Máte doma nebo na zahrádce větší množství ovoce, zeleniny nebo bylinek a netušíte co s tím? Nebo vás nebaví kupovat předražené šťávy u stánků a radši byste si udělali doma svou vlastní? Řešením by pro vás mohl být vlastní odšťavňovač. V této recenzi se konkrétně podíváme na šnekový odšťavňovač Sencor SSJ 4041. Co vám může nabídnout a co mu naopak schází? Pojďme se na to společně podívat.
Parametry

Typ | šnekový |
Výkon | 400 W |
Otáčky | 60 /min |
Objem nádoby na šťávu | 0,8 l |
Objem nádoby na zbytky ovoce | 0,8 l |
Počet rychlostí | 1 |
Představení
Jedná se o tzv. šnekový odšťavňovač. Tento typ odšťavňovačů je známý tím, že je vhodný na téměř všechny druhy zeleniny (i listové), ovoce a bylinek. S maximálním počtem 60 otáček za minutu drtí vámi vložené suroviny válcem šnekového tvaru přes nerezové filtrační mikrosíto. Oproti jiným typům odšťavňovačů má ten šnekový sice menší počet otáček, ale za to vytěží z vašich surovin co nejvíce může, zachovává nadále všechny vitamíny i enzymy, a navíc vymačká maximum šťávy a zbylá dřeň je téměř suchá. V důsledku pomalého otáčení by se ale dalo říct, že není vhodný k přípravě většího množství šťávy, jelikož je to velmi časově náročné. Také byste ho měli používat souvisle pouze asi 15 minut, jinak může dojít k přehřátí a následnému vypnutí motoru, takže pokud hledáte nějaký rychlejší odšťavňovač pro větší množství lidí, doporučili bychom spíše nějaký odstředivý typ odšťavňovače.
Svou hmotností 4,15 kg vás ani nebude moc obtěžovat, pokud ho budete po každém použití odnášet schovat jinam mimo kuchyňskou linku. V tomto případě se jedná o průměr, většina odšťavňovačů má hmotnost pohybující se okolo 4,5 kg. Přece jen je ale nutné udělat si na něj někde místo, jelikož se jedná o větší spotřebič. Ocenit můžeme také jeho tichý chod, jelikož se vyznačuje hlasitostí o velikosti méně než 70 dB, což můžeme přirovnat k například k fénu a rozhodně existují hlasitější odšťavňovače, při kterých neuslyšíte nic jiného, které mívají nad 80 dB. Méně hlasitý odšťavňovač bychom hledali celkem těžko, jelikož tyto přístroje prostě hlasité být musí z principu. Velký podíl na hlasitosti přístroje nese ale také surovina, kterou do něj vkládáte. Jiný zvuk to dělá, když tam hodíte měkkou jahodu a jinak to bude znít, pokud tam hodíte tvrdou mrkev.
Tento odšťavňovač má celkem malý otvor na vkládané ovoce nebo zeleninu. Musíte suroviny tedy nakrájet důkladněji na menší kousky. To potom taky přidává na délce přípravy šťávy. Není potřeba zeleninu ani ovoce loupat ani zbavovat jadérek, pokud se tedy nejedná o chemicky očištěné suroviny, jako jsou například citrusy. Citrusy oloupat musíte, s ostatními slupkami si poradí. Dále také samozřejmě musíte vybrat z ovoce větší pecky, například u broskví či švestek. Ve finálním produktu můžete zaznamenat hustou krémovou konzistenci s pěnou navrch, která je ale plná výživových hodnot. Výrobce sice slibuje minimum pěny, ale nějaká tam jistě vždycky bude, jak tomu u šnekových odšťavňovačů bývá. U tohoto přístroje jsme ale zaznamenali menší pěnění. U lisování jablek můžete potom sledovat hlavně hustotu jejich šťávy, která může občas připomínat až jablečné pyré, to ale záleží také na samotném jablku. Pro rodiny s malými dětmi, které si pochutnávají na jablečných přesnídávkách, to může být ale celkem velkou výhodou.
Co umí
Tento odšťavňovač má příkon 400 W. U šnekových odšťavňovačů se normálně pohybujeme kolem 150 W, takže se dá říct, že se jedná o nadprůměrnou hodnotu. Nemůžeme ale říct, že větší výkon vám zajistí o něco lepší šťávu, je to spíše naopak. Šnekové odšťavňovače mají totiž obecně nižší výkon, ale pracují déle a důkladně „drtí“ zdrojové ovoce nebo zeleninu.
Objem nádoby na vylisovanou šťávu je 0,8 l, což stačí tak pro 3–4 lidi. Pokud ale děláte více šťávy pro více lidí, musíte po naplnění šťávu přelívat do jiné větší nádoby, kde potom smícháte vše dohromady, aby se vám propojily všechny chutě různých druhů ovoce. Stejně velká je také nádoba na odpad, který se při lisování vytvoří. Tento objem by měl stačit, ale opět platí, že pokud se chystáte lisovat větší množství, je potřeba v procesu nádobu vyprázdnit, aby vám zbytky ovoce a zeleniny nepadaly na kuchyňskou linku. U jiných značek bychom mohli najít objem těchto nádob i nad 1,2 l, u jiných zase třeba nenajdete vůbec nádobu na odpad, Sencor tedy podle nás nabízí takový kompromis. Místo nádoby na odpad můžete použít vaši nádobu na kompost, místo nádoby na šťávu zase třeba džbánek. Pro lepší ládování do plnícího tubusu je kolem něj také násypka, kde vám ovoce může popadat a vy ho jednoduše shrábnete dovnitř. Nechybí ani pomůcka pro ládování ovoce do tubusu, kterou oceníte u tvrdších kousku ovoce nebo zeleniny, jako jsou mrkev, řepa nebo zázvor. Celkově můžeme říct, že tento šnekový odšťavňovač se vypořádá se všemi druhy ovoce, zeleniny i bylinek.
Tento přístroj disponuje několika ochrannými prvky. Jeden z nich se týká motoru, který se spustí pouze tehdy, když je vše správně dovřeno a sestaveno. Dále se při případném sejmutí krytu či přehřátí motoru vypne. Na ovládacím panelu s kolečkem najdeme jak jednu jedinou základní rychlost, tak i funkci Reverse (česky bychom asi řekli „zpětný chod“), kterou využijete v případě, že se vám nějaký kousek ovoce nebo zeleniny zasekne. V těchto chvílích je také možné, že přístroj začne jaksi kvílet, ale není potřeba se tím nijak znepokojovat, je pro něj pouze obtížnější zpracovat daný vložený kousek a lehce to vyřešíte pomocí otočení kolečka do pozice Reverse a pošťouchnutí zaseklého kousku. Nemusíte se bát, že byste nezvládli ovládání, jde opravdu pouze o 3 polohy kolečka, a to 0, 1 a R. Ocenit můžeme také protiskluzové nožky s přísavkami, které udrží přístroj na jednom místě. Cena tohoto odšťavňovače se pohybuje kolem 2000 Kč a je k dostání ve atraktivním provedení černé a stříbrné barvy. U odšťavňovačů platí, že vyšší cena neznamená lepší výkon, záleží spíše, na značce, materiálu a výbavě.
Čištění
Čištění tohoto odšťavňovače je jednoduché, stačí ho vlastně jen rozebrat a důkladně propláchnout pod tekoucí vodou či jarem, popřípadě vyčistit záhyby a sítko kartáčkem, který najdete v balení, a máte hotovo asi během 5 minut. Důležité je čistit ho po každém odšťavňování, aby vám tam nezasychaly zbylé kousky, které se pak obtížně odstraňují, a dále aby také nehnily. Pokud odšťavňujete déle a používáte tvrdší zeleninu nebo ovoce, je možné, že půjde přístroj hůře rozebrat, jelikož si součástky více sednou na své místo a musíte potom využít více síly pro jejich vyjmutí. Pokud se vám nechce celý přístroj umývat v ruce, nádoby na odpad i šťávu můžete vložit do myčky.
Zjistit cenu
Vystudovala jsem umění a estetiku na olomoucké univerzitě. Mou největší vášní je cestování za cizími kulturami, místy a zážitky. Výlety a práce v zahraničí mě naučily angličtinu, dodaly odvahu a posílily v pokoře. Ráda poznávám nové lidi a miluje dobré jídlo. Ve volném čase se mimo turistiku, přírodu, hudbu, knihy a psaní věnuji kreslení portrétů a ilustrací.
Víte jaký je nejlepší odšťavňovač?
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.