Recenze Sonos Beam

Soundbar Sonos Beam je 5.1 kanálové zařízení, s nímž si můžete vychutnat jak sledování filmů, tak i hraní oblíbených videoher. Využít jej můžete i jako reproduktor pro bezdrátové streamování hudby. Disponuje Wi-Fi, Multiroomem či DLNA a potěší také přítomnost aplikace AirPlay 2. Pokud vás tento model zajímá, rozhodně si přečtěte následující recenzi.


Parametry

Výstupní výkon (RMS)neuvádí
Subwooferne
Výkon subwooferu (RMS)-
Systém reproduktorů5.1
Bluetoothne
Wi-Fiano
Přehrávání MP3ne
Podpora NFCne
FM tunerne
DVD přehrávačne
Dolby Atmosne
Multiroomano
Noční režimano
HDMIano
USBne
Optický vstupano
Jack 3,5 mmne
Koaxiální vstupne
Rozměry soundbaru (Š x V x H) v cm65 x 6,7 x 10
Rozměry subwooferu (Š x V x H) v cm-
Celková hmotnost2,8 kg

Design a zpracování

Vzhled soundbaru Sonos Beam rozhodně patří mezi vlastnosti, které zaujmou na první pohled. Neobvyklý oblý tvar a absence zbytečných detailů z této zvukové lišty vytvářejí velmi zajímavý, a přitom diskrétní prvek každého interiéru.

          

Rozměry tohoto zvukového zařízení přitom nejsou nikterak velké – na délku měří pouhých 65 cm. Pohodlně jej proto umístíte nad nebo pod kterýkoli televizor. Pro mnohé může být výhodou také skutečnost, že k tomuto soundbaru není v základní výbavě dodáván subwoofer. Jedná se proto o ideální řešení do malých místností, kde na subwoofer není dostatek místa.

Vybírat můžete ze dvou základních barev: z klasické černé a extravagantnější bílé. Celkové zpracování je přitom na velmi vysoké úrovni. Spodní část lišty je opatřena speciální pryžovou úpravou, která brání poškrábání nábytku.

Funkce a vybavení

Vzhledem k tomu, že Beam umožňuje připojení přes Wi-Fi, lze jej bez problémů ovládat pomocí speciální aplikace AirPlay 2 od společnosti Apple. Jedná se o bezdrátový audio protokol s funkcemi HomeKit a Siri. Ve srovnání s předchozí verzí AirPlay lze pomocí této aplikace ovládat více reproduktorů najednou. Což v praxi znamená třeba to, že můžete z jednoho zařízení posílat hudbu do více místností v domě či v každé z nich pustit něco jiného, a to dokonce na reproduktorech různých značek. Bohužel AirPlay 2 není kompatibilní se všemi typy reproduktorů.

Kromě Wi-Fi a Multiroomu podporuje soundbar Beam také technologií DLNA, díky které lze vytvořit domácí drátovou či bezdrátovou síť, v níž budou spolupracovat všechny AV systémy s mobilními zařízeními i počítači. Díky DLNA lze libovolně streamovat multimediální obsah z jednoho zařízení na druhé bez složitého ovládání a nastavení.

Tento soundbar také umí spolupracovat s chytrým zařízením Amazon Alexa, který se pyšní hlasovým ovládáním (pouze v anglickém, německém a japonském jazyce). A spolupracuje také se službami Spotifly a Tidal. K dispozici je také Fire TV. Už z vybavení a možností spolupráce je patrné, že cílí primárně na zámořský trh, kde je pokrytí zařízeními od Applu i Amazonu velmi vysoké.

Ve výbavě nechybí ani možnost aktivovat noční režim, díky němuž jsou automaticky ztišeny hlasité scény a zesíleny scény tiché. Noční režim je vhodný zejména, pokud nechcete sledováním oblíbeného pořadu rušit zbytek rodiny nebo sousedy.

Subwoofer není součástí základní zvukové sestavy. Chcete-li si jej však k základní zvukové liště pořídit, připravte se na nepříjemně vysokou cenu (subwoofer zakoupíte za zhruba dvojnásobek pořizovací ceny samotného soundbaru). Domníváme se, že společnost Sonos by mohla vyjít uživatelům vstříc a trh obohatit o levnější variantu kompatibilního subwooferu.

Montáž a připojení

Soundbar je možné postavit klasicky pod nebo nad televizor. Dalším řešením je možnost montáže na stěnu. Bohužel nástěnný držák není součástí balení, což je trochu zklamáním. Lze jej však dodatečně dokoupit, a to jak v černé, tak v bílé barvě.

Pokud váš televizor nedisponuje Wi-Fi modulem, je možné propojit obě zařízení klasicky pomocí HDMI (ACR) nebo přes optický kabel. Připojení ostatních externích zařízení (mobilní telefon, tablet, notebook atp.) probíhá klasicky pomocí Wi-Fi.

Bezdrátovou Bluetooth technologií ani konektorem USB tento soundbar nedisponuje. Bohužel schází také vstup pro sluchátka a FM anténa. Poslouchat však můžete internetová rádia.

Ovládání

Na horní straně soundbaru je umístěn hlavní ovládací panel, který je tvořen celkem čtyřmi tlačítky: pro mikrofon, zapnutí/vypnutí přehrávání, snížení hlasitosti a zvýšení hlasitosti. Tato tlačítka jsou doplněna o informační diodu, která indikuje, zda je zařízení zapnuto, nebo vypnuto.

Zamrzela absence dálkového ovládání (hlasitost však lze ovládat originálním TV dálkovým ovladačem). Sonos totiž po uživatelích primárně požaduje, aby si naistalovali aplikaci a ovládali všechny reproduktory prostřednictvím chytrých zařízení. Proces takového nastavení je intuitivní a aplikace obsahuje přehledného průvodce, který vás všemi kroky provede. Veškerá instalace i s aktualizací softwaru zabere zhruba 10 minut.

Nastavení Multiroom reproduktorů pomocí smartphonu však může být (především pro méně technický zdatné uživatele) obtížnější. Bohužel v takovém případě nepomůže ani nepříliš přehledný manuál, který není dodáván v českém jazyce.

Kvalita zvuku

Soundbar Sonos Beam nepodporuje Dolby Atmos ani DTS:X, což je jasným zklamáním. Každopádně kvalita zvuku se ukázala být poměrně dobrá, a to jak při sledování filmu, poslechu hudby, tak při hraní videoher.

Největším nedostatkem se však ukázala absence subwooferu. Ani tři pasivní rezonátory totiž nedokážou vytvořit dostatečně sytý basový podkres, který citelně schází zejména při akčních scénách, hrách nebo poslechu rockové hudby. Zvuk nemá hloubku a výbuchy postrádají úder a jen těžko vás přenesou přímo do děje. Basová složka nás proto opravdu zklamala.

Při zvýšení hlasitosti navíc dochází k mírnému zkreslení zvuku. Pokud si proto rádi užíváte sledování filmů či poslech hudby naplno, může vám tento efekt znepříjemnit celý zážitek.

Zvolíte-li však střední hlasitost, můžete se těšit na vyvážený a příjemný zvuk. Dialogy jsou srozumitelné a rozeznatelné bez jakýchkoli potíží, a to i při velmi nízké hlasitosti. Opět však platí, že při vysoké hlasitosti se slova slévají a vytvářejí nesrozumitelné mumlání.

Iluze prostorového zvuku však mile překvapila, a to dokonce navzdory kompaktní velikosti a omezenému počtu reproduktorů. I při zavřených očích tak lze poměrně snadno rozeznat, z kterého směru zvuk přichází.

Tento model můžeme doporučit i při častém sledování sportovních pořadů. Výkon pak dostačuje pro menší a střední pokoje.

Pro lepší výkon lze přidat jeden z osmi reproduktorů Sonos, a to v závislosti na vašich potřebách.

Beam podporuje formáty: MP3, WMA, AAC, AAC+, OGG, WAV, FLAC a AIFF. Zklamáním je, že Sonos nepodporuje standardní audio formát DTS.

Zjistit cenu

Další hodnocené soundbary najdete zde.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.1 Total Score
Hodnocení Sonos Beam

Vzhledem k tomu, že se jedná o dražší zařízení, očekávali jsme lepší výkon. Na druhou stranu je nutné vzít v potaz, že tento kompaktní soundbar disponuje Wi-Fi a Multiroomem. Jednoznačně nevětším kladem je velmi dobré podání ve vysokých a středních tónech při střední a nízké hlasitosti. Při vysoké hlasitosti však dochází k nepříjemnému zkreslení zvuku. Větším nedostatkem jsou chybějící basy (chybějící subwoofer) a absence podpory konvenčního formátu DTS.

Zvuk - hudba
7.4
Zvuk - filmy
8.3
Výbava
6
Funkce
5
PLUSY
 • dobrá kvalita zvuku
 • iluze prostorového zvuku
 • Wi-Fi
 • Multiroom
 • zajímavý design
MÍNUSY
 • vyšší pořizovací cena
 • špatná kvalita při vysoké hlasitosti
 • chybějící subwoofer
 • chybí český návod
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo