Recenze na soundbar Sonos Ray

Sháníte nepříliš drahý, ale přitom výkonný soundbar, který byste mohli připojit k televizi v obýváku nebo třeba k počítači? Potom by se vám mohl líbit Sonos Ray, který disponuje velmi kvalitním zvukem a spoustou skvělých funkcí. Není ale příliš vhodný pro ty, kteří od soundbaru očekávají kvalitní prostorový zvuk.

Parametry

Bluetoothne
Noční režimano
Dolby Atmosne
Multiroomano
Výstupní výkon (RMS)neuvádí
Subwooferne
Výkon subwooferu (RMS)/
Systém reproduktorů5.1
Wi-Fiano
Přehrávání MP3ano
Podpora NFCano
FM tunerne
DVD přehrávačne
HDMIne
USBne
Optický vstupano
Jack 3,5 mmne
Koaxiální vstupne
Rozměry soundbaru (Š x V x H) v cm55,7 x 7 x 9,3
Rozměry subwooferu (Š x V x H) v cm/
Celková hmotnost1,95 kg

Design a zpracování

Soundbar vám přijde v papírové krabici a je v ní ještě zabalený do černé látky. Balení dále obsahuje dva kabely (zdrojový pro připojení k síti a optický) a návod k použití. Design samotného soundbaru je skutečně povedený – zařízení je velmi elegantní a hodí se dobře do každého interiéru. Celý soundbar je v černé barvě a jeho zpracování by se dalo označit jako minimalistické. Na jeho přední straně je logo značky Sonos a tři diody, které slouží např. k signalizaci změny hlasitosti atd. Na horní straně pak najdete tři dotyková tlačítka – jsou určená k zastavení přehrávání skladby, ke změně hlasitosti a k přepínání mezi písničkami. Zadní strana soundbaru pak ukrývá tlačítko pro uvedení do továrního nastavení, ethernetový port, optiku a konektory pro zapojení zdroje.

 

Montáž a připojení

Velkým plusem tohoto přístroje je bezesporu fakt, že jeho montáž a připojení je snadnou záležitostí. Stačí ho jen připojit do zásuvky a propojit pomocí optického kabelu např. s televizí nebo počítačem (nezapomeňte jej také připojit na vaši domácí wifi síť). Naopak nelze ho připojit přes HDMI, naštěstí většině nových televizorů už dnes optický výstup nechybí. Dalším krokem je pak propojení s mobilní aplikací – tu si jednoduše stáhnete do mobilu z Google Play nebo z App Storu. Po otevření aplikace se v ní zaregistrujete a pak postupujete podle dalších pokynů. S ní pak můžete soundbar snadno a pohodlně ovládat přímo ze svého mobilu – aplikace nabízí nepřeberné množství funkcí a vychytávek, které určitě oceníte.

Co nabídne

Tento elegantní a kompaktní soundbar toho nabízí skutečně hodně. Kromě toho, že má skvělé podání zvuku (což by mělo být samozřejmostí), disponuje i řadou zajímavých funkcí. Jedna z nich je určená pro majitele zařízení od Applu – s funkcí Trueplay můžete na svém iOS zařízení aktivovat mikrofon a soundbar si následně sám změří vaši místnost a doladí zvuk. Další super funkcí je noční mód – ten se hodí zejména pro ty, kteří žijí s někým dalším v domácnosti a nechtějí ho zbytečně rušit. Noční mód totiž vyrovnává zvuk v momentě kdy dojde k hlasitým efektům, např. výbuchům ve filmu apod. Má tak výhodu, že nemusíte neustále ztlumovat a zesilovat hlasitost, na druhou stranu má nevýhodu v tom, že ze zvuku odstraňuje basy, takže celkový dojem ze zvuku není takový, jako při klasickém režimu. Na porozumění dialogům to ale vliv nemá. O vyladěné basy se postará Bassreflex (nejedná se ale o nic zvláštního, jde o otvor, který má v sobě většina soundbarů), o mluvené slovo pak režim pro zlepšení dialogů (i s ním se můžete u soundbarů běžně setkat).

Nevýhodou je, že oproti jiným soundbarům stejné značky není vybavený mikrofony, což znamená, že jej nelze ovládat pomocí hlasových asistentů. Naopak plusem je, že jeho hlasitost můžete ovládat dálkovým ovladačem od televizoru (s výjimkou bluetooth ovladačů, kde fungovat nemusí). Co se týká formátu zvuku, tak podporován je jen Dolby Digital 5.1, pokud byste vyžadovali Dolby Atmos, museli byste si připlatit za jiný model. Je ale třeba zdůraznit, že Sonos Ray je relativně levný soundbar, který na využití Atmosu nemá schopnosti.

Kvalita zvuku

Soundbar Sonos Ray přináší dokonale vyvážený zvuk, který oceníte zejména při nižší a střední hlasitosti. Za zmínku stojí nádherné a detailní (přitom ne rušivé) výšky, dále pak rychlé, silné a přitom kvalitní basy, jež jsou velmi dobré na to, jakou má zařízení velikost. Pochvalu si zaslouží také jasné a srozumitelné dialogy a spousta lidí jistě ocení i speciální noční režim. Důležité je také zmínit, že soundbar si poradí se všemi žánry – ať už si pustíte cokoliv, budete zaručeně spokojení.

Mínusem je v každém případě absence subwooferu a jednou z největších nevýhod je nepříliš kvalitní prostorový zvuk, který je dán samotnou konstrukcí soundbaru, který zvuky pouští pouze před sebe (pokud jej ale propojíte s dalšími reproduktory, prostorový zvuk už můžete mít solidní). Konstrukce je tvořená dvěma středobasovými měniči (které mají bass reflexy pro zvýraznění basů) a dvěma výškovými měniči (ty jsou namířeny do stran). Přední stěna soundbaru je pak perforovaná a průzvučná.

Zatímco prostorový zvuk není zrovna optimální a pro ty, pro něž je prioritou, tento soundbar není příliš vhodný, v ostatních směrech si vede dobře. Dobrou práci Sonos Ray zastane u dialogů – ty jsou krásně zřetelné, takže v tomto směru ho můžeme pochválit. Stejně tak nabízí kvalitní zvuk i u efektů nebo u dramatických přechodů mezi různými druhy scén. Na poslech hudby je rozhodně dobrou volbou, u filmů je to pak s otazníkem, podle toho co je pro vás důležité.

Srovnání se soundbarem Sonos Beam 2

Pokud si tento soundbar srovnáme s výkonnějším, ale o poznání dražším modelem Beam 2, zjistíme, že většinu parametrů sice mají shodných, ale v pár zásadních bodech se liší. U Beam 2 je důležitá např. přítomnost Dolby Atmos nebo HDMI připojení, levnější model Ray má o něco menší rozměry a hmotnost. Co se týká podpory NFC, tak u obou zařízení sice je přítomný NFC čip, slouží ale pouze k prvotnímu nastavení reproduktorů pomocí telefonu – jiné využití NFC zatím žádné reproduktory od Sonosu nemají. Pokud jde o přehrávání MP3, podporují ho oba reproduktory a funguje přes wifi. MP3 lze přehrát buď přímo přes přehrávač v mobilním telefonu nebo přes Sonos aplikaci. Pokud se jedná o MP3 soubory na USB flash disku, je třeba si je uložit do počítače, stáhnout si do něj Sonos aplikaci a pak si do její knihovny přidat požadované soubory. Rozdíl v ceně je jinak docela velký, Sonos Ray aktuálně vyjde na 7 890 Kč, Sonos Beam 2 stojí necelých 13 000 Kč.

Technické parametrySonos RaySonos Beam 2
Bluetoothnene
Noční režimanoano
Dolby Atmosneano
Multiroomanoano
Výstupní výkon (RMS)neuvádíneuvádí
Subwoofernene
Výkon subwooferu (RMS)//
Systém reproduktorů5.15.1
Wi-Fianoano
Přehrávání MP3anoano
Podpora NFCanoano
FM tunernene
DVD přehrávačnene
HDMIneano
USBnene
Optický vstupanoano
Jack 3,5 mmnene
Koaxiální vstupnene
Rozměry soundbaru (Š x V x H) v cm55,7 x 7 x 9,365 x 6,7 x 10
Rozměry subwooferu (Š x V x H) v cm//
Celková hmotnost1,95 kg2,8 kg
Zjistit cenu

Zjistěte, jak vybrat nejlepší soundbar.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.4 Total Score
Sonos Ray - hodnocení

Když shrneme všechna pro a proti, Sonos Ray je rozhodně velmi povedený kousek a doporučit jej můžeme zejména lidem, kteří ho chtějí jako soundbar ke svému počítači nebo k televizi. Hodí se ale spíše do menších pokojů, do rozměrnějších místností už se spíš vyplatí připlatit si za model Beam. Nevýhodou je slabší prostorový zvuk, absence subwooferu a nemožnost připojení přes HDMI, nicméně za svou cenu nabízí Sonos Ray solidní kvalitu zvuku a dostatek funkcí.

Zvuk - hudba
7.6
Zvuk - filmy
8.5
Funkce
5.9
Výbava
5.8
PLUSY
 • velmi kvalitní zvuk
 • pěkný design
 • možnost rozšířit ho o zadní reproduktory
 • vhodný jak na poslech hudby, tak na sledování TV nebo k herní konzoli
 • podporuje Apple AirPlay 2
 • výborná mobilní aplikace
 • jednoduchá instalace, intuitivní ovládání
 • spousta užitečných funkcí
 • lze jej ovládat i ovladačem od televize
 • zvuk má přijatelnou kvalitu i při vyšší hlasitosti
 • soundbar velmi rychle reaguje na povely
MÍNUSY
 • nemá HDMI vstup
 • nemá subwoofer
 • prostorový zvuk není tak výrazný
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo