Recenze Samsung QE55QN85A (QE65QN85A,QE75QN85A a QE85QN85A)

Aktualizováno v říjnu 2021

Letošní novinkou jsou u Samsungu miniLED televizory. Kromě vrcholné řady QN90(95)A je v nabídce i o něco cenově přijatelnější model QN85A. Jak si na tom stojí QN85A ve srovnání k vyšší řadě? A jak je na tom ve srovnání s konkurencí od Sony nebo LG? Hned v úvodu prozradím, že Samsung pro tento model trochu neočekávaně zvolil IPS panel. A nakonec to není vůbec špatné i když svoje nedostatky pochopitelně má a řekněme si je.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy8 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieQLED
Typ paneluIPS
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P394 %
Pokrytí spektra Rec.202075 %
Výška70,6 cm
Šířka122,7 cm
Hloubka2,7 cm
Výška (včetně podstavce)76,8 cm
Šířka (včetně podstavce)122,7 cm
Hloubka (včetně podstavce)25,8 cm
Váha20,8 kg
Odhadovaná spotřeba za rok150 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu10 ms
zpět nahoru ↑

Vzhled

Stejně jako v případě nedávno hodnocené QN90A je vzhled skutečně parádní. MiniLED umožňuje dělat skutečně velmi tenké tělo přístroje. To má zhruba 3 cm. Pamatujete ještě na klasické televizory před více než dvaceti roky? Nebo na dobu CRT monitorů? V tomto ohledu je pokrok neskutečný. Asi nejlépe vypadá při instalaci na zeď, ale ani při častější formě umístění na nábytku a za použití stojanu jde o estetický doplněk obývacího pokoje. Příjemnou zprávou je že pod spodní hranou televizoru zanechává dostatek místa pro umístění soundbaru – lehce nad šest centimetrů.

Stojan je z části kovový a z části plastový. Díky tomu je dostatečně stabilní. Osobně mám kov moc rád a tvrzený plast ho nikdy nenahradí. Samozřejmě většina materiálů je plastová, kromě stojanu je kov použit v rámečku okolo televizoru. Kvalitě zpracování není co vytknout, označil bych ji jako lehký nadprůměr. Mám jedno varování a nejde ani tak o chybu jako spíše principiální vlastnost. Zejména u větších velikostí bych byl při manipulaci opravdu opatrný. Tv je opravdu velmi tenká rozhodně bych nezkoušel 65 a více palců zkoušet rozbalovat sám.

Pokud jde o porty tak máme 3x HDMI 2.0 a 1x HDMI 2.1. HDMI č. 3 má podporu eARC a HDMI č. 4 je typu 2.1. K tomu 2x USB (2.0), síťový port, konektor pro digitální audio a čtečku CI+ karet pro příjem placeného tv vysílání. Bohužel Samsung dlouhodobě nemá konektor pro sluchátka. U Samsungu mám rád, že si drží základy cable managementu. Tj. že je možné kabeláž protáhnout předpřipravenými průvlaky a mít je tak srovnané.

Dostupné varianty + typy panelů:

U typu panelu je to letos trochu loterie ale zkušenosti majitelů ze zahraničních fór se shodují na následujícím rozdělení.

Co to znamená? Že v obří velikosti 85 palců bude QN85A vlastně na stejné (když pominu jas) úrovni jako QN90A či QN95A. A tím pádem ji můžete koupit výrazněji levněji. I když levněji … QN85A v této velikosti bude za 100 000 Kč a QN90A za více než 120 000 Kč. 

zpět nahoru ↑

Kvalita obrazu

Technologie QLED je „vylepšením“ klasických LED televizorů a není to samostatná technologická větev jako v případě OLED televizorů. Přesto QLED přináší užitečná vylepšení, zejména vysoký jas a velmi věrné barvy (pokrytí barevného spektra). I ostatní velcí výrobci (LG, Sony …) dosahují podobných výsledků, ale jejich cesta je lehce odlišná. Novinkou letošního roku je kombinace QLED technologie s miniLED technologií. MiniLED je v zásadě prostá. Jak už název naznačuje, došlo ke zmenšení velikosti jednotlivých diod zodpovědných za podsvícení panelu. Díky tomu je možné mít více zón lokálního tlumení (co to je se dočtete zde), což by mělo vést k redukci bloomingu (prosvítajícího podvícení, typicky třeba „bílá mlha“ okolo zobrazení titulků). Jak moc se to povedlo se dozvíte za chvíli.

Jen doplním, že jako obrazový procesor se u všech 4K miniLED používá Neo Quantum Processor 4K. Z pohledu upscallingu (převodu z horšího rozlišení na lepší, typicky při sledování tv vysílání) nejsou patrné rozdíly mezi QN85A a vyššími řadami. V této oblasti jsou si všichni velcí výrobci poměrně vyrovnaní, jen Sony letos o kousek uteklo s novou generací svého obrazového procesoru. Pocitově je to však rozdíl v řádu vyšších jednotek procent.

Nemilé překvapení v podobě IPS panelu?

Co je velmi důležité, že se jedná o 100 Hz IPS panel. To je poměrně překvapení očekával se VA panel. Co to znamená? IPS panely mají výrazně horší kontrast (podání černé barvy) než VA panely. Ale na druhou stranu mají zase lepší pozorovací úhly. Naštěstí tento nedostatek výrazně kompenzuje lokální tlumení. To má 576 stmívacích zón – pro představu loňské top Samsungy měli tuším 120 zón, letošní Sony X90J má 30, Sony X95J má 60. Samotný počet zón je však jen jedním z několika faktorů, které určují kvalitu lokálního tlumení. Samy o sobě mají IPS panely kontrast okolo 1 000 : 1. QN85A má s lokálním tlumením cca 6 000 : 1. Dost ale záleží na typu scény, k tomu se ještě dostanu.

To zní skvěle, ale není zde někde chyták? Bohužel tu je stinná stránka. Na IPS panel je podání černé skutečně výtečné, ale daní za to je bohužel ztráta detailů při tmavých scénách. Co to znamená? Pokud sledujete klasické tv vysílání (či jiný hodně komprimovaný obsah v nízkém rozlišení), tak to příliš patrné není. Naopak u 4K filmu či streamu z Netflixu to patrné je.  Algoritmus lokálního tlumení prostě preferuje tmavou černou, před živými a věrnými barvami. QN90A je v tomto ohledu výrazně lepší. Respektive její algoritmus lokálního tlumení pracuje trochu jinak a není tak agresivní. V obou případech však 576 zón nedosahuje dokonalosti OLEDu (v tomto ohledu) a třeba okolo titulků lehký blooming pořád vidíte. Obecně zde platí, že pod čím větším úhlem obraz sledujete, tím je tenhle neduh viditelnější.

Velmi však záleží na typu scény. V syntetických testech je mezi televizory (QN85A vs QN90A) značný rozdíl, v praktickém použití už to tak obří rozdíl není. Velký počet zón dělá skutečně i v případě IPS panelu zázraky. Nicméně některé situace zvládá špatně. Typicky hvězdné nebe nebo vybuchující ohňostroj. Tam některé menší prvky vůbec nezobrazuje. Případně když je většina obrazovky pokryta jednolitou barvou – např. scéna nastávajícího večera. Tam počet zón tolik pomoci nedokáže a jasně vidíte omezení IPS panelu, tedy patrně jasnější rohy obrazovky.

Osobně vůbec nerozumím tomu, proč Samsung letos do své nabídky tolik zahrnul IPS panely. Tedy chápu že IPS panely jsou levnější, ale zase ne o tolik aby to zákazník nezkousnul v celkové ceně televizoru. Navíc QN85A není rozhodně extra levný televizor. Samsung byl dosud známý tím, že i do levných televizí dával VA panely a nebyla u něj běžná „panelová loterie“. Tím je myšleno to, že stejný televizor může mít různý typ panelu. Někdy VA někdy IPS. A tím pádem má dost odlišné obrazové vlastnosti.

Pozorovací úhly a vhodnost do slunné místnosti

QN85A nemá vrstvu pro lepší pozorovací úhly. Ale to vůbec nevadí, protože je to IPS panel. V ohledu pozorovacích úhlů je tom výrazně lépe. Jen pozor že pod větším úhlem je více patrná práce podsvícení a tím pádem je vidět i více bloomingu. Maximální jas dosahuje 1 200 nitů. To je pochopitelně výrazně méně než u QN90A, ale na druhou stranu je to pořád velmi slušná hodnota. Pokud nemáte všechna okna na jih a nesledujete tv bez možnosti zatemnění, tak je rozhodně více než použitelná pro sledování ve dne. Jen do opravdu (v tomto ohledu) extrémních světelných podmínek bych raději bral QN90A nebo QN95A.

HDR

Tato televize má rozhodně potenciál na kvalitní HDR obraz. Má k tomu všechny předpoklady. Tedy kromě jednoho. A tím je podpora Dolby Vision. HDR10+ je sice na podobné úrovni, ale jeho podpora ze strany filmů a seriálů je vůči Dolby Vision zanedbatelná. Díky vysokému jasu, některé scény vypadají na Samsungu lépe než u OLEDu. Ale jde spíše o menší část. Na druhou stranu právě díky vysokému jasu hodně scén “přepaluje” a když máte možnost vidět scénu na více televizorech, zjistíte že podání od Samsungu je výrazně odlišné než u zbytku trhu.

Z HDR standardů Samsung podporuje HLG, HDR10, HDR10+ a „nový“ HDR10+ Adaptive. Což je defacto to stejné co Dolby Vision IQ u LG. Prostě využívá senzoru okolního světla pro úpravu HDR obraz. Je škoda, že Samsung nechce zaplatit za možnost používat Dolby Vision. Tím jeho televize u náročnějších filmových diváků trochu ztrácí na lesku. Kde to naopak příliš nevadí je u her. Kupříkladu Sony sice umí Dolby Vision a u filmů vypadá skvěle, nicméně nepodporuje Dolby Vision v herním módu.

100 Hz panel je skvělý pro hráče

Pohybové scény jsou jednou ze silných zbraní tohoto televizoru. 100 Hz panel, možnost BFI (Black Frame Insertion), která se u Samsungu nazývá Clear Motion. Díky přirozeně vysokému jasu televizoru je i při zapnutém BFI obraz dostatečně jasný. Za mě je výborná na sledování sportu nebo akčních filmů. Doba odezvy je velmi dobrých 8 ms, input lag 10 ms. V tomto ohledu si hráči nemají na co stěžovat.

Na co musím upozornit je výrazně viditelnější blooming v herním módu. Jak nejspíše víte herní mód často obětuje mnohé optimalizace / úpravy obrazu v honbě za co nejmenším input lagem. Na druhou stranu jste při hraní her většinou tak vtáhnutí do děje, že to jen málokoho bude trápit. Do budoucna může teoreticky trochu mrzet jen jeden HDMI 2.1 port, ale to nejhorší co se vám může stát že budete muset přehazovat konektory. Například za situace, že budete mít dvě herní konzole nebo jiné zařízení co využijí HDMI 2.1 port. Mimochodem když během hry dlouze podržíte tlačítko “play” tak se zobrazí herní menu ve kterém můžete nastavit rychle základních vizuálních nastavení.

Nejpřesvědčivější na podání barev u QLED je pokud ho můžete srovnat s některým levnějším modelem. Když vedle sebe postavíte takový Samsung AU8002 a QN85A tak vám barvy na AU8002 přijdou takové bledé, bez nádechu. A to přitom samy o sobě nevypadají vůbec špatně. Ale přímé srovnání ukáže velký rozdíl. Samsung je vhodnou televizí pro hráče, to platí už několik let. A zejména bohaté barvy, které by v klasickém filmu působili až nerealisticky vypadají u her skvěle. Pokrytí barevného spektra je 94 % u DCI-P3 a a 75 % u Rec.2020. Barevné přechody jsou ale horší než třeba u Sony nebo Panasonicu a to navzdory faktu že se jedná o 10 bitový panel.

Shrnutí:

Tato tv vás může strašlivě zklamat, ale také úžasně překvapit. Jak je to možné? Strašně záleží na dvou věcech. Tou první je cena. Pokud tuto tv koupíte za více než za 25 000 Kč, tak jste za mě udělali chybu (nebo vůbec neřešíte peníze). Jako nová při uvedení na trh stála 50 000 Kč což byl naprostý úlet. Její cena však spadla extrémně rychle, mnohem rychleji než jsem čekal. A bude padat dále. A když se dostane na úroveň 20 000 Kč či méně, tak nebude mít mnoho konkurence. Jakto? I když se jedná o IPS panel, tak miniLED a velký počet zón lokálního tlumení tento nedostatek do jisté míry kompenzuje. A výsledná černá je slušná. A 100 Hz 55 palců velká televize s dobrým obrazem pod 20 000 Kč je vždy dobrá volba.

Nicméně pro opravdu náročné diváky bude lepší OLED, či pro odpůrce OLEDu pak dražší QN90A která díky VA panelu nemá některé nedostatky QN85A. Část nedostatků však mají společnou. Zejména chybějící podporu Dolby Vision.

zpět nahoru ↑

Systém

Jedná se o Tizen (což je vlastní systém Samsungu) tentokráte ve verzi 6.0. Jde o léty ověřený, kvalitní a intuitivní systém. To znamená několik věcí. Meziroční změny jsou už několik posledních let spíše kosmetické a týkají se rozvržení nastavení, přidání nových ovládacích možností nebo organizace video služeb a televizního vysílání. Co je důležité mít na paměti je fakt, že systém je rychlý, stabilní a s minimem chyb (pádů / zaseknutí). Na druhou stranu neposkytuje tak bohaté možnosti jako AndroidTV, která pro pokročilé uživatele nabízí několik opravdu mocných možností. Daní za to, je právě trochu horší stabilita a rychlost AndroidTV.

Nabídka aplikací je poměrně bohatá. Kromě globálních služeb typu Youtube, Netflix, Amazon Prime nebo Apple TV se můžete těšit i z nabídky služeb lokální produkce. Voyo, O2TV, Kuki, Seznam televize, Mall.tv, Lepší.tv, SledovaniTv a několik dalších. V tomto ohledu je na tom Samsung opravdu skvěle. Třeba majitelé LG televizorů na nativní aplikaci pro O2TV čekají už snad pět let. A stále bez úspěchu. Za zmínku stojí i Multiview, které přináší možnost sledovat současně tv a v další části obrazovky pak zrcadlit displej svého telefonu. Jako teoreticky je to zajímavé, ale zda pro to najdete praktické využití musíte zvážit sami. Já třeba ne.

Úvodní spuštění a instalace televizoru je u Samsungu zpracováno vážně dobře. Přivítá vás logo Samsungu a QLED a hned po nich už je modrá obrazovka s průvodcem instalace. Můžete si vybrat zda ji chcete projít pomocí telefonu nebo dálkového ovladače. Musím uznat, že pomocí telefonu je to pro mě rychlejší a snažší, zejména kvůli propojení s domácí wi-fi sítí. Klasicky vyberete zdroj signálu, potvrdíte připojená HDMI zařízení (pokud nějaká jsou) a poté se stáhne aktualizace systému. Dále musí zadat (či vytvořit) svůj Samsung účet a poté už následuje jen rychlé demo, ve kterém vám tv představí možnosti televizoru.

Dálkové ovládání má malý solární panel. Vtipná věc, je že je na zadní straně. Chápu, že z pohledu designu je to pochopitelné, ale z pohledu praktičnosti to smysl nedává. Aby fungoval a ovladač se skrze něj dobíjel, musíte ho mít aspoň čas od času otočený vzhůru nohama. Naštěstí lze tuhle hru na ekologii vyřešit za pomoci USB-C kabelu, kterým lze ovladač nabít. Za to si Samsung zaslouží pochvalu a osobně mi to dává mnohem větší smysl než dobíjení skrze solární panel. Ještě doplním že USB-C kabel není součástí balení, ale většina domácností ho doma mít bude.

Pro ovládání televizoru je možné využít i hlasové asistenty. Ty od Googlu nebo Amazonu v našich krajích příliš rozšířeny nejsou, ale Samsung má v nabídce i vlastního integrovaného asistenta, kterému říká Bixby. Ten přijímá povely v hlavních světových jazycích (takže ten náš budete hledat marně). Ale i s průměrnou znalostí a výslovností angličtiny, ho lze používat. Nelze ho používat pro ovládání aplikací (např. hledání na Youtube), ale dobře dokáže posloužit při ovládání televizoru “set contrast to 80”, “change input to HDMI 3”, “set game mode” atd… Další možností ovládání je mobilní aplikace a pro případy nouze je pod logem Samsungu v prostřední části obrazovky ukryto fyzické tlačítko které dokáže tv vypnout/zapnout, měnit hlasitost a programy – podle typu a délky stisku.

Systém obsahuje také vestavěný webový prohlížeč. Poradí si i s komplexními grafickými prvky a je docela svižný. Nicméně pořád to vnímám spíše jako nouzové řešení a klasické zobrazování webových stránek na mobilu, tabletu či počítači je mnohem komfortnější a příjemnější. Vestavěný přehrávač médií si bez problému poradí s formáty typu JPG, BMP nebo PNG. Nedokáže však zobrazit EXIF data s detailními informacemi o fotografii. Opačná situace je u audio formátu, kde se daří zobrazovat ID3 tagy (zobrazit jména interpretů, názvy písní, text atd..). Podporované audio formáty jsou MP3, WMA, WAV a FLAC.

Dobrou zprávou je, že i tato tv má dvojitý tuner. Co to znamená? Můžete jeden pořad sledovat a jiný nahrávat. V případě, že tv nemá dvojitý tuner je možné nahrávat jen ten pořad, který právě sledujete.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota F. Neděste se. V letošním roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 150 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 300 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu, ale když budu brát v potaz cenu 5 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 500 Kč.

zpět nahoru ↑

Zvuk

O zvuk se stará 60 W systém, který je typu 2.2.2. Za mě je to rozhodně lepší než klasické 20 W stereo u levných televizorů, ale k avizovanému prostorovému zvuku to má dost daleko. Prostě i relativně levný soundbar který pořídíte za 5 – 6 tisíc bude znatelně lepší. Nicméně pokud na zvuk nejste moc nároční, můžete integrované řešení stačit. Dokonce slyšíte (i když jemné) basy. Komu by přednastavený režim nevyhovoval, může pomocí ekvalizátoru pustit uzdu svojí fantazii.

U Samsungu může být zajímavá funkce Q-Symphony, která dokáže kombinovat audio výstup z reproduktorů televizoru i soundbaru. Audio výbava je bohatá, najdete zde veškeré funkce co Samsung nabízí – vylepšení dialogů, prostorový zvuk ad… Za mě není jejich efekt nijak výrazný, ale dost možná je to tím, že jsem zvyklý na svůj audio systém. Můžete se setkat s rozdílnými informacemi, zda QN90A podporuje Dolby Atmos nebo nikoliv. Věc se má takto. Tv sama o sobě nedokáže dekódovat Dolby Atmos a přehrát ho. Nicméně to nemusí nijak vadit, i když má slušné interní repro, tak na přehrání Dolby Atmos ve slušné kvalitě nemá. Ale dokáže ho poslat do externího zařízení přes HDMI eARC port a ten Dolby Atmos přehrát dokáže. Jen doplním, že Samsung dlouhodobě nepodporuje zvuk ve formátu DTS.

Samsung tv a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

zpět nahoru ↑

Alternativy

Samsung QN90A

QN90A je vyšší model v letošní nabídce Samsungu. Hlavní rozdíl je v použitém typu panelu. QN90A má VA panel. Z toho vychází i výrazně lepší podání černé barvy. Stejně jako lepší barevnou jednotnost panelu. Nemá tak světlé rohy jako IPS panel u QN85A. Kromě toho má QN90A také vyšší jas. Cca o 10 % vyšší než u QN85A u SDR a ještě výrazně více u HDR scén. QN85A má lepší pozorovací úhly, zatímco u QN90A dochází k znatelnémi vyblednutí barev okolo 45 °, u QN85A je to až u 55 °. Pokrytí barevného spektra je u obou na stejné úrovni. V poslední řadě je nutné zmínit, že QN90A má o něco lepší zvuk.

A co z toho plyne? Opět je potřeba se na to dívat v kontextu ceny. 55QN85A je za 25 000 Kč, 55QN90A je za 30 000 Kč. Tady bych neváhal a připlatil si za vyšší model. U 65 palců je to 31 000 vs 42 000 Kč, tam už bych výrazně zvažoval zda mi by mi nestačila QN85A. U větších velikostí je rozdíl ještě větší. Uvidíme jaký bude rozdíl ceny v budoucnu. QN90A je bez debat lepší televizor. V kontextu ceny a využití však může dávat koupě QN85A smysl.

Samsung Q80T

I když by QN85A mělo z principu „lepší“, tak reálně se jedná o velmi podobné televize. Q80T má výhodu VA panelu, QN85A zase lepšího podsvícení díky miniLED. Z pohledu designu je jasně vidět, že QN85A je výrazně tenčí. Více než dvojnásobně. Kromě toho jsou si docela podobné. To co nás pochopitelně zajímá nejvíc je kvalita obrazu. Kontrast má obecně lepší Q80T, u QN85A hodně záleží na typu scény. V klasických černobílých testech výrazně selhává, ale v reálném životě dokáže někdy lepší a někdy horší kontrast než Q80T. Pokud jste hodně citliví na podání černé, pak je Q80T větší jistota. U jasu jasně vede QN85A, kdy se pohybuje skoro na dvojnásobných hodnotách.

Lokální tlumení má samozřejmě lepší QN85A, má výrazně více stmívacích zón. Stejně jako pozorovací úhly. Q80T naopak vede v barevné jednolitosti panelu – nemá světlejší rohy obrazovky jako u IPS panelu QN85A. Zvládání světelných odlesků je zhruba stejné. V pokrytí barevného spektra vede QN85A. Asi o tři procentní body u DCI-P3 a o dva u Rec.2020. V praxi je rozdíl vidět hlavně u zelené barvy. Kupříkladu trávník ve hře Fifa vypadá výrazně věrohodněji. Jako obvykle má loňská Q80T výhodu lepší ceny, koupit ji můžete za 21 000 Kč. QN85A stojí 25 000 Kč. Za těchto podmínek bych QN85A kupoval jen za situace, že potřebujete vysoký jas. Časem však Q80T zmizí z trhu a cena QN85A spadne na 20 000 Kč a méně. V takovém případě už je její nákup výrazně zajímavější.

LG C1

Jedná se odlišné technologie. LG C1 je OLED a QN85A miniLED. Z toho plyne, že rozdíly mezi nimi jsou docela velké. V první řadě 576 zón u QN85A nemá šanci proti C1, kdy je vlastně každý samostatná pixel jedna zóna. V podání černé tedy OLED totálně vede. Kde naopak nemá nejmenší šanci je maximální jas. Ten má QN85A cca 2 – 3x vyšší. A to je opravdu velký rozdíl. Pozorovací úhly mají OLEDy nejlepší a ani IPS panely se jim nemohou rovnat. Zvládání světelných odrazů je zhruba stejné – jen nezapomeňte na vyšší jas u QN85A, což z ní dělá vhodnější tv pro sledování ve dne. OLED má rovněž vyšší pokrytí barevného spektra. Cca o tři procentní body u DCI-P3 i Rec.2020.

Pokud jde o výbavu tak LG C1 získává body podporou Dolby Vision a tím, že má 4x HDMI 2.1 port. Rovněž má tři USB porty oproti dvěma u Samsungu. Ani jeden z nich nemá USB ve verzi 3.0. Zvuk je v obou případech srovnatelný. Rozdílné jsou operační systémy, i když je oba hodnotím obdobně z pohledu rychlosti a snadnosti obsluhy. LG také využívá „magický“ ovladač, kdy pohybem ruky s ovladačem ovládáte kurzor na obrazovce. Opět je důležitý kontext ceny. QN85A je za 25 000 Kč, C1 za 27 000 Kč. To považuji za de facto stejnou cenu. Začnu důvody kdy bych kupoval QN85A, protože jak je z předchozím řádek jasné, v ostatních situacích bude lepší volbou LG C1. Takže Samsung doporučím v případě že se bojíte OLEDu a máte strach z teoretického vypálení obrazu. Nebo prostě dlouho zobrazujete statický obraz – např. plochu počítače. Dalším smysluplným využitím QN85A je to, když chcete tv používat primárně ve dne a za jasného světla. Tam OLED limituje jeho omezení maximálního jasu.

Sony X90J

Další zajímavou dvojkou může být QN85A a letošní druhý nejvyšší 4K LCD model od Sony, X90J. V obou případech se jedná o LCD, to v čem je rozdíl je použitý typ panelu. Sony má VA, Samsung má IPS. Sony je taková masivnější a výrazně tlustší (7,2 cm vs 2,7 cm). Díky VA panelu má Sony přirozeně lepší kontrastní poměr. Nicméně v reálném světě a díky lokálnímu tlumení (mimochodem Sony 30 zón, Samsung 576 zón) to není tak jednoznačné. Za některých situací má lepší obraz Sony, za jiných Samsung. Kde Samsung jasně vede je maximální jas. Tam dosahuje cca dvojnásobných hodnot. Pro sledování ve dne je tedy výrazně lepší Samsung. Zvládá o dost lépe i odlesky světla na obrazovce.

Stejně jako pro hraní her. Samsung podporu VRR a Sony neumí Dolby Vision v herním módu. Samsung neumí Dolby Vision vůbec. Samsung má výrazně lepší pozorovací úhly, Sony je dobrá pokud sedíte přímo před ní. Samsung má lepší pokrytí barevného spektra. Sony zase lepší obrazový procesor (mimojiné upscalling) a barevné přechody (plně 10 bitový panel). Zvuk má o něco lepší Samsung. Velký rozdíl je i v operačním systému kdy Tizen (Samsung) je rychlejší, GoogleTV (Sony) zase nabízí více možností.

Jak vidíte obě mají svoje výhody. Zase doporučuji podívat se na ně v kontextu ceny. QN85A je za 25 000 Kč, X90J je za 28 000 Kč. Sony mi dává smysl jen pro toho kdo ocení Dolby Vision, který u Samsungu není, nebo toho komu vyhovuje operační systém GoogleTV. Pro člověka co většinu času sleduje tv vysílání a chce (např. kvůli sportu) 100 Hz panel, bude lepší Samsung. A to kvůli tomu, že bude pravděpodobně vždy o pár tisíc levnější. A pro takové využití bude mít v průměru srovnatelný obraz. Druhá situace kde Samsung jasně vede je při využití jako herní televizor.

zpět nahoru ↑

Srovnání parametrů Samsung miniLED QLED 4K 2021

QN95AQN90AQN85A
Dostupné velikosti55, 65, 75, 8550, 55, 65, 75, 8555, 65, 75, 85
Rozlišení4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)
Barevná hloubka10 bitů10 bitů10 bitů
Typ paneluVAVA (i když se mimo EU objevují i IPS modely, doporučuji obezřetnost)IPS (kromě 85 palců, ta je VA)
Typ podsvíceníPřímé (Quantum Matrix Technology)Přímé (Quantum Matrix Technology)Přímé (Quantum Matrix Technology)
Podsvícení (interní označení)Ultimate UHD Dimming ProUltimate UHD DimmingSupreme UHD Dimming
Obnovovací frekvence100 Hz100 Hz100 Hz
Ultraširoký pozorovací úhelanoanoano
Dual LEDnenene
HDR (High-Dynamic Range)Quantum HDR 2000Quantum HDR 2000Quantum HDR 1500
Obrazový procesorNeo Quantum Processor 4KNeo Quantum Processor 4KNeo Quantum Processor 4K
Zvukový výkon70 W60 W (50″ 40 W)60 W
Subwooferanoanoano
Konfigurace reproduktorů4.2.24.2.2 (50″ 2.2)2.2.2
Object Tracking Soundano (OTS+)ano (OTS+) (50″ Lite)ano (OTS)
Q-Symphonyanoano (50″ Lite)ano
Active Voice Amplifieranoanoano
Operační systémTizenTizenTizen
Wi-Fianoanoano
Bluetoothanoanoano
Bixbyanoanoano
Herní režimanoanoano
FreeSyncano (FreeSync Premium Pro)ano (FreeSync Premium Pro)ano (FreeSync Premium Pro)
G-SYNCnenene
Obraz v obraze (PiP)anoanoano
Ambient módano (Ambient Mode+)ano (Ambient Mode+)ano (Ambient Mode+)
AI Upscaling
anoanoano
HDMI444
USB322
ARCanoanoano
eARCanoanoano
One Connectanonene
Tuner2x DVB-T2CS22x DVB-T2CS22x DVB-T2CS2
zpět nahoru ↑

Doporučené nastavení

Každá televize (i stejný model od totožného výrobce) je trochu jiná, stejně jako místnost, ve které budete tv sledovat. Proto berte toto nastavení jako inspiraci, od které se můžete odpíchnout, ne jako pevné dogma.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste:

 • Nastavení > Obecné > Nastavení Inteligentního režimu > Optimalizace jasu > vypnout
 • Nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 18
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 25
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Odstín (Z/Č) > 0
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Místní ztmavení > Standardní
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Zvýraznění kontrastu > vypnuto
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Gamma > BT.1886

Pár poznámek k jednotlivým položkám v menu a jejich nastavení:

 • Výchozí režim obrazu máš znatelný nádech modré barvy a doporučuji ho změnit na film, či Filmmaker mode.
 • Jas (první položka v menu) – jak moc světla tv produkuje, vlastně jak je jasná.
 • Barvy – v zásadě sytost barev.
 • Digitální vylepšení ostrosti obrazu, obecně doporučuji nezapínat. Jen v případě, že sledujete hodně videa v nízké kvalitě.
 • Nastavení zřetelnosti obrazu – nastavení zobrazení pohybu. Doporučuji nechat „Custom“ .
 • Blur pro 50 fps video, naopak judder je pro 25 fps a nižší.
 • LED Clear motion je označení Samsungu pro BFI (Black Frame Insertion). Při jeho zapnutí bude obraz trochu tmavší, ale může být pro vaše oko plynulejší. Doporučuje vyzkoušet zda víc vyhovuje zapnutý nebo vypnutý.
zpět nahoru ↑

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEMPOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMP3TXT
MP4MPAPSB
MPEGOGG
MPGWMA
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Podívejte se i na další recenze tv pro rok 2021.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.9 Total Score
Hodnocení Samsung QE55QN85A

QN85A je rozporuplné dílo. Na jednu stranu ho zbytečně sráží použitý typ panelu, ale v mnoha situacích dokáže tento nedostatek díky ostatní výbavě dobře skrývat. V některých typech scén je k nerozeznání od dražší QN90A. Vlastně si říkám že navzdory mé počáteční skepsi se Samsungu tato tv docela povedla. Hlavně s ohledem na cenu. Úvodních 50 000 Kč bylo k smíchu, ale už teď jde tv koupit za 24 000 Kč. A to je začíná být zajímavá cena. Navíc věřím že spadne pod úroveň 20 000 Kč a jak se tak stane, pro běžného diváka se vůbec nebudu bát tuto tv doporučit. Jistě, má svoje nedostatky, ale celkově je dobrá. A za tu cenu nebude mít mnoho konkurence.

Kontrast
6.5
Pozorovací úhly
8
Barvy
8
Konstrukce
9
Dynamické scény
8.5
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
 • překvapivě dobrý kontrast
 • 100 Hz panel
 • vysoký jas
 • dobré pozorovací úhly
 • bohatá podpora lokálních aplikací/služeb
MÍNUSY
 • jen jeden HDMI 2.1 port
 • panel typu IPS
 • v některých typech scén jsou nedostatky více patrné než u VA panelu
 • nemá Dolby Vision
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

40 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den,
  snad mě váš systém nevyhodnotí jako spam, když používám kvůli soukromý vpn.
  Potřeboval bych radu, bude k této televizi dobrá volba na vylepšení zvuku soundbar Samsung HW-T420, který bychom mohli mít za 2 tisíce? Jde mi o vylepšení zvuku, proti reproduktorům tv, aby byl zvuk hlasitější a srozumitelnější.
  Podporuje tento model i DTS zvuk, ten bych ocenil, jde mi hlavně, aby ho dokázal přehrát, někde to je problém, když samotná televize ho nepodporuje. Nepotřebujeme úžasný zvuk ale chtěli bychom si trochu polepšit, i když repro v televizi není vyloženě špatné a zároveň koupit soundbar co nejlevněji. Necháme si poradit nebo uvítáme, jakoukoliv radu.
  Děkuji.

  • Dobrý den,

   za aktuální cenu 2 000 Kč je to pro situace co popisujete (zlepšit zvuk proti integrovanému repru z televizoru) výborná volba. Když nebudete čekat nějaký excelentní prostorový zvuk (přeci jen je to základní model), tak z pohledu hlasitosti a srozumitelnosti budete spokojeni. Soundbar DTS podporuje, ale tv ne. To znamená, že musíte film přehrát na něčem co DTS umí (počítač, přehrávač) a z toho poslat zvuk do soundbaru a obraz do televize.

 2. Dobrý den, před cca týdnem jsem vám já i manželka psali dotaz, bohužel nikdo neodpověděl.
  Máme tuto televizi asi týden. Přijde nám ale, že obraz jak u televizního vysílání nebo třeba u filmů běží rychleji něž by měl a při rychlejších scénách, mávání rukou atd. je obraz takový rozmazanější, neostrý. Lze to nějak nastavit nebo za to může 100hz panel? Děkuji

 3. Dobrý den,

  momentálně řeším Samsung QE55QN85A, která stojí ve velkých eshopech 24.990 Kč. Mám k dispozici slevu 12%, takže by konečná cena vyšla cca 21.990 Kč. Rád bych ji měl do vánoc doma. Myslíte, že se vyplatí ji vzít už teď nebo raději počkat, zda cena o pár tisíc spadne? Nemám vůbec přehled, zda televize běžně zlevňují ještě do vánoc nebo až po nich… Ideální cenovka by byla pro mě kolem 20.000 Kč.

  Děkuji za pomoc.

 4. Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na názor ohledně doporučení mezi těmito dvěma TV: SAMSUNG QE 75Q75A a SONY XR 75X90J. Cenově jsou obě téměř stejné, hry nehrajeme a téměř většinu času strávíme sledováním běžného televizního programu. Žádné konkrétní přímé uživatelské požadavky nemáme.
  Děkuji

  • Dobrý den,

   těžko odhadovat kdy cena spadne pod 20 000 Kč. Osobně bych to čekal až někdy v úvodu příštího roku. Musíte si zvážit sám, zda chcete televizi raději dříve a o něco dražší, nebo raději preferujete nižší cenu a jste ochoten pár měsíců počkat.

  • Dobrý den,

   SONY XR75X90J je lepší televizor, ale rozdíl vynikne zejména u filmů ve vysoké kvalitě. U klasického televizního vysílání bude taky, ale nikoliv tak výrazný. Jinak je rozdíl v operačním systému, kdy Samsung má Tizen a Sony AndroidTV. Systém od Samsungu je o malý kousek stabilnější a rychlejší.

 5. Dobrý den,

  uvažuji o koupi této TV, ale trošku mně vadí již několikrát zmíněný „nekvalitní“ zvuk.

  Je to opravdu tak hrozné? Nejsem žádný blázen do kvalitního zvuku, ale samozřejmě bych chtěl, aby to za něco stálo.

  Napadá mě tedy dotaz, co je za Vás lepší? Koupit TV + Samsung HW-Q600A nebo radši TV za 30000, která má Dolby Atmos v sobě? Nebo se na soundbar úplně vykašlat a zkusit to bez něj?

  Původně jsem nechtěl za TV dát více jak 20000, ale právě QN85 mohu mít za cca 21000, tak o ní dost přemýšlím. Se soundbarem by to však bylo už skoro 30000, tak si nejsem úplně jistý.

  Mockrát děkuji.

  • Dobrý den,

   zvuk je „nedostatkem“ všech tenkých televizorů, z podstaty jejich tenkého těla. Lepšího zvuku se dočkáte u top modelů v ceně 50 – 60 000 Kč. Ale i tam to slušný soundbar přebije. TV za 30 000 Kč co podporuje Dolby Atmos (neznamená, že takový zvuk dokáže sama vyloudit) nebude o mnoho lepší. V ceně okolo 20 000 Kč je aktuálně QN85A nejlepší volba (časem se může změnit), doporučil bych ji koupit (pokud chcete tv hned). A uvidíte zda Vám zvuk vyhovuje – pokud ne, můžete časem soundbar dokoupit. Nicméně pokud by u ní zvuk nevyhovoval, ani u jiných lehce dražších tv nebude o mnoho lepší.

 6. Zdravím, jak je tento televizor šetrný k očím? U běžného ips (monitor od LG za 7K) mě po nějaké době pálí oči a jsou více namáhány. Má Samsung lepší panel v tomto směru a třeba méně vyzařuje modré světlo?

  • Dobrý den,

   spíše než typem monitoru si myslím že to mají na svědomí špatné světelné podmínky v místnosti či příliš vysoký jas. Samotné IPS nejsou nijak špatné pro oči. Určitě bude dobré situaci zkonzultovat i se svým lékařem.

   • Jas mám kolem 30%, protože panel hodně svítí, když nesleduji filmy a světlo mám v pokoji také, takže by to tím nemělo být. Na monitor se dívám zhruba ze vzdálenosti 40cm. Takže to přisuzuji ips panelu a byl bych rád, kdyby na tom tato televize byla lépe.

 7. Dobrý den, bude mít tato televize nejlepší obraz, podání černé a zvuk v kategorii ips, va panelů do 21000 Kč, než například Philips a LG?

 8. Dobrý den,
  v recenzích máte srovnání řad 85a, 90a a 95a. Nedávno se objevila řada 91a, která se od 90a liší ve srovnávači samsung.com prakticky jen ultraširokým pozorovacím úhlem. Máte nějaké další informace, např. záruka VA panelu? V obchodě, kde mám výhodné ceny, řadu 90a nemají a 65 palců 91a je za 41000. Nyní mám 55 palcovou TV. Považujete 50% navýšení ceny mezi 55 a 65″ za přijatelné (plocha je o 40% větší)?

  • Dobrý den,

   ano Q91a má skutečně navíc lepší pozorovací úhly. Pokud jde o typ panelu, tak letos to má Samsung na svoje poměry divoké. QN91A by měla být VA (stejně jako QN90aA, ale v některých regionech se objevují zprávy o IPS panelu. V Evropě to vypadá na VA, tak doufám že to tak skutečně bude i nadále s dalšími výrobenými dávkami.

   Co se přiměřené ceny týká, tak můžu mluvit jen za sebe. Každý z nás má jiné finanční možnosti i ochotu utrácet „za televizi“. Na mě osobně je (při ceně cca 30 000 za 55 a 47 000 za 65 palců) větší televize ještě drahá. Počkal bych si až spadne pod 40 000 Kč. Ale to neznamená, že to musíte udělat stejně.

 9. Dobrý den, říkáte, že Android box zprovozní jak Dolby Vision, tak DTS nebo třeba i Dolby Atmos? Můžete doporučit nějaký, co bude bez problému zvládat tyto formáty?

  • Dobrý den,

   DTS i Dolby Atmos jsou poměrně náročné zvukové formáty. Jedna věc je je přehrát a druhá využít potenciál toho co formát nabízí (slyšet rozdíl). A na to v případě Atmosu potřebujete audio vybavení v řádu desítek tisíc. Takovou klasickou volbou je Vero 4K, případně NVIDIA SHIELD TV.

 10. Dobré ráno, pane Pokorný, prosil bych váš odborný názor, bude mít lepší obraz Panasonic TX-58JX800E za 20000kč nebo Samsung QE55QN85A za 20990kč? Co bude celkově nejlepší volba? Děkuji

 11. Zdravím, bude lepší tento Samsung qe55qn85a nebo Philips 58PUS8506/12 za 20K co se týče obrazu a zvuku?

  Moc děkuji za případnou odpověď.

 12. Dobrý den, uvažujeme o této tv, i když víme, že oled má lepší černou ale je tam riziko vypálení. Chtěla bych se zeptat, jestli mi můžete doporučit levnější soundbar k této tv, co bude hrát lépe a hlavně bude podporovat DTS a Dolby Atmos, aby se vyřešila většina nedostatků Samsungu?
  Kdybychom chtěli pořídit i 4K blu-ray nebo PS5, půjdou všechny tyto přístroje zapojit naráz, aby vše fungovalo?

  Děkuji

  • Dobrý den,

   levnější soundbar a Dolby Atmos je nesmysl. Reálně potřebujete soundbar okolo 20 000 Kč, aby aspoň trochu dokázal využít potenciál tohoto formátu. Můžete zkusit třeba Samsung HW-Q600A, zapojit vše půjde, máte dostatek HDMI portů.

   • Dobrý den, co alespoň koupit soundbar, který bude podporovat DTS, když ne Dolby atmos? To by už dávalo smysl? Při zapojení budou aktivní i reproduktory televize u Samsung QE55QN85A?

    • Covybrat.cz 30/10/2021 at 20:10

     Dobrý den,

     ano můžete zkusit výše zmíněný Samsung HW-Q600A.

 13. Dobrý den, bude lepší tato televize za 21K nebo Philips 55OLED705 za 23K? Měl bych se bát o vypálení obrazu u oled, při sledování převážně televizních programů a občas filmů nebo mi doporučíte něco jiného?

  Děkuji

  • Dobrý den,

   principiálně podobná odpověď jako u předcházejícího dotazu – záleží co od tv očekáváte. V podání černé bude Philips 55OLED705 z principu vždy lepší, ale QN85 má zase výrazně vyšší jas. Riziko vypálení je u OLEDů spíše teoretické, ale ve výjimečných případech nastat může. Pro televizní vysílání si myslím že je QN85 celkově lepší volba. Důvody proč by případně dávalo smysl uvažovat nad Philipsem – jste citlivý na podání černé, líbí se vám podsvícení ambilight nebo chcete otevřenost operačního systému AndroidTV. Pokud pro vás ani jedna z možností není extra lákavá, berte Samsung. 

   • Dobrý den a jak je to s výkonem obrazového procesoru mezi Samsungem QE55QN85 a Philips 55OLED705, není to u Philips spíše základní oled řada, kde bude mít třeba horší výkon ve zpracování, přepočtu obrazu a horšího chodu systému?

    • Covybrat.cz 29/10/2021 at 10:04

     Dobrý den,

     obrazového procesoru bych se nebál, to je srovnatelné. U svižnosti systému na tom bude Samsung lépe, ale to je dáno rozdílností těchto dvou systémů.

 14. Dobrý den, bude lepší LG OLED55A1 nebo Samsung QE55QN85A, který teď jde sehnat za podobné peníze v 55″ LG 22990Kč vs 21990Kč?
  U oledu se bojím vypálení, když se bude často sledovat jedna nebo dvě stanice.

  Děkuji

  • Dobrý den,

   záleží co od tv očekáváte. V podání černé bude A1 z principu vždy lepší, ale QN85 má zase navíc 100 Hz panel či skoro trojnásobný jas. Z dotazu chápu, že bude tv primárně určena pro tv vysílání a tam si myslím, že bude QN85A rozumnější volbou.

 15. Dobrý den, prosím o rychlou radu. Bude tato televize dobrá koupě Samsung QE55QN85 za
  20 990Kč? Nebo bude lepší Samsung QE55Q80A za podobnou cenu? Nebo koupit úplně jiný model/značku za tuto částku? TV bude hlavně na televizní vysílání, občas 4K filmy, internet.

  Děkuji.

  • Dobrý den,

   QN85 je výrazně lepší než Q80A. Jak píši v článku při ceně okolo 20 000 Kč nemá aktuálně QN85 konkurenci. Polepšíte si u Samsungu QN90 či LG C1, ale obě jsou o něco dražší. A rozdíl bude patrný u 4K filmů, ne u televizního vysílání.

   • Dobrý den, děkuji za odpověď, u QE55QN85 mi vadí, že nemá podporu DTS a Dolby Vision, myslíte, že by to šlo softwarově přidat, kdyby se Samsung rozhodl? Když nebudu brát v potaz PC, jak nejlevněji vyřešit přehrání DTS zvuku u filmů, případně Dolby Vision? Stačil by na to třeba nějaký android box?

    • Covybrat.cz 30/10/2021 at 06:28

     Dobrý den,

     nedá. Byla by za cca 30 000 – X90J.

    • Dobrý den a dá se od Sony koupit televize s dts, co bude mít podobně dobrý obraz a zvuk jako QE55QN85 za 21000Kč?

    • Covybrat.cz 29/10/2021 at 10:04

     Dobrý den,

     u obojího jde o to stejné – za Dolby Vision i DTS musíte platit poplatky. To Samsung nechce, aby držel cenu/marži. Ano, lze to řešit pomocí Android Boxu, ale v případě že je pro vás Dolby Vision (a DTS) důležité, volil bych osobně přímo tv co to podporuje. Např. Sony.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo