Recenze QLED miniLED tv Samsung QE55QN90A a QE55QN90A (QE50QN90A, QE65QN90A, QE75QN90A, QE85QN90A a QE55QN95A, QE65QN95A, QE75QN95A, QE85QN95A)

Aktualizováno v září 2021

Letošní rok je u Samsungu ve znamení pokroku. Ne, nepustil se mezi OLEDy (i když i tomto kroku se pro budoucí roku spekuluje), ale posílil svoji řadu prémiových televizorů o typ miniLED. O co jde? Zjednodušeně řečeno o technologické vylepšení klasických LED televizorů, které jsou nyní schopny pojmout výrazně více zón lokálního tlumení a díky tomu eliminovat (doufejme) typický nedostatek LED televizorů a to je viditelné podsvícení. Sám jsem moc zvědavý jaký bude výsledek a zda bude mít OLED reálnou konkurenci z pohledu náročného filmového diváka.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy8 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieQLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P395 %
Pokrytí spektra Rec.202071 %
Výška70,6 cm
Šířka122,7 cm
Hloubka2,7 cm
Výška (včetně podstavce)76,8 cm
Šířka (včetně podstavce)122,7 cm
Hloubka (včetně podstavce)24 cm
Váha21,9 kg
Odhadovaná spotřeba za rok340 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Input lag v herním módu10 ms

Za zmínku stojí i fakt, že QN90A a QN95A se mezi sebou liší „jen“ přítomností One Connect Boxu a všech čtyř HDMI portů ve standardu 2.1 u vyšší řady. Z pohledu obrazu jsou totožné (až na nepatrně lepší pozorovací úhly u QN95A). Pokud nutně nepotřebujete estetičnost One Connect Boxu (z tv vede jeden kabel právě s One Connect Boxem a vše ostatní připojíte do něj) či více HDMI 2.1 portů, tak můžete výběrem QN90A pár tisíc ušetřit. Na druhou stranu u QN90A mohou být trochu pochybnosti o typu panelu. V ČR jsou zatím hlášeny jen VA panely, ale v ostatních zemích i IPS. U QN95A jsou zatím všude hlášeny VA panely.

zpět nahoru ↑

Vzhled

Co se týče vzhledu tak je skutečně parádní. Je ještě tenčí než loňská Q90T, má masivní kovový stojan a velmi dobré zpracování. Stojan se skládá ze dvou částí. Vlastního stojanu, který je z kovu a ke kterému pomocí čtyř šroubů přidáte kus masivního plastu, který dalšími čtyřmi šrouby spojíte s tělem televizoru. Rychlé, snadné a účinné. Líbí se mi jak je obrazovka díky vyššímu stojanu přizvednutá a není problém pod ni dát i větší soundbar – máte k dispozici cca sedm a půl centimetru na výšku. Jen pozor že stojan je docela náročný na hloubku, což může v některých případech umístění soundbaru zkomplikovat.

Co je až neuvěřitelné je fakt, že televizor je opravdu tenký. A slovem „opravdu“ myslím méně než 3 cm. To je jedna z dalších výhod miniLED. Klasické LED s přímým podsvícením s lokálním tlumením a jeho tloušťkou okolo 6 – 7 cm po srovnání s QN90A vypadá jako zastaralá technologie. Dále Samsung zaslouží pochvalu za hezky vyřešený cable management. Na zadní straně televizoru vidíte připravené drážky, do kterých lze snadno umístit kabely a mít tak “čisto”.

QN90A je špička v nabídce Samsungu a tomu odpovídá i bohatá konektorová výbava. 4x HDMI 2.1 (bohužel jen jeden port, zbytek je 2.0), 2x USB (bohužel jen 2.0) a zbytek už je běžná klasika. Tedy s jednou výjimkou a to, že Samsungy nemají konektor pro sluchátka. V sekci týkající se zvuku vám prozradím jen tip jak to vyřešit, případně jste odkázání na bluetooth sluchátka. Co se mi vážně líbí, že všechny konektory mají výstup „do strany“ a proto je k nim relativně snadný přístup i při instalaci televizoru přímo na zeď. Teď ještě otázka zda něčemu vadí mít pouze jeden HDMI 2.1 port. Pro většinu uživatelů asi ne. Ale kdo má doma obě dvě hlavní herní konzole (Xbox i Playstation), musel by je neustále přepojovat (za předpokladu že by chtěl využívat HFR – až 120 fps při 4K). To stejné pokud máte doma herní konzoli a pokročilý Blu-ray přehrávač. Ale takových případů nebude mnoho.

zpět nahoru ↑

Kvalita obrazu

V úvodu je důležité zmínit, že i QE50QN90A má 100 Hz panel. Historicky Samsungy měly v této velikosti jen 50 Hz. To je skvělá zpráva pro lidi, co chtějí menší tv a přitom plnou výbavu.

Když se mě zeptáte kde je hlavní síla QN90A, odpověď bude jednoznačná. Tahle tv má totiž opravdu hodně vysoký jas. Když si ji zkusíte pustit uprostřed noci (bez senzoru okolního jasu, který by jas uzpůsobil), tak vám doslova vypálí oči. A je to takový šok, že je budete muset na chvíli zavřít. Ptáte se k čemu je taková sebe tyranie dobrá? Jedná se o jeden z nejvhodnějších televizorů pokud často sledujete tv během dne a v místnosti máte velká okna a plno slunečního světla. Za takové situace není na trhu (když pominu nesmyslně drahé 8K televizory) lepší volba než právě QN90A. Bavíme se o lehce přes 1 500 nitů v režimu obrazu “film” a pokud máte rádi jasné barvičky a dáte se některý z jiných režimů obrazu, tak se lze blížit až 2 000 nitů. Ještě doplním že panel je typu VA a je plně 10 bitový. V některých zemích – primárně jižní amerika či některé části Asie se tento model prodává s IPS panelem, ale doufám že u nás zůstane jen u verze s VA panelem. Verze QN95A by měla mít VA panel ve všech regionech, stejně jako varianta QN91A.

Pochopitelně tato výhoda nejvíce vynikne při sledování HDR obrazu. Tam si výborného kontrastu všimnete v plné jeho kráse. Základních cca 3 500 :1 je srovnatelný s loňskou Q90T. Ale po zapnutí lokálního tlumení nastane rozdíl. Zatímco loni s konvenční LED technologií byl kontrast okolo 10 000 : 1, tak nyní atakuje hranici 25 000 : 1. Když vezmu v potaz, že je to první rok s miniLED a technologie se bude vyvíjet, tak jde rozhodně o krok správným směrem. Pokrytí barevného spektra je 95 % pro standard DCI-P3 a 71 % pro Rec.2020. Nastavení lokálního tlumení má tři úrovni a v souladu s novou legislativou EU ohledně energetických štítků vás při změně na vyšší úroveň upozorní, že může dojít ke zvýšení spotřeby elektrické energie. Mimochodem v nastavení energetické úspornosti televizoru v menu vidíte i řádek s aktuálním stavem nabití dálkového ovladače. To je příjemná drobnost.

Algoritmus lokálního tlumení funguje lépe než loni. Zda je to důsledkem více zón díky miniLED, samotnému vylepšení algoritmu nebo kombinací obou důvodů nevím, ale rozdíl je viditelný. Nabízí se otázka, zda se miniLED dostávají do teritoria OLEDu a jeho dokonalé černé. Krátká odpověď je ne, ale jsou mu rozhodně blíže než předchozí generace. Podrobnější odpověď je o tom, že záleží co sledujete. Pokud je scéna skoro kompletně černá, není rozdíl mezi miniLED a OLED zásadní. To se však změní, když se jedná o výraznou kombinaci světlého objektu na tmavém pozadí. Klasický „halo efekt / blooming”, u kterého pořád vidíte že je podsvícená celá zóny (zóny) okolo světlého objektu. Všimnete si toho však spíše při pečlivém zkoumání či pauznutí obrazu. Když jste vtáhnutí do děje filmu nebo seriálu, stěží tento fakt postřehnete. Samsung si zde trochu zavařil, protože sliboval černou na úrovni OLEDu a bez bloomingu. A toho se nedočkáme. Takže pokud máte velká očekávání můžete být zklamání. Pokud nemáte, můžete být naopak mile překvapeni. Pořád platí, že Samsung potlačuje blooming za cenu lehké ztráty detailu v tmavých scénách. Oproti tomu Sony dělá přesný opak. Každý si musí zvážit sám, která z těchto cest je mu příjemnější.

Dle dostupných informací (tady se přiznám, že si nejsem počtem zón tak jistý když jich je 6 x 10, ale potvrzuje ho více zdrojů) jsou počty stmívacích zón následující:

 • 55 palců -> 576 zón
 • 65 palců -> 792 zón
 • 75 palců -> 1 000 zón
 • 85 palců -> 1 320 zón

Při 55 palcové úhlopříčce je tedy velikost jedné zóny cca 15 000 pixelů. Při 85 palcích je to cca 7 000 pixelů.

Barevná jednotnost obrazovky není dokonalá, jsou lehce patrné tmavší rohy. Ale v kontextu toho, že se jedná o první generaci miniLED to neberu jako nijak špatný výsledek. Věřím, že další roky to bude ještě lepší. Díky vysokému jasu jsou i lepší pozorovací úhly (k znatelnému posunu barev dochází lehce před úrovní 40 °) a tudíž se tv hodí i do větších prostor. S ohledem na vysoký jas je příjemný i fakt, že si dokáže dobře poradit s odlesky slunečních paprsků. V tomto ohledu je Samsung asi nejlepší na trhu.

Z HDR standardů Samsung podporuje HLG, HDR10, HDR10+ a „nový“ HDR10+ Adaptive. Což je defacto to stejné co Dolby Vision IQ u LG. Prostě využívá senzoru okolního světla pro úpravu HDR obraz. Bohužel základní nedostatek Samsungu na tomto poli zůstává. A to chybějící podpora Dolby Vision. HDR10+ je sice na podobné úrovni, ale jeho podpora ze strany filmů a seriálů je vůči Dolby Vision zanedbatelná. Díky vysokému jasu, některé scény vypadají na Samsungu lépe než u OLEDu. Ale jde spíše o menší část. Na druhou stranu právě díky vysokému jasu hodně scén “přepaluje” a když máte možnost vidět scénu na více televizorech, zjistíte že podání od Samsungu je výrazně odlišné než u zbytku trhu.

Obnovovací frekvence panelu 100 Hz, to je v této cenové hladině standardem. Televizor podporuje BFI, které se u Samsungu nazývá LED Clear Motion. Doba odezvy je velmi dobrých 8 ms, input lag 10 ms. V tomto ohledu si hráči nemají na co stěžovat. Na co musím upozornit je výrazně viditelnější blooming v herním módu. Jak nejspíše víte herní mód často obětuje mnohé optimalizace / úpravy obrazu v honbě za co nejmenším input lagem. Na druhou stranu jste při hraní her většinou tak vtáhnutí do děje, že to jen málokoho bude trápit.

Co mě trochu zklamalo, tak v hodně jasných scénách má někdy problémy s bandingem (barevnými přechody), kdy vidíte že jednotlivé barvy (například když se mění modré nebe) nejsou zcela hladké. Přesto mám z letošní 4K produkce Samsungu radost. Zvlášť ve srovnání s posledním rokem, kdy Samsung de facto zhoršil všechny modely. Nejspíš z důvodu zvýšení prodejnosti 8K řady. Každopádně jsem rád, že změnil názor a stále dává 4K rozlišení šanci na kvalitní televizi.

zpět nahoru ↑

Systém

Jedná se o Tizen (což je vlastní systém Samsungu) tentokráte ve verzi 6.0. Jde o léty ověřený, kvalitní a intuitivní systém. To znamená několik věcí. Meziroční změny jsou už několik posledních let spíše kosmetické a týkají se rozvržení nastavení, přidání nových ovládacích možností nebo organizace video služeb a televizního vysílání. Co je důležité mít na paměti je fakt, že systém je rychlý, stabilní a s minimem chyb (pádů / zaseknutí). Na druhou stranu neposkytuje tak bohaté možnosti jako AndroidTV, která pro pokročilé uživatele nabízí několik opravdu mocných možností. Daní za to, je právě trochu horší stabilita a rychlost AndroidTV.

Nabídka aplikací je poměrně bohatá. Kromě globálních služeb typu Youtube, Netflix, Amazon Prime nebo Apple TV se můžete těšit i z nabídky služeb lokální produkce. Voyo, O2TV, Kuki, Seznam televize, Mall.tv, Lepší.tv, SledovaniTv a několik dalších. V tomto ohledu je na tom Samsung opravdu skvěle. Třeba majitelé LG televizorů na nativní aplikaci pro O2TV čekají už snad pět let. A stále bez úspěchu. Za zmínku stojí i Multiview, které přináší možnost sledovat současně tv a v další části obrazovky pak zrcadlit displej svého telefonu. Jako teoreticky je to zajímavé, ale zda pro to najdete praktické využití musíte zvážit sami. Já třeba ne.

Úvodní spuštění a instalace televizoru je u Samsungu zpracováno vážně dobře. Přivítá vás logo Samsungu a QLED a hned po nich už je modrá obrazovka s průvodcem instalace. Můžete si vybrat zda ji chcete projít pomocí telefonu nebo dálkového ovladače. Musím uznat, že pomocí telefonu je to pro mě rychlejší a snažší, zejména kvůli propojení s domácí wi-fi sítí. Klasicky vyberete zdroj signálu, potvrdíte připojená HDMI zařízení (pokud nějaká jsou) a poté se stáhne aktualizace systému. Dále musí zadat (či vytvořit) svůj Samsung účet a poté už následuje jen rychlé demo, ve kterém vám tv představí možnosti televizoru.

Dálkové ovládání má malý solární panel. Vtipná věc, je že je na zadní straně. Chápu, že z pohledu designu je to pochopitelné, ale z pohledu praktičnosti to smysl nedává. Aby fungoval a ovladač se skrze něj dobíjel, musíte ho mít aspoň čas od času otočený vzhůru nohama. Naštěstí lze tuhle hru na ekologii vyřešit za pomoci USB-C kabelu, kterým lze ovladač nabít. Za to si Samsung zaslouží pochvalu a osobně mi to dává mnohem větší smysl než dobíjení skrze solární panel. Ještě doplním že USB-C kabel není součástí balení, ale většina domácností ho doma mít bude.

Pro ovládání televizoru je možné využít i hlasové asistenty. Ty od Googlu nebo Amazonu v našich krajích příliš rozšířeny nejsou, ale Samsung má v nabídce i vlastního integrovaného asistenta, kterému říká Bixby. Ten přijímá povely v hlavních světových jazycích (takže ten náš budete hledat marně). Ale i s průměrnou znalostí a výslovností angličtiny, ho lze používat. Nelze ho používat pro ovládání aplikací (např. hledání na Youtube), ale dobře dokáže posloužit při ovládání televizoru “set contrast to 80”, “change input to HDMI 3”, “set game mode” atd… Další možností ovládání je mobilní aplikace a pro případy nouze je pod logem Samsungu v prostřední části obrazovky ukryto fyzické tlačítko které dokáže tv vypnout/zapnout, měnit hlasitost a programy – podle typu a délky stisku. 

Dobrou zprávou je, že i tato tv má dvojitý tuner. Co to znamená? Můžete jeden pořad sledovat a jiný nahrávat. V případě, že tv nemá dvojitý tuner je možné nahrávat jen ten pořad, který právě sledujete. 

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota F. Neděste se. V letošním roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 170 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 340 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu, ale když budu brát v potaz cenu 5 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 700 Kč.

zpět nahoru ↑

Zvuk

Je poměrně nadstandardní. Celkových 60 W výkonu, skrze 4.2.2 řešení. Vlastně nechápu jak je to vůbec možné, při tak tenkém těle televizoru. Jako obvykle je ořezaná výbava u menšího modelu Samsung QE50QN90A, kde máte jen 2.2 40 W. Jako vždy však platí, že pokud chcete opravdu kvalitní zvuk, musíte investovat do externího repra nebo soundbaru. U Samsungu může být zajímavá funkce Q-Symphony, která dokáže kombinovat audio výstup z reproduktorů televizoru i soundbaru. Audio výbava je bohatá, najdete zde veškeré funkce co Samsung nabízí – vylepšení dialogů, prostorový zvuk ad… Za mě není jejich efekt nijak výrazný, ale dost možná je to tím, že jsem zvyklý na svůj audio systém. Můžete se setkat s rozdílnými informacemi, zda QN90A podporuje Dolby Atmos nebo nikoliv. Věc se má takto. Tv sama o sobě nedokáže dekódovat Dolby Atmos a přehrát ho. Nicméně to nemusí nijak vadit, i když má slušné interní repro, tak na přehrání Dolby Atmos ve slušné kvalitě nemá. Ale dokáže ho poslat do externího zařízení přes HDMI eARC port a ten Dolby Atmos přehrát dokáže.

Samsung tv a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

zpět nahoru ↑

Alternativy

Samsung Q90T

Pro většinu novinek je největší a nejtěžším soupeřem jejich loňský předchůdce. Ten většinou nabízí skoro totožný obraz a často za cca o polovinu menší cenu. To však nemusí být nutně případ Q90T. Protože loni se ještě jednalo o “klasický QLED” bez miniLED technologie. Hlavní rozdíl je tedy v nové technologii podsvícení, která přináší výrazně větší (cca 5x ) větší počet zón než předchozí model. Výhodou QN90A je vyšší jas i kontrast. A méně blooming efektu díky miniLED. V ostatních ohledech – systém, konektivita či zvuk jsou přínosy nového modelu zanedbatelné. Co tedy koupit? Tato otázka se relativně brzo vyřešeí sama. Q90T se zvolna doprodává za 30 000 Kč. QN90A startovala za 49 000 Kč, nyní je za rozmnějších 40 000 Kč. Kdybych volil teď mezi Q90T za 30 a QN90A za 40 tisíc, tak je za mě jasná volba a ušetřených 10 000 Kč. Nicméně Q90T brzy koupit nepůjde a i kdyby šel, tak jak se QN90A dostane na 35 000 Kč a méně, tak bych rozhodně doporučoval nový model.

Samsung QN85A

Další protivník z vlastní stáje a druhý (a levnější) miniQLED letošní nabídky. A jaké jsou mezi nimi rozdíly? Pokud si vyberete QN85A budete mít horší pozorovací úhly (pokud sedíte přímo před tv nehraje roli), nižší jas (i tak je dost vysoký) a horší zvuk – 60 W 2.2.2 vs 70 W 4.2.2. Dále má QN90A víc HDMI 2.1 portů. Toto jsou relativně drobnosti, ale nyní se dostáváme k hlavnímu rozdílu a to je typ panelu. QN85A má totiž podle mnoha ohlasů ve všech úhlopříčkách (kromě největší 85 palcové) IPS panel. To znamená výrazné snížení kontrastu a obrazové kvality oproti dražšímu modelu. Navíc když se podíváte na aktuální rozdíl v ceně mezi oběma verzemi tak je 3 000 Kč. Za těchto podmínek nedává nákup QN85A smysl snad pro nikoho. Protože vyšší model má díky dodatečné vrstvě lepší pozorovací úhly i jas, tedy jinak silnou zbraň IPS panelů. Je zajímavé, že QN85A i QN90A mají stejný počet stmívacích zón. Pravděpodobně z důvodu úspory při výrobě, jinak mi moc nedává smysl že se vyšší model v tomto ohledu neodlišuje.

LG C1

Z principu technologie odlišné televizory, ale svou cenou i zaměření budou cílit na stejnou skupinu potenciálních kupců. Obě nabízí dechberoucí obraz. Výhoda na straně C1 je podpora Dolby Vision a díky OLED panelu dokonalá černá za všech okolností. Pro QN90A hraje vyšší jas a lepší interní repro. To ale i tak nejspíš nahradíte za externí řešení. Z pohledu hráče se jedná v obou případech o excelentní volbu, podpora FreeSync, HDMI 2.1 atd.. Zde není co vytknout. Podle čeho vybírat? Určitě ceny, zde si z předchozích let myslím že LG dokáže být dlouhodobě s cenou níž, hlavně od zimy a jara dalšího roku. Pokud vám jde o skvělý filmový obraz a tv sledujete zejména večer, tak bych upřednostnil C1. Rovněž pokud sledujete hodně filmů s Dolby Vision (typicky Netflix), rovněž bude lepší LG C1. Samsung oceníte při při sledování tv ve dne, případně pokud stále nemáte důvěru v OLED. Ať už si vyberete jednu nebo druhou chybu neuděláte. Jsou to výtečné přístroje.

Sony A80J

Jedná se o podobný příběh jako výše zmíněná LG C1. Vezmu to tedy stručněji. Sony je obecně o něco dražší než LG a rovněž oproti Samsungu vyjde nejspíš jako dražší volba. Z pohledu obrazu je to cca to stejné co C1 a mínusy a plusy jsou tedy stejné jako v předchozím odstavci. Proč tedy vůbec uvažovat o Sony? Důvodů je několik. Prvním může být podpora zvuku ve formátu DTS, který ani LG ani Samsung nepodporují. Nevíte o co jde? Tím pádem to pro vás není na 99 % důležitý argument. Dalším důvodem může být ztvárnění pohybu u Sony, které je pořád přeci jen o maličký kousek před svými konkurenty. A možná tím nejdůležitějším důvodem může být operační systém AndroidTV – respektive GoogleTV jak se nazývá jeho letošní verze. Zde opět platí, že není pro každého. WebOS od LG i Tizen od Samsungu jsou o něco přehlednější a snažší na používání. Ale GoogleTV vám nabízí mnohem bohatší nabídku aplikací a možností co s tv dělat. Opět musím zmínit oblíbené Kodi, což je program, který se snadno dokáže připojit k vašemu domácímu (či vzdálenému) serveru a streamovat filmy přímo z něj. Funguje to pohodlně (při dostatečně rychlém internetu) do velikosti filmu okolo 40 GB. Nad tuto velikost už síť v tv často nezvládá a je lepší film stáhnout a pustit lokálně z flashky.

zpět nahoru ↑

Srovnání parametrů Samsung miniLED QLED 4K 2021

QN95AQN90AQN85A
Dostupné velikosti55, 65, 75, 8550, 55, 65, 75, 8555, 65, 75, 85
Rozlišení4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)
Barevná hloubka10 bitů10 bitů10 bitů
Typ paneluVAVA (i když se mimo EU objevují i IPS modely, doporučuji obezřetnost)IPS (kromě 85 palců, ta je VA)
Typ podsvíceníPřímé (Quantum Matrix Technology)Přímé (Quantum Matrix Technology)Přímé (Quantum Matrix Technology)
Podsvícení (interní označení)Ultimate UHD Dimming ProUltimate UHD DimmingSupreme UHD Dimming
Obnovovací frekvence100 Hz100 Hz100 Hz
Ultraširoký pozorovací úhelanoanoano
Dual LEDnenene
HDR (High-Dynamic Range)Quantum HDR 2000Quantum HDR 2000Quantum HDR 1500
Obrazový procesorNeo Quantum Processor 4KNeo Quantum Processor 4KNeo Quantum Processor 4K
Zvukový výkon70 W60 W (50″ 40 W)60 W
Subwooferanoanoano
Konfigurace reproduktorů4.2.24.2.2 (50″ 2.2)2.2.2
Object Tracking Soundano (OTS+)ano (OTS+) (50″ Lite)ano (OTS)
Q-Symphonyanoano (50″ Lite)ano
Active Voice Amplifieranoanoano
Operační systémTizenTizenTizen
Wi-Fianoanoano
Bluetoothanoanoano
Bixbyanoanoano
Herní režimanoanoano
FreeSyncano (FreeSync Premium Pro)ano (FreeSync Premium Pro)ano (FreeSync Premium Pro)
G-SYNCnenene
Obraz v obraze (PiP)anoanoano
Ambient módano (Ambient Mode+)ano (Ambient Mode+)ano (Ambient Mode+)
AI Upscaling
anoanoano
HDMI444
USB322
ARCanoanoano
eARCanoanoano
One Connectanonene
Tuner2x DVB-T2CS22x DVB-T2CS22x DVB-T2CS2
zpět nahoru ↑

Doporučené nastavení

Každá televize (i stejný model od totožného výrobce) je trochu jiná, stejně jako místnost, ve které budete tv sledovat. Proto berte toto nastavení jako inspiraci, od které se můžete odpíchnout, ne jako pevné dogma.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste:

 • Nastavení > Obecné > Nastavení Inteligentního režimu > Optimalizace jasu > vypnout
 • Nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 25
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 25
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Odstín (Z/Č) > 0
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Místní ztmavení > Standardní
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Zvýraznění kontrastu > vypnuto
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Gamma > BT.1886

Pár poznámek k jednotlivým položkám v menu a jejich nastavení:

 • Výchozí režim obrazu máš znatelný nádech modré barvy a doporučuji ho změnit na film, či Filmmaker mode.
 • Jas (první položka v menu) – jak moc světla tv produkuje, vlastně jak je jasná.
 • Barvy – v zásadě sytost barev.
 • Digitální vylepšení ostrosti obrazu, obecně doporučuji nezapínat. Jen v případě, že sledujete hodně videa v nízké kvalitě.
 • Nastavení zřetelnosti obrazu – nastavení zobrazení pohybu. Doporučuji nechat „Custom“ .
 • Blur pro 50 fps video, naopak judder je pro 25 fps a nižší.
 • LED Clear motion je označení Samsungu pro BFI (Black Frame Insertion). Při jeho zapnutí bude obraz trochu tmavší, ale může být pro vaše oko plynulejší. Doporučuje vyzkoušet zda víc vyhovuje zapnutý nebo vypnutý.
zpět nahoru ↑

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEMPOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMP3TXT
MP4MPAPSB
MPEGOGG
MPGWMA
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Přeci jen chcete zkusit oled tv? Podívejte se naše recenze a srovnání.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.5 Total Score
Zkušenosti s Samsung QE55QN90A

Takže kupovat či nekupovat? Pro milovníky filmů ve vysoké kvalitě bude ve většině případů rozumnější volbou LG C1 či G1. Případně v některých ohledech ještě preciznější alternativy od Sony či Panasonicu. Ale to neznamená, že je QN90A špatná. Ba naopak. Až její cena spadne na rozumnou úroveň, tak je skvělá pro hráče a pro všechny, kterým nevadí že tv nemá Dolby Vision a ovládání stmívání na úrovni jednotlivých pixelů. Plusové body při nákupu rovněž připočtěte pokud máte stále obavy z vypálení pixelů u OLED nebo hodně sledujete tv za jasného denního světla.QN90A není globální nástupce (či přemožitel) OLED, ale rozhodně je smysluplnou alternativou pro situace, ve kterých OLED není příliš silný. A za mě (po pár letech kdy byl Samsung spíše v pozadí) i 4K QLED který právem patří mezi špičku současné nabídky.

Kontrast
9
Pozorovací úhly
6.5
Barvy
9
Konstrukce
9
Dynamické scény
8
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
 • Díky miniLED zlepšení obrazu proti loňské verzi
 • Výborný kontrast
 • Dechberoucí jas (pro někoho až příliš vysoký)
MÍNUSY
 • Nemá podporu Dolby Vision
 • Pořád ještě v znatelný blooming efekt
 • Nemá výstup pro sluchátka
 • Vysoká úvodní cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den, uvažuji o koupi Samsung QE50QN90A. U jednotlivých prodejců je informace že tato TV má obnovovací frekvenci 100 Hz. Vy však ve své recenzi uvádíte že tento model má obnovovací frekvenci pouze 50 Hz. Jelikož budu na TV sledovat hlavně sport, je pro mne tento údaj důležitý, prosím tedy o informaci jak to skutečně je.

  • Dobrý den,

   ověřoval jsem pro jistotu informaci u CZ i globálního zastoupení Samsungu a skutečně to vypadá (potvrzeno na globální úrovni, v cz zatím ne), že 50QN90A má 100 Hz panel. Omlouvám se za uvedení v omyl a plyne z toho poučení pro mě, že frekvenci u 50 palců menších musím ověřovat (za posledních 5 let měl vždy Samsung v této velikosti 50 Hz i u top modelů). Ještě jednou díky za upozornění.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo