Recenze SJCAM SJ5000X Elite

Cenově dostupná outdoorová kamera SJ5000X Elite od značky SJCAM™ disponuje až 4K rozlišením, možností fotografovat do formátu RAW, funkcí časosběrného nebo zpomaleného videa a natáčet s ní můžete klidně i 30 metrů pod hladinou. Čím nás pozitivně překvapila a čím naopak zklamala, se dozvíte v následujícím článku.

Parametry

Displejano
Typ displejeklasický LCD
Velikost displeje2 palce
Full HDano
4K Ultra HDano
Snímková frekvence Full HD60 FPS
Snímková frekvence 4K Ultra HD24 FPS
Maximální úhel záběru170 °
Digitální fotoaparátano
Rozlišení fotografií12 Mpix
Audiozáznamano
Vstup pro externí mikrofonne
Stabilizace obrazuano
Zoomano
Wi-Fiano
GPSne
Ovládání hlasemne
Slot na paměťovou kartuano
Podporovaný typ karetMicro SD/SDHC
Kapacita akumulátoru900 mAh
Dálkový ovladačne
Vodotěsné pouzdroano
USBano
HDMI výstupano
Výška43 mm
Šířka59 mm
Hloubka61 mm
Hmotnost74 g

Ovládání

Kamera SJ5000X Elite patří mezi levnější modely. Svojí hmotností ani rozměry nijak nevyčnívá a řadí se po bok běžné produkce. Má jednoduché plastové tělo, které svým vzhledem příliš nenadchne, vyrábí se ale v mnoha barevných variacích – od běžnější bílé, černé, stříbrné či zlaté až po zajímavější červenou, modrou či žlutou. Na těle kamery se nachází pět tlačítek, kterými lze nastavit všechny potřebné funkce. Tlačítko na přední straně vedle objektivu slouží k zapnutí a vypnutí kamery a zároveň s ním můžete přepínat jednotlivé módy (natáčení, fotoaparát, nastavení). Na horní straně je umístěno tlačítko spouště a lze s ním také potvrdit výběr. Na boční straně pak najdeme zbývající tři tlačítka: tlačítko pro aktivaci a deaktivaci WiFi a tlačítka určená pro posun nahoru a dolů v menu. Nedílnou součástí SJ5000X Elite je také klasický LCD displej s úhlopříčkou 2″. Na něm lze pohodlně sledovat pořízená videa či fotografické snímky a samozřejmě také provádět nejrůznější nastavení. Tento model bohužel není možné ovládat dálkovým ovladačem. Dálkové ovládání je proto možné pouze pomocí chytrého zařízení, které lze s kamerou spárovat pomocí zabudovaného WiFi modulu. Na svém mobilním telefonu nebo tabletu však musíte mít nainstalován operační systém Android nebo iOS. Pokud jej máte, stačí pouze stáhnout aplikaci SJCAM Zone, aktivovat WiFi na kameře, otevřít nastavení ve smartphonu a připojit se k síti kamery. Po spuštění aplikace pak můžete kameru pomocí mobilního telefonu dálkově ovládat a měnit základní nastavení kamery. Celkově je ovládání velmi jednoduché a intuitivní, české menu je přehledné a snadno ovladatelné. Potěšil také poměrně kvalitně zpracovaný český manuál.

Co umí

Při testování kamery SJ5000X Elite nás zajímala především kvalita videa, fotografií i nahrávaného zvuku. Zaměřili jsme se však také na některé užitečné funkce, kterými tato kamera disponuje.

Video

Ihned na úvod je potřeba zdůraznit, že ačkoli se výrobce u modelu SJ5000X Elite chlubí až 4K rozlišením, jedná se pouze o marketingový tah. Slibované 4K (Ultra HD) rozlišení je totiž v tomto případě interpolované, což znamená, že chybějící množství obrazových bodů do tohoto rozlišení je uměle dopočítáno. Umělý dopočet však nikdy nedosáhne kvality skutečného obrazu, naopak, často je na tom ještě hůře než při použití nižších rozlišení. Při 4K také tato kamera nabízí maximální snímkovou frekvenci 24 FPS, což je nejmenší použitelná hodnota, při které je však již patrná horší plynulost obrazu. Natáčení rychlého pohybu je proto bohužel vždy trhané. Používat nejvyšší rozlišení u tohoto modelu proto příliš nedoporučujeme, výjimku tvoří pouze natáčení zrychlených videí, která jsou ve 4K skutečné velmi hezká. Rozlišení 2K nabízí daleko lepší obraz než 4K, to je dáno také tím, že se jedná o skutečné (nedopočítané) rozlišení. Navíc hodnota snímkové frekvence se dostala také na použitelnější hodnotu 30 FPS. Nejlépe na tom však je kamera ve Full HD rozlišení, které disponuje dobrou snímkovou frekvencí 60 FPS. Zpomalená videa můžete vytvořit pouze v HD rozlišení, jelikož to disponuje maximální snímkovou frekvencí 120 FPS. Počítejte však s tím, že kvalita obrazu takového videa bude velmi špatná. Obecně lze říci, že s přihlédnutím k nízké ceně kamery, s ní lze získat velmi dobrý videozáznam. Obraz si při dobrých světelných podmínkách zachovává ostrost, barvy jsou poměrně věrné, ačkoli v automatickém režimu mají spíše modrý nádech (doporučujeme proto použít režim „Zamračeno“). Podobně jako mnoho dalších (i dražších) kamer však hůře zvládá kontrastní scény (světlo/stín), nelíbila se nám také výrazná chromatická aberace (barevné lemování kontrastních hran předmětů na snímku). Úhel záběru se u tohoto modelu pohybuje od 70° až do 170°. Čím vyšší je úhel, tím patrnější je na výsledných snímcích také tzv. efekt rybího oka. Pokud působí příliš rušivě, lze využít některého z programů pro editaci videa, které umožňují korekci tohoto efektu (například HitFilm Express). Velmi kladně hodnotíme možnosti manuálního natavení, které jsou překvapivě široké. Můžete si pohrát s rozlišením, kvalitou, ostrostí, kontrastem, vyvážením bílé, barvou snímku, ISO (citlivostí), frekvencí či expozicí. SJ5000x Elite disponuje gyroskopickou stabilizací obrazu (což u této cenové kategorie velmi překvapilo), bohužel ne vždy jsou výsledky odpovídající očekávání. Například při natáčení za chůze je patrné pohupování obrazu a při výrazně silných otřesech (například v členitém terénu na kole) dokonce dochází k mírným deformacím obrazu. Avšak při použití v autě naopak stabilizace příjemně překvapila a fungovala velmi dobře. Bohužel však se zapnutou stabilizací obecně klesá ostrost obrazu.

Audiozáznam

Většina outdoorových kamer má ohledně kvality zvuku veliké rezervy. Je to dáno také tím, že audiozáznam nebývá u tohoto typu přístroje příliš důležitý – většina uživatelů si doplní zvukovou stopu dodatečně při editaci videa a pro případné (pouze dokumentační) nahrávání zvuku stačí i méně kvalitní mikrofon. Ani SJ5000x Elite kvalitou nahrávaného zvuku neoslní. Přesto ačkoli je zvuková stopa slabá, netrpí tolik rušivým šumem jako některé levnější modely, a pro občasný záznam je tedy dostačující. Téměř nemožné se však nahrávání zvuku stává v případě použití vodotěsného pouzdra.

Fotografie

Fotografie můžete s SJ5000x Elite pořídit až v rozlišení 12 Mpx. Podobně jako většina levnějších sportovních kamer však také v tomto případě kvalita snímků spíše zklamala. Bohužel i při nejvyšším rozlišení a dobré světelnosti trpí horší ostrostí, vysokým šumem a (podobně jako videa) modrým nádechem, který lze do určité míry eliminovat použitím vhodného manuálního nastavení. Při horších světelných podmínkách se uvedená negativa samozřejmě zhoršují. S přihlédnutím k ceně kamery však jde o poměrně standardní výsledek. Co však mile překvapilo je možnost fotografovat do formátu RAW. Ten však lze zpracovat pouze v programu SJCAM RAW reader, který převede fotku do jiného formátu, v němž ji lze následně upravovat (běžně dostupné programy si bohužel s tímto formátem u tohoto modelu kamery neporadí). Ačkoli vyvstává otázka, kolik uživatelů bude chtít tento poměrně zdlouhavý proces převádění podstupovat.

Zajímavé funkce

Kamera SJ5000x Elite nabízí celou řadu nejrůznějších funkcí:
 • časosběrné video
 • zpomalené video
 • sériové foto
 • cyklické nahrávání
 • detekce pohybu
 • funkce autokamery

Časosběrné video

Podobně jako velké množství jiných modelů, také SJ5000x Elite umožňuje natáčení časosběrného videa. Kamera v určitém intervalu pořizuje jednotlivé snímky (ideální rozlišení je 4K), z nichž je následně vytvořeno video.

Zpomalené video

Čím vyšší je snímková frekvence kamery, tím pomalejší video může vniknout. SJ5000x Elite disponuje 120 snímky v HD rozlišení, což je dostačující hodnota. Bohužel kvalita HD obrazu je velmi špatná.

Sériové foto

Při aktivaci této funkce po stisku spouště pořídíte zvolený počet po sobě jsoucích fotografií.

Cyklické nahrávání

Funkci cyklického natáčení využijete zejména při použití SJ5000x Elite místo autokamery. Natočené video je v tomto případě ukládáno do časových úseků ve zvoleném intervalu. Po zaplnění karty dojde k automatickému přemazávání nejstaršího záznamu nejnovějším.

Detekce pohybu

Detekce pohybu je funkce typická spíše pro autokamery a na jejím principu fungují také fotopasti. Při záznamu pohybu před objektivem kamera automaticky spustí nahrávání.

Funkce autokamery

SJ5000x Elite můžete použít také místo autokamery. Disponuje dokonce funkcí, která umožňuje po připojení kamery k autobaterii automaticky zapnout nebo vypnout nahrávání při nastartování či vypnutí motoru auta.

Výdrž a paměťové karty

V základním balení je dodávána také baterie s kapacitou 900 mAh, což je hodnota dostačující na přibližně 70 minut záznamu. S ohledem na zapnutý či vypnutý displej, velikost rozlišení a hodnotu snímkové frekvence a aktivní či neaktivní WiFi modul je však hodnota v praxi spíše nižší a nejčastěji se pohybuje v rozmezí 20 až 50 minut provozu. Jednoznačně proto doporučujeme dokoupit alespoň ještě jednu záložní baterii navíc. SJ5000x Elite podporuje paměťové karty Micro SD nebo Micro SDHC oficiálně do velikosti 32 GB. Rozhodně doporučujeme kvalitní značkové karty Class 10. Neoficiálně je možné použít i karty o velikosti až 64 GB, nebo dokonce až 128 GB. My jsme však tuto možnost nezkoušeli.

Odolnost

V balení modelu SJ5000x Elite se samozřejmě nachází také ochranné vodotěsné pouzdro, s nímž je možné se potopit až do hloubky 30 metrů. Vzhledem k nižší ceně kamery a nepříliš kvalitnímu plastovému tělu doporučujeme zacházet s kamerou s maximální opatrností a vždy používat ochranné pouzdro.

Příslušenství

Ke kameře je v základním balení dodáváno také bohaté příslušenství. Samozřejmostí je vodotěsné ochranné pouzdro, náhradní dvířka s průduchy, baterie, USB kabel, držáky (na řidítka, univerzální a pro další použití), nejrůznější úchyty, univerzální stativový závit, popruhy, český manuál a další.

Pozor na nekvalitní kopie

Pokud se rozhodnete pořídit model SJ5000x Elite, vždy dbejte na to, abyste nakupovali u oficiální distribuce. Podobně jako u jiných kamer značky SJCAM™, se totiž může snadno stát, že narazíte na padělek, který se samozřejmě svojí kvalitou od originálního přístroje velmi liší. K základní orientaci vám pomohou následující tipy. Neoriginální kamery:
 • jsou zabaleny v neoriginální krabici bez loga SJCAM™
 • na přední straně pod objektivem (na rozdíl od originálních kousků) nemají logo SJCAM™
Vždy si tedy všímejte loga SJCAM™ na krabici i těle kamery, to do velké míry představuje záruku, že se jedná o originál.

Zkušenosti

 • Kvalitní 2K a Full HD záznam.
 • Interpolované 4K (Ultra HD) rozlišení.
 • Široké možnosti nastavení a množství doplňkových funkcí.
 • Špatná kvalita fotografií.
 • Možnost fotografovat do formátu RAW.
 • Chybí dálkový ovladač (ani nelze dodatečně dokoupit).
 • Při natáčení ve Full HD vydrží baterie s vypnutým displejem a WiFi přibližně 70 minut.
 • Po připojení přes WiFi lze ovládat chytrým zařízením.
 • Podporuje paměťové karty oficiálně do 32 GB, neoficiálně až do 128GB.
 • S vodotěsným pouzdrem vydrží ponor až do 30 metrů.
 • Manuál a ovládání v českém jazyce.
Zjistit cenu Přejít na přehled kamer.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo