Recenze Samsung QE55Q9FN

Pod touto zkratkou se skrývá vrcholná řada od Samsungu pro rok 2018. Pořád zůstává věrný QLED technologii, ačkoliv loňský rok přinesl masivní nástup OLEDů. Ty přináší nekompromisní kvalitu obrazu, ale bohužel také riziko potenciálního vypalování částí obrazovky při sledování statického obrazu. Dokud toto riziko nebude zcela odstraněno, tak mají v dražším segmentu i odnože klasického LCD, kterým je i QLED. Televizor z roku 2018, jeho nástupcem je Samsung QE55Q90R.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy15 ms
Local dimmingAno
Zobrazovací technologieQLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2018
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P398 %
Pokrytí spektra Rec.202078 %
Výška70,6 cm
Šířka122,5 cm
Hloubka9,1 cm
Výška (včetně podstavce)79 cm
Šířka (včetně podstavce)122,5 cm
Hloubka (včetně podstavce)30 cm
Váha23 kg
Odhadovaná spotřeba za rok215 kWh
Wi-Fi5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Loňský model se jmenoval Q9F (např. QE65Q9F) a aby je Samsung odlišil, tak do letošních přidal písmeno „N“ (které je určeno pro modely z roku 2018) na konec. Takže letošní varianta je QE65Q9FN. Je to drobnost, ale někteří prodejci jsou toho schopni zneužít. Jednoduchou pomůckou jak je od sebe odlišit je tvar stojanu. Předchozí model má dvě nožičky po stranách, zatímco aktuální má jen jednu vycházející ze středu televizoru. Pokud by někoho zajímalo, co přesně znamená podrobný kód televizoru, tak se s vámi podělím o výsledky svého bádání. Máme například QE75Q8CAMTXXH
  • Q – určuje použitou technologii, v tomto případě QLED
  • E – zeměpisné určení, takže E jako Evropa
  • 75 – úhlopříčka v palcích
  • Q8 – označení modelové řady
  • C – typ obrazovky, C je prohnutá, F je plochá
  • AM – nepodařilo se mi dohledat, ani zjistit od výrobce
  • TX – typy tunerů. Nejčastější je TX (2x DVB-C/S2/T2 ) a UX (1x DVB-C/S2/T2)
  • XH – země určení, konkrétně tato značka je pro Albánii, Bulharsko, Chorvatsko, Českou Republiku a Estonsko
Rozměry pro jednotlivé varianty: (rozměry jsou v centimetrech)
VariantaŠířkaVýškaHloubka
55 palců bez stojanu122,570,69,1
55 palců se stojanem122,57930
65 palců bez stojanu144,282,910,7
65 palců se stojanem144,291,937,5
75 palců bez stojanu166,596,113,1
75 palců se stojanem166,510543,3

Vzhled

Minimalistický vzhled dává vyniknout obří obrazovce, která plně poutá vaši pozornost. Nic jiného vás od ní neodtrhne, rámeček okolo displeje je nepatrný a stojanu pod displejem si také sotva všimnete. Ze zadní strany je jemně vroubkovaná černá plocha. Kabel do One Connectu (k němu se hned dostaneme), lze vést přes nohu stojanu a díky tomu je z pozice diváka naprosto neviditelný. Stojan (podstavec) je z kovu a i díky tomu dává obrazovce dostatečnou podporu. Jediné co se mi u stojanu nelíbí, je fakt, že díky jeho tvaru před něj nemusí jít umístit soundbar. Záleží, kolik prostoru poskytuje vaše televizní stěna. Mimochodem, celý přístroj je obdivuhodně tenký. V nejtlustším bodě má těsně nad 4 centimetry. Celkově kvalita zpracování odpovídá vysoké ceně modelu. Precizní a umně zpracovaná. Drobného zlepšení se dočkala i kouzelná krabička One Connect, která slouží jako centrála pro všechny kabelová spojení. Nově do ní vede i napájecí kabel a díky tomu do tv vede jen jeden tenký kabel z One Connectu. Tento kabel má délku pět metrů, takže by měl vystačit snad všem uživatelům. Lze mít tv na zdi a One Connect umístěný třeba 3 metry na straně na skříňce. Možností umístění je díky tomu opravdu mnoho a lze dosáhnout působivých instalací. Z pohledu čistoty a designu se jedná o vydařený krok. Osobně se mi tenhle nápad dost líbí a nerozumím, proč ho ještě ostatní výrobci nezačali kopírovat. Když ze zadní části televizoru vede více kabelů, tak je těžké je vést tak, aby nebyly vůbec vidět. Díky integraci napájení přímo do One Connectu, vzrostly i jeho rozměry. Nyní jsou 39 x 13 x 7 cm (šířka x hloubka x výška). K dispozici jsou čtyři HDMI 2.0 porty, optický audio výstup a port pro síťový kabel. K tomu 3x USB 2.0 vstupy a zabudovaná Wi-Fi. Trochu sem váhal, do které kapitoly to uvést, ale nakonec si myslím, že to patří do designu. Řeč je o nové funkci Ambient Mode. Během něj obrazovka v pohotovostním režimu zobrazuje informace či obrázky. U informací si lze zvolit zda vás zajímá počasí a nebo třeba novinové články. U obrázků lze volit mezi těmi z vašeho mobilního telefonu (uložených třeba v Samsung Cloudu) nebo těmi obsaženými v paměti televizoru. Pro představu jsou podobného typu, jako ty které bývají použity jako pozadí v počítači. Tedy krásné scenérie, které na velké a kvalitní obrazovce vypadají naprosto úchvatně. Pochopitelně je možné i vyfotit vaši zeď za televizí a nechat ji zobrazit na displeji. Zvláště pokud máte tv umístěnu přímo na zdi, tak je výsledný dojem (díky extra tenkým rámečkům) dokonalý. Obrazovka doslova zmizí ve zdi. Lze si také nastavit dobu po kterou se Ambient zobrazovat. Přípustné hodnoty jsou 1, 2, 3, 4 hodiny a nebo bez omezení. Nezapomínejte, že i když spotřeba v tomto režimu je snížená, pořád není extra nízká (cca 55W pro obrazovku o 65 palcích). Takže je to sice krásná vlastnost, ale její používání se promítne do vaší peněženky.

Kvalita obrazu

Jako vlajková loď od zavedeného výrobce sebou přináší jistá očekávání. I když byl loňská varianta skutečně povedenou televizí, tak se špičkovým OLED obrazovkám z pohledu kvality obrazu rovnat nemohla. Jsem zvědavý, zda se gigantu z Jižní Korei letos povedlo jim více přiblížit. Co se týče videa ve vysoké kvalitě, tak vypadá naprosto skvěle. Na tom není nic překvapivého. Ale i u videa v nižší kvalitě (typicky tv vysílání) předvádí software divy. Srdcem výpočetní výkonu je čip zvaný Q Engine. Použitý panel je typu VA. Má fantastické podání černé. Tak „dokonalé“ jako u OLED to není, ale na to že se jedná o „obyčejné“ LCD je podání vážně neskutečné. Velký vliv na má přímé podsvícení (loňská Q9 měla slabší boční podsvícení) displeje. To rozděluje celou obrazovku na 480 (stejný počet jich má i 75 palcová verze, naproti tomu 55 palců má těchto oblastí jen 320)jednotlivých oblastí, které u kterých lze vypínat či zapínat podsvícení. Pro zajímavost, levnější televizory mají takových oblastí třeba jen 20. Velké množství zón je jedna věc a software, který se stará o přechody mezi nimi patří rovněž mezi naprostou špičku. Má i oficiální Ultra HD Premium certifikaci. Extrémně vydařená je i barevná jednotnost. Při zobrazení černé barvy po celé obrazovce nevidíte nikde světlejší místa. Ani v rozích, které jsou k tomuto obvykle náchylnější. Slabším místem jsou pozorovací úhly, ale to je nedostatek všech televizorů s tímto typem panelu. Přesto podle mého od minulého roku došlo aspoň k mírnému zlepšení. Ke změně barev dochází někde od úhlu 20 stupňů. Když sedíte většinu času přímo před televizí, tak je to není žádná komplikace, pro častější sledování ze strany bych v této cenové hladině přemýšlel na OLEDem. Televize je bez obav vhodná i do hodně prosvětleného prostředí. Se slunečními odlesky bojuje velice úspěšně. Pohybové scény jsou pro Q9FN také lahůdkou. Obrazovka je samozřejmě 100 Hz a svůj díl na tom má bezpochyby i odladěný software. Odezva je v základním nastavení asi 80 ms. To pro hraní her není to pravé. Ale! Když k tv připojíte (zapnete) herní konzoli, tak se televizor sám přepne do herního módu. V něm je již odezva 15 ms, které je pro hraní her mnohem vhodnější. Jestli dosud byl obraz hodnocen velmi dobře, tak u HDR to jde ještě o kus dál. Podporuje HDR, HLG a HDR10+. Jediné co nepodporuje je Dolby Vision. Což je určenou politikou Samsungu, který ignoruje tento standard. Díky vysokému maximálnímu jasu, který je obrazovka schopna zobrazit je HDR dech beroucí. Může za to i obsáhlý rozsah barev, která je schopna zobrazit. Přirozený kontrast se podle dostupných měření pohybuje okolo 6 000 : 1 a se zapnutým lokálním stmíváním přesahuje 20 000 : 1. Pokrytí barevného spektra je přes 98% u DCI P3 a přes 78% u Rec 2020.

Systém a ovládání

Jednoduché dálkové ovládání známe i z dalších řad Samsungu. Tentokrát je v prémiovém kovovém vzhledu a se stříbrným vzhledem. Rozvržení tlačítek a styl ovládání je stejný jako u levnějších modelů, ale v ruce působí solidnějším a lepším dojmem. U moderní špičkové televize je povinností i její ovládání skrze mobilní telefon nebo tablet. Samsung to umožňuje, přesto není mobilní aplikace rovnocennou náhradou ovladače. Spíše prostředek v případně nouze, když ovladač není po ruce. Fyzické tlačítka jsou i pod obrazovkou a umožňují ovládat televizi bez ovladače či mobilní aplikace. Uživatelské prostředí, které je známé pod názvem Tizen je podle mého jedno z nejvydařenějších a uživatelsky přívětivých ze všech. Většina recenzí se zaměřuje hlavně na kvalitu obrazu, ale přiznejme si, že pro mnoho uživatelů je i velmi důležitá i jednoduchost a plynulost, s kterými jde jejich přístroj ovládat. K tomu je potřeba mít prostředí dobře navrhnuté a zároveň mít dostatek výkonu pro jeho plynulé provozování. Což je oblast, kde Samsung dominuje nad jinak také velmi vydařenými televizory od Sony. Nabídka aplikací obsahuje dle mého, většinu z mainstreamových aplikací, které může běžný uživatel potřebovat. Netflix, Amazon Video, Youtube, z hudebních Spotify nebo Deezer. Vše odladěné aplikace, které fungují plynule a bez pádů. Je dost patrná snaha Samsungu udělat z televizoru jakýsi centrální bod pro vaši chytrou domácnost, včetně propojení s věcmi jako lednička nebo vysavač. U nás zatím penetrace chytrých domácností není příliš velká a osobně ani nejsem zastáncem mít vše od jedné značky. I když je to sen každého výrobce, tak praxe je taková, že každý výrobce má v jedné oblasti lepší výrobky a v druhé zase slabší. Vestavěný přehrávač multimédií dokáže přehrávat z USB disku (ten musíte připojit k One Connectu), ale nedokázal přehrát velké HDR soubory (70 GB+). Taktéž bohužel nepodporuje DTS ani DivX kodek. Jinak televizor podporuje systémy souborů FAT, exFAT a NTFS. Pro prohlížení většího množství fotek může být zajímavá informace, že zvládne zobrazit maximálně 1000 souborů v jedné složce.

Zvuk

Za mě rozhodně nadprůměrný zvuk na takto tenkou televizi. Přesto pravděpodobně většina lidí, kteří kupují takto drahý přístroj, investují i do kvalitního audia. Fyzikální zákony jsou neúprosné a do tenkého těla televizoru prostě slušné repro nejde vměstnat. Výrobci jsou si tohoto vědomi a nesnaží se předstírat, že je integrované audio kdovíjaké terno. Kvalitní film či dramatický sportovní přenos si mnohem víc užijete se soundbarem nebo zesilovačem. Pro běžné tv vysílání můžete být i s vestavěným reprem.

Podporované formáty

Letošní (2018) Samsung nepodporují video ve starším Xvid formátu (+ DTS zvuk), pro někoho kdo má sbírku filmů v tomto formátu to může být velmi omezující faktor.
ObrázkyFilmyHudba
*.jpg*.avi*.mp3
*.jpeg*.mkv*.m4a
*.png*.asf*.mpa
*.bmp*.wmv*.aac
*.mpo*.mp4*.flac
*.mov*.ogg
*.3gp*.wma
*.vro*.wav
*.mpg*.mid
*.mpeg*.midi
*.ts*.ape
*.tp*.aif
*.trp*.aiff
*.mov*.m4a
*.flv
*.vob
*.svi
*.m2ts
*.mts
*.webm
*.rmvb

Doporučené nastavení

Každá televize (i stejný model od totožného výrobce) je trochu jiná, stejně jako místnost, ve které budete tv sledovat. Proto berte toto nastavení jako výchozí inspiraci, od které se můžete odpíchnout. Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak doporučuji u :
  • Nastavení > Obecné > Eko řešení > … Všechno vypnout.
  • Nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Podsvícení > 7
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Vyčištění digitálního signálu > vypnuto (když sledujete obraz ve vysoké kvalitě/pro tv vysílání nechat zapnuté)
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Místní ztmavení > Vysoké
Pro hraní v HDR nebo sledování HDR obsahu je potřeba pro daný HDMI port povolit:
  • Nastavení > Obecné > Správce externích zařízení > HDMI UHD Color > zapnuto
Zjistit cenu Zpět na přehled nejlepších televizorů 2018.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
Samsung QE55Q9FN

Jde o neskutečnou televizi, která patří na vrchol nabídky Samsungu. Z toho je jasné, že cena nastavena tak, že u nás nebude patřit mezi nejprodávanější kusy. V případě, že si ji můžete dovolit a máte obavy z vypalování u OLED technologie, tak jde o naprostou špičku co je mezi klasickými LCD k dostání. Slabosti má jen dvě. Horší pozorovací úhly a pak chybějící podpora Dolby Vision. Oproti loňskému modelu je to posun vpřed a slušné zlepšení.

Kontrast
8
Pozorovací úhly
5
Barvy
9
Konstrukce
9
Dynamické scény
9
Funkce a výbava Smart tv
8
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
  1. Dobrý den, myslíte, že televize Samsung QE55Q8D dobrou volbou? Recenzi jsem tu nenašla a označení DN také ne. Děkuji

    • Dobrý den,

      za aktuální cenu (cca 27 000 Kč) velmi slušná televize. Je jako lehce horší Samsung QE55Q9FN, s tím že maximální jas je výrazně horší. Pořád je to ale nadprůměr.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Vaše hodnocení

    Covybrat.cz
    Logo