Recenze televizoru Sony XR-55A80J (55A83J a 55A84J)

Sony je dlouhodobě (a oprávněně) vnímáno jako značka, která nabízí výborné vlastnosti pro milovníky filmů. Bohužel za to musíme oproti konkurenci zaplatit o něco více. A také minulé roky platilo, že se nejedná o ideální volbu pro náročné hráče. Jste zvědaví zda se tyto tvrzení potvrdí i letos? Nebo se Sony povede vystoupit ze svého vlastního stínu?

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
Podsvíceníne
HDMI4
Průměrná doba odezvy3 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieOLED
Typ paneluOLED
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ne
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P399 %
Pokrytí spektra Rec.202072 %
Výška71,2 cm
Šířka122,7 cm
Hloubka5,3 cm
Výška (včetně podstavce)73,5 cm
Šířka (včetně podstavce)122,7 cm
Hloubka (včetně podstavce)33 cm
Váha21 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin140 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Input lag v herním módu15 ms

Vzhled

Televizor je dostupný ve třech velikostech 55, 65 a 77 palců. Vrcholný model A90J je dostupný v 55, 65 a 83 palcích. To může být zajímavé pro kupce, kteří zvažují koupi většího modelu než 65 palců. Nad touto cenou jsou OLED velmi drahé. Přesto je mezi 77 a 83 palci obří cenový rozdíl. První zmiňovanou můžete nyní pořídit za 100 000 Kč. Tu druhou za nepředstavitelných 200 000 Kč.

Vzhled je typický design Sony. Je elegantní, ale nemá takový wow efekt jako některé modely Samsungu nebo LG. OLED vypadají neskutečně a jejich tenké tělo zdobí miniaturní rámeček, kde ve spodní levé části najdete malé logo Sony. Stojan je z kovu, zadní část televizoru je z plastu. Ale má velmi hezkou (šachovnicovou) strukturu a je dostatečně masivní. Trochu zamrzí absence jakýchkoliv náznaků cable managementu. Ale to je možná kvůli tomu, že zadní strana televizoru slouží pro posílení jeho audio schopností. K tomu se ještě dostaneme. Celkové zpracování není jen dobré, ale je výtečné. V tomto ohledu si ospravedlňuje svoji prémiovou cenu.

 

Snadné umístění soundbaru

Zajímavé je, že televizor nabízí tři polohy stojanu. V manuálu je najdete označeny jako (následující rozměry jsou v pořadí šířka, výška a hloubka a jsou pro 55 palcovou variantu) standardní (122,7 x 73,5 x 33,0 cm), úzká (122,7 x 73,5 x 33,0 cm) a poloha soundbaru (122,7 x 78,4 x 33,0 cm). To mi přijde jako chytrá drobnost, která může ulehčit život. V zjednodušeném instalačním manuálu (jedna velká složená A3 v balení), najdete postup pro složení do všech tří variant.

Dálkový ovladač

Dálkové ovládání nemá podsvícení jako u vyššího modelu A90J – podsvícení ale také výrazně rychleji vybíjí kapacitu baterií. Vydrží tak měsíc, místo obvyklých měsíců. Ovladač je klasického typu, tedy s vysokým počtem tlačítek. Samozřejmostí jsou tlačítka pro hlavní streamovací služby typu Youtube, Netflixu nebo Disney+. Do ruky padne dobře a ovládací prvky jsou snadno po ruce. Musím přiznat, že osobně mám radši minimalistické ovladače typu LG nebo Samsungu. Ale je to spíše otázka zvyku a osobních preferencí.

Možnosti připojení

Z celkových čtyř HDMI vstupů jsou dva vyhrazeny pro novou verzi 2.1 a dva mají základní verzi 2.0. Existují i televizory se všemi čtyřmi porty v novém standardu, ale naprosté většině uživatelů budou dva nové stačit. Oba dva podporují HFR (120 fps při 4K), jeden má pochopitelně eARC (zpětný kanál pro přenos zvuku), ale není podpora VRR – variabilní obnovovací frekvence. Tedy je slíbená, pomocí budoucího updatu softwaru. Ale s ohledem na fakt, že u loňské XH9096 dodnes není VRR dořešeno, bych byl u tohoto slibu skeptický. A pokud je pro vás VRR zásadní, díval se raději jinde (typicky LG či Samsung).

Kromě HDMI najdete 3 USB porty, jeden dokonce ve specifikaci 3.0, která zvládne dostatečně rychlý přenos pro jakoukoliv současnou velikost video souboru. To je drobné plus, protože u ostatních značek to není běžné ani v této cenové hladině. Zbytek vstupů či výstupů je klasický. Snad jen zmíním výstup pro sluchátka, který už dnes rovněž není standardem u všech značek. U síťového portu zamrzí že je pořád jen 100 Mbitový (ale to platí pro všechny značky). Pokud by to někoho vyloženě trápilo, jde to kompenzovat zakoupením síťové redukce pro USB port. Tak dosáhnete vyšší rychlosti.

A80J vs A83J vs A84J – rozdíly

Při pozornějším zkoumání nabídky si můžete všimnout, že kromě modelu A80J Sony nabízí i A83J a A84J. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? V první řadě A83J a A84J jsou z pohledu výbavy totožné televizory, které se možná (tuto informaci se mi nepodařilo dohledat) liší jen barvou. Ale obě mají dvě funkce navíc oproti řadě A80J. Tou první je druhý mikrofon, který je umístěný přímo na televizoru (ten první je jako obvykle na dálkovém ovladači). Hlasové ovládání pořád aktivujete na dálkovém ovladači, upřímně netuším důvod pro druhý mikrofon. Možná pro lepší účinnost hlasového ovládání, kdy dva mikrofony mají šanci že lépe či správněji pochopí vaše povely. Druhou výhodou je funkce Rich Color Enhancer (nejde vypnout či zapnout, je prostě defaultně součástí obrazu). Má sloužit ke zlepšení živosti tónů u neutrálních barev. Měl jsem možnost vidět jen A80J, ale z toho co se mi podařilo dohledat z ostatních zdrojů to nevypadá, že by tato funkce přidávala znatelnou výhodu na obrazu. Co to znamená v praxi? S ohledem na fakt, že se prodávají za stejnou cenu (65 palců je dokonce levnější A83J než A80J), tak bych nyní kupoval A83J. Pokud by byla cena A80J výrazně nižší (dejme tomu alespoň o tisíc korun), tak bych kupoval ji.

Kvalita obrazu

Jak nejspíše víte, zásadní výhodou OLED panelů je fakt, že dokáží kontrolovat každý jednotlivý pixel ze kterého se obrazovka skládá. A díky tomu dosáhnout tzv. absolutního podání černé barvy. Druhou velkou výhodou je obří pozorovací úhly, kterým se přibližují pouze pokročilé LCD modely, s dodatečnou vrstvou pro lepší pozorovací úhly. Nevýhodou je (pořád ještě) vyšší cena a také teoretické riziko vypálení obrazu. Slovo teoretické je tam záměrně. Za poslední 3-4 roky jsem se žádným případem nesetkal a zdá se, že se jednalo primárně o problém prvních generací OLED panelů. Od té doby přišlo několik softwarových i hardwarových úprav pro snížení tohoto rizika. Tím nechci říct, že vypálení nemůže nikdy nastat. Jen že šance je opravdu velmi malá a věřím, že když si budete dávat pozor na dlouhodobý statický obraz na obrazovce, tak je šance vypálení obrazu prakticky nulová.

Barvy

Pokrytí barevného spektra je na vysoké úrovni. Ostatně je to OLED. Takže pro DCIP3 máme skoro ultimátních 99 % a u Rec.2020 je to velmi slušných 72 %. Další oblastí kde A80J exceluje díky svému plně 10 bitovému panelu jsou barevné přechody. Můžete si je představit jako jednotlivé barvy modré oblohy. U televizorů, které přechody nemají ideální, vidíte nepřirozený přechod jednotlivých barev. Kontrast je díky schopnosti pracovat na úrovni jednotlivých pixelů bezkonkurenční a LCD ani v jejich nové generaci miniLED se jim rovnat nemohou.

Fantastické HDR

Maximální jas se pohybuje okolo 700 nitů. To je na „běžný“ OLED dobrá hodnota, vyšších čísel dosahuje až nové generace „evo“ panelů, které letos najdete u Sony A90J nebo LG G1. Ale jsou dražší. Dostáváme se k HDR. Jak je u Sony zvykem, podporuje standardy HDR10, HLG a Dolby Vision. Nepodporuje HDR10+. Naštěstí je většina HDR obsahu v Dolby Vision a proto vás absence HDR10+ nemusí mrzet tak, jako majitele Samsungu mrzí absence právě Dolby Vision. HDR je opravdu dech beroucí, to musíte vidět na vlastní oči. Žádné video z youtube vám ten zážitek nezprostředkuje – tam totiž vidíte to co vám dovolí váš současný monitor nebo televizor a ne to co dovolí A80J.

Jednou z letošních hlavních novinek je u Sony nový obrazový procesorCognitive Processor XR. Nové verze obrazových procesorů jsou každoročním koloritem u všech značek. Většinou je pokrok velmi mírný, až skoro neznatelný. To však není případ letošní Sony. Obraz u 4K HDR filmů je plný detailů, výrazných kontrastů a dechberoucích scén. Jestli je u většiny roků přínos nové generace obrazového procesoru (0 – 2 %), tak letos bych ho odhadl na zhruba 5 %. Možná se to nezdá jako mnoho, ale věřte i že na poměry meziročního pokroku u televizorů to je opravdu dramatický postup. Vše výše uvedené platí pro HDR obsah. I běžné SDR je skvělé, ale nedokáže plně využít všech možností a schopností, které tento přístroj nabízí. Na rovinu, pokud většinu času sledujete běžné tv vysílání, tak můžete koupit televizor za polovinu ceny a výsledný obraz nebude o mnoho horší. Pokud sledujete převážně filmy či seriály ve vysoké kvalitě, tak budete z A80J nadšeni.

Obrazový procesor se letos opravdu povedl

Vždycky říkám, že z pohledu upscallingu (převodu nižšího rozlišení na vyšší – typicky běžné tv vysílání na 4K televizi) jsou si všechny velký značky relativně podobné. Ale letos už s tím asi musím přestat. Sony s novým XR procesorem ostatním o kousek utekl. Pokud často sledujete televizní vysílání či jiný typ obrazu v nižší kvalitě, zkuste zapnout funkci Reality Creation. Rozdíl bude znát.

Dobrý doplněk pro hráče?

Frekvence panelu je 100 Hz a ztvárnění pohybu od Sony za mě patří k tomu nejlepšímu co televizí trh nabízí. Rozhodně se ji nebojím doporučit pro milovníky sportu a akčních filmů. Z tohoto pohledu se může zdát, že jde i o zajímavou televizi pro hráče. Zde musím být bohužel lehce skeptický. Jistě, obraz je skvělý, input lag (15 ms) i doba odezvy nízká (3 ms). Tak kde je problém? Nemá (zatím) podporu VRR – tu slibuje už od minulého roku a zatím stále nic. Věřím, že se to Sony podaří vyřešit, ale zda to bude do konce tohoto roku už si tolik jistý nejsem. Pokud je pro vás variabilní obnovovací frekvence (VRR) důležitá, raději se podívejte u LG (OLED) nebo Samsung (QLED). Podpora FreeSync (pro PC s grafickými kartami od AMD) nebo G-sync (pro PC s grafickými kartami od Nvidia) plánována není. Co pro hráče nabízí je ALLM (automatické přepnutí do herního módu po připojení konzole) a HFR (možnost hrát při 4K rozlišení až při 120 fps).

Systém

Letos máme novou verzi operačního systému, ale nečekejte žádné dramatické změny, ani v dobrém ani ve zlém smyslu. Jde spíše o marketingovou záležitost. Místo AndroidTV je tu GoogleTV. Ale v praxi je to další verze androidu na televizních obrazovkách. Platí, že systém lze využívat i bez použití google účtu. Nicméně ne všechny funkce jsou plně použitelné a hlavně vás často (cca každou hodinu) upomíná a vyzývá k přihlášení. A bohužel jde dát jen “připomenout později”. Mě osobně nutnost Googlu účtu nevadí, mám jeden speciálně jen pro využití v Android televizorech. Ale znám ve svém okolí pár lidí, kteří jsou v tomto ohledu řekněme opatrní a nechtějí Googlu dávat všechny svoje sledovací zvyky.

Jak probíhá prvotní nastavení

Po prvním spuštění televizoru si v rámci instalace vyberete jazyk, kterým s vámi má přístroj komunikovat (čeština je jedna z možností). Poté si vyberete zemi ve které žijete a pak si můžete vybrat zda chcete nastavit „smart“ Google tv se všemi možnostmi co nabízí a nebo zda chcete jednoduchý, základní televizor. Potom, stačí jen odkliknout smluvní podmínky a jste v další fázi nastavení televizoru. Můžete nastavit rodičovský zámek, PIN k televizoru, vyberete jaký je zdroj vašeho příjmu tv signálu a tv začíná skenovat pro dostupné programy. Následuje info zda je tv umístěna na stojanu, nebo na zdi – kvůli kalibraci zvuku. Druhé kolo kalibrace zvuku probíhá za pomoci dálkového ovladače a jeho mikrofonu, který držíte na úrovni hrudi a v místě ze kterého nejčastěji televizor sledujete. Pak stačí odkliknout posledních pár smluvních ujednání a jste v prostředí televizoru. Nutno podotknout, že pokud zapnete zjednodušený režim vás zde bude pokaždé čekat velké upozornění, že můžete svoji tv přeměnit na plnohodnotnou smart tv.

Výhody zůstaly zachovány

Systém je dostatečně rychlý a fungoval bez sebemenších záseků nebo zpomalení. Na druhou stranu nevím, zda bude stejně rychlý a svižný i po roce užívání, ale věřím tomu že ano. Android na televizních obrazovkách udělal za poslední roky v ohledu stability a rychlosti velký kus cesty.

Hlavní výhodou operačního systému založeného na Androidu je jeho obrovská podpora aplikací. Možnosti tohoto systému jsou nevídané, ale na druhou stranu touto otevřeností přichází možná o trochu jednoduchosti, rychlosti a stability, které mají navíc uzavřené systémy typu webOS od LG nebo Tizen od Samsungu. Pokud dosud neznáte, doporučuji program KODI. Jeho možnosti jsou skutečně obšírné. Od sledování archivu České televize po propojení s vaším domácím multimediálním serverem, nebo vzdáleným ftp serverem na internetu. Toto a mnohem více KODI umí. Pokud vás tato oblast zajímá, nenechte se odradit náročnými a těžkými začátky, pokud vytrváte tak to stojí za to.

Trochu nedomyšlený pokus od Sony

Bravia core je letošní nová streamovací služba (jako Netflix, Disney+ nebo HBO go) přímo od Sony. V nabídce je celá produkce Sony Pictures a nabídka IMAX. Je dostupná pouze pro televizory ze série XR, to znamená od X90J výše. S televizory A80J, X95J a X90J získáte možnost uplatnit 5 filmů a 12 měsíců neomezeného streamování. S televizory Z9J a A90J získáte možnost uplatnit 10 filmů a 24 měsíců neomezeného streamování.

A jak to funguje? Část filmů (zejména ty starší) jsou k dispozici zdarma a nemusíte za ně platit – ani měsíční poplatek. Nové hity ovšem musíte měnit za tzv. kredity. Několik jich dostanete do začátku podle typu televizoru (5 za levnější, 10 za dražší) a takto koupený film vám zůstane napořád – respektive minimálně do roku 2026, jak stojí malým písmem v obchodních podmínkách služby. Celkově je vidět, že Sony zatím nemá jasno co bude s touto službou dále. Kredity zatím nelze kupovat. To je trochu tragikomické, když si uvědomíte kolik peněz museli do Bravia Core investovat. Uvidíme zda se z toho vyklube něco seriózního, nebo Bravia Core za pár let v tichosti zmizí.

Sdílení obrazovky telefonu či jiného zařízení funguje přes integrovaný Chromecast, případně Apple AirPlay2. S Android telefonem jde nezaznamenal žádné nepříjemnosti, ale s iPhonem se sdílené video občas sekalo. Neměl jsem možnost vyzkoušet jiný telefon či iPad, proto nemohu potvrdit, že se jedná o obecný problém. Navíc by pravděpodobně byl vyřešen pomocí budoucích updatů.

Co je trochu nepříjemné tak v rámci jednoho režimu obrazu nemůžete mít nastaveny odlišné hodnoty pro některé nastavení – např. kontrast nebo jas. Ale to je drobnost, která nejspíš nebude trápit velkou část majitelů. Pozitivní zprávou je přítomnost dvojitého televizního tuneru. Můžete jeden pořad sledovat a jiný nahrávat.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota G. Neděste se. V letošním roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 140 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 280 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu, ale když budu brát v potaz cenu 5 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 400 Kč.

Zvuk

Je zvykem, že u těchto “dražších” televizorů najdete víc, než jen základní 2.0 20 W audio. A to je i případ A80J. Sony má svoji Acoustic Surface technologii, kdy zadní strana televizoru pomáhá pomocí vibrací k lepšímu zvuku. Vlastně celá zadní strana televizoru je taková membrána, která pomáhá generovat zvuky. Bohužel nepomůže s basy, o ty se starají dva standardní reproduktory. Spíše než hlasitost (ta je pro domácí použití dostatečná) má toto řešení jako výhodu čistotu a prostorovost zvuku. Zejména dialogy zní velmi uvěřitelně a čistě. Celkový dojem není vůbec špatný a vyrovná se levným soundbarům. Samozřejmě kvalitnější audio zařízení s cenou okolo 10 000 Kč nabídne lepší zvuk. Ale věřím, že mnohým bude stačit i ten základ co Sony nabízí. Za zmínku stojí i fakt, že Sony je jeden z mála výrobců, který stále podporuje zvuk ve formátu DTS, který je často součástí Blu-Ray disků.

Alternativy

Sony A8

Loňský předchůdce je obvykle jeden z nejtěžších soupeřů pro nový model a do jisté míry to platí i v tomto případě. Dva hlavní rozdíly, které hrají ve prospěch nového modelu jsou podpora HDMI 2.1 a také větší úhlopříčka 77 palců. A8 měla maximálně 65 palců. Z pohledu kvality obrazu jsou si velmi blízké. Nová A80J má lepší obrazový procesor, ale starší měla zase lehce vyšší pokrytí barevného spektra Rec.2020 nebo nepatrně lepší pozorovací úhly. Zásadní je pochopitelně i cena. Starší model se prodává za 32 000 Kč, nový za 47 000 Kč. Za 15 000 Kč navíc dostanete podporu HDMI 2.1 – ale bez (zatím jen slíbeného) VRR. V tomto ohledu nedává nákup nového modelu zatím smysl. Pro filmového diváka nabídne A8 v podstatě rovnocenný obraz a ušetříte třetinu cenu. Jako vždy, cena A80J půjde dolů a A8 postupně zmizí z nabídky obchodů. Ale dokud bude A8 prodávaná a bude stát alespoň o čtyři tisíce méně než A80J, tak bych vždy upřednostnil starší model.

LG C1

Asi největší konkurent, který kromě stejné technologie útočí i příjemnější cenou. Má vůbec Sony naději uspět? Soby má o něco vyšší jas, což by napovídalo, že bude mít lepší HDR obraz. V praxi to tak skutečně o kousek je. Možná i proto, že Sony dokáže celkově lépe pracovat s detaily a jeho nový procesor je lepší, než Alpha 9 který má LG. Dále Sony dlouhodobě vede ve zpracování pohybu. Za mě pořád platí, že algoritmus od Sony je nejvíce pokročilý a nejlepší na trhu. Z pohledu hráče je zklamání, ze Sony stále nepodporuje VRR. LG s ním nemá nejmenší problém. Sony má za mě nepatrně lepší zvuk, ale většina kupujících stejně bude mít či kupovat externí audio.

Jednoduše řečeno, stále platí to co poslední roky. Sony je lepší volbou pro náročnější filmové diváky, ale ti si musí oproti LG připlatit. Pokud nepotřebujete úplnou špičku, LG není o mnoho horší a nabízí lepší cenu. Rovněž pro hráče je LG rozhodně lepší volba. Pro Sony může ještě hrát operační systém, pokud chcete mít komplexní řešení typu KODI.

A90J

Vyšší verze A80J. Zajímavé v kontextu, že za cenu 55 A90J, můžete mít 65 A80J. Je lepší větší úhlopříčka, nebo je obraz A90J o tolik lepší, že za to stojí i v menší velikosti? Rovnou říkám, že A90J má lepší obraz, ale ne o mnoho. Přídavné chlazení panelu a díky němu vyšší jas udělá svoje. Ale osobně bych raději vždy bral 65ku A80J, než 55ku A90J. A90J je skvělá televize, společně s Panasonicem JZ2000 asi to nejlepší co si můžete koupit. Ale jejich cena je extrémně vysoká a pro většinu lidí nedosažitelná. V našich krajích je i samotná A80J na poměry kupní síly velmi drahý televizor. Takže pokud si to můžete dovolit berte A90J. Pokud ne, nemusíte být smutní. Za dvě třetiny ceny můžete mít tak o 5 – 10 % horší televizor. A to je férová nabídka.

Samsung Neo QLED QN95A

Letošní nová miniLED řad od Samsung (konkrétně QN90A a QN95A) jsou tím nejlepší co Samsung ve 4K segmentu nabízí. Jak Sony, tak i Samsung má 100 Hz, plně 10 bitový panel a špičkové obrazové procesory. Rozdíl je však v použité technologii. Je miniLED je pořád klasické LED/LCD jen s vyšším počtem stmívacích zón. Dokonalosti OLEDu v tmavých scénách se blížit nemůže. A nový obrazový procesor od Sony je lepší, než ten od konkurence. Rozdíl je i v audio výbavě. Samsung má 70 W 4.2.2, zatímco A80J má 30 W 2.2. V praxi ten rozdíl není takový jak by čísla naznačovala, ale Samsung celkově vede. Ačkoliv u takto drahého televizoru lze předpokládat, že si majitel dokoupí i samostatné audio řešení.

Další rozdíly jsou klasické. Samsung neumí Dolby Vision, ani přehrát starý video kodek xvid. Sony umí zvuk ve formátu DTS, Samsung ne. A jaký je rozdíl v reálném obraze? Samsung má se zapnutým local dimmingem vysoký kontrastní poměr. Navzdory více než pěti stům zónám pro local dimming je u něj pořád patrný “halo efekt”. V tomto ohledu má OLED pořád navrch. Kde naopak vede LCD je jas. Tam oproti hodnotám okolo 750 nitů, kterých dosahují OLEDy nabízí více než dvojnásobek. To je výhoda při sledování ve dne, v noci to nehraje roli. Z pohledu pokrytí barevného spektra patří obě ke špičce.

Cenově je Samsung výhodnější volbou. Výhody obou televizorů jsou různé. Pořád platí, že OLED je král pro milovníky filmů ve vysoké kvalitě během večerního sledování. Naopak pokud tv využíváte většinu času ve dne a máte světlou místnost, lépe poslouží QN95A. Z dlouhodobé zkušenosti mohu odhadovat, že cena QN95A bude dlouhodobě nižší, než cena A80J. To může být další důležitý faktor pro rozhodování.

Srovnání Sony OLED TV 2021

A90JA80J
Dostupné velikosti55, 65, 8355, 65, 77
Polohovatelný stojanAnoAno
BluetoothAno (4.2)Ano (4.2)
ChromecastAnoAno
Apple AirplayAnoAno
HDMI4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)
USB33
Záznam tv vysíláníAnoAno
Rozšířený pozorovací úhelNeNe
Lokální tlumeníNeNe
Typ podsvícení
Dolby VisionAnoAno
Obrazový procesorCognitive Processor XRCognitive Processor XR
Frekvence obrazovky100 Hz100 Hz
Bitová hloubka panelu10 bitů10 bitů
Zvukový výkon60 W50 W
Konfigurace repro2.22.2
Výstup na sluchátkaAnoAno
Dolby AtmosAnoAno
DTSAnoAno
EARCAnoAno
Hlasové ovládáníAnoAno
Druhý mikrofonAnoAno
Dvojitý tunerAnoAno

Doporučené nastavení obrazu

Nejedná se o dogma, ale doporučení, které můžete zkusit. Jednotlivé obrazovky i od stejného modelu se totiž mohou lišit. Vhodné pro tmavší místnost.

Nastavení > Zobrazení a zvuk > Obraz > Základní > Režim obrazu > Kino
Nastavení > Zobrazení a zvuk >  Obraz > Jas > Jas > 70
Nastavení > Zobrazení a zvuk >  Obraz > Jas > Kontrast > 85
Nastavení > Zobrazení a zvuk >  Obraz > Jas > Úroveň černé > 50
Nastavení > Zobrazení a zvuk >  Obraz > Čistota > Funkce Reality Creation > vypnuto
Nastavení > Zobrazení a zvuk > Pokročilá nastavení > Barevná sytost > Živé barvy > vypnuto

Další tipy k nastavení

  • Adaptivní jas (senzor okolitého jasu) – pokud chcete přesný obraz tak vypnout, na druhou stranu může být užitečný při běžném sledování během dne, kdy uzpůsobí maximální jas s ohledem na světlo v místnosti.
  • Režim obrazu buď custom nebo kino pro sledování filmů, pochopitelně pro hry doporučuji herní režim pro co nejnižší input lag.
  • Gamma – nastavujte podle toho jak moc máte v místnosti světla. Pokud hodně, zkuste začít okolo hodnoty – 2, naopak pokud je místnost tmavá, začal bych hodnotou 2.
  • Úprava černé barvy – doporučuji nechat vyplé, zapnutím dochází ke ztrátě detailů v tmavých scénách.
  • Peak luminance – pro SDR obsah medium, pro HDR obsah high. Zlepšuje kontrast v tmavých scénách.
  • Barvy – je to de facto sytost barev. Živé barvy – trochu nepřirozeně zesílí barvy, pokud máte rádi „umělé“ barvy typu Samsungu nebo LG, zkuste zapnout .
  • Digital noise reduction, random noise reduction – pokud se díváte na starší filmy či videa v horší kvalitě zapnutí může zlepšit kvalitu obrazu. Naopak u nových 4k videí povede spíše ke ztrátě detailů.
  • Smooth gradation – zlepšuje barevné přechody, ale na druhou stranu při vysokých hodnotách devastuje jemné detaily. Doporučil bych spíše low hodnotu.
  • Motion flow – doporučuji vlastní hodnoty, protože vnímání pohybu je poměrně subjektivní záležitost.

Podporované typy souborů

  • MPEG1
  • MPEG1/MPEG2PS
  • MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD)
  • MPEG2,AVC/MP4(XAVC S)
  • AVC,MPEG4,HEVC/AVI
  • Xvid,MotionJpeg/ASF(WMV)
  • VC1/MOV
  • AVC,MPEG4,MotionJpegMKV
  • Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM
  • VP8/3GPP
  • MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG
  • WEBM
  • VP9/AC4/ogg/AAC/ARW
Zjistit cenu

Přeci jen chcete zkusit qled tv? Podívejte se naše recenze a srovnání.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

9 Total Score

Shrnutí? Špičkový televizor pro náročné filmové diváky, který má hromady kladů, ale také pár důležitých mínusů. Kromě už rok trvajícího fiaska s VRR, je tu poměrně vysoká cena a taky fakt, že konkurence je jen o málo horší a přitom levnější. Myslím, že u velké části potenciálních zájemců nakonec vyhraje LG C1 (právě z pohledu ceny a hodnoty co za ni dostanete), ale pro určitou část bude Sony bezkonkurenční volbou. Ať už kvůli špičkovému obrazu (zejména díky novému obrazovému procesoru) a nebo možnostem, které přináší operační systém založený na Androidu.

Kontrast
10
Pozorovací úhly
8.5
Barvy
9
Konstrukce
9
Dynamické scény
9
Funkce a výbava Smart tv
7.5
PLUSY
  • Nový obrazový procesor výrazně zlepšuje obraz, zejména u méně kvalitnějšího videa
  • Výborné zpracování
  • Extrémně dobré pokrytí barevného spektra
  • Podpora Dolby Vision
  • 100 Hz panel
  • Skvělé pozorovací úhly
MÍNUSY
  • Vyšší cena
  • VRR jen slíbené, zatím ho nemá
  • S ohledem na cenu by mohl být jas vyšší
  • Operační systém může být pro někoho složitý
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

42 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
  1. jde zvětšit interní paměť u tv Sony XR-55A83J . Píše mi že dochází volné místo. díky

    • Dobrý den co vybrat ?
      Sony Bravia XR-55A80Jnebo Samsung Samsung Neo QLED QN95A . Děkuji

      • Dobrý den,

        těžko říct bez dalších informací, je to QLED vs OLED, rozdílné technologie. Záleží co sledujete, kdy a za jakých podmínek (večer nebo naopak hodně světla ze sluníčka během dne), celkově je za mě A80J lepší, ale existují situace kdy bych doporučil Samsung.

    • Dobrý den,

      buď můžete smazat některé z aplikací (pokud vám dochází místo, musíte jich mít nainstalováno opravdu hodně) či připojit k tv (permanentně) usb disk (nebo flashdisk).

  2. Zdravim,
    ako korektne (a rychlo) odpojit USB Flash disk s fotkami a videami z televizora? Predpokladam, ze vytiahnut ho z portu len tak, asi nie je najvhodnejsie.

    • Dobrý den,

      máte pravdu, že jen tak vyjmout USB disk asi není úplně nejbezpečnější (i když to sám takto dělám). Správný postup (pro Android/Google TV) je (lovím z paměti, nemám teď žádnou tv s Androidem, proto možná názvy položek nejsou zcela přesné, ale věřím že se podaří najít):

      Z domovské obrazovky jděte na nastavení
      Vyberte úložiště
      Tam by měl být vidět USB disk a u něj bude v menu něco jako vyjmout/odebrat

  3. Dobrý den, jak si vede televize při sledování sportu? Uvažuji o Sony A90J a chtěl bych na ní sledovat mistrovství světa v hokeji. Televize prý nedokáže ztmavit logo ale celý obraz, který je potom tmavší, LG prý toto umí nebo už i Sony? Jaké máte zkušenosti vy? Bude Sony A90j pořád dobrá volba?

    Děkuji za odpověď

    • Dobrý den,

      pro tyto účely je za mě lepší LG C1. I z důvodu o kterém píšete, Sony pořád neumí ztmavit jen logo, takže obraz je citelně tmavší. Navíc LG je za rozumnější peníze. Sony je za mě super čistě na sledování filmů (ale i tam stojí za zvážení, zda ty peníze navíc oproti LG dávají smysl) nebo pokud chcete za každou cenu Kodi přímo v televizoru, na hry a sport bych bral LG.

  4. Dobrý den bude lepší A80J nebo LG oledC1 v 65″? Jde mi o jas, zpracovaní obrazu, kvalitu obrazu, detaily a pohyb.
    A odvede vrr stejně dobrou práci jako freesync, když budu chtít hrát hry na televizi od Sony, který FS nepodporuje?

    Děkuji

    p.s. těším zase na nějakou vaši recenzi u modelů pro rok 2022!

    • Dobrý den,

      stejná odpověď jako u kolegy výše. Sony je za mě lehce lepší pro čisté sledování filmů, kdy má nejlepší detaily. Další výhoda je nativní podpora pro Kodi. Jinak pro LG mluví nižší cena, lepší využití pro hry a zpracování a obrazové vlastnosti srovnatelné se Sony. VRR vs Freesync jsou založeny na stejném základu, není mezi nimi dramatický rozdíl.

  5. Dobrý den, když jste testovali A80J, tak nejspíš budou podobné zkušenosti i s A90J, kde je stejný procesor a televize se liší hlavně vyšším jasem a heatsinkem u vyššího modelu? Zajímá mě, jestli jste se setkali s nějakým (stutteringem), trháním obrazu nebo problémem s pohybem? Například u starších (českých) filmů, seriálů nebo u akčních scén, při sportu, kde je rychlý pohyb? Nebo je z vašeho pohledu obraz perfektní a žádný problém jste neměli?

    Děkuji

    • Dobrý den,

      pohyb je poměrně subjektivní disciplína, každý ho vnímá trochu jinak. Rozhodně však platí, že dokonalý není žádný televizor. A typicky u starších (českých) filmů nebo seriálů může být stuttering patrný.

  6. Můžu se zeptat, jak se značí ta LG C1? V obchodě vidím akorát LG C11. Nevyznám se v tom značení. A nevíte, kdy se začne prodávat LG C2? Na rting dostala skore 9.0 vs A90J 8.9 bodů. Tak jestli nebude třeba lepší volba než top model od Sony.

    • Dobrý den,

      druhá číslice (C11,C12,C13) označuje barevnou variantu, technicky je to stále totožná televize. LG C2 tipuji že během tohoto měsíce (května), úvodní cena bude nejspíš vysoká. Z toho co jsem zatím zaznamenal má primárně vyšší jas oproti současnému modelu. Ono obecně mezi jednotlivými roky nejsou až tak dramatické změny. Každopádně už dlouho platí, že LG OLEDy mají nejlepší poměr ceny a výkonu. A Sony letos představí svůj nový QD-OLED, tam věřím že bude obraz špičkový, ale cena nejspíše tak vysoká že na ni mnoho lidí nedosáhne.

  7. Dobrý den, kdybych chtěl a80J nebo a90j připojit k počítači a občas hrát na televizi hry, bude mě nějak omezovat chybějící freesync nebo to vyřeší VRR, které je už dostupné?

    • Dobrý den,

      jedná se o dva (lehce) odlišné standardy řešící tu stejnou věc. Nemyslím si, že by vás absence Freesyncu při nové dostupnosti VRR mělo nějak zásadně omezovat.

  8. Dobrý den,
    po zklamání z nedávno zakoupené TV Philips 58pus8555 jsem se rozhodl zainvestovat do OLED TV a rád bych Vás požádal o pár rad. Rozhoduji se mezi variantami níže:

    1. SONY XR55A83JAEP (34 990 Kč) vs Sony KD-55A8B (32 990 Kč) – stojí za to si připlatit?
    2. Panasonic TX-55JZ980E (29 990 Kč)
    3. LG OLED55C11 (26 990 Kč)

    Kterou z nich byste mi doporučili?

    Využití je především na přehrávání filmů/seriálů přes WIFI z domácí sítě (WD My Cloud). Kvalita filmů se pohybuje 480p-1080p a část z nich jsou staré Dvix/Xvid formáty. Takže podstatný bude asi upscaling a především pak to, aby TV přehrála i staré formáty/kodeky, ne jako nové Samsungy a koneckonců i ten zmíněný Philips.

    Předem děkuji za rady a tipy!

    • Dobrý den,

      začnu od konce. Počítal jsem, že ceny základních 100 Hz OLEDů (např. C1) budou během jara pod 25 000 Kč, ale s nynější skoro 7 % inflací si tak jistý nejsem. Myslím, si že cena může o 1 – 2 000 Kč ještě klesnout, ale nic zásadnějšího bych nečekal. Pokud jde o přehrávání starých formátů, tak Sony by mělo přehrát vše a ani u LG bych ze zkušenosti nečekal komplikace (jen pozor, že nepodporuje zvuk ve formátu DTS). Osobně bych však doporučil (pokud je to možné) vyměnit zdrojový xvid za něco lepšího. U takové televize jakou si plánujete koupit plně užijete krásu obrazu jen pokud je zdrojové video ve vysoké kvalitě. A to xvid opravdu není. Z nabízeného výběru je volbou rozumu C1 a nejlepší volbou SONY XR55A83J. Nicméně C1 má lepší poměr ceny a výkonu.

      • Dobrý den, to xvid se týká jen části a většinou jde o staré filmy/seriály, kde kvalita obrazu nemusí být úplně excelentní. Děkuji za rady, půjdu do Sony. Hezký den!

  9. Dobrý den, koupila jsem si televizi SONY OLED XR-55A83J.Obraz i zvuk nádherný, jen zpracování pohybu není moc dobré.Pohyby nejsou plynulé,rychlé, ale pomalejší a trhané.U starého televizoru jsem to nikdy nepostřehla(CRT Sony 100HZ,Panasonic LCD). Je to možné,nebo je to nejaká chyba? V nastavení? Jaké je prosím vás ideální nastavení televizoru konkrétně?Děkuji vám. Markéta

    • Dobrý den, pomohlo nastavení Motionflow? Četl jsem více nespokojených zákazníků ohledně trhaného pohybu. Zvažuji koupi tohoto televizoru, ale tohle mě prozatím odrazuje. Předem děkuji za odpověď.

      • Dobrý deň. Mám A83 od 24.12. a ano nastavenie motionflow pomohlo ,tiž som pozoroval trhanie pri rýchlom pohybe, ale po nastavení všetko OK.

        • Dobry den,

          a na ake hodnoty si nadstavil tie parametre v Motionflow?
          Mam tiez A83 a pri rychlom pohybe kamery som si to tiez vsimol, myslel som ze na 100 hz panely taketo nieco nehrozi.Diky

        • Covybrat.cz 26/01/2022 at 21:43

          Dobrý den,

          moc díky za informaci za všechny čtenáře.

      • Dobrý den,

        vím, že dotaz není mířen na mě a doufám že vám dostane odpovědi. Jen chci říct, že vnímání pohybu je skutečně subjektivní a pokud víte, že jste na to citlivý vždy doporučuji se na tv podívat na živo a „nevěřit“ žádným recenzím. Není to proto, že bychom vám (jako tvůrci recenzí) lhali, ale každý to můžeme vnímat jinak. Přeji šťastnou ruku při výběru nového televizoru. 

    • Dobrý den,

      podívejte se na nastavení položky v menu „Motion flow“. Ta má na starosti ztvárnění pohybu. Je to dost subjektivní disciplína, proto nedoporučuji žádné konkrétní hodnoty, ale zkuste s nastavením zaexperimentovat – dokud nenajdete to co vám nejvíce vyhovuje.

  10. Dobrý den.
    I na základě Vaší recenze na TV SONY XR-65a83j ji mám v plánu zakoupit. Nyní spadla k „normálnější“ ceně +/- 45.000,- Zajímal by mě Váš tip, jestli je to už strop a nebo jestli v 1-3/2022 přijdou výrobci s takovými novinkami, že půjde ještě dolů. Nikde jsem zatím nenarazil na nějaký odkaz, článek, zprávu nebo něco podobného, co nás v roce 2022 čeká. Zda-li se třeba již objeví TV QD OLED…

    • Dobrý den,

      obecně nejvýhodnější cena u většiny modelů je okolo února až dubna následujícího roku po uvedení modelu. V případě A83J je to tedy jaro 2022. Většinou to není tak, že by nové modely byly o tolik lepší. Ale starší prostě klesnou na ceně. O uvedení QD OLED se spekuluje, ale i když bude uveden tak jeho cena bude na začátku extrémně vysoká. Můj osobní tip, je že by 65A83J mohla spadnout k 40 000 Kč. Ale je to jen odhad. Pokud na nákup nutně nespěcháte, věřím že pár tisíc lze ušetřit. Pokud vám to nepřijde jako zajímavá částka a novou tv hodně chcete, neváhal bych.

  11. 1) vestavěný mikrofon má své vlastní hardwarové tlačítko na boční straně tv s možností on/off a tento mikrofon slouží jako asistent a funguje po zvolání OK GOOGLE bez nutnosti něco mačkat na dálkovém ovladači a dokonce funguje i když je tv ve standby, ale čeština ani slovenština není podporována
    4) dá se zvolit, jestli se spustí poslední sledovaný kanál před vypnutím a nebo domovská obrazovka

  12. Dobrý den,

    rád bych Vás požádal o radu, podle článků zde usuzuji, že byste dokázal porovnat televizor řady A83J a X93/94J. Který z těchto dvou by jste zvolil?
    Převažuje zde výhoda OLED technologie v takové míře, že by se vyplatilo si připlatit?

    Také se u mě vyskytnul jeden zádrhel, který ovlivňuje výběr a to je že A83J se vyrábí až od 55″ a podle rozměrů se mi o 2cm nevejde do TV stěny 😀
    Je to další aspekt ovlivňující můj výběr a to zda zvolit X93J v rozměru 50″ nebo za další finanční obnos volit úpravu tv stěny a pořídit A83J v 55″.

    Díky

    • Dobrý den,

      děkuji za důvěru. Prvně je důležité říct, že každý z nás má jiné požadavky a finanční možnosti. Proto si myslím, že neexistuje nic jako obecně nejlepší televize. OLED je dle mého bezkonkurenční, když sledujete filmy ve vysoké kvalitě a zejména ve tmavé místnosti (či večer). Naopak není příliš vhodný pokud je sledujete tv ve dne a za jasného světla. Také bych si rozmyslel pořízení OLEDu, pokud většinu času sledujete běžné televizní vysílání. Neříkám, že rozdíl nebude vidět, ale nebude tak výrazný jako když si pustíte něco v nativním 4K. Pokud jde o velikost tak u televizí platí (při rozumné vzdálenosti a ceně) že „větší je lepší“. Neznám pozorovací vzdálenost, ale jak to bude alespoň dva metry tak bych se 55 palců vůbec nebál.

      Když to shrnu – pokud sledujete hlavně večer a peníze nejsou problém, tak bych volil OLED.
      Pokud sledujete tv hlavně přes den, a raději část peněz využijete na něco jiného a nesledujete většinu filmů/videí ve 4K, tak X93J je pořád velmi dobrá televize.

  13. Dobrý den,
    v současné době máme starou plazmovou televizi Panasonic. Vybíráme novou a načetla jsem recenze. Váhám mezi Sony KDXH9505 nebo 55A90j příp. LG CX, C1? Hry nehrajeme, ale nutností jsou dva tunery, nahráváme a díváme se na jiný pořad. Chtěli bychom min. stejně kvalitni obraz a velké pozorovaci úhly, místnost světlá na jih. Úhlopříčka 55 nebo 65, díváme se cca ze 3m. Děkuji moc za radu.

    • Dobrý den,

      pokud to rozpočet dovolí tak po plazmě je OLED mnohem lepší volbou než LCD. A s ohledem na původní tv Panasonic a požadavek na dvojitý tuner, mi jako vhodnější přijde Sony. Jen bych vynechal vrcholnou A90J, která je opravdu velmi drahá. 55 palců je za 60 000 Kč. Raději A80J, která není o mnoho horší a je v této velikosti za 40 000 Kč. Ale jako ještě zajímavější mi přijde loňská Sony KE-55A8, kterou lze mít za 30 000 Kč. Případně Sony KE-65A8 pokud chcete větší úhlopříčku a můžete za tv dát cca 50 000 Kč.

      • Moc díky za radu. Švagr koupil Sony 55KD AF8 a je moc spokojen.

        • Covybrat.cz 11/10/2021 at 19:58

          Dobrý den,

          ano A80J je srovnatelná (ba o kousek lepší), ale bohužel má zatím vyšší cenu než mělo A8. Jestli nespěcháte a chcete pár tisíc ušetřit tak okolo vánoc bude dozajista levnější. Pokud pár tisíc nechcete řešit, můžete kupovat rovnou.

        • Dobrý den,
          Hledala jsem dle doporučení televizi 55 A8,
          Bohuzel jiz neni ale našla jsem Televize Sony XR-55A83J. Je srovnatelná? Díky

        • Covybrat.cz 01/10/2021 at 14:05

          Dobrý den,

          rádo se stalo a mám radost, že se tv líbí.

  14. Dobry den,
    so zaujmom som si precital Vasu recenziu a zaujima ma:
    1. mate nejake info, ci vstavany mikrofon u modelov A83/84 je vypinatelny?
    2. kdesi som zachytil, ze A83/84 mozno pouzivaju starsi typ panelu a kvoli tomu je tam ten Rich Color Enhancer – mate k tomu nejake info, ci je to pravda?
    3. Ako je to so stabilitou operacneho systemu?
    4. Da sa predvolit, aby TV spustala priamo internetovu televiziu (teda nie domovsku obrazovku) – napr od Skylinku alebo Orange?

    • Dobrý den,

      1) Nikde v menu jsem takovou možnost nezaznamenal, zkusil jsem kontaktovat i podporu Sony a ani tam o možnosti vypnout mikrofon nic neví.

      2) O tomto bohužel žádné informace nemám.

      3) Pořád o malinko horší než u webOS nebo Tizenu, ale oproti tomu co byl AndroidTV čtyři roky dozadu je to neskutečné zlepšení. Rozhodně bych neřekl že operační systém je důvod proč tuto televizi nekupovat.

      4) Obávám se, že toto není možné. Můžete si však dát internetovou tv na první pozice v menu, proto po spuštění domovské stránky stačí vybrat první možnost.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo