Recenze Sonos Beam Gen 2

Pokud se doma rádi koukáte na filmy, posloucháte hudbu nebo třeba hrajete videohry, jistě oceníte kvalitní zvuk. Prostředkem k jeho docílení může být právě soundbar Sonos Beam 2. Tento soundbar je z dílny kalifornské značky Sonos, která patří mezi první výrobce bezdrátových audio technologií. Už přes dvacet let nabízí svým zákazníkům cenově dostupné avšak velmi kvalitní ozvučení do domácnosti. Nový Sonos Beam Gen 2 má oproti starší verzi Sonos Beam podporu Dolby Atmos, podporu rozšířených moderních standardů a propracovanou aplikaci. Co všechno vám tento soundbar dokáže nabídnout a jak se s ním pracuje, se dočtete v článku.

Parametry

Bluetoothne
Noční režimano
Dolby Atmosano
Multiroomano
Výstupní výkon (RMS)výrobce se neuvádí
Subwooferne
Výkon subwooferu (RMS)/
Systém reproduktorů5.1
Wi-Fiano
Přehrávání MP3ne
Podpora NFCne
FM tunerne
DVD přehrávačne
HDMIano
USBne
Optický vstupano
Jack 3,5 mmne
Koaxiální vstupne
Rozměry soundbaru (Š x V x H) v cm65 x 6,7 x 10
Rozměry subwooferu (Š x V x H) v cm/
Celková hmotnost2,8 kg

Design, zpracování a srovnání Sonos Beam 2 s předchůdcem Sonos Beam

      

Stylově čistý, kompaktní a nenápadný Sonos Beam Gen 2 se vzhledově příliš neliší od svého předchůdce soundbaru Sonos Beam, výrobce zachoval dokonce i stejné rozměry. Opět si ho můžete dopřát v klasické černé nebo bílé barvě a přizpůsobit ho tak co nejvíce vybavení svého domova. Novinkou je potah reproduktoru, který už není z textilu, ale z perforovaného plastu. Plast slibuje mnohem lepší údržbu (stačí lehce otřít vlhkým hadříkem) a taky větší odolnost. Horní panel disponuje dotykovými tlačítky, která slouží k ovládání přístroje – regulují hlasitost nebo mohou deaktivovat mikrofony pro hlasového asistenta. ​​Tento přístroj v prostoru nijak “nezavazí”, zato ho však dokáže naplnit zvukem. Stejně jako jeho starší bratr nemá v základní výbavě subwoofer, přesto basuje velmi obstojně.

Jeho spodní část je potažena gumovou vrstvou, takže na nábytku stojí pevně a zároveň ho chrání před poškrábáním. Stejné opatření má i jeho předchůdce. Soundbar lze samozřejmě připevnit i na stěnu, ale držák není součástí základní výbavy, je tedy nutné ho dokoupit.

Soundbar Sonos Beam Gen 2 má stejnou sestavu měničů jako starší model. Najdete zde čtyři basové reproduktory a jeden výškový reproduktor a pět digitálních zesilovačů třídy D. Oba dva modely je možné ovládat hlasově. Sonos Beam byl na trh uveden v létě v roce 2018 a pořád se jedná o velmi dobrý reproduktor. Nicméně Sonos se rozhodl jeho nástupce posunout ještě o kousek dále. První generaci totiž chybí podpora Dolby Atmos, na kterou se můžete těšit u novějšího Sonos Beam 2. Ten je k dostání od podzimu 2021.

Kromě Dolby Atmos se od Sonos Beam odlišuje také dalšími moderními standardy, jako je ARC/eARC. Díky nim je možné si užívat nejen Dolby Atmos, ale také Dolby Digital Plus. Dvojka podporuje také audio standard DTS, který by se měl formou aktualizace dostat i do první generace soundbaru.

Stejně jako Sonos Beam i dvojka dokáže pomocí funkce DLNA vytvořit domácí drátovou nebo bezdrátovou síť, ve které mohou spolupracovat veškeré AV systémy s mobilními zařízeními, ale také počítači. A jednoduše tak z domácího úložiště přehrát hudbu nebo film na televizoru. Dvojka nabídne výkonnější procesor.

Srovnání soundbarů Sonos

Do tabulky jsme uvedli základní parametry, které prozradí, v čem se od sebe přístroje liší.

ParametrySonos Beam Gen2Sonos Beam
Subwoofernene
Systém reproduktorů5.15.1
Bluetoothnene
Wi-Fianoano
Dolby Atmosanone
Multiroomanoano
Noční režimanoano
HDMIanoano
USBnene
Optický vstupanoano
Jack 3,5 mmnene
Koaxiální vstupnene
Hlasové ovládáníanoano
Funkce DLNAanoano
Rozměry soundbaru (Š x V x H) v cm65 x 6,7 x 1065 x 6,7 x 10
Celková hmotnost2,8 kg2,8 kg
Cena v Kč12 40011 000

Z tabulky i popisu je jasné, že pokud doma máte první generaci soundbaru, nemusíte ji hned nahrazovat novým modelem. Navíc se díky aktualizaci můžete těšit na podporu DTS. Jestliže však o koupi uvažujete, zainvestujte raději do novějšího modelu, který vyjde o nějakých 1 500 Kč dráž, ale navíc dostanete podporu Dolby Atmos (která u tohoto modelu přeci jen něco přinese), eARC a hlavně (díky jiné konstrukci a jinak použitým materiálům) o něco lepší zvuk. A to je za mě hlavní důvod, proč mi přijde koupě nového modelu jako lepší volba.

Funkce a vybavení

Součástí krabice s novým soundbarem je napájecí kabel (2 m), HDMI kabel (1,5 m), propojení HDMI a digitálního optického vstupu a samozřejmě návod k použití.

Samozřejmostí mezi soundbary jiných značek je Bluetooth, ten ale u Sonos Beam Gen 2 chybí. ​​HDMI konektor zde podporuje ARC a eARC, Dolby digital Plus, Multichannel PCM a zákazníky očekávané a mezi dražšími modely častý formát – Dolby Atmos. Dolby Atmos využívá například oblíbená streamovací služba Netflix. Podporu má taky 5GHz bezdrátová síť, Wi-Fi Multiroom, Spotify, AirPlay 2, Alexa Multiroom, Google Assistant a Amazon Alexa. Pokud zrovna nebudete na nic koukat přes televizi, můžete si třeba poslechnout hudbu přes Spotify.

Tento soundbar nemá vlastní subwoofer, přesto basuje velmi dobře. Pokud stojíte o zvýraznění basové linky, můžete dokoupit a připojit ještě subwoofer Sonos Sub nebo Sonos PLAY 5, který však stojí dvojnásobek samotného soundbaru. Fajnšmekři si mohou pořídit i další reproduktory stejné značky a vytvořit si díky funkci Multiroom bezdrátový systém zvuku, který vám umožní poslech ve více místnostech vašeho domova. Propojení funguje přes Wi-Fi.

Pokud jde o vybavení a funkce konkurenčních modelů, zmiňme silného protikandidáta na kvalitní soundbar – JBL Bar 5.0 Multibeam. Jde také o velmi dobře znějící přístroj, který také nemá subwoofer a podporuje Dolby Atmos, ale navíc má Bluetooth a podporuje Chromecast audio. Cenově se dokonce pohybuje o dva až tři tisíce níže, než Sonos Beam Gen 2. Zvukově je však za mě (zejména u Atmosu) o trochu horší.

Montáž a připojení

Nový soundbar je potřeba propojit s aplikací. Tu výrobce výrazně zjednodušil. Od rozbalení krabice do celkového zprovoznění soundbaru vás dělí něco kolem deseti minut. Nejprve je třeba zapojit přístroj do zásuvky a stáhnout si aplikaci, ve které vyberete Sonos Beam Gen 2 (sám se vám nabídne). K internetu můžete přístroj připojit přes Wi-Fi nebo přes kabel.

Nakonec je třeba mobil přiblížit horní části soundbaru a spárovat ho tím do bezdrátové sítě. Následné připojení k televizi probíhá přes HDMI konektor. Ten je nutný připojit přímo k HDMI konektoru v televizi s podporou ARC nebo eARC. Výsledný zvuk lze upravit skrze aplikaci – můžete zde upravit výšky a basy, nastavovat hlasitost, zvýrazňovat dialogy při pouštění filmů nebo nastavit noční režim, který se postará o vyrovnání zvukové dynamiky. Zvuk je tišší, ale stále dobře zřetelný.

Prostřednictvím mobilního telefonu iPhone nebo tabletu iPad můžete celý soundbar nakalibrovat tak, aby v dané místnosti vytvářel optimální a panoramatický zvuk. Tomuto ladění přes Apple říkáme Trueplay. Protože kalibrace není možná ze zařízení s Androidem, můžete toto nastavení udělat i ze zapůjčeného zařízení. Pokud nevlastníte elektroniku značky Apple, ale o nakalibrování stojíte, stačí požádat někoho s těmito přístroji o zapůjčení a nastavit si vše potřebné. Dokud soundbar nebudete přemisťovat jinam, nastavení zůstane uložené. Samotná kalibrace probíhá tak, že se s telefonem nebo tabletem procházíte místností, ve které máte soundbar připojený a přes mikrofon v tomto zařízení si odposlechnete testovací zvuk z reproduktoru. Podle typu místnosti se zvuk z reproduktoru díky Trueplay upraví. Kalibrace dokáže upravit zvuk u akusticky nevyhovujícího umístění soundbaru (například ve skříňce pod televizí).

Ovládání

Přímo k soundbaru žádné dálkové ovládání k dispozici není, můžete ho ale ovládat prostřednictvím mobilní aplikace nebo hlasem. Chybějící dálkový ovladač je za mě drobným nedostatkem. Taky můžete spárovat dálkový ovladač televize se soundbarem a hlasitost ovládat skrze infračervený port.

Ovládání soundbaru hlasem je možné díky Alexe nebo Google Assistent. Propojení s tímto typem ovládání je nutné udělat přes váš Sonos účet. V něm je nutné nastavit region, který podporuje hlasové asistenty (například v USA nebo Velká Británie), až poté přidáte hlasového asistenta do aplikace. U nás tento způsob zatím tak častý není.

Kvalita zvuku

Soundbar Sonos Beam Gen 2 disponuje úplně stejnou sestavou měničů, jako jeho starší bratr Sonos Beam. O zvuk se starají čtyři basové reproduktory, jeden výškový reproduktor a pět digitálních zesilovačů třídy D. Obsahuje taky tři pasivní basové zářiče. Aktivní reproduktory jsou namířené lehce do stran, díky jejich natočení se zvuk šíří lépe v prostoru, ale pouze ve vodorovném směru.

Postavení reproduktorů není namířeno ke stropu, takže se zvuk neodráží. Což v praxi znamená, že při využívání nově přidaného Dolby Atmos (využívá například Netflix) dochází pouze k dopočítávání horního kanálu. Dolby Atmos však vynikne v čistotě zvuku. Zvlášť v kontextu dané cenové kategorie. Tenhle soundbar nepatří mezi  úplnou špičku. Ale ve při své ceně dokáže možností Atmosu alespoň trochu využít a to je prima. Pokud se váš budget pohybuje někde lehce nad 10 – 12 000 Kč, rohodně o něm zapřemýšlejte. Zvuk uslyšíte v prostoru okolo vás a lehce ze shora. ​Tím, že se horní kanál jen dopočítává, výsledný zvuk není tak plný a intenzivní jako třeba u soundbaru Sonos Arc, který je však už v úplně jiné cenové kategorii. Součástí soundbaru jsou taky tři pasivní zářiče, které modifikují nízké frekvence a tím zajišťují vyvážený a dostatečně silný zvuk. Pokud připojíte soundbar k HDMI-eARC můžete využít Dolby Atmos nebo HD Master Audio i z Blu-ray disků.

Sonos Beam Gen 2 je k dostání v konfiguraci 3.0. K docílení dokonalého a vyváženého zvuku ho můžete rozšířit a vytvořit domácí sestavu s bezdrátovým subwooferem a dvěma zadními reproduktory téže značky.

Celkový zvuk je však i u tohoto modelu samotného (opět podotýkám v kontextu ceny, nelze ho srovnávat s přístroji s dvojnásobnou cenou) naprosto skvělý. Jedinou chybkou, která jde na vrub výrobci, je horší kvalita zvuku při hlasitosti nad 80 %.

Zjistit cenu

Hledáte soundbar se subwoferem?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.9 Total Score
Sonos Beam Gen 2

Soundbar Sonos Beam Gen 2 slibuje velmi kvalitní zvuk v relativně malém a kompaktním zařízení, které se díky úpravě povrchu navíc dobře udržuje. Dvě barevná provedení se přizpůsobí téměř každému interiéru a kalibrace přes Trueplay zajistí zvuk “na míru” vašemu prostoru. Potěší použitelné Dolby Atmos, které spolu s podporou těch nejpoužívanějších standardů staví tento soundbar hodně vysoko. Zvuk tohoto zařízení potěší vaše uši jak během poslechu oblíbené kapely, tak během sledování seriálů či filmů, kde umí perfektně zvýraznit dialogy. Kromě snížené kvality zvuku při nastavení hlasitosti nad 80 % se dá soundbaru Sonos Beam Gen 2 vytknout jen málo co.

Zvuk - hudba
7.7
Zvuk - filmy
8.8
Funkce
7.2
Výbava
6.9
PLUSY
 • podpora Dolby Atmos
 • velmi slušný zvuk
 • kvalitní a dobře udržovatelný materiál
MÍNUSY
 • horší kvalita zvuku při hlasitosti nad 80 % hlasitosti
 • kalibrace zvuku možná jen přes zařízení Apple
 • nemá Bluetooth
 • nemá dálkové ovládání
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den, jak lze tento systém uvést do Stand-by stavu? Připojeno k tv pomocí HDMI ale po vypnutí tv systém stále svítí-dioda nahoře. Diky

  • Dobrý den,

   do standby režimu se přepne automaticky pokud nedostává „žádný“ signál. Je to lehce netradiční řešení, ale pro Sonos typické.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo