Recenze Samsung UE55RU8002

QLEDy jsou v podání Samsungu určeny jako zbraň proti populárním OLEDům. Ale ne každý chce (nebo si může dovolit) špičkovou televizi. Zvlášť pokud sledujete klasické tv vysílání a k tomu čas od času nějaký film, tak je investice do drahého televizoru zbytečná. Řada 8000 od Samsungu v posledních letech vždy představovala výbornou kombinaci mezi příznivou cenou, ucházející výbavou a hodně slušným obrazem. Jedná se vlastně o to nejlepší co Samsung mezi klasickými LCD televizory nabízí. To vše zabaleno do hezkého hávu a dodáváno v balíčku s vydařeným operačním systémem.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníEdge
HDMI4
Průměrná doba odezvy12 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieLCD
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2019
Barevná hloubka8 bitů + FRC
Pokrytí spektra DCI-P388 %
Pokrytí spektra Rec.202066 %
Výška71,3 cm
Šířka123,7 cm
Hloubka5,9 cm
Výška (včetně podstavce)77,7 cm
Šířka (včetně podstavce)123,7 cm
Hloubka (včetně podstavce)23,7 cm
Váha18,9 kg
Odhadovaná spotřeba za rok153 kWh
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Input lag v herním módu15 ms
zpět nahoru ↑

Vzhled

Z pohledu designu si myslím, že rozhodně neurazí. Je jasné, že díky nižší cenovce je jako materiál často použitý plast. Zadní strana připomíná QLED sérii z roku 2017 – jednoduchá černá vroubkovaná textura. Displej je dle očekávání docela tenký (zhruba 6 cm v nejtlustším místě), kvalita zpracování je na dobré úrovni, ale QLEDy nebo (pokud mě paměť neklame) i loňská NU8000 na to byla ještě o kousek lépe. Rámeček okolo televizoru není nejtenčí, ale cca 1,2 cm nejspíš nikoho neurazí. Je z plastu a lehce našedlé barvy.

Podstavec je letos ve formě dvou nohou umístěných u krajů displeje. Tak je tomu skoro u všech tv od Samsungu. Mimochodem, to znamená dvě věci. Jednak je možné i soundbar střední velikosti umístit přímo před televizor i na úzký stolek. Za druhé, spodní část nohou zasahuje docela hluboko za zadní stranu displeje a díky tomu je přece jen potřeba mít nějaké místo na nábytku, na který chcete televizi umístit. Raději si zkontrolujte rozměry stojanu před nákupem (pro velikost jakou máte zájem koupit). Samozřejmě je možné přístroj umístit i na zeď.

K podpůrné funkci stojanu není co dodat (funguje dobře), ale je škoda že zadní část nožek televizoru neslouží jako místo pro vedení kabeláže. Je to drobnost, ale zamrzí. Místo toho lze na zadní část nohy televizoru připnout drobnou černou sponu, která pár kabelů přidrží u nohy stojanu. Všechny výstupy (kromě napájení) ústí do boku a jsou snadno přístupné. Celkově za mě zpracování i výbava odpovídá ceně přístroje.

zpět nahoru ↑

Kvalita obrazu

Přístroj je vybavený 100 Hz VA panelem. VA panel by měl být ve všech velikostech, ale 100 Hz je od velikosti 55 palců a výše. To už je taková klasika v podání (nejen) Samsungu, že 49ka je takový chudší příbuzný. 50 vs 100 Hz panel dělá skutečně hodně.

Díky typu panelu je podání černé na velmi slušné úrovni. Kontrastní poměr se pohybuje okolo 5 000 : 1. Co se týče rovnoměrnosti zobrazení černé, tak zejména v rozích jsou vidět lehce světlejší nádechy. S ohledem na svoji cenovku je to však nadprůměrný výsledek. Podání černé je lepší než u dražší Q60R. V rámci úspor se letos nedostalo na funkci local dimming (místní tlumení). U NU8000 loni byla. Přestože nebyla na takové úrovni jako u dražších modelů, přesto jisté zlepšení znamenala. Obrazový procesor je použitý stejný, jako byl v NU8002.

S panelem typu VA jsou spojeny slabší pozorovací úhly. Je tomu tak i v tomto případě. Už někde lehce nad 20 ° dochází k vyblednutí barev. Ale to není nic divného, to je prostě daň za solidní černou v podání VA panelů. Podání barev není tak výborné jako u QLEDu, s kterým Samsung dokáže neskutečná kouzla. Řekl bych, že je na průměrné úrovni. Konkrétně je pokrytí okolo 88 % u DCI P3 a 66 % u Rec 2020.

Vysoký jas je málokdy silnou doménou levnějších VA panelů a ani zde to není výjimkou. Maximální jas je lehce nižší než u NU8000. U HDR proto žádné zázraky čekat nelze a jde spíš o mírné zlepšení a zvýraznění barev. Kdo chce luxusní HDR, musí u Samsungu zamířit do Q70R nebo výše. Jak už je u Samsungu zvykem, Dolby Vision není podporováno. Máme tu HDR10, HDR10+ (od Samsungu, zatím docela okrajové) a HLG.

Input lag je 15 ms a doba odezvy 12 ms. To jsou obě naprosto dostatečné hodnoty pro plynulé hraní i ovládání přístroje bez pocitu zpoždění. Pohybové scény jsou (od úhlopříčky 55 a více) zvládnuty výtečně. Myslím, že i letos bude tato řada v prodejích excelovat. Zejména mezi hráči nebo sportovními fanoušky, kteří mají omezený rozpočet, ale zároveň si chtějí užít plynulý obraz.

zpět nahoru ↑

Systém

Instalační proces se od minulého roku nezměnil. Začínáme klasicky volbou jazyka. Je velmi intuitivní a i méně zkušení uživatelé jím projdou snadno a rychle. Tizen 5.0 vypadá po první spuštění úplně stejně jako loňská verze 4.0. To je rozdíl oproti WebOS nebo Android TV, která se každý rok lehce změní. Na druhou stranu je prostředí Tizenu stále jedno z nejpřehlednějších a nejrychlejších. Ale na místě Samsungu bych si přesto dal pozor, protože hlavně Android TV dělá každý rok velké pokroky.

Pořád platí, že po Android TV má Samsung asi největší nabídku aplikací. S jejich kvalitou je to (stejně jako u Androidu) různé. Hlavní a známé aplikace fungují bez výhrad, ale u těch okrajových se můžete setkat s případy kdy je rychlost či spolehlivost nižší. Ale to není chyba výrobce televizoru, ale aplikace.

Za zmínku rovněž stojí i letošní podpora Apple zařízení a fungujícího AirPlay. Snadno tak lze zrcadlit třeba obsah mobilního telefonu nebo MacBooku. Pro milovníky různých přizpůsobení obrazovky je trochu zklamání, že kromě úpravy pořadí ikon na hlavní obrazovce mnoho jiného dělat nemohou.

Pokud jde o vstupy, tak je jich k dispozici dostatek. HDMI 4x, USB 2x (ani jeden port není USB 3.0). K tomu obvyklé věci jako síťový vstup, optický audio výstup atd.. K dispozici je Wi-Fi (2,4 i 5 Ghz) a Bluetoooth.

Hlasový asistent Bixby je schopen zpracovat velké množství povelů, bohužel ne v češtině. Kdo umí anglicky, může zkusit povely typu:

 • Change to Dynamic picture mode
 • Set sleep timer for 1 hour
 • Disconnect the speaker
 • Make screen brighter
 • atd..

Funguje dobře, ale stoprocentně spolehlivý není (možná je to i vina mojí nedokonalé výslovnosti). Bohužel není možné hlasové vyhledávání použít třeba v aplikaci Netlfixu.

Dálkový ovladač je minimalistická klasika od Samsungu. Pár tlačítek, jednoduchý černý design. V této řadě se nejedná o žádnou přehlídku luxusu, ale svoji funkci odvádí dobře. Oproti loňskému roku tu jsou nově tři tlačítka pro spuštění oblíbených streamovacích aplikací. Jako častý uživatel Netflixu musím ocenit a jsem rád, že Samsung následoval ostatní výrobce, kteří toto nabízejí již nějakou dobu.

Ovládat přístroj lze i pomocí aplikace v mobilním telefonu (možnosti jsou trochu omezené), která se od loňského roku také snad nezměnila. Pro případ nouze dobré. Ve chvílích kdy by mobil ani ovladač nebyl po ruce, tak pod logem Samsungu na spodní straně displeje najdete tlačítko, s jehož pomocí lze tv vypnout, zvýšit nebo snížit hlasitost či změnit program. Většina uživatelů ho nejspíš nikdy nevyužije, ale hodit se může.

zpět nahoru ↑

Zvuk

To stejné jako loni. Dva interní reproduktory budou stačit pro dialogy a nenáročným uživatelům. Pro ty, kteří si chtějí vychutnat zvukovou kulisu se vším všudy, je nutná investice do externích reproduktorů nebo soundbaru.

Samsung tv a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

zpět nahoru ↑

Doporučené nastavení

Každá televize (i stejný model od totožného výrobce) je trochu jiná, stejně jako místnost, ve které budete tv sledovat. Proto berte toto nastavení jako inspiraci, od které se můžete odpíchnout, ne jako pevné dogma.

Pokud vám nezáleží na spotřebě a preferujete nejvyšší kvalitu obrazu za všech okolností tak zkuste u :

 • Nastavení > Obecné > Eko řešení > …Všechno povypínat.
 • Nastavení > Obecné > Nastavení Inteligentního režimu > Adaptivní jas > vypnout
 • Nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 45
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 0
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 30
 • Nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Podsvícení > 25
zpět nahoru ↑

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEDFOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMIDTXT
MP4MIDIXML
MPEGMP3
MPGMPA
MTSOGG
RMVBWAV
SVIWMA
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
zpět nahoru ↑

Samsung RU8000 vs NU8000

Loňská NU8002 byla v našich končinách hodně populární televize. Bude její nástupce ještě lepší? Mrkněme se na rozdíly mezi oběma verzemi. Co se týče podsvícení, tak u NU8000 se nazývalo „Edge-lit LED“ a u RU8000 je to „Ultra Slim Array“. Zdá se, že změny jsou opravdu miniaturní nebo došlo jen ke změně jména z marketingových důvodů. Stejná situace je u tlumící (dimming) technologie u RU8000 je to UHD Dimming u NU8000 Supreme UHD Dimming. Opět jsou rozdíly velmi malé, až nepostřehnutelné.

Drobné vylepšení je jako každý rok na straně operačního systému, nová je i podpora pro chytré asistenty do domácnosti od Googlu či Amazonu. Drobné změny na straně vzhledu jsou každý rok samozřejmostí. Rovněž jako lehce odlišný dálkový ovladač. Zásadnější rozdíl je u zvuku, kdy se v nové generaci trochu šetřilo. To je poznat na výkonu i sestavě reproduktorů. U RU8000 je sestava dvou reproduktorů a celkový výkon 20 W. NU8000 měla 2 reproduktory a malý integrovaný subwoofer s celkovým výkonem 40 W. Poslední změnou je chybějící lokální tlumení (local dimming) u RU8000.

Celkově je NU8000 lehce lepší televize než RU8000. Důvodem je možná to, že Samsung tlačí QLED řadu a od klasických LCD chce časem úplně ustoupit. Ale to jsou jen mé spekulace. Pozitivní zpráva je, že cena RU8000 je za mě nastavena správně a pohybuje se na úrovni doprodávající se NU8000. Dokud se budou prodávat obě a cena bude na stejné úrovni, tak bych pořád bral NU8000. Jakmile se doprodá, tak RU8000 je jen o něco málo horší a navíc její cena v budoucnu ještě více klesne. Rozhodně nabízí lepší poměr ceny a výkonu než má Samsung Q60R.

Zjistit cenu zpět nahoru ↑

RU8002 Vs. Q60R

Dva televizory od stejného výrobce, které si zatím až tak blízké cenou nejsou, ale v budoucnu se jejich ceny budou více přibližovat. Liší se primárně svojí technologií. Zatímco RU8002 je vrchol letošní klasické LCD nabídky, tak Q60R je základem a nejnižším stupněm QLED nabídky. Možná někdo přemýšlí, kterou z těchto dvou vybrat. Kromě zmíněné technologie je odlišuje i nabídka tunerů. Q60R je má totiž zdvojené a umožňuje tak jeden pořad sledovat a jiný nahrávat. Q60R má navíc i tzv. Ambient mód, který jsem popisoval u jeho recenze.

Vzhledově by se mezi nimi pár rozdílu našlo. Tenčí rámeček displeje u Q60R a lehce jiný typ podstavce. Na první pohled, či zdálky a stěží si všimnete.

Ve prospěch RU8002 hraje lepší podání černé a lehce vyšší kontrastní poměr. Q60R má oproti tomu vyšší pokrytí barevného spektra. Obrazové procesory jsou typu UHD u RU řady a typu Quantum 4K u Q60R. U běžného televizního vysílání ale moc rozdílu nepoznáte. Rozdíly v kvalitě obrazu tedy nejsou nijak závratné.

Osobně bych raději trochu peněz ušetřil a koupil RU8002. Nebo naopak trochu přidal a vzal Q70R, které má lepší (FALD) podsvícení. Výhodou pro Q60R může být situace kdy hledáte úhlopříčku o velikosti 43 palců. QLED řada 60 ji v nabídce má RU8002 nikoliv.

zpět nahoru ↑

Přehled Samsung tv pro rok 2019

V nejlevnějším segmentu klasických 4K LCD nám letos Samsung představuje 3 řady. Základní RU71xx, prohnutou RU73xx, dále RU74xx a RU80xx.

Dále už jsou jen Quantum Dots displeje. Ty se letos ve 4K rozlišení skrývají pod číselným označením Q60R, Q70R, Q80R, Q85R a Q90R. Po nich následuje vrcholná edice s 8K rozlišením a typovým označením Q950R (nástupce předchozí řady Q900R).

Dostupné velikosti

Samsung RU71xx (recenze zde)

 • Samsung UE43RU7102
 • Samsung UE49RU7102
 • Samsung UE55RU7102
 • Samsung UE65RU7102
 • Samsung UE75RU7102

Samsung RU73xx

 • Samsung UE49RU7372
 • Samsung UE55RU7372
 • Samsung UE65RU7372

Samsung RU74xx

 • Samsung UE43RU7402
 • Samsung UE50RU7402
 • Samsung UE55RU7402
 • Samsung UE65RU7402

Samsung RU80xx

 • Samsung UE49RU8002
 • Samsung UE55RU8002
 • Samsung UE65RU8002
 • Samsung UE75RU8002
 • Samsung UE82RU8002

Q60R (recenze je k dispozici zde)

 • Samsung QE43Q60R
 • Samsung QE49Q60R
 • Samsung QE55Q60R
 • Samsung QE65Q60R
 • Samsung QE75Q60R
 • Samsung QE82Q60R

Q70R

 • Samsung QE49Q70R
 • Samsung QE55Q70R
 • Samsung QE65Q70R
 • Samsung QE75Q70R
 • Samsung QE82Q70R

Q80R (recenze zde)

 • Samsung QE55Q80R
 • Samsung QE65Q80R

Q85R

 • Samsung QE55Q85R
 • Samsung QE65Q85R
 • Samsung QE75Q85R

Q90R (recenze zde)

 • Samsung QE55Q90R
 • Samsung QE65Q90R
 • Samsung QE75Q90R
 • Samsung QE82Q90R

Q950R

 • Samsung QE55Q950R
 • Samsung QE65Q950R
 • Samsung QE75Q950R
 • Samsung QE82Q950R
 • Samsung QE85Q950R
 • Samsung QE98Q950R

Zajímavosti:

 • Je vidět, že Samsung postupně víc a víc přechází na QLED a nabídka klasických LCD LED televizí se snižuje, respektive zůstává doménou levnějších modelů. Očekávám, že další rok bude tento trend pokračovat. Loni bylo QLED řad 5, letos je to 6. Pokud chcete „prémiovou klasickou Samsung televizi“, tak jste v tomto roce odkázáni jen na řadu RU80xx. Pro fanoušky prohnutých obrazovek je k dispozici řada RU73xx.
 • Všechny modelové řady by měli využívat VA panely. To je za mě dobrá zpráva, protože většina zejména levnějších televizí je vybavena IPS panely. Obě varianty mají své plusy i mínusy, které jsme rozebrali zde. Hlavní je, že je možnost volby a každý může vzít to, co mu vyhovuje lépe.
 • Podsvícení – všechny řady až po Q60R (včetně) mají EDGE LED, všechny vyšší už mají FALD (full array direct led).
 • Obnovovací frekvence – od řady RU80xx a velikosti obrazovky 55 palců je k dispozici 100 Hz, nižší řady a menší úhlopříčky mají jen 50 Hz.
 • Barevná hloubka – od řady Q70R je to 10 bitů, do té doby 8 bitů + FRC.
 • U dražších řad by měla být k dispozici i funkce, kterou Samsung nazývá „umělá inteligence“. Ve skutečnosti se jedná o soustavu algoritmů, které se snaží nastavení obrazu a zvuku přizpůsobit podmínkám v místnosti. Tedy míru jasu s ohledem na množství okolního denního světla a hlasitost s ohledem na přehrávaný obsah – takže snad i tlumenější zvuk v případě reklam. Vůči podobným funkcím jsem mírně skeptický, ale třeba nás překvapí. Pochopitelně půjde vypnout, pokud s ní nebudete spokojeni.
 • Od Q80R jsou displeje vybaveny proti odleskovým filtrem Ultra Black Elite (Ultra Viewing Angle). Ze snímků, které jsou dostupné na internetu to vypadá, že v tomto případě nejde o marketingové promo, ale že tato technologie má skutečně znatelný efekt. Navíc prý napomáhá k lepším pozorovacím úhlům, což je hlavní slabá stránka VA panelů.
 • Z výše uvedeného shrnutí je jasné, že výraznější posun v kvalitě obrazu je možné očekávat až u nejvyšších modelů. Od QR80R dále. Ale mějte na paměti, že k tomu, aby bylo možné využít úžasného obrazu, které tyto televizory nabízejí, je třeba mít dostatečně kvalitní zdroj. A tím není nic jiného, než vysoko kvalitní stream a ideálně spíše čistý Blu-ray. Jestli chcete sledovat klasické televizní fullHD vysílání, jsou investice do špičkových přístrojů až zbytečné. Bude bohatě stačit střední třída s dostatečně velkou obrazovkou.
Zjistit cenu

Zajímá vás jaké jsou nejlepší televizory pro rok 2019?

7.2 Total Score
Hodnocení Samsung UE55RU8002

Stejně jako loni se jedná o hodně vydařenou řadu, které se u nás prodá mnoho kusů. Díky svojí cenovce se totiž nachází v dosahu poměrně velké části potenciálních kupců a má jim co nabídnout. Samozřejmě také záleží na tom, jaká bude konkurence. Ale 100 Hz televizorů s VA panelem s cenovkou okolo 20 000 Kč mnoho není. Což je asi důvod, proč se Samsungům (nejen) u nás tolik vede. Mimochodem, za mě se jedná o výrazně lepší volbu než Q60R, která nemá lepší obraz a přitom je o polovinu dražší.

Kontrast
6
Pozorovací úhly
5
Barvy
8
Konstrukce
8
Dynamické scény
8
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
 • Slušný kontrast
 • Operační systém
 • Výborná pro hry
MÍNUSY
 • Slabší HDR
 • Slabší pozorovací úhly
Přidejte svou recenzi  |  Hodnocení lidí
Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení