Recenze televizoru Samsung QN95B (QE55QN95B, QE65QN95B, QE75QN95B a QE85QN95B)

Televizor kombinující bohaté barvy díky technologii Quantum Dots a velkého počtu zón pro lokální tlumení. To je lákavé. Loňská QN95A byla celkově tou zatím nejlepší LED tv jakou jsem viděl. Neznamená to, že je nejvhodnější pro všechny kupující. Ale její technické parametry i výsledný obraz jsou skutečně dechberoucí. Jsem zvědavý zda ji letošní QN95B překoná. A jaké má slabé stránky. 🙂

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy10 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieQLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2022
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P393 %
Pokrytí spektra Rec.202074 %
Výška70,7 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka1,8 cm
Výška (včetně podstavce)77,7 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)29,8 cm
Váha24,2 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin93 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Input lag v herním módu6 ms

Vzhled

Ačkoliv většina moderních televizorů vypadá velmi podobně, přeci jen jsou patrné drobné rozdíly, zejména u modelů ze špičky nabídky. A jedním z nich je i QN95B. Tenký stříbrný rámeček okolo obrazovky a hlavně jednoduchá kovová (z krásného hliníku) noha stojanu, která dává prostor 7 cm (na výšku) pro umístění soundbaru aniž by zasahoval přímo do obrazovky. Není to tolik, aby se do tohoto rozměru vešel každý soundbar, ale na druhou stranu se nemálo z nich do tohoto prostoru vejde.

Přímé podsvícení je poměrně náročné na fyzický prostor a nejspíš i to je důvod proč Samsung u tohoto modelu přichází (opět) se svým One Connect Boxem. Ten obsahuje většinu potřebné elektroniky a díky tomu může být hloubka obrazovky o něco menší. Zajímavé je, že kromě QN95B a pak 8K televizory nabízí One Connect Box. Zbytek letošní nabídky ho do vínku nedostane. One connect box se postupem let postupně zmenšuje, ale pořád zabírá docela dost místa. je to pochopitelné, protože obsahuje i napájení pro poměrně hladový miniLED panel.

Díky tomu má celý panel méně než dva centimetry. Čistě z estetického hlediska je to naprosto úžasné. Tahle tv je prostě dělaná na to aby někomu visela doma na zdi. Tam je její místo a tam bude vypadat nejlépe. Zpracování i použité materiály jsou znatelně lepší než u Samsungu Q80B, který jsem měl možnost vidět nedávno.

Z pohledu konektivity najdeme čtyři HDMI 2.1 porty (eARC podporuje třetí z nich). To asi nikoho nepřekvapí, když je podobná výbava součástí i nižších modelových řad. Jak je u top modelů u Samsungu zvykem, i zde najdete One Connect Box. Kouzelná krabička do které vedou všechny konektory (včetně napájení) a z One Connect Boxu vede jeden kabel do televizoru. Toto řešení je úchvatné zejména za situace, kdy máte televizor umístěn na držáku na zdi.

Dále tu máme tři USB porty, optický audio výstup, síťový konektor (pochopitelně je tu i Bluetooth a Wi-Fi) a jako tradičně tu není konektor pro sluchátka. Dále 1 CI slot a také dvojitý televizní tuner, ten však přináší jedno omezení o kterém si řekneme v sekci o operačním systému.

Kvalita obrazu

Díky bohu se jedná o VA panel. Což v kombinaci s vysokým počtem stmívacích zón – v 55 palcích máme k dispozici 576 (36×16) zón (65 palců jich má 720) lokálního tlumení znamená že se můžeme těšit na výtečný kontrast. Jasně, samotný počet není zcela rozhodující (a existují i televizory, které mají zón více), ale třeba proti Samsungu Q80B a jeho 48 zónám je to rozdíl naprosto brutální. Což znamená, že halo efekt je po většinu času nepřítomný. Ano, miniLED v tomto ohledu (poměrně logicky) nemůže být na stejné úrovni jako OLED, ale oproti konvenčním LED televizorům je pokrok znatelný. Raději však zopakuji, že MiniLED se (minimálně zatím) nedokáží bloomingu zcela vyhnout. Pokud je to pro vás problém nezbývá vám než OLED (či zůstat u staré plazmy).

Dejte si však pozor, pokud tv sledujete pod větším úhlem. Zatímco barvy (blednutí) jsou díky rozšířeným pozorovacím úhlům na poměrně vysoké úrovni, ale lokální tlumení je při pohledu z úhlu citelně horší. Podsvícení je mnohem více patrné a výsledný dojem je až rušivý. Rovněž algoritmus (logika) lokálního tlumení není na takové úrovni jako třeba u Sony. Komplexnější scény (když se světlý objekt pohybuje tmavou scénu, nebo je těchto objektů více) sráží dojem lehce domů. Řešení konkurence je v tomto ohledu více konzistentní, nejsou takové rozdíly mezi náročnou a “běžnou” scénou. Nicméně do karet QN95B pořád hraje velmi vysoký počet zón. Sony tolik nenabízí.


 

V tuto chvíli se u televizoru objevuje bug, který způsobuje nefunkčnost lokálního tlumení. Příčinu se mi nepodařilo zjistit, vliv na obraz je však citelný. Pro nápravu musíte přístroj vypnout a zapnout. Samsung o něm rozhodně ví, na komunitních fórech je hlášený poměrně často. Věřím, že se některým z dalších updatů podaří ho odstranit, jen doufám že to nebude trvat moc dlouho. Mimochodem u lokálního tlumení se mi líbí práce s titulky (většina z nás je má bílé), kdy je vidět že si dává pozor aby je ponechal hezky čitelné ale současně je moc nepodsvěcoval. Hezká práce.

Výchozí kontrast odpovídá VA panelu s lepšími pozorovacími úhly, takže lehce přes 3 300 :1. Jak asi tušíte, tak 592 zón lokálního tlumení posune tuhle parádu o kus dále. Bavíme se tu o hodnotách blížících se 30 000 : 1. To je nádherné číslo.

Jako obrazový procesor se využívá Neural Quantum Processor. Oproti „horšímu“ Neo Quantum Processor 4K, který najdete u ostatních miniLED televizorů od Samsungu, umí využívat interní databázi Samsungu a podle ní upravovat výsledný obraz. Jak přesně to funguje nevím. Nepředpokládám, že se pro každý zobrazený snímek volá nějaká vzdálená DB. Osobně nevidím mezi oběma zmiňovanými procesory zásadní rozdíl. Věřím tomu, že Neural může být o drobný kousek lepší. Nutno přiznat, že přesnější (detailnější) obraz je u klasického SDR. Jak je to možné? V případě HDR je znát agresivnější práce lokálního tlumení a daní za to je občasné ztráta detailů.

Největší výzvou u obrazovek s přímým podsvícením je totiž balanc mezi detaily ve tmavých scénách a podáním černé. Protože v reálu je velké množství scén spíše polotmavých a s ohledem na větší velikost zón (což miniLED do jisté míry kompenzuje), tak často nemůže být zóna kompletně ztmavena, ale musí pokrýt současně černou i nějakou jinou barvu. A Samsung dlouhodobě tíhnul spíše k minimalizaci bloomingu (tedy kvalitní černé) a to i za cenu ztráty detailů v takovýchto scénách. Letos se rozhodně posunul více k zobrazování detailů a přitom bez zásadnějšího dopadu na podání černé. Za toto zlepšení jsem moc rád. Jak píši v předešlém odstavci u HDR to pořád není úplně ideální, ale pokrok proti loňské řadě je znatelný.

Jak možná víte, tak jedním z nedostatků VA panelů jsou horší pozorovací úhly (v porovnání s IPS nebo OLED panely). U vyšších řad LED/LCD televizorů (nejen u Samsungu) se to řeší pomocí tzv. ultraširokých pozorovacích úhlů. Což je taková úprava panelu, díky které nedochází tak rychle k vyblednutí černé barvy při pohledu ze strany. Nevýhodou je vyšší cena a lehká ztráta kontrastu. Přínosy však rozhodně převažují a QN95B můžete bez obav použít i ve větších místnostech, kdy na tv nekoukáte zpříma. Jen pozor, že je pak mnohem víc patrný blooming u podsvícení o kterém píši o pár odstavců výše.

Upscalling, tedy převod z nižšího rozlišení do vyššího (typicky tv vysílání) je zase o kousek lepší než loni. Vždycky píšu, že tohle umí velké značky na velmi podobné úrovni. Tedy striktně vzato Panasonic a Sony možná klasicky jsou kousek napřed, ale Samsung každý rok dělá tenhle rozdíl menší a menší. Pokud sledujete hodně obsahu který je nativně v nižším rozlišení – zkuste přidat pár bodů u nastavení ostrosti (jedno z nastavení obrazu). Uvidíte co všechno obrazový procesor dokáže.

Ačkoliv se jedná o plně desetibitové panely, tak Samsung stále neumí funkci jemné gradace barev (Smooth Gradation). Hlavní konkurenti jako LG a Sony ji oba zvládají. Ta zejména u více komprimovaného obsahu (což jsou třeba i filmy na Netflixu) dokáže hladší a čistší barevné přechody.

Pokrytí barevného spektra je možná o kousek níže než jsem čekal. Standard DCI-P3 má 93 % a Rec.2020 má 71 %. Nejsou to nijak špatné hodnoty, ale úplná špička také ne. A upřímně od top 4K QLED bych zrovna tady očekával více. Možná slabší kousek. Celkově mi barvy přijdou velmi povedené, snad jen obličeje u lidí jsou trochu víc růžové než je zdrávo.

Pohybové scény jsem u Samsungu chválil už minulý rok (stal se tam slušný pokrok). Letos je musím pochválit zase, protože jsou za mě skoro identické. Opět platí, že se jedná o dost subjektivní vlastnost a někomu třeba více vyhovuje MotionFlow od Sony. Za mě je to jako u toho upscallingu. Rozdíly mezi top značkami se zmenšují a ani teď nejsou nijak závratné.

Když jsme u toho, tak Samsung má (u dražších řad) asi nejlepší zvládání slunečních odlesků na trhu. Je to doslova černá díra, která polyká sluneční paprsky. Takže i když máte doma extra prosvětlenou místnost, s QN95B se nemusíte bát. V tuto chvíli vás asi napadá o jaké maximálně hodnotě jasu se zde bavíme. QN95B přesahuje magickou hranici 1 500 nitů. Díky tomu můžete užívat HDR i za jasného dne. A spíše ve světlejší místnost s dominantním sledování tv během dne. To je přesně to určení kde tenhle Samsung vynikne a jen málokdo mu dokáže konkurovat. Ne že by se pro jiná určení nehodil, jen v nich nemá dominanci.

Navzdory úžasným hodnotám jasu si stále myslím, že pro večerní sledování filmů ve vysoké kvalitě je nejlepší OLED. Z jednotlivých čísel a parametrů to není tak zřejmé, ale naživo je rozdíl patrný. Naštěstí si tento fakt letos uvědomil i Samsung a po letech odmítání to vzdal a zařadil jeden OLED (přesněji QD-OLED) do svojí nabídky.

A když jsme u HDR, tak si pořád musím postesknout na fakt, že stále Samsung nepodporuje Dolby Vision. Co naplat, že umí obdobně schopné HDR10+, když podpora tohoto formátu mezi tvůrci je výrazně menší. Dále televizor podporuje HDR10 a HLG.

Co to znamená? Že pokud chcete večery trávit u Blu-ray, 70 gigových stažených filmů nebo si užívat exkluzivní produkci Netflixu či Disney+ v plné kvalitě, tak to u Samsungu nepůjde. Teď je důležité, abych se vyjádřil jasně. U 95 % filmů nebo seriálů na Netflixu nepoznáte rozdíl jestli si je pustíte na Samsungu v HDR10 nebo na Sony v Dolby Vision. Ale u té části produkce kdy se do výroby investoval dostatek peněz – Stranger Things, nový Sandman atd.. Tak je rozdíl patrný a Samsung bude trochu horší.

Na druhou stranu, pokud tv plánujete využívat zejména pro hry tak se karta obrací. Není moc lepších herních televizorů než Samsung. Bleskurychlá odezva okolo 10 ms, input lag je 6 ms. Čtyři HDMI porty typu 2.1 – takže pokud máte jak nový Playstation, tak i Xbox, můžete je mít zapojeny současně a není nutné přepínat podle toho na čem chcete zrovna hrát. 100 Hz panel, FreeSync i VRR. Myslím, že hráči se nemají na co stěžovat ba naopak. To jak je tento segment kupců pro Samsung důležitý dokazuje i to jak se snaží rozšiřovat herní nastavení, kdy si můžete obraz snadno nastavit na nějaký typ hry – akční, strategie atd.. Pokud máte televizor v herním módu, tak stisknutím tlačítka play/pauza spusíte toto nastavení – Game Bar.

Bohužel i letos platí, že herní mód doslova „devastuje“ kvalitu obrazu. Obecně platí, že v honbě za co nejnižším input lagem tv obětují hodně procesů a technik na úpravu obrazu. Samsung je vypne snad úplně všechny. Což má za následek velký rozdíl mezi tím jak vypadá obraz v herním režimu a jak v jiných.

Systém

Letos tu máme (jako každý rok) novou verzi operačního systému Tizen. Z verze 6 se posouváme na Tizen 6.5. A i když by mohla změna druhé číslovky naznačovat že jde o nějakou větší změnu, tak tomu tak není. Rozdíl je patrný na první pohled. Samsung přešel od hlavního spodního menu do několika pruhů s jednotlivými možnosti / kanály / službami. Víc se tím přibližuje ostatním tv operačním systémům. Bohužel jako každý rok, i letos je nová verze operačního systému určena pouze pro tento modelový rok. Loňské (ani jiné) modely se updatu nedočkají.

Nové rychlé menu pro zapnutí herních funkcí, ještě snadnější propojení počítače či notebooku s tv (reakce na obří množství home office všude po světě), snadná podpora video callů (ze stejného důvodu) a pár nových aplikací typu Samsung Health. Zachována zůstává podpora Apple AirPlay 2, bohužel podpora všemožných chytrých pomocníků do domácnosti – Google Assistant, Amazon Alexa atd… aktuálně není pro evropský trh. Snad se to v budoucnu pomocí některého z updatů změní. Na druhou stranu je u nás využití těchto technologických hraček výrazně menší než v zahraničí.

Co se mi na Tizenu dlouhodobě líbilo, je jeho rychlost. Opravdu se jednalo asi o nejvíc optimalizovaný a rychlý systém. Musím však přiznat, že letos došlo v tomto ohledu ke zhoršení. Ne že by byl vyloženě pomalý, ale je pomalejší a občas dokonce k několika sekundovému zaseknutí. Tyto vlastnosti dosud charekterizovaly spíše AndroidTv (GoogleTV), než Tizen. Věřím, že se v některém z dalších updatů podaří situaci napravit, ale aktuálně je to prostě horší než loni. Co je pořád rychlé je zapnutí/restart televizoru. Tam se opravdu jedná o jednotky sekund a nikoliv o malé desítky jako u AndroidTv.

Struktura menu a jejich nastavení je spíše osobní preferencí, každý výrobce to má trochu jinak a chce to chvíli cviku než si zvyknete. Jistě, nabídka aplikací možná není tak extrémní jako u AndroidTV (stejně jako svoboda v nastavení – aka tisíckrát jmenované Kodi), ale zase AndroidTV v rychlosti na Tizen prostě nemá.

Důležité je také zmínit, že v našich lokálních podmínkách má Tizen opravdu širokou podporu mezi lokálními produkty. Disney+, Netflix, Youtube atd.. nikoho nepřekapí, to je samozřejmé u všechn značek. Ale Voyo, O2 tv, T-mobile TV Go, Kuki, Seznam.Tv, Mall.tv, Lepsi.tv, sledovani.tv, telly, isport.cz a mnoho dalších co Samsung u Tizenu má, zas tak běžné nejsou.

Všechny televizory z řady QLED (tedy i Q80B) nabízí virtuálního asistenta Bixbyho. Kdo vlastní mobilní telefon od Samsungu, tak ho nejspíše zná. Pro ty ostatní, vysvětlím že se jedná o službu podobnou Siri od Applu, Alexe od Amazonu či Google Assistant. Bohužel komunikuje pouze anglicky. Umí toho docela hodně – „open Netflix“, „close Disney+“, „change source to HDMI 3“ atd… V praxi však většinu věcí uděláte podobně rychle s dálkovým ovladačem, navíc hlasové ovládání není tak snadné. Pokud máte v místnosti malé (a hlasité) děti. Ale možná jsem jen staromilec a skeptik 🙂

Dálkové ovládání má (stejně jako loni) malý solární panel. Vtipná věc, je že je na zadní straně. Chápu, že z pohledu designu je to pochopitelné, ale z pohledu praktičnosti to smysl nedává. Aby fungoval a ovladač se skrze něj dobíjel, musíte ho mít aspoň čas od času otočený vzhůru nohama. Naštěstí lze tuhle hru na ekologii vyřešit za pomoci USB-C kabelu, kterým lze ovladač nabít. Za to si Samsung zaslouží pochvalu a osobně mi to dává mnohem větší smysl než dobíjení skrze solární panel. Ještě doplním že USB-C kabel není součástí balení, ale většina domácností ho doma mít bude. 

Budu to zmiňovat ještě dále v textu, ale opakování je matka moudrosti. Samsung už mnoho let nepodporuje kodek xvid. Co to znamená? Typicky se jedná o starší filmy ve velikosti “1 CD”, které jste možná někdy stahovali ze služeb typu uložto. Znám hodně lidí, co tak mají uloženou sbírku pohádek či jiné poklady. Na druhou stranu se jedná o skutečně prehistorický kodek (v dnešní době) a filmy v něm uložené nevypadají na velkých televizorech vůbec dobře. Posledních deset let se však tento kodek skoro nevyužívá. Další věcí s kterou si Samsungu neumí poradit je zvuk ve formátu DTS. Opět se týká převážně některých “stažených filmů” a také některé Blu-ray disky mají zvuk v tomto formátu. Pokud netušíte co tyto zkratky znamenají, nejspíš to na vás nebude mít žádný dopad.

Má dvojitý tuner, ale pozor! Stejně jako ostatní letošní Samsungy neumí (v ČR, třeba německé modely do umí) nahrávat televizní vysílání. Dvojitý tuner tak využijete jen pro funkci PiP – PictureinPicture, kdy se vám na obrazovce mohou zobrazit současně dva různé televizní kanály.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota G. Neděste se. V loňském roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 190 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 380 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu (a ta se nyní může hodně, lišit podle toho zda máte fixovanou cenu, nebo platíte aktuální vysoké ceny). Ale když budu brát v potaz cenu dejme tomu 7 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 2 700 Kč.

Zvuk

70 W 4.2.2 systém je rozhodně nadstandard i na poměry “lepších” televizorů. Stejně jako nejvyšší verzi OTS (Object Tracking Sound+), který by měl nabízet ten nejlepší prostorový zvuk co Samsung umí. V praxi funguje docela dobře pokud scéna neobsahuje hodně bassů. Pokud obsahuje (viz letošní „metalová“ scéna na střeše karavanu ve Stranger Things), tak dochází k citelnému zkreslení. Rovněž když je zvuk hluboký (při vyšší hlasitosti), má přístroj tendence k znatelným vibracím.

Pokud jde o prostorovost tak nemůžete počítat s reálným prostorovým zvukem (když jsou jednotlivé reproduktory fyzicky rozmístěny v prostoru), ani s přesnou polohou (když zdroj zvuku odpovídá pozici objektu na obrazovce), ale rozhodně tam slušný náznak prostorovosti je a pokud nejste zvyklí na propracovanější audio systém, tak budete kvalitou možná i překvapeni. Přesto bych k televizi takovéto kvality a schopností doporučil adekvátní externí audio řešení.

Jednou z možností je využít funkce Q-Symphony, která umožňuje propojit schopnosti soundbaru od Samsungu a interních reproduktorů na televizoru. Věřím, že se může jednat o působivou kombinaci. Ze zvukových standardů podporuje Dolby Digital a Dolby Atmos. Nepodporuje DTS, DTS HD nebo DTS:X.

Samsung TV a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

LG C2

Jasně, jedná se o dvě odlišné technologie. Ale nejspíš oba modely většina kupujících kteří míří na tv této cenové kategorie zváží a porovnají mezi sebou. Ve prospěch LG hraje podání černé, lepší HDR, lepší herní mód a (v tuto chvíli) rychlejší operační systém. Samsung vede v maximálním jasu (důležité pokud sledujete hodně tv ve dne), lepším zvuku (pokud máte externí audio řešení, přestává mít tento rozdíl význam) a (pravděpodobně) v tom jak dlouho vám tv vydrží. Ale i u OLEDU se bavíme pesimisticky o nějakých 8-10 letech+. Za tu dobu budou tv už zase někde jinde.

Klíčovou roli budou v tomto srovnání hrát ceny. V tuto chvíli se obě pohybují těsně pod hranicí 45 000 Kč. A kromě situace která preferuje sledování po většinu času pouze ve dne, za mě nedává nákup QN95B smysl, když za stejnou cenu mohu mít C2. Když bude rozdíl alespoň 3 – 4 000 Kč ve prospěch QN95B a bude to pro vás na mezní hranici rozpočtu na novou televizi, tak bych se nebál Samsung doporučit.

PS: V tuto chvíli (konec léta 2022) nedává smysl ani jedna a raději se podívejte na jejich předchůdce, kteří mají skoro poloviční cenu a přitom nabídnou skoro to stejné.

PS2: Podobné srovnání platí i pro ostatní OLEDy od dalších značek, které spadají do cenové kategorie řady C od LG.

Samsung QE55S95B

Možná největší dýku do zad QN95B vráží konkurence z vlastní stáje a to novinka v podobě QD-OLED. Ačkoliv je průměrná cena skoro 50 000 Kč, tak v několika obchodech je reálně zlevněna tak že stojí skoro to co QN95B. A přitom je to o třídu lepší televizor. Nevýhodu v podobě nepříliš povedeného letošního updatu operačního systému mají stejnou, ale QD-OLED přináší dokonalou černou bez náznaku bloomingu a k tomu i barvy QLED. Zatím jsem ji měl možnost vidět jen krátce, ale ten rozdíl oproti QN95B je znát na první pohled. Pokud chcete špičku od Samsungu, počkejte si až za nějakých 45 000 Kč půjde koupit Samsung QE65S95B a myslím že budete nadšeni.

Sony X95K

MiniLED od Sony a přímá konkurence? No, nejsem si jistý. V první řadě bych chtěl říct že X95K začíná na 65 palcích. Vlastně se pořád reálně čeká na uvedení na trh (není dosud skladem), takže je tu jen úvodní cena. A ta je 88 000 Kč. Musíme tedy srovnávat s cenou 65QN095B a ideálně ještě tou zaváděcí. Ta byla 75 000 Kč. Nyní se pohybuje okolo 63 000 Kč. Neřeším tady fakt, že pod 50 000 Kč můžete mít třeba Sony XR-65A83J.

Pojďme se podívat čistě na rozdíl proti Sony vs Samsung. U Sony najdete navíc Dolby Vision, propracovanější techniky jako Smooth Gradation, DTS atd.. Stojí to za ten cenový rozdíl mezi nimi? Dovolím si tvrdit, že vždy bude minimálně 5 000, spíše ale 8-10 000 Kč. Čistě z pohledu ceny a hodnoty je efektivnější Samsung. Navíc pokud jsou pro vás výše uvedené věci důležité, stejně se nejspíš budete dívat na nějaký OLED. Nabídne lepší obraz za nižší cenu.

Dokud Sony něco neudělá s extra vysokou cenu u X95K, tak se obávám že má jen malou šanci se nějak výrazněji prosadit.

Samsung QEQN90B

Co ztrácíme oproti vyšší řadě? Slabší obrazový procesor Neo Quantum Processor 4K, audio má 60 W (ale pořád 4.2.2) a jen dva USB porty místo tří. A pochopitelně One Connect Box. Pořád však máme antireflexní vrstvu, ultra široký pozorovací úhel nebo 100 Hz panel. Otázkou je, zda bude jas na stejné úrovni, ale výrazně nižší bych ho nečekal. Fakticky tedy rozdíl nebude nijak značný, takže půjde primárně o rozdíl v ceně.

Aktuálně je to 38 000 (QN90B) oproti 44 000 Kč u QN95B. Jasně, za tyhle podmínky nemá cenu nákup ani jedné z nich. Otázka co se nabízí kolik dává smysl si připlatit za QN95B. Takto – čistě z pohledu obrazu ten rozdíl není zásadní. Osobně bych za QN95B připlatit tak maximálně 2 000 Kč. Pochopitelně pokud toužíte po One Connect Boxu, nic jiného než QN95B vám nezbývá. Pokud ne, tak QN90B je zajímavou alternativou.

Samsung QEQN95A

Loňský model a předchůdce. A znova ta ohraná písnička. Vlastně velmi podobná tv – v něčem o fous lepší, v něčem lehce horší. Ale o co jde především, tak výrazně levnější. Lze ji mít za necelých 30 000 Kč. Bohužel už pomalu mizí z trhu, ale dokud bude v prodeji a QN95B nebude stát max o 1 – 2 000 Kč více, tak není co řešit. Berte QN95A (případně lehce horší, ale zato dostatečně dostupnou QN90A).

Srovnání parametrů Samsung NeoQLED 4K 2022

Neo je v terminologii Samsungu označení pro miniLED televizory.

QN95BQN90BQN85B
Dostupné velikosti55, 65, 75, 8550, 55, 65, 75, 8555, 65, 75, 85
Rozlišení4K4K4K
Barevná hloubka10 bitů10 bitů10 bitů
Typ paneluVAVAVA
Antireflexní povrchAnoAnoNe
Typ podsvícenípřímépřímépřímé
Podsvícení (interní označení)Ultimate UHD Dimming ProUltimate UHD DimmingSupreme UHD Dimming
Obnovovací frekvence100 Hz100 Hz100 Hz
Ultraširoký pozorovací úhelAnoAnoNe
Dual LEDNeNeNe
HDR (High-Dynamic Range)Quantum HDR 2000Quantum HDR 2000Quantum HDR 1500
Obrazový procesorNeural Quantum Processor 4KNeo Quantum Processor 4KNeo Quantum Processor 4K
Zvukový výkon70 W60 W60 W
SubwooferAnoAnoAno
Konfigurace reproduktorů4.2.24.2.22.2.2
Object Tracking SoundAno (OTS+)Ano (OTS+)Ano
Q-SymphonyAnoAnoAno
Aktivní zesílení hlasuAnoAnoAno
Adaptivní zvukAdaptive Sound+Adaptive Sound+Adaptive Sound+
Operační systémTizenTizenTizen
Wi-FiAnoAnoAno
BluetoothAnoAnoAno
BixbyAnoAnoAno
Herní režimAnoAnoAno
FreeSyncFreeSync Premium ProFreeSync Premium ProFreeSync Premium Pro
G-SYNCNeNeNe
Obraz v obraze (PiP)AnoAnoAno
Ambient módAmbient Mode+Ambient Mode+Ambient Mode+
AI UpscalingAnoAnoAno
HDMI444
USB322
CI slotAno (1)Ano (1)Ano (1)
ARCAnoAnoAno
eARCAnoAnoAno
One ConnectAnoNeNe
TunerDVB-T2CS2 x 2DVB-T2CS2 x 2DVB-T2CS2 x 2

Doporučené nastavení

(platí pro všechny letošní QLED)

Jako vždy to berte toto doporučení jako takový výchozí bod pro další experimenty. Jednotlivé tv (i stejné řady) se od sebe lehce liší, žádný výrobce neprodukuje naprosto identické panely. Rovněž je obraz notně subjektivní disciplína – jak se říká „sto lidí, sto chutí“.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste:

  • Nastavení > Obecné > Nastavení Inteligentního režimu > Optimalizace jasu > vypnout
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 25
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 25
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Zvýraznění kontrastu > vypnuto
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Místní ztmavení >standardní (lokální tlumení nejde zcela vypnout)

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEMPOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMP3TXT
MP4MPAPSB
MPEGOGG
MPGWMA
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Jaké jsou levné a přitom kvalitní televizory??

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.3 Total Score
Hodnocení Samsung QN95B

Na jednu stranu fantastický televizor s vysokým jasem, skvělými barvami a bohatou výbavou. Na druhou stranu mu stále chybí pár více či méně důležitých věcí co konkurence umí - Dolby Vision, Smooth Gradation. K tomu přidejte nepříjemný bug týkající se lokálního tlumení (i když věřím, že bude brzo odstraněn). Navzdory těmto nedostatkům je to asi nejlepší 4K LED televizor současnosti. I když to není ani náhodou tak velký skok jako s uvedením miniLED v loňském roce. Pár věcí se podařilo vylepšit, část bohužel zkazit. Přesto (a kvůli výši zmiňovaným věcem) dovedu pochopit proč si někdo raději vybere OLED či LED od Sony nebo Panasonicu. Vždy silně zvažte, k čemu budete tv nejčastěji používat. A na základě toho vyberte ten správný model. Žádný není dokonalý a každý má i svoje slabé stránky.

Kontrast
9
Pozorovací úhly
7
Barvy
8
Konstrukce
9
Dynamické scény
8.5
Funkce a výbava Smart tv
7.5
PLUSY
  • vysoký jas
  • velmi dobrý obrazový procesor
  • bohatá výbava
  • fantastická antireflexní vrstva
MÍNUSY
  • lokální tlumení občas zlobí (bugy + pohled z úhlu)
  • nemá Dolby Vision a DTS
  • operační systém je pomalejší než loni (možná pomůže update)
  • HDR vypadá pořád lépe na OLEDu
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

22 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
  1. DOBRÝ DEN pane Pokorný. Kdyby jste měl možnost v současné době koupit qe65QN95a a qe65QN95b za stejnou cenu cca 30tisíc, kterou byste zvolil? Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den,

      při stejné ceně bych bral novější model (QN95B), ale z pohledu obrazu je rozdíl minimální.

  2. Dobrý den, děkuji za článek. Chci se zeptat, jestli je nějaký rozdíl mezi QE65QN95B a QE65QN95BATXXH, či jde jen o specifikaci trhu, pro který je model zamýšlen. Děkuji.

    • Dobrý den,

      QE65QN95BATXXH je plné kódové označení, ale s ohledem na snadnost zapamatování a vyslovení se používá zkrácená podoba QE65QN95B. Teoreticky může existovat jiné verze s dlouhým kódem (např. QE65QN95BATXXI – tento kód je smyšlený), typicky jsou to varianty určené pro prodej v nějakém konkrétním velkém elektro řetězci.

  3. Zdravím.Niekde som čítal,že pri modeli QN95B je dlžka kábla ku one connect boxu len 2 metre,potreboval by som dlhší ak existuje.A ešte otázka k inému modelu.Na stránke Crast.net pri modeli QE 55QN91BATXXC je uvedené,že má USB rekordér a aj slúchadlový výstup.Je to asi model pre nemecký trh….Bude fungovat aj u nás,alebo je to taký ístý model ako QE 55QN91B…Dík za skorú odpoved.

    • Dobrý den,

      delší kabel koupit jde (přímo od Samsungu, nebo Alza, Datart atd.. Nicméně cena je okolo 4-5 000 Kč. Ano v Německu mají modely možnost nahrávání (holt jsme asi specifický trh), ale osobní zkušenost s tím zda to bude fungovat v ČR nemám. Jako velice pravděpodobně by mělo, bude to nejspíše jen softwarové omezení. Ale nechci tvrdit že to bude na 100 % když jsem to nezkusil. Pokud tv z Německa nakonec koupíte, budu moc rád za info zda vše fungovalo jak mělo.

  4. Tak jsem koupil Samsung 65QN95B a nelituji, velká obrazovka / malé kino :-)/ 144Hz na hry z PC a One Connect Box. Ano, TV se obrazově musí „překopat“, mě to trvalo cca 2 dny, ale obraz stojí za to. Navíc mě překvapily fotky z dovolené přenášené z mobilu /Galaxy S22 Ultra/jen jsem zíral a potvrdil si že fotky i videa z tohoto mobilu jsou úžasné. One Connect Box je super, nemusím furt hledat za TV kam co připojit. 🙂
    Toť ZATÍM asi vše.

  5. Dobrý deň.
    Mám záujem o kúpu tv Samsung QD OLED QE55S 95B.Ale ide mi o nahrávanie na ext.HDD.Tento tv to neumožňuje,ale malo by to fungovat u SAMSUNGU GQ 55S 95B,ktorý je pre nemecký trh.Alebo sa mýlim?Ešte jeden dotaz.Mám optiku od TELEKOMU,ale oni umožňujú len 160GB nahrávok.Dal by sa trebárs pripojit na nahrávanie 1TB HDD aby som to obišiel.
    Dakujem za skorú odpoved.

    PETER

    • Dobrý den,

      ano ve verzi určené pro německý trh by PVR (nahrání tv vysílání) skutečně mělo být podporováno. V praxi jsem to však nezkoušel a nemohu tedy garantovat. Druhé části dotazu nerozumím. Samsungy rozhodně podporují větší disky než 160 GB.

  6. Dobrý den, rád bych se zeptal na koupi tv ve výběru mám QE65S95B,QE65QN85B,QE65QN91B a TCL65C835 děkuji za odpověď s pozdravem Linhart

  7. Dobrý den,
    mám dotaz na pořízení nové TV QE65QN90B který nyní jde sehnat cca za 32 000 Kč, příjem mám přes satelit Skylink, Netflix, O2 TV, filmy z USB + využívám AirPlay na video přenosy.
    Zda se jedná o dobrou volbu cena/výkon, nyní mám QE65Q85R, nová nemá One Conect Box, který je až v modelu 95B kde je už vysoký cenový rozdíl.

    Děkuji předem za vyjádření.

    • Dobrý den,

      za mě je to rozumná cena za tenhle televizor, předpokládám, že chcete zůstat u Samsungu, tak ani jiné alternativy nezmiňuji. Jediné co zvažte, zda vám ten nákup za to stojí. QN90B je rozhodne lepší než Q85R, ale ten rozdíl je pocitově tak 10 – 15 %. I s ohledem na to, že úhlopříčka je stejná tak to zase obří změna nebude.

  8. Dobrý den, asi netradiční porovnání, líbí se mi řešeí One Connect Boxem a našel jsem ještě QE75Q95TA za cca 40tis primárně na filmy ze streamovacích služeb Netflix, Disney, Apple… slunný obyvák široký 9m… Zaujala mě však i sleva na QE85QN95B za cca.77tis… je mezi televizemi zásadní rozdíl mimo velikost? Nabízí řešení One Connect Boxem i jiné značky než Samsung? Moc děkuji za reakci…

    • Dobrý den,

      Q90T je ještě „klasická“ LED, QN95B je miniLED. Hlavní rozdíl je v počtu zón, s kterým může lokální tlumení pracovat a který je větší u druhé jmenované (což je vždy lepší). Nicméně faktický rozdíl v obraze mezi nimi rozhodně neodpovídá ceně. Kdyby QN95B stále 45 tisíc je to jasná volba. Kdyby stála 50 tak už je to těžší přemýšlení. A jak asi z předchozích vět tušíte, za 70 tisíc bych ji rozhodně nekupoval. Takže pokud můžete Q95T mít za tuto skvělou cenu, tak ji rozhodně berte.

  9. Dobrý deň

    Potreboval by som poradiť ohľadne TV . Neviem pre akú značku a typ TV vybrať rozhodujem sa medzi Samsung , LG, Sony. Jedná sa o tv velkosti 75″ bol by umiestneny v obyvacke je to viacmenej svetla miestnost. Ako zdroj signalu je internetova tv, kodi , netflix, NAS.
    Pripojené by bolo len apple tv 4k 2022 . Je to tak 50 na 50 tv vysielanie/filmy. Cena by bola okolo 3000€.Na Sony sa mi paci podpora DTS a obraz.Dakujem za radu

    • Dobrý den, to je velice slušný rozpočet. Koukám na české ceny (ale myslím, že to bude podobné i na slovensku), tak jako zajímavá koupě mi přijde:

      Samsung QE75QN95B – top model od Samsungu, jako to pěkné, na na využití co píšete je za mě OLED lepší. Jen v případě extra světla po většinu času bych preferoval Samsung
      LG OLED77C1 (případně C2, ale ta je skoro o 20 000 Kč dražší, ten příplatek za to za mě nestojí)
      Sony XR-77A83K – cena podobná jako u C2, výhody Sony sám zmiňujete v dotazu.

      Kdybych se rozhodoval v té nabídce já podle poměru cena výkon, tak jasný vítěz C1. Pokud bych měl na prvním místě výbavu a obraz, tak pak 77A83K.

      • A co QD OLED len toho sa bojim kedze to len zacina

        • Covybrat.cz 30/11/2022 at 06:29

          Dobrý den,

          špičkový obraz ale přeci jen jistá nejistota. Osobně bych s nákupe QD-OLED rok nebo dva počkal až budeme mít víc zkušeností a cena trochu klesne.

      • Ok dakujem za rychlu odpoved

        Asi pojdem do tej sony ale 77A83J ale co hovorite na QD-OLED napr od sony.

        • Covybrat.cz 30/11/2022 at 06:30

          Dobrý den,

          jak píšete – nová technologie, vysoká cena. Špičkový obraz ale přeci jen jistá nejistota. Osobně bych s nákupe QD-OLED rok nebo dva počkal až budeme mít víc zkušeností a cena trochu klesne.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo