Sháníte naprosto jednoduchý překapávač, který vám rychle připraví filtrovanou kávu? Potřebujete, aby měl malé rozměry a žádné složité ovládání? V tom případě by vás mohl zaujmout překapávač Sencor SCE 2100BK. Pojďme se blíže podívat na jeho výhody a nevýhody.
Parametry

Objem vody | 0,3 l |
Časovač | ne |
Typ filtru | permanentní |
Ukazatel množství vody | ano |
Displej | ne |
Příkon | 500 W |
Výška | 32,5 cm |
Šířka | 20,5 cm |
Hloubka | 21,5 cm |
Hmotnost | 1,6 kg |
Představení
Automatické překapávače na kávu jsou vhodné pro milovníky filtrované kávy. V balení naleznete kromě samotného přístroje také 2 průhledné hrnečky s dvojitou stěnou, odměrku na kávu a vyjímatelný plastový filtr připomínající košíček. Díky tomuto omyvatelnému filtru, který budete využívat pořád dokola, se vyhnete nákupu jednorázových papírových filtrů, čímž můžete ušetřit čas i peníze. Zde je ale nevýhodou to, že pokud se vám po delší době užívání bude zdát, že by bylo dobré ho vyměnit, u výrobce ho dodatečně jako náhradní díl neseženete.
Jeho rozměry jsou velmi kompaktní, konkrétně 32,5 × 20,5 × 21,5 cm, je tedy jen o něco málo větší než průměrná varná konvice. Objem zásobníku na vodu se rovná 0,3 l, což je vhodné pro 2 šálky nebo 1 velký hrnek kávy. Teoreticky si pomocí něj můžete také uvařit čaj tak, že do filtru nevložíte kávu a pouze si v něm ohřejete vodu a necháte ji překapat přes prázdný filtr, ale není to jeho primární funkcí. Samotný proces ohřevu vody je celkem rychlý, trvá asi 30 vteřin.
Ovládání a funkce
Jak si vlastně kávu uvaříte? Vysunete z přední části držák s plastovým filtrem, do kterého vsypete namletou kávu, dále doplníte vodu do zásobníku, který naleznete v horní části, a zmáčknete páčku, která se nachází na boku překapávače. Je vhodný pro přípravu dvou šálků na kávu, ale můžete tam také vložit jeden šálek a naplnit zásobník pouze do poloviny. Pokud toužíte po větším množství kávy, není problém celý objem zásobníku nechat překapat do jednoho většího hrnku.
Základna pro umístění hrnečků je neklouzavá, takže se nemusíte bát, že by vám při překapávání vlivem tlaku vyklouzly z přístroje ven. Překapávač je dále vybaven ochranou proti přehřátí, která automaticky přerušuje elektrický obvod. Pokud se tak stane, je potom nutné přístroj vypojit ze zásuvky a nechat vychladnout. Tohle ale může nastat pouze v případě, že vaříte kávu pro větší množství lidí a zapínáte ho v malém časovém úseku pořád dokola. Při běžném provozu přípravy dvou šálků by to mělo být v pořádku.
Čištění a údržba
Před zahájením údržby přístroj vždy vypojujte ze zásuvky. Žádná z částí tohoto překapávače kromě hrnečků bohužel není určena k mytí v myčce, ale to by neměl být problém, protože to základní čištění nebývá až tak namáhavé. Z kávového filtru prvně odstraňte použitou kávu a poté filtr očistěte v teplé vodě s prostředkem na mytí nádobí a osušte. Vnější části překapávače můžete očistit jen pomocí vlhkého hadříku a poté opět osušte utěrkou.
Pokud vlastníte kávovar a chcete se o něj pořádně starat a mít stále stejně dobrou chuť kávy, tak je potřeba jednou za čas provést odvápnění. Můžete k tomu použít jak přípravek z drogerie, tak i ekologičtější variantu, tedy kyselinu citronovou a bílý ocet v poměru 2:1. Odvápnění poté provedete tak, že vámi vytvořený roztok vlijete do zásobníku na vodu a necháte protéct přes překapávač do libovolné nádobky. Poté ještě alespoň jednou nechte protéct překapávačem jeden plný zásobník čisté vody, aby se očistil od zbytků roztoku.
Jak připravuje kávu
Zpočátku po prvních několika použitích můžete cítit ve vaší kávě plastový odér, který ale postupně vymizí. Pokusit se tomu předejít můžete důkladnou počáteční údržbou. Pečlivě umyjte jednotlivé komponenty a nechte párkrát vodu překapat bez kávy, popřípadě s odvápňovacím roztokem pro ještě důkladnější umytí přístroje.
Celkově můžeme říct, že výsledná chuť kávy se bude odrážet v tom, jak kvalitní suroviny do překapávače vložíte. Pro nenáročné uživatele je tento přístroj dostatečný.
Tento typ překapávače si pořizujte pouze v případě, že toužíte po něčem opravdu základním, co vám filtrovanou kávu připraví rychle a bez vaší větší pomoci. Nenajdeme tu žádný ovládací displej nebo tlačítka navíc, kde by se dala nastavit třeba velikost kávy nebo počet šálků. Také zde není zabudovaný mlýnek, tudíž pokud máte rádi vůni čerstvě namleté kávy, doporučujeme se podívat po překapávačích se zabudovaným mlýnkem. Je ale pravdou, že mlýnek bývá velmi drahým komponentem, a tak se cena překapávačů s integrovaným mlýnkem pohybuje v řádech pár tisíců korun. Můžete ale zvolit jako alternativu ruční nebo elektrický mlýnek, který seženete již od 400 Kč. K dostání bývají také kombinované přístroje, kde je jak pákový kávovar s tryskou na mléko, tak i překapávač, které jsou vhodné pro ty, kteří rádi způsoby přípravy střídají.
Překapávač vás nezaujal? Zkuste třeba moka konvičku či french press.
Zjistit cenu
Denisa vystudovala v Olomouci obor zdravotnický záchranář a následujících pět let pracovala ve zdravotnictví – v intenzivní péči a na mobilním hospicu. Přestože ji tato práce naplňovala, život se jí změnil, když se s přítelem rozhodli osvobodit se a cestovat. V obytné dodávce strávili rok v Evropě, většinu času ve Španělsku. Díky cestování má skvělý přehled v nejrůznějších outdoorových pomocnících, které ráda testuje a své dojmy a praktické zkušenosti pak sepisuje do podrobných recenzí. Rovněž jsou jejím koníčkem domácí spotřebiče, jejichž prodeji se věnovala několik let v rámci brigády při studiu. Na cestách se Denisa začala věnovat psaní a pokračuje v něm i po návratu do Česka – v době mateřské dovolené a pravděpodobně i po ní, opět na cestách.
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.