Recenze televizoru Samsung QN85B (QE55QN85B, QE65QN85B, QE75QN85B a QE85QN85B)

MiniLED televizor od Samsungu (ten sám je nazývá jako NeoQLED) byly loni poměrně zajímavou možností a přestože nejsou vhodné pro každého, tak přinesli svěží vítr do lehce zkonstanětelého světa moderních televizorů. Letos tu máme jejich novou, druhou, generaci. A tou nejlevnější vstupenkou do světa miniLED u Samsungu je letos právě QN85B.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy10 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieQLED
Typ paneluIPS
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2022
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P392 %
Pokrytí spektra Rec.202072 %
Výška70,6 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka2,7 cm
Výška (včetně podstavce)76,8 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)25,3 cm
Váha20,2 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin77 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu6 ms

Vzhled

Na první pohled vás možná zaujme lehce netradiční, šestiúhelníková noha stojanu – mimochodem nejde s ním otáčet. Jinak je to klasický moderní televizor, zde není nic překvapivého. Zadní část je z tvrzeného plastu, rámeček okolo displeje z kovu. Pod spodní hranou televizoru máte zhruba 7 cm, poté již tělo soundbaru začne zasahovat do obrazovky. Celkově je zpracování kvalitní a nemám k němu žádné výtky.

Pokud jde o konektivitu, tak za zmínku stojí že všechny čtyři HDMI porty jsou typu 2.1. K tomu máte klasické dva USB porty – verze 2.0. Dále síťový port, optický audio výstup, CI slot a anténní vstup. Prostě taková klasika.

Dostupné varianty + typy panelů:

U typu panelu je to letos takto:

 • Samsung QE55QN85B (kompletní název Samsung QE55QN55BATXXH) – IPS panel
 • Samsung QE65QN85B (kompletní název Samsung QE65QN65BATXXH) – IPS panel
 • Samsung QE75QN85B (kompletní název Samsung QE75QN75BATXXH) – IPS panel
 • Samsung QE85QN85B (kompletní název Samsung QE85QN85BATXXH) – VA panel

Nicméně i loni se v průběhu času ukázalo, že minimálně část produkce měla VA panel 🤷 Je možné, že podobná situace se bude opakovat i letos. Posílal jsem dotaz na Samsung, ale ten se k tomuto tématu nevyjádřil.

Z toho plyne, že nejzajímavější je tato tv v největší velikosti. Nicméně to je pořád cena okolo 90 000 Kč, což je pro většinu z nás jen nedostupný sen.

Obraz

Hned v úvodu mám (za sebe) jednu méně příjemnou zprávu. A tou je fakt, že zatímco mezi klasickými (ne MiniLED) QLED letos Samsung nasadil výrazně více VA panelů, tak u QN85B (stejně jako u loňské Q85A) zůstává (u většiny velikostí) IPS panel. Což přináší horší podání černé a kontrast – i když díky stovkám zón u miniLED to není tak markantní jako u běžných LED televizorů. A co je výhodou IPS panelů? Kromě dostupnosti menší degradace barev při pohledu z úhlu. Vhodná by byla do větších místností, kdy se na tv díváte především během dne a často z většího úhlu. Typicky tv umístěná v obývacím pokoji, který je spojený s kuchyní. A vy při přípravě oběda sledujete tv.

Je jasné, že televizor je vybaven technologií lokálního tlumení (local dimming). Ta rozděluje obrazovku do (poměrně hodně) jednotlivých zón a dokáže pracovat s podsvícením pro každou z těchto zón. Protože se bavíme o několika stech zónách, není to úplně snadné spočítat, ale většina reportů se shoduje na počtu 504 (36 x 14). Což se zdá jako vysoké číslo, nicméně předchůdce v podobě QN85A jich měl dokonce 576 (36 x 16).

Proč se to stalo? Žádné interní informace z centrály Samsungu nemám, ale osobně si myslím že jde o úsporu nákladů. I když se bude jednat o jednotky dolarů na kus, tak když si to vynásobíte počtem televizorů co Samsung v této řadě prodá, tak to asi pár milionů dolarů zisku přidá. A jaký to má dopad v praxi? Díky tomu že je počet zón menší, je algoritmus o trochu agresivnější. Co to znamená? Že detaily v tmavých scénách někdy musí ustoupit do pozadí, kdy se ztratí v černé barvě. Na druhou stranu to “zhoršení” není nijak výrazné a netýká se všech typů scén. Nicméně, drobný krůček zpátky to je.

Samotný počet zón je však jen jedním z několika faktorů, které určují kvalitu lokálního tlumení. Samy o sobě mají IPS panely kontrast okolo 1 000 : 1. QN85B má s lokálním tlumením cca 5 000 : 1. To je méně než měla QN85A, nicméně i tak jde o velmi slušnou hodnotu na IPS panel. Na jednu stranu rozumím tomu proč Samsung šetří a věřím, že dlouhodobě spadne i cena QN85B pod úroveň QN85A. Na druhou stranu myslím že jde šetřit i jinde a za cenu “menších dopadů” – viz solární panel na dálkovém ovladači nebo větší využití plastů, i třeba v rámci stojanu.

Barvy jsou v továrním nastavení velmi slušné a většina uživatelů pravděpodobně nebude mít žádnou ambici pouštět se do jejich úprav. To se Samsungu vážně povedlo. Pokrytí barevného spektra je cca 92 % pro DCI-P3 a 72 % pro REC.2020. Což jsou nepatrně horší hodnoty než ty co měla QN85A loni. Barevné přechody mi naopak přijdou nepatrně lepší než loni, třebaže stavu u Sony či Panasonicu ještě nedosahují. Barevná hloubka je plných 10 bitů.

Dostáváme se k HDR. Bohužel už roky musím psát, že Samsung nepodporuje Dolby Vision. Co naplat, že umí obdobně schopné HDR10+, když podpora tohoto formátu mezi tvůrci je výrazně menší. Dále televizor podporuje HDR10 a HLG. Co to znamená? Že pokud chcete večery trávit u Blu-ray, 70 gigových stažených filmů nebo si užívat exkluzivní produkci Netflixu či Disney+ v nejvyšší možné kvalitě, tak to u Samsungu nepůjde. Teď je důležité, abych se vyjádřil jasně. U 95 % filmů nebo seriálů na Netflixu nepoznáte rozdíl jestli si je pustíte na Samsungu v HDR10 nebo na Sony v Dolby Vision. Ale u té části produkce kdy se do výroby investoval dostatek peněz – Stranger Things, nový Sandman atd.. Tak je rozdíl patrný a Samsung bude trochu horší.

V této cenové hladině se pochopitelně jedná o 100 / 120 Hz panel. Plynulost pohybových scén je na svoji třídu na dobré úrovni. Je možné ještě zvýšit za pomoci zapnutí funkce “LED Clear Motion”, ale také to vede k lehké ztrátě jasu občasnému problikávání obrazu. Myslím, že třeba pro sportovní fanoušky jde o velmi zajímavý televizor. Nicméně velmi podobně jim poslouží i levnější Samsung QE55Q80B.

Na druhou stranu, pokud tv plánujete využívat zejména pro hry tak se karta obrací. Není moc lepších herních televizorů než Samsung. Bleskurychlá odezva okolo 10 ms, input lag je 6 ms. Čtyři HDMI porty typu 2.1 – takže pokud máte jak nový Playstation, tak i Xbox, můžete je mít zapojeny současně a není nutné přepínat podle toho na čem chcete zrovna hrát. 100 Hz panel, FreeSync i VRR. Myslím, že hráči se nemají na co stěžovat ba naopak. To jak je tento segment kupců pro Samsung důležitý dokazuje i to jak se snaží rozšiřovat herní nastavení, kdy si můžete obraz snadno nastavit na nějaký typ hry – akční, strategie atd.. Pokud máte televizor v herním módu, tak stisknutím tlačítka play/pauza spusíte toto nastavení – Game Bar.

Bohužel i letos platí, že herní mód doslova „devastuje“ kvalitu obrazu. Obecně platí, že v honbě za co nejnižším input lagem tv obětují hodně procesů a technik na úpravu obrazu. Samsung je vypne snad úplně všechny. Což má za následek velký rozdíl mezi tím jak vypadá obraz v herním režimu a jak v jiných. Vy si musíte vybrat zda chcete mít co nejnižší input lag a horší obraz, nebo povedený obraz a k tomu horší input lag.

Systém

Letos tu máme (jako každý rok) novou verzi operačního systému Tizen. Z verze 6 se posouváme na Tizen 6.5. A i když by mohla změna druhé číslovky naznačovat že jde o nějakou větší změnu, tak tomu tak není. Rozdíl je patrný na první pohled. Samsung přešel od hlavního spodního menu do několika pruhů s jednotlivými možnosti / kanály / službami. Víc se tím přibližuje ostatním tv operačním systémům. Bohužel jako každý rok, i letos je nová verze operačního systému určena pouze pro tento modelový rok. Loňské (ani jiné) modely se updatu nedočkají.

Nové rychlé menu pro zapnutí herních funkcí, ještě snadnější propojení počítače či notebooku s tv (reakce na obří množství home office všude po světě), snadná podpora video callů (ze stejného důvodu) a pár nových aplikací typu Samsung Health. Zachována zůstává podpora Apple AirPlay 2, bohužel podpora všemožných chytrých pomocníků do domácnosti – Google Assistant, Amazon Alexa atd… aktuálně není pro evropský trh. Snad se to v budoucnu pomocí některého z updatů změní. Na druhou stranu je u nás využití těchto technologických hraček výrazně menší než v zahraničí.

Co se mi na Tizenu dlouhodobě líbilo, je jeho rychlost. Opravdu se jednalo asi o nejvíc optimalizovaný a rychlý systém. Musím však přiznat, že letos došlo v tomto ohledu ke zhoršení. Ne že by byl vyloženě pomalý, ale je pomalejší a občas dokonce k několika sekundovému zaseknutí. Tyto vlastnosti dosud charekterizovaly spíše AndroidTv (GoogleTV), než Tizen. Věřím, že se v některém z dalších updatů podaří situaci napravit, ale aktuálně je to prostě horší než loni. Co je pořád rychlé je zapnutí/restart televizoru. Tam se opravdu jedná o jednotky sekund a nikoliv o malé desítky jako u AndroidTv.

Struktura menu a jejich nastavení je spíše osobní preferencí, každý výrobce to má trochu jinak a chce to chvíli cviku než si zvyknete. Jistě, nabídka aplikací možná není tak extrémní jako u AndroidTV (stejně jako svoboda v nastavení – aka tisíckrát jmenované Kodi), ale zase AndroidTV v rychlosti na Tizen prostě nemá.

Důležité je také zmínit, že v našich lokálních podmínkách má Tizen opravdu širokou podporu mezi lokálními produkty. Disney+, Netflix, Youtube atd.. nikoho nepřekapí, to je samozřejmé u všechn značek. Ale Voyo, O2 tv, T-mobile TV Go, Kuki, Seznam.Tv, Mall.tv, Lepsi.tv, sledovani.tv, telly, isport.cz a mnoho dalších co Samsung u Tizenu má, zas tak běžné nejsou.

Všechny televizory z řady QLED (tedy i Q80B) nabízí virtuálního asistenta Bixbyho. Kdo vlastní mobilní telefon od Samsungu, tak ho nejspíše zná. Pro ty ostatní, vysvětlím že se jedná o službu podobnou Siri od Applu, Alexe od Amazonu či Google Assistant. Bohužel komunikuje pouze anglicky. Umí toho docela hodně – „open Netflix“, „close Disney+“, „change source to HDMI 3“ atd… V praxi však většinu věcí uděláte podobně rychle s dálkovým ovladačem, navíc hlasové ovládání není tak snadné. Pokud máte v místnosti malé (a hlasité) děti. Ale možná jsem jen staromilec a skeptik 🙂

Dálkové ovládání má (stejně jako loni) malý solární panel. Vtipná věc, je že je na zadní straně. Chápu, že z pohledu designu je to pochopitelné, ale z pohledu praktičnosti to smysl nedává. Aby fungoval a ovladač se skrze něj dobíjel, musíte ho mít aspoň čas od času otočený vzhůru nohama. Naštěstí lze tuhle hru na ekologii vyřešit za pomoci USB-C kabelu, kterým lze ovladač nabít. Za to si Samsung zaslouží pochvalu a osobně mi to dává mnohem větší smysl než dobíjení skrze solární panel. Ještě doplním že USB-C kabel není součástí balení, ale většina domácností ho doma mít bude.

Budu to zmiňovat ještě dále v textu, ale opakování je matka moudrosti. Samsung už mnoho let nepodporuje kodek xvid. Co to znamená? Typicky se jedná o starší filmy ve velikosti “1 CD”, které jste možná někdy stahovali ze služeb typu uložto. Znám hodně lidí, co tak mají uloženou sbírku pohádek či jiné poklady. Na druhou stranu se jedná o skutečně prehistorický kodek (v dnešní době) a filmy v něm uložené nevypadají na velkých televizorech vůbec dobře. Posledních deset let se však tento kodek skoro nevyužívá. Další věcí s kterou si Samsungu neumí poradit je zvuk ve formátu DTS. Opět se týká převážně některých “stažených filmů” a také některé Blu-ray disky mají zvuk v tomto formátu. Pokud netušíte co tyto zkratky znamenají, nejspíš to na vás nebude mít žádný dopad.

Má dvojitý tuner, ale pozor! Stejně jako ostatní letošní Samsungy neumí (v ČR, třeba německé modely do umí) nahrávat televizní vysílání. Dvojitý tuner tak využijete jen pro funkci PiP – PictureinPicture, kdy se vám na obrazovce mohou zobrazit současně dva různé televizní kanály.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota F. Neděste se. V loňském roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 160 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 320 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu (a ta se nyní může hodně, lišit podle toho zda máte fixovanou cenu, nebo platíte aktuální vysoké ceny). Ale když budu brát v potaz cenu dejme tomu 5 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 600 Kč.

Zvuk

Je to vyšší řada televizorů, takže zvuk není tak “obyčejný” jako např. u AU7172, ale pořád se jedná o tenký televizor takže nejde čekat bůhví jak výrazné basy. Když to převedu do řeči čísel, tak se bavíme o: 60 W, konfigurace 2.2.2. Základní verze prostorového zvuku Object Tracking Sound a dále všechny standardní Samsung technologie současnosti. Q-Symphony pro propojení se soundbarem od Samsungu, zvýraznění dialogů či adaptivní zvuk – ten přizpůsobuje zvuk tomu co sledujete, typicky akční film jsou trochu “divočejší”. Jako obvykle mi investice do soundbaru či jiného externího audio řešení přijde rozumná, nicméně pokud nejste nároční tak tv sama o sobě nezní špatně.

Samsung TV a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

Samsung QN85A

Jaké jsou mezi nimi rozdíly? QN85B má novou verzi operačního systému (což je bohužel zatím spíše nevýhoda), všechny čtyři HDMI porty jsou ve standardu 2.1 (QN85A měla jen jeden). Naopak QN85A měla víc zón lokálního tlumení. Jinak jsou si velmi podobné (nemyslím vzhledem, ale výbavou a schopnostmi). Podle interní specifikace Samsungu a jejich PQI (Picture Quality Index), jsou stejné. Což je popravdě jediné rozumné využití PQI, poznáte zda se u tv něco zásadnějšího změnilo. Pro samotné rozdíly mezi tv nedoporučuji PQI využívat, už jen to že dá Samsung na panel vrstvu pro lepší pozorovací úhly PQI zvýší. Ale stejně ho zvýší i třeba panel s vyšším jasem, podle PQI tedy nepoznáte jaký je mezi těmito televizory reálný rozdíl. Jestli má obraz lepší QN85A nebo QN85B není snadné říct, v některém typu scén jsou na stejno, jinde vede jedna nebo druhá. Rozdíl je opravdu malý a pro zjednodušení bych je v tomto ohledu klidně označil za skoro rovnocenné, s nepatrnou převahou QN85A

Co zůstalo stejné je 100 Hz panel typu IPS (VA u 85 palců), obrazový procesor i maximální jas. Stejně i audio výbava je totožná. Co naopak novější model neumí, je nahrávání tv vysílání. Pokud je to pro vás důležité, tak si dejte pozor. Samsung to letos neumožňuje u žádného modelu pro letošní rok.

Neříkám, že se jedná o totožné tv. Ale rozdíl mezi nimi je tak malý, že pokud vám nejde o to mít víc HDMI 2.1 portů, rozhodně zvažte starší model. Aktuální cena (konec srpna 2022) QN85A je 21 000 Kč, u QN85B je 26 000 Kč. Za mě je to pět tisíc co vám zůstane pro jiné využití. Bohužel QN85A se zvolna doprodává, naštěstí bude cena QN85B dále klesat. Nejpozději okolo vánoc bude také relativně blízko 20 000 Kč, tím jsem si poměrně jistý.

Samsung QN90B

I když to podle číselného označení není tak zřejmé, QN90B je citelně lepší televizor. Také rozdíl v ceně je v tuto chvíli skoro 8 000 Kč. A co je důvodem lepšího obrazu u QN90B? Primárně jde o odlišný typ použitého panelu, QN90B má VA panel a díky tomu citelně vyšší kontrast. A možná trochu překvapivě i vyšší jas. QN90B má rovněž lepší zvládání odrazů světla a celkově je tak lepším televizorem pro sledování během dne v světlejší místnosti.

QN90B má i výrazně lepší pokrytí barevného spektra. Prostě pokud je v rámci vašeho finančního limitu QN90B, bral bych rozhodně ji. Na druhou stranu pokud je QN85B tím nejlepším co vám finanční limit dovolí tak nepropadejte depresi. Ani QN85B není špatná televize. Rozdíl mezi nimi je tak výrazný, že to v reálu nejsou velcí konkurenti.

Samsung Q80B

Toto je naopak model, který je v nabídce Samsungu hned pod QN85B. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ten základní je v typu použité technologie QN85B má technologii miniLED, tedy výrazně vyšší počet stmívacích zón. Odlišný je také typ panelu. Q80B má VA panel, zatímco QN85B u většiny nabídky IPS. Díky miniLED však celkový rozdíl v tmavých scénách není nijak zásadní. VA panel je v tom přirozeně výrazně lepší, ale miniLED u QN85B tento rozdíl výrazně stírá. Podání barev je velmi podobné, barevné přechody jsou lepší u QN85B. Obě mají 100 Hz panel.

Když se podíváte na rozdíl v ceně, tak není tak velký rozdíl jak by se dalo čekat. Q80B je za cca 20 000 Kč, QN85B je za cca 22 000 Kč. Kdybych chtěl televizor čistě do 20 000 Kč, tak Q80B není v ničem zásadněji horší. A nad dvaceti tisíci už se konkurence výrazně přiostřuje. Zvlášť když si uvědomíte, že za 22 000 Kč lze mít výbornou LG C1, v případě že máte strach z OLED tak je tu výtečná LED Sony XR-55X93J.

LG B2

Jasně, jedná se o dvě odlišné technologie. Ale nejspíš oba modely většina kupujících kteří míří na tv této cenové kategorie zváží a porovnají mezi sebou. Ve prospěch LG hraje podání černé, lepší HDR, lepší herní mód a (v tuto chvíli) rychlejší operační systém. Samsung vede v maximálním jasu (důležité pokud sledujete hodně tv ve dne), lepším zvuku (pokud máte externí audio řešení, přestává mít tento rozdíl význam) a (pravděpodobně) v tom jak dlouho vám tv vydrží. Ale i u OLEDU se bavíme pesimisticky o nějakých 8-10 letech+. Za tu dobu budou tv už zase někde jinde.

Klíčovou roli budou v tomto srovnání hrát ceny. V tuto chvíli se pohybuje těsně pod hranicí 27 000 Kč. A kromě situace která preferuje sledování po většinu času pouze ve dne, za mě nedává nákup QN85B smysl, když za stejnou cenu mohu mít B2. Když bude rozdíl alespoň 5 – 6 000 Kč ve prospěch QN85B a bude to pro vás na mezní hranici rozpočtu na novou televizi, tak bych se nebál Samsung doporučit. Osobně bych je však kupoval při ceně blížící se 20 000 Kč, viz. následující řádky.

PS: V tuto chvíli (konec léta 2022) nedává smysl ani jedna a raději se podívejte na jejich předchůdce, kteří mají nižší cenu a přitom nabídnou skoro to stejné. Hlavně aktuálně můžete mít za výrazně lepší peníze LG C1, což je loňský model který je výrazně lepší než obě dvě uvedené.

PS2: Podobné srovnání platí i pro ostatní OLEDy od dalších značek, které spadají do cenové kategorie řady B od LG.

Srovnání parametrů Samsung NeoQLED 4K 2022

Neo je v terminologii Samsungu označení pro miniLED televizory.

QN95BQN90BQN85B
Dostupné velikosti55, 65, 75, 8550, 55, 65, 75, 8555, 65, 75, 85
Rozlišení4K4K4K
Barevná hloubka10 bitů10 bitů10 bitů
Typ paneluVAVAVA
Antireflexní povrchAnoAnoNe
Typ podsvícenípřímépřímépřímé
Podsvícení (interní označení)Ultimate UHD Dimming ProUltimate UHD DimmingSupreme UHD Dimming
Obnovovací frekvence100 Hz100 Hz100 Hz
Ultraširoký pozorovací úhelAnoAnoNe
Dual LEDNeNeNe
HDR (High-Dynamic Range)Quantum HDR 2000Quantum HDR 2000Quantum HDR 1500
Obrazový procesorNeural Quantum Processor 4KNeo Quantum Processor 4KNeo Quantum Processor 4K
Zvukový výkon70 W60 W60 W
SubwooferAnoAnoAno
Konfigurace reproduktorů4.2.24.2.22.2.2
Object Tracking SoundAno (OTS+)Ano (OTS+)Ano
Q-SymphonyAnoAnoAno
Aktivní zesílení hlasuAnoAnoAno
Adaptivní zvukAdaptive Sound+Adaptive Sound+Adaptive Sound+
Operační systémTizenTizenTizen
Wi-FiAnoAnoAno
BluetoothAnoAnoAno
BixbyAnoAnoAno
Herní režimAnoAnoAno
FreeSyncFreeSync Premium ProFreeSync Premium ProFreeSync Premium Pro
G-SYNCNeNeNe
Obraz v obraze (PiP)AnoAnoAno
Ambient módAmbient Mode+Ambient Mode+Ambient Mode+
AI UpscalingAnoAnoAno
HDMI444
USB322
CI slotAno (1)Ano (1)Ano (1)
ARCAnoAnoAno
eARCAnoAnoAno
One ConnectAnoNeNe
TunerDVB-T2CS2 x 2DVB-T2CS2 x 2DVB-T2CS2 x 2

Doporučené nastavení

(platí pro všechny letošní QLED)

Jako vždy to berte toto doporučení jako takový výchozí bod pro další experimenty. Jednotlivé tv (i stejné řady) se od sebe lehce liší, žádný výrobce neprodukuje naprosto identické panely. Rovněž je obraz notně subjektivní disciplína – jak se říká „sto lidí, sto chutí“.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste:

 • Nastavení > Obecné > Nastavení Inteligentního režimu > Optimalizace jasu > vypnout
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 25
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 25
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Zvýraznění kontrastu > vypnuto
 • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Místní ztmavení >standardní (lokální tlumení nejde zcela vypnout)

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEMPOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMP3TXT
MP4MPAPSB
MPEGOGG
MPGWMA
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Přemýšlíte jak vybrat televizi?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.6 Total Score
Samsung QN85B - hodnocení

Pár kroků vpřed, ale také pár jiných zpátky. I tak by se dala označit letošní QN85B. Na jednu (opravdu) lákává miniLED technologie, na druhou stranu (zejména vůči typu použitého panelu) nepřináší mnoho navíc oproti levnějšímu Samsungu Q80B. Nemluvě o tom, že reálně je konkurence velmi těžká - LG C1 a Sony X93J. Přesto si nemyslím, že jde o špatný televizor. Jen má poměrně specifické využití ve kterém v dané cenové kategorii exceluje - sledování spíše ve dne a z většího úhlu. Situace s mění u panelu o velikosti 85 palců, který má jiný typ panelu. Jeho cena je však tak vysoká, že pochybuji o tom že se jich mnoho prodá.

Kontrast
6.5
Pozorovací úhly
7
Barvy
7.5
Konstrukce
8.5
Dynamické scény
8.5
Funkce a výbava Smart tv
7.5
PLUSY
 • vysoký jas
 • na IPS panel překvapivě dobrá černá
 • velmi dobré pozorovací úhly
 • 100/120 Hz panel
 • solidní zvuk
 • všechny HDMI jsou ve verzi 2.1
MÍNUSY
 • agresivní algoritmus lokálního tlumení / pokles zón proti loňsku
 • IPS panel u většiny velikostí
 • nemá Dolby Vision
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

10 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den,

  pořídili jsme si tv Samsung QE65QN85B. Na obrazovce se nám odráží lesky z protějších stěn kde máme prosklená dveřní okna přes celou výšku místnosti. Televizi jsme dlouho vybírali a vůbec nás nenapadlo, jak se to může nepříjemně projevit. S místem na tv nelze hnout.
  Uvažujeme tedy o výměně za QN90, nebo QN95 z důvodu antireflexní obrazovky. Syn nás od této výměny odrazuje s tím, že odrazy a lesky budou s menší čí větší intezitou vždy vidět. Čili máme dotaz jak podle vašeho názoru antireflex úprava obrazovky eliminuje, odstraňuje odlesky na tv, jestli to poznamená nějak výslednou kvalitu obrazu (vyšší míra matu apod.)
  Chválili jste tuto antireflex obrazovku u QN95, je tato obrazovka totožná jako u QN90?
  QN90 charakterizujete jako citelně lepší televizor než QN90, budou prosím znatelné pro nás jako uživatele tv ostatní parametry: HDR 1500 x 2000, OTS+, kvalita obrazu PQI, repráky 4.2.2., 120-144Hz?
  Můžete mi prosím sdělit co je za TV SAMSUNG QN91B? Může to být pro nás řešení?

  Děkuji za informace a názor.
  Hezký den

  • Dobrý den,

   QN90/95B rozhodně pomůže, ale to zda to pomůže problém vyřešit lze jen těžko odhadovat, nedovedu si přesně představit podmínky co máte doma. Z toho jak je to na QN85B výrazné, tak si dovoluji odhadnout, že na QN9xB to také bude patrné i když výrazně méně. QN91B je nepatrně lepší než QN90B, ale rozdíl je minimální. Jestli využijete QN95B záleží na tom co sledujete. Obecně platí, že rozdíly u vyšších řad jsou rozdíly v obraze patrné pokud sledujete opravdu kvalitní zdroj obrazu (4K, Disney+ atd…).

 2. Dobrý deň,

  Chcel som sa opýtať ktorá z daných TV by bola vhodnejšia, nakoľko nemám úplne možnosť pozrieť oba televízory. Išlo by o modely Samsung qe55q80b, Samsung qn85b a Sony XR-55X93J. Aktuálne som vrátil model qe55q80b, obraz aj zvuk mal dosť vyhovujúci až kým nedošlo na rýchlejšie scény, tam ma táto TV veľmi sklamala, neviem, či to bolo spôsobené zlým kusom alebo iba určitými nastaveniami. Na danú TV sa nedalo pozerať, strašne trhalo s obrazom a nevedel som to žiadno vyriešiť, tak som danú TV vrátil s tým, že mi nevyhovuje. Takže keď mám možnosť vybrať si znovu, tak som si povedal, že by som si teda ešte trochu priplatil a objednal by som qn85b. Na Slovensku je táto TV o nejakých 100€ drahšia ako qe55q80b ale pokiaľ to stojí za dané peniaze, tak nevidím v tom problém. Vaše recenzie som pozrel ale stále sa neviem rohodnúť. Do výberu som dal ešte aj Sony XR-55X93J nakoľko by tam mala byť plynulosť pohybu na veľmi slušnej úrovni. Aktuálne sa sony aj qn85b pohybujú na rovnakej cenovej úrovni. Väčšinu času pozerávam buď skylink, takže väčšina programov aj tak beží iba v HD ale zasa rád si pozriem aj nejaký ten 4k film v lepšej kvalite a sem tam si zahrám PS5. Najviac rozhodujúce je pre mňa plynulosť pohybu, či už vo filmoch alebo často aj v športe. Pokiaľ ste mali možnosť vidieť tieto TV naživo, ktorú by ste odporučili? Samsung aktuálne dosť znižuje ceny, tak veľmi silno uvažujem o tej qn85b ale určite si nechám poradiť. Cena qn85b(800€), XR-55X93J(760€) a qe55q80b(690€). Určil som si, že strop koľko som ochotný dať je tých 800€.

  • Dobrý den,

   ohledně špatného pohybu u Q80B, už mi to tu reportovali dva zákazníci a u obou pomohla výměna toho kusu za nový. Nicméně pro jistotu bych doporučil zkusit se na tu stejnou tv kouknout i na prodejnu. Vnímání plynulosti je dost subjektivní. Příplatek 100 euro za Samsung qn85b rozhodně stojí za to. Sony XR-55X93J nabídne ze všech nejlepší obraz u 4K filmů (netflix atd..), naopak Samsung bude lepší na hry (zmiňujete herní konzoli). Já osobně nejvíc sleduju filmy, bral bych Sony.

 3. Pěkné, ale jak máte porovnaní těch tří TV tak u 85B máte napsaný VA panel, ale má IPS

  • Dobrý den,

   kde máte na mysli? V úvodní části je zmíněno, že krom 85 palců se jedná velice pravděpodobně o IPS.

 4. Dobrý den,

  pročítal jsem Vaše recenze na různé TV v naději, že mi to usnadní výběr. Bohužel se stále nemohu rozhodnout pro nejlepší poměr cena/výkon. Konkrétně zvažuji LG OLED55C11 – cena 23 490 Kč, Sony XR-55X93J – 18 191 Kč nebo Samsung QE55QN85B – 26 990 Kč (U Samsungu je nutné podotknout, že hlavním tahákem je akce, kdy bychom v rámci nabídky k TV pořídili i Soundbar Q série s Dolby Atmos HW-Q930B za 1 Kč).

  Dle přečtených recenzí mi jako nejlepší volba vychází TV od Sony, DTS, Dolby Vision. Následuje TV od LG, která se zdá být také velice dobrým řešením s Dolby Vision bez DTS. Jako poslední variantu bych viděl TV od Samsungu, která nemá Dolby Vision and DTS a do výběru jsem ji zařadil spíše jen kvůli soundbaru, který je možná až zbytečně moc velký.

  Koupě kterékoliv z TV pro nás bude velkým skokem, aktuálně starý model Samsung HQ. Hlavní využití bude pravděpodobně sledování filmů Netflix, HBO Max, Disney občas klasické TV vysílání. Tím, že jsme doposud neměli TV ani s jednou zmiňovanou technologií Dolby Vision či DTS, nedokážu posoudit jak velká je jejich přidaná hodnota, zejména DTS je pro mě velkou neznámou?

  Co myslíte, jaké by bylo Vaše doporučení na základě výše uvedeného? Případně se nebráním i úplně jiné TV. Mnohokrát děkuji za radu.

  • Dobrý den,

   dokázal jste to shrnout velmi pěkně, pokud berete pro pořadí poměr ceny a výkonu, tak s tím souhlasím. Bez kontextu ceny je za mě C1 lepší než X93J. QN85B stojí víc vzadu oproti oběma, ale chápu lákadlo nízké ceny (soundbar „zdarma“). DTS příliš řešit nemusíte (pokud nevíte o co jde), je to formát audia ve kterém je zvuk u některých Blu-ray či jejich ripů. V případě, že ho tv nepodporuje ho dokáže přehrát v základní Dolby Digital (což může být pro majitele drahých audio soustav zklamaní). Čistě z pohledu obrazu a ceny bych doporučil Sony, ale chápu že soundbar za 15K+ komplikuje rozhodování…

 5. Dobrý den,

  za mě:

  oba jsou to VA panely, stejný operační systém. Philips má Ambilight, líbivější zpracování (subjektivní), lepší zvuk. C835 záruku o které píšete a při výchozím nastavením o trochu lepší obraz. Při troše experimentování ho Philips rozhodně dorovná. Velmi slušné 65 LED za nějakých 27 000 Kč, to platí pro obě z nich. Ta cena je vážně slušná. Samsung QN90B je za mě pořád o něco lepší, ale rozhodně to nestojí za těch 10 000 Kč co aktuálně stojí navíc.

 6. Vzhledem k vyšším cenám zn. Samsung váhám mezi tv Philips 65PML9506 a TCL 65C835. U první vidím jako bonus ambilight u druhé 5 let záruku. Jinak se mi zdají víceméně podobné. Jak jsou na tom po obrazové stránce? podobně nebo je některá v něčem lepší? V různých akcích se dají obě pořídit v rozmezí 25-27tis.

  Děkuji za radu.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo