Recenze Samsung UE55NU8002

Řada 8000 je u Samsungu to nejlepší co vás čeká před vstupem do vod QLED technologie. Letošní modely poznáte podle označení „NU“ v názvu, které označuje výrobní rok 2018. Cílí na zákazníky, kteří chtějí lepší než základní obraz, ale zároveň nechtějí investovat do nejdražších řad.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníEdge
HDMI4
Průměrná odezva15 ms
Local dimmingAno
Zobrazovací technologieLCD
Typ paneluVA
Podpora HDR10Ano
Podpora Dolby VisionNe
Podpora HLGAno
Uvedení na trh2018
Barevná hloubka8 bitů
Pokrytí spektra DCI-P393 %
Pokrytí spektra Rec.202070 %
Výška71 cm
Šířka123 cm
Hloubka5,5 cm
Výška (včetně podstavce)79 cm
Šířka (včetně podstavce)123 cm
Hloubka (včetně podstavce)32 cm
Váha18,9 kg
Odhadovaná spotřeba za rok100 kWh
Wi-Fi5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)2
BluetoothAno

Pokud by někoho zajímalo, co přesně znamená podrobný kód televizoru, tak se s vámi podělím o výsledky svého bádání. Máme například UE82NU8002TXXH

 • U – určuje použitou technologii, v tomto případě LED
 • E – zeměpisné určení, takže E jako Evropa
 • 82 – úhlopříčka v palcích
 • 8002 – označení modelové řady
 • TX – typy tunerů. Nejčastější je TX (2x DVB-C/S2/T2 ) a UX (1x DVB-C/S2/T2)
 • XH – země určení, konkrétně tato značka je pro Albánii, Bulharsko, Chorvatsko, Českou Republiku a Estonsko

Jedná se o nástupce modelu MU8002.

Rozměry pro jednotlivé varianty:

(rozměry jsou v centimetrech)

VariantaŠířkaVýškaHloubka
49 palců bez stojanu109645,5
49 palců se stojanem1097130
55 palců bez stojanu123715,5
55 palců se stojanem1237932
65 palců bez stojanu14583,45,5
65 palců se stojanem1459135
75 palců bez stojanu16810437
75 palců se stojanem16810437
82 palců bez stojanu1831066,1
82 palců se stojanem18311538
zpět nahoru ↑

Vzhled

Oproti loňskému MU8000 je první rozdílem, kterého si všimnete tvar stojanu. Stejně jako loni vychází ze středu, ale letos je spodní část rovná, zatímco předtím měla tvar široce roztaženého písmena V. To je jen drobná kosmetická změna, díky které je od sebe snadno odlišíte. Pokud máte v plánu mít soundbar přímo před televizorem, tak si raději spočítejte, zda se vám tam vejde. Přeci jen díky novému tvaru stojanu je trochu náročnější na místo a u málo hlubokých obývákových stěn či stolků pod tv, to může být s místem těsné. Jinak je celkový pocit z přístroje podobný. Působí trochu plastově, ale zároveň při bližším prozkoumání pevně. Má také minimální hloubku, protože použité edge lit podsvícení není tak prostorově náročné jako přímé podsvícení.

Rámeček je tenký (1 cm), ale mám pocit že u MU8000 byl ještě o kousek tenčí. Barevné provedení rámečku je černé. Zadní strana přístroje má jemnou vroubkovanou strukturu a propracovaný systém pro vedení kabeláže. S trochou péče je lze úhledně zarovnat a provést zadní částí stojanu, takže nejsou příliš rušivé. Nicméně pokud byste využili všechny vstupy, které jsou na zadní straně tv k dispozici, tak se obávám, že se vám všechny do zadní části stojanu vměstnat nepovede. Televizi je možné připevnit i na zeď (kde jí to díky hloubce 5,5 cm velmi sluší) a v takovém případě využijete držáku VESA 200×200.

Dalším rozdílem oproti loňsku je nepřítomnost One Connectu. To je ta krabička, která spojuje tv a ostatní zařízení. Všechny HDMI či USB vstupy byly v One Connectu a tv díky tomu vypadala výborně, protože šla umístit třeba na zeď a vedly z ní jen dva kabely. Jeden ji spojoval s One Connectem a druhý byl napájecí. Jeho vynechání má pravděpodobně za cíl nižší výrobní náklady a tím pádem atraktivnější cenu nebo větší zisk pro výrobce. Za mě je to škoda, myšlenka jednoho centrálního hubu pro připojení dalších periferií k televizoru se mi líbí.

zpět nahoru ↑

Kvalita obrazu

Použitý panel je typu VA, to jak většina z vás dobře ví, přináší řadu výhod a také jednu nevýhodu v podobě horších pozorovacích úhlů. S tím toho mnoho dělat nejde a situace je stejná u všech obrazovek používajících tento typ panelu. V případě, že sedíte přímo před televizí tak si žádných nedostatků nevšimnete. K posunu barev i kontrastu začíná někde okolo 15° a okolo 25° je už kvalita sledování výrazně klesá. Toto je hlavní nedostatek, ale kromě něj má mnoho pozitiv. Kontrastní poměr je okolo 5 000 : 1. Se zapnutým místním stmíváním nedochází k žádné zásadní změně, kontrastní poměr se zvyšuje o cca 10% na 5 500 : 1. Podsvícení displeje je totiž typu Edge, to znamená ze stran. Které obecně funguje ve většině případů výrazně hůře než přímé podsvícení. A to je i případ NU8000. Kolem výrazně světlých objektů na tmavém pozadí vidíte tzv. Halo effect. Česky by šlo říct efekt svatozáře. Představte si třeba ženu v bílých večerních šatech, která stojí na temném balkoně v noci. Body přechodu mezi bílými šaty a černou nocí, budou jemně světélkovat a vytvářet okolo šatů právě nepřirozený efekt svatozáře.

Barevná jednotnost je více než uspokojivá. Při pozorném a delším zkoumání lze rozlišit, že rohy obrazovky jsou o něco světlejší než její zbytek. Za situace, kdy se věnujete ději filmu či seriálu, si nemáte šanci ničeho všimnout. Na přístroj v této cenové hladině solidní hodnota a drobné zlepšení oproti svému předchůdci (MU8000). Co se týče odlesků světla, tak to vypadá na lepší nadprůměr. Ve většině místností nebude mít nejmenší problém, ale v extra prosvětlených prostorech budete muset během dne zatáhnout žaluzie/závěsy, jinak toho moc neuvidíte.

HDR je jeden z důvodů proč vůbec přemýšlet o nákupu nového televizoru. Zejména pokud máte či chcete mít přístup ke streamovacím službám typu Netflixu či Amazonu. Případně hraní her s HDR na konzoli. A tady NU8000 dostává slušné body. V úrovni černé se nemůže rovnat mnohem dražším QLED či OLED obrazovkám, ale v rámci svojí třídy a cenovky to není zlé. Pokrytí barevného spektra se pohybuje okolo 93% u DCI-P3 a 70% REC 2020. Dostatečné hodnoty pro zobrazení košatých a plných barev v HDR. Barevná hloubka je stejně jako loni 8 bitů, kterou pomocí FRC převádí na 10 bitů.

Jedním z hlavních lákadel je použití 100 Hz panelu. Ten ocení všichni milovníci sledování sportu či akčních filmů. Plynulost je totiž vážně oproti 50 Hz telkám úplně jinde. Velká škoda, že nejmenší varianta z této série (49 palců), má pořád 50 Hz panel. Samotná obnovovací frekvence nemůže za vše. Svůj díl na tom odvádí i propracovaný software, který celý dojem z plynulosti posouvá ještě o kus dál. Pro hráče her je důležitá rychlost odezvy v herním módu. Ta se vejde do 15 ms, takže opět dostatečná hodnota pro kvalitní herní zážitek i u akčních titulů.

zpět nahoru ↑

Zvuk

Nic co by stálo za zmínku v pozitivním ani negativním smyslu. Tenká těla moderních obrazovek mnoho zvukových kouzel nedovolují a stejné je to i tentokrát. Hlasitost je slušná, slyšíte i náznak basů. Jestli je pro vás zvuk u televizoru důležité, tak už stejně vlastníte soundbar nebo jiný domácí audio systém. Pokud ne, tak ze zvukového podání u NU8000 zklamání nebudete.

zpět nahoru ↑

Systém a ovládání

I v roce 2018 se o běh systému u Samsung tv stará systém Tizen. Pořád platí, že se snadno ovládá, je pro něj široká nabídka aplikací a je uživatelsky přívětivý. Ale bohužel není tak plynulý jako u dražších přístrojů. Podle mého za to může přemíra animací, kterými jsou obrazovky systému doslova přeplněny. Možnosti nastavení jsou široké, ale neztrácíte se v nich. Aplikací je dostatek i když ne tolik jako u Android TV. S jejich kvalitou je to jako na houpačce, některé fungují výborně, zatímco u jiných je to se stabilitou horší. Každopádně pro všechny známé platformy typu Spotify, Youtube, Hulu, atd.. aplikaci najdete.

Dálkový ovladač je typu „smart“. To znamená malý, jen s pár tlačítky. Kdo s ním měl tu čest, tak může potvrdit že se na něj snadno zvyká. Na rozdíl od luxusnější řady QLED je celá v černé. QLED má ovladač v barvě hliníku. Další možností je ovládání přístroje skrze mobilní telefon. Aplikace však neposkytuje extra široké možnosti ovládání, ale základní úkony jako změna programu, zdroje nebo hlasitosti zvládá. Pokud vlastníte telefon značky Samsung, tak jsou prý možnosti ovládání o něco širší. V případě krajní nouze jde tv ovládat i přes fyzické tlačítko, které je skryté ze spodní strany rámečku. Pomocí něj lze přístroj zapnout či vypnout, přepnout kanál nebo snížit hlasitost.

zpět nahoru ↑

Podporované formáty

ObrázkyFilmyHudba
*.jpg*.avi*.mp3
*.jpeg*.mkv*.m4a
*.png*.asf*.mpa
*.bmp*.wmv*.aac
*.mpo*.mp4*.flac
*.mov*.ogg
*.3gp*.wma
*.vro*.wav
*.mpg*.mid
*.mpeg*.midi
*.ts*.ape
*.tp*.aif
*.trp*.aiff
*.mov*.m4a
*.flv
*.vob
*.svi
*.m2ts
*.mts
*.webm
*.rmvb
zpět nahoru ↑

Doporučené nastavení

Každá televize (i stejný model od totožného výrobce) je trochu jiná, stejně jako místnost, ve které budete tv sledovat. Proto berte toto nastavení jako výchozí inspiraci, od které se můžete odpíchnout.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak doporučuji u :

 • Nastavení > Obecné > Eko řešení > …Všechno povypínat.
 • Nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Podsvícení > 9
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Vyčištění digitálního signálu > vypnuto (když sledujete obraz ve vysoké kvalitě/pro tv vysílání nechat zapnuté)
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Místní ztmavení > Nízké

Pro hraní v HDR nebo sledování HDR obsahu je potřeba pro daný HDMI port povolit:

 • Nastavení > Obecné > Správce externích zařízení > HDMI UHD Color > zapnuto
Zjistit cenu

Zpět na přehled testu televizorů 2018.

7.4 Celkové Hodnocení
Samsung UE55NU8002

Má smysl ji kupovat? Záleží, na tom co máte doma teď a co od televizoru očekáváte. Pokud máte tv jako večerní kulisu a sledujete běžné tv vysílání tak si myslím, že vám bude stačit i levnější kousek. Výjimkou jsou sportovní fanoušci. Pro ně bude zajímavá 100 Hz obnovovací frekvence a díky tomu plynulý zážitek při sledování fotbalu či hokeje. U Blu-ray či 4K filmů svoji práci udělá, ale žádná hitparáda to není. Pro ni musíte sáhnout do kapsy trochu hlouběji. Oproti loňské MU8000 jsou rozdíly jen minimální, proto bych se rozhodoval podle ceny. V případě že jsou si hodně podobné, tak berte NU8000, ale MU8000 je minimálně zatím k dostání o pár tisíc levněji. Takže dokud se nedoprodá nebo nedojde ke srovnání ceny, není důvod pro letošní řadu.

Kontrast
7
Pozorovací úhly
5
Barvy
8
Konstrukce
8
Dynamické scény
8
Funkce a výbava Smart tv
8
Přidejte svou zkušenost s produktem  |  Recenze a komentáře
4 komentáře
Všechny Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidejte svou zkušenost s produktem
 1. Dobrý den, tato televize mě zaujala, stejně jako HISENSE h55u7a, která papírově vypadá velmi dobře a je podstatně levnější. Váš názor ?

  • Dobrý den,

   obě tv jsou svojí výbavou porovnatelné, bodují hlavně 100Hz panelem (oba typu VA). Hisense v prodejích slušně roste a snaží se prodat mezi top výrobce na světe. Tomu v tuto chvíli odpovídá i docela agresivní cenová politika, která je levnější než u konkurence. Z informací co mám k dispozici je tv velmi podobná NU8000. Tj. kvalitní černá, slabší pozorovací úhly. I zpracování je na dobré úrovni. Z pohledu ceny a výkonu jde rozhodně o zajímavou volbu. Hisense má slabší HDR a také klasické SD programy přes DVB-T tuner. U DVB-S se problémy neobjevují. Obecně Hisense H55U7A nemá tak odladěný systém. Pokud chcete velice slušnou tv za co nejnižší cenu, tak bych preferoval Hisense. Jestliže pár tisíc nahoru nehraje roli, tak bych zvažoval i Samsung.

 2. Dobrý den.
  Rozhoduji se mezi Samsung UE55NU8002 a Panasonic TX-58EX780E potřeboval bych poradit. Televize na sport a filmy. Děkuji za odpověď

  • Dobrý den,

   Panasonic TX-58EX780E je televize, která je svými schopnosti a také svojí cenou (minimálně zpočátku) kus nad tímto Samsungem. Jestli máte možnost se k ní dostat (z toho co vím se už často neprodává) za obdobné peníze jako stojí NU8002, tak je to lepší volba. Samozřejmě ani ona není dokonalá a mezi její slabší místa patří:

   slabé HDR
   podpora multimediálních formátů při přehrávání filmů z disku (základní zvládá, ale Samsung jich má víc)
   s uživatelským prostředím se to chce na začátku trochu poprat a celkově není tak odlazené jako u Samsungu

   Z vašeho popisu si myslím, že by to vadit nemuselo. Pohybové scény zvládá velmi slušně, samozřejmě má 100 Hz.

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše celkové hodnocení