Informace o Sony PlayStation 5

PS5 je dlouho očekávaná next-gen herní konzole od Microsoftu. Bude se jednat o jedinečné zařízení s podporou 8K rozlišení, technologií sledování paprsků (Ray Tracing), 3D zvukem a SSD. Samozřejmostí bude také zpětná kompatibilita s PS4. Pokud vás PS5 zajímá a chtěli byste se o ní dozvědět více, rozhodně pokračujte ve čtení. V článku vám kromě nejdůležitějších parametrů prozradíme také to, na jaké herní tituly se můžete těšit, kdy by měla být k dostání a kolik za ni zaplatíte.

Proč bude PlayStation 5 jedinečný

Společnost Sony uvedla, že PS5 (i přes svůj název) nebude ani tak další generací v řadě konzolí PS4 a PS4 Pro, ale mnohem spíše revolučním zařízením, které bude moci hrdě konkurovat novince roku 2020 od Microsoftu – herní konzoli předběžně nazvané Project Scarlett.

Čím vším hráče oslní? Od PS5 můžete očekávat:

 • osmijádrový procesor AMD Ryzen,
 • úložiště SSD,
 • perfektní grafický výkon (očekává se 13 TFLOPs),
 • podpora rozlišení 8K (dosud jde spíše o předpoklad),
 • technologie sledování paprsků (tzv. ray tracing),
 • podpora 3D zvuku,
 • zpětná kompatibilita s hrami pro PS4,
 • podpora cloudového hraní,
 • možnost multiplayeru s PS4.
zpět nahoru ↑

Rychlost a výkon půjde ruku v ruce SSD

Rozhodně je, na co se těšit. PlayStation 5 bude i nadále založen na hardwaru počítače. Konkrétně půjde o osmijádrový procesor AMD Ryzen třetí generace, který bude mnohem rychlejší díky přechodu z konvenčního pevného HDD na SSD.

SSD umožní výrazně rychlejší vykreslování textur herního světa. Díky čemuž by mělo dojít k minimalizaci zasekávání a opožděnému nebo zdlouhavému vykreslování obrazu (což je bohužel běžným nešvarem většiny současných konzolí včetně PS4 Pro).

Na druhou stranu je potřeba brát obrovský potenciál SSD s rezervou. Rychlost nahrávání, kterou přinese SSD totiž zase zpomalí náročnost na výkon, kterou herní tituly pro PS5 budou na hardware klást. I tak ale půjde o velký krok vpřed, který se na plynulosti pozitivně projeví.

A co se týče titulů z předešlé generace (jež si bude možné zahrát díky zpětné kompatibilitě), posun vpřed bude více než markantní.

zpět nahoru ↑

Grafika vás ohromí

O perfektní grafický výkon se postará grafické jádro Radeon Navi 10. A přestože jde o dohad, na internet se nedávno dostala informace, že konzole PS5 by měla disponovat grafickým výkonem neuvěřitelných 13 TFLOPs (pro porovnání PS4 Pro má 4,2 TFLOPs a v současnosti nejvýkonnější herní konzole Xbox One X má 6 TFLOPs).

Spekuluje se také o tom, že PS5 bude vybaven rozhraním HDMI 2.1 a měl by podporovat grafiku v rozlišení 8K. Tato informace však dosud nebyla přímo potvrzena. Sony přitom dosud nezveřejnila téměř žádné informace týkající se softwaru a služeb.

Naprosto zásadním rozdílem oproti předchozí generaci herních konzolí a zároveň tím, co PlayStation 5 přiblíží herním počítačům, bude podpora sledování paprsků (tzv. ray tracing). Díky této technologii lze ve virtuálním prostředí dosáhnout výrazně složitějších a realističtějších světelných i zvukových efektů. S touto technologií se přitom již delší dobu běžně počítá na herních počítačích.

PS5 každopádně bude podporovat 3D zvuk, díky čemuž bude hráč schopen přesně rozeznat, zda zvuk přichází zepředu, ze strany nebo zezadu, a to bez speciálního vybavení (zvládnout by to měly i klasické vestavěné reproduktory televize). Zda se však podpora týká také formátu Dolby Atmos a DTS: X, prozatím není jasné.

Nejasnosti dosud panují také ohledně PS VR. Na ověřené informace ohledně virtuální reality si proto budeme muset ještě počkat. Jisté je prozatím to, že současná generace PlayStation VR headsetu bude s PS5 kompatibilní.

zpět nahoru ↑

Vylepšené možnosti hraní

PS5 bude i nadále požívat klasickou Blu-Ray mechaniku. Nadšenci nového PlayStationu se ale mohou těšit na zpětnou kompatibilitu s hrami pro PS4 či na možnost zahrát si multiplayer mezi PS4 a PS5.

Prozatím neověřenou informací je také obchodování s digitálními kopiemi. V současnosti běžné a dosti využívaný bazarový prodej fyzických kopií, by se tak měl rozšířit i na prodej či darování digitálně zakoupených her.

Novinkou nové next-gen konzole má být také tolik diskutované cloudové hraní (Cloud Gaming) pomocí streamování přes internet. K tomu, abyste si zahráli vybranou hru tak nebudete potřebovat speciální hardware, ale postačí vám jen televize a gamepad.

zpět nahoru ↑

Na jaké herní tituly se můžete těšit

Na veřejnost se již dostala také informace o některých hrách, které si fanoušci budou moci zahrát hned při vydání PS5. Mezi exkluzivní tituly patří zejména:

 • GTA 6,
 • remaster Last of US: Part II,
 • remaster Ghost of Tsushima
 • nebo remaster PUBG (ve 4K).

Co se týče multiplatformových her, očekávat můžete:

 • Battlefield: Bad Company 3
 • nebo nové Assassin´s Creed.
zpět nahoru ↑

Kdy bude k dostání

Přestože termín vydání nebyl veřejně potvrzen, PS5 se podle dohadů na pultech objeví nejdříve v dubnu roku 2020.

zpět nahoru ↑

Kolik bude stát

Prodejní cena se odhaduje zhruba na 499 dolarů, tedy asi 12 000 Kč.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

3.7/5 19 hodnocení

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.