Recenze Samsung QE55QN90C (QE43QN90C, QE50QN90C, QE55QN90C, QE65QN90C, QE75QN90C, QE85QN90C)

Aktualizováno v listopadu 2023

Samsung v roce 2023 nabízí tři miniLED televizory, dnes se podíváme na ten který stojí v hierarchii uprostřed – Samsung QN90C. Sám jsem zvědavý zda dokáže překonat velice podařený QN85C, u kterého je skutečně výtečná kombinace ceny a televizoru který za ni dostanete.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy9 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieminiLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2023
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P394 %
Pokrytí spektra Rec.202075 %
Výška70,6 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka2,6 cm
Výška (včetně podstavce)76,8 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)23,7 cm
Váha20,6 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin81 kWh
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin (HDR)184 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu10 ms
Audio výkon60 W
Typ reproduktoru4.2.2

Je super že v nabídce najdete i dva menší modely, 43 a 50 palců. Ty řada QN85C nenabízí. Rovněž je parádní zpráva, že obě menší velikosti mají 100 Hz panel. Donedávna v těchto velikostech měl Samsung vždy 50 Hz panel. Oba však budou mít o něco nižší jas (interní označení Samsungu Neo Quantum HDR vs Neo Quantum HDR+), dále je ve specifikaci rozdíl v technologii zobrazení pohybu – Motion Xcelerator Turbo Pro vs Motion Xcelerator Turbo Pro+. Jedná se o funkci, která má zlepšit plynulost obrazu při hraní. Dále je rozdíl v prostorovém zvuku OTS (OTS lite vs OTS+), audio u 43 palců má 2.0 20 W, 50 palců má 2.2 40 W. To mi však přijdou jako relativně přijatelné ústupky s ohledem na menší fyzickou velikost televizoru. Nepříjemné je, že v těchto menších velikostech není mnoho konkurence a proto bych nepředpokládal že se 43 nebo 50 palců dostane pod 20 000 Kč.

  • Samsung QE43QN90C – 43″
  • Samsung QE50QN90C – 50″
  • Samsung QE55QN90C – 55″
  • Samsung QE65QN90C – 65″
  • Samsung QE75QN90C – 75″
  • Samsung QE85QN90C – 85″

Vzhled

Pro mě nejtěžší část, popsat co je zajímavé na vzhledu přístroje, když vypadá skoro stejně jako jeho dalších dvacet alternativ. QN90C vypadá na první pohled úplně stejně jako QN85C jediné co je odlišuje je odstín barvy rámečku a stojanu. Rozměry stojanu jsou lehce jiné, u 55 palců má 24 cm hloubku a 38 cm šířku. Váží cca 3 kg a poskytuje dobrou stabilitu. Výška stojanu je lehce nad šest centimetrů, což přináší dostatek místa pro umístění soundbaru (u velikosti 55 palců). To znamená, že i relativně větší soundbar typu Samsung HW-Q800C se (těsně) vejde a nebude rušit přesahem do obrazovky televizoru.

       U konektivity se u vyšších řad Samsungu nic nemění. Stále máme čtyři HDMI porty (všechny podporují standard HDMI 2.1) a dva porty USB (v obou případech jde o USB 2.0). Dále vstup pro anténu, CI kartu, digitální optický výstup a síťový port. Ten má pořád 100 Mbitů, pokud by někdo potřeboval větší rychlost tak musí využít Wi-Fi nebo triku s redukcí LAN konektoru na USB, kde se dá dostat i přes 200 Mbitů. Jak nejspíš víte, Samsung již několik let nenabízí port pro připojení sluchátek (klasický jack).

Všechny konektory ústí do strany, dozadu je jen konektor napájení. Pokud budete mít televizor položený na nábytku bude ke všem z nich snadný přístup. Bohužel při montáži na stěnu se k nim budete dostávat hůře. To je daň za tenké tělo současných televizorů.

Obraz

Pozor na fakt, že zatímco v Evropě má komplet QN řada (Q85C, QN90C, QN95C) VA panel, tak minimálně v Americe (i Jižní) jsou to často IPS panely. Proto se i hodnocení a recenze na tyto televizory dost různí. Rozhodně doporučuji, ať si před koupí přečtete více názorů a pohledu, ale jen si vždy ověřte pro jakou zemi je určený model televizoru o kterém je recenze.

Stručné shrnutí: 100 Hz VA panel, stovky zón u lokálního tlumení – to znamená že je tu přímé podsvícení, vysoký jas i pokrytí barevného spektra díky QLED. Panel je rovněž plně 10 bitový, takže barevné přechody jsou ještě hladší než u „běžné“ QLED řady.

Barvy

Kde QLED skutečně válí je to jak zobrazují barvy. Pokud máte možnost, zkuste se na QLED podívat třeba na Aquamana nebo Captain Marvel (případně jakýkoliv velkorozpočtový „vizuálně předváděcí“ film) v Blu-ray kvalitě a budete překvapeni co ty tv dokáží. Panel je plně 10 bitový, takže barevné přechody jsou čisté a hladké. Pokrytí barevného spektra je okolo 93 % pro DCI-P3 a cca 73 % u Rec.2020. Aktuálně je o něco důležitější hodnota DCI-P3, protože v tomto standardu je natočena většina současných filmů. Rec.2020 je u části produkce zastoupen také, ale převážně se jedná o výhled do budoucnosti. Špičkové QD-OLEDy dokáží mít u DCI-P3 i 100 %.

Kontrast

Samsungy prodávané v Evropě mají VA panel. Díky tomu je kontrast a obecně kvalita podsvícení výrazně lepší, než jakou zmiňují recenze na druhé straně oceánu. U kontrastu jako obvykle záleží na typu scény, ale náročnějších testovacích scén kde klasické QLED (ne miniLED) dosahují okolo 10 000 : 1, tak QN90C má hodnoty i okolo 50 000 : 1. Stejně jako QN85C má necelých 500 zón lokálního tlumení. Samsung se stále snaží o co nejvěrnější zobrazení černé barvy (v tomto kontextu nechápu použití IPS panelů pro zámořské trhy) a raději vám potlačí trochu detailů ve tmavých scénách, než aby zobrazil více bloomingu.

Na rozdíl od QN85C nedochází k tak rychlé degradaci barev při pohledu z boku, jelikož má vylepšené pozorovací úhly. Ty jí nejspíš uberou trochu z maximálně dosažitelného kontrastu, ale jeho hodnoty jsou i tak velice slušné. Takže i při pohledu velkého úhlu nevidíte nedostatky podsvícení tak snadno jako u QN85C. QN90C má i antireflexní vrstvu pro lepší potlačení odlesků světla. Díky tomu je ultimátním televizorem pro použití za jasného světla v hodně prosklených místnostech.

S tím souvisí i velmi vysoké hodnoty jasu. Když QN85C dokázala v určitých scénách překonat  1 000 nitů, tak QN90C dokáže až 1 500 nitů. Pro jistotu zopakuji, že jas není lineární veličina. To znamená že i když je nárůst jeho hodnoty o 50 %, tak vy nevidíte o polovinu jasnější obraz. Každopádně i u QN85C je jas dostatečný pro 95 % situací co vás mohou při sledování tv potkat. A zde je to ještě dále.

Obrazový procesor je v celé QN řadě stejný. To znamená Neural Quantum Processor 4K. Oproti nižší řadě Quantum Processor 4K (která se používá v „Q“ řadě) má navíc HDR tone mapping, lepší upscaling a práci s detaily. To se těžce objektivně hodnotí, protože v různých scénách je pojetí obou procesorů různé. Dovolím si však tvrdit, že nějaké to malé procento z celkové kvality obrazu nahoru přidá. Příjemným bonusem do větších pokojů jsou i rozšířené (Samsung jim říká „ultra široké“) pozorovací úhly, které posouvají degradaci barev dál než je běžných cca 45 stupňů u klasických VA panelů. K citelné změně vnímání barev dochází někde mezi 55 – 60°

HDR

Nic nového pod sluncem. Samsung stále nepodporuje Dolby Vision. Co to pro vás jako potenciální kupce znamená? Dolby Vision je pořád HDR formát s největším potenciálem, kterému sekunduje HDR10+. U něj je však potíž, že podpora u tvůrců filmů a seriálů je proti Dolby Vision skoro zanedbatelná. V případě, že se pokusíte na Samsungu přehrát film v Dolby Vision se zobrazí v základním HDR10. U nízkorozpočtových snímků nemusí být rozdíl v zobrazení skoro patrný, naopak u prémiových titulů může být výrazný. Sami můžete zvážit jak je to pro vás důležité. 

Plynulost obrazu

Stejně jako všechny televizory v řadě QN (jak z textu vidíte, obecně jsou si QN85/90/95C výrazně blíž než Q60/70/80C, kde jsou mezi jednotlivými modely větší rozdíly) má 100 Hz panel. Ztvárnění pohybu je bez větších výhrad. Jasně, čím víc softwarových funkcí pro jeho vyhlazení zapnete, tím větší je šance že v obraze budou vznikat artefakty (deformace), ale to platí pro všechny výrobce. Navíc vnímání plynulosti pohybu je dost subjektivní a každý z nás bere jako ideální něco jiného. Vždy proto doporučuji zkusit si s nastavením trochu „pohrát“, ať vidíte co je pro vás nejpříjemnější. 

Herní televize

Samsungy dlouhodobě doporučuji jako jednu z nejlepších značek pokud vám jde primárně o hraní. Ať už na herní konzoli nebo na připojeném počítači. U Samsungu platí, že maximum funkcí pro hráče má v nabídce relativně nízko a pro všechny vyšší modely je to stejné. Takže i QN90C má vše co hráč potřebuje – HDMI 2.1 porty, podpora VRR (FreeSync Premium Pro – lze mít variabilní snímkovou frekvenci a HDR současně), nízký input lag a „herní menu“.

Herní menu, je v posledních letech standard snad u všech značek. Vyvoláte ho tak, že zmáčknete a podržíte tlačítko „play/pause“.  Můžete v něm zvolit jaký styl hry hrajete (RPG, střílečka, atd..), většina nastavení je věnovaná plynulosti obrazu. Kterou můžete dále zvětšovat za cenu snížení jasu a kontrastu. Nebo naopak zvolit takové nastavení kontrastů aby byly více patrné objekty (nebo protihráči) schované ve stínech. Nároční hráči to prý ocení. Nemám na tomto poli velkou zkušenost, tak nemohu potvrdit. Také si můžete zapnout virtuální zaměřovač uprostřed obrazovky (a zvolit si jeho barvu). Ve spodní části menu pak vždy vidíte aktuální rozlišení, snímkovou frekvenci, a info zda je zapnuté HDR a VRR.

Systém

Stejně jako loni, i letos došlo k menšímu číselnému posunu v označení verze operačního systému. Z 6.5 na 7.0. To naznačuje, že nedošlo k žádným zásadním změnám. A z mého pohledu je těch změn ještě méně, než kolik jich bylo loni. Vizuálně vypadá úplně stejně jako loňská verze.

Na domovské obrazovce se vám po levé straně zobrazí menu s hledání, na většině obrazovky jsou dlaždice v několika řádcích. První vás dovede na seznam aplikací s tím, že několik nejpoužívanějších máte dostupných ihned pod zrychlenou volbou. Nižší řádky obsahují konkrétní aplikaci (Netflix, HBO atd..) a v ní seznam rozkoukaných nebo doporučených filmů.

Co se mi líbí, že se to celé relativně rychle načte a pohyb v menu je plynulý. Pokud máte někdo zkušenost s AndroidTV s větším množstvím nainstalovaných aplikací tak víte na co narážím. U Androidu takové rychlost rozhodně není. Ale na druhou stranu, s loňskou verzí operačního Tizenu 6.5 přeci jen ke zpomalení oproti těm předchozím generacím došlo. Zejména po startu tv. Je to rychlejší než Android, ale pokud jste zvyklý na Tizen z let 2018-2021 tak je zpomalení citelné. 

Když sledujete film, tak můžete ve spodní části obrazovky vyvolat rychlé menu ve kterém je možné změnit zvukový výstup (bezdrátová sluchátka, repro televizoru, domácí kino atd..), nastavit sleep timer (čas po kterém se televize vypne) nebo zvolit režim obrazu atd… Pochopitelně můžete měnit pořadí ikon, i je odebírat a přidávat nové. Každý si pak může rychlé menu upravit podle sebe. Vtipné je, jak vás televizor varuje že změnou režimu obrazu může dojít ke zvýšení spotřeby. Opět platí to co jsem napsal o pár řádků výše. Je to snadné a uživatelsky příjemné. Vím, že se už několik let opakuji, ale Samsung (Tizen) a LG (webOS) jsou za mě uživatelsky nejpříjemnější operační systémy.

Vestavěný přehrávač souborů funguje solidně. Po načtení USB disku se zobrazí jeho obsah klasickým způsobem. To jest prvně složky, poté soubory. Vše abecedně řazeno – způsob řazení pochopitelně můžete změnit. Při sledování filmu můžete snadno přecházet mezi jeho kapitolami, vybrat titulky (a jejich zpoždění, velikost, kódování / diakritiku, font, barvu atd…).

Do televize si můžete stáhnout i různé hry. Jedná se většinou o základní závody nebo různé skákačky. Osobně neznám nikoho kdo by je hrál, ale ta možnost tu je. Pochopitelně je vše zdarma.

Máme tu i vestavěný internetový prohlížeč. Jak obvykle je to taková nouzovka, prohlížet v tom webové stránky jdou, ale je to docela pomalé. Nicméně všechna videa i obrázky se v pořádku načítají.

Zachována zůstává podpora Apple AirPlay 2, bohužel podpora všemožných chytrých pomocníků do domácnosti – Google Assistant, Amazon Alexa atd… aktuálně není pro evropský trh. Snad se to v budoucnu pomocí některého z updatů změní. Na druhou stranu je u nás využití těchto technologických hraček výrazně menší než v zahraničí.

Důležité je také zmínit, že v našich lokálních podmínkách má Tizen opravdu širokou podporu mezi lokálními produkty. Disney+, Netflix, Youtube atd.. nikoho nepřekapí, to je samozřejmé u všechn značek. Ale Voyo, O2 tv, T-mobile TV Go, Kuki, Seznam.Tv, Mall.tv, Lepsi.tv, sledovani.tv, telly, isport.cz a mnoho dalších co Samsung u Tizenu má, zas tak běžné nejsou.

Všechny televizory z řady QLED (tedy i miniLED QN90C) nabízí virtuálního asistenta Bixbyho. Kdo vlastní mobilní telefon od Samsungu, tak ho nejspíše zná. Pro ty ostatní, vysvětlím že se jedná o službu podobnou Siri od Applu, Alexe od Amazonu či Google Assistant. Bohužel komunikuje pouze anglicky. Umí toho docela hodně – „open Netflix“, „close Disney+“, „change source to HDMI 3“ atd… V praxi však většinu věcí uděláte podobně rychle s dálkovým ovladačem, navíc hlasové ovládání není tak snadné. Pokud máte v místnosti malé (a hlasité) děti. Ale možná jsem jen staromilec a skeptik 🙂

Dálkové ovládání má (stejně jako loni) malý solární panel. Vtipná věc, je že je na zadní straně. Chápu, že z pohledu designu je to pochopitelné, ale z pohledu praktičnosti to smysl nedává. Aby fungoval a ovladač se skrze něj dobíjel, musíte ho mít aspoň čas od času otočený vzhůru nohama. Naštěstí lze tuhle hru na ekologii vyřešit za pomoci USB-C kabelu, kterým lze ovladač nabít. Za to si Samsung zaslouží pochvalu a osobně mi to dává mnohem větší smysl než dobíjení skrze solární panel. Ještě doplním že USB-C kabel není součástí balení, ale většina domácností ho doma mít bude. Oproti loňské QN90C je dálkové ovládání o trochu menší, konkrétně dva centimetry na výšku. Funkcionalita a ovládací tlačítka zůstali stejné jako u loňského modelu. Za sebe vítám samostatná tlačítka pro aplikace Netflixu a Disney+

Budu to zmiňovat ještě dále v textu, ale opakování je matka moudrosti. Samsung už mnoho let nepodporuje kodek xvid. Co to znamená? Typicky se jedná o starší filmy ve velikosti “1 CD”, které jste možná někdy stahovali ze služeb typu uložto. Znám hodně lidí, co tak mají uloženou sbírku pohádek či jiné poklady. Na druhou stranu se jedná o skutečně prehistorický kodek (v dnešní době) a filmy v něm uložené nevypadají na velkých televizorech vůbec dobře. Posledních deset let se však tento kodek skoro nevyužívá. Další věcí s kterou si Samsungu neumí poradit je zvuk ve formátu DTS. Opět se týká převážně některých “stažených filmů” a také některé Blu-ray disky mají zvuk v tomto formátu. Pokud netušíte co tyto zkratky znamenají, nejspíš to na vás nebude mít žádný dopad.

Má dvojitý tuner, ale pozor! Stejně jako ostatní letošní Samsungy neumí (v ČR, třeba německé modely do umí) nahrávat televizní vysílání. Dvojitý tuner tak využijete jen pro funkci PiP – PictureinPicture, kdy se vám na obrazovce mohou zobrazit současně dva různé televizní kanály.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit relativně vysoká hodnota G. Nebojte se. Před dvěma roky došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 130 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 260 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu (a ta se nyní může hodně, lišit podle toho zda máte fixovanou cenu, nebo platíte aktuální vysoké ceny). Ale když budu brát v potaz cenu dejme tomu 6 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 600 Kč.

Pokud se pozorně podíváte na energetický štítek, tak vás možná překvapí výrazně nižší spotřeba u HDR oproti klasickým QLED, například Q80C. Nižší spotřeba je (u stejné technologie) většinou jednoduchým indikátorem toho, že model s nižší spotřebou má i nižší jas. MiniLED jsou však mnohem energeticky úspornější a proto mohou mít nižší spotřebu a přitom vyšší jas. Oproti QN85C je spotřeba lehce vyšší (u HDR více), to je daní za vyšší jas.

Zvuk

Televize disponuje dokonce osmi reproduktory (4.2.2) a celkový výkon je 60 W. Při jejich hodnocení strašně záleží na tom na co jste zvyklí nebo co očekáváte. Pokud přicházíte z televizoru u kterého jste neměli „lepší“ audio, a bylo to klasické 2.0 20 W stereo tak budete nadšeni. Nedočkáte se sice masivnějších basů, ale díky OTS+ (Object Tracking Sound) se snaží analyzovat přehrávanou scénu a tomu i přizpůsobit zdroj zvuku. Díky tomu se skutečně dočkáte i lehce prostorového zvuku. Pokud jste však dosud měli samostatné audio řešení v ceně deset nebo více tisíc, tak vám ho televizor nenahradí. Stále je možné koupit soundbar přímo od Samsungu a pomocí technologie Q-Symphony ho „propojit“ s reproduktory u televizoru.

Z audio formátu je tu klasika v podobě Dolby Digital a Dolby Atmos. Jelikož se jedná o systém 4.2.2, tak kromě dvou reproduktorů mířících vzhůru i další dva, které míří do stran. Na rovinu skok mezi OTS lite na OTS mi přijde výraznější, než z OTS na OTS+.  Dle specifikace Samsungu televizor také dokáže Atmos i přehrát. Výsledný dojem se zdaleka nerovná tomu jako když jste v kinosále s desítkami reproduktorů. Ale na poměry televizorů je výsledek velmi slušný.

Samsung TV a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

Konkurence je ve vyšším cenové segmentu nabitá a proto máte i hodně alternativ které před nákupem QN90C zvážit.

Samsung QN90B

Loňský model je často díky nižší ceně atraktivnější než novinka. Zde jsou si ceny relativně blízko, ale QN90B můžete pořídit o pár tisíc levněji. V nabídce ho pořád drží cca 15 e-shopů, mohl by tedy vydržet až do vánoc 2023. V některých měřeních vychází lépe QN90B, ale zase třeba HDR obraz se mi víc líbí na QN90C. Kdyby byl rozdíl v ceně do tisíce korun, bral bych nový model. Čím levněji můžete koupit QN90B, tím víc mi jeho koupě přijde atraktivnější.

Samsung QN85C

QN85C chybí menší úhlopříčky o velikosti 43 a 50 palců. Nemá antireflexní vrstvu a ani vylepšené pozorovací úhly. Také nabídne lehce horší zvuk – 2.2.2 vs 4.2.2, kdy druhá jmenovaná specifikace přidává další dva boční reproduktory. Nic z toho vám teoreticky chybět nemusí, jsou to výhody jen pro určité prostředí nebo sledovací návyky. V čem už je QN85C objektivně horší pro každého je nižší jas (1 000+ vs 1 500+ nitů), nicméně z pohledu toho jak to naše oči vnímají to není až tak velký rozdíl jak to vypadá na papíře. Ona totiž i hodnota 1 000 nitů je velice slušná. Drobný rozdíl je i v typu podsvícení (Supreme UHD Dimming vs Ultimate UHD Dimming), nicméně počet stmívacích zón by měl být u obou modelů stejný. Rozdíl bude nejspíš v práci softwaru. Jak tušíte z popisu, nejde o nic zásadního.

Důležitý je zde kontext ceny. QN85C koupíte za 23 000 Kč, QN90C za 30 000 Kč. U větších úhlopříček je rozdíl ještě větší. A zde si musíte zvážit zda vám za to lepší pozorovací úhly či antireflexní vrstva stojí. Protože v ostatních oblastech je QN90C sice lepší, ale opravdu jen o relativně malý kus. Takže pokud se na to budeme dívat čistě optikou toho ať za svoje peníze dostanete co nejvíce, tak pro většinu lidí bude QN85C lepší volba.

Samsung QN95C

Nejvyšší model z QLED nabídky Samsungu. A rovnou v úvodu prozradím, že bych sem mu rovnou vyhnul. Proč? Extra vysoká cena. Tahle televize se totiž prodává pořád za 47 000 Kč. Srovnejte to s 30 000 Kč u QN90C nebo 23 000 Kč u QN85C. Jasně, ze všech tří je to nejlepší televize. Má extrémně vysoký jas (ještě vyšší než QN90C), dále má také antireflexní vrstvu a nejpokročilejší lokální tlumení které se má blížit OLEDu. Bez pochyby je nejlepší co Samsung mezi LED nabízí, ale k OLEDu to má ještě daleko. A hlavně nezapomínejte, že samotný Samsung nabízí skvělý QD-OLED za 30 000 Kč. Za takových podmínek nevidím moc reálných důvodů proč by měl někdo QN95C koupit.

Samsung S90C

I když je rozdíl v názvu obou televizorů relativně malý, díky tomu že se jedná o velmi odlišné technologie, tak se i výsledné produkty velmi liší. QN90C je miniQLED, tedy klasický LED televizor s lepším pokrytím barevného spektra a vysokým počtem stmívacích zón pro lokální tlumení. Oproti tomu S90C je QD-OLED panel, tedy aktuálně asi nejlepší forma OLED technologie. Výhodou QN90C je větší nabídka dostupných velikostí, extrémně vysoký jas, který si poradí s jakýmkoliv umístěním a lepší audio. Oproti tomu S90C přinese dokonalý kontrast (každý pixel je de facto samostatná zóna lokálního tlumení), vyšší pokrytí barevného spektra a ještě lepší pozorovací úhly. 

Jestli jste dosud s OLEDy neměli tu čest, doporučuji zajít se podívat někam do prodejny. Zvláště když se pohybujeme ve vyšších cenových relacích kde si většina lidí nekupuje televizi na dvacet let, ale počítá že ji za třeba deset stejně vymění za novější technologii. Práce s barvami a detaily je u OLEDu skutečně skvělá. A hlavně, když se podíváte na aktuální ceny tak QN90C stojí skoro stejně jako S90C. Rozdíly v nejlevnějších cenách jsou pod tisíc korun. A za této situace bych si kupoval QN90C jen pokud bych vážně potřeboval extrémně vysoký jas.

Sony X90L

Jaké jsou teoretické přednosti Sony? Umí až 98 palců (drahé a pro většinu z nás zbytečné), umí podporu DTS a Dolby Vision (pro někoho zásadní), umí tři pozice (výšky) stojanu (drobnost co potěší), má menší rozptyl kvality zpracování (u Samsungu je častěji reportováno vrácení kvůli zpracování). Samsung má rozhodně lepší cenu a také výrazně lepší audio. Rovněž bych ho doporučoval pokud na televizi primárně hrajete hry. Pro někoho může být důležité i to, že je Samsung mnohem tenčí (např. kvůli montáži na zeď). Může se zdát, že to vypadá na jasnou výhru Samsungu. Ale Sony má něco co se těžko popisuje čísly či měřeními. Obraz na ní zkrátka vypadá velmi dobře. A v důsledku jsou to poměrně rovnocenné tv. Kde však Sony ztrácí nejvíc je cena. Musíte za ni v tuto chvíli zaplatit více než deset tisíc navíc a to je vážně dost.

Sony X95L

Teoreticky můžete přemýšlet i nad top miniLED od Sony. Předtím než tak učiníte, tak doporučuji zkontrolovat ceny. X95L má jako nejmenší velikost 65 palců, je proto nutné srovnávat s cenou QN90C ve stejné velikosti. A máte to buď 40 000 Kč (Samsung) nebo 72 000 Kč (Sony). A stále platí, že Sony má sice věrnější obraz s propracovanějšími detaily, ale mnoha lidem vyhovují bohaté „upravené“ barvy jak je produkuje Samsung. Spousta lidí je na to zvyklá z fotek z Instagramu. A hlavně lehce nad 60 000 Kč můžete mít 77 palcový (!) OLED, např. doprodávající LG C2. Nebo i když zůstanete u Sony, tak za 65 000 Kč můžete koupit Sony Bravia XR-65A80L. Nemám nic proti X95L, budete to určitě skvělá tv. Ale ta cena je mimo, minimálně pro naši kupní sílu.

TCL C935

TCL C935 začíná na velikosti 65 palců, takže zase srovnávám cenu s patřičně velkým Samsungem QN90C. A dostáváme 30 vs 40 tisíc ve prospěch TCL. Díky tomu, že jde o stejnou technologii tak i parametry jsou relativně podobné. Spojuje je vysoký jas, obří počet stmívacích zón a velmi dobré pokrytí barevného spektra. Obrazovým procesorem, upscalingem atd.. TCL lehce zaostává. Také jsou u něj vidět drobné ústupky typu pouze jednoho USB portu. Od vlajkové lodě asi většina z nás také očekává i plynulejší operační systém. Ne že by byl vyloženě trhaný, ale trochu výkonnější procesor nebo 4 GB RAM by mu slušeli více.

Nicméně pokud máte na tv limit 30 000 Kč a chcete co nejlepší 65ku, tak aktuálně je to nepřekonatelná nabídka. Pokud byste chtěli držet cenu okolo 40 000 Kč (a velikost 65 palců), tak bych stejně místo QN90C koupil od Samsungu S90C. Je lepší a kupodivu i o pár tisíc levnější.

LG C3

OLEDy nám v rámci plošného zvyšování cen vyskočili notně nahoru. Zatímco koncem roku 2022 šla sehnat 65 palcový C2 za 35 000 Kč, nyní jde za podobné peníze sehnat 55 palcová C3. A není to o tom, že by mezi C2 a C3 byl takový rozdíl. Nicméně i za takové situace stojí o C3 přemýšlet, pokud zvažujete nákup QN90C za 30 000 Kč. Tím, že se jedná o rozdílné technologie tak je i rozdíl v obraze patrný. S OLED vás netrápí podsvícení a máte ještě bohatší barvy. LG také nabídne podporu Dolby Vision. Na druhou stranu má nižší jas a také horší audio. Každopádně za současných cen bych nedoporučil QN90C a zvážil bych C3. Alternativou C3 je Samsung S90C který nabídne cenu QN90C a obraz srovnatelný (když si ho vyladíte) s C3. Alternativně tento popis platí i pro OLEDy od jiných značek ve stejné cenové kategorii.

Srovnání parametrů Samsung 4K miniLED 2023

QN85C

QN90C

QN95C

Dostupné velikosti

55, 65, 75, 85

43, 50, 55, 65, 75, 85

55, 65, 75, 85

Rozlišení

4K

4K

4K

Barevná hloubka

10 bitů

10 bitů

10 bitů

Typ panelu

VA

VA

VA

Antireflexní povrch

ne

ano

ano

Typ podsvícení

přímé

přímé

přímé

Podsvícení (interní označení)

Supreme UHD Dimming

Ultimate UHD Dimming

Ultimate UHD Dimming Pro

Obnovovací frekvence

100 Hz

100 Hz

100 Hz

Ultraširoký pozorovací úhel

ne

ano

ano

Dual LED

ne

ne

ne

HDR (High-Dynamic Range)

Neo Quantum HDR

Neo Quantum HDR+

Neo Quantum HDR+

Obrazový procesor

Neural Quantum Processor 4K

Neural Quantum Processor 4K

Neural Quantum Processor 4K

Zvukový výkon

60 W

60 W

70 W

Subwoofer

ano

ano

ano

Konfigurace reproduktorů

2.2.2

4.2.2

4.2.2

Object Tracking Sound

ano (OTS)

ano (OTS+)

ano (OTS+)

Q-Symphony

ano

ano

ano

Aktivní zesílení hlasu

ano

ano

ano

Adaptivní zvuk

Adaptive Sound+

Adaptive Sound+

Adaptive Sound+

Operační systém

Tizen

Tizen

Tizen

Wi-Fi

ano

ano

ano

Bluetooth

ano

ano

ano

Bixby

ano

ano

ano

Herní režim

ano

ano

ano

FreeSync

FreeSync Premium Pro

FreeSync Premium Pro

FreeSync Premium Pro

G-SYNC

ne

ne

ne

Obraz v obraze (PiP)

ano

ano

ano

Ambient mód

Ambient Mode+

Ambient Mode+

Ambient Mode+

AI Upscaling

ano

ano

ano

HDMI

4

4

4

USB

2

2

2

CI slot

ano

ano

ano

ARC

ano

ano

ano

eARC

ano

ano

ano

One Connect

ne

ne

ne

Tuner

DVB-T2CS2 × 2

DVB-T2CS2 × 2

DVB-T2CS2 × 2

Spotřeba – maximální (55 palců)

200 W

225 W

235 W

Spotřeba – typická (55 palců)

77 W

81 W

82 W

Doporučené nastavení

Jako vždy to berte toto doporučení jako takový výchozí bod pro další experimenty. Jednotlivé tv (i stejné řady) se od sebe lehce liší, žádný výrobce neprodukuje naprosto identické panely. Rovněž je obraz notně subjektivní disciplína – jak se říká „sto lidí, sto chutí“.

Osobně doporučuji podívat se hned při prvním spuštění televize do nastavení, konkrétně „Všeobecné informace a ochrana osobních údajů“. A i když to z názvu není patrné, tak tady najdete „Úspora energie a řízení spotřeby“ a tam doporučuji vypnout „optimalizace jasu“ a „řešení úspory energie“. Hned co toto nastavení změníte, uvidíte že má televizor vyšší jas. A ačkoliv tohle není mašina co by dokázala ukázat dechberoucí HDR, tak i tak si rozdílu všimnete. Mimochodem, úplně ve spodní části tohoto menu uvidíte i aktuální procenta baterie u dálkového ovladače.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste:

  • Nastavení > Všechna nastavení > Všeobecné informace a ochrana osobních údajů > Úspora energie a řízení spotřeby > Optimalizace jasu > vypnout
  • Nastavení > Všechna nastavení > Všeobecné informace a ochrana osobních údajů > Úspora energie a řízení spotřeby > Osvětlení dle pohybu > vypnout
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 25
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 30
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Zvýraznění kontrastu > vypnuto
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Místní ztmavení > standardní (lokální tlumení nejde zcela vypnout)

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFFLACJPEGSMI
AVI (ne Xvid)MPAJPGSRT
FLVMP3MPOSSA
M2TSM4APNGSUB
MKVOGGTTXT
MOVWMATXT
MP4PSB
MPEG
MPG
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Chcete raději OLED televizor?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.1 Total Score
Hodnocení Samsung QE55QN90C

Podařený televizor, který však doplácí na to že Samsung QN85C má citelně nižší cenu a pro většinu lidí není o mnoho horší. Hlavní výhodou QN90C jsou lepší pozorovací úhly a antireflexní vrstva. Celkově je obraz nepatrně lepší, ale pocitově je to rozdíl v jednotkách procent. Kdyby se cena QN90C výrazněji posunula směrem k ceně QN80C, tak by o ní mělo smysl uvažovat víc.

Kontrast
8.5
Pozorovací úhly
7
Barvy
7.5
Konstrukce
8.5
Dynamické scény
8.5
Funkce a výbava smart tv
8
PLUSY
  • velmi vysoký maximální jas
  • na VA panel skvělé pozorovací úhly
  • krásné HDR
  • antireflexní vrstva
MÍNUSY
  • chybí Dolby Vision
  • vyšší cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

20 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
  1. Pane Pokorný, nevíte zda je viditelný rozdíl mezi modelem QN95A a QN95B?
    Mimochodem, mám zde teď např. k vyzkoušení 4 roky starý model 55Q90R a 55QN95B vedle sebe a žádný viditelný rozdíl. Úhly stejné, ostrost stejná, nebo spíše u 95B horší. Podsvícení bílých titulků na černém podkladu kvete stejně a navíc u QN95b se nepatrně při titulcích prosvěcuje celá plocha obrazovky, ale u Q95R zástává zcela černá zhasnutá..Vše testuji ve zhasnuté místnosti.
    Nejedná se o nějaké oblbování zákazníků ? Domníval jsem se, že vychvalovaná Nano technologie je trochu dál. Zjišťuji, že strará q90R je zatím nejlepší TV jakou v Smasungu vyrobili…

    • Dobrý den,

      začnu trochu oklikou, ale chci vysvětlit kontext. Když se podíváte na to co se stalo na poli LCD/LED tv za posledních 8 let, tak tu máme v zásadě jen pár oblastí:

      – dlouhodobě se pozvolna zvyšuje jas (při sledování v temné místnosti to nemá velký vliv)
      – je tu miniLED a více stmívacích zón u lokálního tlumení.
      – lehce se zvyšuje pokrytí barevného spektra (DCI-PC3 i Rec.2020), poznáte u AAA produkce
      – zlepšují se obrazové procesory, ale to sme v řádu desetin procenta ročně, navíc ne vždy jde o zlepšení 🙂

      Když se na to podíváte tak se prostě nic extra zásadního nestalo. Druhá věc je, jak Samsung pracuje s číslováním produktových řad. Kdysi měla základní řada (nyní CU) několik modelů a měla i 100 Hz. A QLED byla vyšší střední třída. Teď první „kvalitnější“ tv Q80C a QN90C je spíše vyšší střední třída než nějaký top model. On Samsung totiž pořád snižuje ceny. A to není tím, že by byl dobrotivý nebo že by tak snížil náklady.

      Jak zmiňujete Q95R jako nejlepší tv, tak z toho co si pamatuju já (tv se víc do hloubky věnuji necelých 10 let), tak za mě je to nejlepší tv od Samsungu Samsung QE55Q9F. Což je tv z roku 2018. Taky jako nová stála 80 000 Kč.

      Ale zpět k vašemu dotazu. Q90R a QN95B věřím, že od sebe nebudou extra odlišné. Potíž je, že Q90R už pár let nejde koupit. Ale zrovna ten blooming u titulků bych nečekal. Na čem (jaký film, kvalita) jste to zkoušel?

      • Nafotil jsem šedou látku a přes Smart Wiew promítl do TV qe65qn95a a vyfotil při dvou různých ůrovní jasu. Kam Vám tyto fotografie mohu poslat? Děkuji

      • Dobrý den.
        Po dlouhém váhání jsem nakonec sehnal a zakoupil QE65qn95c, zřejmě snad poslední kus který se dal ještě sehnat. Podání barev, podsvícení, kvetení, úhly a ostrost na solidní úrovni, rozhodně ve většině případů lepší než novější verze B a C. Je u ni však jiný problém. Na černobílém obraze a šedém a trochu i např. na sněhu apod podkladě je viditelný nazelenalý oválný flek. V různých testech vychází najevo, že bohužel i u takto drahých televizorů nejvyšší řady se to více či méně vyskytuje. Při černobílých snímcích je to opravdu nepříjemný jev. Jedná se o vadu? Dá se to případně nějak odstranit? Děkuji Josef

        • Covybrat.cz 28/11/2023 at 18:04

          Dobrý den,

          zkuste prosím poslat nahrát foto a poslat odkaz. Každopádně bych rozhodně zkusil kontaktovat i Samsung, ukázat foto a mít reakci přímo od nich. Takhle na první dobrou z popisu zní jako závažný nedostatek.

      • U Sony mám problém se staršími filmy, které mají dost šumu. Po použití jejich filtru je z obrazu mazanina, obzvlášT při pohybu. S tím se nejlépe vyrovnává Samsung, který šum zklidní a přitom obraz zůstane ostrý. A co se týče QN90C, ten má dle dostupných testů právě oproti QN95C váraznější kvetení při pohybu…

        • Covybrat.cz 22/11/2023 at 12:23

          Mě osobně rozdíl mezi QN90C a 95C tak obří nepřišel (zvlášť v kontextu rozdílu ceny), ale tohle může mít každý jinak. Buď tedy objednejte rovnou QN95C, nebo zkuste navštívit prodejnu kde je můžete vidět obě vedle sebe.

      • To kvetení se projevilo v titulcích po některém večerním filmu, konkretně již nevím… Ale teď momentálně hodlám vyměnit 55″ Q90R TV za větší 65″ a uvažuji o Samsung 65S95C, nebo Samsung 65QN95C, Hisense 65UX nebo něco v této kvalitě (i ceně) s dobrým jasem, se zřetelnými prokreslenými detaily na sněhu a bílých plochách a dobrými úhly sledování. Co byste zvolil Vy? Děkuji za odpověď.

        • Covybrat.cz 21/11/2023 at 12:17

          Dobrý den,

          u S95C bych se minimálně podíval na prodejně jestli vám detaily u bílé budou vyhovovat. Přeci jen je to původem OLED a tam je hlavní výhodou podání černé. Celkově je to však nejlepší tv ze všech co zmiňujete. A má i nejrozumnější cenu. Pokud preferujete vyšší jas u LED, tak doporučuji kouknout i na Sony Bravia XR-65X95L. Je v podobné ceně jako QN95C nebo Hisense a přitom lepší. Jen doplním, že např. Samsung QE65QN90C je sice o něco málo horší, ale také s ní skoro 20 000 Kč ušetříte. Nevím jak moc velkou pro vás hraje cena roli, ale třeba na mě osobně je QN95C nebo X95L moc drahé, s ohledem na to že nejsou o tolik lepší než levnější modely s příjemnější cenou.

  2. A ještě: a jak je to s životností QN95C versus Oled S95C?
    Také jsem si všiml, že Oled měl problém např. prokreslit tmavé tečky na bílé košili, byly o polovinu menší a světlejší než na QN…
    Mimochodem, QN95C má dvojnásobný počet stmívacích zon oproti QN95B!

    • Dobrý den,

      životnost viz ten předešlý dotaz. QD-OLED vychází z OLEDu a podle mého nebude životnost výrazně horší/lepší. Počet stmívacích zón je dobré brát v potaz, ale rozhodně to není tak že 2x tolik zón je 2x lepší výsledek. Čím více zón má, tím je to na druhou stranu bude pro obrazový procesor uřídit.

  3. A ještě: a jak je to s životností QN95C versus Oled S95C?
    Také jsem si všiml, že Oled měl problém např. prokreslit tmavé tečky na bílé košili, byly o polovinu menší a světlejší než na QN…

    • Dobrý den,

      QD-OLED je relativně nová technologie (masově v prodeji od loňska) a tudíž těžko odhadovat jak to se životností reálně bude. Zastávám názor, že pokud někdo kupuje tv na 10 – 15 let, tak bych volil raději větší jistotu v podobě LED. S OLEDy byly větší problémy z let 2017/18 a dříve, od té doby zatím žádné větší problémy hlášeny nejsou. Takže pokud počítáte že třeba za 7 let televizi dáte na chatu nebo rodičům a pořídíte si novou tak bych se nebál. Neříkám, že OLED nevydrží v pořádku 7 let a více. Věřím tomu že ano. Ale také věřím že u jakékoliv odnože LED bude šance na dlouhodobé dožití větší.

  4. Zdravím. K problému zda Oled Samsung či QN Samsung: měl jsem oba televizory vedle sebe, a je to obrovské dilema…výsledek:
    Lyžování, bruslení: bílá u Oledu (při max. možném jasu všude kde to jde nastavit) je nedostatečná – zašedlá a detaily na písku, sněhu či ledové a jiíné světlé ploše, tj stopy, nápisy, kamínky atd. takřka neviditelné. Při třakto silně nastaveném jasu ovšem zase naopak strašně bijí do očí malé bílé plochy a nápisy na tmavém pozadí či titulky na konci filmu. Na QN obrazovce je naopak reprodukce bílé vynikající a veškeré detaily úžasně zřetelné. Takže pro sport a přírodu jednoznačně doporučuji Qled vyšší řady 90, 95.
    Oled ovšem také podává perfektní prokreslení obličejů, asi nepatrně lepší než QN.
    No je to velké dilema, které jsem zatím nedořešil a to mám možnost momentálně S95C pořídit za 30tis. a QN95B za 25tisíc. Poraďte…

    • Dobrý den,

      je to jak píšete, žádná tv neexceluje ve všech oblastech a vždy záleží na využití. Takže nejlepší rada co vám můžu dát je ať zapřemýšlíte co a kdy budete nejvíc sledovat. Protože na sledování sportu ve dne není OLED ideální a naopak miniLED u večerního filmu ve většině případů (scén) na OLED nestačí.

  5. Ak by nezalezalo na cene tak ktory TV by ste vybrali k Playstation 5 a na N95B by bol krajsi obraz oproti N92C pri hrani na PS5?

    NEO QLED QE55QN92C – 2023

    NEO QLED QE55QN95B – 2022

  6. Odoslané
    Od: 9999peto1 (9999peto1@​azet.sk)
    info
    odoslané 31. 10. 2023, 21:32
    Dobry den

    Chcem poradit s vyberom TV Samsung Neo QLED 55″ 4K – na hranie hier na Playstation 5. Neviem sa rozhodnut, ktory by bol lepsi/vhodnejsi. Ktory model TV by ste odporucili k PS5?

    – NEO QLED QE55QN85C – model 2023

    – NEO QLED QE55QN92C – model 2023

    – NEO QLED QE55QN95B – model 2022

    Minulorocny model – N95B stal pred rokom vraj
    2000€ no teraz stoji 1000€, N85C vychadza na
    950€ a N95C 1599€. Ktory by ste vybrali k PS5
    bezohladu na cenu?

    • Dobrý den,
      pokud je dostupná QN95B tak rozhodně ji. Je na úrovni QN95C, ale stojí výrazně méně. QN90/92C rozhodně ne, je jen nepatrně lepší než QN85C ale citelně dražší. Kdyby QN95B nebyla dostupná tak ideální volba z pohledu ceny a výkonu je QN85B. Za ušetřených tisíc euro si raději kupte luxusní soundbar.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo