Recenze Singer SIMPLE 3229

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Šicí stroje americké značky Singer patří mezi jedny z nejznámějších a mají na trhu velkou tradici. Tento model řady Singer Simple, konkrétně označený číslem 3229 patří mezi mechanické šicí stroje pro běžné použití doma. Hravě s ním zvládnete šití, zašívání, tvorbu i úpravu oděvů. Má totiž na výběr 29 různých stehů včetně 4 praktických overlockových. Jeho jednoduchou obsluhu zvládne každý. Stačí jej zapnout, natáhnout nitě, otočit kolečkem a nastavit typ stehu, jeho šířku a délku, sešlápnout pedál a je to. Celokovové tělo zaručí dlouhou životnost stroje, praktické příslušenství a funkce zvládnou třeba obšívání knoflíkových dírek nebo ozdobné stehy.

Parametry

Počet stehů/programů29
Automatická knoflíková dírkane
Automatický navlékač nitěne
Overlockový stehano
Maximální délka stehu4 mm
Maximální šířka stehu5 mm
Šití dvojjehlouano
Materiál vnitřní konstrukcekov
Materiál povrchuplast
Volné ramenoano
Typ chapačekyvný
Rychloupínač na výměnu patkyano
Zpětný chodano
Rychlost šití750 stehů/min
Osvětleníano, žárovka 15 W
Hmotnost7,3 kg
Výška34 cm
Výška42 cm
Hloubka19 cm
Schránka na příslušenstvíano
Pro koho je určenýZačátečníci, pokročilí

Ovládání

Velmi jednoduché a přehledné ovládání stroje rozhodně potěší nejen úplné začátečníky, ale i zkušené švadlenky, které díky němu rychle zvládnou jeho obsluhu. Model Simple 3229 je vybaven 29 užitečnými stehy připravenými k použití. Stačí si jen vybrat ten potřebný. Na výběr je ze 6 základních, 7 strečových, 15 dekorativních stehů a jeden na knoflíkovou dírku.

Jak vybrat druh stehu, šířku a délku stehu

Výběr lze provést otočením hlavního největšího kolečka. Točit s ním můžete na obě strany. Grafické znázornění druhů stehů je přímo na kolečku, takže je hned jasné, který volíte. Dohromady je jich 29 včetně těch overlockových (pružných). Pokud chcete šít knoflíkovou dírku, tato funkce u modelu Simple 3229 bohužel není zcela automatická. Je třeba se řídit čtyřkrokovým systémem, který je ale dobře popsaný v návodu.

Točením menšími kolečky upravíte šířku a délku stehu. Délku stehu je možné nastavit až do 4 mm, šířka stehu je maximálně 5 mm. Díky správnému nastavení se nebude látka zbytečně vlnit nebo zadrhávat.

Navlékání nití a napětí nití

S navlékáním nití od špulky až k jehle si není potřeba dělat hlavu. Pokud už má uživatel s šitím na stroji zkušenosti, bude pro něj vše velmi intuitivní. Začátečníky navedou šipečky označené přímo na plastovém těle stroje, takže každý hravě zvládne dobře natáhnout nit a začít šít. Stroj bohužel nemá automatické navlékání jehly, takže se připravte, že musíte využít svůj ostříží zrak. Důležité je správné nastavení napětí horní niti. To je potřeba vždy přizpůsobit aktuálně používané hrubosti a druhu látky. Točením horním kolečkem můžete napětí zvýšit či snížit. Zvýšení napětí rovná se vyšší číslo a pevnější steh.

Jak začít šít

Zahájení a ukončení šití se provádí klasicky nožním pedálem, který se ke stroji připojí. Stroj zvládá až 750 stehů za minutu, což bohatě postačí jak začátečníkům, tak i pokročilejším uživatelům. Při tomto výkonu vydává hluk kolem 75 dB (to je něco jako zvuk rychlovarné konvice při varu).

Vzhledem k váze mašiny přes sedm kilo a jeho robustnímu kovovému tělu je stroj dost pevný, aby ani při nejvyšším výkonu neposkakoval po stole. Nechybí mu klasické vychytávky, jako je například volné rameno, které zjednoduší přístup ke švům při šití nohavic nebo rukávů. Volné rameno zpřístupníte odejmutím předního plastového dílu, který zároveň slouží jako úložný prostor pro příslušenství. Po zapnutí stroje se rozsvítí světlo, které rozjasní pracovní plochu při šití. Před zahájením práce se strojem je rozhodně dobré pořádně si prostudovat dodaný návod, který objasní všechny funkce a představí kompletní příslušenství.

Pro začátek je praktické nacvičit si i správné navíjení spodní nitě na špulku. Pro tyto účely je na stroji speciální program. Přímo na horní části stroje jsou místa, na která nasadíte cívku s nití a prázdnou špulku spodní nitě. Propojíte je nití podle šipek označeným směrem, prázdnou špulku posunete do polohy navíjení, sešlápnete pedál a vše probíhá automaticky a velice rychle. Hotovou navinutou špulku se spodní nití je potřeba správně zasadit do člunku. Pomůže vám přehledný návod. Při správném vložení se nit jednoduše spojí se strojem a ten bude skvěle šít. Po ukončení šití nemusíte hledat nůžky! Na levé straně stroje je praktický odřezávač. Skrze něj stačí potáhnout nit a ta se odřízne.

Zpětné šití je snad samozřejmostí u všech šicích strojů. U tohoto se provádí stisknutím posuvné páčky dolů. V této poloze páčky bude stroj šít zpětně do doby, než páčku zase pustíte nahoru. Funkce je ideální na zapošívání.

Běžně dodávané příslušenství:

 • univerzální patka,
 • zipová patka,
 • patka pro obšívání knoflíkových dírek,
 • páráček/ štěteček,
 • vodítko,
 • sada jehel,
 • držák špulky nití,
 • šroubovák,
 • olejnička,
 • cívka na spodní nit 3 x,
 • krytka předávacích zoubků,
 • měkký plastový kryt.

Další příslušenství, které se dá ke stroji dokoupit:

 • pomocný kolík pro druhou nit,
 • patka pro saténový steh,
 • obrubovací patka,
 • lemovací patka,
 • patka pro našívání šňůrky, pro slepý steh, vyšívací patka, řasící patka a prošívací patka, patka pro
 • rovnoměrné podávání.

Údržba

Pro uvedení stroje do provozu není potřeba žádné speciální údržby. Z výroby je připraven tak, aby na něm švadlenka mohla doma hned začít pracovat. Po delším šití je dobré vždy očistit dostupné vnitřní části od prachu a drobných částeček z látek.

Vnější části jsou díky plastovému provedení velmi snadno čistitelné vlhkým hadříkem. Čistění a údržba stroje se musí vždy provádět při vypnutém zařízení od elektřiny a v bezpečném suchém prostředí. Podle přiloženého návodu sami zvládnete i výměnu žárovky osvětlení stroje. Dá se k ní jednoduše dostat odšroubováním šroubku na levém boku stroje.
Větší opravy nebo údržbu ve chvíli, kdy začne stroj drhnout nebo vydávat divné zvuky ponechejte na autorizovaném servisu.

Čas od času se doporučuje vybrat ze stroje celý člunek, do kterého se umisťuje cívka se spodní nití, tato místa opatrně vysát vysavačem a dobře tak zbavit prachu. Hodí se jej i promazat pár kapičkami kvalitního oleje vhodného na šicí stroje.

Jak šije

Snadno a rychle. Takže pokud toužíte po praktickém pomocníkovi pro domácí šití, bude vám tato „singrovka“ dobře sloužit. Jednoduchý rovný steh je při dobře nastaveném stroji a správně vypnutých nitích jedna radost. Pružné stehy i overlockové stehy je třeba dobře nastavit a pro začátek si na nečisto vyzkoušet na volném kusu látky, jak šijí. Obzvláště při šití s pružnými látkami začátečníkům možná chvíli potrvá, než vše správně nastaví. Pak je ale šití příjemné. Pro složitější kroky, jako je například obšívání knoflíkových dírek je nutné nastudovat návod a přesně se držet pokynů.

Přehledně označené jsou na stroji veškeré postupy pro navlékání nití a také jsou dobře označené druhy stehů, ze kterých lze vybírat.

Zkušenosti

Sepsali jsme pár zajímavých a praktických tipů pro uživatele.

 • Používejte vždy pouze dodavatelem doporučené příslušenství.
 • Na začátku mějte vždy jehlu v látce, aby se vám nepohnula špatným směrem (jehlu do látky můžete umístit manuálním otočením kolečkem na pravém boku stroje.
 • Zpevnění stehu na začátku a konci látky můžete docílit „zapošitím“. Využijte zpětný chod.
 • Je dobré občas promazat pouzdro chapače šetrným čistým olejem vhodným na šicí stroje.
 • Nenechávejte stroj dlouho stát bez používání. Je dobré, aby byl pravidelně v pohybu a nevyschl v něm olej.
Zjistit cenu

Hodnocení pokročilejších šicích strojů.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.5 Total Score
Singer SIMPLE 3229

Pokud se chcete naučit šít, rozhodně vám tento jednoduchý model bohatě postačí. Pokud už šití na stroji zvládáte, u stroje vás nic nepřekvapí a bude se vám dobře používat. Široká nabídka stehů včetně overlockových vám umožní spíchnout si i něco na sebe, hravě s ním zvládnete i opravy nebo úpravy oděvů. Od stroje neočekávejte žádné speciální funkce či digitální ovládání. Je to spíše ideální model pro všechny, kteří rádi tvoří, nebo s kreativní činností chtějí právě začít. Hravě se na něm lze naučit základy šití, pochopit princip fungování šicího stroje a užít s radost z tvořivé práce.

PLUSY
 • Jednoduché manuální ovládání a nastavování
 • 29 stehů
 • Kovové tělo
 • Overlockový steh
MÍNUSY
 • Osvětlení žárovkou místo úspornější LED
 • Vyšší váha (horší pro manipulaci ale celkově nemusí být na škodu, protože je stroj stabilní)
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo