Recenze QLED miniLED tv Samsung QE55QN90A a QE55QN90A (QE50QN90A, QE65QN90A, QE75QN90A, QE85QN90A a QE55QN95A, QE65QN95A, QE75QN95A, QE85QN95A)

Letošní rok je u Samsungu ve znamení pokroku. Ne, nepustil se mezi OLEDy (i když i tomto kroku se pro budoucí roku spekuluje), ale posílil svoji řadu prémiových televizorů o typ miniLED. O co jde? Zjednodušeně řečeno o technologické vylepšení klasických LED televizorů, které jsou nyní schopny pojmout výrazně více zón lokálního tlumení a díky tomu eliminovat (doufejme) typický nedostatek LED televizorů a to je viditelné podsvícení. Sám jsem moc zvědavý jaký bude výsledek a zda bude mít OLED reálnou konkurenci z pohledu náročného filmového diváka.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy8 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieQLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P395 %
Pokrytí spektra Rec.202071 %
Výška70,6 cm
Šířka122,7 cm
Hloubka2,7 cm
Výška (včetně podstavce)76,8 cm
Šířka (včetně podstavce)122,7 cm
Hloubka (včetně podstavce)24 cm
Váha21,9 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin340 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Input lag v herním módu10 ms

Za zmínku stojí i fakt, že QN90A a QN95A se mezi sebou liší „jen“ přítomností One Connect Boxu a všech čtyř HDMI portů ve standardu 2.1 u vyšší řady. Z pohledu obrazu jsou totožné (až na nepatrně lepší pozorovací úhly u QN95A). Pokud nutně nepotřebujete estetičnost One Connect Boxu (z tv vede jeden kabel právě s One Connect Boxem a vše ostatní připojíte do něj) či více HDMI 2.1 portů, tak můžete výběrem QN90A pár tisíc ušetřit. Na druhou stranu u QN90A mohou být trochu pochybnosti o typu panelu. V ČR jsou zatím hlášeny jen VA panely, ale v ostatních zemích i IPS. U QN95A jsou zatím všude hlášeny VA panely.

Vzhled

Co se týče vzhledu tak je skutečně parádní. Je ještě tenčí než loňská Q90T, má masivní kovový stojan a velmi dobré zpracování. Stojan se skládá ze dvou částí. Vlastního stojanu, který je z kovu a ke kterému pomocí čtyř šroubů přidáte kus masivního plastu, který dalšími čtyřmi šrouby spojíte s tělem televizoru. Rychlé, snadné a účinné. Líbí se mi jak je obrazovka díky vyššímu stojanu přizvednutá a není problém pod ni dát i větší soundbar – máte k dispozici cca sedm a půl centimetru na výšku. Jen pozor že stojan je docela náročný na hloubku, což může v některých případech umístění soundbaru zkomplikovat.

Co je až neuvěřitelné je fakt, že televizor je opravdu tenký. A slovem „opravdu“ myslím méně než 3 cm. To je jedna z dalších výhod miniLED. Klasické LED s přímým podsvícením s lokálním tlumením a jeho tloušťkou okolo 6 – 7 cm po srovnání s QN90A vypadá jako zastaralá technologie. Dále Samsung zaslouží pochvalu za hezky vyřešený cable management. Na zadní straně televizoru vidíte připravené drážky, do kterých lze snadno umístit kabely a mít tak “čisto”.

QN90A je špička v nabídce Samsungu a tomu odpovídá i bohatá konektorová výbava. 4x HDMI 2.1 (bohužel jen jeden port, zbytek je 2.0), 2x USB (bohužel jen 2.0) a zbytek už je běžná klasika. Tedy s jednou výjimkou a to, že Samsungy nemají konektor pro sluchátka. V sekci týkající se zvuku vám prozradím jen tip jak to vyřešit, případně jste odkázání na bluetooth sluchátka. Co se mi vážně líbí, že všechny konektory mají výstup „do strany“ a proto je k nim relativně snadný přístup i při instalaci televizoru přímo na zeď. Teď ještě otázka zda něčemu vadí mít pouze jeden HDMI 2.1 port. Pro většinu uživatelů asi ne. Ale kdo má doma obě dvě hlavní herní konzole (Xbox i Playstation), musel by je neustále přepojovat (za předpokladu že by chtěl využívat HFR – až 120 fps při 4K). To stejné pokud máte doma herní konzoli a pokročilý Blu-ray přehrávač. Ale takových případů nebude mnoho.

Kvalita obrazu

V úvodu je důležité zmínit, že i QE50QN90A má 100 Hz panel. Historicky Samsungy měly v této velikosti jen 50 Hz. To je skvělá zpráva pro lidi, co chtějí menší tv a přitom plnou výbavu.

Když se mě zeptáte kde je hlavní síla QN90A, odpověď bude jednoznačná. Tahle tv má totiž opravdu hodně vysoký jas. Když si ji zkusíte pustit uprostřed noci (bez senzoru okolního jasu, který by jas uzpůsobil), tak vám doslova vypálí oči. A je to takový šok, že je budete muset na chvíli zavřít. Ptáte se k čemu je taková sebe tyranie dobrá? Jedná se o jeden z nejvhodnějších televizorů pokud často sledujete tv během dne a v místnosti máte velká okna a plno slunečního světla. Za takové situace není na trhu (když pominu nesmyslně drahé 8K televizory) lepší volba než právě QN90A. Bavíme se o lehce přes 1 500 nitů v režimu obrazu “film” a pokud máte rádi jasné barvičky a dáte se některý z jiných režimů obrazu, tak se lze blížit až 2 000 nitů. Ještě doplním že panel je typu VA a je plně 10 bitový. V některých zemích – primárně jižní amerika či některé části Asie se tento model prodává s IPS panelem, ale doufám že u nás zůstane jen u verze s VA panelem. Verze QN95A by měla mít VA panel ve všech regionech, stejně jako varianta QN91A.

Pochopitelně tato výhoda nejvíce vynikne při sledování HDR obrazu. Tam si výborného kontrastu všimnete v plné jeho kráse. Základních cca 3 500 :1 je srovnatelný s loňskou Q90T. Ale po zapnutí lokálního tlumení nastane rozdíl. Zatímco loni s konvenční LED technologií byl kontrast okolo 10 000 : 1, tak nyní atakuje hranici 25 000 : 1. Když vezmu v potaz, že je to první rok s miniLED a technologie se bude vyvíjet, tak jde rozhodně o krok správným směrem. Pokrytí barevného spektra je 95 % pro standard DCI-P3 a 71 % pro Rec.2020. Nastavení lokálního tlumení má tři úrovni a v souladu s novou legislativou EU ohledně energetických štítků vás při změně na vyšší úroveň upozorní, že může dojít ke zvýšení spotřeby elektrické energie. Mimochodem v nastavení energetické úspornosti televizoru v menu vidíte i řádek s aktuálním stavem nabití dálkového ovladače. To je příjemná drobnost.

Algoritmus lokálního tlumení funguje lépe než loni. Zda je to důsledkem více zón díky miniLED, samotnému vylepšení algoritmu nebo kombinací obou důvodů nevím, ale rozdíl je viditelný. Nabízí se otázka, zda se miniLED dostávají do teritoria OLEDu a jeho dokonalé černé. Krátká odpověď je ne, ale jsou mu rozhodně blíže než předchozí generace. Podrobnější odpověď je o tom, že záleží co sledujete. Pokud je scéna skoro kompletně černá, není rozdíl mezi miniLED a OLED zásadní. To se však změní, když se jedná o výraznou kombinaci světlého objektu na tmavém pozadí. Klasický „halo efekt / blooming”, u kterého pořád vidíte že je podsvícená celá zóny (zóny) okolo světlého objektu. Všimnete si toho však spíše při pečlivém zkoumání či pauznutí obrazu. Když jste vtáhnutí do děje filmu nebo seriálu, stěží tento fakt postřehnete. Samsung si zde trochu zavařil, protože sliboval černou na úrovni OLEDu a bez bloomingu. A toho se nedočkáme. Takže pokud máte velká očekávání můžete být zklamání. Pokud nemáte, můžete být naopak mile překvapeni. Pořád platí, že Samsung potlačuje blooming za cenu lehké ztráty detailu v tmavých scénách. Oproti tomu Sony dělá přesný opak. Každý si musí zvážit sám, která z těchto cest je mu příjemnější.

Dle dostupných informací (tady se přiznám, že si nejsem počtem zón tak jistý když jich je 6 x 10, ale potvrzuje ho více zdrojů) jsou počty stmívacích zón následující:

  • 55 palců -> 576 zón
  • 65 palců -> 792 zón
  • 75 palců -> 1 000 zón
  • 85 palců -> 1 320 zón

Při 55 palcové úhlopříčce je tedy velikost jedné zóny cca 15 000 pixelů. Při 85 palcích je to cca 7 000 pixelů.

Barevná jednotnost obrazovky není dokonalá, jsou lehce patrné tmavší rohy. Ale v kontextu toho, že se jedná o první generaci miniLED to neberu jako nijak špatný výsledek. Věřím, že další roky to bude ještě lepší. Díky vysokému jasu jsou i lepší pozorovací úhly (k znatelnému posunu barev dochází lehce před úrovní 40 °) a tudíž se tv hodí i do větších prostor. S ohledem na vysoký jas je příjemný i fakt, že si dokáže dobře poradit s odlesky slunečních paprsků. V tomto ohledu je Samsung asi nejlepší na trhu.

Z HDR standardů Samsung podporuje HLG, HDR10, HDR10+ a „nový“ HDR10+ Adaptive. Což je defacto to stejné co Dolby Vision IQ u LG. Prostě využívá senzoru okolního světla pro úpravu HDR obraz. Bohužel základní nedostatek Samsungu na tomto poli zůstává. A to chybějící podpora Dolby Vision. HDR10+ je sice na podobné úrovni, ale jeho podpora ze strany filmů a seriálů je vůči Dolby Vision zanedbatelná. Díky vysokému jasu, některé scény vypadají na Samsungu lépe než u OLEDu. Ale jde spíše o menší část. Na druhou stranu právě díky vysokému jasu hodně scén “přepaluje” a když máte možnost vidět scénu na více televizorech, zjistíte že podání od Samsungu je výrazně odlišné než u zbytku trhu.

Obnovovací frekvence panelu 100 Hz, to je v této cenové hladině standardem. Televizor podporuje BFI, které se u Samsungu nazývá LED Clear Motion. Doba odezvy je velmi dobrých 8 ms, input lag 10 ms. V tomto ohledu si hráči nemají na co stěžovat. Na co musím upozornit je výrazně viditelnější blooming v herním módu. Jak nejspíše víte herní mód často obětuje mnohé optimalizace / úpravy obrazu v honbě za co nejmenším input lagem. Na druhou stranu jste při hraní her většinou tak vtáhnutí do děje, že to jen málokoho bude trápit.

Co mě trochu zklamalo, tak v hodně jasných scénách má někdy problémy s bandingem (barevnými přechody), kdy vidíte že jednotlivé barvy (například když se mění modré nebe) nejsou zcela hladké. Přesto mám z letošní 4K produkce Samsungu radost. Zvlášť ve srovnání s posledním rokem, kdy Samsung de facto zhoršil všechny modely. Nejspíš z důvodu zvýšení prodejnosti 8K řady. Každopádně jsem rád, že změnil názor a stále dává 4K rozlišení šanci na kvalitní televizi.

Systém

Jedná se o Tizen (což je vlastní systém Samsungu) tentokráte ve verzi 6.0. Jde o léty ověřený, kvalitní a intuitivní systém. To znamená několik věcí. Meziroční změny jsou už několik posledních let spíše kosmetické a týkají se rozvržení nastavení, přidání nových ovládacích možností nebo organizace video služeb a televizního vysílání. Co je důležité mít na paměti je fakt, že systém je rychlý, stabilní a s minimem chyb (pádů / zaseknutí). Na druhou stranu neposkytuje tak bohaté možnosti jako AndroidTV, která pro pokročilé uživatele nabízí několik opravdu mocných možností. Daní za to, je právě trochu horší stabilita a rychlost AndroidTV.

Nabídka aplikací je poměrně bohatá. Kromě globálních služeb typu Youtube, Netflix, Amazon Prime nebo Apple TV se můžete těšit i z nabídky služeb lokální produkce. Voyo, O2TV, Kuki, Seznam televize, Mall.tv, Lepší.tv, SledovaniTv a několik dalších. V tomto ohledu je na tom Samsung opravdu skvěle. Třeba majitelé LG televizorů na nativní aplikaci pro O2TV čekají už snad pět let. A stále bez úspěchu. Za zmínku stojí i Multiview, které přináší možnost sledovat současně tv a v další části obrazovky pak zrcadlit displej svého telefonu. Jako teoreticky je to zajímavé, ale zda pro to najdete praktické využití musíte zvážit sami. Já třeba ne.

Úvodní spuštění a instalace televizoru je u Samsungu zpracováno vážně dobře. Přivítá vás logo Samsungu a QLED a hned po nich už je modrá obrazovka s průvodcem instalace. Můžete si vybrat zda ji chcete projít pomocí telefonu nebo dálkového ovladače. Musím uznat, že pomocí telefonu je to pro mě rychlejší a snažší, zejména kvůli propojení s domácí wi-fi sítí. Klasicky vyberete zdroj signálu, potvrdíte připojená HDMI zařízení (pokud nějaká jsou) a poté se stáhne aktualizace systému. Dále musí zadat (či vytvořit) svůj Samsung účet a poté už následuje jen rychlé demo, ve kterém vám tv představí možnosti televizoru.

Dálkové ovládání má malý solární panel. Vtipná věc, je že je na zadní straně. Chápu, že z pohledu designu je to pochopitelné, ale z pohledu praktičnosti to smysl nedává. Aby fungoval a ovladač se skrze něj dobíjel, musíte ho mít aspoň čas od času otočený vzhůru nohama. Naštěstí lze tuhle hru na ekologii vyřešit za pomoci USB-C kabelu, kterým lze ovladač nabít. Za to si Samsung zaslouží pochvalu a osobně mi to dává mnohem větší smysl než dobíjení skrze solární panel. Ještě doplním že USB-C kabel není součástí balení, ale většina domácností ho doma mít bude.

Pro ovládání televizoru je možné využít i hlasové asistenty. Ty od Googlu nebo Amazonu v našich krajích příliš rozšířeny nejsou, ale Samsung má v nabídce i vlastního integrovaného asistenta, kterému říká Bixby. Ten přijímá povely v hlavních světových jazycích (takže ten náš budete hledat marně). Ale i s průměrnou znalostí a výslovností angličtiny, ho lze používat. Nelze ho používat pro ovládání aplikací (např. hledání na Youtube), ale dobře dokáže posloužit při ovládání televizoru “set contrast to 80”, “change input to HDMI 3”, “set game mode” atd… Další možností ovládání je mobilní aplikace a pro případy nouze je pod logem Samsungu v prostřední části obrazovky ukryto fyzické tlačítko které dokáže tv vypnout/zapnout, měnit hlasitost a programy – podle typu a délky stisku. 

Dobrou zprávou je, že i tato tv má dvojitý tuner. Co to znamená? Můžete jeden pořad sledovat a jiný nahrávat. V případě, že tv nemá dvojitý tuner je možné nahrávat jen ten pořad, který právě sledujete. 

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota F. Neděste se. V letošním roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 170 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 340 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu, ale když budu brát v potaz cenu 5 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 700 Kč.

Zvuk

Je poměrně nadstandardní. Celkových 60 W výkonu, skrze 4.2.2 řešení. Vlastně nechápu jak je to vůbec možné, při tak tenkém těle televizoru. Jako obvykle je ořezaná výbava u menšího modelu Samsung QE50QN90A, kde máte jen 2.2 40 W. Jako vždy však platí, že pokud chcete opravdu kvalitní zvuk, musíte investovat do externího repra nebo soundbaru. U Samsungu může být zajímavá funkce Q-Symphony, která dokáže kombinovat audio výstup z reproduktorů televizoru i soundbaru. Audio výbava je bohatá, najdete zde veškeré funkce co Samsung nabízí – vylepšení dialogů, prostorový zvuk ad… Za mě není jejich efekt nijak výrazný, ale dost možná je to tím, že jsem zvyklý na svůj audio systém. Můžete se setkat s rozdílnými informacemi, zda QN90A podporuje Dolby Atmos nebo nikoliv. Věc se má takto. Tv sama o sobě nedokáže dekódovat Dolby Atmos a přehrát ho. Nicméně to nemusí nijak vadit, i když má slušné interní repro, tak na přehrání Dolby Atmos ve slušné kvalitě nemá. Ale dokáže ho poslat do externího zařízení přes HDMI eARC port a ten Dolby Atmos přehrát dokáže.

Samsung tv a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

Samsung Q90T

Pro většinu novinek je největší a nejtěžším soupeřem jejich loňský předchůdce. Ten většinou nabízí skoro totožný obraz a často za cca o polovinu menší cenu. To však nemusí být nutně případ Q90T. Protože loni se ještě jednalo o “klasický QLED” bez miniLED technologie. Hlavní rozdíl je tedy v nové technologii podsvícení, která přináší výrazně větší (cca 5x ) větší počet zón než předchozí model. Výhodou QN90A je vyšší jas i kontrast. A méně blooming efektu díky miniLED. V ostatních ohledech – systém, konektivita či zvuk jsou přínosy nového modelu zanedbatelné. Co tedy koupit? Tato otázka se relativně brzo vyřešeí sama. Q90T se zvolna doprodává za 30 000 Kč. QN90A startovala za 49 000 Kč, nyní je za rozmnějších 40 000 Kč. Kdybych volil teď mezi Q90T za 30 a QN90A za 40 tisíc, tak je za mě jasná volba a ušetřených 10 000 Kč. Nicméně Q90T brzy koupit nepůjde a i kdyby šel, tak jak se QN90A dostane na 35 000 Kč a méně, tak bych rozhodně doporučoval nový model.

Samsung QN85A

Další protivník z vlastní stáje a druhý (a levnější) miniQLED letošní nabídky. A jaké jsou mezi nimi rozdíly? Pokud si vyberete QN85A budete mít horší pozorovací úhly (pokud sedíte přímo před tv nehraje roli), nižší jas (i tak je dost vysoký) a horší zvuk – 60 W 2.2.2 vs 70 W 4.2.2. Dále má QN90A víc HDMI 2.1 portů. Toto jsou relativně drobnosti, ale nyní se dostáváme k hlavnímu rozdílu a to je typ panelu. QN85A má totiž podle mnoha ohlasů ve všech úhlopříčkách (kromě největší 85 palcové) IPS panel. To znamená výrazné snížení kontrastu a obrazové kvality oproti dražšímu modelu. Navíc když se podíváte na aktuální rozdíl v ceně mezi oběma verzemi tak je 3 000 Kč. Za těchto podmínek nedává nákup QN85A smysl snad pro nikoho. Protože vyšší model má díky dodatečné vrstvě lepší pozorovací úhly i jas, tedy jinak silnou zbraň IPS panelů. Je zajímavé, že QN85A i QN90A mají stejný počet stmívacích zón. Pravděpodobně z důvodu úspory při výrobě, jinak mi moc nedává smysl že se vyšší model v tomto ohledu neodlišuje.

LG C1

Z principu technologie odlišné televizory, ale svou cenou i zaměření budou cílit na stejnou skupinu potenciálních kupců. Obě nabízí dechberoucí obraz. Výhoda na straně C1 je podpora Dolby Vision a díky OLED panelu dokonalá černá za všech okolností. Pro QN90A hraje vyšší jas a lepší interní repro. To ale i tak nejspíš nahradíte za externí řešení. Z pohledu hráče se jedná v obou případech o excelentní volbu, podpora FreeSync, HDMI 2.1 atd.. Zde není co vytknout. Podle čeho vybírat? Určitě ceny, zde si z předchozích let myslím že LG dokáže být dlouhodobě s cenou níž, hlavně od zimy a jara dalšího roku. Pokud vám jde o skvělý filmový obraz a tv sledujete zejména večer, tak bych upřednostnil C1. Rovněž pokud sledujete hodně filmů s Dolby Vision (typicky Netflix), rovněž bude lepší LG C1. Samsung oceníte při při sledování tv ve dne, případně pokud stále nemáte důvěru v OLED. Ať už si vyberete jednu nebo druhou chybu neuděláte. Jsou to výtečné přístroje.

Sony A80J

Jedná se o podobný příběh jako výše zmíněná LG C1. Vezmu to tedy stručněji. Sony je obecně o něco dražší než LG a rovněž oproti Samsungu vyjde nejspíš jako dražší volba. Z pohledu obrazu je to cca to stejné co C1 a mínusy a plusy jsou tedy stejné jako v předchozím odstavci. Proč tedy vůbec uvažovat o Sony? Důvodů je několik. Prvním může být podpora zvuku ve formátu DTS, který ani LG ani Samsung nepodporují. Nevíte o co jde? Tím pádem to pro vás není na 99 % důležitý argument. Dalším důvodem může být ztvárnění pohybu u Sony, které je pořád přeci jen o maličký kousek před svými konkurenty. A možná tím nejdůležitějším důvodem může být operační systém AndroidTV – respektive GoogleTV jak se nazývá jeho letošní verze. Zde opět platí, že není pro každého. WebOS od LG i Tizen od Samsungu jsou o něco přehlednější a snažší na používání. Ale GoogleTV vám nabízí mnohem bohatší nabídku aplikací a možností co s tv dělat. Opět musím zmínit oblíbené Kodi, což je program, který se snadno dokáže připojit k vašemu domácímu (či vzdálenému) serveru a streamovat filmy přímo z něj. Funguje to pohodlně (při dostatečně rychlém internetu) do velikosti filmu okolo 40 GB. Nad tuto velikost už síť v tv často nezvládá a je lepší film stáhnout a pustit lokálně z flashky.

Srovnání parametrů Samsung miniLED QLED 4K 2021

QN95AQN90AQN85A
Dostupné velikosti55, 65, 75, 8550, 55, 65, 75, 8555, 65, 75, 85
Rozlišení4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)
Barevná hloubka10 bitů10 bitů10 bitů
Typ paneluVAVA (i když se mimo EU objevují i IPS modely, doporučuji obezřetnost)IPS (kromě 85 palců, ta je VA)
Typ podsvíceníPřímé (Quantum Matrix Technology)Přímé (Quantum Matrix Technology)Přímé (Quantum Matrix Technology)
Podsvícení (interní označení)Ultimate UHD Dimming ProUltimate UHD DimmingSupreme UHD Dimming
Obnovovací frekvence100 Hz100 Hz100 Hz
Ultraširoký pozorovací úhelanoanoano
Dual LEDnenene
HDR (High-Dynamic Range)Quantum HDR 2000Quantum HDR 2000Quantum HDR 1500
Obrazový procesorNeo Quantum Processor 4KNeo Quantum Processor 4KNeo Quantum Processor 4K
Zvukový výkon70 W60 W (50″ 40 W)60 W
Subwooferanoanoano
Konfigurace reproduktorů4.2.24.2.2 (50″ 2.2)2.2.2
Object Tracking Soundano (OTS+)ano (OTS+) (50″ Lite)ano (OTS)
Q-Symphonyanoano (50″ Lite)ano
Active Voice Amplifieranoanoano
Operační systémTizenTizenTizen
Wi-Fianoanoano
Bluetoothanoanoano
Bixbyanoanoano
Herní režimanoanoano
FreeSyncano (FreeSync Premium Pro)ano (FreeSync Premium Pro)ano (FreeSync Premium Pro)
G-SYNCnenene
Obraz v obraze (PiP)anoanoano
Ambient módano (Ambient Mode+)ano (Ambient Mode+)ano (Ambient Mode+)
AI Upscaling
anoanoano
HDMI444
USB322
ARCanoanoano
eARCanoanoano
One Connectanonene
Tuner2x DVB-T2CS22x DVB-T2CS22x DVB-T2CS2

Doporučené nastavení

Každá televize (i stejný model od totožného výrobce) je trochu jiná, stejně jako místnost, ve které budete tv sledovat. Proto berte toto nastavení jako inspiraci, od které se můžete odpíchnout, ne jako pevné dogma.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste:

  • Nastavení > Obecné > Nastavení Inteligentního režimu > Optimalizace jasu > vypnout
  • Nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 25
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 25
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Odstín (Z/Č) > 0
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Místní ztmavení > Standardní
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Zvýraznění kontrastu > vypnuto
  • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Gamma > BT.1886

Pár poznámek k jednotlivým položkám v menu a jejich nastavení:

  • Výchozí režim obrazu máš znatelný nádech modré barvy a doporučuji ho změnit na film, či Filmmaker mode.
  • Jas (první položka v menu) – jak moc světla tv produkuje, vlastně jak je jasná.
  • Barvy – v zásadě sytost barev.
  • Digitální vylepšení ostrosti obrazu, obecně doporučuji nezapínat. Jen v případě, že sledujete hodně videa v nízké kvalitě.
  • Nastavení zřetelnosti obrazu – nastavení zobrazení pohybu. Doporučuji nechat „Custom“ .
  • Blur pro 50 fps video, naopak judder je pro 25 fps a nižší.
  • LED Clear motion je označení Samsungu pro BFI (Black Frame Insertion). Při jeho zapnutí bude obraz trochu tmavší, ale může být pro vaše oko plynulejší. Doporučuje vyzkoušet zda víc vyhovuje zapnutý nebo vypnutý.

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEMPOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMP3TXT
MP4MPAPSB
MPEGOGG
MPGWMA
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Přeci jen chcete zkusit oled tv? Podívejte se naše recenze a srovnání.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.5 Total Score
Zkušenosti s Samsung QE55QN90A

Takže kupovat či nekupovat? Pro milovníky filmů ve vysoké kvalitě bude ve většině případů rozumnější volbou LG C1 či G1. Případně v některých ohledech ještě preciznější alternativy od Sony či Panasonicu. Ale to neznamená, že je QN90A špatná. Ba naopak. Až její cena spadne na rozumnou úroveň, tak je skvělá pro hráče a pro všechny, kterým nevadí že tv nemá Dolby Vision a ovládání stmívání na úrovni jednotlivých pixelů. Plusové body při nákupu rovněž připočtěte pokud máte stále obavy z vypálení pixelů u OLED nebo hodně sledujete tv za jasného denního světla.QN90A není globální nástupce (či přemožitel) OLED, ale rozhodně je smysluplnou alternativou pro situace, ve kterých OLED není příliš silný. A za mě (po pár letech kdy byl Samsung spíše v pozadí) i 4K QLED který právem patří mezi špičku současné nabídky.

Kontrast
9
Pozorovací úhly
6.5
Barvy
9
Konstrukce
9
Dynamické scény
8
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
  • Díky miniLED zlepšení obrazu proti loňské verzi
  • Výborný kontrast
  • Dechberoucí jas (pro někoho až příliš vysoký)
MÍNUSY
  • Nemá podporu Dolby Vision
  • Pořád ještě v znatelný blooming efekt
  • Nemá výstup pro sluchátka
  • Vysoká úvodní cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

55 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
  1. Dobry den, rozhoduji se mezi Samsung QE65QN85B a Samsung QE65QN95. Rozdil v cene je 27000 Kc.
    Co budu mit kvalitnejsi v drazsi verzi? A vyplati se priplatit?
    Dekuji za odpoved.

    • Dobrý den,

      dostanete odhadem tak o 10-15 % „lepší“ obraz (s ohledem na to co budete sledovat – 4K, HDR, atd..). Ale nárůst v ceně neodpovídá rozdílu v obraze. To už máte lepší koupit  LG OLED65C2, která je lepší i levnější než QN95. Nebo Samsung QE65S95B, který je také lepší a levnější než QN95 

  2. Ještě jsem zapomněl dodat, že se díváme hlavně na vysílání ze skylinku a pak HBO GO, netflix, disney+. Děkuju za odpověď

  3. Dobrý den, taky řeším stále problém s výběrem nové televize namísto staré. Na televizi se díváme tak asi ze 3 metrů a světlejší místnost. jsem tak nějak vnitřně zaměřený na samsung, ale líbila by se mi i Sony, nebo panasonic, ale tam je cena trochu výš. Já jsem ochoten jít do 30 000. Teď jsem třeba uviděl Samsung QE55QN90B o které se nikde tady nepíše. Jaký je vlastně rozdíl oproti 90A, nebo popřípadě jiným v této kategorii? děkuju za odpověď

    • Dobrý den,

      v první řadě se omlouvám za prodlevu, odpověď jsem rozpracoval, ale zapomněl odeslat, takže ji dopisuji až nyní.

      QN90B je v kontextu obrazu poměrně blízká QN95B. Na mě osobně je 30 000 za 55ku QN90B ještě vysoká cena, věřím že okolo vánoc půjde klidně o 2-3 níže. Navíc nevím zda jste omezený velikostí, ale za 32 000 Kč lze mít LG OLED65C1 a věřte mi, že 10 palců navíc je skutečně znát.

      Pokud nemůže být nic většího než 55 palců, tak doporučuji zvážit ještě Sony XR-55X93J. Na rovinu je o trochu horší než QN90B, ale také ji můžete koupit za 20 000 Kč a to je vážně skvělá cena.

  4. Dobrý den, stále řeším problém s výběrem TV. Vlastním TV Samsung 50QN90A, chci však TV s větší uhlopříčkou(55″). O tomto víkendu se naskytla možnost koupit v akci TV SONY 55X93J za 17600 Kč. Mám však obavy aby tato TV neměla horší obraz. Preferuji hlavně ostrý obraz s bezchybným zobrazením pohybu, neboť hodně sleduji sport. Mám satelit Skylink. Televizi mám objednanou v Datartu s tím, že ji musím vyzvednout v úterý 20.9.Prosím Vás tedy o Váš rychlý názor zda nebudu mít na TV Sony horší obraz než na stávajícím Samsungu.

    • Dobrý den,

      každá má podání pohybu trochu jiné, ale obě na dobré úrovni. Ideálně se zkuste někde na Sony dojít podívat. Ono nelze jednoznačně říct, že jedna je lepší než druhá. Mimochodem, ta cena je vážně moc hezká. Kdyby Sony z nějakého důvodu nevyhovovalo, tak od Samsungu doporučuji podívat se na Samsung QE55QN85A nebo Samsung QE55QN85B. Ale tam jsme cenově o trochu výše.

  5. Dobrý den,
    chci zakoupit TV Samsung 55″. Rozhoduji se mezi Samsung QE55QN91A a Samsung QE55QN85A. Cenový rozdíl je cca 2000 Kč. Vím že první model má lepší černou a druhý zase lepší pozorovací úhly. Sleduji běžné TV vysílání přes satelit Skylink popř. DVB-T2., hlavně sport. Viděl jsem v provozu u nás v Datartu Samsung QE55QN85A a velmi mne překvapila velmi dobrá kvalita obrazu. Všechny ostatní vystavené TV(kromě OLED) měly podstatně horší obraz. Prosím tedy o Vaše doporučení. A ještě jeden poznatek. Viděl jsem v provozu i Samsung QE55QN85B(letošní model), obraz byl opět velmi dobrý, ale letošní modely Samsungu nemají nahrávání, což je velmi překvapivé, pak je dodávaný duální tuner k ničemu.

    • Dobrý den,

      osobně bych šel do Samsung QE55QN91A (Samsung QE55QN90A), je tam příplatek v rozmezí 2-3 000 Kč, to mi přijde jako fér rozdíl v ceně. Můžu se zeptat kde jste se dostal k informaci, že letošní Samsungy neumožňují nahrání tv pořadu?

      • Tato informace je u všech větších prodejců.(Datart, Alza, Mall). Ještě se chci zeptat na Váš názor na Samsung QE55Q95TD(za 22990 Kč) popř. Samsung QE65Q95TD(za 24490 Kč). Pořád je obrazově lepší QE55QN91A?

        • Covybrat.cz 29/07/2022 at 10:16

          Dobrý den,

          tyhle zmatky a „obživování“ starších mode v lehce jiné specifikaci opravdu nemám rád. Vnáší to zmatek do recenzí, ale hlavně to extrémně komplikuje život nakupujícím, kteří neví na co se spolehnout. Dle Samsungu je Q95TC to stejné co Q95T jen s jiných výchozím nastavením obrazu a díky tomu lehce odlišné spotřebě. K informacím, že nová generace Q95TC má (minimálně u části produkce IPS panel) se mi podařilo internetem prokousat taky. Bohužel žádná konkrétní rada tu není ideální. Doporučuji podívat se přímo na prodejně – je velmi vysoká šance že vystavené i naskladněné kusy budou ze stejné dávky a budou mít stejný typ panelu. Či koupit přes internet a pak můžete během 14 dní vrátit – nicméně rozumím, že ani to není zcela příjemné – náročný a velký balí + placení dopravy.

        • Tam je ale právě ten háček Q95TD neuvadí typ panelu, na německých forech to zkoumají naštvaní kupci (prý prosvítající IPS). Například datart má 2 TV. Jednu Q95TD za 25K, druhou Q95TC za cenu 34K. U TC uvadí VA a 60W audio. u TD panel neuvadí a audio je 50W. Pokud je něco podvod na zákazníky tak právě toto. Nechají si otestovat drahou TV s dobrým hodnocením, a pak do trhu zamíchají tv co má na krabici stále jen 95T s uplně jinými parametry, ostatně se můžete domnívat že je tam obrazovka uplně jiný TV, podstatně lacinější.

        • Covybrat.cz 23/07/2022 at 06:56

          Dobrý den,

          gratuluji, velice férová cena. Ať jste spokojen i nadále.

        • QE55QN90A podařilo mi koupit za 22990. Spičkovy obraz, pevna kostrukce, tenky panel.

        • Covybrat.cz 20/07/2022 at 06:34

          Dobrý den,

          ověřoval jsem u Samsungu a skutečně letos funkci nahrávání (PVR). Jediné využití pro dvojitý tuner je tedy PiP (obraz v obraze). Samsung QE55QN85B za 22 tisíc je až překvapivá cena. Čekal jsem takovou až po prázdninách.

        • Nakonec se rozhoduji pro koupi letošního modelu Samsung QE55QN85B, který jsem viděl v provozu a měl špičkový obraz. Mohu ho mít v současné době do 24.7. kdy Samsung dává na vybrané modely slevu 15%, za 22471 Kč. Jediným problémem zůstává, zda má nebo nemá možnost nahrávání. Jak jsem uvedl v předcházejícím dotazu neměl by smysl duální tuner, pokud by nahrávání skutečně chybělo. V popisu u Datartu je uvedeno že nahrávání nemá. Chtěl bych Vás požádat zda můžete zjistit jak to ve skutečnosti je.

        • Covybrat.cz 19/07/2022 at 05:20

          Děkuji za info, zatím na první kontakt s letošním Samsungem čekám (Q80B je na cestě), ale děkuji za tip na co si dát pozor. Samsung QE55Q95T je top model z roku 2020, je to poslední TOP LED model bez miniLED -ty jsou až od 2021 a poznáte je podle QN v názvu. Právě miniLED podsvícení přidalo další drobné zlepšení do celkové skládačky obrazu a QN91A je lepší tv. Nicméně doporučuji brát v potaz i rozdíl v ceně. Samsung QE65Q95T za necelých 25 000 Kč je opravdu výtečná nabídka. MiniLED bych proti ní upřednostil, kdyby byla maximálně o 3-4 000 Kč dražší.

  6. Zdravím, chtěl jsem koupit akutákně cenově výhodnou Q96TD samsung. Je teď v akci za 25K. Každopadně jsem se dozvěděl, že tam je pravděpodobně IPS panel. Ovětil jsem si to i na této stránce: https://www.kitele.com/en/tv-samsung-qn65qn90a-d

    V odkazu dávám záměrně QN90A, kde je psané že VA je pro americký trh a IPS pro evropský trh. Proto tyto obavy a domněnky co tu máte jsou pravda a autora bych asi poprosil zvážit upravu článku na IPS.

    S pozdravem

    Roman

    • Dobrý den,

      děkuji moc za informaci. Samsung pro tuto řadu používá panely od asi pěti různých výrobců, které se liší v jednotlivých regionech i výrobních dávkách. Což bohužel ústí v to, čemu se říká „panelová loterie“, kdy prostě u některých modelů není stoprocentně garantované jaký typ panelu to bude. Z tohoto důvodu doporučuji nebrat s naprostou vážností informace, které se dočtete na internetu (včetně naší stránky). Jsou psány v dobré víře, ale záleží na typu panelu co se autorovi dostal pod ruku. To je důvod, proč nechci napsat že se jedná vždy o IPS panel, když jsem viděl VA (neříká, že další IPS být nemohou). Pokud chcete mít naprostou jistotu VA panelu, tak doporučuji Sony. Případně počkat pár měsíců až spadnou letošní modely na rozumnou cenu, vypadá to že u nich bude výrazně vyšší šance na VA panel.

  7. Dobré odpoledne.

    Koupil jsem QE55QN90a včera. Nepříjemně překvapeno, že panel neprošel „klepaci testem“ – jedná se tedy o IPS… Neočekaval jsem takovy podvod u QN90a.
    Ale jedná se o velmi světlý obraz, při večerním sledování nastavuji jas na „nulu“.
    Zakoupeno na mall_cz

    Jen jako info pro vas.

    1)QN90a. V rozích jsou male tmavé oblasti, což je trochu nepříjemné. Je to vadný panel? Ma cenu jeho vymenit nebo mužu vam ukazat fotky?

    2) V jakých vlastnostech dalši generace QN90B bude bude lip ?

    Děkuji

    • Dobrý den,

      „klepací test“ je praxí ověřená metoda, ale přeci jen bych jej podložil i nějakými dalšími fakty. Jaké je podání černé? Má lehce šedý nádech? Zkoušel jste vyfoti ma mobil zoomem zblízka detail panelu? Ať jsou vidět jednotlivé pixely?

      Ono z pohledu výrobce/prodejce to bohužel není podvod. Typ panelu není veřejná informace a výrobce (zcela úmyslně) negarantuje jaký panel ve své tv dostanete. Neříkám, že se mi to líbí nebo že je to správně, ale bohužel je to tak.

      Pokud jde o tmavší rohy, tak se to u LCD/LED stává relativně běžně. Záleží na míře „tmavosti“ zkuste poslat fotky, ale obecně bych si velké naděje na reklamaci nedělal.

  8. Dobrý den.
    Vybírám novou 65″ TV do vcelku světle ložnice i pro denní provoz.
    Vybírám mezi QE65QN90A a OLED65C1. Co myslite?
    Zamereni spiš na filmy
    Dekuji za poradu

    • Dobrý den,

      rozumím uvedené volbě, obě představují špičku. Pro filmy a spíše večerní sledování bych neváhal na LG C1. V opravdu slunné místnosti bude Samsung lepší. Nelze říct, že jedna je jednoznačně lepší než ta druhá. Vždy musíte něco obětovat.

      • Děkuji.

        Ohledne ceny taky vybiram mezi 55QN90a a 65QN90a. Rad bych mit vetší velikost, ale rozdil je skoro 7…9 tis
        Vetsi velikost neznamena horši obraz?Co myslite?

        • Covybrat.cz 02/07/2022 at 15:06

          Dobrý den,

          záleží z jaké vzdálenosti se díváte (a do jisté míry i na co). Obecně bude vše v pořádku, pokud jste alespoň 2,5 m od televize. A pokud sleduje 4K nativní obsah, můžete být i blíže. Ohledně ceny radu nemám. Pro každého z nás mají jinou hodnotu. Pro někoho je tv za 20 000 Kč drahá, pro jiného tyto peníze nic neznamenají. Zde musíte zvážit sám, o jak velký zásah do rozpočtu se jedná.

  9. Dobrý den.
    Vybírám novou 65″ TV do vcelku světlého obýváku i pro denní provoz. Už jsem byl vcelku rozhodnut pro QE65QN90A ale připletla se mi do výběru QE65Q800T za téměř stejnou cenu cca 42.000,-
    Tedy 4k neoQLED nebo starší 8k QLED?
    Co vybrat?
    Děkuji předem

    • Dobrý den,

      osobně bych bral QE65QN90A, je to o něco lepší televizor. QE65Q800T nabízí navíc jen 8K rozlišení, které dává smysl u úhlopříčky 85 palců nebo více. V menších velikostech vám 8K nic nepřinese.

      • Dobrý den.
        Tak ji mám doma, jak bych zjistil přesně jaký má panel?
        QE65Q90AATXXH, S/N 0H3V3HIT200476
        Když hledám na www, našel jsem too (IPS) displayspecifications.com

        Děkuji předem

        • Covybrat.cz 24/02/2022 at 08:22

          Dobrý den,

          ze sériového čísla to poznat neumím (možná to dokáží na podpoře Samsungu), displayspecification je dobrý zdroj, ale v situaci kdy je u jednoho modelu více typu panelů není stoprocentně spolehlivý. V domácích podmínkách můžete zkusit lehce prstem poklepat na obrazovku při zapnutém televizoru. U VA panelu následuje rychlé „bílé“ probliknutí, u IPS panelu k ničemu takovému nedojde. Nevím, zda je tato metoda stoprocentní ale z mé zkušenosti funguje dobře.

  10. Dobrý den.
    Potřeboval bych poradit. Vybírám dvě TV. Rozhoduji se mezi 55QN90A (24600,-) nebo OLED55A1(24300,-). Cena je max 25tis a tyto dvě teď mohu do té ceny sehnat. V současné chvíli převážně na sledování SAT TV a internetové TV. Sledování v průběhu dne i v noci. Místnosti docela prosvětlená bez přímého svitu. V jedné je vzdálenost 5m a v druhé 3m. Pozorovací úhly tak do 45%. Děkuji

    • Dobrý den,

      a nechcete si koupit obě? Nebo nutně za každou cenu dvě stejné? Pokud chcete obě stejné bral bych QN90A. Je to celkově lepší tv, A1 nabídne OLED dokonalou černou, ale zase výrazně horší jas a jen 50 Hz panel.

  11. Dobrý den, potřeboval bych poradit. Je nějaký rozdíl mezi TV Samsung QE55QN90A a Samsung QE55QN91A? Nikde jsem k tomu nic zvláštního nenašel. Hledám TV s dobrým obrazem nicméně do světlého velkého obýváku (zejména v létě tam dost svítí slunce). OLED by asi byla zatím nevhodná (nízký jas). Uvažoval jsem na Vaše doporučení i o Samsung QE55QN85, nicméně raději bych VA panel a lepší obraz (věřím, že pozorovací úhly nebudou až tak hrozné). Hledám něco dobrého na sledování sportu (zejména bych potřeboval hezkou bílou), pohádek přes kabelovku (kvůli dětem) a Netflixu. Myslíte si, že je cena kolem 26 000 Kč dobrá (QN91A), nebo je vhodné ještě vyčkat? Vím, že u Samsungu je velký jas, nicméně předpokládám, že se to dá v nastavení korigovat (mám trochu problémy s očima). Předem moc děkuji za Váš názor a přeji vše dobré do nového roku.

    • Dobrý den,

      QN91A má oproti QN90A antireflexní vrstvu (když máte v místnosti nějaký zdroj světla (např silné slunce přes okno), lépe ho eliminuje) a nepatrně lepší pozorovací úhly. Je to jedna z nejlepších LCD na trhu a cena 26 000 mi přijde super. Dovedu si představit že o tisíc nebo dva klesne, ale nepočítám že se dostane někde k 20 000 Kč. S jasem směrem dolů (snížením) pracovat samozřejmě jde, tam se obávat nemusíte.

      • Dobrý den,

        co se týče antireflexní vrtstvy, tak jsem volal přímo na Samsung a tam mi to řekli hned. Mně to ale nestačilo a další den mi ještě volal přímo nějáký technik, co mi to potvrdil.Jinak všechny elektroshopy tu vrstvu zmiňují v popisku i u QN90. Mezitím jsem tam volal znovu skrz dotaz na IPS panel a tam mi to bylo řečeno také. Pak to ještě potvrdil ten technik a mimo jiné mi řekl, že VA panel nemá ani QN91 ani QN95.Řekl mi, že to dokonce nemají zákazníkům sdělovat. Já to z něho ale vydyndal. Klepací test nevím co je. Podle popisu rozdílů mezi IPS a VA mi to bohužel opravdu sedí spíš na IPS. Jinak ten technik ještě říkal že v případě MiniLED je to v podstatě jedno,zda to je IPS nebo VA. Že tam jsou důležité jiné parametry. Tak nevím. Každopádně podle nich má celá QN90 řada IPS panely a antireflexní vrstvy. Jinak na https://www.displayspecifications.com/ je u QE65QN90 napsáno IPS.QN91 jsem tam ani nenašel a u QN95 to tam vůbec není uvedené.
        Čert aby se v tom vyznal…

        • Covybrat.cz 25/02/2022 at 11:10

          Dobrý den,

          moc díky za info. Moje informace přímo ze Samsungu byly jiné, zkusím se během víkendu dostat do pár elektroprodejen a ověřit na živo. Za mě i u miniLED pořád hraje roli zda jde o VA nebo IPS. Jistě, velký počet zón to do jisté míry neguje, ale kompletně nikoliv. Každopádně letošní nabídka Samsungu a mix VA a IPS, je šílená. Doufám, že letos se vrátí k jednomu typu panelu per model televizoru.

      • Dobrý den,

        tak jsem se o to trochu více zajímal. Nevím, kde jste vzal ty informace že QN90A nemá antireflexní vrstvu. Má ji. Nicméně jsem se pří podrobném štourání dozvěděl, že má 65 palcová QN90A má IPS display…Což mě naštvalo daleko víc, než kdyby neměla tu vrstvu.To už jsem si mohl vzít o necelých 10 000 kč levnější QN85A a by bych na tom skoro stejně…

        • Covybrat.cz 24/02/2022 at 08:13

          Dobrý den,

          jste si jistý, že vaše 65QN90A má IPS panel? Ať to mohu případně doplnit do článku, vidíte náznaky šedé nebo jste zkoušel „klepací“ test? Jinak antireflexní vrstva jako výhoda QN91A oproti QN90A vychází přímo od podpory a materiálů Samsungu.

      • Dobrý den,

        mám tři dny QN90A a až teď jsem se tady v diskuzi dozvěděl, že nemá antireflexní vrstvu. Kupoval jsem ji do hodně prosluněného obýváku s tím, že má vysoký jas. Bohužel přes den na obrazovce vidím odraz celého okna. Myslíte, že má smysl TV vrátit a vzít si QN91A s antireflexní vrstvou? Jak moc to v reálu pomůže?Vyplatí se to?

        Mockrát děkuji za odpověď.

        • Covybrat.cz 22/02/2022 at 07:05

          Dobrý den,

          lepší to určitě bude, ale zda se to „vyplatí“ musíte zvážit sám. Jestli sledujete hodně během dne a odraz na obrazovce vám hodně vadí, zkusil bych to.

  12. Dobrý deň,
    Keďže TV už trošku zlacneli a u OLED som natrafil na problém, ktorý nazvali „polarizácia“, tak zvažujem práve 55QN95A, lenže dočítal som sa, že práve tieto modely majú problémy s hdmi vstupmi a občas tam vypadáva zvuk a obraz, najmä pri pripojení hracej konzoly, neviete náhodou niečo o tom?

    • Dobrý den,

      zaznamenal jsem v poslední době pár zmínek. Jestli jste ještě neviděl, doporučuji toto vlákno – https://eu.community.samsung.com/t5/tv/samsung-qn95a-games-consoles-blacking-out-intermittently/td-p/3256665/page/15 . Někteří uživatelé zmiňují, že nemají problémy. Druhá část popisujete přesně to co píšete. Je tam i pár tipů jak se tomu vyhnout, ale jsou relativně komplikované. Část uvádí, že problémy zmizely po updatu na poslední verzi firmwaru. Obávám, se že je riziko že se může stát i vám existuje. Alternativu v podobě Sony KD-55XH9505 jste zvažoval?

      • Vďaka za informácie, pozrel som ten odkaz a vyzerá to tak, že je naozaj veľmi veľká lotéria, aký kus človek vychytá a máte pravdu, že asi je vysoká pravdepodobnosť že príde problémový kus lebo však murphyho zákony fungujú 😀 tá alternatíva v podobe toho Sony mi nejak unikla, trošku som ho pozrel a chýba mi tam nové hdmi 2.1 a s ním spojené výhody ale možno by som to aj akceptoval, ešte zvážim alebo počkať na novinky v podobe miniLED od iných výrobcov lebo niečo sa už začína objavovať.

        • Covybrat.cz 12/12/2021 at 12:14

          Dobrý den,

          jen se zeptám o jakou část HDMI 2.1 specky vám jde? VRR nebo HFR? Nechci říkat, že HDMI 2.1 nemá smysl, to ani náhodou. Jen při konzolovém hraní nejsou tak důležité jako když máte tv jako herní monitor u PC. Konzole totiž přes 60 fps u mnoha her nezvládnou. A současně (díky známému výkonu konzolí) výrobci her optimalizují herní scény pro poměrně konstantní FPS. Alternativa je samozřejmě počkat na nové modely další rok. Okolo června začnou být za poměrně zajímavé ceny. Případně může přijít softwarový update pro QN95A a zamezí výše zmíněnému riziku.

  13. Dobrý den, prosím o radu. Chci nahradit cca 10 let starou LG 42″ plazmu. Na TV sledujeme z 95% běžné TV vysílání. Chtěl bych PIP 100 HZ A Výborný pozorovací úhel. Rozhodují se mezi Samsung QE55Q80A, 85A A 90 A . Co doporucite. Děkuji.

    • Dobrý den,

      jako nástupce plazmy bych určitě doporučil OLED. Např LG 55C1 za cca 25 000 Kč. Splňuje všechny vaše požadavky. A má taky plazmě nejblíž. Pokud chcete za každou cenu Samsung, tak bych se určitě vyhnul Q80A – ta je z nich výrazně nejslabší. QN90A má lepší obraz, QN85A lepší pozorovací úhel.

  14. Dobrý den
    Tyto televize mají dvojitý tuner „QN95A QN90A QN85A“
    Dokáží nahrávat dva programy součastně a třeba i z jiného mux a zároveń třeba i sledovat jiný nahraný program?

  15. Ještě mě napadá jedna možnost a to že model 55QN85A má IPS panel a tím pádem lepší pozorovací úhly. Můžete to prosím zjistit? Děkuji.

  16. Dobrý den pane Pokorný,
    rozhodl jsem pro koupi TV Samsung QN, kterou upřednostňuji před Oled TV. Mám však dilema. Viděl jsem v provozu modely 50QN90A a 55QN85A. Obrazově oba velmi dobré, snad až příliš vysoký jas, ale 55QN85A má podstatně lepší pozorovací úhly, což mi nikdo nedokázal vysvětlit proč. Dle mého názoru to asi souvisí s antireflexní vrstvou u 50QN90A. Můžete mi prosím k tomu napsat svůj názor?

    • Dobrý den,
      vysvětlení je (bohužel) jiné. QN90A má VA panel, zatímco QN85A má IPS panel. Mezi výhody IPS panelů patří zejména výrazně lepšá pozorovací úhly. Nevýhoda je pak horší podání černé, která se nemůže rovnat VA panelu. Je to citilné zejména při večerním sledování s menším množstvím světla. V nasvícené prodejně rozdíl není tak patrný. Stejně jako při převážném sledování ve dne.

      • Dobrý večer,

        tak na webu https://www.displayspecifications.com/en/model/c87c24b4 uvádí, že 90A má IPS A 91A má panel VA. Pro mojí jistotu podle štítku na krabici je možné zjistit o jaký panel se jedná nebo je to možné zjistit pouze z podpory Samsungu a klepací metodou?

        Moc děkuji Tomáš

        • Covybrat.cz 31/05/2022 at 05:25

          Dobrý den,

          podle štítku to (minimálně já) zjistit nedokážu. S podporou Samsungu to možná vyjde, ale jedinou a spolehlivou metodou je (jak píšete) vlastní fyzický test.

  17. Dobrý den, uvažuji o koupi Samsung QE50QN90A. U jednotlivých prodejců je informace že tato TV má obnovovací frekvenci 100 Hz. Vy však ve své recenzi uvádíte že tento model má obnovovací frekvenci pouze 50 Hz. Jelikož budu na TV sledovat hlavně sport, je pro mne tento údaj důležitý, prosím tedy o informaci jak to skutečně je.

    • Dobrý den,

      ověřoval jsem pro jistotu informaci u CZ i globálního zastoupení Samsungu a skutečně to vypadá (potvrzeno na globální úrovni, v cz zatím ne), že 50QN90A má 100 Hz panel. Omlouvám se za uvedení v omyl a plyne z toho poučení pro mě, že frekvenci u 50 palců menších musím ověřovat (za posledních 5 let měl vždy Samsung v této velikosti 50 Hz i u top modelů). Ještě jednou díky za upozornění.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo