Recenze Samsung QE55Q80C (QE50Q80C, QE55Q80C, QE65Q80C, QE75Q80C, QE85Q80C, QE98Q80C)

Aktualizováno v listopadu 2023

Q80C je za mě jeden z těch zajímavějších televizorů z letošní nabídky Samsungu. Proč? Je to nejlevnější 100 Hz panel s přímým podsvícením a lokálním tlumením. Což je za mě hranice kdy u LED začíná „lepší obraz“. Když k tomu přidáte léty ověřený a u nás velmi dobře podporovaný operační systém Tizen, tak jediným problém může být jen zda má správnou cenu. A nebo je ještě něco na co je potřeba dát si pozor? To si probereme v dnešním článku.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy10 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2023
Barevná hloubka8 bitů + FRC
Pokrytí spektra DCI-P393 %
Pokrytí spektra Rec.202072 %
Výška70,6 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka4,7 cm
Výška (včetně podstavce)76,8 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)25,3 cm
Váha19,8 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin84 kWh
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin (HDR)236 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu10 ms
Audio výkon40 W
Typ reproduktoru2.2

V rámci modelu Q80C je nabídka velikostí poměrně široká:

 • Samsung QE50Q80C – 50″
 • Samsung QE55Q80C – 55″
 • Samsung QE65Q80C – 65″
 • Samsung QE75Q80C – 75″
 • Samsung QE85Q80C – 85″
 • Samsung QE98Q80C – 98″

Bohužel je časté že do 50 palcové varianty dává Samsung jen 50 Hz panel a je tomu tak i v případě Samsung QE50Q80C. Pokud nad touto velikostí přemýšlíte, tak zvažte zda je to pro vás důležité.

Vzhled

S ohledem na fakt, že naprostá většina televizorů vypadá z 95 % stejně tak hodnocení vzhledu nechám na vás. Stejně je pro každého subjektivní. Stojan je centrální, u 55 palců má 25 cm hloubku a 37 cm šířku. Pro umístění soundbaru (u velikosti 55 palců) máte k dispozici šest centimetrů. Což znamená, že i relativně větší soundbar typu Samsung HW-Q800C se (těsně) vejde a nebude rušit přesahem do obrazovky televizoru. Stojan váží cca 2,5 kg a poskytuje solidní oporu. Jen pro zajímavost u gigantického rozměru 98 palců váží stojan zhruba 10 kg. A není se čemu divit, celá televize má v tomto případě přes 60 kg a je potřeba zajistit stabilitu. 

Pro připojení dalších zařízení jsou k dispozici čtyři HDMI porty (všechny podporují standard HDMI 2.1) a dva porty USB (v obou případech jde o USB 2.0). Zbylá výbava je standardní, jen pro jistotu připomenu že Samsung již několik let nenabízí port pro připojení sluchátek (klasický jack). Síťový port je (u tv) klasických 100 Mbitů. Pokud chcete vyšší rychlost musíte využít Wi-Fi nebo triku s redukcí LAN konektoru na USB, kde se dostanete většinou přes 200 Mbitů.

Všechny konektory ústí do strany, dozadu je jen konektor napájení. Pokud budete mít televizor položený na nábytku bude ke všem z nich snadný přístup. Bohužel při montáži na stěnu se k nim budete dostávat hůře. To je daň za tenké tělo současných televizorů.

Kvalita obrazu

Řada Q80 od Samsungu k sobě láká poměrně dost pozornosti už mnoho let. Není se čemu divit je to 100 Hz panel, přímé podsvícení, lokální tlumení – to jsou parametry při kterých se každému kdo trochu fungování televizí rozumí rozzáří oči. K tomu v průběhu času i slušná cena. Jasně není to žádný top model, ale spíš je zajímavý v poměru ceny a hodnoty co za ni dostanete. Ještě doplním, že se jedná o VA panel a bitová hloubka je 8 bitů + FRC. Pokud budete číst i zahraniční recenze (což doporučuji, ať máte názory z více stran), tak si dejte pozor na to že v některých zemích je tato tv i s IPS (ADS) panelem. Což pochopitelně výrazně mění hodnocení její kvality obrazu. Co vím, ta se jedná zejména o Jižní a Severní Ameriku.

Barvy

QLED je už mnoho let zárukou širokého pokrytí barevného spektra a bohatých barev. Běžné video většinou není tak dechberoucí jako ty promo videa co vidíte na prodejnách, ale když zkusíte pustit 4K obsah na QLED a základní CU řadě, tak rozdíl vidíte na první pohled. Pokrytí barevného spektra se drží už několik let stejné (což je známka že ta technologie je na svém limitu) a nabízí velice dobrých 93 % pro DCI-P3 a cca 71 % u Rec.2020.  Mezi jednotlivými řadami (či i modely jedné řady) jsou rozdíly v rámci přirozené rozptylu či chyby měření. Tzn. ± jeden procentní bod. V tuto chvíli je důležité zejména pokrytí u DCI-P3, ve kterém je natočena většina současné produkce. Rec.2020 je důležitá spíše pro budoucnost.

 

Q80C už nemá (na rozdíl od Q60C a Q70C) dual led. Ale nemusíte se bát, dual led je jen levným způsobem jak se Samsung snaží kompenzovat chybějící lokální tlumení. Stejně jako v případě odstatních QLED se nejedná o plně 10 bitový panel, takže přechod mezi jednotlivými barevnými odstíny je u tmavších odstínů zelené a červené maličko kostrbatý. Ale když jste zakoukáni do děje, tak si ničeho nevšimnete.

Kontrast

Už samotný VA panel je obvykle zárukou solidního kontrastu, v dnešní době jsou u nich běžné hodnoty okolo 4 – 5 000 : 1. Když si pomůžou nějakou další technologií jako třeba dualLED u nižších řad Samsungu bude to klidně 6 – 7 000 : 1. Jenže zde máme přímé podsvícení s lokálním tlumením. A u 55 palcové úhlopříčky je zón lokálního tlumení 100 (10×10) a to je slušná porce. Samozřejmě samotný počet zón není rozhodující kritérium, ale jak se zlepšuje software pro jejich ovládání, zvyšuje se průběžně i jejich počet a i kvalita jejich „práce“. Jestli mě paměť neplete, tak loni jsme u Q80B měli zón jen 50. Což znamená to, že kontrast s lokálním tlumením převyšuje 12 000 : 1. Ještě před šesti roky jste si za takový kontrast u LED museli zaplatit dvojnásobek současné ceny Q80C.

Vysoký počet zón (v kontextu toho že to není miniLED) a tradiční přístup Samsungu (chceme co nejhlubší černou i za cenu ztráty detailů ve tmavých scénách) znamená, že u televize potkáte jen minimum halo efektu. Nicméně i většina detailů je zachována. Pokud vedle postavíte nějakou lepší LED od Sony, tak detailu uvidíte víc. Ale také uvidíte jasněji hranice podsvícení například u titulků. Za mě je to spíše o osobních preferencích a tomu co vám vyhovuje, než jasnému vychvalování jednoho z těchto přístupů.

A také trochu záleží na typu scény. Někdy to lépe vypadá na Sony, jindy na Samsungu. Algoritmus se u každé zóny vždy musí rozhodnout, zda na ní zobrazí scénu blízko originální povaze a nebo zda bude výrazněji upravovat její jas. Každopádně platí, že provedení černé se Samsungu u tohoto modelu vážně povedlo. Při pohledu z úhlu je podsvícení viditelnější, ale to je nevýhoda všech VA panelů.

Maximální jas (proč je to důležité?) se pohybuje velice podobně jako u loňského předchůdce, tedy lehce nad 700 nity. Samsung v propagačních materiálech zmiňuje že to má být až 1 000 nitů (což při nějakém specifickém druhu scény může být), ale běžně takových hodnot nedosáhnete. 700 nitů odpovídá cenovce i postavení televizoru. Není to málo, ale ani to není nic úchvatného. Pokud máte strach, že má OLED nízký jas tak ho většina má i lehce vyšší než Q80C. Na druhou stranu je to solidní hodnota, která dostačí pro většinu místností i při sledování ve dne za jasného světla. Ono 1 500 nitů zní na papíře hezky, ale když si za podzimního brzkého rána pustíte televizi (moje osobní zkušenost s brzo stávajícími dětmi a bílým pozadím u aplikace YoutubeKids), tak je to s vypnutým automatickým jasem (který zase někdy dokáže „pokazit“ večerní sledování filmu) strašná rána pro oči, ještě navyklé na noc.

Obrazový procesor je stejně jako u Q70C Quantum Processor 4K. Dobrý kousek, který si poradí s upscalingem nižšího rozlišení a dalšími vylepšení obrazu. Není to však na úrovni top modelů od Sony nebo Panasonicu. Rozdíl nejvíce poznáte u hodně komprimovaného obsahu. Jinak řečeno čím je zdrojové video horší (schválně zkuste nějaký extrém typu 240p), tím více je rozdíl patrný.

Televizor nemá ve výbavě vrstvu pro lepší pozorovací úhly ani antireflexní vrstvu. Pro běžné sledování kdy sedíte přímo nebo skoro přímo před tv jsou však pozorovací úhly dostatečné. Rovněž pokud vám přímo na obrazovku nebude svítit slunce, tak sice nějaký odlesk na tv bude, ale nic strašného.

HDR

Tady je to stále stejná písnička. Samsung nepodporuje Dolby Vision. Ale třeba někdy „peklo zamrzne“ a my se ho dočkáme. Co chybějící Dolby Vision znamená? Jde o jeden ze dvou nejlepších (dost možná i nejlepší) HDR formátů. Tím druhým je HDR10+, který Samsung podporuje. Nicméně podpora na straně tvůrců filmů a seriálů je u HDR10+ asi setinová oproti Dolby Vision. Takže pokud chcete mít filmy v opravdu top kvalitě, tak vám malý kousek bude chybět. Místo v Dolby Vision je totiž Samsung zobrazí v HDR10. U Q80C mi to až tolik nevadí, nejedná se o žádný top model.

Spíše to může být komplikace pro některý z miniLED nabízených Samsungem. Protože u těch největších filmových hitů přijdete o maximální kvalitu obrazu. U běžné produkce rozdíl mezi Dolby Vision a HDR10 není tolik zásadní. Rozdíl vyniká u vysoko rozpočtových filmů, které měli dostatek peněz na důkladné technické zpracování.

Na závěr doplním, že Q80C už za mě má použitelné HDR. Není tak úchvatné jako u televizorů s dvojnásobnou cenovkou, ale také to není tak že SDR a HDR obraz vypadají skoro stejně. Což platí pro většinu levnějších přístrojů.

Plynulost obrazu

Zopakuji, že se jedná o 100 Hz panel a tak jsou očekávání poměrně vysoká. Doba odezvy se u „slušných“ LED pohybuje od 10 do 14 ms ani zde to není výjimkou. Pocitově mi plynulost přišla nepatrně (řekněme o 5 %) horší než u loňského modelu. Nevím zda to není verzí softwaru a nemůžete se to do budoucna změnit. Chvíli jsem ohledně tohoto názoru prolézal různá AV fóra na internetu a zdá se že nejde jen o můj názor. 

Stejně jako u ostatních Samsungů platí, že pokud si zapnete softwarové funkce pro zlepšení plynulosti obrazu, tak se na obrazovce začne objevovat více artefaktů (deformací). Když se na to soustředíte tak je vidíte, ale při běžném sledování je četnost jejich rozpoznání relativně malá.

Q80C má i funkci BFI (Black Frame Insertion), což je právě jedno ze softwarových vylepšení plynulosti obrazu. Vede však k lehké ztrátě jasu (logicky, když se část snímků zobrazuje čistě černých) a jak jsem zmínil výše, dokáže občas způsobit deformaci obrazu. Osobně doporučuji nechat práci na čistě na 100 Hz panelu a moc mu softwarově nepomáhat. Pokud jste na podání podrazu velmi citliví (malé jednotky procent lidí v populaci), tak se na Q80C raději zajděte reálně podívat než ji koupíte.

Vhodnost na hry

Samsungy jsou právem často doporučované jako ideální herní televize. Tedy doplněk k herní konzoli nebo k připojení počítače. Může za to hlavně jejich výbava. Čtyři HDMI 2.1 porty. Podporu VRR včetně FreeSync Premium Pro. To znamená že při ní můžete využívat i HDR. Input lag je klasicky nízký, na úrovni 10 ms. Daní za to (stejně jako u jiných výrobců) je omezení softwarových úprav obrazu. Prostě z pohledu hráče máte v nabídce snad vše co potřebujete.

Jen v rychlosti zmíním i „herní menu„, což je za poslední roky standard snad u všech značek. Vyvoláte ho tak, že zmáčknete a podržíte tlačítko „play/pause“.  Můžete v něm zvolit jaký styl hry hrajete (RPG, střílečka, atd..), většina nastavení je věnovaná plynulosti obrazu. Kterou můžete dále zvětšosvat za cenu snížení jasu a kontrastu. Nebo naopak zvolit takové nastavení kontrastů aby byly více patrné objekty (nebo protihráči) schované ve stínech. Nároční hráči to prý ocení. Nemám na tomto poli velkou zkušenost, tak nemohu potvrdit. Také si můžete zapnout virtuální zaměřovač uprostřed obrazovky (a zvolit si jeho barvu). Ve spodní části menu pak vždy vidíte aktuální rozlišení, snímkovou frekvenci, a info zda je zapnuté HDR a VRR.

Systém

Stejně jako loni, i letos došlo k menšímu číselnému posunu v označení verze operačního systému. Z 6.5 na 7.0. To naznačuje, že nedošlo k žádným zásadním změnám. A z mého pohledu je těch změn ještě méně, než kolik jich bylo loni. Vizuálně vypadá úplně stejně jako loňská verze.

Na domovské obrazovce se vám po levé straně zobrazí menu s hledání, na většině obrazovky jsou dlaždice v několika řádcích. První vás dovede na seznam aplikací s tím, že několik nejpoužívanějších máte dostupných ihned pod zrychlenou volbou. Nižší řádky obsahují konkrétní aplikaci (Netflix, HBO atd..) a v ní seznam rozkoukaných nebo doporučených filmů.

Co se mi líbí, že se to celé relativně rychle načte a pohyb v menu je plynulý. Pokud máte někdo zkušenost s AndroidTV s větším množstvím nainstalovaných aplikací tak víte na co narážím. U Androidu takové rychlost rozhodně není. Ale na druhou stranu, s loňskou verzí operačního Tizenu 6.5 přeci jen ke zpomalení oproti těm předchozím generacím došlo. Zejména po startu tv. Je to rychlejší než Android, ale pokud jste zvyklý na Tizen z let 2018-2021 tak je zpomalení citelné. 

Když sledujete film, tak můžete ve spodní části obrazovky vyvolat rychlé menu ve kterém je možné změnit zvukový výstup (bezdrátová sluchátka, repro televizoru, domácí kino atd..), nastavit sleep timer (čas po kterém se televize vypne) nebo zvolit režim obrazu atd… Pochopitelně můžete měnit pořadí ikon, i je odebírat a přidávat nové. Každý si pak může rychlé menu upravit podle sebe. Vtipné je, jak vás televizor varuje že změnou režimu obrazu může dojít ke zvýšení spotřeby. Opět platí to co jsem napsal o pár řádků výše. Je to snadné a uživatelsky příjemné. Vím, že se už několik let opakuji, ale Samsung (Tizen) a LG (webOS) jsou za mě uživatelsky nejpříjemnější operační systémy.

Vestavěný přehrávač souborů funguje solidně. Po načtení USB disku se zobrazí jeho obsah klasickým způsobem. To jest prvně složky, poté soubory. Vše abecedně řazeno – způsob řazení pochopitelně můžete změnit. Při sledování filmu můžete snadno přecházet mezi jeho kapitolami, vybrat titulky (a jejich zpoždění, velikost, kódování / diakritiku, font, barvu atd…).

Do televize si můžete stáhnout i různé hry. Jedná se většinou o základní závody nebo různé skákačky. Osobně neznám nikoho kdo by je hrál, ale ta možnost tu je. Pochopitelně je vše zdarma.

Máme tu i vestavěný internetový prohlížeč. Jak obvykle je to taková nouzovka, prohlížet v tom webové stránky jdou, ale je to docela pomalé. Nicméně všechna videa i obrázky se v pořádku načítají.

Zachována zůstává podpora Apple AirPlay 2, bohužel podpora všemožných chytrých pomocníků do domácnosti – Google Assistant, Amazon Alexa atd… aktuálně není pro evropský trh. Snad se to v budoucnu pomocí některého z updatů změní. Na druhou stranu je u nás využití těchto technologických hraček výrazně menší než v zahraničí.

Důležité je také zmínit, že v našich lokálních podmínkách má Tizen opravdu širokou podporu mezi lokálními produkty. Disney+, Netflix, Youtube atd.. nikoho nepřekapí, to je samozřejmé u všechn značek. Ale Voyo, O2 tv, T-mobile TV Go, Kuki, Seznam.Tv, Mall.tv, Lepsi.tv, sledovani.tv, telly, isport.cz a mnoho dalších co Samsung u Tizenu má, zas tak běžné nejsou.

Všechny televizory z řady QLED (tedy i Q80C) nabízí virtuálního asistenta Bixbyho. Kdo vlastní mobilní telefon od Samsungu, tak ho nejspíše zná. Pro ty ostatní, vysvětlím že se jedná o službu podobnou Siri od Applu, Alexe od Amazonu či Google Assistant. Bohužel komunikuje pouze anglicky. Umí toho docela hodně – „open Netflix“, „close Disney+“, „change source to HDMI 3“ atd… V praxi však většinu věcí uděláte podobně rychle s dálkovým ovladačem, navíc hlasové ovládání není tak snadné. Pokud máte v místnosti malé (a hlasité) děti. Ale možná jsem jen staromilec a skeptik 🙂

Dálkové ovládání má (stejně jako loni) malý solární panel. Vtipná věc, je že je na zadní straně. Chápu, že z pohledu designu je to pochopitelné, ale z pohledu praktičnosti to smysl nedává. Aby fungoval a ovladač se skrze něj dobíjel, musíte ho mít aspoň čas od času otočený vzhůru nohama. Naštěstí lze tuhle hru na ekologii vyřešit za pomoci USB-C kabelu, kterým lze ovladač nabít. Za to si Samsung zaslouží pochvalu a osobně mi to dává mnohem větší smysl než dobíjení skrze solární panel. Ještě doplním že USB-C kabel není součástí balení, ale většina domácností ho doma mít bude. Oproti loňské Q80B je dálkové ovládání o trochu menší, konkrétně dva centimetry na výšku. Funkcionalita a ovládací tlačítka zůstali stejné jako u loňského modelu. Za sebe vítám samostatná tlačítka pro aplikace Netflixu a Disney+

Budu to zmiňovat ještě dále v textu, ale opakování je matka moudrosti. Samsung už mnoho let nepodporuje kodek xvid. Co to znamená? Typicky se jedná o starší filmy ve velikosti “1 CD”, které jste možná někdy stahovali ze služeb typu uložto. Znám hodně lidí, co tak mají uloženou sbírku pohádek či jiné poklady. Na druhou stranu se jedná o skutečně prehistorický kodek (v dnešní době) a filmy v něm uložené nevypadají na velkých televizorech vůbec dobře. Posledních deset let se však tento kodek skoro nevyužívá. Další věcí s kterou si Samsungu neumí poradit je zvuk ve formátu DTS. Opět se týká převážně některých “stažených filmů” a také některé Blu-ray disky mají zvuk v tomto formátu. Pokud netušíte co tyto zkratky znamenají, nejspíš to na vás nebude mít žádný dopad.

Má dvojitý tuner, ale pozor! Stejně jako ostatní letošní Samsungy neumí (v ČR, třeba německé modely do umí) nahrávat televizní vysílání. Dvojitý tuner tak využijete jen pro funkci PiP – PictureinPicture, kdy se vám na obrazovce mohou zobrazit současně dva různé televizní kanály.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit relativně vysoká hodnota G. Nebojte se. Před dvěma roky došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 150 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 300 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu (a ta se nyní může hodně, lišit podle toho zda máte fixovanou cenu, nebo platíte aktuální vysoké ceny). Ale když budu brát v potaz cenu dejme tomu 6 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 800 Kč.

Zvuk

Q80C je nejlevnějším televizorem v letošní nabídce Samsungu, který nabídne víc než klasické 2.0 stereo a 20 W výkonu. Zde máme solidních 40 W a 2.2 systém. Má tedy i subwoofer. Softwarové vylepšení (OTS lite a Adaptive Sound+), stejně jako možnost kordinovat zvuk televizoru se soundbarem od Samsungu (funkce Q-Symphony) je stejná jako u nižší řady Q70C.

Jak to interpretovat? Za mě je skok mezi 2.0 a 2.2 systémem značný. Jasně, se solidním soundbarem nebo i dvěma klasickými repro se zesilovačem si polepšíte. Ale pokud máte omezenější rozpočet a chcete aby televize trochu slušně hrála, tak Q80C není špatná volba. Z audio formátu je tu klasika v podobě Dolby Digital a Dolby Atmos. To znamená, že televize dokáže zvuk ve  formátu Dolby Atmos předat do zařízení které ho dokáže přehrát. Typicky domácí kino nebo kvalitní soundbar. Neznamená to, že televize sama je schopna prostorového zvuku jako v kině. A jako už několik let, pokud koupíte soundbar přímo od Samsungu můžete využít synergií s reproduktory od televizoru. To je dříve zmiňovaná funkce. Q-Symphony. To znamená, že repro u televize doplňuje do jisté míry soundbar a teoreticky přidává další kanály navíc.

Samsung TV a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

Samsung Q80B

Většinou píšu, že mezi současným a loňským modelem není skoro žádný rozdíl. U Q80C to neplatí, díky většímu počtu stmívacích zón oproti loňskému modelu dokáže lépe pracovat s podsvícením a tím pádem dosahovat lepšího kontrastu. Hodnoty u jasu zůstaly na stejné úrovni, respektive rozdíl odpovídá standardnímu rozptylu mezi jednotlivými kusy od stejné řady. Kde však k rozpoznatelnému zlepšení došlo je jas v herním módu. V něm je to o cca 10 – 15 % více. Pokud často hrajete na tv hry, může to být dobrý důvod pro koupi. Zbytek věci je opět na velmi podobné úrovni – pokrytí barev, pozorovací úhly, odlesky světla, operační systém ….

Takže jako obvykle je dobré podívat se na ceny obou přístrojů. A tady je to jednoduché, Q80B je už v nabídce jen pár e-shopů a z velice příjemných 16 000 Kč se prodává za nějakých 22 000 Kč (ano, ač je to na první pohled těžko pochopitelné, tak je to obvyklá taktika prodejců že posledních pár kusů solidně zdraží). A novou Q80C jde koupit okolo 20 000 Kč. Takže já bych neváhal a z této dvojice bral rozhodně novější model.

Samsung Q70C

Hned v úvodu napíšu, že za současných cen (říjen 2023) nemá nejmenší smysl nad Q70C uvažovat. Průměrná cena je u obou stejná, 24 000 Kč. Reálně jdou obě koupit v pár e-shopech pod 20 000 Kč. A Q80C je citelně lepší tv. Na rozdíl od Q70C má lokální tlumení (lepší kontrast), lepší zvuk a vyšší jas. Osobně bych nad Q70C uvažoval jen pokud by byla o nějaké 3-4 tisíce levnější než Q80C a byla na stropu mého rozpočtu. 

Samsung QN85C

Stejně jako je Q80C velký skok kupředu oproti Q60/Q70C, tak i QN85C hraje trochu jinou ligu oproti Q80C. Díky miniLED technologii má o řád jiný počet stmívacích zón a i díky tomu jsou hodnoty kontrastu větší. Z toho plynou výrazně lepší a přesnější detaily ve tmavých scénách. Také výrazně menší potíže s bloomingem (např. u titulků). Dále má QN85C o cca polovinu vyšší hodnoty maximálního jasu a nepatrně lepší pokrytí barevného spektra. Ve zbytku parametrů jde zase o velmi podobné přístroje.

A co říká pohled na cenu? QN85C je nyní o nějaké tři tisíce dražší (20 vs 23) a to už stojí za zvážení. Ja vím, že je to s tímto „jen pár tisíc nahoru“ těžké, protože stačí dalších pár tisíc nahoru a máte základní OLED, pak zase jen pár tisíc a máte super OLED (a cenu přes 30 000 Kč). Takže zvážení zda příplatek navíc chcete dát nebo je vždy na vás. Já však s klidným srdcem mohu říct, že rozdíl v kvalitě obrazu (zejména pokud sledujete 4K/HDR obsah) za to stojí.

TCL C745

Vezmu to trochu od konce. Pokud se budeme bavit o ceně, tak TCL C745 končí tam (cca 21 000 Kč), kde Samsung Q80C začíná. A nejlevnější nabídky na TCL jsou lehce přes 17 000 Kč. Za ty peníze dostanete 100 Hz (tedy až 240 Hz, pokud jste hráči s dostatečně výkonným počítačem) QLED VA panel. To znamená že barvy jsou na stejné úrovni jako u Samsungu. Z výbavy někoho může potěšit standardní 3,5“ jack. To už je u televizorů skoro rarita. Stejně jako Sony nabídne Dolby Vision, které Samsung neumí. Celkově je na tom z pohledu obrazu o kousek hůře, ale zase ne o tolik jaký je rozdíl v ceně.

Kdybych se mezi těmito tv rozhodoval, tak by hlavní roli hrál můj rozpočet a také preference k operačnímu systému. S AndroidTV jako má TCL toho jde dělat více, ale Tizen od Samsungu je příjemnější a rychlejší. Rozhodně si však myslím, že ze všech zmíněných tv je TCL C745 pro Samsung Q80C největší konkurencí.

Sony X85L

Sony X85L je citelně dražší než Samsung Q80C, ale přesto je mu z nabídky Sony nejblíže. Nižší model Q80L je jen 50 Hz. Ale to že má Sony vyšší cenovku je notoricky známá věc. Takže Q85L vs Q80C. Teoeticky jsou si hodně podobné, klasické LED, VA panel, 100 Hz. Navzdory faktu, že Sony má čtvrtinový počet stmívacích zón (24 vs 100), tak je celkový výkon srovnatelný. Sony jako obvykle kvůli nižšímu počtu zón trpí na blooming, ale dokáže se lépe poprat s detaily ve tmavých scénách. Hlavní výhodou pro Sony je však podpora Dolby Vision, kterou Samsung nemá.

Na druhou stranu Sony nepodporuje HDR10+. Tuto technologii však oproti Dolby Vision využívá zlomek filmů. Další rozdíl, tentokrát v neprospěch Sony, je audio. Japonský televizor nabídne jen klasické 2.0 stereo. Kdyby Sony stála tak o 3-4 tisíce víc (a maximálně 25 000 Kč), byla by to pro lidi co ocení Dolby Vision velmi slušná alternativa. Takto je cenový rozdíl příliš velký a když už budete chtít utratit 30 000 Kč za televizor, tak můžete mít OLED.

Srovnání parametrů Samsung 4K QLED 2023

Q60C

Q70C

Q80C

Dostupné velikosti

43, 50, 55, 65, 75, 85

55, 65, 75, 85

50, 55, 65, 75, 85

Rozlišení

4K

4K

4K

Barevná hloubka

8 bitů + FRC

8 bitů + FRC

8 bitů + FRC

Typ panelu

VA

VA

VA

Antireflexní povrch

ne

ne

ne

Typ podsvícení

boční

boční

přímé

Podsvícení (interní označení)

Direct Full Array

Obnovovací frekvence

50 Hz

100 Hz

100 Hz

Ultraširoký pozorovací úhel

ne

ne

ne (širokoúhlý)

Dual LED

ano

ano

ne

HDR (High-Dynamic Range)

Quantum HDR

Quantum HDR

Quantum HDR+

Obrazový procesor

Quantum Processor Lite 4K

Quantum Processor 4K

Quantum Processor 4K

Zvukový výkon

20 W

20 W

40 W

Subwoofer

ne

ne

ano

Konfigurace reproduktorů

2.0

2.0

2.2

Object Tracking Sound

ano (OTS lite)

ano (OTS lite)

ano (OTS lite)

Q-Symphony

ano

ano

ano

Aktivní zesílení hlasu

ne

ano

ano

Adaptivní zvuk

Adaptive Sound

Adaptive Sound+

Adaptive Sound+

Operační systém

Tizen

Tizen

Tizen

Wi-Fi

ano

ano

ano

Bluetooth

ano

ano

ano

Bixby

ano

ano

ano

Herní režim

ano

ano

ano

FreeSync

ne

FreeSync Premium Pro

FreeSync Premium Pro

G-SYNC

ne

ne

ne

Obraz v obraze (PiP)

ne

ano

ano

Ambient mód

ano (Ambient Mode)

ano (Ambient Mode+)

ano (Ambient Mode+)

AI Upscaling

ne

ano

ano

HDMI

3

4

4

USB

2

2

2

USB-C (Camera Only)

ne

ne

ne

CI slot

1

1

1

ARC

ano

ano

ano

eARC

ano

ano

ano

One Connect

ne

ne

ne

Tuner

DVB-T2CS2

DVB-T2CS2 x 2

DVB-T2CS2 x 2

Spotřeba – maximální (55 palců)

145 W

205 W

245 W

Spotřeba – typická (55 palců)

71 W

82 W

84 W

Doporučené nastavení

Jako vždy to berte toto doporučení jako takový výchozí bod pro další experimenty. Jednotlivé tv (i stejné řady) se od sebe lehce liší, žádný výrobce neprodukuje naprosto identické panely. Rovněž je obraz notně subjektivní disciplína – jak se říká „sto lidí, sto chutí“.

Osobně doporučuji podívat se hned při prvním spuštění televize do nastavení, konkrétně „Všeobecné informace a ochrana osobních údajů“. A i když to z názvu není patrné, tak tady najdete „Úspora energie a řízení spotřeby“ a tam doporučuji vypnout „optimalizace jasu“ a „řešení úspory energie“.

Hned co toto nastavení změníte, uvidíte že má televizor vyšší jas. A ačkoliv tohle není mašina co by dokázala ukázat dechberoucí HDR, tak i tak si rozdílu všimnete. Mimochodem, úplně ve spodní části tohoto menu uvidíte i aktuální procenta baterie u dálkového ovladače.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste:

 • Nastavení > Všechna nastavení > Všeobecné informace a ochrana osobních údajů > Úspora energie a řízení spotřeby > Optimalizace jasu > vypnout
 • Nastavení > Všechna nastavení > Všeobecné informace a ochrana osobních údajů > Úspora energie a řízení spotřeby > Osvětlení dle pohybu > vypnout
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 25
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 30
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Zvýraznění kontrastu > vypnuto
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Místní ztmavení > standardní (lokální tlumení nejde zcela vypnout)

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFFLACJPEGSMI
AVI (ne Xvid)MPAJPGSRT
FLVMP3MPOSSA
M2TSM4APNGSUB
MKVOGGTTXT
MOVWMATXT
MP4PSB
MPEG
MPG
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Jaké jsou nejlepší Samsung televizory?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.4 Total Score
Hodnocení Samsung QE55Q80C

Pokud budete hledat 55 palcový televizor pod 20 000 Kč, tak je to jedna z nejlepších nabídek na trhu. Na druhou stranu stačí připlatit cca 3 000 Kč a můžete mít od Samsungu ještě lepší televizor ....

Kontrast
8
Pozorovací úhly
6
Barvy
7
Konstrukce
8
Dynamické scény
7.5
Funkce a výbava smart tv
8
PLUSY
 • 100 Hz panel
 • lokální tlumení
 • solidní zvuk
 • slušný jas i kontrast
 • vhodný pro herní konzole
MÍNUSY
 • chybí Dolby Vision
 • slabší pozorovací úhly
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo