Recenze Sony Bravia KD-49XE9005

Vzhledově velmi podařené dílo z dílny Sony. Jen pozor, že kovový stojan je skoro 20 cm široký. Přesto nepůsobí nijak rušivě a příjemně navazuje na tenký rámeček okolo displeje. Ten má pouhých 1,1 cm. Minimalistický design přístroje ještě více podtrhuje jeho šíře. V nejširším bodě (bez stojanu) má luxusních 6 cm. Zpracování je čisté a přitom nezapomněli ani na praktické detaily. Obě ze zadních nožiček stojanu slouží pro skrytí kabelů vedoucích ze zadní strany televize. Většina vstupů je přístupná z boční strany, ale část je vyloženě na zadní straně. To může nepříjemně stěžovat jejich připojení pokud je televize zavěšena na zdi.Starý model, neprodává se. Aktuální televizory najdete v našem velkém testu. Model z roku 2017, jeho nástupcem je XF9005.

Parametry

Prodávané varianty v ČR jsou:
 • KD-49XE9005
 • KD-55XE9005
 • KD-65XE9005
 • KD-75XE9005
Úhlopříčka obrazovky 123 – 189 cm
Příkonod 102 W do 182 W
Rozlišení obrazovky3 840 x 2 160
Frekvence obrazovky100 Hz
HDMI4x
SCARTne
USB3x
Hmostnostod 13,8 kg po 35 kg
Typ obrazovkyLED
Použitý systém je AndroidTV. Ta není (alespoň pro mě) tak intuitivní a snadná k navigaci jako třeba operační systém Tizen od Samsungu. Jeho plynulost je tak na hraně. Nejde říct, že by byl extra pomalý jako levné modely od LG, ale jeho reakce rozhodně nejsou bleskurychlé. Nespornou výhodou této platformy jsou obří zásoby aplikací v Play Store od Googlu. Milovníci moderních technologií mohou využívat i hlasového vyhledávání. Dálkové ovládání má integrovaný mikrofon. Příjemnou zprávou je i absence reklamy v systému. Můžete se s ní setkat v aplikacích, které si stáhnete ale základní verze AndroidTV je bez reklam. Dálkový ovladač je ze staré školy. To znamená že obsahuje spoustu tlačítek, pro rychlé spuštění některých aplikací. Také tlačítka pro přetáčení videa a další. Televizi lze ovládat i bez dálkového ovladače. Lze si stáhnout aplikaci do mobilního telefonu nebo využít tří tlačítek na zadní straně televize. Prostředním přepínáte mezi výběrem hlasitosti, programu nebo vstupu. Krajními tlačítky pak procházíte jednotlivé volby. Podržením prostředního tlačítka dojde k vypnutí nebo zapnutí přístroje.

Kvalita obrazu

Moje očekávání se naplnila a už teď můžu prozradit, že se žádné zklamání konat nebude. Při základním nastavení sice není podání černé ideální, protože má světlejší nádech, který je více patrný směrem k rohům obrazovky. Naštěstí je přístroj vybaven technologií local diming. Po její aktivaci je černá opravdu hluboká a temná. K dokonalosti je drobný kousek chybí, protože střed obrazovky má nepatrně světlejší nádech než její kraje. Ale to je jen drobná vada na kráse. Abyste si jí všimli, musíte se opravdu soustředit. Reprodukce barev je na vysoké úrovni a užijete si ji obzvláště při zapnutém HDR. Barevná hloubka je dle předpokladů 10 bitů. Vysoká je i hodnota maximálního jasu. I za jasného dne dokáže přebít okolní světlo a obraz vypadá přirozeně. S odlesky se také dokáže vypořádat se ctí. Díky tomu je vhodná do tmavých i světlých místností. Z toho, že chválím jak temně černou barvu a zároveň i maximální jas je jasné, že disponuje vysokým kontrastním poměrem. Ten by se podle testů měl pohybovat okolo 6 500:1 se zapnutým local dimmingem. Jak jsem zmiňoval výše, rozhodně ho mějte zaplý pro veškerý obsah, který sledujete, znatelně pozvedne kvalitu obrazu. Pokud by někomu přišel obraz až příliš tmavý, trochu mu v nastavení uberte. Výborných hodnot dosahuje i rychlost odezvy. Ta se pohybuje okolo 10 ms. Díky tomu bravurně zvládá rychlé scény při akčních filmech nebo sportovních přenosech. Skoro by se mohlo zdát, že televize nemá žádná slabá místa. Bohužel to tak není. Stejně jako letošní Samsungy ji trápí slabší pozorovací úhly. Při pohledu z boku dochází ke znatelnému posunu barev a ztráty jasu. Pro menší obývací pokoje s pohovkou naproti televizi nejde o žádný problém. Jestli máte velký obývací pokoj, nebo jste zvyklí sledovat televizi z úhlu, dojde ke zhoršení diváckého zážitku. Sledování obsahu v nižším rozlišení jde, přestože (jako u ostatních konkurentů) vidíte neostrosti a rozmazané detaily. S tím algoritmické úpravy obrazu minimálně pár let ještě nic nedokážou. Při zdroji ve 4K si můžete vychutnat dokonale ostrý obraz. FullHD na tom není o mnoho hůře. Při delším statickém snímku na obrazovce (např. jedna fotka po dobu cca 10 minut), zůstane při změně obrazu po krátkou dobu (cca půl minuty) patrná drobná stopa po původním obrazu. Nakonec nám zbývá zhodnotit ozvučení. Tenké tělo dává tušit, že se do něj pořádné repro prostě vtěsnat nedá. A je tomu tak. Zvuk je průměrný, uspokojivý tak pro sledování zpráv nebo komentáře u dokumentárního pořadu. Jestli se pro ni rozhodnete a rádi sledujete filmy, určitě kupte externí reproduktory nebo malé domácí kino.

Podporované formáty videa a hudby

VideoHudbaFotkyTitulky
*.mpg*.mp3*.jpg*.ass
*.mpe*.wav*.jpe*.ssa
*.mpeg*.flac*.jpeg*.srt
*.mp4*.wma*.sub
*.avi*.3gp*.txt
*.asf*.3g2*.smi
*.wmv*.mp4
*.mkv*.m4a
*.3gp
*.3g2
*.mov
*.webm
Zjistit cenu Máme pro vás i další recenzované televize.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.3 Total Score
Sony Bravia KD-49XE9005

Nadprůměrná a všestranná televize. Vhodná na sledování filmů, hraní her a se slušným HDR. Má jen pár slabších stránek a přitom je za cenu, kterou si náročnější divák může dovolit. Je sice o něco dražší než Samsung UE49MU7002, ale nabízí lepší obraz.

Kontrast
7
Pozorovací úhly
5
Barvy
8
Konstrukce
8
Dynamické scény
9
Funkce a výbava Smart tv
7
PLUSY
 • Temná černá
 • Solidní konstrast
 • Local dimming
MÍNUSY
 • Slabý zvuk
 • Horší pozorovací úhly
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

4 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den,
  bude vhodná k X BOX ONE X? Vybírám novou TV k této konzoli, jsem ale omezený maximální šířkou 110 cm. Potřebuji aktivní HDR a vyšší frekvenci.
  Děkuji.

  • Dobrý den,

   rozhodně. Pohyb je na ní velmi plynulý, ať už se jedná o hry nebo filmy. S tou šířkou to bude natěsno, ale měla by se vejít.

 2. S cenovou dostupnosti bych polemizoval – v nemecku vyjde na 31-34 tisic (1200e v eshopech, 1300e v kamennych obchodech, napr. Mediamarkt), ale u nas je vyrazne drazsi (kolem 40 tisic). Holt u nas maji zakaznici vetsi kupni silu nez chudi nemci …

  • Dobrý den,

   tou cenovou dostupností bylo myšleno, že spadá do kategorie, kterou si může náročnější divák ještě dovolit a ne srovnání s cenou v ostatních státech. Ale je pravda, že k takovému výkladu to svádí, proto jsem to drobně upravila. Díky za upozornění.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo