Recenze Sony Bravia KD-55XG9505

Pokud jste častějšími návštěvníky našich stránek, tak možná víte, že předchůdce tohoto modelu Sony XF9005, byla ve střední cenové kategorii velmi vydařená televize. Máme před sebou tedy otázku, zda se letošnímu modelu povede navázat na předchozí úspěchy.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy15 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieLCD
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2019
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P394 %
Pokrytí spektra Rec.202070 %
Výška70,9 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka6,9 cm
Výška (včetně podstavce)77,6 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)27,4 cm
Váha19,1 kg
Odhadovaná spotřeba za rok201 kWh
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
zpět nahoru ↑

V jakých velikostech je k dostání?

Jelikož se jedná o poměrně vysoko postavený model, tak začíná s nejmenší úhlopříčkou 55 palců. Ta pokračuje až do 85″. Můžeme se tedy setkat s variantami:

 • KD-55XG9505
 • KD-65XG9505
 • KD-75XG9505
 • KD-85XG9505

Dvě největší velikosti by měli mít navíc technologii ‚X-Wide Angle‘, která poskytuje lepší pozorovací úhly (pravděpodobně za cenu mírného snížení kontrastního poměru (zhoršení podání černé)). Vyšší úhlopříčky jsem neměl možnost vidět, ale principiálně by se od hodnocené 55ky příliš lišit neměly.

zpět nahoru ↑

Vzhled

XG9505 představuje vrchol nabídky Sony mezi LCD 4K televizory. Do loňského roku, jí byla řada Z, konkrétně model ZF9. Jeho letošní nástupce má již 8K rozlišení a bude k dostání v gigantických úhlopříčkách 85 a 98 palců. Už z těchto dvou parametrů je jasné, že se jedná o exkluzivní zboží pro úzkou skupinu lidí. Cena zatím není oznámena, ale bude ve statisících korun. XG9505 je tedy tím nejlepším co může ve 4K od Sony dostat, pak už nastupují dražší OLEDy. Ti, kdo produkci SONY sledují pozorněji, mohou být trochu zmateni z čísel produktových řad. V roce 2017 jsme měli řadu 9000 (XE9005) a 9300 (XE9305). V roce 2018 ji zredukoval jen na řadu 9000 (XF9005), která byla kvalitou obrazu i funkcemi někde mezi předešlýma dvěma. V roce 2019 tu máme zase dvě řady, tentokrát 9000 (XG9005) a 9500 (XG9505). I když se to na první pohled z jejich označení nemusí zdát, tak XF9005 je velmi podobná XG9505. A XG9005 stojí o kousek níže. Nevím, zda bylo snahou Sony zmást uživatele úmyslně, ale řekl bych, že se jim to povedlo.

Co se týče vzhledu tak na první pohled velmi připomíná svého loňského předchůdce. To znamená i stejné rozložení noh stojanu, které jsou letos o něco menší. Pořád ale poskytují stabilní oporu pro celou obrazovku. Ze zadu jsou duté, umožňují tedy vedení kabeláže, aby nerušila. Stojan je docela rozměrný, a pokud máte televizi umístěnu na nábytku, který není moc hluboký, může být umístění soundbaru přímo před televizorem docela problematické. Řešením je připevnění obrazovky na zeď. Část konektorů je sice přístupná z boku přístroje, ale druhá část je v zadní části a při umístění na zdi se k nim budete dostávat obtížně. Rámeček okolo displeje je stejně tenký jako loni, to znamená méně než centimetr. Při sledování obsahu působí nerušivým dojmem, zde není co vytknout. Tělo přístroje má v nejtlustším bodě cca 7 cm. Celkové zpracování je na vysoké úrovni, nic nevrže, spoje lícují a při slušném zacházení bych neočekával žádné komplikace.

zpět nahoru ↑

Operační systém

Stále platí, že Sony jako operační systém využívá Android TV. Ten jsem vždy lehce kritizoval (možná proto, že jsem tv od Sony jednu dobu měl jako svoji hlavní televizi doma) a přesto, že za mě ještě úplně nedosahuje kvalit operačních systému od Samsungu nebo LG, tak udělal pokrok kupředu. Celkově mi přijde rychlejší a po chvilce docela přehledný i pro nováčky. Co však bohužel zůstalo, je občasný „lag“. Po stisknutí tlačítka domů na dálkovém ovladači, čas od času trvá, než se menu zobrazí. Většinou je to skoro instantní, ale jsou situace kdy je to pocitově více než pět vteřin. Za mě je frekvence cca 1x za den a podobně tomu bylo i u loňského modelu. Nejde o nic zásadního, ale zmínit sem to musel. Co musím ocenit a co není u všech výrobců běžné, je podpora starších televizorů. I letos dochází k updatu systému několik let starých televizorů. Aktuální verze Android TV v tomto přístroji je 8.0 a během letošního roku (2019) má dojít k updatu na verzi 9.0 (Android Pie).

Na první pohled se může zdát, že interní menu televizoru, ve kterých dochází k nastavení obrazovky, sítě apod. vypadají v trochu jiném designu než zbytek systému a také jinak než u tv od Phillipsu, které jsou rovněž vybaveny Android TV. Je to tím, že se nejedná o součást Androidu, ale je to vrstva přímo od Sony. Ničemu to nevadí, to je jen tak pro zajímavost. Vestavěný přehrávač multimediálních souborů má poměrně často problémy s přehráváním obsahu z USB disku. Doporučuji nahradit ho za VLC, KODI případně váš jiný oblíbený přehrávač.

V operačním systému neruší žádné reklamy, a komu by vadil personalizovaný obsah od Googlu (youtube videa, doporučené aplikace atd..), tak si může domovské menu upravit tak, aby v něm takový obsah nebyl. Přítomnost Google play store dává v podstatě nekonečné množství podporovaných aplikací. Od populárních aplikací typu Netflix, Spotify nebo Twitch, až po ty méně známé či dokonce lokální. Tady se výhody gigantu jménem Google projevila naplno.

Na první pohled, je největší změnou od loňského roku je dálkové ovládání. Sony má klasický ovladač, na kterém je velké množství tlačítek. Změnilo se rozmístění tlačítek v prostřední části a také barva na stříbrnou (byla černá). Tlačítka mi přijdou o něco menší, ale pořád platí, že je snadné je stisknout. V reálu je to tedy skoro stejné (na počet tlačítek) jako loni, jen v jiném kabátku. Ale i tak je posun k lepšímu. Sony bylo dlouhodobě kritizováno, jako televize s nejhorším ovladačem. Jeho povrch už není tak „gumový“ a tlačítka jsou příjemnější na dotyk. Vrchní část je z kovu, spodní část je z tvrzeného plastu. Není tak tlustý, ale hmotnost je pocitově stejná. To bude díky použitým materiálům. Osobně mám o něco raději minimalistické ovladače od Samsungu nebo „kouzelná ukazovátka“ od LG, ale pravdou je, že všemi způsoby jde tv ovládat pohodlně. Je to spíše otázka osobních preferencí a zvyků.

Co má Android TV výborně zvládnuté je hlasové ovládání / hledání. Snadno rozpozná i relativně složité dotazy typu „ohňostroj Praha 2019 4K“, díky čemuž si ušetříte spoustu času psaním písmenek na softwarové klávesnici televize. Zvyká se na to neskutečně snadno. Pomocí svého hlasu ale dokážete mnohem víc, než jen hledat. Jde snadno spustit aplikace. Povely je přitom možné zadat jak anglicky, tak i česky. Například open Youtube nebo otevři Youtube funguje stejně dobře. Synonym je relativně hodně, zkoušel jsem i „spusť“ nebo „start“ a fungovali krásně. Může to znít jako drobnost, ale je to vážně komfortní.

Pro milovníky mobilní telefonů, kteří bez svého přístroje nedají ani ránu, je možnost stáhnout si mobilní aplikaci na ovládání tv. Ta v rozsahu funkcí plně nenahradí dálkový ovladač, ale základní funkce zvládá. Reakce jsou ale pomalejší než u ovladače. Pro případy nouze jsou ze zadní strany televizoru tři fyzická tlačítka, kterými jde tv zapnout, měnit kanály nebo zdroj obrazu a ovládat hlasitost. Na závěr pro zajímavost zmíním hardwarové parametry. O běh systému se stará čtyřjádrový procesor Cortex-A73, kde jednotlivá jádra běží na frekvenci 1,5 Ghz, k tomu 2,5 GB RAM a grafický čip Mali-G71.

zpět nahoru ↑

Kvalita obrazu

55ka má VA panel a podle dostupných informací by tomu tak mělo být u ostatních velikostí. Pokud si správně pamatuju, tak jsem u Sony nezažil, že by do jedné řady dávala panely různého typu. Kontrastní poměr je velmi vysoká se zapnutým lokálním tlumením jsou jeho hodnoty okolo 5 000 : 1. Velmi solidní hodnota, která zaručuje komfortní divácký zážitek jak během dne, tak při večerním sledování filmů. Funkce lokálního tlumení má dostatečný počet zón, aby přinesla viditelné zlepšení obrazu bez přemrštěného podsvícení jako u většiny levnějších modelů. Naprostá špička to není, u rychle se pohybujících svítících objektů si můžete všimnout lehce znatelného „halo efektu“. Běžný divák, který bude zaujatý dějem, má jen malou šanci něco poznat. A přeci jen, tento přístroj svojí cenou ani určením mezi naprostou špičku nemíří, takže to v zásadě ani není kritika.

Podání černé je vyrovnané, na poměry LCD patří k tomu nejlepšímu. U šedé jsou lehce znatelné tmavší rohy, ale pořád je na velmi solidní úrovni. Typicky při sledování fotbalu může mít hřiště v rozích obrazovky mírně tmavší odstín. Na poměry VA panelů mě překvapil vysoký maximální jas, ve kterém za mě o kus utekl svému loňskému předchůdci. Když k tomu přidáme výtečné zvládání odlesků slunečních paprsků, máme tu univerzálního vojáka, který stejně kvalitně zvládne výtečný obraz během jasného a prosluněného dne a také při temném večeru. Toto platí, pokud sedíte přímo před televizorem. Klasickou technologickou slabinou VA panelů jsou totiž pozorovací úhly. Ty jsou opravdu průměrné, a pokud plánujete sledovat tv pod úhlem okolo 30 °, tak bych se raději šel podívat na prodejnu, zda je pro vás obraz ještě přijatelný. Právě okolo této hodnoty dochází k rozpoznatelnému posunu barev a každý je na něj jinak citlivý.

Pokrytí barevné spektra je rovněž na velmi vysoké úrovni. Skoro dokonalé jsou pohybové scény. Extra nízká doba odezvy, společně s 100 Hz panelem a čipem X1 Ultimate, se dohromady starají o to, že na akční či sportovní scény je radost pohledět. Mimochodem zajímavě zní nová funkce tohoto čipu nazvaná Super Resolution, která se nesnaží upravovat obraz v nižším rozlišení, ale přímo ho převádět do vyššího. Nečekejte od ní zázraky, ale do budoucna může jít o zajímavý směr vývoje. V současné době totiž televizory nemají takový hardwarový výkon, aby byly schopny extrémních zlepšení. Navíc technologie funguje u některých scén lépe a u jiných hůře. Pro představu, s čím se můžeme v budoucnu setkat, doporučuji zkusit následující obrázek . Berte v potaz, že to bylo počítáno na stroji, který měl mnohonásobně vyšší výpočetní výkon než běžná tv a navíc půjde nejspíš o typ scény, která algoritmu sedí. Proto je výsledek takový úžasný.

zpět nahoru ↑

Zvuk

Za mě je to vlastně pořád to stejné. Moderní televizory mají tenká těla, do kterých žádné úžasné repro prostě dát nejde. Sony u tohoto modelu zkusilo přidat další dva zvukové kanály, které jdou ze zadní stany přístroje. Pořád ale platí, že i relativně levné repro nebo soundbar, dokáže nadělat více zvukové parády než moderní televizory. V případě, že pro vás zvuk není moc důležitý nebo sledujete audio nenáročný obsah – zprávy, či běžnou televizní produkci, tak budete nejspíš spokojeni i integrovanými reproduktory. Dobrou zprávou je, že tv podporuje Dolby Atmos / Dolby True HD a dokáže ho skrze HDMI poslat do soundbaru či zesilovače, který ho může přehrát. Na fórech se ale objevují zmínky o ne zcela stoprocentní funkčnosti. Běžné Dolby Digital 5.1 funguje bez problémů.

zpět nahoru ↑

Doporučené nastavení

Nejedná se o dogma, ale doporučení, které můžete zkusit. Toto bylo pro spíše tmavší místnost a převážně sledování Netflixu.

Nastavení > Displej > Obraz > Pokročilá nastavení > Jas > Jas > 20
Nastavení > Displej > Obraz > Pokročilá nastavení > Kontrast > 20
Nastavení > Displej > Obraz > Pokročilá nastavení > Úroveň černé > 20
Nastavení > Displej > Obraz > Pokročilá nastavení > Pokročilé zvýraznění kontrastu > vypnuto
Nastavení > Displej > Obraz > Pokročilá nastavení > Barevná sytost > Barevná sytost > 50
Nastavení > Displej > Obraz > Pokročilá nastavení > Barevná sytost > Živé barvy > vypnuto

zpět nahoru ↑

Podporované formáty

 • MPEG1
 • MPEG1/MPEG2PS
 • MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD)
 • MPEG2,AVC/MP4(XAVC S)
 • AVC,MPEG4,HEVC/AVI
 • Xvid,MotionJpeg/ASF(WMV)
 • VC1/MOV
 • AVC,MPEG4,MotionJpegMKV
 • Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM
 • VP8/3GPP
 • MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG
 • WEBM
 • VP9/AC4/ogg/AAC/ARW
Zjistit cenu

Zpět na přehled všech hodnocených televizorů.

7.6 Total Score
Hodnocení Sony Bravia KD-55XG9505

Navzdory pár drobným nedostatkům je to výborná televize. Její hodnocení je velmi podobné loňskému, respektive předloňskému modelu. Opět totiž platí, že dostáváme mírný pokrok, ale minimálně v době uvedení na trh za vysokou cenu. Loni to s XF9005 bylo naprosto stejné. V současné době si můžete Sony Bravia KD-55XF9005 pořídit za 30 000 Kč a Sony Bravia KD-55XG9505 za 50 000 Kč. Rozdíl v ceně je skoro dvojnásobný a rozdíl v kvalitě obrazu výrazně menší. To je písnička, která se opakuje každý rok. Loňské modely se budou pomalu doprodávat, až se z trhu stáhnou a cena nových bude klesat. Okolo vánoc 2019 bude i tato nová k dostání okolo 35 000 Kč. Takže za mě opět super televize od Sony ve vyšší střední třídě. Černá je na poměry LCD televizí opravdu černá, 100 Hz a rychlé reakce jsou skvělé pro sport nebo hry. Na VA panel hodně vysoký jas, takže se na ni dá koukat i když vám do pokoje svítí hodně světla. Snad jediná slabost je klesající kvalita při pohledu z úhlu, ale to je obecná vlastnost VA panelů. Jinak je ve všech parametrech velmi dobrá. Za mě jen čeká na snížení ceny, aby byla z pohledu ceny a nákupu výtečnou volbou.

Kontrast
7
Pozorovací úhly
6
Barvy
8
Konstrukce
8
Dynamické scény
9
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
 • Podání černé
 • Kontrast
 • Pohybové scény
MÍNUSY
 • Pozorovací úhly
Přidejte svou recenzi
Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení