždy doporučuji zvážit co od tv čekáte a co musí umět. A když někomu (v ceně okolo 20 000 Kč) vyjde jako optimální volba právě Samsung Q80B, divit se nebudu.

Kontrast
7.5
Pozorovací úhly
7.5
Barvy
7
Konstrukce
7.5
Dynamické scény
7
Funkce a výbava Smart tv
7
PLUSY
 • Kvalitní černá
 • Minimální blooming efekt
 • Na svoji cenovku velmi slušné audio
 • 100 Hz panel
MÍNUSY
 • Nemá Dolby Vision a DTS
 • Zatím lehce zpomalený operační systém (může být vyřešeno některým z updatů)
 • Neumí nahrávat televizní vysílání
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

32 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. A co říkáte na Sony KD-85X85K za 48.000kč, ta bude asi slabší než Samsung QE75QN85B a Samsung QE75Q80B?
  Díky.

  • Dobrý den,

   QN85B určitě lepší, Q80B a X85K jsou si relativně blízko. Každopádně cena za 85 palců je u X85K parádní.

 2. Dobrý den,
  Ještě jeden dotaz. Výběr jsem zúžil na Samsung QE75Q80B nebo Samsung QE75QN85B, ta druhá bude podle toho co uvádíte mít asi IPS panel. QN je zhruba o 10.000kč dražší. Sledovat budu hlavně sport,Netflix a TV. Která dle Vás bude lepší? Všiml jsem si i rozdílu ve spotřebě.
  Díky

  • Dobrý den,

   QN85B poslední xx měsíců samé VA panely hlášeny, za mě rozhodně lepší tv (s VA panelem) než Q80B. Otázka zda to stojí za 10 000 Kč nedokážu říct, jestli 10 000 Kč šetříte měsíc nebo víc, tak bych bral levnější. Pokud to pro vás není nijak zásadní částka, tak bych si připlatil.

 3. Dobrý den,
  prosím o radu. Chystám se koupit novou TV o velikosti 75 – 85palců. Rozhoduji se mezi Samsung QE75QN85B a Samsung QE75Q80B. Totéž také ve velikosti 85 palců.Nemůžu se rozhodnout kterou. Také mi doporučovali LG OLED77C21.Konzoli k nim připojovat asi nebudu.
  Děkuji

 4. Dobrý den,
  prosím o radu. Chystám se počátkem roku 2023 koupit televizi s úhlopříčkou 65″, kterou budu využívat zejména ke sledování TV pořadů přes anténu na pozemní signál (příjem signálu mám slušný) a k tomu soundbar pro lepší zvuk. Kromě sledování TV pořadů bych rád sestavu využil k přehrávání hudby např. s využitím Spotify, případně sledování filmů na Netflix. Doporučíte mi vhodné zařízení v celkové ceně do 35 tis. Dle toho, co jsem zjistil na internetu by to mohla být kombinace televize SAMSUNG QE65Q80B a soundbaru SAMSUNG HW – Q600B v celkové aktuální ceně sestavy cca 34 tis. Kč. Jaký je Váš názor, případně doporučíte jinou kombinaci?
  Děkuji předem za reakci.

  • Dobrý den,

   jaký je poměr sledování tv (na to je Q80B v pohodě) a Netflixu (tam už vyšší model dokáže lepší věci)? Já osobně bych šel při takové ceně do Samsung QE65QN85B – není ani o moc dražší. Pokud by byla, raději bych měsíc počkal a došetřil. Ten rozdíl bude u Netflixu citelný. Soundbar je to za ty peníze slušný, jen zase zvažte jak moc to máte na hudbu a jak moc na filmy. Pokud víc na hudbu tak 2x repro + zesilovač (klidně bazarové) udělají výrazně víc parády. Na druhou stranu nebudete mít prostorový zvuk pro filmy.

 5. Dobry den, poridil jsem qe55q80b a mam problem s lehce trhavym pohybem v akcnich scenach. Zkousel jsem ruzna nastaveni ale pak byl zase problem s duchy apod. Nekde v diskuzich jsem nasel ze nekdo na podobnem modelu a to 55q80t mel taky ten problem a nakonec mu menili panel s tim coz mu udajne pomohlo neb tam obcas davaji sunt panely, tak ted nevim zda tv vratit nebo co s tim

  • Dobry den, mohu dotaz? Nevite, jak velikost USB precte uvedena TV Samsung. 128, 256 nebo 512GB? Diky moc PN

  • Dobrý den,

   takto na dálku těžko říct – může jít skutečně o vadný panel a můžete zkusit reklamaci. S nastavením jste si hrál skutečně důkladně? Nepodařilo se najít nastavení při kterém trhání zmizeli bez toho aby tam byli „duchové“?

 6. Jeste bych se chtel zeptat co byste doporucil zda tcl 55c735 nebo samsung qe55q80b?

  • Dobrý den,

   záleží od využití. V ceně lehce vede C735, má i lepší zvuk. Obraz za mě jen nepatrně horší, ale chce si to pohrát v nastavení. Bez toho je lepší obraz u Samsungu. Další výhoda pro TCL je DTS a Dolby Vision, ale opět záleží zda využijete.

   • Kdyz vypnu uplne nastaveni zretelnosti tak je obraz v rychlejsich scenach trhany. Kdyz dam manualni a zkousim postelovat redukci vibraci tak je obraz plynuly, ale treba u fotbalu se zase cas od casu objevi nad hlavou duchove evidentne jak procesor neco dopocitava, kdyz redukci vibraci vypnu duchove se uz neobjevi ale obraz zase neni plynuly. Software 1403.6. Na webu je 1420,ale nevim zda to riskovat. Pres automatiku dostupna aktualizace neni, jen ta pres usb na webu

    • Covybrat.cz 21/12/2022 at 11:18

     Dobrý den,

     moc díky za nasdílení vaší zkušenosti.

    • Presne tento istý problém som mal aj ja. Tiež som pozrel aká verzia najnovšej aktualizácie je a vlastne naše prípady sú totožné. Nakoniec som sa rozhodol, že danú TV vrátim do obchodu. Objednal som tú istú TV a všetko je v poriadku.

    • Covybrat.cz 10/12/2022 at 08:04

     Dobrý den,

     plynulostí je to vážně těžké. Každý člověk ji vnímá trochu jinak a je těžké určit, zda vám jen nesedí podání od Samsungu nebo je potíž s daným kusem. Mě například vyhovuje naprosto pohyb od Sony a mám kamaráda, který ho rád nemá. Asi bych doporučil zkusit někam do prodejny podobnou tv od Samsungu (ideálně totožnou) a zkusit si pohrát s nastavením tam. Často s tím prodejci nemají problém.

   • A kdyz bych pridal jeste c835 kterou mam moznost mit o 2500 draz nez Samsung? Stoji to za to?

    • Covybrat.cz 04/12/2022 at 15:37

     Dobrý den,

     rozhodně, ta tv je „o parník“ jinde. Jediné co mě k tomu napadá, že pak už se blížíte ceně LG C1, což je pořád to cenově nejdostupnější ze špičkových tv. Ale v obou případech platí, že už kupujete vážně skvělou televizi. Q80B rozhodně není špatná, naopak. Ale do třídy „skvělých“ bych ji neřadil.

 7. Dobry den, ma 55q80b ultra view angle,prodavac mi tvrdil,ze ma filtr pro lepsi pozorovaci uhel,ale zde pisete ze ne. Dekuji

  • Jeste bych dodal ze mam satelit Vu+ a koukam na skylink,takze preferuji dobry upscalling. Tu c835 jsem nazivo nevidel,tak nevim

  • Dobrý den,

   minimálně verze co jsem měl možnost vidět je neměla. Vím, že modely mimo EU je mají. Z jakého cca úhlu se na tv díváte?

 8. Dobry den,jak je to s pozorovacimi uhly u velikosti 55. Dostala technologii rozšířených pozorovacích úhlů ultra viewing angle?V obchode mi tvrdili,ze ma nejaky filtr na zlepseni pozorovacich uhlu na rozdil od jinych va panelu. Mel jsem doma philips 58pus8506 s va panelem a vratil jsem kvuli spatnym pozorovacim uhlum. Dekuji

  • Dobrý den,

   viz dotaz a odpověď výše. Pokud jsou pro vás pozorovací úhly důležité, doporučil bych OLED (B1 či C1 od LG), tato technologie má úhly ultimátní.

 9. Dobrý den,

  moc Vám děkuji za odpověď. Dívala jsem se na LG C1, ale už není téměř k sehnání. Většinou jsou to vystavené kusy na prodejně a ty si kupovat nechci. Můžete mi poradit nějakou alternativu jiné OLED TV? Dívala jsem se na C2 ta už je drahá. B2 stojí teď v akci okolo 22000,-, ale ta má asi horší zvuk 20 W. Oproti C1, která má 40 W a třeba i tomu Samsungu, který má 60 W. Je to nějak zásadní rozdíl, který půjde poznat? Teď nabízejí Samsung Q80B v akci za 17500,- což je podle mě dobrá cena. A jak píšete, jestli na moje využití není možná OLED zbytečná a rozdíl třeba nepoznám?

  Děkuji za radu.

  • Dobrý den,

   jestli možná není OLED zbytečná a rozdíl nepoznáte, nedokážu říct. Ze zkušenosti vím, že každý obraz vnímá jinak a co je pro někoho skvělý obraz, další přejde s úšklebkem. Co však z Vašeho dotazu cítím je požadavek na kvalitní zvuk a ten bude vždy se soundbarem lepší. Proto si říkám, že Q80B + soundbar bude pro Vás asi celkově lepší volba.

   • Dobry den, mel bych dotaz na porovnani Samsung QE55Q80B a Sony XR-55x93J.
    Soucasnou TV pouzivam na 75% PS5, zbytek jsou filmy Disney+ a HBO Max.
    HD vysilani minimalne.
    Ktera TV je pro dane pouzivani vhodnejsi? Zda Samsung ma skutecne VA panel? Jde nejak zjistit podle kodu TV? (nelze nikde u prodejce overit-vyrobce tuto informaci neposkytuje)
    A ktera TV odvadi lepsi praci s tlumenim podsvetleni?. Sony 24 zon, Samsung 48
    Umisteni TV je prakticky vedle okna. A u soucasne TV Philips PUS7303 musi byt okno neustale zatemeno, aby to bylo k divani pres den. Dekuji

    • Covybrat.cz 26/11/2022 at 22:23

     Dobrý den,

     oproti Philipsu jsou obě zmiňované nutný kus napřed. Celkově lepší obraz za mě má Sony XR-55x93J. Typ panelu u Samsungu nijak nepoznáte dokud se na něj nekouknete. Respektive určitě to lze nějak poznat podle kódového označení panelu, ale rozklíčování k tomu neznám a prodejci toto také nijak neříkají – často o tom ani nevědí. Nevím jak moc světla máte v místnosti, je možné že musíte zatemnit s každou z těchto tv. Ale rozhodně dají dohromady výrazně vyšší jas než PUS7303. Ohledně práce s podvícením – u Sony je víc vidět (halo efekt), ale má lepší detaily v tmavých scénách. U Samsungu je halo efekt výrazně menší, ale také tím zabíjí právě detaily které u něj tolik nejsou.

 10. Dobrý den,

  potřebovala bych poradit s výběrem televize. Rozhoduji se mezi Samsungem QE55Q80B a LG Oled do 23000,- úhlopříčka 55′ Televizi využívám pouze ke sledování běžného pozemního vysílání. Nemám Netflix, Voyo a podobné služby, hry nehraji. Na tv se dívám přes den i večer ze vzdálenosti 270 cm a sedím přímo před televizorem. Chtěla bych tv s pěkným obrazem, dobrým zvukem a snadným ovladačem. Při porovnání v prodejnách se mi zdá, že Samsung má lepší zvuk a LG zase obraz a jednodušší Magic ovladač, ale mám u ní obavy aby se dřív nepokazila.

  Děkuji za odpověď
  Petra

  • Dobrý den,

   když srovnám Q80B a např. LG C1 (která splňuje cenu), tak druhá zmiňovaná je o třídu lepší televize. Rozdíl v ceně je tu více než ospraveditelný. Na druhou stranu na tom co sledujete rozdíl nebude tak zásadní jako právě u 4K videa. Standardně bych zde doporučoval LG C1, ale říkám si zda pro vaše využití nebude lepší Q80B a za zbylý rozdíl koupit třeba soundbar Samsung HW-Q60T a budete mít slušnou televizi s excelentním zvukem.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo