Recenze Singer Tradition 2250

Pokud hledáte stroj na občasné šití, nebo jste začínající krejčí či švadlenka, bude vám Singer Tradition 2250 bohatě stačit. Nabízí jen 10 základních stehů a velmi snadno se ovládá. Pro úpravu nebo základní šití je to vhodný kandidát. Nečekejte od něj nabídku overlocků nebo automatiku, která by vám ulehčila práci, takovým vybavením disponují mnohem dražší šicí stroje. Přečtěte si, jak dopadl náš test!

Parametry

Počet stehů/programů10
Automatická knoflíková dírkane
Automatický navlékač nitěne
Overlockový stehne
Maximální délka stehu4 mm
Maximální šířka stehu5 mm
Šití dvojjehlouano
Materiál vnitřní konstrukcekov/plast
Materiál povrchuplast
Volné ramenoano
Typ chapačekyvný
Rychloupínač na výměnu patkyano
Zpětný chodano
Rychlost šitíneuvedeno
OsvětleníLED
Hmotnost8 kg
Výška28 cm
Výška39 cm
Hloubka17 cm
Schránka na příslušenstvíano
Pro koho je určenýzačátečníci

Ovládání

Šicí stroj funguje na elektřinu, proto ho chraňte před vodou. Pokud na něm nepracujete, vypněte jej z elektřiny, a také je dobré ho schovat do obalu, aby se na něj neprášilo. Na stroji nešijte, pokud má poškozený přívodní elektrický kabel. Vždy když budete stroj promazávat, čistit nebo třeba měnit světlo, vypněte jej z elektřiny. V balení se šicím strojem Singer Tradition 2250 obdržíte také toto příslušenství:
 • univerzální patku,
 • zipovou patku,
 • patku k šití knoflíkových dírek a patku na přišívání knoflíků,
 • šroubovák,
 • páráček/štěteček,
 • olejničku,
 • balení originálních Singer jehlí,
 • 3 cívky na spodní nit,
 • vodič okraje látky,
 • krycí desku na podavač,
 • malou a velkou čepičku cívky.

Zprovoznění šicího stroje

Aby stroj začal pracovat, je nutné ho připojit do elektrické sítě. Elektrický kabel, který vede od pedálu, zapojte jedním koncem do stroje a druhým do elektrické zásuvky. Pro spuštění stroje i zapnutí osvětlení slouží hlavní vypínač, který se nachází nad zdířkou pro připojení elektrického kabelu. Pro zapnutí dejte knoflík na stranu s označením I, pro vypnutí na stranu s označením O. Rychlost šití ovládáte šlapacím pedálem. Čím větší tlak na něj vyvinete, tím rychleji bude šít.

Jak vybrat steh

Šicí stroj Singer Tradition 2250 nabízí celkem 10 stehů, ovšem nemá žádnou nabídku stehů overlockových. Pokud si chcete vybrat steh, stačí otočit největším otočným kolečkem s velkým písmenem S. Voličem můžete točit na obě strany. Šití knoflíkové dírky není automatické, ale čtyřkrokové. Pokud se rozhodnete dírku šít, nastavte si na voliči stehů ty, které jsou označeny červeným obdélníčkem.

Jak nastavit délku a šířku stehu

Délka stehu se nastavuje menším otočným voličem s číselným označením. Délku je možné variabilně upravovat až do 4 mm. Čím vyšší číslo nastavíte, tím delší steh bude. Šířka stehu je již předem nastavená a není možné ji nastavit. Zvolit si můžete pouze jiné druhy zig zag stehů, každý s jinou šířkou.

Jak nastavit napětí niti

Napětí nitě se většinou mění s jinou látkou a jiným typem stehu. Napětí horní nitě se reguluje otočným kolečkem v levé horní části šicího stroje, který má číselné označení. Základní nastavení je na hodnotě 4. Pokud chcete napětí zvýšit, to znamená, že stehy budou pevnější, otočte kolečkem na vyšší hodnotu. Pokud chcete napětí snížit, vyberte číslo s nižší hodnotou. Pokud je napětí nitě příliš nízké, objeví se uzlíky na rubové části. Pokud je příliš vysoké, uzlíky se objeví na lícové části. Napětí spodní nitě vyzkoušíte tak, že cívku i s pouzdrem vytáhnete ze stroje a přidržíte ji za nit, která vyčnívá ven. Za nit 1-2 trhněte, podobně jako s jojem. Pokud se nit odvine o 3-5 cm je nastavení napětí správné. Pokud je napětí příliš velké, nit se neodvine. V případě malého napětí se odvine o velký kus. Napětí spodní nitě na šicím stroji Singer Tradition 2250 upravíte šroubkem, který se nachází zboku na pouzdře cívky. Dobrá rada: Neexistuje žádné univerzální napětí pro všechny typy látky nebo nitě. Ovšem zhruba v 90 % případů budete šít na napětí v rozmezí 3 a 5.

Šití silných látek a vyšívání volnou rukou

Pokud budete šít silnou látku nebo sešívat více vrstev dohromady, můžete využít vyšší polohu patky. Patka má totiž dvě polohy. Jednu standardní a jednu vyšší právě pro případ šití silnějších materiálů nebo více vrstev. Pokud budete na stroji chtít látat nebo vyšívat, využijte k tomu krycí desku, která se položí na stehovací desku. Pro běžné šití ji však nepoužívejte.

Jak šít zpět

Pokud potřebujete steh zpevnit na začátku nebo konci, potřebujete steh zapošít nebo šít zpět, stačí, když budete držet páčku zpětného chodu. Tu najdete v levé části nad jehlou. Je označená nápisem Reverse. Stroj bude dozadu šít tak dlouho, dokud páčku budete držet. Jakmile ji pustíte, bude stroj opět šít dopředu.

Údržba

Některé čistící úkony můžete provádět sami doma, pro prodloužení životnosti šicího stroje je však dobré nechat stroj pravidelně kontrolovat v autorizovaném servisu. Při jakékoliv výměně nebo čištění nezapomeňte stroj odpojit od elektriky.

Jak vyměnit žárovku

LED žárovka, která se nachází ve stroji, má příkon 15 W, takže ji nahraďte stejným typem. Abyste se dostali k žárovce, je nutné odšroubovat šroubek na čelním krytu. Jakmile kryt sundáte, vyšroubujte stávající žárovku a nahraďte ji novou. Po výměně kryt k šicímu stroji opět přišroubujte.

Jak vyčistit podavač

Abyste se dobře dostali k zoubkům podavače, je nutné odšroubovat stehovací desku. Ještě před tím však zdvihněte jehlu do nejvyšší polohy, poté můžete přistoupit k odšroubování. Jakmile se dostanete k podavači a zoubkům, využijte pro čištění štěteček, který se dodává společně se strojem.

Údržba chapače

K chapači se dostanete tak, že odejmete rozšiřující část, která je zároveň úložným boxem na nitě a jehly. Kryt chapače otevřete směrem k sobě. Z chapače vyndejte cívku, vymáčkněte dvě páčky, které drží chapač, a jednotlivé části vyndejte ven. Do vnitřní části, do které patří chapač, kápněte 1-2 kapky oleje na šicí stroje, a poté chapač i s cívkou vraťte zpět na místo. Dobrá rada: Chlupy a nitě z látek odstraňujte ze stroje pravidelně. Pokud šijete manšestr nebo jiné látky, které hodně pouští vlákna, je dobré stroj vyčistit po došití.

Jak šije

Tento šicí stroj je velmi vhodný pro začátečníky a pro hobby šití. Nabízí jen takové množství stehů, které začátečníci opravdu využijí a i proto je ovládání velmi snadné. Při volbě stehu stačí jen otočit voličem doprava nebo doleva. Stejně tak je to s nastavením délky stehu. Škoda je, že šířka stehu se nastavit nedá. Máte pouze možnost si vybrat ze zig zag stehů, které mají rozdílnou šířku. Začátečníky však moc nepotěší, že stroj nemá automatický navlékač nitě, který významně usnadňuje práci. Na druhou stranu je však dobré, pokud se začátečník naučí i manuální provlékání nitě. Horší je to třeba pro osoby, které špatně vidí, i ty by automatický navlékač jistě ocenily. Další nevýhodou je čtyřkroková knoflíková dírka. Dírku neobšijete na jeden krok, ale na čtyři. Dírku si nejdříve musíte na látku předkreslit a teprve poté ji začít obšívat. Navíc budete muset čtyřikrát měnit nastavení. Samozřejmě, že čtyřkroková dírka není důvodem, abyste šicí stroj Singer Tradition 2250 nekupovali, protože spousta strojů na trhu tuto drobnou nevýhodu má. Je to však jen otázka zvyku a cviku. Na stroji se nám dobře šilo mimo jiné i proto, že má LED osvětlení, které poskytuje příjemné bílé světlo, díky kterému na práci dobře vidíte. Samozřejmě je lepší si k práci pořídit ještě lampu, ale to už záleží na každém krejčím nebo švadlence individuálně. Stroj má kyvný chapač, který je vhodnější pro začátečníky, protože není tak choulostivý, takže v pohodě přežije i chybí začátečníků. Obecnou nevýhodou všech kyvných chapačů je to, že jsou při práci o něco hlučnější než rotační. Také kontrola zbývající spodní nitě je o něco složitější, ale nejedná se o žádnou hrůzu. Šicímu stroji chybí nabídka overlockových stehů, ale v nabídce najdete steh entlovací, takže hezké zakončení látky budete moct provést bez problémů. Mezi pružnější stehy se pak řadí ty typu zig zag. Stroj nabízí i možnost šití dvojjehlou o maximální šířce 4 mm, takže budete moct provést coverlockový steh, který se nejčastěji používá pro zakončení rukávů nebo výstřihů. Dvojjehla není součástí balení, takže je nutné si ji zvlášť přikoupit. Než se rozhodnete pro koupi, měli byste vědět, že šicí stroje značky Singer vyžadují i speciální jehly značky Singer. Výhodou i nevýhdou šicího stroje Singer Tradition 2250 je kovový a z části plastový mechanismus a plastový povrch. Díky kombinaci kovových a plastových vnitřních částí je stroj lehčí, takže nebude problém s ním cestovat nebo ho pravidelně uklízet i do výše umístěných polic. Nevýhodou je, že se plastové části opotřebovávají rychleji než kovové. Mezi další pozitiva pak patří velmi příjemná pořizovací cena, která odpovídá možnostem stroje. Na opravu a úpravu oděvů bohatě postačí. Ovšem pro náročné šití bude potřeba si pořídit jiný šicí stroj, třeba Janome 920. Singer Tradition 2250 není příliš efektivní při šití jemných látek a úpletů.

Zkušenosti

 • Jehly do tohoto šicího stroje jsou speciální a vyrábí se pod značkou Singer.
 • Dvojjehlu je možné koupit v prodejnách šicích strojů i v lépe vybavených galanteriích.
 • Při šití dvojjehlou budete potřebovat kolík na druhou horní nit.
 • Šicí stroj sice nemá overlockový steh, ale má entlovací steh.
 • Stroj Singer Tradition 2250 prošije i riflovinu.
 • Pružné stehy jsou klikaté stehy.
Zjistit cenu Hodnotili jsme i šicí stroj Janome.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6 Total Score
Singer Tradition 2250

Od tohoto stroje se nedá čekat nic víc než základní šití. Je vhodný především pro začátečníky a na opravu či úpravu oděvů. Profesionálního šití s ním nedocílíte. Chybí mu automatická knoflíková dírka, automatické navlékání jehly nebo overlockový steh. Jeho velkou výhodou je nízká pořizovací cena, která odpovídá možnostem stroje i zacílení na začátečníky.

PLUSY
 • možnost šití dvojjehlou
 • nízká hmotnost
 • snadné ovládání
 • LED osvětlení
MÍNUSY
 • plastové a kovové prvky
 • chybí overlockový steh
 • práce s jemnými materiály a úplety
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo